"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 354-VI ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-І, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 123-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 24-баптың бірінші бөлігінің 19) тармақшасындағы "беруге міндетті." деген сөздер "беруге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, уәкілетті органның және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақша алу қағидаларына сәйкес мәліметтерді және (немесе) құжаттарды ұсынуға міндетті.";
2) 425-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "2) және" деген сөздер "1-1), 2) және" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 354-VI ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст.107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.103, 108; № 24-І, ст.118, 119; № 24-II, ст.123; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.):
1) часть первую статьи 24 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) представлять в уполномоченный орган сведения и (или) документы в соответствии с правилами снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, утвержденными совместным актом Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
2) в части первой статьи 425:
в подпункте 1) слова "в подпунктах 2)" заменить словами "в подпунктах 1-1), 2)";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:

"1-1) қосылған құн салығы бойынша міндеттемелер туындаған жылдан кейінгі жылдың екінші айының 25-күнінен кешіктірмей – осы баптың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қосылған құн салығын қоспағанда, есепті салықтық кезеңнің екінші және үшінші тоқсандары үшін бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы;";
3) 550-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын;
4) 553-бапта:

"1-1) не позднее 25 числа второго месяца года, следующего за годом, в котором возникли обязательства по налогу на добавленную стоимость, – сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за второй и третий кварталы отчетного налогового периода, за исключением налога на добавленную стоимость, указанного в подпунктах 2) и 3) части первой настоящей статьи;";
3) подпункт 9) пункта 2 статьи 550 исключить;
4) в статье 553:

4-тармақ кестесінің 4.4-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.4.
жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын ершікті тартқыштарды қоспағанда, N3 санатындағы көлік құралдары (ершікті тартқыштар):
";
8-тармақ алып тасталсын;
5) 554-бапта:
4-тармақтың кестесінде:
1.51.1, 1.52 және 1.53-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.51.1.
екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент – банктерінің филиалдары

строку 4.4 таблицы пункта 4 изложить в следующей редакции:
"
4.4.
транспортные средства категории N3 (седельные тягачи), за исключением седельных тягачей, осуществляющих международные автомобильные перевозки грузов:
";
пункт 8 исключить;
5) в статье 554:
в таблице пункта 4:
строки 1.51.1, 1.52 и 1.53 изложить в следующей редакции:
"
1.51.1.
банками второго уровня, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан

800
";
"
1.52.
Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент – банктері филиалдарының бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыру жөніндегі операциялары
800
1.53.
Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент –банктерінің филиалдары жүзеге асыратын өзге де операциялар
800
";
мынадай мазмұндағы 1.53.1-жолмен толықтырылсын:
"
1.53.1.
Микроқаржылық қызмет
30
";
8-тармақ кестесінің 6-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент – банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент – сақтандыру брокері филиалының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім
25
".

800
";
"
1.52.
Операции банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан по осуществлению профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
800
1.53.
Иные операции, осуществляемые банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан
800
";
дополнить строкой 1.53.1 следующего содержания:
"
1.53.1.
Микрофинансовая деятельность
30
";
строку 6 таблицы пункта 8 изложить в следующей редакции:
"
6.
Согласие на избрание (назначение) руководящих работников банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
25
".

2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-III, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 23, 106-құжат; № 24-І, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 123-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 33-баптың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы бес жүз қырық сегізінші – бес жүз елу үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"51) квазимемлекеттік сектор субъектісі болып табылмайтын және:
телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызметпен
және (немесе)
радио хабарларын таратумен
және (немесе)
газеттер, журналдар және (немесе) мерзімді жарияланымдар шығарумен айналысатын салық төлеуші қызметкерінің кірістері.";
2) мынадай мазмұндағы 57-5, 57-6 және 57-7-баптармен толықтырылсын:
"57-5-бап. Салық төлеуші – жеке тұлға, 2019 жыл үшін мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттемелерін қоспағанда, 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салықтық кезеңдер үшін мүлік салығы, жер салығы және көлік құралдары салығы бойынша түзілген бересі сомасын 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін төлеген жағдайда, 2020 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы өсімпұл сомасы, сондай-ақ төлеу күнін қоса алғанда, төленген күніне дейін осындай бересі сомасына есепке жазылған өсімпұл сомасы салықтық берешек деп танылмайды, бюджетке енгізуге жатпайды, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен есептен шығаруға жатады деп белгіленсін. Бұл ретте өсімпұл бересі төленген салықтың сол түрі бойынша есептен шығарылады.
Осы баптың бірінші бөлігінің ережелері дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған тұлғаларға және жеке практикамен айналысатын адамдарға, осындай тұлғалардың салықтық міндеттемелері кәсіпкерлік қызметті, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат немесе кәсіпқой медиатор қызметін жүзеге асырумен байланысты емес жағдайларды қоспағанда, қолданылмайды.

