АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫМДЫҚ ЭЛЕМЕНТТЕРІНІҢ, ОНЫҢ ІШІНДЕ САЛУ, РЕКОНСТРУКЦИЯЛАУ, КҮРДЕЛІ, ОРТАША ЖӘНЕ АҒЫМДАҒЫ ЖӨНДЕУДЕН КЕЙІНГІ ЖОЛ ЖАҒДАЙЫНЫҢ ЖӨНДЕУАРАЛЫҚ МЕРЗІМДЕРІН БЕЛГІЛЕУ ЖӨНІНДЕГІ ҰСЫНЫМДАР
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2018 жылғы 21 желтоқсандағы № 131 бұйрығымен бекітілген
Алғы сөз
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" АҚ ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗІЛДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2018 жылғы 21 желтоқсандағы №131бұйрығымен БЕКІТІЛІП, ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3

Рекомендации по назначению межремонтных сроков конструктивных элементов автомобильных дорог, в том числе обстановки пути после строительства, реконструкции, капитального, среднего и текущего ремонта
Приказ Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 декабря 2018 года № 131
Предисловие
1
Разработан и внесен
АО "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ
Приказом председателя Комитета автомобильных дорог № 131 от 21 декабря 2018 г.
3
СОГЛАСОВАНО

"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамының 2018 жылғы "23" қарашадағы № 03/14-2-2474-И хатымен КЕЛІСІЛДІ
4
АЛҒАШҚЫ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2023 жыл
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
5
ҚАЙТА ӨҢДЕУ
Мазмұны
1 Қолдану саласы
1.1 Осы ұсынымдар Қазақстан Республикасының жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары желісіне таралады және жол активтерінің салудан, қайта салудан және жөндеуден кейінгі жөндеуаралық мерзімдері мен кепілдемелік кезеңдерін, содай-ақ кепілдемелік кезеңде тексеру жүргізу тәртібін анықтайды.
1.2 Ұсынымдарды автомобиль жолдарын салудан, қайта салудан, күрделі. Орташа және ағымдағы жөндеуден кейінгі жол төсемелерінің, жасанды құрылыстардың және жайластыру элементтерінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдерін тағайындауда, заманауи жол-құрылыс материалдар мен технологияларын пайдаланғанда басшылыққа алу қажет.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы Ұсынымдарда келесі нормативтік құжаттарға сілтемелер берілді:
ҚР ҚН 3.03-12-2013 Көпірлер және құбырлар
ҚР ЕЖ 3.03-112-2013 Көпірлер және құбырлар
ҚР ҚН 3.03-01-2013 Автомобиль жолдары
ҚР ЕЖ 3.03-101-2013 Автомобиль жолдары
ҚР ҚН 3.03-04-2014 Қатты емес типті жол төсемдерін жобалау
ҚР ЕЖ 3.03-104-2014 Қатты емес типті жол төсемдерін жобалау
ҚР СТ 1053-2011 Автомобиль жолдары. Терминдер және анықтамалар
ҚР СТ 1124-2003 Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары. Жол таңбалары. Техникалық талаптар
ҚР СТ 1125-2002 Жол белгілері. Жалпы техникалық шарттар
ҚР СТ 1412-2010 Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары. Жол белгілерін, таңбаларын, бағдаршамдарды, жол қоршауларын және бағыттаушы құрылғыларын пайдалану қағидалары
ҚР СТ 1413-2005 Автомобиль және темір жолдар. Жер төсемдерін жобалауға қойылатын талаптар
ҚР СТ 1912-2009 Автомобиль жолдары және көшелер. Автомобиль жолдары мен көшелері. Пайдалану күйінің нормалары мен талаптары
ҚР СТ 1378-2005 Автомобиль жолдары. Қозғалыс қарқындылығын есепке алу
МЕМСТ 26804-2012 Тосқауыл түріндегі металл жол қоршаулары. Техникалық шарттар
МЕМСТ 32755-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Біткен жұмыстар мен құрылыс нысандарын пайдалануға қабылдау талаптары
МЕМСТ 32759-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол тумбалары. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32760-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары Жол тумбалары. Бақылау әдісі
МЕМСТ 32830-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол белгісі үшін материалдар. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32838-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Шағылысуға қарсы экрандар. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32839-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол жарықтандырулары. Бақылау әдісі

Акционерным обществом "НК "ҚазАвтоЖол" № 03/14-2-2474-И от "23" ноября 2018 г.
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
2023 г.
5
ПЕРЕРАБОТКА
5 лет
Содержание
1 Область применения
1.1 Настоящие рекомендации распространяются на сеть автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан и определяют межремонтные сроки и гарантийные периоды дорожных активов после строительства, реконструкции и ремонтов, а также определяют порядок проведения осмотра во время гарантийного периода.
1.2 Рекомендациями следует руководствоваться при назначении межремонтных и гарантийных сроков службы дорожных одежд, искусственных сооружений, и элементов обустройства автомобильных дорог после строительства, реконструкции капитального, среднего и текущего ремонта, при использовании современных дорожно-строительных материалов и технологий.
2 Нормативные ссылки
В настоящих Рекомендациях даны ссылки на следующие нормативные документы:
СН РК 3.03-12-2013 Мосты и трубы
СП РК 3.03-112-2013 Мосты и трубы
СН РК 3.03-01-2013 Автомобильные дороги
СП РК 3.03-101-2013 Автомобильные дороги
СН РК 3.03-04-2014 Проектирование дорожных одежд нежесткого типа
СП РК 3.03-104-2014 Проектирование дорожных одежд нежесткого типа
СТ РК 1053-2011 Автомобильные дороги. Термины и определения
СТ РК 1124-2003 Технические средства организации дорожного движения. Разметка дорожная. Технические требования
СТ РК 1125-2002 Знаки дорожные. Общие технические условия
СТ РК 1412-2017 Технические средства организации дорожного движения. Правила применения дорожных знаков, разметки, светофоров, дорожных ограждений и направляющих устройств
СТ РК 1413-2005 Дороги автомобильные и железные. Требования по проектированию земляного полотна
СТ РК 1912-2009 Автомобильные дороги и улицы. Нормы и требования к эксплуатационному состоянию
СТ РК 1378-2005 Дороги автомобильные. Учет интенсивности движения.
ГОСТ 26804-2012 Ограждения дорожные металлические барьерного типа. Технические условия
ГОСТ 32755-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Требования к проведению приемки в эксплуатацию выполненных работ
ГОСТ 32759-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Дорожные тумбы. Технические требования
ГОСТ 32760-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Дорожные тумбы. Методы контроля
ГОСТ 32830-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Материалы для дорожной разметки. Технические требования
ГОСТ 32838-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Экраны противоослепляющие. Технические требования
ГОСТ 32839-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Световозвращатели дорожные. Методы контроля

МЕМСТ 32843-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол сигналдық бағандары. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32844-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол сигналдық бағандары. Бақылау әдісі
МЕМСТ 32865-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Айнымалы ақпарат белгілері. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32866-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол жарыққайтарғылары. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32945-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол белгілері. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32946-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол белгілері. Бақылау әдісі
МЕМСТ 32947-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Стационарлық электрлік жарықтандыру тірегі. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32948-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол белгілерінің тіректері. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32953-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол таңбасы. Техникалық талаптар
МЕМСТ 32964-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жасанды құрама қыртыс.Техникалық талаптар. Бақылау әдісі
МЕМСТ 33025-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Шу жолақтары.Техникалық талаптар
МЕМСТ 33062-2014 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол және жол бойы қызметі нысандарын орналастыруға қойылатын талаптар
3 Терминдер, анықтамалар және қысқартылған сөздер
3.1 Осы Ұсынымдарда тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:
3.1.1 Жол төсемесі қызметінің жөндеуаралық мерзімі: Жолды салу, қайта салу және күрделі жөндеуден кейін пайдалануға берген кезден бастап жол құрылымының көтеру қабілетін арттырумен (күшейтумен) байланысты келесі күрделі жөндеуге дейінгі уақыт кезеңі.
3.1.2 Жол жамылғысы қызметінің жөндеуаралық мерзімі: Жолды салу, қайта салу және күрделі немесе орташа жөндеуден кейін жолдарды пайдалануға берген кезден бастап тозу қабатын қалпына келтірумен және көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша талап етілетін мәндерге дейінгі тегістік пен ілінісу қасиеттерін қалпына келтірумен байланысты келесі орташа жөндеу қажеттілігі туындағанға дейінгі уақыт кезеңі.
3.1.3 Айнымалы ақпарат белгісі: Жеке жобалау белгілерін қоспағандағы жол белгілерін көрсетуге арналған жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары.
3.1.4 Жасанды құрама тегіссіздік: Қажет болған жағдайда олардың бүлінуінсіз бөлшектеуге жататын жолдың осіне перпендикуляр орналасқан қозғалыс жылдамдығын мәжбүрлеп төмендетуге арналған жүріс бөлігіндегі арнайы жасалған көтеріңке жерлер.
3.1.5 Тұрақты электр жарығының тіреуі: Сыртқы жарықтандырудың шырақ шамдарын бекітуге, сондай-ақ сыртқы жарықтандырудың электр желісінің кабельдерін ілуге арналған құрылым.
3.1.6 Автомобиль жолдарының жол таңбасына арналған термопластик: Жол таңбасының қатты күңгірт элементтерінің қатаюынан кейін жасалған компоненттердің ұнтақ қоспа немесе құйып жасалған көлемдік нысандар (суыған балқытпадан жасалған блоктар немесе түйіршіктер) түріндегі пигменттер мен толықтырғыштардан тұратын полимерлік байланыстырушы негізіндегі терможұмсартатын созымды материал.
3.1.7 Автомобиль жолдарының жол таңбасына арналған суық пластик: Химиялық реакция нәтижесінде қатқан және жол таңбасының қатты күңгірт элементтерінің қатаюынан кейін жасалған пигменттер мен толықтырғыштардан тұратын полимерлік байланыстырушы негізіндегі көп компонентті созымды материал.
3.1.8 Таңба материалының тобы: Нормаланатын параметр бойынша материалдың қасиетін анықтайтын оның жол таңбаларына арналған сипаттамасы.
3.1.9 Кепілдік мерзімі: Бұл пайдалануға беру актісі немесе қозғалысты ашу актісі қол қойылғаннан бастап Мердігер шартта қарастырылған міндеттемелерді орындайтын уақыт кезеңі.
3.1.10 Жол активі: Автомобиль жолдарының құрылыстары, құрылымдары, сондай-ақ элементтері.
3.1.11 Тапсырыс беруші: Құрылыс, қайта салу, жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру үшін қаржы бөлінетін (немесе осы мақсаттар үшін өз қаражаты бар), мердігер ұйыммен жоғарыда айтылған жұмыстар түрлерін орындауға арналған мердігер шартын жасаған шаруашылық қызметіндегі субъект.
3.1.12 Мердігер: Тапсырыс берушімен нысанды немес оның бөлігін салуға, қайта салуға немес жөндеуге арналған мердігер шартын жасаған шаруашылық қызметіндегі субъект, жұмыстар жасаушы.
3.1.13 Пайдаланушы ұйым: Пайдаланатын немесе оны күтіп ұстау жұмыстарын жүргізетін ұйым.
3.1.14 Техникалық қадағалау: Жобаны іске асырудың барлық сатыларында құрылысты салу және жөндеуді сапасын, мерзімін, құнын, орындалған жұмыстарды қабылдау және нысанды пайдалануға беруді қоса қадағалау.
3.1.15 Авторлық қадағалау: Автор (авторлар) тарапынан сәулет және қала құрылысы туындыларын жүзеге асырылатын, әзірлеушілер тарапынан, сәулет және қала құрылысы туындыларының авторын (авторларын) қоса алғанда құрылыс жобасын іске асыратын асырылатын құрылыс жобасын (құрылыс құжаттамасын) әзірлеуге бақылау жүргізетін автордың құзыреттілігі.

ГОСТ 32843-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Дорожные сигнальные столбики. Технические требования
ГОСТ 32844-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Столбики сигнальные дорожные. Методы контроля
ГОСТ 32865-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Знаки переменной информации. Технические требования
ГОСТ 32866-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Световозвращатели дорожные. Технические требования
ГОСТ 32945-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Знаки дорожные. Технические требования
ГОСТ 32946-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Знаки дорожные. Методы контроля
ГОСТ 32947-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Опоры стационарного электрического освещения. Технические требования
ГОСТ 32948-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Ограждения дорожные. Технические требования
ГОСТ 32953-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Разметка дорожная. Технические требования
ГОСТ 32964-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Искусственные неровности сборные. Технические требования. Методы контроля
ГОСТ 33025-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Полосы шумовые. Технические условия
ГОСТ 33062-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Требования к размещению объектов дорожного и придорожного сервиса
ГОСТ 33128-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Ограждения дорожные. Технические требования
ГОСТ 33129-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Ограждения дорожные. Методы контроля
ГОСТ 33144-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Дорожные зеркала. Технические требования
ГОСТ 33152-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Классификация тоннелей
ГОСТ 33178-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Классификация мостов.
ГОСТ 33475-2015 Дороги автомобильные общего пользования. Геометрические элементы. Технические требования
ГОСТ 12.3.009-76
(СТ СЭВ 3518-81) Система стандартов безопасности труда. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности
ГОСТ 14192-96 Маркировка грузов
ГОСТ 2084-77 Бензин автомобильный. Технические условия
ГОСТ Р 52289-20 Технические средства организации дорожного движения
ГОСТ Р 52765-2007 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Классификация
ПДД РК-2017 Правила дорожного движения Республики Казахстан
ПР РК 218-05.1-2016 Инструкция по назначению межремонтных сроков службы нежестких дорожных одежд и покрытий
ПР РК 218-04-2014 Инструкция по учету и прогнозированию интенсивности движения транспортного потока на автомобильных дорогах
ПР РК 218-114-2014 Инструкция по бездефектному содержанию автомобильных дорог
Р РК 218-108-2014 Рекомендации по обработке асфальтобетонных покрытий специальными пропиточными составами для повышения срока их службы
Р РК 218-113-2014 Методические рекомендации по применению защитного слоя износа из литых эмульсионно-минеральных смесей типа "Микросюрфейсинг"
Р РК 218-24-2003 Рекомендации по ремонту автомобильных дорог с использованием технологии холодного ресайклинга
ПР РК 218-55-2013 Инструкция по устройству поверхностных обработок на автомобильных дорогах
ПР РК 218-35-2016 Инструкция по контролю качества и приемке работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог
3 Термины, определения и сокращения
3.1 В настоящих Рекомендациях применяются следующие термины с соответствующими определениями:
3.1.1 Межремонтный срок службы дорожной одежды: Период времени от момента сдачи дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции.
3.1.2 Межремонтный срок службы дорожного покрытия: Период времени от сдачи дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с восстановлением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств до требуемых значений по интенсивности движения транспорта.
3.1.3 Знак переменной информации: Техническое средство организации дорожного движения, предназначенное для отображения дорожных знаков, за исключением знаков индивидуального проектирования.
3.1.4 Искусственные неровности сборные: Специально устроенные возвышения на проезжей части для принудительного снижения скорости движения, расположенные перпендикулярно к оси дороги, при необходимости подлежащие разборке без их повреждения.
3.5 Опора стационарного электрического освещения: Конструкция для закрепления светильников наружного освещения, а также подвески кабелей электрической сети наружного освещения.
3.6 Термопластик для дорожной разметки автомобильных дорог: Терморазмягчаемый пластичный материал на основе полимерного связующего, содержащий пигменты и наполнители, в виде порошковой смеси компонентов или литых объемных форм (блоки или гранулы из остывшего расплава), образующий после отверждения твердые непрозрачные элементы дорожной разметки.
3.7 Холодный пластик для дорожной разметки автомобильных дорог: Многокомпонентный пластичный материал на основе полимерного связующего, содержащий пигменты и наполнители, отверждаемый в результате химической реакции и образующий после отверждения твердые непрозрачные элементы дорожной разметки.
3.8 Класс разметочного материала: Характеристика материала для разметки дорог, определяющая его свойства по нормируемому параметру.
3.9 Гарантийный период: Это период времени с момента подписания акта ввода в эксплуатацию или с момента подписания акта открытия движения, в течение которого Подрядчик выполняет обязательства, предусмотренные в договоре.
3.10 Дорожный актив: Сооружения, конструкции, а также элементы автомобильной дороги.
3.11 Заказчик: Субъект хозяйственной деятельности, которому выделяются средства для осуществления строительства, реконструкции, ремонта (или имеющий для этих целей собственные средства), заключающий с подрядной организацией договор подряда на выполнение перечисленных видов работ.
3.12 Подрядчик: Субъект хозяйственной деятельности, производитель работ, заключивший с Заказчиком договор подряда на строительство, реконструкцию или ремонт объекта, либо его части.
3.13 Эксплуатирующая организация: Организация, производящая эксплуатацию объекта и работы по его содержанию.
3.14 Технический надзор: Надзор за строительством и ремонтом сооружений на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию.
3.15 Авторский надзор: Это правомочия автора по осуществлению контроля за разработкой проекта строительства (строительной документации), осуществляемого автором (авторами) архитектурного и градостроительного произведения, реализацией проекта строительства, осуществляемого его разработчиками, включая автора (авторов) архитектурного или градостроительного произведения.

3.2 Осы ұсынымдарда келесі белгілер және қысқартылған сөздер қолданылды:
3.2.1 КБӨ: кедір-бұдырлы беттік өңдеу;
3.2.2 ААБ: айнымалы ақпарат белгілері;
3.2.3 ЖҚТ: жасанды құрама тегіссіздік;
3.2.4 ШЖ: шу жолақтары;
3.2.5 ЖЖЗ: жылжымалы жол зертханасы
4 Жол активтері қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.1 Жол төсемесі қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік қызмет мерзімдері
4.1.1 Жол төсемесі мен жамылғысы қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері жөндеу жұмыстарын орындаудың және қаржыландырудың жоспарлық кезеңділігін анықтайтын маңызды техника-экономикалық көрсеткіштердің бірі.
4.1.2 Қазақстанның жол-климаттық жағдайлары есерілген қатты емес жол төсемелері мен жамылғылары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдерінің орташаландырылған нормалары 4.1-кестеде келтірілген.
4.1.3 Белгіленген техникалық санатарға сәйкес келмейтін пайдаланымдағы жолдардың жол төсемелері қызметінің жөндеуаралық мерзімдері келесіндей қабылданады:
- жеңілдетілген типтегі жол төсемесі бар II техникалық санаттағы жолдар үшін III санаттағы жолдар ретінде;
- ауыспалы типтегі жол төсемесі бар III техникалық санаттағы жолдар үшін IV санаттағы жолдар ретінде;
- күрделі типтегі жол төсемесі бар IV-V техникалық санаттағы жолдар үшін күрделі типтегі жол төсемесі бар III санаттағы жолдар ретінде;
- жеңілдетілген типтегі жол төсемесі бар V техникалық санаттағы жолдар үшін жеңілдетілген типтегі жол төсемесі бар IV санаттағы жолдар ретінде.
4.1.4 Автомобиль жолын салудан, қайта салудан және күрделі жөндеуден кейін көлік ағынының құрамындағы жүк көлігінің (5 т жоғары) нақты мөлшері қарастырылып жатқан жылғы салыстырмалы болжалды қарқындылығы 20 %-дан артқан жағдайда, жөндеуаралық мерзім аяқталғанға дейін жөндеу шараларын жүргізуге рұқсат етіледі. Сонымен бірге, автомобиль жолының көлік ағынының құрамындағы жүк көлігінің мөлшерінің артуы уәкілетті мамандардың немесе автомобиль жолдарындағы қарқындылықты есепке алумен айналысатын ұйымдардың санауымен расталуы қажет.
4.1.5 Көлік ағынының қарқындылығы мен құрамын мерзімді есепке алу жұмыстарын пайдаланушы ұйым ҚР СТ 1378, ҚР ЕР 218-04-2014 сәйкес жүргізеді және автомобиль жолдарын басқаратын ұйымдармен бекітіледі. Көлік ағынынның қарқындылығы мен құрамы туралы ақпартты беру пішіні А қосымшасының А.1-кестесінде келтірілген. Одан кейін А.2-кестені толтыру жолымен қарастырылып жатқан автомобиль жолының теліміндегі қозғалыстың нақты және жобалық болжалды қарқындылығына жөндеуаралық мерзім аяқталғанға дейін жөндеу жүргізу мүмкіндігі туралы тиісті қорытындылар жасау арқылы салыстырмалы талдау жасалады.

3.2 В настоящих рекомендациях применяются следующие сокращения и обозначения:
3.2.1 ШПО: Шероховатая поверхностная обработка;
3.2.2 ЗПИ: Знаки переменной информации;
3.2.3 ИНС: Искусственные неровности сборные;
3.2.4 ШП: Шумовое полосы;
3.2.5 ПДЛ: Передвижная дорожная лаборатория.
4 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды дорожных активов
4.1 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожной одежды
4.1.1 Межремонтные сроки службы дорожных одежд и покрытий являются одним из важнейших технико-экономических показателей, определяющих плановую периодичность выполнения и финансирования ремонтных работ.
4.1.2 Усредненные нормы межремонтного срока службы и гарантийного периода нежестких дорожных одежд и покрытий с учетом дорожно-климатических условий Казахстана представлены в таблице 4.1.
4.1.3 Для эксплуатируемых дорог, на которых дорожные одежды не соответствуют присвоенным техническим категориям, межремонтные сроки службы должны приниматься следующими:
- для дорог II технической категории с дорожными одеждами облегченного типа, как для дорог III категории;
- для дорог III категории с переходными типами дорожных одежд, как и для дорог IV категории;
- для дорог IV-V категорий с дорожными одеждами капитального типа, как и для дорог III категории с одеждами капитального типа;
- для дорог V категории с дорожными одеждами облегченного типа, как для дорог IV категории с одеждами облегченного типа.
4.1.4 При увеличении фактического количества грузового транспорта (свыше 5 т) в составе транспортного потока автомобильной дороги после строительства, реконструкции и капитального ремонта более, чем на 20% относительно прогнозируемой интенсивности на рассматриваемый год, допускается проводить ремонтные мероприятия до истечения межремонтного срока. При этом увеличение количества грузового транспорта в составе транспортного потока автомобильной дороги должно быть подтверждено подсчетами уполномоченными специалистами или организациями занимающиеся учетом интенсивности на автомобильных дорогах.
4.1.5 Периодический учет интенсивности и состава транспортного потока производится эксплуатирующей организацией, согласно СТ РК 1378, ПР РК 218-04-2014 и утверждается организациями, управляющими автомобильными дорогами. Формы представления информации об интенсивности и составе транспортного потока приведены в таблице А.1 Приложения А. Далее проводится сопоставительный анализ фактической и проектной прогнозируемой интенсивности движения на рассматриваемом участке автомобильной дороги путем заполнения таблицы А.2 с составлением соответствующих выводов о возможности проведения ремонта до истечения межремонтного срока.

