Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 92-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 19-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл лауазымдық міндеттерін атқаруына байланысты өзіне белгілі болған мән-жайлар туралы айғақтар беруге міндетті емес.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшінші бөлiктерiнде көзделген жағдайларда аталған адамдар айғақтар беруден бас тартуға құқылы және бұл үшiн оларды қандай да бір жауаптылыққа тартуға болмайды.";
2) мынадай мазмұндағы 668-1-баппен толықтырылсын:
"668-1-бап. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің заңды қызметіне араласу не кедергі келтіру
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің қызметтік міндеттерін орындауына байланысты оның заңды қызметін жүзеге асыруына араласу не кедергі келтіру – лауазымды адамдарға – он бес, заңды тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
3) 684-баптың бірінші бөлігі "668," деген цифрлардан кейін "668-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 804-баптың бірінші бөлігінің 33) тармақшасындағы "668-баптар" деген сөздер "668, 668-1-баптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 874-1-баппен толықтырылсын:
"874-1-бап. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу шарттары мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге өз өкiлеттiгі мерзiмi iшiнде Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының келiсімінсiз күштеп әкелуді, сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға болмайды.
2. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілді сот тәртібімен әкімшілік жаза қолдануға алып келетін әкімшілік жауаптылыққа тартуға, күштеп әкелуге келісім алу үшін әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердiң ведомстволық бағыныстылығына сәйкес мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына ұсыну енгізеді. Ұсыну әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі сотқа жіберер алдында, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілді әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген сотқа, органға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткізу қажеттігі туралы мәселені шешер алдында енгізіледі.

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам деятельности Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 92-VII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в статье 19:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан не обязан давать показания об обстоятельствах, ставших известными ему в связи с исполнением им своих должностных обязанностей.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. В случаях, предусмотренных частями первой, второй и третьей настоящей статьи, указанные лица вправе отказаться от дачи показаний и не могут быть подвергнуты за это какой бы то ни было ответственности.";
2) дополнить статьей 668-1 следующего содержания:
"Статья 668-1. Вмешательство либо воспрепятствование законной деятельности Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
Вмешательство либо воспрепятствование осуществлению законной деятельности Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на юридических лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
3) часть первую статьи 684 после цифр "668," дополнить цифрами "668-1,";
4) подпункт 33) части первой статьи 804 после цифр "668" дополнить цифрами ", 668-1";
5) дополнить статьей 874-1 следующего содержания:
"Статья 874-1. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан
1. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть подвергнут приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия Генерального Прокурора Республики Казахстан.
2. Для получения согласия на привлечение Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод первый руководитель государственного органа в соответствии с подведомственностью дел об административных правонарушениях вносит представление Генеральному Прокурору Республики Казахстан. Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, решением вопроса о необходимости принудительного доставления Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан в суд, орган (к должностному лицу), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях.

3. Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының шешімін алғаннан кейін іс бойынша одан әрі іс жүргізу осы Кодекстің 819-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге қатысты сот тәртібімен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қараудың заңдылығын қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жүзеге асырады.";
6) 875-бапта:
тақырыптағы "Бас прокурорына" деген сөздер "Бас Прокурорына, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер судья iстi қарағанға дейiн Қазақстан Республикасы Конституциясының 52-бабының 4-тармағында, 71-бабының 5-тармағында, 79-бабының 2-тармағында, 83-бабының 3-тармағында аталған мемлекеттiк органдар күштеп әкелуге келiсiм беруден бас тартқан болса немесе мұндай келiсім сұралмаса, судья осы Кодекстiң тиісінше 870-бабының екiншi бөлiгiнде, 874-1-бабының екінші бөлігінде көзделген тәртiппен күштеп әкелуге келiсiм беру туралы ұсыну жасап, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне, судьяға, Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз ету шарасы ретiнде күштеп әкелуді қолдануға құқылы.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3. После получения первым руководителем государственного органа решения Генерального Прокурора Республики Казахстан дальнейшее производство по делу осуществляется в порядке, установленном статьей 819 настоящего Кодекса.
4. Надзор за законностью рассмотрения дела об административном правонарушении в судебном порядке в отношении Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан осуществляет Генеральный Прокурор Республики Казахстан.";
6) в статье 875:
заголовок дополнить словами ", Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Судья вправе применить к депутату Парламента Республики Казахстан, Председателю или членам Конституционного Совета Республики Казахстан, судье, Генеральному Прокурору Республики Казахстан, Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан в качестве меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении привод, обратившись с представлением о даче согласия на это в порядке, предусмотренном соответственно частью второй статьи 870, частью второй статьи 874-1 настоящего Кодекса, если в даче согласия на привод государственными органами, указанными в пункте 4 статьи 52, пункте 5 статьи 71, пункте 2 статьи 79, пункте 3 статьи 83 Конституции Республики Казахстан, до рассмотрения дела судьей было отказано или такое согласие не испрашивалось.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