2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст.108; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 23, ст.106; № 24-І, ст.118, 119; № 24-II, ст.123; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.):
1) подпункт 2) статьи 33 дополнить абзацами пятьсот сорок восьмым – пятьсот пятьдесят третьим следующего содержания:
"51) доходы работника налогоплательщика, не являющегося субъектом квазигосударственного сектора и занимающегося:
деятельностью по созданию и трансляции телевизионных программ
и (или)
радиовещанием,
и (или)
изданием газет, журналов и (или) периодических публикаций.";
2) дополнить статьями 57-5, 57-6 и 57-7 следующего содержания:
"Статья 57-5. Установить, что при условии уплаты налогоплательщиком – физическим лицом до 31 декабря 2020 года суммы недоимки, образованной по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства за налоговые периоды до 1 января 2020 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2019 год, не признается налоговой задолженностью, не подлежит внесению в бюджет, а также подлежит списанию в порядке, определяемом уполномоченным органом, сумма пени, числящаяся на лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 апреля 2020 года, а также сумма пени, начисленная на сумму такой недоимки до даты ее уплаты, включая день уплаты. При этом пеня списывается по тому виду налога, по которому уплачена недоимка.
Положения части первой настоящей статьи не распространяются на лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, и лиц, занимающихся частной практикой, за исключением случаев, когда налоговые обязательства таких лиц не связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката или профессионального медиатора.

57-6-бап. 2020 жылғы 1 маусымнан 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде:
1) Салық кодексінің 434-бабының мақсаттары үшін қосылған құн салығының асып кетуін оңайлатылған тәртіппен қайтару мөлшері Салық кодексінің 130-бабының 3-тармағына сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушілер тізбесіне енгізілген тау-кен өндіру (көмірсутектер өндіруді жүзеге асыратындарды қоспағанда), тау-кен металлургия және металлургия кәсіпорындары үшін 2020 жылғы бірінші, екінші және үшінші тоқсандар кезеңі үшін 80 пайызға дейін құрайды;
2) осы баптың 1) тармақшасында аталған салық төлеушілердің 2020 жыл үшін іс жүзіндегі есептелген корпоративтік табыс салығының сомаларын есептелген аванстық төлемдер сомасынан 33 пайыздан аспайтын мөлшерде асыруға құқығы бар;
3) ұшақтарға қосалқы бөлшектердің импорты (қозғалтқыштар, күш қондырғылары, жылу алмастырғыштар, радиобиіктік өлшегіштер, радарлар, датчиктер, қаптамалар) қосылған құн салығынан босатылады;
4) әуе жолаушылар көлігі қызметімен айналысатын салық төлеушілер роялти, бағдарламалық қамтылымға техникалық қызмет көрсету және оны жаңарту, ақпарат беру және өңдеу, интернет-ресурсқа қолжетімділік беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша бейрезидент үшін қосылған құн салығынан босатылады;
5) әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары мен әуежайлардың терминалдары орналасқан жер учаскелері бойынша жер салығы мен жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелеріне 0 мөлшеріндегі коэффициент қолданылады деп белгіленсін.
57-7-бап. Мыналар:
1) Салық кодексінің 666-бабы 4-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасын, 7-тармағын, 667-бабының 3-тармағын қолдану мақсаттары үшін:
2019 жыл үшін бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжатты ұсыну (заңдастыруды қоса алғанда) 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін ұзартылады;
салық агентінің 2019 жыл үшін бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжаттың көшірмесін өзі тұрған жердегі салық органына ұсыну мерзімі 2020 жылғы 31 желтоқсанға ауыстырылады;
2) Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдай қолданылған кезеңде салық төлеушілер Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайдың қолданылуы тоқтатылған айдан кейінгі жеті ай ішінде бастапқы құжаттар түпнұсқаларын ресімдеу шартымен бастапқы құжаттардың көшірмелері (сканерленген көшірмелер) негізінде салықтық есепке алуды жүргізуге құқылы деп белгіленсін. Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайдың қолданылуы тоқтатылған айдан кейінгі жеті айлық кезең аяқталғанға дейін мұндай бастапқы құжаттардың көшірмелері төтенше жағдай қолданылған салықтық кезеңдерде тексерулер және өзге де бақылау әдістері жүргізілген кезде түпнұсқалар ретінде танылады;