4.1-кесте - Қатқыл жол төсемесі мен жамылғысы қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жолдың техникалық санаты
Жол активінің атауы
Жол төсемесінің типі
Қозғалыс қарқындылығы, авт/тәулік
ЖКА
Қызмет көрсетудің жөндеу аралық мерзімі
Қызмет көрсетудің кепілдемелік мерзімі
Ағымдағы жөндеу
Орташа жөндеу
Салу, қайта салу, күрделі жөндеу
Ағымдағы жөндеу
Орташа жөндеу
Салу, қайта салу, күрделі жөндеу
I
Қоспасыз жол төсемесі
күрделі
7000-нан жоғары
III-V
1
5
16
1жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
II
күрделі
3000-нан жоғары 7000-нан төмен
III-V
1
5
15
1жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
III
күрделі
1000-нан жоғары 3000-нан төмен
III-V
1
5
14
1жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
жеңіл
1000-нан жоғары 3000-нан төмен
III-V
1
4
11
1жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
IV
жеңіл
100-ден жоғары 1000-ға дейін
III-V
1
3
9
1жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
өтпелі
100-ден жоғары 1000-ға дейін
III-V
1
2
6
6 айдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
V
өтпелі
100-ге дейін
III-V
1
2
6
6 айдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
I
Полимерлі модификатор қолданылған жол төсемесі
күрделі
7000-нан жоғары
III-V
1
6
18
1жылдан кем емес
2,5 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
II
күрделі
3000-нан жоғары 7000-ға дейін
III-V
1
6
17
1жылдан кем емес
2,5 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
-
Сіңіргіш қоспамен өңделген асфальтобетон жамылғысы
күрделі
-
III-V
1
6
-
1жылдан кем емес
2,5 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
4.1.6 Автомобиль жолының жол төсемесі мен жамылғысының жөндеу шараларын ҚР ЕР 218-17, ҚР ЕР 218-49 сәйкес оның нақты күйі бойынша тегістіктен, кедір-бұдырлылықтан, жамылғының деформациялық күйінен және жол төсемесінің беріктігінен тұратын автомобиль жолдарының негізгі көліктік-пайдалану көрсеткіштерін аспаптық анықтау жолымен белгілеу ұсынылады.
4.1.7 Қарқындылығы және көліктік жүктемесі жоғары автомобиль жолдарында пайдалану сипаттамаларын жақсарту үшін ҚР СТ 1223 "Жол, аэродром полимерасфальтбетон қоспалары және полимерасфальтбетон" құжатына сәйкес модифицирленген битумдар мен полимерасфальтбетондарды, ҚР СТ 2373 "Аэродром шағыл тасты-мастикалық полимерасфальтбетондар және шағыл тасты-мастикалық полимерасфальтбетон" құжатына сәйкес полимер-модифицирленген асфальтбетон қоспаларын пайдалану ұсынылады, олар жөндеуаралық мерзімдерді орташа есеппен 1,5 жылға арттырады.
4.1.8 Барлық жол-климаттық аймақтарда асфальтбетон жамылғыларын жамылғылардың жөндеуаралық мерзімдерін арттыру мақсатында бастапқы қабыршықтанудан, үгілуден, су сіңіргіштігі бойынша қанағаттанарлықсыз көрсеткіштерден профилактикалық қорғау үшін ҚР Ұ 218-108-2014 сәйкес арнайы сіңіргіш құрамдарды қолдануға болады. Арнайы сіңіргіш құрамдар қолданылғандағы жөндеуаралық мерзімдер мен кепілдемелік кезеңдер 4.1-кестеде келтірілген.

Таблица 4.1 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для нежестких дорожных одежд и покрытий
Техническая категория дороги
Наименование дорожного актива
Тип дорожной одежды
Интенсивность движения, авт/сут
ДКЗ
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Текущий ремонт
Средний ремонт
Строительство, реконструкция, капитальный ремонт
Текущий ремонт
Средний ремонт
Строительство, реконструкция, капитальный ремонт
I
Дорожная одежда без добавок
капитальный
св. 7000
III-V
1
5
16
не менее 1 года
не менее 2 лет
не менее 3 лет
II
капитальный
св. 3000 до 7000
III-V
1
5
15
не менее 1 года
не менее 2 лет
не менее 3 лет
III
капитальный
св. 1000 до 3000
III-V
1
5
14
не менее 1 года
не менее 2 лет
не менее 3 лет
облегченный
св. 1000 до 3000
III-V
1
4
11
не менее 1 года
не менее 2 лет
не менее 3 лет
IV
облегченный
св. 100 до 1000
III-V
1
3
9
не менее 1 года
не менее 2 лет
не менее 3 лет
переходной
св. 100
до 1000
III-V
1
2
6
не менее 6 месяцев
не менее 2 лет
не менее 3 лет
V
переходной
до 100
III-V
1
2
6
не менее 6 месяцев
не менее 2 лет
не менее 3 лет
I
Дорожная одежда с применением полимерных модификаторов
капитальный
св. 7000
III-V
1
6
18
не менее 1 года
не менее 2,5 лет
не менее 4 лет
II
капитальный
св. 3000
до 7000
III-V
1
6
17
не менее 1 года
не менее 2,5 лет
не менее 4 лет
-
Асфальтобетонное покрытие с обработкой пропитывающими составами
капитальный
-
III-V
1
6
-
не менее 1 года
не менее 2,5 лет
не менее 3 лет
4.1.6 Ремонтные мероприятия дорожной одежды и покрытия автомобильной дороги рекомендуется назначать по ее фактическому состоянию, путем инструментального определения основных транспортно-эксплуатационных показателей автомобильных дорог, включающих ровность, колейность, шероховатость, деформационное состояние покрытий и прочность дорожных одежд, которые определяются согласно ПР РК 218-27, ПР РК 218-49.
4.1.7 На автомобильных дорогах с высокой интенсивностью и транспортными нагрузками для повышения эксплуатационных характеристик, рекомендуется использовать модифицированные битумы и полимерасфальтобетоны по СТ РК 1223 "Смеси полимерасфальтобетонные дорожные, аэродромные и полимерасфальтобетон", полимер-модифицированных асфальтобетонных смесей по СТ РК 2373 "Смеси щебеночно-мастичные полимерасфальтобетонные аэродромные и щебеночно-мастичный полимерасфальтобетон", которые позволяют увеличить межремонтный срок службы в среднем на 1,5 года.
4.1.8 Для профилактической защиты асфальтобетонных покрытий во всех дорожно-климатических зонах на начальной стадии шелушения, выкрашивания, при неудовлетворительных показателях по водонасыщению с целью повышения срока службы покрытий, могут быть применены специальные пропиточные составы согласно Р РК218-108-2014. Межремонтные сроки и гарантийные периоды при использовании специальных пропиточных составов приведены в таблице 4.1.

4.1.9 "Микросюрфейсинг", КБӨ және суық ресайклирлеу технологияларын қоданып тозу қабаттарын салу арқылы жөндеу жұмыстарын жүргізгенде ҚР Ұ 218-113, ҚР ЕР 218-55, ҚР Ұ 218-24 номативтік құжаттарды басшылыққа алу қажет. Осы технологиялар қолданылған жол жамылғылары қызметінің жөндеуаралық мерзімі кемінде 3 жылды құрайды.
4.1.10 КБӨ дұрыс төсеудің маңызды көрсеткіштерінің бірі оның жабысуы болып табылады, ол ҚР ЕР 218-55 бойынша анықталады. Шағыл тастың кепілдемелік кезеңдегі жабысуы 75 %-дан кем болмауы қажет.
4.1.11 4.2-кестеде қатты жол төсемелерінің қызмет мерзімі мен кепілдемелік кезеңдері келтірілген (ҚР ЕЖ 3.03-103 сәйкес).
4.2-кесте - Қатты жол төсемелерінің қызмет мерзімі мен кепілдемелік кезеңдері
Жол активінің атауы
ЖКА
Салу, қайта салу, күрделі жөндеу
Қызмет мерзімі
Кепілдемелік кезең
Цементбетон жамылғысы бар жол жамылғысы
III-V
20 жылдан кем емем
3 жылдан кеме емес
4.1.12 Жол жамылғысының қызмет мерзімін айтарлықтай арттыруға бетонның Вtb 5.2-6.4 тобын арттырып, беріктігі жоғары бетондарды қолдану және құрылымның қолданылатын қалыңдығының ауқымын 28-30 см-ге дейін арттыру есебінен қол жеткізуге болады. Сонымен бірге негізгі параметрлерді кез келген арттыру жамылғының қызмет мерзімін арттыруға бағытталған болуы қажет.
4.2 Жол белгілері қызметінің жөндеу аралық және кепілдемелік мерзімдері
4.2.1 Жол белгілері көріністі қамтамасыз ету бойынша халықаралық және өңірлік стадарттарда, олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттарда бекітілген сипаттамаларға ие болуы қажет.
4.2.2 Жаңа технологияларды, жабдықтарды және инновациялық әдістерді қолдану МЕМСТ 33475, МЕМСТ Р 52289, ҚР СТ 1412 сәйкес кез келген климаттық жағдайларда жұмыстың тиісті жағдайларын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін алғы шарттарды қалыптастырады.
4.2.3 Жол белгілерінің атауы, шифрі және суреті ҚР СТ 1125 келтірілген.
4.2.4 Жол белгілерінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.3-кестеде келтірілген.
4.3 - кесте - Жол белгілерінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атауы
ЖКА
Жаңа жол белгілерін орнатқан жағдайда
Жөндеу жұмыстары жүргізілген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Жөндеуаралық мерзім
Кемілдемелік мерзім
1 типтегі шағылысатын беті бар жол белгілері
III-V
6 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
2-3 типтегі шағылысатын беті бар жол белгілері
III-V
8 жылдан кем емес
7 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Сыртқы электрмен жабдықталған жол белгілері
III-V
2 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес

4.1.9 При проведении ремонтных работ с устройством слоев износа с помощью технологии "микросюрфейсинг", ШПО и холодный ресайклинг следует руководствоваться нормативными документами Р РК 218-113, ПР РК 218-55, Р РК 218-24 соответственно. Межремонтный срок службы дорожных покрытий при применении данных технологий составляет не менее 3-х лет.
4.1.10 Одним из важных показателей правильного устройства ШПО является его приживаемость, которая определяется согласно ПР РК 218-55. Приживаемость щебня в гарантийный период должна составлять не менее 75%.
4.1.11 В таблице 4.2 представлены срок службы и гарантийный период для жестких дорожных одежд (согласно СП РК 3.03-103).
Таблица 4.2 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для жестких дорожных одежд
Наименование дорожного актива
ДКЗ
Строительство, реконструкция, капитальный ремонт
Срок службы
Гарантийный период
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
III-V
не менее 20 лет
не менее 3 лет
4.1.12 Существенное увеличение срока службы дорожного покрытия может быть осуществлено за счет применения высокопрочных бетонов с повышением классов бетона Вtb 5.2-6.4 и расширения применяемого диапазона толщин конструкции до 28-30 см. При этом любое увеличение основных параметров должно быть направлено в строну увеличения сроков службы покрытия.
4.2 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожных знаков
4.2.1 Дорожные знаки должны обладать заданными характеристиками, установленным в международных и региональных стандартах, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартах по обеспечению их видимости.
4.2.2 Применение новых технологий, оборудования и инновационных методов создают предпосылки, способные обеспечить должные условия работы при любых климатических условиях в соответствии с ГОСТ 33475, ГОСТ Р 52289, СТ РК 1412.
4.2.3 Наименование, шифр и изображение дорожных знаков приведены в СТ РК 1125.
4.2.4 Межремонтные сроки службы и гарантийный период для дорожных знаков приведены в таблице 4.3.
Таблица 4.3 - Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожных знаков
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых дорожных знаков
При ремонте
Срок службы
Гарантийный период
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Знаки со световозвращающей поверхностью 1-го типа
III-V
не менее 6 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Знаки со световозвращающей поверхностью 2, 3-го типов
III-V
не менее 8 лет
не менее 7 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Знаки с внешним электрическим освещением
III-V
не менее 2 лет
не менее 2 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев

4.2.5 Дайындаушы тасымалдау, сақтау және пайдалану шарттарын сақтағанда белгілердің және жарық қайтаратын материалдардың ҚР СТ 1125 талаптарына сәйкес келуіне кепілдік беруі қажет.
4.2.6 Заманауи жол белгілері төмендегі түрлі әдістермен жарық қайтаратын материалдардан жасалады:
- полимер қабықшасын жабыстыру;
- ыстық бояуды ақ жарық қайтарғыш бетке басу (жібекбаспа), жарық қораптарын бояу.
4.2.7 Жарықтың қайтуы шағылдыру төсеміне жағылған және шағылдыру бетте линзаның рөлін атқаратын мөлдір полимер қабатындағы микроәйнекшарларды немесе микроәйнекпризмаларды қолдану есебінен жүзеге асады.
4.2.8 Айнымалы ақпарат белгісі (ААБ) жол қозғалысы Ережелеріне және МЕМСТ 32945, МЕМСТ 32946, ҚР СТ 1124 сәйкес келуі тиіс. МЕМСТ 32865 құжатына сәйкес автомагистральдарда және жылдамдық жолдарда орналастыруға арналған айнымалы ақпарат белгілері шеңбер мөлшерімен немесе ұзындығы 900 мм-ден және одан көп сурет жағынан көрінуін қамтамасыз етуі тиіс. Айнымалы ақпарат белгісі кез келген ауа-райы жағдайларында және тәуліктің кез келген уақытында жолдың осы телімінде барынша рұқсат етілген жылдамдықпен көлік құралдарының қозғалысы кезінде графикалық ақпарат беруді қамтамасыз етуі тиіс.
4.2.9 Айнымалы ақпарат белгісі ақпаратты беру кезінде қателер анықталған жағдайда немесе айнымалы ақпарат белгілерінің ақаулығы салдарынан болған ақпарат көрсетілімінде қашықтықтағы компьютерге қауіпті хабарлама беруді қамтамасыз етуі тиіс.
4.2.10 Айнымалы ақпарат белгілері дайындаушы кепілдік берген пайдалану мерзімінде тотқа төзімді болуы қажет.
4.2.11 Бұйымның қызметінің кепілдік мерзімі нақты түрдегі айнымалы ақпарат белгілеріне арналған техникалық шарттарда көрсетілуі тиіс.
4.3 Жол белгілері мен электр жарығының бағандары тіреулері қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.3.1 Тіреулер МЕМСТ 32948, ҚР СТ 1409, МЕМСТ 25458 сәйкес дайындау материалы бойынша жіктеледі:
- металл ;
- ағаш ;
- асбестцемент;
- күш түспейтін арматурамен арматураланған темірбетон;
- күш түсетін арматурамен арматураланған темірбетон;
- композиттік ;
- аралас.
4.3.2 Тіреулер жол белгілерінің жарықтандыруының болуына байланысты жіктеледі:
- электрлендірілген - жол белгісінің беткі бетінің сыртқы немесе ішкі жарықтандыру көздерін қоректендіру үшін қажетті электр жабдығы тіректері денесінде (үстінде) бар;
- электрлендірілмеген.

4.2.5 Изготовитель должен гарантировать соответствие знаков и световозвращающих материалов требованиям СТ РК 1125 при соблюдении условий транспортирования, хранения и эксплуатации.
4.2.6 Современные дорожные знаки изготавливаются из световозвращающих материалов, различными методами, такими как:
- аппликация полимерной пленки;
- нанесение горячей краски на белую световозвращающую поверхность (шелкография) окраска световых коробов.
4.2.7 Возвращение светового потока происходит за счет использования микростеклошариков или микростеклопризм, находящихся в прозрачном полимерном слое, нанесенном на отражающую подложку и выполняющим роль линз на отражающей поверхности.
4.2.8 Изображения, отображаемые на знаках переменной информации (ЗПИ), должны соответствовать Правилам дорожного движения и ГОСТ 32945, ГОСТ 32946, СТ РК 1124. В соответствии с ГОСТ 32865, знак переменной информации, предназначен для размещения на автомагистралях и скоростных дорогах должен обеспечивать отображение дорожного знака с размером окружности или длиной стороны изображения 900 мм и более. Знак переменной информации должен обеспечивать распознавание графической информации при любых погодных условиях и в любое время суток при движении транспортных средств с максимально разрешенной на данном участке дороги скоростью.
4.2.9 Знак переменной информации должен обеспечивать передачу тревожного сообщения на удаленный компьютер в случае выявления ошибки при передаче информации или в отображении информации вследствие неисправности элементов знаков переменной информации.
4.2.10 Знаки переменной информации должны обладать стойкостью к коррозии на весь срок эксплуатации, гарантированный изготовителем.
4.2.11 Гарантийный срок службы изделия должен быть указан в технических условиях на знаках переменной информации конкретного типа.
4.3 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для опор дорожных знаков и столбов электрического освещения
4.3.1 Опоры дорожных знаков классифицируют по материалу изготовления в соответствии с ГОСТ 32948, СТ РК 1409, ГОСТ 25458:
- металлические;
- деревянные;
- асбестоцементные;
- железобетонные, армированные ненапрягаемой арматурой;
- железобетонные, армированные напрягаемой арматурой;
- композитные;
- комбинированные.
4.3.2 В зависимости от наличия освещения дорожных знаков опоры классифицируют:
- электрифицированные, имеющие в (на) теле опоры электрооборудование, необходимое для питания источников наружного или внутреннего освещения лицевой поверхности дорожного знака;
- неэлектрифицированные.

4.3.3 Металл тіректер қызметіне қарай МЕМСТ 32947 сәйкес келесі типтерге бөлінеді:
- мықты - сыртқы жарықтандыруға, сыртқы жарықтандырудың электрлік кабельдерін ілуге және басқада мақсаттарға арналған;
- кәдімгі - сыртқы жарықтандыруға араналған.
4.3.4 Тіреулерді дайындаушы МЕМСТ 32949 құжатында көрсетілгендей пайдалану мен сақтау және тасымалдау талаптары толық орындалған жағдайда, кепілдік мерзіміне жауапты болады.
4.3.5 Металл және темірбетон тіреулердің кепілдік мерзімі дайындалған күннен бастап 12 ай.
4.3.6 Компазиттік тіреуерді сақтаудың кепілдік мерзімі, дайындалған күннен бастап - 24 ай.
4.3.7 Электр жарығы тіреулерінің кепілдік және жөндеуаралық мерзімдері 4.4-кестеде келтірілген.
4.4-кесте - Жол белгілері мен электр жарығы тіреулерінің кепілдік және жөндеуаралық мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа тіректер орнатқан жағдайда
Жөндеу жүргізілген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Алғашқы жөндегенге дейін
Жөндеуара-лық қызмет мерзімі
Кемілде-мелік мерзім
Электр жарығының металл бағаналары
III-V
25 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Электр жарығының темірбетон бағаналары
III-V
25 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Жол белгілеріне арналған темірбетон тіреулер
III-V
20 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Жол белгілеріне арналған металл тіреулер
III-V
15 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.4 Қоршаулар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.4.1 Жол қоршаулары екі топқа бөлінеді (МЕМСТ 33128, МЕМСТ 26804, МЕМСТ 33129):
- бірінші топ - жолдың жер төсемесінен, көпірлердің, өтпе жолдардың, эстакадалардың жүру бөлігінің көлік құралдарының еріксіз шығып кетуін, қарсы көлік құралдарымен қақтығыстарды, жолдың бөлінген белдеуінде орналасқан айрықша үлкен заттар мен құрылыстарды басып кетулерді болдырмауға арналған тосқауыл және қалқан түріндегі қоршаулар. Қоршаулар биіктігін 0,75 м-ден 0,8 м-ге дейін етіп тағайындау қажет;
- екінші топ - жаяу жүргіншілер қозғалысын ретке келтіруге және жүру бөлігіне жануарлардың (мал, марал, бұлан және т. б.) шығуын болдырмауға арналған тор, таяныш түріндегі құрылымдар және т. б. Қоршаулар биіктігін 0,8 м-ден 1,5 м-ге дейін етіп тағайындау қажет.
4.4.2 Қоршауларды жөндеу немесе ауыстыру ол стандарттарға сәйкес келмеген жағдайда жүзеге асырылады (механикалық деформациялардың болуы, пішіні, өлшемі, түрі, материалдың сапасы және т.б. сәйкес келмеуі).

4.3.3 В зависимости от назначения металлические опоры освещения подразделяют на типы в соответствии с ГОСТ 32947:
- силовые – для наружного освещения, подвески кабелей электрической сети наружного освещения и другого подобного назначения;
- не силовые – для наружного освещения.
4.3.4 Изготовитель гарантирует соответствие опор требованиям ГОСТ 32949 при соблюдении условий транспортирования, хранения и эксплуатации.
4.3.5 Гарантийный срок хранения металлических и железобетонных опор – 12 месяцев со дня отгрузки со склада изготовителя.
4.3.6 Гарантийный срок хранения композитных опор – 24 месяца с даты изготовления.
4.3.7 Гарантийный период и межремонтные сроки службы для опор электрического освещения представлены в таблице 4.4.
Таблица 4.4 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для опор дорожных знаков и столбов электрического освещения
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых опор
При ремонте
Срок службы
Гарантийный период
Срок до первого ремонта
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Столбы электрического освещения металлические
III-V
не менее 25 лет
не менее 2 лет
не менее 4 лет
не менее 1 года
не менее 3-х месяцев
Столбы электрического освещения железобетонные
III-V
не менее 25 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3-х месяцев
Опоры железобетонные для дорожных знаков
III-V
не менее 20 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3-х месяцев
Опоры металлические для дорожных знаков
III-V
не менее 15 лет
не менее 2 лет
не менее 4 лет
не менее 1 года
не менее3-х месяцев
4.4 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для ограждений
4.4.1 Дорожные ограждения подразделяют на две группы (ГОСТ 33128, ГОСТ 26804, ГОСТ 33129):
- первая группа – ограждения барьерного и парапетного типов, предназначенные для предотвращения вынужденных съездов транспортных средств с земляного полотна дороги, проезжей части мостов, путепроводов, эстакад, столкновений со встречными транспортными средствами, наездов на массивные предметы и сооружения, расположенные в полосе отвода дороги. Высоту ограждений следует назначать от 0,75 м до 0,8 м;
- вторая группа – сетки, конструкции перильного типа и другие, предназначенные для упорядочения движения пешеходов и предотвращения выхода на проезжую часть диких животных и скота. Высоту ограждений следует назначать от 0,8 м до 1,5 м.
4.4.2 Ремонт или замена ограждений производится в случае ее несоответствия стандартам (наличие механических деформаций, несоответствие по форме, размерам, виду, качество материала и т.д.).

4.4.3 Қоршаулар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.5-кестеде келтірілген.
4.5-кесте - Қоршаулар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа қоршаулар орнатқан жағдайда
Қоршауларды жөндеген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілде-мелік мерзім
Алғашқы жөндегенге дейін
Жөндеуара-лық қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Металл қоршаулар
III-V
10 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Өңделген қоршаулар
III-V
10 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Темірбетон-ды қоршаулар
III-V
20 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Сымарқанды қоршаулар
III-V
15 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.5 Жол тумбалары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.5.1 Пайдаланудың құрылымдық ерекшеліктері және шарттары бойынша тумбалар МЕМСТ 32759, МЕМСТ 32760, ҚР СТ 1412 сәйкес төмендегідей бөлінеді:
- жабық типті (демпферленетін) тумбалар, оларды демпферленетін құраммен толтыруға мүмкіндік беретін құрылым;
- ашық типті тумбалар (көзбен шолып бағдарлау үшін ғана), оларды демпферленетін құраммен толтыруды қарастырмайтын құрылым.
- жол белгілерін орналастыруға арналған тумбалар
4.5.2 Механикалық әсерлерге төзімділігі бойынша тумбалар келесі топтарға бөлінеді:
- ДТ1 тобы - құрылымдық ерекшеліктері оларға негізден ажырауға және көлік құралының әсерінен талқандалуға мүмкіндік беретін тумбалар;
- ДТ2 тобы - құрылымдық ерекшеліктері көлік құралының әсерінен кейін оларға таю және бастапқы қа лыпқа қайтуға мүмкіндік беретін тумбалар;
- ДТ3 тобы - құрылымдық ерекшеліктері көлік құралының әсерінен болған деформациядан кейін өзінің бастапқы пішінін қалпына келтіруге мүмкіндік беретін тумбалар.
4.5.3 Қызметтік қолдану мақсаты бойынша тумбалар төмендегідей бөлінеді:
- үнемі пайдалануға арналған тумбалар;
- жол қозғалысын ұйымдастыруда уақытша техникалық құрал ретінде қолданылатын тумбалар.
4.5.4 Тумбаларды пайдалану және пайдаланудың кепілді мерзімі ішінде жұмыстарды орындау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін, тиісті сынауды жүргізу кезінде жырықтың пайда болуына мықтылығы бар материалдардан жасалуы қажет.
4.5.5 Тумбалар материалдың бүкіл құрылымы бойынша ақ, қызғылт сары, сары, жасыл, көк, қызыл түстерге боялған материалдардан ("бейнесінде") жасалуы тиіс.
4.5.6 Тумбаларды сақтау мерзімі дайындалған күннен бастап 1 жылдан кем болмауы тиіс. Тумбалар жабық ғимараттарда бұзылмаған зауыт орамында сақталуы тиіс.

4.4.3 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на ограждения представлены в таблице 4.5.
Таблица 4.5 - Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для ограждений
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых ограждений
При ремонте ограждений
Срок службы
Гарантийный период
Срок до первого ремонта
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Ограждения металлические
III-V
не менее 10 лет
не менее 2 лет
не менее 4 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Ограждения оцинкованные
III-V
не менее 10 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Ограждения железобетонные
III-V
не менее 20 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Ограждения троссовые
III-V
не менее 15 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
4.5 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожных тумб
4.5.1 По конструктивным особенностям и условиям эксплуатации дорожные тумбы делятся в соответствии с ГОСТ 32759, ГОСТ 32760, СТ РК 1412:
- тумбы закрытого типа (демпфирующие), конструкция которых позволяет заполнить их демпфирующим составом;
- тумбы открытого типа (только для визуального ориентирования), конструкция которых не предусматривает заполнения их демпфирующим составом;
- тумбы, предназначенные для размещения дорожных знаков.
4.5.2 По стойкости к механическому воздействию тумбы делятся на следующие классы:
- класс ДТ1 – тумбы, конструктивные особенности которых позволяют им отделиться от основания и разрушиться под воздействием транспортного средства;
- класс ДТ2 – тумбы, конструктивные особенности которых позволяют им отклониться и вернуться в исходное положение после воздействия транспортного средства;
- класс ДТ3 – тумбы, конструктивные особенности которых позволяют им восстановить свою первоначальную форму после деформации, вызванной воздействием транспортного средства.
4.5.3 По функциональному применению тумбы делятся на:
- тумбы для постоянной эксплуатации;
- тумбы, применяемые в качестве временного технического средства организации дорожного движения.
4.5.4 Тумбы следует изготавливать из материалов, обеспечивающих их сохранность при эксплуатации и выполнении работ по содержанию в течение гарантийного срока эксплуатации, имеющих стойкость к появлению царапин при проведении соответствующих испытаний.
4.5.5 Тумбы должны изготавливаться из материалов, окрашенных по всей структуре материала (в "массе") в один из следующих цветов: белый, оранжевый, желтый, зеленый, синий, красный.
4.5.6 Срок хранения тумб должен быть не менее 1 года со дня изготовления. Тумбы должны храниться в неповрежденной заводской упаковке в закрытых помещениях.

4.5.7 Жол тумбаларының қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.6-кестеде келтірілген.
4.6 Жасанды тегіссіздік қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.6.1 Жасанды құрама тегіссіздіктер (ЖҚТ) МЕМСТ 32964 бойынша әр түрлі климаттық жағдайларда күрделі жамылғысы бар жолдардың жекелеген телімдерінде көлік құралдары қозғалысының жылдамдығын мәжбүрлеп шектеуді қамтамасыз ету үшін салынады.
4.6-кесте - Жол тумбалары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа тумбаларды орнатқан жағдайда
Тумбаларды жөндеген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Алғашқы жөндегенге дейін
Жөндеуаралық қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Темірбетон тумбалар
III-V
20 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Полимерлі тумбалар
III-V
15 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Металл тумбалар
III-V
10 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.6.2 ЖҚТ-не қойылатын техникалық талаптарды қамтамасыз ететін әр түрлі серпімділік өлшегіш материалдар (полимерлік, резеңке және басқа қоспалар) негізінде дайындалады.
4.6.3 Жүргізушілерді жол телімдерінің ЖҚТ хабардар ету үшін МЕМСТ 32945 талаптарына сай "Жасанды тегіссіздік", "Қозғалыстың ең жоғары жылдамдығын шектеу" жол белгілерімен және МЕМСТ 32953 талаптарына сай жасанды тегіссіздіктер бар екендігі туралы ескертетін жол таңбасымен жабдықталуы тиіс.
4.6.4 Рельссіз қоғамдық көліктер қозғалысы жолақтарында орнатуға арналған ЖҚТ құрылымдары құрама төрт аймақтық (екі сол және екі оң) және кемінде екі орташа құрылымдардан тұрады. ЖҚТ элементтері бір-бірімен үйлесімді болуы тиіс.
4.6.5 ЖҚТ қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.7-кестеде келтірілген.
4.6.6 ЖҚТ сақтау мерзімі - дайындалған күннен бастап құрастыру кезіне дейін 3 жылдан көп емес.
4.7-кесте - Жасанды тегіссіздік қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа ЖҚТ орнатқан жағдайда
Жөндеу жүргізілген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Жөндеуаралық қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Резеңкеден жасалынған жасанды тегіссіздіктер
III-V
3 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.7 Шағылысуға қарсы экрандар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.7.1 Жарық ағынын ұстаудың тиімділігі бойынша:
- tg ≥0,33геометриялық шарты орындалатын шектеу бұрышына дейін толық тұтқыр құлдыраушы жарық ағыны;
- tg ≥0,33шартына сай келмейтін шектеу бұрышына дейін жекелеген тұтқыр құлдыраушы жарық ағыны.

4.5.7 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на дорожные тумбы представлены в таблице 4.6.
4.6 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для искусственных неровностей
4.6.1 Искусственные неровности сборные (ИНС) устраивают для обеспечения принудительного ограничения скорости движения транспортных средств на отдельных участках дорог с капитальным покрытием в разных климатических условиях по ГОСТ 32964.
Таблица 4.6 - Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожных тумб
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых тумб
При ремонте тумб
Срок службы
Гарантийный период
Срок до первого ремонта
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Тумбы железобетонные
III-V
не менее 20 лет
не менее 2 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Тумбы полимерные
III-V
не менее 15 лет
не менее 2 лет
не менее 4 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Тумбы металлические
III-V
не менее 10 лет
не менее 2 лет
не менее 3 лет
не менее 1 года
не менее3 месяцев
4.6.2 ИНС изготавливают на основе различных эластомерных материалов (полимерных, резиновых и других смесей), обеспечивающих технические требования к ИНС.
4.6.3 Для информирования водителей участки дорог с ИНС в соответствии с требованиями ГОСТ 32945 должны быть оборудованы дорожными знаками "Искусственная неровность", "Ограничение максимальной скорости движения" и дорожной разметкой в соответствии с требованиями ГОСТ 32953, предупреждающими о наличии искусственных неровностей.
4.6.4 Конструкции ИНС, предназначенные для установки на полосах движения безрельсового общественного транспорта, состоят из сборных элементов: четырех краевых (двух левых и двух правых) и не менее двух средних. Элементы ИНС должны быть совместимы друг с другом.
4.6.5 Межремонтные и гарантийные сроки на искусственные неровности представлены в таблице 4.7.
4.6.6 Гарантийный срок хранения ИНС – не более 3 лет с даты изготовления до момента монтажа.
Таблица 4.7 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на искусственные неровности
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых ИНС
При ремонте
Срок службы
Гарантийный период
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Искусственные неровности резиновые
III-V
не менее 3 лет
не менее 2 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
4.7 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для противоослепляющих экранов
4.7.1 По эффективности задержания светового потока:
- полностью задерживающие падающий световой поток до ограничивающего угла, при котором выполняется геометрическое условие tg ≥0,33;
- частично задерживающие падающий световой поток до ограничивающего угла, не соответствующие условию tg ≥0,33.

4.7.2 Көлеңке жасайтын элементінің атқаруына байланысты экрандар мынадай түрлерге бөлінеді МЕМСТ 32838:
- пластиналар түрінде жекелеген көлеңкелейтін элементтер - қатпарлы;
- тор түрінде көлеңкелейтін элементтер-тор көзді.
4.7.3 Көлеңкелейтін элементтер материалына байланысты экрандар металл, полимерлік, аралас деп бөлінеді.
4.7.4 Көлеңкелейтін элементтер биіктігіне байланысты шағылысуға қарсы экрандар мынадай түрлерге бөлінеді:
- 1-түрі - биіктігі 600 мм;
- 2-түрі - биіктігі 900 мм;
- 3-түрі - биіктігі 1200 мм.
4.7.5 Шағылысуға қарсы экрандар МЕМСТ 32838 талаптарына сәйкес болуы және белгіленген тәртіппен бекітілген техникалық құжаттама бойынша дайындалуы тиіс.
4.7.6 Экранның көлеңкелейтін элементтер құрылымы 0°-ден - 18 °-ге дейін сәуле құлаған бұрышта қарсы автомобиль шамдарының жарық ағынын құрсаулауы тиіс, бұл ретте жарық коэффициенті 0,20 мәнінен аспауға тиіс.
4.7.7 Қатпарлы экрандардың көлеңкелейтін беті ажырамаған, ағу, көпіршік, үрлену, жарық, қалқандар, бөгде қоспалар және механикалық зақымданусыз біртекті болуы тиіс. Экранның қатпарлы элементі қатты құрылымға ие болуы тиіс.
4.7.8 Толық бекітілген шағылысуға қарсы экранның немесе оның құрылымдық элементтерінің, оның ішінде бекітуге арналған элементтерінің жол қоршауларынан асып кетуіне рұқсат етілмейді.
4.9.9 Экранның көлеңкелейтін элементтері тотталмаған немесе тоттан қорғайтын материалдардан дайындалады.
4.9.10 Шағылысуға қарсы экрандардың металл элементтері (бұрандалар, сымдар, және т.б.) МЕМСТ 9.307 талаптарына сәйкес тотқа берік материалдардан дайындалуы және мырышталған болуы қажет.
4.9.11 Экранның көлеңкелейтін элементтері агрессивті заттар (тот) мен климаттық факторлар әсерлеріне төзімді болуы тиіс.
4.9.12 Көлеңкелейтін элементтердің лакты бояуы немесе полимерлік жамылғысы тазартатын сұйықтықтардың әсеріне төзімді болуы тиіс.
4.9.13 Қоршаудың зақымдануымен жол-көлік оқиғасы болған жағдайда пайдаланушы ұйым ақаулардың болуын және шағылысуға қарсы экрандардың бүлінген орыннан екі жағын 10 м қашықтықта жылжуын тексеруді қамтамасыз етуге міндетті.
4.9.14 Шағылысуға қарсы экрандар бекітпелерін тартуды кемінде екі жылда бір рет жүзеге асыруы қажет.
4.9.15 Шағылысуға қарсы экрандардың жөндеуаралық және кепілдік мерзімдері 4.8-кестеде келтірілген.
4.8-кесте - Шағылысуға қарсы экрандар қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа экран орнатқан жағдайда
Жөндеу жүргізілген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Жөндеуаралық қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Шағылысуға қарсы экрандар
III-V
5 жылдан кем емес
2 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.8 Сигнал бағаналары қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімдері
4.8.1 Бағаналар МЕМСТ 32843, МЕМСТ 2844 сәйкес келесі түрлерге бөлінеді:
- С1 - қайта пайдалануға арналмаған;
- С2 - қайта орнатылған кезде көп мәрте пайдалануға арналған;
- СЗ - көп мәрте пайдалануға арналған және тік орналастырылатын.

4.7.2 В зависимости от исполнения затеняющего элемента экраны в соответствии с ГОСТ 32838 подразделяются на следующие виды:
- с отдельными затеняющими элементами в виде пластин – пластинчатые;
- с затеняющими элементами в виде сетки – сетчатые.
4.7.3 В зависимости от материала затеняющего элемента экраны подразделяются на металлические, полимерные, комбинированные.
4.7.4 В зависимости от высоты затеняющего элемента противоослепляющие экраны подразделяются на следующие типы:
- тип 1 – высота 600 мм;
- тип 2 – высота 900 мм;
- тип 3 – высота 1200 мм.
4.7.5 Противоослепляющие экраны должны соответствовать требованиям ГОСТ 32838 и изготавливаться по технической документации, утвержденной в установленном порядке.
4.7.6 Конструкция затеняющих элементов экрана должна блокировать световой поток фар встречных автомобилей при угле падения луча от 0° до 18°, при этом коэффициент просветности не должен превышать значение 0,20.
4.7.7 Затеняющая поверхность пластинчатых экранов должна быть однородной, без разводов, подтеков, пузырьков, вздутий, трещин, раковин, посторонних включений и механических повреждений. Пластинчатый элемент экрана должен иметь жесткую конструкцию.
4.7.8 Не допускается, чтобы полностью закрепленный противоослепляющий экран или его конструктивные элементы, в том числе фиксирующие элементы, выступали за край дорожного ограждения.
4.7.9 Затеняющие элементы экранов выполняют из материалов, не подверженных коррозии или защищенных от воздействия коррозии.
4.7.10 Металлические элементы противоослепляющих экранов (болты, гайки и шайбы и др.) должны быть изготовлены из коррозионно-стойких материалов и быть подвергнуты оцинковке в соответствии с ГОСТ 9.307.
4.7.11 Затеняющие элементы экранов должны обладать стойкостью к воздействию агрессивных сред (коррозии) и климатических факторов.
4.7 12 Лакокрасочное или полимерное покрытие затеняющих элементов должно быть устойчиво к воздействию очищающих жидкостей.
4.7.13 В случае дорожно-транспортного происшествия с повреждением ограждения эксплуатирующая организация обязана обеспечить проверку наличия дефектов и смещений противоослепляющих экранов на расстоянии 10 м в обе стороны от границ места повреждения.
4.7.14 Необходимо осуществлять подтяжку креплений противоослепляющих экранов не реже одного раза в два года.
4.7.15 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на противоослепляющие экраны представлены в таблице 4.8.
Таблица 4.8 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на противоослепляющие экраны
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При установке новых экранов
При ремонте экранов
Срок службы
Гарантийный период
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Противоослепляющие экраны
III-V
не менее 5 лет
не менее 2 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
4.8 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для сигнальных столбиков
4.8.1 Столбики подразделяют на типы, согласно ГОСТ 32843, ГОСТ 32844:
- С1 – не предназначенные для повторного использования;
- С2 – предназначенные для многократного использования при повторной установке;
- СЗ – предназначенные для многократного использования и устанавливающие вертикальное положение.

4.8.2 Орнатылатын орны бойынша бағандар төмендегі топтарға бөлінеді:
- О - жол жағасында орнату үшін;
- П - жүру бөлігінде, бөлу жолақтары мен қауіпсіздік алаңшаларында орнату үшін.
4.8.3 Жүру бөлігінде орнатуға арналған бағаналардағы жарық қайтарушы элементтер МЕМСТ 32866 талаптарына сай ені кемінде 70 мм, бір-бірінен және жоғарғы жағынан 65-100 мм қашықтықта III топтағы ақ түсті жарық қайтарушы материалынан кемінде екі жолақ түріндегі бүкіл шеңбері бойынша көлденең орналасады.
4.8.4 Басқа да топтардағы жарық қайтарғыш материалдарды қолдануға рұқсат етіледі.
4.8.5 Сигнал бағаналары статитистикалық әсерге төзімді болуы керек:
- МЕМСТ 2084 бойынша сынауданкейін бензинге;
-3% натрий хлоридінің (NaCI);су ерітінділеріне;
- 10% натрий гидроксидінің (NaOH)сілті су ерітіндісіне.
4.8.6 Бағаналарға МЕМСТ 32844 бойынша агрессивті заттар әсері статистикасына арналған мықтылығына сынау жүргізілмеген үлгілерімен салыстырғанда агрессивті ортаның әсер етуі кезінде көзге көрінерлік тот, дақтардың іздері немесе лак бояу жамылғысының қатпарлары немесе кез келген басқа өзгерістер болмауы тиіс.
4.8.7 Сигнал бағаналары ультракүлгін сәуле көздері мен айнымалы белгі температура секілді климаттық факторлардың әсеріне төзімді болуы тиіс және МЕМСТ 32844 бойынша беріктігіне сынаудан кейін жарықшақтар мен деформациялар болмауы керек.
4.8.8 Бағаналар қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімі 4.9-кестеде келтірілген. 4.9-кесте - Бағаналар қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімі
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа сигнал бағаналарын орнатқан жағдайда
Сигнал бағаналарын жөндеген жағдайда
Қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Алғашқы жөндегенге дейін
Жөндеуаралық қызмет мерзімі
Кепілдемелік мерзім
Металл сигнал бағаналары
III-V
10 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
3 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
Темірбетон сигнал бағаналары
III-V
20 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.9-кестенің жалғасы
Полимерлі сигнал бағаналары
III-V
15 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
4 жылдан кем емес
1 жылдан кем емес
3 айдан кем емес
4.9 Шу жолақтары қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімі
4.9.1 Автомобиль жолында орналасуы бойынша шу жолақтары (ШЖ) МЕМСТ 33025сәйкес төмендегідей бөлінеді:
- көлденең, автомобиль жолының жүру бөлігінің көлденең бағытында қолданылатын;
- бойлық, жүру бөлігінің бөлу немесе шет жолағының бойымен қолданылатын.
4.9.2 Қолданылатын материал мен құрылғылар технологияларының түрі бойынша ШЖ бөлінеді:
- МЕМСТ 32830 бойынша жарық қайтару беті бар көлденең жол таңбасына арналған термопластиктер мен суық пластиктерден дайындалған;
- МЕМСТ 32753 бойынша сырғануға қарсы түсті жамылғылардан дайындалған;
- жол жамылғысын фрезерлеу әдісімен дайындалған.