Статья 57-6. Установить, что на период с 1 июня до 31 декабря 2020 года:
1) для целей статьи 434 Налогового кодекса размер возврата превышения налога на добавленную стоимость в упрощенном порядке составляет до 80 процентов для горнодобывающих (за исключением осуществляющих добычу углеводородов), горно-металлургических и металлургических предприятий, включенных в соответствии с пунктом 3 статьи 130 Налогового кодекса в перечень налогоплательщиков, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков, за период первого, второго и третьего кварталов 2020 года;
2) налогоплательщики, указанные в подпункте 1) настоящей статьи, имеют право на превышение сумм фактически исчисленного корпоративного подоходного налога за 2020 год над суммой исчисленных авансовых платежей в размере не более 33 процентов;
3) импорт запасных частей к самолетам (двигатели, силовые установки, теплообменники, радиовысотомеры, радары, датчики, кожухи) освобождается от налога на добавленную стоимость;
4) налогоплательщики, занимающиеся деятельностью воздушного пассажирского транспорта, освобождаются от налога на добавленную стоимость за нерезидента по роялти, техническому обслуживанию и обновлению программного обеспечения, услугам по предоставлению и обработке информации, предоставлению доступа к интернет-ресурсу;
5) применяется коэффициент в размере 0 к ставкам земельного налога и платы за пользование земельными участками по земельным участкам, занятым взлетно-посадочными полосами на аэродромах и терминалами аэропортов.
Статья 57-7. Установить, что:
1) для целей применения подпункта 1) части второй пункта 4, пункта 7 статьи 666, пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса:
представление (включая легализацию) документа, подтверждающего резидентство нерезидента за 2019 год, продлевается до 31 декабря 2020 года;
переносится срок представления налоговым агентом копии документа, подтверждающего резидентство нерезидента за 2019 год, в налоговый орган по месту своего нахождения на 31 декабря 2020 года;
2) на период действия чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан налогоплательщики вправе вести налоговый учет на основании копий первичных документов (сканированных копий) при условии оформления оригиналов первичных документов в течение семи месяцев, следующих за месяцем, в котором прекращено действие чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан. При этом до окончания семимесячного периода, следующего за месяцем, в котором прекращено действие чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан, копии таких первичных документов признаются в качестве оригиналов при проведении проверок и иных методов контроля за налоговые периоды, в которых действовало чрезвычайное положение;

3) Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдай қолданылған кезеңде бастапқы құжаттардың көшірмелері (сканерленген көшірмелер) Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайдың қолданылуы тоқтатылған айдан кейінгі жеті ай ішінде бастапқы құжаттар түпнұсқаларын ресімдеу шартымен есепке алу құжаттамасы ретінде танылады деп белгіленсін.".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2020 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасын;
2) 2020 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының төртінші – тоғызыншы абзацтарын;
3) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларын, 4) тармақшасының төртінші абзацын және 5) тармақшасын қоспағанда, 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы 2020 жылғы 1 қазанға дейін қолданылады;
2) осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
3) осы Заңның 1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы 2021 жылғы 26 ақпанға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3. Осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 2) тармақшасы төртінші абзацының ережесі Ұлттық инфрақұрылым операторына қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3) на период действия чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан копии первичных документов (сканированные копии) признаются учетной документацией при условии оформления оригиналов первичных документов в течение семи месяцев, следующих за месяцем, в котором прекращено действие чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2020 года, за исключением:
1) подпункта 1) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 апреля 2020 года;
2) абзацев четвертого – девятого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июня 2020 года;
3) подпунктов 1) и 3), абзаца четвертого подпункта 4) и подпункта 5) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
2. Установить, что:
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона действует до 1 октября 2020 года;
2) абзацы второй и третий подпункта 4) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 января 2021 года;
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона действует до 26 февраля 2021 года.
3. Установить, что положение абзаца четвертого подпункта 2) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона распространяется на Национального оператора инфраструктуры.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