4.8.2 По месту установки столбики подразделяют на группы:
- О – для установки на обочине;
- П – для установки на проезжей части, разделительных полосах и островках безопасности.
4.8.3 Световозвращающие элементы на столбиках для установки на проезжей части располагают горизонтально по всей окружности в виде полос числом не менее двух из световозвращающего материала белого цвета III-го класса, соответствующего требованиям ГОСТ 32866, шириной не менее 70 мм, на расстоянии 65-100 мм друг от друга и от верха столбика.
4.8.4 Допускается применять световозвращающие материалы других классов.
4.8.5 Сигнальный столбик должен быть стойким к статическому воздействию:
- бензина после испытаний по ГОСТ 2084;
- 3%-ного водного растворов хлорида натрия (NaCI);
- 10%-ного водного раствора щелочи гидроксида натрия (NaOH).
4.8.6 Столбики не должны иметь заметных следов коррозии, пятен или отслоений лакокрасочного покрытия или любого другого изменения при воздействии агрессивных сред по сравнению с образцами, не подвергнутыми испытанию на стойкость к статическому воздействию агрессивных сред по ГОСТ 32844.
4.8.7 Сигнальные столбики должны быть устойчивы к воздействию климатических факторов, как ультрафиолетового излучения и знакопеременных температур и не иметь трещин и деформаций после испытаний на стойкость по ГОСТ 32844.
4.8.8 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды на сигнальные столбики представлены в таблице 4.9.
Таблица 4.9 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для сигнальных столбиков
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При устройстве новых сигнальных столбиков
При ремонте сигнальных столбиков
Срок службы
Гарантийный период
Срок до первого ремонта
Межремонтный срок службы
Гарантийный период
Сигнальные столбики металлические
III-V
не менее 10 лет
не менее 4 лет
не менее 3 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Сигнальные столбики железобетонные
III-V
не менее 20 лет
не менее 4 лет
не менее 5 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
Сигнальные столбики полимерные
III-V
не менее 15 лет
не менее 4 лет
не менее 4 лет
не менее 1 года
не менее 3 месяцев
4.9 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для шумовых полос
4.9.1 По расположению на автомобильной дороге шумовые полосы (ШП), согласно ГОСТ 33025 делятся на:
- поперечную, применяемую в поперечном направлении проезжей части автомобильной дороги;
- продольную, применяемую вдоль краевой или разделительной полосы проезжей части.
4.9.2 По виду применяемого материала и технологии устройства ШП делятся на:
- выполненные из термопластиков и холодных пластиков для горизонтальной дорожной разметки по ГОСТ 32830 со световозвращающей поверхностью;
- выполненные из цветных покрытий противоскольжения ГОСТ 32753;
- выполненные методом фрезерования дорожного покрытия.

4.9.3 Термопластиктер, суық пластиктер және сырғанауға қарсы түсті жамылғылар көлденең ШЖ арналған.
4.9.4 ШЖ дайындау үшін қажетті талаптарды қамтамасыз ететін басқа да материалдар мен технологияларды қолдануға рұқсат етіледі.
4.9.5 ШЖ түсі төмендегі құжаттарға сәйкес келуі қажет:
- көлденең жол таңбасына арналған материалдардан жасалған көлденең ШЖ МЕМСТ 32830 талаптарына;
- сырғанауға қарсы түсті жамылғыдан жасалған көлденең ШЖ МЕМСТ 32753 талаптарына.
4.9.6 Ені 1 м сырғануға қарсы түсті жамылғыдан жасалған көлденең ШЖ-мен автомобиль дөңгелектернің ілінісу коэффициенті МЕМСТ 32753 талаптарына сәскес келуі қажет.
4.9.7 Шу жолақтары қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімдері 4.10-кестеде келтірілген.
6.10-кесте - Шу жолақтары қызметінің жөндеуаралық және кепілдік мерзімі
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа шу жолақтарын салған жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзім
Жол таңбаларына арналған материалдардан жаслынған, көлденең шу жолақтары
III-V
1 жылдан емес кем
6 айдан емес кем
Жамылғының сырғануға қарсы түсті материалдардан жасалынған, көлденең шу жолақтары
III-V
2 жылдан емес кем
1 жылдан емес кем
Бойлық шу жолақтары
III-V
3 жылдан емес кем
1 жылдан емес кем
4.10 Жол таңбалары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.10.1 Автомобиль жолдарын таңбалау МЕМСТ 32953, ҚР СТ 1124 бойынша белгілі тәртіпті және көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қозғалыс тәртібін белгілейді, жүргізушілердің көзбен шолып бағдарлау құралы болып табылады, дербес және басқа да құралдармен бірге қолданылады. Таңба жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыру, автомобиль қозғалысы жылдамдығын және жолдың өткізу қабілетін көбейту мақсатында жағылады.
4.10.2 Таңбаны ҚР СТ 1412, ҚР СТ 1124, ҚР СТ 1125, Р МЕМСТ 12.4.026 сәйкес автомобиль жолдарының жетілдірілген жамылғысына және жол құрылыстарының элементтеріне жағылады.
4.10.3 Пайдалану үрдісінде таңба сапасы ҚР СТ 1124 талаптарына сәйкес келуі қажет.
4.10.4 Таңба төмендегідей қасиеттерге ие болғанда тиімді болады:
- тәуліктің кез келген уақытында және әртүрлі ауа райында жақсы көрінсе;
- температура өзгерістеріне, химия және метеорологиялық жағдайларға төзімді болса;
- қауіпсіз қозғалыс үшін дөңгелек пен жолдың қажетті ілінісун қамтамасыз етсе ;
- қойылғаннан кейін тез қалыптасса;
- ұзақ уақытқа жарамды, яғни қажетті пайдалану мерзімі болса.
4.10.5 Таңбаның ұзақ мерзімділігі таңбалау материалының сапасына және қабылданған пайдалану жүктеме шамасына тәуелді. Көлденең таңбаның сызығындағы пайдалану жүктемесі қозғалыс жиілігімен (автомобиль жолының санаты), жүру бөлігінің енімен, таңба сызығының мақсатымен (яғни, сызықтар мен жол ені бойынша таңба суреттерінің ережесімен), айналу мен майысулардың болуымен, жол төсемесінің сапасымен, климаттық жағдайлармен айқындалады.

4.9.3 Термопластики, холодные пластики и цветные покрытия противоскольжения применяются для устройства поперечных ШП.
4.9.4 Допускается применять другие материалы и технологии для изготовления ШП, обеспечивающие необходимые требования.
4.9.5 Цвет ШП должен соответствовать:
- для поперечной ШП, выполненной из материалов для горизонтальной дорожной разметки требованиям ГОСТ 32830;
- для поперечной ШП, выполненной из цветных покрытий противоскольжения требованиям ГОСТ 32753.
4.9.6 Коэффициент сцепления колеса автомобиля с поперечной ШП шириной 1 м, выполненной из цветных покрытий противоскольжения, должен соответствовать требованиям ГОСТ 32753.
4.9.7 Межремонтные и гарантийные сроки на шумовые полосы представлены в таблице 4.10.
Таблица 4.10 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для шумовых полос
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При устройстве новых шумовых полос
Срок службы
Гарантийный срок период
Поперечные шумовые полосы выполненной из материалов для горизонтальной дорожной разметки
III-V
не менее 1 года
не менее 6 месяцев
Поперечные шумовые полосы выполненной из цветных покрытий противоскольжения
III-V
не менее 2 лет
не менее 1 года
Продольные шумовые полосы
III-V
не менее 3 лет
не менее 1 года
4.10 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожной разметки
4.10.1 Разметка автомобильных дорог устанавливает определенные режимы и порядок движения транспортных средств и пешеходов соответствии с ГОСТ 32953, СТ РК 1124, является средством визуального ориентирования водителей и применяется как самостоятельно, так и в сочетании с другими средствами. Разметка наносится с целью повысить безопасность дорожного движения, увеличить скорость движения автомобилей и пропускную способность дороги.
4.10.2 Разметку наносят на усовершенствованное покрытие автомобильных дорог и элементы дорожных сооружений в соответствии с СТ РК 1412, в соответствии с СТ РК 1124, СТ РК 1125, ГОСТ Р 12.4.026.
4.10.3 Качество разметки в процессе эксплуатации должно отвечать требованиям СТ РК 1124.
4.10.4 Разметка эффективна, если она обладает следующими свойствами:
- хорошо видима в любое время суток и в разных погодных условиях;
- обладает устойчивостью к изменениям температуры, химическим и метеорологическим воздействиям;
- обеспечивает необходимое для безопасного движения сцепление колеса с дорогой;
- быстро формируется после нанесения;
- обладает долговечностью, т.е. имеет необходимый срок эксплуатации.
4.10.5 Долговечность разметки зависит от качества маркировочного материала и величины воспринимаемой эксплуатационной нагрузки. Эксплуатационная нагрузка на линии горизонтальной разметки определяется интенсивностью движения (категорией автомобильной дороги), шириной проезжей части, назначением линий разметки (т.е. положением линий или рисунков разметки по ширине дороги), наличием искривлений и разворотов, качеством дорожного покрытия, климатическими условиями.

4.10.6 Автомобиль жолдарының таңбасын түрлі материалдардан дайындайды: арнайы бояулар мен эмальдардан, термопластиктерден, суық пластиктерден, спрейпластиктерден, таңбалау таспаларынан, жарық қайтарушылардан. Кейбір жағдайларда пайдаланады: ақ полимербетоннан немесе цемент бетоннан, түсті асфальт бетоннан жасалған дана пішіндер; таңбалау блоктары мен плиталар; металл түймешіктер; керамика және клинкерлік төсемтас; фарфор үгіндісі және басқа да материалдар. Осы ұсыныстар таңба төзімділігін арттыру мақсатында әр түрлі бояуларды (эмальдар), спрейпластиктерді, термопластиктерді, суық пластиктерді оңтайлы пайдалану шарттарын айқындайды.
4.10.7 Қараңғы автомобиль жолдарында таңба жарық қайтарушы болуы тиіс. Таңбаға жарық қайтарушы сипат беруі, сондай-ақ, оның тәуліктің қараңғы мезгілінде, жауын-шашынды және бұлтты ауа райында көрінуін арттыру үшін арнайы шағылысатын материалдар - шыны микрошарлар (ШМШ) пайдаланады.
4.10.8 Уақытша таңбаның қызмет мерзімі оны енгізуді талап еткен оқиғалардың ұзақтығымен шектеледі.
4.10.9 Тұрақты таңбаның қызмет мерзімі осы құжатта немесе шартта орнатылған кепілдемелік мерзімге сәйкес келуі қажет. Кепілдемелік кезең аяқталғаннан кейін таңбаны қалпына келтіру жұмыстарын пайдаланушы ұйым жүзеге асыруы қажет.
4.10.10 Тұрақты жол таңбалары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.11-кестеде келтірілген.
4.10.11 Таңбаны жағуды суық (бояулар және эмальдар, суық пластиктер) және ыстық (спрейпластиктер, термопластитери) технологиялар бойынша жүзеге асырады.
4.10.12 Қызмет етілетін мерзімі бір жылға дейінгі таңбаны пневматикалық немесе арнайы таңбалау машиналарын пайдалана отырып ауасыз тәсілмен бояулар және эмальдармен, сондай-ақ, трафарет бойынша бояу шашқыштар, қылқалам тозаңдатады немесе белдікше көмегімен қолмен жағады.
4.11-кесте - Жол таңбалары қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Жаңа жол таңбалар жағылған жағдайда
Қызмет мерзімі
Кемілдемелік мерзімі
Бояу (эмаль) негізіндегі жол таңбалар
III-V
3 айдан емес кем
3 айдан емес кем
Пластика негізіндегі жол таңбалар
III-V
6 айдан емес кем
6 айдан емес кем
4.10.13 Жол таңбаларына арналған бояулар мен эмальдарға (органикалық еріткіштер мен су-дисперсиялық) қойылатын техникалық талаптар және оларды жағу шарттары МЕМСТ 2084, МЕМСТ 32830 сәйкес қабылданады.
4.10.14 Қажет етілетін қызмет мерзімі бір жылдан астам таңбаны жағу үшін спрейпластиктер, термопластиктер және суық пластиктер қолданылады. Оларды жағу үшін арнайы таңбалау машиналары қажетті.
4.10.15 Таңбалау материалының тобын айқындайтын негізгі параметрлері стендтік немесе далалық бақылау сынақтарымен белгіленген төзіміділігі болып табылады.

4.10.6 Разметку автомобильных дорог выполняют различными материалами: специальными красками и эмалями, термопластиком, холодным пластиком, спрейпластиком, маркировочными лентами, световозвращателями. В специальных случаях используют: штучные формы из белого полимербетона или цементобетона, цветного асфальтобетона; разметочные блоки и плиты; металлические кнопки; керамическую и клинкерную брусчатку; фарфоровую крошку и другие материалы. Настоящие рекомендации определяют оптимальные условия использования различных красок (эмалей), спрейпластиков, термопластиков, холодных пластиков с целью повысить долговечность разметки.
4.10.7 На неосвещенных автомобильных дорогах разметка должна быть световозвращающей. Для придания разметке световозвращающих свойств, а также повышения ее видимости в темное время суток, дождливую и пасмурную погоду используют специальные рефлектирующие материалы – стеклянные микрошарики (СМШ).
4.10.8 Срок службы временной разметки ограничивается продолжительностью событий, потребовавших ее введения.
4.10.9 Срок службы постоянной разметки должен соответствовать его гарантийному сроку, установленному в настоящем документе или в договоре. Работы по восстановлению разметки после окончания гарантийного периода должны осуществляться эксплуатирующей организацией.
4.10.10 Срок службы постоянной разметки должен быть не менее, приведенного в таблице 4.11.
Таблица 4.11 – Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для дорожной разметки
Наименование дорожного актива
ДКЗ
При устройстве новой дорожной разметки
Срок службы
Гарантийный период
Разметка на основе краски (эмалей)
III-V
не менее 3 месяцев
не менее 3 месяцев
Разметка на основе пластика
III-V
не менее 6 месяцев
не менее 6 месяцев
4.10.11 Нанесение разметки осуществляют по холодной (краски и эмали, холодные пластики) и горячей (спрейпластики, термопластики) технологиям.
4.10.12 Разметку с требуемым сроком службы до одного года наносят красками и эмалями путем распыления пневматическим или безвоздушным способом с использованием специальных маркировочных машин, а также вручную по трафарету с помощью краскораспылителя, кисти или валика.
4.10.13 Технические требования к эмалям и краскам для разметки дорог (на органических растворителях и водно-дисперсионным) принимаются в соответствии с ГОСТ 2084, ГОСТ 32830.
4.10.14 Для нанесения разметки с требуемым сроком службы более одного года используют спрейпластики, термопластики и холодные пластики. Для их нанесения необходимы специальные маркировочные машины.
4.10.15 Основным параметром, определяющим класс разметочного материала, является износостойкость, устанавливаемая стендовыми или контрольно-полевыми испытаниями.

4.10.16 Жарық шағылысу - жол жағдайындағы таңбаның аса маңызды қасиеті. Таңбалардың көріну әсерін айтарлықтай ұлғайғаны жүргізушінің көз қарығытып кетпей шамдардан жарық көрінініп, таңба жолағының бір бөлігі болып табыла отырып, осы елеусіз шыны элементтердің қасиеттері арқасында қол жеткізіледі. Дәл осындай шарлар жол таңбасының "сәуле тарату" тиімділігін құрады, жүргізушілер үшін көрінетін етіп жасайды және апатты төмендетеді.
4.11 Көпірлер (өтпе жолдар) мен құбырлар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
4.11.1 Көпірлер мен құбырлардың барлық элементтері ұзақ уақыт бойы пайдалануға төзімді болуы қажет.
4.11.2 Пайдалану барысында аталған элементтердің төзімділік көрсеткіштерінің мерзімдері техникалық экономикалық көрсеткіштерге байланысты өзгеруі мүмкін:
- қарқындылық пен жаяу жүргіншілердің санының артуына байланысты көпір арқылы өтуге қатысты сәулеттік жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне байланысты құрылымдарды ауыстыру;
- кездейсоқ апаттық бұзылуларға байланысты бұзылған немесе қираған құрылымдық бөліктерді ауыстыру
4.11.3 Көпір құрылыстары элементтерінің алғашқы жөндеуге дейінгі минималды мерзімдері МЕМСТ 33178 сәйкес қабылданады және 4.12-кестеде келтірілген.
4.12-кесте - Көпір құрылыстары элементтерінің алғашқы жөндеуге дейінгі минималды мерзімдері
Құрылымдық бөлігі
Құрылым элементтері
Кепілдік мерзімі, жыл
Алғашқы жөндеуге дейінгі мерзім, жыл
1 Көпір жамылғысы
а)автожолдағы және қаладағы көпірлер
в) көпір жамылғысының ағаш элементтері
Жамылғы
Үйінді жапсарлары
Судан қорғау жүйесі
Жүру бөлігінің қоршауы
Деформацилық жапсар
20
10
Гидроизоляция
Тротуарлар (құрылымы)
Қоршаулар
40
20
Автожол көпірлерінің төсеніштері
Көпірлік өтпенің басқада элементтері
5
10
2-3
5
2 Автожолдағы және қаладағы көпір құрылыстарының
арқалық құрылымдары
Темірбетон:
-қабырғалы құрамалы әдеттегі арматуралармен
-жалпақ қимадағы құрама плита түріндегі
-басқада түрлері
Болат және болаттемірбетон
Ағаш
50
50
70

4.10.16 Светоотражение – весьма важное свойство разметки в дорожных условиях. Заметное увеличение эффекта видимости разметки достигается благодаря свойствам этих мельчайших стеклянных элементов, которые, являясь частью разметочной полосы, отражают свет от фар, не ослепляя водителя. Именно такие шарики создают эффект "свечения" дорожной разметки, делают ее видимой для водителей и снижают аварийность.
4.11 Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды элементов мостовых сооружений (путепроводов) и труб
4.11.1 Все элементы мостов и труб должны обладать достаточной долговечностью.
4.11.2 Сроки службы могут быть изменены в процессе эксплуатации при следующих условиях и соответствующем технико-экономическом обосновании:
- замена конструкций при кардинальном изменении архитектурно-планировочных решений в районе мостового перехода, связанных, в том числе, с возрастанием интенсивности движения транспорта и пешеходов;
- замена конструкций вследствие непредвиденных катастрофических повреждений и разрушений.
4.11.3 Минимальные сроки службы до первого ремонта элементов мостовых сооружений, указаны в таблице 4.12 принимаются согласно ГОСТ 33178.
Таблица 4.12 - Минимальные сроки службы и срок до первого ремонта элементов мостовых сооружений
Конструктивная часть
Элемент конструкции
Срок службы, год
Срок до первого ремонта, год
1 Мостовое полотно
Покрытие
а) автодорожных и городских мостовых сооружений
Сопряжение с насыпью
20
10
Система водоотвода
Ограждение ездового полотна
Деформационные швы
Гидроизоляция
Тротуары(конструкции)
40
20
Ограждения перильное
Настил автодорожных мостовых сооружений
5
2-3
б) деревянные элементы мостового полотна
Другие элементы мостового полотна
10
5
2 Пролетное строение мостового сооружения автодорожного и городского
Железнобетонные:
-ребристое сборное с обычной
арматурой
50
30
-плитное сборное сплошного
сечения
50
30
-осталные
70
40
Стальное и сталежелезебетонные

4.11.4 Көпір құрылыстары (өтпежолдар) элементтерінің кепілдік мерзімі 5 жылдан кем болмауы тиіс.
4.11.5 Су өткізгіш құбырлар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері 4.13-кестеде келтірілген мәндерден төмен болмауы қажет.
4.13-кесте - Су өткізгіш құбырлар қызметінің жөндеуаралық және кепілдемелік мерзімдері
Жол активтерінің атаулары
ЖКА
Салу, қайта салу, күрделі жөндеу
Қызмет мерзімі
Алғашқы жөндегенге дейін
Кемілдемелік мерзімі
Темірбетон
III-V
30 жылдан кем емес
6 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
Металл
III-V
25 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
5 жылдан кем емес
4.12 Автомобиль жолдарын көгалдандыру
4.12.1 Жолдарды көгілдандыру бойынша барлық жұмыстар (көгалдандырудың түріне қарамай) жобалық ұйымдар әзірлейтін жобалық-сметалық құжаттама (ЖСҚ) негізінде жүргізілуі қажет.
4.12.2 Көгалдандырудың негізі міндеті жолдарды және олардың құрылымдық элементтерін ауа райы-климаттық факторлар ықпалынан қорғаудан, жол маңындағы аумақтарды ластанудан қорғаудан, жолды жайластыру және сәулет-көркемдік безендіру элементтерін қалыптастырудан, сондай-ақ жүргізушілердің көзбен бағдарлануын қамтамасыз етуден тұрады. Осы міндетердің барлығы бір мақсатқа - автомобиль жолдарын тұтынушылар мен жолдарға іргелес жатқан аймақтардағы тұрғындардың жайлы және қолайлы жағдайын жасау және оны ұстап тұруға бағытталған.
4.12.3 Элементтер мен бөлінген алқаптарда тұрақты ағаш алқаптарын қалыптастыру үшін экологиялық-биологиялық қасиеттері төңіректің топырақтық-климаттық жағдайларына сәйкес келетін өсімдіктердің ұзақ жылдар бойы өсетін түрлерін (ағаштар, шөптер және бұталар) пайдалану қажет.
4.12.4 Кепілдемелік мерзімде жас көшеттерді күтіп ұстау жұмыстарын ЖСҚ сәйкес Мердігер жүзеге асырады.
4.1.2.5 Шөпті төсемдерді күтіп ұстау жұмыстары оларды мерзімді тексеру, ақауларды анықтау және жою, суару тәртібін сақтаудан, шөптерді шабу жиілігі мен биіктігінен: алғашқы жылы шықпаған немесе өспей қалған, егілмей қалған телімдер мен жерлерді анықтаудан және егістің нашар болу себептерін жоюдан, сондай-ақ қажетті алаңға қайта отырғызудан тұрады; осы кезеңде ұзақ уақыт бойы жауын-шашын болмағанда орнықты шым пайда болғанға дейін 100 м2 алаңға 2 м3 су шығынын ескере отырып, вегетациялық суару жүзеге асырылады.
Нөсерлі жаңбырлардан кейін құламаларды міндетті түрде тексеру қажет, анықталған шұңқырларға топырақ себіледі және шөп егіледі.
Егер өсімдік дұрыс өспесе және оның түсі ақ жасыл немесе сарғыш болса, онда олардың ұрықтарын минералды тыңайтқыштармен келесі есепте құнарландыру ұсынылады (кг/100 м2): азотты 1,5-2, фосфорлы - 2-3, калий - 1,5-3 (құнарландыру мен суаруды гидросепкімен жүзеге асыру ұсынылады): шөптерді алғашқы жылы олардың биіктігі 20-30 см-ге жеткенде үштен бір бөлігін гүлденуін күтпей шабу (өсімдікті әлсіретпес үшін жылына екі реттен көп шабуға болмайды), екінші және алдағы жылдары қажетіне қарай өсімдіктің биіктігін 15 см-ден асырмай шабу қажет (соңғы рет үсік шалғанға дейін бір ай бұрын шабылады).
5 Кепілдікті қызмет көрсету кезеңіндегі жол активтеріне тексеру жүргізу тәртібі

4.11.4 Гарантийный период элементов мостовых сооружений (путепроводов) должен составлять не менее 5 лет.
4.11.5 Межремонтный срок службы и гарантийный период для водопропускных труб должен быть не менее значений, приведенных в таблице 4.13.
Таблица 4.13 - Межремонтные сроки службы и гарантийные периоды для водопропускных труб
Наименование дорожного актива
ДКЗ
Строительство, реконструкция, капитальный ремонт
Срок службы
Срок до первого ремонта
Гарантийный период
Железобетонные
III-V
не менее 30 лет
не менее 6 лет
не менее 5 лет
Металлические
III-V
не менее 25 лет
не менее 5 лет
не менее 5 лет
4.12 Озеленение автомобильных дорог
4.12.1 Все работы по озеленению дорог (независимо от вида озеленения) должны проводиться на основании проектно-сметной документации (ПСД), разрабатываемой проектными организациями.
4.12.2 Основными задачами озеленения являются защита дорог и их конструктивных элементов от воздействия неблагоприятных погодно-климатических факторов, защита прилегающих к дороге территорий от транспортных загрязнений, создание элементов благоустройства и архитектурно-художественного оформления дороги, а также обеспечения зрительного ориентирования водителей. Все эти три задачи служат единой цели – созданию и поддержанию благоприятных и комфортных условий для пользователей автомобильных дорог и жителей, прилегающих к дороге территорий.
4.12.3 Для образования устойчивых насаждений на элементах и в полосе отвода дорог следует использовать наиболее перспективные виды растений (деревьев, трав и кустарников), эколого-биологические, свойства которых соответствуют почвенно-климатическим условиям местности.
4.12.4 Уход за зелеными насаждениями во время гарантийного периода осуществляется Подрядчиком в соответствии с ПСД.
4.12 5 Уход за травянистым покровом заключается в периодическом осмотре, выявлении и устранении дефектов, в соблюдении режима полива, частоты и высоты скашивания травы: в первый год выявляют незасеянные участки и места, где всходы разрежены или отстают в росте, и устраняют причины плохого состояния посева, а также осуществляют пересев на соответствующей площади; в этот же период при длительном отсутствии дождей необходимо производить вегетационные поливы при расходе воды 1-2 м3 на 100 м2; пока не образовалась прочная дернина.
Обязательным является осмотр откосов после ливневых дождей, обнаруженные промоины засыпают грунтом и засевают травами.
Если растения развиваются плохо и имеют бледно-зелҰный или желтоватый цвет, рекомендуется производить подкормку их смесью минеральных удобрений из расчета (кг/100 м2): азотных 1,5-2, фосфорных 2-3, калийных 1,5-3 (подкормку и полив рекомендуется осуществлять гидросеялкой): в первый год жизни травы необходимо скашивать на одну треть при достижении ими высоты 20-30 см не дожидаясь цветения (но не более двух раз в год, чтобы не ослабить растение), на второй и последующие годы скашивание выполняют по мере необходимости, поддерживая высоту травостоя не более 15 см (последнее скашивание производят не позднее, чем за месяц до наступления заморозков).
5 Порядок проведения проверок дорожных активов, находящихся в гарантийном периоде

5.1 Кепілдік кезеңін тағайындау
5.1.1 Кепілдік кезеңі [1] талаптарға сәйкес екі жылдан кем болмауы қажет.
5.1.2 Кепілдік кезеңінің басталу күні болып нысан пайдалануға берілген күн немесе қозғалысты ашу актісіне немесе ратификацияланған келісімдер шарттары бойынша жүзеге асырылатын жобаға қатысты қандай да бір құжатқа қол қойған күн саналады және нысанды пайдалануға қабылдап алу туралы қол қойылған Актімен расталады.
5.1.3 Орташа және ағымдағы жөндеулерде кепілдік кезеңнің басталған күні болып жұмыстарды соңғы қабылдап алу Актісіне қол қойылған күн саналады.
5.1.4 Кепілдік кезеңі аяқталғаннан кейін нысанды пайдалануға берген жағдайда жөндеуаралық мерзімдер кепілдікті кезең басталған күннен бастап саналады.
5.1.5 Кепілдік кезеңінің ұзақтығы нысанды салуға, қайта салуға немесе жөндеуге арналған Тапсырыс беруші мен Мердігер арасында жасалған шартта белгіленеді.
5.1.6 Кепілдікті қызмет көрсетудің ұсынылатын мерзімі [3] жұмыс түріне байланысты 5.1-кестеде көрсетілген.
5.1-кесте - Жөндеу түріне байланысты кепілдік кезеңінің ұзақтығы
Жөндеу түрі
Кепілдік кезеңінің ұзақтығы
1 Орташа жөндеу
2 жыл (24 ай)
2 Күрделі жөндеу
3 жыл (36 ай)
3 Жаңадан салу және қайта салу
3 жылдан (36 ай) бастап
5 жылға (60 ай) дейін
5.1.7 Кейбір жағдайларда, мердігер шартында көрсітелгенде кейбір құрылымдардың кепілдік мерзімін ұзартуға болады, егер кепілдік кезеңінде Мердігердің құрылыс уақытында бұзушылықтарымен байланысты ақаулар анықталған болса. Мұндай жағдайда осы құрылымға кепілдікті кезең мердігер ұйым анықталған ақауды түзету күнінен бастап есептелінетін кепілдікті кезеңге тең етіп ұзартылады.
5.1.8 Мердігердің жұмыстарды дұрыс орындамауынан ақаулар пайда болған жағдайда жөндеу жұмыстарының шығындары толығымен Мердігерге жүктеледі, оның ішінде жөндеу жұмыстарымен байланысты қосымша шығындар да (мысал үшін, қозғалысты бұру (айналып өтуді ұйымдастыру) жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін және т.б. бар).
5.2 Кепілдікті кезеңде тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
5.2.1 Салу, қайта салу немесе жөндеуге арналған мердігер шартында Тапсырыс беруші мен Мердігердің өкілдерінен тұратын комиссия құрамының қатысуымен міндетті түрде қатысу арқылы кепілдік телімдеріне тексеріс жүргізу тәртібі мен кестесі қаралуы қажет.
5.2.2 Салу, қайта салу немесе жөндеуге арналған мердігер шартында тексеріс жүргізу тәртібі қарастырылмаған болса, онда Тапсырыс беруші мен Мердігер бекітілген нормативік-құқықтық актілерге сәйкес кепілдікті телімдерді тексеру жоспарын әзірлеу және келісу қажет (Б қосымшасы).

5.1 Назначение гарантийного периода
5.1.1 Гарантийный период в соответствии с требованиями [1] должен быть не менее двух лет.
5.1.2 Дата начала гарантийного периода исчисляется со дня передачи объекта в эксплуатацию и подтверждается подписанным Актом приемки объекта в эксплуатацию или с момента подписания акта открытия движения или иной документации согласно договорных отношений по проектам реализуемым по условиям ратифицированных соглашений.
5.1.3 Дата начала гарантийного периода при среднем и текущем ремонтах исчисляется с даты подписания окончательного Акта приемки работ.
5.1.4 В случае ввода в эксплуатацию объекта после окончания гарантийного периода, межремонтные сроки исчисляются с даты начала гарантийного периода.
5.1.5 Продолжительность гарантийного периода устанавливается между Заказчиком и Подрядчиком в договоре на строительство, реконструкцию или ремонт объекта.
5.1.6 Рекомендуемые сроки гарантийного обслуживания [3] в зависимости от вида работ представлены в таблице 5.1.
Таблица 5.1 – Продолжительность гарантийного периода в зависимости от вида ремонта
Вид ремонта
Продолжительность гарантийного периода
1 Средний ремонт
2 года (24 месяца)
2 Капитальный ремонт
3 года (36 месяцев)
3 Новое строительство и реконструкция
от 3 лет (36 месяцев)
до 5 лет (60 месяцев)
5.1.7 В некоторых случаях при указании в договоре подряда, возможно продление гарантийного периода на отдельные конструкции, в случае если в них во время гарантийного периода был обнаружен дефект, связанный с нарушениями Подрядчика во время строительства. В таком случае на данную конструкцию гарантийный период продлевается на срок, равный продолжительности гарантийного периода, отсчитываемого с даты исправления подрядной организацией обнаруженного дефекта.
5.1.8 В случае возникновения дефекта из-за неправильного выполнения Подрядчиком работ, затраты на ремонтные работы будут полностью возложены на Подрядчика, включая дополнительные затраты, связанные с ремонтными работами (например, затраты на отвод движения (организацию объезда) для того, чтобы выполнять ремонтные работы и т. д.).
5.2 Организация и проведение осмотра в гарантийный период
5.2.1 В договоре подряда на строительство, реконструкцию или ремонт необходимо оговорить порядок и график проведения проверок гарантийных участков с непременным участием в составе комиссии представителей Заказчика и Подрядчика.
5.2.2 Если в договоре подряда на строительство, реконструкцию или ремонт не оговорен порядок назначения проверок, то Заказчику и Подрядчику необходимо разработать и согласовать план проведения осмотра гарантийных участков, в соответствии с утвержденными нормативно-правовыми актами (Приложение Б).

5.2.3 Кепілді телімдерге арналған бекітілген жоспарға сәйкес Тапсырыс берушінің жол жамылғысын тексеру бойынша уәкілетті ұйымының өкілдерінен, Мердігер, пайдаланушы ұйым, техникалық және авторлық қадағалау өкілдерінен ақаулардың пайда болуын және өршуін тіркеу мақсатында автомобиль жолы мен құрылыстарды жылына екі рет комиссиялық тексеру үшін комиссия құрылады.
5.2.4 Комиссияның алғаш баруы ағымдағы жылдың мамыр айының екінші жартысынан кеш болмауы қажет және 1 маусымға дейін тексеріс туралы есеп беруі қажет. Екінші рет баруы ағымдағы жылдың қыркүйек айының екінші жартысынан кеш болмауы қажет және 1 қарашаға дейін тексеру туралы есеп беріледі.
5.2.5 Комиссия жұмысына қатысу үшін әрбір компаниядан тәжірибесі мен біліктілігі ескеріліп өкілдер ұсынылады. Өкілдің тексеру нәтижелері туралы құжаттарға қол қою құзыреті жазбаша түрде расталады.
5.2.6 Жоспарлы тексеру жауан-шашын кезінде және жолдың, құрылымның, дренажды жыра және үйінді құламаларының беті қармен жабылғанда жүргізілмейді. Мұндай жағдайда тексеру мерзімдері кейінгі қалдырылады.
5.2.7 Нысанды пайдаланудың қауіпсіздігіне ықпал ететін айтарлықтай ақаулар анықталған жағдайда, жоспардан тыс тексеріс жүргізуге болады. Бұл жағдайда Тапсырыс беруші комиссия мүшелерін тексеріс жүргізілгенге дейін жеті күн бұрын хабарландырады. Тексеріс жүргізілгеннен кейін осы ұсынымдардың 7.4-тармағына сәйкес есеп жасалады.
5.2.8 Тапсырыс беруші ақаулар Мердігердің жұмыстарды дұрыс орындамауынан болуын анықтау үшін ақаудың сипатын бағалауға сарапшыны шақыртуға құқылы, егер Мердігердің кінәсі анықталса, жөндеу мен сараптаманың құны толығымнен Мердігерге жүктеледі.
5.2.9 Тексеріс жұмыстары нысанды ақаулардың пайда болу және өршуін, олардың пайда болу себептерін анықтауға, қажет болған жағдайда ақауларға толық қосымша тексеріс жүргізуге, ақаулар актісін жасауға, ақауларды жою және олардың алдағы уақытта пайда болмау шараларын жоспарлауға, ақаулардың түзетілгенін растайтын атқарушы құжаттарды тексеруге мүмкіндік беретін мерзімдерде жүргізілуі қажет.
5.2.10 Мердігер жөндеу жұмыстарын аяқтағаннан кейін кимиссия орындалған жұмыстардың тиімділігі мен дұрыстығын тексеру үшін ақауларды қайта тексереді, одан кейін есеп жасайды.

5.2.3 В соответствии с утвержденным планом проведения осмотра гарантийных участков два раза в год создается комиссия из числа представителей Заказчика, уполномоченной им организации по проверке качества дорожного покрытия, Подрядчика, эксплуатирующей организации, представителей технического и авторского надзоров, для комиссионного осмотра автомобильной дороги и сооружений с целью фиксации появления и развития дефектов.
5.2.4 Первый раз выезд комиссии назначается не позднее второй половины мая месяца, с предоставлением отчета о проверке до 1 июня текущего года. Второй раз выезд комиссии назначается не позднее второй половины сентября месяца с предоставлением отчета о проверке до 1 ноября текущего года.
5.2.5 Для участия в работе комиссии представители назначаются каждой организацией, компанией самостоятельно с учетом наличия соответствующего опыта и профессионализма. Полномочия представителя на подписание документов о результатах осмотра подлежат письменному подтверждению.
5.2.6 Плановая проверка не должна проходить в момент выпадения проливных осадков и в случае закрытия поверхности дороги, конструкций, дренажных кюветов и откосов насыпи снегом. В этом случае сроки проведения осмотра переносятся.
5.2.7 В случае выявления существенных дефектов, оказывающих влияние на безопасность эксплуатации объекта, возможно осуществление внеплановых проверок. В этом случае Заказчиком направляется уведомление всем сторонам комиссии не позднее, чем за семь дней до начала проверки. После проведения проверки готовится отчет, согласно разделу 7.4 настоящих рекомендаций.
5.2.8 Заказчик имеет право назначить приглашенного эксперта в целях оценки характера дефекта для того, чтобы определить, были ли дефекты вызваны неправильным выполнением работ Подрядчиком, и если определится вина Подрядчика, то стоимость ремонта и экспертизы будет полностью возложена на Подрядчика.
5.2.9 Проверка должна проводиться в сроки, позволяющие выполнить полное обследование объекта на предмет проявления и развития дефектов, выявить причины их появления, в необходимых случаях провести детальное дополнительное обследование дефектов, составление актов на дефекты, планирование мероприятий по устранению дефектов и исключения проявления их впредь, рассмотрение исполнительной документации, подтверждающей исправление дефектов.
5.2.10 После завершения ремонтных работ Подрядчиком, комиссией проводится повторный осмотр исправления дефектов, осуществляемый для проверки эффективности и правильности выполненных работ, затем составляется отчет.

5.2.11 Жөнделген жұмыстардың кепілдік мерзімі алғашқы кепілдік мерзімінің ұзақтығына тең мерзімде жұмыстардың дұрыс орындалғаны туралы есеп берілген күн саналады.
5.2.12 Кепілдік кезең аяқталғанға бір ай қалғанда комиссия тарапынан нысанға соңғы тексеріс жүргізіледі, қорытындыларға қол қойылады және Тапсырыс беруші кепілдік мерзімінің соңғы күні шарт бойынша жұмыстардың аяқталғаны туралы куәлік береді.
5.2.13 Мердігер комиссиялық тексеріске қатысуға және/немесе тексеру есебіне қол қоюдан бас тарса, Тапсырыс беруші оның қатысуынсыз есепке қол қояды.
5.2.14 Мердігердің комиссиялық тексеріске қатысуға және/немесе тексеру есебіне қол қоюдан бас тартуы немесе келмеуі оны ақауларды жою міндеттемелерінен босатпайды.
5.2.15 Тексеріс нысанды аралап, жер төсемесіндегі, жол жамылғысындағы, жиектердегі, дренажды құрылыстардағы, барлық жасанды құрылыстар мен жолды жайластыру элементтеріндегі (сәулет құрылыстары, жол белгілері, қоршаулар, таңба, көгалдандыру және т.б.) ақауларды міндетті түрде тексеруден және тіркеуден тұрады.
5.2.16 Тексеріс сондай-ақ, топырақ қорларының, уақытша айналып өту жолдарының және карьерлердің топырақ құнарлығын қалпына келтіруді, құрылыс телімі мен қойма алаңдарының, зауыт және жөндеу шеберханалары орналастырылған телімдердің және т.б. қоршаған ортаны қорғау шараларын басқару жоспарында көрсетілген бастапқы күйін қалпына келтіруді тексеруден тұрады.
5.2.17 Ақауларды зерттеуге арналған нормативтік құжаттама ретінде ҚР ЕР 218-27, ҚР ЕР 218-19, ҚР ЕР 219-19/1, ҚНжЕ 3.06.07-86, ҚР СТ 1856 және басқа да қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарды басшылыққа алу қажет.
5.2.18 Анықталған әрбір ақау жеке ақаулар карточкасында (В қосымшасы) фотоқұжатты қоса беру арқылы тіркелуі қажет.
5.2.19 Автомобиль жолын салудан, қайта салудан және жөндеуден кейінгі кепілдік кезеңінде материалдар сапасы мен құрылыс жұмыстарының орындалуына байланысты емес елеусіз ақаулардың болуына жол беріледі.
5.2.20 Автомобиль жолын пайдалану үдерісінде, оның ішіне кепілдікті кезеңді пайдаланғанда материалдар мен құрылымдар көлік жүктемелері мен климаттық факторлардың әсеріне ұшырайды, сондықтан нормативтік құжатта талап етілетін сапаны бақылаудың барлық өлшемдеріне толық сәйкес келе алмайды, себебі талаптар жаңа материалдар мен құрылымдарға ғана қойылады.
5.2.21 Цементбетон және асфальтбетон жамылғысы бар автомобиль жолдарындағы кепілдікті кезеңде жол берілетін ақаулар 5.2-кестеде келтірілген. Ақаулар анықтамасы Г қосымшасында берілген.

5.2.11 Гарантийный период на часть исправленных работ начинается с даты выдачи отчета, подтверждающего правильное исполнение на срок, равный продолжительности первоначального гарантийного периода.
5.2 12 За месяц до окончания гарантийного периода назначается окончательная проверка объекта комиссией, с подписанием итогов и выдачей Заказчиком свидетельства о завершении работ по договору в последний день гарантийного периода.
5.2.13 В случае отказа Подрядчика от участия в комиссионном обследовании и/или подписании отчета о проверке, Заказчик подписывает отчет без его участия.
5.2.14 Неявка или отказ Подрядчика от участия в комиссионном обследовании и/или подписании отчета о проверке не освобождает его от обязательств по устранению дефектов.
5.2.15 Проверка производится путем объезда объекта с обязательным осмотром и фиксацией дефектов земляного полотна, дорожного покрытия, обочин, откосов, дренажных сооружений, всех искусственных сооружений и элементов обустройства дороги (архитектурные строения, дорожные знаки, ограждения, разметка, озеленение и т.д.).
5.2.16 Осмотр также будет включать проверку рекультивации грунтовых резервов, временных объездных дорог и карьеров, восстановления первоначального состояния строительного участка и складских площадок, участков установки заводов и ремонтных мастерских и т.д., как указано в плане управления мероприятиями по охране окружающей среды.
5.2.17 В качестве нормативной документации для обследования дефектов следует руководствоваться ПР РК 218-27, ПР РК 218-19, ПР РК 219-19/1, СНиП 3.06.07-86, СТ РК 1856, и другими действующими нормативно-техническими документами.
5.2.18 Каждый выявленный дефект подлежит фиксации в отдельной карточке дефекта (Приложение В) с приложением фотодокументов.
5.2.19 В гарантийный период после строительства, реконструкции, и ремонта дорожной одежды автомобильной дороги допускается наличие отдельных незначительных дефектов, появление которых не связано с качеством материалов и выполнением строительных работ.
5.2.20 В процессе эксплуатации автомобильных дорог в том числе и в период гарантийного обслуживания материалы и конструкции подвергаются воздействию транспортных нагрузок и климатических факторов, поэтому не могут полностью соответствовать всем критериям оценки качества, предъявляемым в нормативных документах к ним, поскольку требования распространяются только на новые материалы и конструкции.
5.2.21 Допустимые дефекты для автомобильных дорог с асфальтобетонным и цементобетонным покрытиями в гарантийный период приведены в таблице 5.2. Справочник дефектов приведен в Приложении Г.

5.2-кесте - Кепілдікті кезеңде автомобиль жолдарының жамылғыларындағы жол берілетін ақаулар
Ақаудың атауы
Талаптар
Асфальтобетон жамылғысы
1 Жарықшақтар (бойлық)
жол берілмейді
2 Жарықшақтар (көлденең)
1000 м2 алаңға 10 п.а. көп емес ені 5 мм-ге дейін ашылған жарықшақтарға жол беріледі
3 Дара жарықшақтар
жол берілмейді
4 Ірі жарықшақтар торы
жол берілмейді
5 Ұсақ жарықшақтар торы
жол берілмейді
6 Жарықшақтар торындағы шұңқырлар
жол берілмейді
7 Ойдымдар
жол берілмейді
8 Үгілу
жол берілмейді
9 Қабыршықтану
жол берілмейді
10 Жиектік
жол берілмейді
11 Шөгулер
жол берілмейді
12 Тұтқырғыш заттың булануы
1000 м2 10 м2 көп болмағанда жол беріледі
13 Шұңқырлар
жол берілмейді
14 Ісінулер
жол берілмейді
15 Толқындар
жол берілмейді
16 Сорап
рұқсат етіледі 5.4-кестені қараңыз
17 Ығысулар
жол берілмейді
18 Ойықтар
жол берілмейді
19 Дөңестер
жол берілмейді
20 Жаншылулар
жол берілмейді
21 Бұзылулар
жол берілмейді
22 Шылбырлы бұзылулар
жол берілмейді
Цементобетон жамылғысы
1 Жарықшақтар (бойлық)
жол берілмейді
2 Жарықшақтар (көлденең)
жол берілмейді
3 Шіктерді толтырғыштардың бұзылуы
жол берілмейді
4 Ұсақ жарықшақтар
1000 м2 алаңға 10 п.а. көп емес ені 5 мм-ге дейін ашылған жарықшақтарға жол беріледі
5 Тақталардың кетігі және сынуы
жол берілмейді
6 Тақталардың бұзылуы
жол берілмейді
7 Қорғаныш қабатының бұзылуы
жол берілмейді
8 Тақтаның шөгуі
жол берілмейді
9 Ойдымдар
жол берілмейді
10 Жиектік
жол берілмейді
11 Үгілу
жол берілмейді
12 Бұрыштардың кетігі
жол берілмейді
13 Тақта жиектерінің кетігі
жол берілмейді
14 Шылбырлы бұзылулар
жол берілмейді
15 Ісінулер
жол берілмейді
16 Ойық
жол берілмейді
17 Тақтаның өзгеруі
жол берілмейді
7.2-кестенің жалғасы
18 Қабыршықтану
жол берілмейді
19 Қуыстар
жол берілмейді
20 Жарықшақтар торы
жол берілмейді
21 Тегістеу
жол берілмейді
Ескерту - жол берілмейтін барлық ақаулар Мердігер есебінен жойылады.
5.2.22 Кепілдікті кезеңде жол төсемесінің пайдалану параметрлерін жылжымалы жол зертханалардың (ЖЖЗ) көмегімен тексеру ұсынылады. Өлшеу тізбесі, аралығы және пайдалану параметрлерін өлшеуге арналған аспаптар 5.3-кестеде келтірілген.
5.2.23 Қоспаның сапалы құрамын, оның тығыздалуын, су сіңіргіштігін және жол жамылғысының қалыңдығын анықтау үшін керндерді іріктеу жолдарға кері әсердің минималды деңгейін қамтамасыз ететін техникалық нормативтер мен әдістерді сақтау арқылы уәкілетті құзыретті мамандармен жүзеге асырылады.
5.2.24 Кепілдік кезеңінде жол жамылғысында көзге көрінетін ақаулар жоқ болса керндерді іріктеуге болмайды.
5.3-кесте - Жол төсемесінің пайдалану параметрелерін өлшеу аралығы және өлшеу аспаптары
Параметрлердің атауы
Өлшеу аралығы, көп емес, м
Өлшеу аспабы
1 Жол төсемесінің серпімді иілісі
250
Дефлектометр (ЖЖЗ)
2 IRI бойынша жамылғының тегістігі
50
Пішінөлшегіш (ЖЖЗ)
3 Жамылғыдағы сүрлеу (колея)
50
Сүрлеу өлшеу жүйесі (ЖЖЗ)
4 Жамылғының ілінісу коэффициенті
250
ЖЖЗ (ПКРС, Grip Tester және т.б.)

Таблица 5.2 – Допустимые дефекты на покрытии автомобильной дороги в гарантийный период
Наименование дефекта
Требования
Асфальтобетонное покрытие
1 Трещины (продольные)
не допускается
2 Трещины (поперечные)
допускается не более 10 п.м на 1000 м2 трещин с шириной раскрытия до 5 мм
3 Частые трещины
не допускается
4 Сетка трещин крупная
не допускается
5 Сетка трещин мелкая
не допускается
6 Выбоины в сетке трещин
не допускается
7 Выбоины
не допускается
8 Выкрашивание
не допускается
9 Шелушение
не допускается
10 Кромочность
не допускается
11 Просадки
не допускается
12 Выпотевание вяжущего вещества
допускается не более 10 м2 на 1000 м2
13 Ямочность
не допускается
14 Пучины
не допускается
15 Волны
не допускается
16 Колейность
допускается см. таблицу 5.4
17 Сдвиги
не допускается
18 Пролом
не допускается
19 Выступы
не допускается
20 Вмятины
не допускается
21 Разрушения
не допускается
22 Разрушения паводковые
не допускается
Цементобетонное покрытие
1 Трещины (продольные)
не допускается
2 Трещины (поперечные)
не допускается
3 Нарушение заполнителя швов
не допускается
4 Мелкие трещины
допускается не более 10 п.м на 1000 м2 трещин с шириной раскрытия до 5 мм
5 Скол и облом плит
не допускается
6 Разрушение плит
не допускается
7 Разрушение защитного слоя
не допускается
8 Просадка плиты
не допускается
9 Выбоины
не допускается
10 Кромочность
не допускается
11 Выкрашивние
не допускается
12 Скол углов
не допускается
13 Скол кромок плит
не допускается
14 Разрушения паводковые
не допускается
15 Выпучивание
не допускается
16 Пролом
не допускается
17 Коробление плиты
не допускается
18 Шелушение
не допускается
19 Раковины
не допускается
20 Сетка трещин
не допускается
21 Шлифование
не допускается
Примечание - Все недопустимые дефекты покрытия устраняются за счет Подрядчика.
5.2.22 В гарантийный период рекомендуется проверять эксплуатационные параметры дорожной одежды с помощью передвижной дорожной лаборатории (ПДЛ). Перечень, интервалы измерений и приборы для измерений эксплуатационных параметров приведены в таблице 5.3.
5.2.23 Отбор кернов для определения качественного состава смеси, его уплотнения, водонасыщения и толщины дорожного покрытия производится уполномоченными компетентными специалистами с соблюдением технических нормативов и методов, обеспечивающих минимальное отрицательное воздействие на дорогу.
5.2.24 Не допускается отбор кернов на участках дорог в период эксплуатации без видимых дефектов дорожного покрытия.
Таблица 5.3 – Интервалы измерений эксплуатационных параметров дорожной одежды и приборы для измерений
Наименование параметров
Интервалы измерений, не более, м
Прибор для измерения
1 Упругий прогиб дорожной одежды
250
Дефлектометр (ПДЛ)
2 Ровность покрытия по IRI
50
Профилометр (ПДЛ)
3 Колейность покрытия
50
Система измерения колейности (ПДЛ)
4 Коэффициент сцепления покрытия
250
ПДЛ (ПКРС, Grip Tester и т.п)

5.2.25 Зертханалық сынаулар негіздер жеткілікті болғанда Тапсырыс берушінің, Мердігердің, авторлық және техникалық қадағалау ұйымдарының немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
5.2.26 Керндерді іріктеу технологиясы мен әдістемелерінің бұзылуы салдарынан жолдың бұзылуына жауапкершілік зерттеу бастамашысына жүктеледі.
5.2.27 Керндерді іріктеу алдында Тапсырыс беруші, оның өкілі зерттеу бастамашысына керндерді іріктеу әдістемесін бұзудың салдарын түсіндіреді және жолдың бұзылуына жауапкершілікті өз мойнына алуға дайын екендігі туралы жазбаша келісім алады.
7.2.28 Кепілдікті кезеңде жол төсемесінің пайдалану параметрлерінің рұқсат етілетін мәндері 5.4-кестеде келтірілген.
5.4-кесте - Кепілдікті кезеңде жол төсемесінің пайдалану параметрлерінің рұқсат етілетін мәндері
Параметрлердің атауы
Жағдайлар
Жол төсемесінің типі, санат, есептік жылдамдық, қозғалыс жағдайы
Рұқсат етілетін мәндер
1 Жол төсемесінің серпімділік модулі, МПа
жол төсемесінің типі (жолдың санаты)
күрделі, (I)
230 кем емес
күрделі, (II)
220 кем емес
күрделі, (III)
180 кем емес
жеңіл (III)
160 кем емес
жеңіл (IV)
130 кем емес
жеңіл (V)
100 кем емес
ауыспалы (IV)
90 кем емес
ауыспалы (V)
80 кем емес
2 IRI жамылғының тегістігі, м/шқ
жол төсемесінің типі (жолдың санаты)
күрделі, (I)
2,2 көп емес
күрделі, (II-V)
2,8 көп емес
жеңіл, (I-III)
4,2 көп емес
жеңіл, (IV-V)
4,6 көп емес
ауыспалы(I-III)
6,4 көп емес
ауыспалы (IV-V)
7,6 көп емес
3 Жамылғыдағы сүрлеу, мм
есептік жылдамдық, шқ/сағ.
> 120
4 көп емес
120
7 көп емес
100
12 көп емес
80
25 көп емес
60 және аз
30 көп емес
4 Жамылғының ілінісу коэффициенті
қозғалыс жағдайлары* бойынша
жеңіл
0,45 аз емес
күрделендірілген
0,50 аз емес
қауіпті
0,60 аз емес
Ескерту - * қозғалыс жағдайларының сипаттамалары ҚР ЕР 218-27 келтірілген.
5.2.29 Кепілдікті кезеңде автомобиль жолдарының жиектері мен құламаларында рұқсат етілетін ақаулар 5.5-кестеде келтірілген.
5.2.30 Жол жиегі кепілдікті кезең ішінде жақсы күйінде ұслауы қажет, жұмсақ орындар, жиектің бұзылуы, жер төсемесінің тығыздалыуның бұзылуы секілді кез келген зақымданулар шұғыл жөнделуі тиіс, ал қажет болған жағдайда бірінші деңгейін қалпына келтіру үшін тиісті материалдармен ауыстырылуы қажет.
5.2.31 Құламаны бекіту үшін Мердігер кепілдік кезеңде Техникалық сипаттамада көрсетілгендей шөп өсімдіктерінің шығуын қамтамасыз етуі қажет. Шөп егудің кепілдікті мерзімі басқа жол активтеріне қарағанда шөп егудің қабылданған, сондай-ақ шөп өсімдіктерінің шуғы уақытына байланысты кепілдік кезеңінен бұрын немесе кейінірек басталуы мүмкін.

5.2.25 Лабораторные исследования производятся только при наличии достаточных оснований и в присутствии Заказчика, Подрядчика, организаций авторского и технического надзора либо их уполномоченных представителей.
5.2.26 Ответственность за разрушение дороги вследствие нарушения технологии и методик отбора кернов возлагается на инициатора исследований.
5.2.27 Перед отбором кернов Заказчик, его представитель инициатору исследования разъясняют правовые последствия нарушения методик отбора кернов и получают письменное подтверждение о готовности нести материальную ответственность за разрушение дороги.
5.2.28 Допустимые значения эксплуатационных параметров дорожной одежды в гарантийный период приведены в таблице 5.4.
Таблица 5.4 - Допустимые значения эксплуатационных параметров дорожной одежды в гарантийный период
Наименование параметров
Условия
Тип дорожной одежды, категория, расчетная скорость, условия движения
Допустимые значения
1 Модуль упругости дорожной одежды, МПа
тип дорожной одежды (категория дороги)
капитальный, (I)
не менее 230
капитальный, (II)
не менее 220
капитальный, (III)
не менее 180
облегченный (III)
не менее 160
облегченный (IV)
не менее 130
облегченный (V)
не менее 100
переходный (IV)
не менее 90
переходный (V)
не менее 80
2 Ровность покрытия по IRI, м/км
тип дорожной одежды (категория дороги)
капитальный, (I)
не более 2,2
капитальный, (II-V)
не более 2,8
облегченный, (I-III)
не более 4,2
облегченный, (IV-V)
не более 4,6
переходный (I-III)
не более 6,4
переходный (IV-V)
не более 7,6
3 Колейность покрытия, мм
расчетная скорость, км/час
> 120
не более 4
120
не более 7
100
не более 12
80
не более 25
60 и меньше
не более 30
4 Коэффициент сцепления покрытия
по условиям* движения
легкие
не менее 0,45
затрудненные
не менее 0,50
опасные
не менее 0,60
Примечание - * описание условий движения приведено в ПР РК 218-27.
5.2.29 Допускаемые дефекты на обочинах и откосах автомобильных дорог в гарантийный период приведены в таблице 5.5.
5.2.30 Обочина должна содержаться в хорошем состоянии в течение всего срока гарантийного периода, и любые повреждения, такие как, мягкие участки, разрушение кромки и разуплотнение земполотна, должны быть отремонтированы немедленно, а при необходимости заменены надлежащим материалом для восстановления первоначального уровня.
5.2.31 Для укрепления откоса, Подрядчик во время гарантийного периода должен обеспечить надлежащий всход травяной растительности, как указано в Технических Спецификациях. Гарантийный период на посев трав может начаться позже или раньше гарантийного периода, чем для других дорожных активов в зависимости от времени принятия посева трав, а также надлежащий всход травяной растительности.

5.2.32 Егер шөп егудік кепілдікті кезеңі басқа жұмыс түрлерінің кепілдікті кезеңінен ерте аяқталса Мердігер алдағы уақытта да негізгі жұмыстардың кепілдікті кезеңі аяқталғанға дейін суаруды және шөп төсемесінің пайда болуын қамтамасыз етуі қажет.
5.2.33 Ақаудың пайда болу себептерін анықтау үшін зертхана немесе кез келген басқа жабдық пен аспаптарды қолданып, толық зерттеу жүргізуге болады, оларды Мердігер өз есебінен жеткізіп беруі қажет.
5.2.34 Нысанды қайта тексергенде комиссия алдын анықталған ақауларға назар аударуы және олардың өзгеруін, сондай-ақ жойылған ақаулардың күйін тіркеуі қажет.
5.5-кесте - Кепілдікті кезеңде автомобиль жолдарының жиектері мен құламаларында рұқсат етілетін ақаулар
Ақаудың атауы
Талаптар
Жиек
1 Сүрлеу
40 мм көп емес рұқсат етіледі
2 Бекітілмеген жиек
рықсат етілмейді
3 Жиектік кері еңісі
рықсат етілмейді
4 Нашар түйіндесу
30 мм көп емес рұқсат етіледі
5 Шөгулер
рықсат етілмейді
6 Жиектегі ойықтар
рықсат етілмейді
7 Шұңқырлар
рықсат етілмейді
8 Сырғу
рықсат етілмейді
9 Ойықтар
рықсат етілмейді
Құламалар
1 Шөгінді, құлау, опырылу
рықсат етілмейді
2 Шұңқыр
рықсат етілмейді
3 Ойықтар
рықсат етілмейді
4 Сырғу
рықсат етілмейді
5.2.35 Жүріп өткеннен кейін ақаулар карточкасын жасау қажет (В қосымшасы), ақауларды жөндеу мерзімдері мен әдістерін, ақаулардың пайда болуына жауаптыларды нақтылау, ақаулардың жойылғаны туралы Актісінде көрсетілген сандық және сапалық көрсеткіштерін талдау, қорытынды беру және есеп жасауы қажет.
5.3 Ақаулардың пайда болу себептерін талдау
5.3.1 Анықталған ақаулар олардың пайда болу себептері мен жағдайлары бойынша талдануы қажет.
5.3.2 Ақаулардың пайда болу себебі Ақаулар карточкасында көрсетілуі қажет (В қосымшасы).
5.3.3 Ақаулардың пайда болуының ықтимал себептері:
- пайдалану шарттарының бұзылуы;
- қоршаған орта мен ауа райы шарттарының ықпалынан материалдар қаситеттерінің өзгеруі немесе материалдың сапасының төмен болуы;
- пайдалану шарттарының бұзылуы;
- Мердігер жүргізген құрылыс немесе жөндеу кезіндегі бұзушылықтар;
- кепілдікті кезеңде телімдерді жөндеу кезінде жол жиегінің бұзылуы және жер төсемесін тығыздаудың бұзылуы.
5.3.4 Мердігер салу немесе жөндеу кезінде өзі немесе қосалқы мердігер жол берген бұзушылықтардан пайда болған ақауларға жауапты, егер ол бұзушылықтар ақаулардың пайда болуының ілеспе көзі болып табылса.

5.2.32 Если гарантийный период на засев трав завершится раньше, чем срок гарантийного периода для других видов работ, Подрядчик и далее должен обеспечить поливом и установлением травяного покрытия до конца срока общего гарантийного периода для основных работ.
5.2.33 В целях выявления причин возникновения дефекта, возможно проведение детальных обследований, с привлечением лабораторного или любого другого оборудования и инструментального обеспечения, которое обязан предоставить Подрядчик за свой счет.
5.2.34 При повторном обследовании объекта комиссия должна обращать внимание на дефекты, обнаруженные ранее и фиксировать их изменения, а также состояние устраненных дефектов.
Таблица 5.5 – Допускаемые дефекты на обочине и откосах автомобильной дороги в гарантийный период
Наименование дефекта
Требования
Обочина
1 Колея
допускается не более 40 мм
2 Неукрепленная обочина
не допускается
3 Обратный уклон обочины
не допускается
4 Плохое сопряжение
допускается не более 30 мм
5 Просадки
не допускается
6 Проломы на обочине
не допускается
7 Промоины
не допускается
8 Сползание
не допускается
9 Выбоины
не допускается
Откосы
1 Осыпь, обвал, вывал
не допускается
2 Промоины
не допускается
3 Проломы
не допускается
4 Сползание
не допускается
5.2.35 После проведенного объезда необходимо составить карточки дефектов (Приложение В), уточнить сроки и методы ремонта дефектов, ответственных за появление дефектов, проанализировать качественные и количественные показатели, представленные в Акте исправления дефекта, дать заключение и составить отчет. Все документы, заключения и отчет подлежат подписанию членами комиссии.
5.3 Анализ причин возникновения дефектов
5.3.1 Выявленные дефекты должны быть проанализированы на предмет причин и условий, способствовавших их возникновению.
5.3.2 Причина возникновения дефекта должна быть отражена в Карточке дефекта (Приложение В).
5.3.3 Возможными причинами возникновения дефектов могут быть:
- истечение срока службы материала;
- изменения свойств материала с течением времени и возможных воздействий окружающей среды, при соблюдении всех требований проекта и нормативно-технической документации при строительстве или ремонте;
- нарушение условий эксплуатации;
- нарушения во время строительства или ремонта, произведенных Подрядчиком.
- нарушения во время гарантийного периода при ремонте участков, разрушения кромки и разуплотнения земполотна.
5.3.4 Подрядчик несет ответственность за дефекты, возникшие в результате допущенных им или его субподрядчиком нарушений во время строительства или ремонта, а также в случаях, если данные нарушения являются сопутствующими источниками возникновения дефекта.

5.3.5 Кепілдік кезеңде Мердігердің телімде зақымдануларды жүйелі түрде жоюға және тозықтарды жиектерді тығыздау арқылы түзетуге қажет жабдықтары болуы қажет.
5.3.6 Мердігердің ақаулардың пайда болуында кінәсінің жоқ екендігін дәлелдеу Мердігердің толық жауапкершілігінде.
5.4 Тексеріс туралы есеп
5.4.1 Ақауларды түзетуді тексергеннен кейін 7 данада есеп жасалады, оған комиссия мүшелері қол қояды. Есептің екі данасы Тапсырыс берушіге, қалған бір-бір данадағы есептер "Облжолзертханасы" РМУ, Мердігер, пайдаланушы ұйым, техникалық және авторлық қадағалау өкілдерінде қалады. Есеп электронды (PDF пішінінде) және қағаз нұсқаларда ұсынылады.
5.4.2 Тексеру туралы есеп келесілерден тұрады:
- "Сипаттау бөлімі" тексеру жүргізудің барысы, анықталған ескертулер және жою әдістерінен (Д қосымшасы).
- "Ақаулар карточкасы" зерттеу негізінде толтырылады (В қосымшасы).
- "Ақауларды түзету актісінде" жүргізілген түзетулердің сапасы мен көлемі туралы барлық ақпарат беріледі (Е қосымшасы).
- "Ақаулардың жиынтық тізімдемесі" кепілдікті кезеңде анықталған ақаулардан тұрады (Ж қосымшасы).
5.4.3 "Сипаттау бөлімінде" келесі мәліметтер беріледі:
- "Кіріспеде" кепілдіктегі нысанның қысқаша сипаттамасы, жобаның қатысушылары (Мердігер, Тапсырыс беруші, техникалық және авторлық қадағалау қызметтері), нысанның параметрлері, кепілдікті кезеңнің басталған уақыты және мерзімі және нысанға қатысты басқа да ақпараттар беріледі.
- "Кепілдікті кезеңнен басынан қазіргі уақытқа дейін жүргізілген тексерістердің қысқаша хронологиясы" тарау бөлігінде жүргізілген тексерістердің кезеңі, тексеріс кім тарапынан жүргізілгені, комиссия мүшесінің қатыспауының ықтимал себептері, жүргізілген тексерістер мен берілген есептердің жалпы саны және т.б. көрсетіледі.
- "Анықталған ақаулар және түзету мерзімдері" тарау бөлігінде "Кепілдікті кезеңде анықталған ақаулардың жиынтық тізімдемесі" бөліміне сәйкес анықталған ақаулардың қысқаша сипаты, ақаулардың пайда болуы себептері, ақаулардың пайда болуына жауапты тұлғалар және қабылданған негізгі шешімдер, есеп жасалған уақытта осы ақау бойынша жасалған шаралар ұсынылады.
- "Қосымша" тарау бөлігіне Ақаулар карточкасы, ақауларды түзету Актісі, кепілдікті кезеңде анықталған ақаулардың жиынтық тізімдемесі және кепілдіктегі телімдерге тексеру жүргізу Жоспары қоса беріледі.
5.4.4 "Ақаулар карточкасы" әрбір жүргізілген жоспарлы және жоспардан тыс тексерістер кезінде ақау анықталған уақыттан бастап оны түзеткен уақытға дейін жасалады (В қосымшасы).

5.3.5 Во время гарантийного периода Подрядчик должен иметь на участке необходимое оборудование для регулярного устранения повреждений и износа в связи с разуплотнением обочин.
5.3.6 Получение доказательств отсутствия вины Подрядчика в возникновении дефекта, является полной ответственностью Подрядчика.
5.4 Отчет о проверке
5.4.1 После проведения проверки по исправлению дефектов составляется отчет в 7 экземплярах, который подписывается членами комиссии. Два экземпляра отчета предоставляется Заказчику, и по одному остальным остается у представителей РГУ "Облжоллаборатория", Подрядчика, эксплуатирующей организации, представителей технического и авторского надзоров. Отчет предоставляется в электронном виде (в формате PDF) и на бумажном носителе.
5.4.2 Отчет о проверках содержит:
- "Описательную часть" хода проведения проверки, выявленные замечания и намеченные методы устранения (Приложение Д).
- "Карточку дефекта", заполняемую на основании обследования (Приложение В).
- "Акт исправления дефекта" с приложением всей информации, доказывающей качество и объем произведенных исправлений (Приложение Е).
- "Сводную ведомость дефектов", включающую дефекты, обнаруженные в гарантийный период (Приложение Ж).
5.4.3 В "Описательной части" указываются следующие данные:
- в "Введении" указывается краткая характеристика объекта, находящегося на гарантии, участники проекта (Подрядчик, Заказчик, службы технического и авторского надзоров), параметры объекта, дата начала и срок гарантийного периода и другая информация, относящаяся к объекту.
- в подразделе "Краткая хронология проведенных проверок с начала по настоящее время гарантийного периода" указывается период проводимых проверок и кем были произведены проверки, причины возможного отсутствия членов комиссии, общее количество проведенных проверок и представленных отчетов и т.п.
- в подразделе "Выявленные дефекты и сроки исправления", в соответствии со "Сводной ведомостью дефектов, обнаруженных в гарантийный период", представляется краткое описание выявленных дефектов, причины появления дефектов, ответственные лица за появление дефектов и основные принятые решения, действия по данному дефекту на момент составления отчета.
- в подразделе "Приложение" прилагаются Карточки дефектов, Акты исправления дефектов, Сводная ведомость дефектов, обнаруженных в гарантийный период и План проведения осмотра гарантийных участков.
5.4.4 "Карточка дефекта" составляется каждый раз при проведении плановой или внеплановой проверки (Приложение В), с момента выявления дефекта до момента его исправления.

- Әрбір Ақау карточкасының өзіндік нөмірі болуы қажет. Карточкалардің нөмірленуі 1.0 нөмірінен бастап келесі тексері мен өзгерту кезінде карточкаларды түрлендіру нүктесі арқылы қабылданады.
- Зерттелген күні. Зерттеу жүргізілген күн жазылады. Мұндай күндер болып ақау анықталған күн немесе ақауды келесі зерттеу күні саналуы мүмкін.
- Жобаның атауы. Жобаның толық атауы көрсетіледі.
- Телім. Телімнің атауы көрсетіледі.
- Тапсырыс беруші. Тапсырыс беруші компанияның атауы көрсетіледі.
- Техникалық қадағалау. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Авторлық қадағалау. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Ақаудың орналасқан жері. Ақауның нақты мекенжайы көрсетіледі (километраж пикетаж, құрылым, тарап және т.б.).
- Ақаудың анықталған күні. Ақаудың алғаш анықталған күні көрсетіледі.
- Алғашқы зерттеу кезіндегі ақаудың сипаттамасы. Ақау анықталған кездегі оның толық сипаттамасы сапасы бойынша ауытқуы көрсетіліп ұсынылады.
- Ақауды толық зерттеу әдістері. Ақаудың пайда болу себептерін және мердігер шартының талаптарына сәйкес келуін анықтау мақсатында ақауды зерттеуге қажетті аспаптар туралы толық ақпарат беріледі.
- Толық зерттеу күні. Толық зерттеудің болжалды немесе жүргізілген күні көрсетіледі. Қосымша әдістер қажет болмаса толтырылмайды.
- Қайта тексерген кездегі ақаудың сипаттамасы. Ақаудың анықталған уақытпен салыстырғанда оның өзгеруінің толық сипаттамасы беріледі. Егер ақау алғаш рет зерттеліп жатса, толытырлмайды.
- Қоса берілетін фотоматериалдар. Бағанда карточкаға қоса берілетін фотоматериалдардың нөмірі көрсетіледі. Дайындалған барлық фотоматериалдардың күні мен суреттің атауы көрсетілген нөмірі болуы қажет.
- Ақауды толық зерттеудің қоса берілетін құжаттары (хаттамалар, тізімдемелер және т.б.). Карточкаға қоса берілетін ақауды толық зерттеу хаттамалары мен тізімдемелерінің нөмірлері көрсетіледі.
- Ақауларды пайда болуы себептері. Ақауларды пайда болуы себептері көрсетіледі.
- Ақауға жауапты. Ақаулардың пайда болу себептерін талдау негізінде комиссия ақаулардың пайда болу жауапкершілігін арту туралы шешім қабылдайды және осы бағанда көрсетеді.
- Ақауды түзету әдісінің сипаттамасы. Ақауды түзету әдісі, көлемі және сапа көрсеткіштері бойынша омиссия тарапынан шешім қабылданады және осы бағанға жазылады.
- Ақауды түзету мерзімдері. Ақауды түзету мерзімдері комиссия тарапынан тағайындалады және осы бағанға жазылады.
- Комиссия. Комиссияның құрамы, тексерісті жүргізуші, компания, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі. Мәліметтерді комиссия мүшелері қол қойып бекітеді.

- Каждая Карточка дефекта должна иметь свой номер. Нумерация карточек принимается сквозной, с номера 1.0 и через точку модификации карточек на данный дефект при последующих осмотрах и изменениях.
- Дата обследования. Указывается дата, когда было произведено обследование. Такими датами могут быть дата выявления дефекта или дата последующего обследования дефекта.
- Наименование проекта. Указывается полное наименование проекта.
- Участок. Указывается наименование участка.
- Заказчик. Указывается наименование компании заказчика.
- Подрядчик. Указывается наименование компании Подрядчика.
- Технический надзор. Указывается наименование компании, осуществлявшей технический надзор.
- Авторский надзор. Указывается наименование компании, осуществлявшей авторский надзор.
- Местоположение дефекта. Указывается точный адрес (километраж /пикетаж, конструкция, сторона и т.д.) дефекта.
- Дата обнаружения дефекта. Указывается дата первого обнаружения дефекта.
- Описание дефекта при первом обследовании. Представляется полное описание дефекта при его обнаружении, с указанием отклонений по качеству.
- Методы детального обследования дефекта. Указывается информация о необходимых инструментальных методах обследования дефекта, в целях определения причин появления и соответствия требованиям условий договора подряда. В случае отсутствия необходимости в дополнительных методах не заполняется.
- Сроки детального обследования. Указываются планируемые или проведенные сроки детального обследования. В случае отсутствия необходимости в дополнительных методах не заполняется.
- Описание дефекта при повторном обследовании. Представляется полное описание изменений в дефекте по сравнению с моментом обнаружения дефекта. В случае, если дефект обследован впервые, не заполняется.
- Прикладываемые фотоматериалы. В графе указываются номера фотоматериалов, прикладываемых к карточке. Все изготовленные фотодокументы должны иметь нумерацию, с указанием даты и названием фотографии.
- Прикладываемые документы (протоколы, ведомости и т.д.) детального обследования дефекта. Указываются номера протоколов и ведомостей детального обследования дефекта, прилагаемых к карточке.
- Причины появления дефектов. Указываются причины появления дефекта.
- Ответственный за дефект. На основании анализа причин появления дефекта, комиссией принимается решение о возложении ответственности за появление дефекта и указывается в данной графе.
- Описание метода исправления дефекта. Комиссией принимается решение по методу, объему и качественным показателям исправления дефекта и указывается в данной графе.
- Сроки исправления дефекта. Комиссией назначаются сроки исправления дефекта и указываются в данной графе.
- Комиссия. Указывается состав комиссии, проводившей проверку, компания, должность, фамилия, имя и отчество. Данные закрепляются подписью членов комиссии.

5.4.5 "Ақауды түзету актісі" ақау түзетілгеннен кейін жасалады (Е қосымшасы) және онда келесілер көрсетіледі:
- Актінің еөмірі. Ақаулар карточкасына ұқсас нөмірленеді.
- Күні. Жөндеу жұмыстары аяқталған күн көрсетіледі.
- Жобаның атауы. Жобаның толық атауы көрсетіледі.
- Телім. Телімнің атауы көрсетіледі.
- Мердігер. Мердігер компаниясының атауы көрсетіледі.
- Техникалық қадағалау. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Авторлық қадағалау. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Ақаудың орналасқан жері. Ақауның нақты мекенжайы көрсетіледі (километраж пикетаж, құрылым, тарап және т.б.).
- Ақаудың анықталған күні. Ақаудың алғаш анықталған күні көрсетіледі.
- Ақаудың сипаты. Сапасы бойынша ауытқуын көрсете отырып, ақаудың толық сипаттамасы беріледі.
- Ақауды жою әдісі, материал, көлемі және т.б. сипатталады. Бұл бағанда жөндеудің әдісі, қолданылатын материал және оның көлемі көрсетіледі.
- Жұмыстарды орындаушы. Жөндеу жұмыстарын жүргізетін компания көрсетіледі.
- Ақаулырды түзету бойынша қоса берілетін фотоматериалдар. Бағанда Актіге берілетін фотоматериалдардың нөмірі көрсетіледі. Дайындалған барлық фотоматериалдардың күні мен суреттің атауы көрсетілген нөмірі болуы қажет.
- Ақаулырды түзету бойынша қоса берілетін құжаттар (хаттамалар, тізімдемелер және т.б.). Әрбір технологиялық үдеріс үшін жүргізілген жұмыстардың сапасы мен көлемін растайтын құжаттар тізімі беріледі.
- Ақауларды түзету сапасы бойынша комиссияның шешімі. Бағанда орындалған жұмыстардың шарт талаптарына сәйкес келуін сапалы бағалау көрсетіледі.
- Ақаудың кепілдік кезеңін ұзарту бойынша комиссияның шешімі. Бағанда осы процедураға мүмкіндік беретін ұзарту мерзімі (күннен күнге дейін) және шарттың тармағы көрсетіледі, егер ұзартылмаса сызық қойылады.
- Комиссия. Комиссияның құрамы, тексерісті жүргізуші, компания, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі. Мәліметтерді комиссия мүшелері қол қойып бекітеді.
5.4.6 "Ақаулардың жиынтық тізімдемесі", кепілдікті кезеңде анықталған ақаулар тізімдемесінен тұрады, кепілдікті кезеңнен басынан есеп жасалғанға дейін ақауларды суреттей отырып, жасалады және онда келесілер көрсетіледі (Ж қосымшасы):
- Жобаның атауы. Жобаның толық атауы көрсетіледі.
- Телім. Телімнің атауы көрсетіледі.
- Тапсырыс беруші. Тапсырыс беруші компанияның атауы көрсетіледі.
- Мердігер. Мердігер компаниясының атауы көрсетіледі.
- Техникалық қадағалау. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Авторлық қадағалау. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын компанияның атауы көрсетіледі.
- Жасалған күні. Бағанда тізімдеме жасалған күн көрсетіледі.
- Ақаудың сипаттамасы және орналасқан жері. Сапасы бойынша ауытқуын көрсете отырып, ақаудың нақты мекенжайы (километраж/пикетаж), құрылым, тарап және т.б.) көрсетіледі.
- Ақаудың анықталған күні. Ақаудың алғаш анықталған күні көрсетіледі.
- Ақау карточкасының нөмірі. Ақау карточкасының нөмірі көрсетіледі.
- Ақауға жауапты. Ақаулардың пайда болу себептерін талдау негізінде комиссия ақаулардың пайда болу жауапкершілігін арту туралы шешім қабылдайды және осы бағанда көрсетеді.
- Ақауды түзетудің болжалды мерзімі. Алғашқы тексеруде дәне ақау анаықталғанда ақауды жоюдың болжалды мерзімі көрсетіледі.
- Ескерту. Ескертуде қосымша түсіндірме ақпарат көрсетіледі.
- Комиссия. Комиссияның құрамы, тексерісті жүргізуші, компания, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі. Мәліметтерді комиссия мүшелері қол қойып бекітеді.

5.4.5 "Акт исправления дефекта" составляется после исправления дефекта (Приложение Е) и в нем указывается:
- Номер Акта. Нумерация принимается аналогично Карточке дефекта.
- Дата. В графе указывается дата завершения ремонтных работ.
- Наименование проекта. Указывается полное наименование проекта.
- Участок. Указывается наименование участка.
- Заказчик. Указывается наименование компании Заказчика.
- Подрядчик. Указывается наименование компании Подрядчика.
- Технический надзор. Указывается наименование компании, выполнявшей технический надзор.
- Авторский надзор. Указывается наименование компании, выполнявшей авторский надзор.
- Местоположение дефекта. Указывается точный адрес (километраж /пикетаж, конструкция, сторона и так далее) дефекта.
- Дата обнаружения дефекта. Указывается дата первого обнаружения дефекта
- Описание дефекта. Представляется полное описание дефекта с указание в отклонении по качеству.
- Описание метода устранения дефекта, материал, объем и т.д. В данной графе указывается метод, используемый материал и его объем для ремонта.
- Исполнитель работ. Указывается компания, проводившая ремонтные работы.
- Прикладываемые фотоматериалы по исправлению дефекта. В графе указываются номера фотоматериалов, прикладываемых к Акту. Все сделанные фотоматериалы должны иметь нумерацию с указанием даты произведенной фотографии и кратким описанием представленного на них дефекта.
- Прикладываемые документы (протоколы, ведомости и т.д.) подтверждающие качество исправления дефекта. Представляется перечень документов, подтверждающих качество и объем произведҰнных работ по каждому технологическому процессу.
- Решение комиссии по качеству исправления дефекта. В графе указывается качественная оценка выполненных работ на соответствие условиям договора.
- Решение комиссии по продлению гарантийного периода на дефект. В графе указывается срок продления (от даты до даты) и пункт договора, позволяющего данную процедуру, или ставится прочерк в случае не продления периода.
- Комиссия. Указывается состав комиссии, проводившей проверку; компания, должность, фамилия, имя и отчество. Данные закрепляются подписью членов комиссии.
5.4.6 "Сводная ведомость дефектов", содержит ведомость дефектов, обнаруженных в гарантийный период, составляется с описанием дефектов с начала гарантийного периода до момента составления отчета и в ней указывается (Приложение Ж):
- Наименование проекта. Указывается полное наименование проекта.
- Участок. Указывается наименование участка.
- Заказчик. Указывается наименование компании Заказчика.
- Подрядчик. Указывается наименование компании Подрядчика.
- Технический надзор. Указывается наименование компании, выполнявшей технический надзор.
- Авторский надзор. Указывается наименование компании, выполнявшей авторский надзор.
- Составлена на дату. В графе указывается дата, на которую составляется ведомость.
- Описание дефекта и его местоположение. Представляется полное описание дефекта с указанием в отклонении по качеству и указывается точный адрес (километраж/ пикетаж, конструкция, сторона и так далее) дефекта.
- Дата обнаружения дефекта. Указывается дата первого обнаружения дефекта
- Номер карточки дефекта. Указываются номера карточек дефектов.
- Ответственный за дефект. На основании анализа причин появления дефекта, комиссией принимается решение о возложении ответственности за появление дефекта и указывается в данной колонке.
- Предполагаемые сроки исправления дефекта. Указываются предполагаемые сроки устранения дефекта при первом осмотре и обнаружении дефекта.
- Дата и номер акта исправления дефекта. Указывается дата и номер акта исправления дефекта, подписанного комиссией после исправления дефекта.
- Примечание. В примечании указывается дополнительная поясняющая информация.
- Комиссия. Указывается состав комиссии, проводившей проверку; компания, должность представителя, фамилия, имя и отчество. Данные закрепляются подписью членов комиссии.

5.5 Ақауларды түзету
5.5.1 Комиссия тарапынан ақаулардың пайда болуына жауапкершілік туралы шешім қабылдағаннан кейін, мердігер ұйым қысқа уақыт аралығында ақауларды жою бойынша процедураларды бастауы қажет.
5.5.2 Барлық ақаулар кепілдік кезеңінде жойылуы қажет.
5.5.3 Ақауларды жою процедурасы мыналардан тұрады:
- жөндеу әдісін белгілеу және келісу;
- жабдықтарды мобилизациялау және қажтті материалдарды дайындау;
- жөндеу жүргізу және жүргізілген жөндеуге орындау құжатын дайындау;
- жөндеу жұмыстарына мақұлдау алу.
5.5.4 Жөндеу әдісін белгілеу ақаудың пайа болу себептері мен ақаудың өзін толығымен жою мақсатында ақаудың пайда болуын талдауға негізделеді. Жөндеу әдісі және жөндеу жұмыстарын орындау мерзімі міндетті түрде Тапсырыс берушімен келісіледі.
5.5.5 Жабдықтарды жұмылдыру және қажетті материалдарды дайындау мердігер тарапынан жұмыстардың басталуына дейін аяқтау есебімен жүзеге асырылады.
5.5.6 Жөндеуге арналған материал кіру кезінде қадағалаунуы және жөндеу жұмыстары үшін Тапсырыс беруші тарапынан мақұлдануы қажет.
5.5.7 Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде Мердігер жөндеудің әрбір кезеңінің сапа және сандық көрсеткіштерін тіркеп отыруы, орындау құжатын қалыптастыруы қажет. Сондай-ақ, мердігер әрбір жұмыс кезеңінің фотоматериалдарын дайындауы қажет.
5.5.8 Жөндеу жұмыстары жүргізілгеннен кейін Тапсырыс беруші өкілдері орындалған жөндеу жұмыстарының сапасын және орындау құжаты тексеруі қажет.
5.5.9 Жұмыстар талаптарға сәйкес келген жағдайдв ақауларды түзету Актісі жасалады және тараптар қол қойған орындалған жқмыстардың сапасы мен көлемін растайтын барлық құжаттар қоса беріледі.
5.5.10 Жөдеу жұмыстары ҚНжЕ 3.06.03, ҚНжЕ 3.06.04, ВҚН 32-81, ҚР ЕР 218-35-2014, ҚР Ұ 218-41-2005 және басқа қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес орындалуы қажет.
5.5.11 Жұмыстардың, материалдардың және жабдықтардың қымбаттап кетуімен байланысты жұмыстарды орындау мүмкін болмағанда тәуекелдерге, сондай-ақ шарт міндеттемелерін орындау барасында туындағана басқа тәуекелдерге Мердігер жауапты.
5.6 Кепілдік кезеңінің аяқталуы
5.6.1 Кепілдікті кезең аяқталу алдында бір ай бұрын Тапсырыс беруші нысанды соңғы тексеруді тағайындауы қажет.
5.6.2 Соңғы тексеру кезінде осы ұсынымдардың 5.2-тарауына сәйкес нысанға тексеріс жүргізіледі және 5.4-тарауға сәйкес қорытынды есеп жасалады.
5.6.3 Кепілдікті кезең барысында Мердігердің өзіне қабылдаған міндеттерін дұрыс орындамауы салдарынан орындалған жұмыстарда ақаулар бар екендігі анықталса, Мердігер кез келген осындай ақауды өз күшімен және өз қаражатына Тараптармен келісілген мерзімде түзетуге міндетті. Осы кезеңде Жұмыстарға толығымен немесе ішінара Кепілдікті кезең ұсынылады.

5.5 Исправление дефектов
5.5.1 После принятия решения комиссией об ответственности за возникновение дефекта, Подрядная организация в кратчайший срок должна начать процедуры по устранению дефекта.
5.5.2 Все дефекты должны быть устранены в сроки гарантийного периода.
5.5.3 Процедура устранения дефекта состоит из:
- назначения и согласования метода ремонта;
- мобилизации оборудования и заготовки необходимых материалов;
- проведении ремонта и подготовки исполнительной документации на проведенный ремонт;
- получения одобрения ремонтных работ.
5.5.4 Назначение метода ремонта основывается на анализе возникновения дефекта в целях полного исключения причин возникновения дефекта и самого дефекта. Метод ремонта и сроки выполнения работ по ремонту в обязательном порядке согласовываются с Заказчиком.
5.5.5 Мобилизация оборудования и заготовка материала, осуществляется Подрядчиком из расчета завершения процедур до начала работ.
5.5.6 Материал для ремонта должен пройти входной контроль и быть одобрен представителями Заказчика для выполнения ремонтных работ.
5.5.7 При выполнении ремонтных работ Подрядчик должен фиксировать качественные и количественные показатели каждого этапа ремонта и формировать исполнительную документацию. Так же Подрядчик должен подготавливать фотоматериалы выполнения каждого этапа работ.
5.5.8 После проведения ремонтных работ представители Заказчика должны проверить качество выполненных ремонтных работ и исполнительную документацию.
5.5.9 При соответствии работ требованиям качества, оформляется Акт исправления дефекта с приложением всех документов, подтверждающих качество и объем, выполненных работ, которые подписываются сторонами.
5.5.10 Ремонтные работы должны быть выполнены в соответствии с требованиями СНиП 3.06.03, СниП 3.06.04, ВСН 32-81, ПР РК 218-35, Р РК 218-41 и другой действующей нормативно-технической документации.
5.5.11 Риски по невозможности исполнения работ, связанные с удорожанием работ, материалов и оборудования, а также другие риски, возникшие в период исполнения обязательств по договору, несет Подрядчик.
5.6 Завершение гарантийного периода
5.6.1 За месяц до окончания гарантийного периода Заказчик должен назначить окончательную проверку объекта.
5.6.2 При окончательной проверке производится осмотр объекта в соответствии с разделом 5.2 и составляется окончательный отчет в соответствии с разделом 5.4 настоящих рекомендаций.
5.6.3 Если в течение Гарантийного периода выявится, что в выполненных Работах имеются дефекты, которые являются следствием ненадлежащего выполнения Подрядчиком принятых на себя обязательств, Подрядчик обязан устранить любой такой дефект своими силами и за свой счет в согласованные Сторонами сроки. Соответственно на этот период продлевается Гарантийный период на Работы в целом или ее часть.

5.6.4 Кепілдік кезеңінің аяқталуы шарт бойынша жұмыстардың аяқталғаны туралы Куәліктің берілуімен расталады. Куәлік бланкте жазбаша түрде мердігер ұйымның атына Тапсырыс беруші тарапынан ұсынылады.
5.6.5 Жұмыстардың аяқталуы туралы куәлікте шарттың мәні, шарттың орындалуының нақты мерзімі, кепілдік міндеттемелердің мерзімі және орындалған жұмыстар құны көрсетіледі. Сондай-ақ, Тапсырыс беруші мердігер ұйым шарт бойынша және кепілдік кезеңінде жұмыстарды аяқтағаны туралы жазба жазады және Тапсырыс беруші Мердігерге алдағы уақытта шағым жасай алмайды.

5.6.4 Завершение гарантийного периода подтверждается выдачей Свидетельства о завершении работ по договору. Свидетельство представляется Заказчиком на имя подрядной организации в письменном виде на бланке.
5.6.5 В свидетельстве о завершении работ указывается предмет договора, фактические сроки исполнения договора, срок гарантийных обязательств и стоимость выполненных работ. Так же Заказчиком делается запись о том, что подрядная организация завершила работы по договору и гарантийному периоду и Заказчик не имеет дальнейших претензий к Подрядчику.

5.6.6 Тапсырыс беруші мен Мердігер арасындағы шарттардың орындалмауына байланысты барлық мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
6 Кепілдік кезеңінде міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасынан ұстап қалу механизмі
6.1 Негізгі ережелер
6.1.1 Кепілдікті қызмет көрсету кезеңінде жұмыстарды сапалы орындау үшін Тапсырыс беруші мен Мердігер арасында шарт жасау кезінде шарт талаптарына "кепілдік кезеңінде міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасынан ұстап қалу механизмін" қосу қажет.

5.6.6 Все вопросы по неисполнению условий договора между Заказчиком и Подрядчиком разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6 Механизм удержания из суммы обеспечения исполнения обязательств в гарантийный период
6.1 Основные положения
6.1.1 При заключении договора между Заказчиком и Подрядчиком для качественного выполнения работ в период гарантийного обслуживания рекомендуется включить в условия договора "механизм удержания из суммы обеспечения исполнения обязательств в гарантийный период".

6.1.2 Соманы ұстап қалу механизмінің негізгі мақсаты Мердігердің кепілдік кезеңінде міндемелер бойынша жұмыстарды сапалы орындауға ынталандыру болып табылады.
6.1.3 Ұстап қалу сомасы кепілдік кезеңінің аяғындағы жол активтерінің жағдайына байланысты.
6.1.4 Кепілдік кезеңінің аяқталуына бір ай қалғанда комиссия жол активтерін бағалай отырып, нысанды соңғы рет тексереді.
6.1.5 Ұстап қалу механизмі келесі негізгі кезеңдерден тұрады:
- 5 баллдық шкала бойынша әрбір жол активі бағаланады;
- жол активтерінің жағдайына байланысты пайыздық арасалмағы бойынша ұстап қалу жүргізіледі.

6.1.2 Основной целью механизма удержания суммы является мотивация Подрядчика для качественного выполнения работ по обязательствам в гарантийный период.
6.1.3 Сумма удержания зависит от состояния дорожных активов на конец гарантийного периода.
6.1.4 За месяц до окончания гарантийного периода проводится окончательная проверка объекта комиссией с оценкой дорожных активов.
6.1.5 Механизм удержания состоит из следующих основных этапов:
- проводится оценка каждого дорожного актива по 5-ти бальной шкале;
- в зависимости от состояния дорожного актива проводится удержание в процентном соотношении.

100
6.2 Жол активтерінің күйін бағалау
6.2.1 Жол активтерін бағалау үшін 5 баллдық шкала қолданылады:
- 5- өте жақсы;
- 4 - жақсы;
- 3- қанағаттанарлық;
- 2 - қанағаттандырарлықсыз;
- 1 - апатты.
6.2.2 Жол активтері қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес көзбен шолу арқылы да, аспаптық та бағаланады.
6.2.3 Мердігер өз есебінен зертхана немесе басқа жабдықпен қамтамасыз етуі қажет.
6.2.4 Біріңғай 5 баллдық шкаламен бағалау мүмкіншілігі болса да, бағалаудың басқа шкаласын қолдануға рұқсат етіледі.

100
6.2 Оценка состояния дорожных активов
6.2.1 Для оценки состояния дорожных активов используется 5-ти бальная шкала:
- 5 – отлично;
- 4 – хорошо;
- 3 – удовлетворительно;
- 2 – неудовлетворительно;
- 1 – аварийное.
6.2.2 Оценка состояния дорожных активов проводится как визуально, так и инструментально в соответствии с действующими нормативно-техническими документами.
6.2.3 Обеспечение лабораторного или другого оборудования обязан предоставить Подрядчик за свой счет.
6.2.4 Допускается использование иной шкалы оценки, при условии возможности приведения к единой 5-ти бальной шкале.

6.3 Ұстап қалуды есептеу
6.3.1Жол активтерін бағалау аяқталғаннан кейін нәтижелері 6.3-кестеге кепілдікті кезеңде міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасынан ұстап қалуды есептеу үшін енгізіледі.
6.3.2 Визуалдау ыңғайлы болуы үшін есептеу нәтижелері 6.3-кестеге енгізіледі. Есеп келесі тәртіппен жасалады:
- 3-бағана (Саны). Зерттелген жол активтерінің саны тиісті өлшем бірліктерінде енгізіледі.

6.3 Расчет удержания
6.3.1 После завершения оценки дорожных активов результаты сводятся в таблицу 6.3 для расчета суммы удержания обеспечения исполнения обязательств в гарантийный период.
6.3.2 Для удобства визуализации результаты расчета последовательно заносятся в таблицу 6.3. Расчет проводится в следующей последовательности.
- Столбец 3 (Количество). Заносится количество обследованных дорожных активов в соответствующих единицах измерений.

- 4-8-бағаналар (Бағалар, баллдар). Жол активтері жағдайы бойынша енгізіледі (1-5 балддар). 6.4-кестеде жол активтерін бағалау кезінде толтыруға арналған дала тізімдемесі (толтыру үлгісімен) берілген.
- 9-бағана (Орташа бағалау, баллдар). Автомобиль жолының теліміндегі жол активтерін орташа бағалау (6.1) формула бойынша анықталады:
(8.1)
мұнда 5,4,3,2,1- активті баллдарда бағаллау;
а1, а2, а3, а4, а5 - 5, 4, 3, 2, 1 баллдарда бағаланған активтердің ұзындығы (нүктелі нысандар үшін - саны).

- Столбцы 4-8 (Оценка, баллы). Вносятся результаты оценки дорожных активов по их состоянию (баллы 1-5). В таблице 6.4 приведена полевая ведомость для заполнения при оценке дорожных активов (с примером заполнения).
- Столбец 9 (Средняя оценка, баллы). Средняя оценка дорожного активна участке автомобильной дороги определяется по формуле (6.1):
(6.1)
где 5,4,3,2,1 – оценка актива в баллах;
а1, а2, а3, а4, а5 – протяженность (для точечных объектов - количество) активов, оцененных на 5, 4, 3, 2, 1 баллы соответственно.

Үлгі ретінде ұзындығы 10 шқ "Жер төсемесі" жол активін бағалау (6.3-кестені қараңыз).
Ұзындығы 10 шқ "Жер төсемесі" жол активін орташа бағалау анықталады.
Алынған нәтижелер ақша қаражатының ұстап қалу сомасын есептеу үшін 6.3-кестеге енгізіледі.
- 10-бағана (Шығындар құрылымындағы салмақтылық коэффициенті). Автомобиль жолдарын салудағы, реконструкциялаудағы, күрделі жөндеудегі шығындар құрылымындағы салмақтылықтың орташа статистикалық коэффициенті.
6.3-кесте - Кепілдік кезеңінде міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасынан ұстап қалуды есептеу (есептеу үлгісі)
Кепілдік кезеңінде міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету құны (Қ), мың теңге

В качестве примера приведена оценка дорожного актива "Земляное полотно" протяженностью 10 км (см. таблицу 6.3).
Определяется средний балл для дорожного актива "Земляное полотно" на участке автомобильной дороги протяженностью 10 км.
Полученные результаты заносятся в таблицу 6.3 для расчета суммы удержания денежных средств.
- Столбец 10 (Коэффициент весомости в структуре затрат). Определяется среднестатистический коэффициент весомости в структуре затрат при строительстве, реконструкции, капитальном ремонте автомобильных дорог. При расчете принимается как постоянная величина.
Таблица 6.3 – Расчет удержания из суммы обеспечения исполнения обязательств в гарантийный период (пример расчета)
Стоимость обеспечения исполнения обязательств в гарантийный период (С), тыс. тенге

Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі зақымдану ұзындығын өлшеуге арналған басқа да құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.3 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау А-2
1 Ақаудың атауы:
Тығыз жарықшақтар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-9
4 Ақаудың сипаттамасы:
Тармақталған, кейде өз ара байланысқан көлденең және қисық, бірақ әдеттегідей тұйық пішіндерді туындатпайтын жарықшақтар. Жарықшақтар арасындағы орташа қашықтық 1-4 м.
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа да құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.3 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау А-3
1 Ақаудың атауы:
Ірі жарықшақтар торы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-10
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғыда тұйық пішіндерді туындататын өзара қиылысатын көлденең, бойлық және қисық сызықты жарықшақтар, көбіне төсеме жолағында немесе шөккен жерлерде байқалады, көлемі 0,5 м-ден көп
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықта-рын өлшеуге арналған басқа да құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-4
1 Ақаудың атауы:
Ұсақ жарықшақтар торы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-11
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғыда тұйық пішіндерді туындататын өзара қиылысатын көоленең, бойлық және қисық сызықты жарықшақтар, көбіне төсеме жолағында немесе шөккен жерлерде, өлшемі 0,5 м-ден аз
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықта-рын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-5
1 Ақаудың атауы:
Жарықшақтар торындағы шұңқырлар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-12
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жарықшақтар торының өршуінен пайда болған ақаулар
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:

Измеряется рулеткой или другим устройством для измерения расстояния, длина повреждения с точностью до 10 см (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
-
Дефект А-2
1 Наименование дефекта:
Частые трещины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-9
4 Описание дефекта:
Поперечные и косые трещины с ответвлениями, иногда связанные между собой, но, как правило, не образующие замкнутых фигур, среднее расстояние между соседними трещинами 1-4 м.
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м
6 Метод измерения:
Измеряется рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
-
Дефект А-3
1 Наименование дефекта:
Сетка трещин крупные
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-10
4 Описание дефекта:
Взаимопересекающиеся поперечные, продольные и криволинейные трещины, образующие замкнутые фигуры на покрытии, чаще всего на полосах наката или в местах просадок с размерами более 0,5 м
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряется рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-4
1 Наименование дефекта:
Сетка трещин мелкие
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-11
4 Описание дефекта:
Взаимопересекающиеся поперечные, продольные и криволинейные трещины, образующие замкнутые фигуры на покрытии, чаще всего на полосах наката или в местах просадок с размерами менее 0,5 м
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряется рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-5
1 Наименование дефекта:
Выбоины в сетке трещин
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-12
4 Описание дефекта:
Дефекты, появляющиеся вследствие развития сетки трещин
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:

Бұзылған жердің айналасныдағы суреттелген автомобиль жолының жүру бөлігінің осіне параллель жіне перпендикуляр тараптарындағы тікбұрышты алаңға сәйкес бұзылу алаңын өлшеу және бұзылу тереңдігін анықтау (МЕМСТ 32825-2014 9.3 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м. (МЕМСТ 32825-2014 10.3 т.)
Ақау А-6
1 Ақаудың атауы:
Шұңқырлар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-13
4 Ақаудың сипаттамасы:
Шеттері қатты көрінетін түрлі пішіндегі тереңдіктер түріндегі жамылғының бұзылуы (тереңдігі 3 см-ден көп және алаңы 200 см2 көп) (ҚР ЕР 218-19-2017 Б қосымшасы)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақауы, м2
6 Өлшеу әдісі:
Бұзылған жердің айналасындағы суреттелген автомобиль жолының жүру бөлігінің осіне параллель жіне перпендикуляр тараптарындағы тікбұрышты алаңға сәйкес бұзылу алаңын өлшеу және бұзылу тереңдігін анықтау (МЕМСТ 32825-2014 5.3 және 9.3 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м. (МЕМСТ 32825-2014 10.3 т.)
Ақау А-7
1 Ақаудың атауы:
Үгілу
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-14
4 Ақаудың сипаттамасы:
Минералды материал түүйіршіктерінің жамылғыдан бөлініп шығу нәтижесінде жол жамылғысы бетінің бұзылуы және кішігірім қуыстардың пайда болуы (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашық-тықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-8
1 Ақаудың атауы:
Қабыршақтану
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-15
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жұқа қабықшалардың және сумен аяздың ықпалымен бұзылатын материал түйіршіктердің қабатталуынан жамылғы бетінің бұзылуы (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашық-тықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5-т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-9
1 Ақаудың атауы:
Жиектілік
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-16
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жүру бөлігінің жиегінің немесе бекіту жолағының жол жағасыментүйіскен жерлерінің бұзылуы
(ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақауы, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашық-тықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау А-10
1 Ақаудың атауы:
Шөгулер
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-17
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғы пішінінің жайпақтау шеттері бар, жарықшақтар торы кездесетін шұқыр түрінде бұрмалануы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:

Измерение площади повреждения, соответствующей площади прямоугольника со сторонами, параллельными и перпендикулярными к оси проезжей части автомобильной дороги, описанного вокруг поврежденного места, и определения глубины повреждений (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м. (п. 10.3 ГОСТ 32825-2014)
Дефект А-6
1 Наименование дефекта:
Выбоины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-13
4 Описание дефекта:
разрушение покрытия в виде углублений разной формы с резко выраженными краями (более 3 см глубиной и более 200 см2 по площади) (приложение Б ПР РК 218-19-2017)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерение площади повреждения, соответствующей площади прямоугольника со сторонами, параллельными и перпендикулярными к оси проезжей части автомобильной дороги, описанного вокруг поврежденного места, и определения глубины повреждений (п. 5.3 и 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м. (п. 10.3 ГОСТ 32825-2014)
Дефект А-7
1 Наименование дефекта:
Выкрашивание
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-14
4 Описание дефекта:
Поверхностное разрушение дорожного покрытия в результате отделения зерен минерального материала из покрытия и образования мелких раковин (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряются рулеткой или другим устройством для измерения расстояния, максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см. (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-8
1 Наименование дефекта:
Шелушение
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-15
4 Описание дефекта:
Разрушение поверхности покрытия за счет отслаивания тонких пленок и зерен материала, разрушаемого под действием воды и мороза (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряются рулеткой или другим устройством для измерения расстояния, максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см. (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле:
S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-9
1 Наименование дефекта:
Кромочность
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-16
4 Описание дефекта:
Разрушение кромки проезжей части или укрепительной полосы в местах сопряжения с обочиной (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния, максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см. (п. 9.7 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8Обработка результатов измерений:
-
Дефект А-10
1 Наименование дефекта:
Просадки
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-17
4 Описание дефекта:
Искажение профиля покрытия в виде впадин с пологими краями, нередко сопровождающееся сеткой трещин. Указать глубину, см (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:

Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: 1 - өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолының осіне параллель бағыттағы бұзылулардың максималды көлемін өлшейді; 2 - өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолының осіне перпендикуляр бағыттағы бұзылулардың максималды көлемін өлшейді; 3 - үш метрлі төрткілдешті жол жамылғысына автомобиль жолының өсіне параллель бағытта өлшенетін бұзылуды жаба отырып орнатады; 4 - дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді (МЕМСТ 32825-2014 9.3-т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-11
1 Ақаудың атауы:
Тұтқыршыш заттың ылғалдануы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-18
4 Ақаудың сипаттамасы:
Көлемі 1м2 астам жамылғының текстурасы мен түсін өзгерте отырып, артық тұтқырғыштардың жамылғы бетіне шығыпкетуі
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашық-тықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-12
1 Ақаудың атауы:
Шұңқыр
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-19
4 Ақаудың сипаттамасы:
Шұңқырлардың өршу нәтижесі секілді жамылғының қалыңдығы жол жамылғысының қалыңдығынан үлкен тереңдіктер түріндегі жергілікті бұзылулар. Тереңдігін көрсеті, см (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Бұзылған жердің айналасындағы суреттелген автомобиль жолының жүру бөлігінің осіне параллель жіне перпендикуляр тараптарындағы тікбұрышты алаңға сәйкес бұзылу алаңын өлшеу және бұзылу тереңдігін анықтау (МЕМСТ 32825-2014 5.3 және 9.3 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;

При проведении измерений выполняют следующие операции: 1-измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; 2-измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; 3-устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, параллельном оси автомобильной дороги таким образом, чтобы перекрыть измеряемое повреждение; 4-измеряют линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-11
1 Наименование дефекта:
Выпотевание вяжущего вещества
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-18
4 Описание дефекта:
Выступание на поверхности покрытия излишка вяжущего с изменением текстуры и цвета покрытия площадью более 1м2
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряются рулеткой или другим устройством для измерения расстояния, максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-12
1 Наименование дефекта:
Ямочность
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-19
4 Описание дефекта:
Местные разрушения покрытия в виде углублений толщиной большей, чем толщина дорожного покрытия, как результат развития выбоин. Указать глубину, см (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерение площади повреждения, соответствующей площади прямоугольника со сторонами, параллельными и перпендикулярными к оси проезжей части автомобильной дороги, описанного вокруг поврежденного места, и определения глубины повреждений (п. 5.3 и 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;

b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м. (МЕМСТ 32825-2014 10.3-т.)
Ақау А-13
1 Ақаудың атауы:
Ісіну
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-20
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жер төсемесі топырағының қысқы кезеңде ылғалының артуына, оларда мұз қабаттарының пайда болуына және топырақ көлемінің артуына байланысты жол төсемесінің адырлануы (көтерілуі).
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Бұзылған жердің айналасындағы суреттелген автомобиль жолының жүру бөлігінің осіне параллель жіне перпендикуляр тараптарындағы тікбұрышты алаңға сәйкес бұзылу алаңын өлшеу және бұзылу тереңдігін және бұзылулардың адырлылығының биіктігін анықтау
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-14
1 Ақаудың атауы:
Толқындар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-21
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғыда жолдің осіне қарай бойлық бағытында ойыстар мен жоталардың кезектесуі (0,5-2,0 м сайын) (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшейді; б) үш метрлі төрткілдешті жол жомылғысына автомобиль жолының өсіне параллель бағытта өлшенетін бұзылуды жаба отырып орнатады; в) дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сыналы өлшеуішпен немесе металл сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-15
1 Ақаудың атауы:
Сорап
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-22
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жүру бөлігінің көлденең пішінінің төсеу жолағының бойымен шығу жоталары бар немесе жоталары жоқ тереңдіктердің пайда болуы арқылы бірқалыпты бұрмалануы
(ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) үш метрлі төрткілдешті жол жамылғысына автомобиль жолының өсіне перпендикуляр бағытта өлшенетін сорапты екі төсеу жолағында да жаба отырып орнатады. Бір уақытта сорапты екі төсеу жолағында да жабу мүмкін болмаса төрткілдешті автомобиль жолының осіне перпендикуляр бағытта жылжытады және өлшеніп жатқан қозғалыс жолағында әрбір төсеу жолағында жеке өлшейді. б) дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сыналы өлшеуішпен немесе металл сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді; в) алынған мәліметтер сорап шамасын өлшеу тізімдемесіне енгізіледі; г) сорап шамасын өлшеу жұмыстары жүргізілетін әрбір нүктеде а) және в) тармақшаларында көрсетілген әрекеттер қайталанады. Сорапты анықтауға арналған автоматтандырылған жабдықтарды қолдануға рұқсат етеледі
(МЕМСТ 32825-2014 9.1-т.).
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-16
1 Ақаудың атауы:
Ығысулар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-23
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғының ығысуы тоқтау және тежеу орындарында, тік құламаларда байқалады, кейде ығысу орындарында жамылғының жыртылуы байқалады (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м
6 Өлшеу әдісі:

b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м. (п. 10.3 ГОСТ 32825-2014)
Дефект А-13
1 Наименование дефекта:
Пучина
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-20
4 Описание дефекта:
Взбугривание (поднятие) дорожной одежды, вызванное увеличением зимой влажности грунтов земляного полотна, образованием в них ледяных прослоек и увеличением объема грунта. Образуется сетка трещин на покрытии с выдавлением нижележащих слоев и грунта на поверхность с последующим разрушением дорожной одежды при ее оттаивании. При движении груженого автомобиля на глаз может быть заметна зыбь поверхности покрытия. (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерение площади повреждения, соответствующей площади прямоугольника со сторонами, параллельными и перпендикулярными к оси проезжей части автомобильной дороги, описанного вокруг поврежденного места, и определения высоты взбугривания повреждений
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-14
1 Наименование дефекта:
Волны
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-21
4 Описание дефекта:
Чередование (через 0,5-2,0 м) на покрытии впадин и гребней в продольном направлении по отношению к оси дороги (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции: а) измеряют рулеткой или устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см; б) устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, параллельном оси автомобильной дороги таким образом, чтобы перекрыть измеряемое повреждение; в) измеряют клиновым промерником или металлической линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-15
1 Наименование дефекта:
Колейность
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-22
4 Описание дефекта:
Плавное искажение поперечного профиля проезжей части с образованием углублений по полосам наката, с гребнями или без гребней выпора. Обычно сопровождается продольными трещинами, возможно сочетание с сеткой трещин. Указать глубину, см (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции: а) устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги таким образом, чтобы она перекрывала измеряемую колею на обеих полосах наката. При невозможности одновременно перекрыть трехметровой рейкой колейность на обеих полосах наката, перемещают рейку в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги и проводят измерение на каждой полосе наката в пределах измеряемой полосы движения отдельно; б) измеряют клиновым промерником или металлической линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм; в) вносят полученные данные в ведомость измерения величины колейности; г) повторяют действия, указанные в перечислениях а) в) в каждой точке проведения измерения величины колейности. Допускается использование автоматизированного оборудования для определения колейности (п. 9.1 ГОСТ 32825-2014).
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле:
где: hки - расчетное значение величины колейности по измерительному участку, мм;
n - число измерительных участков. (п. 10.1 ГОСТ 32825-2014).
Дефект А-16
1 Наименование дефекта:
Сдвиги
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-23
4 Описание дефекта:
Смещение покрытия, наблюдающиеся в местах остановок и торможений, на крутых спусках. иногда в местах сдвига наблюдаются разрывы покрытия (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м
6 Метод измерения:

Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшейді; б) үш метрлі төрткілдешті жол жамылғысына автомобиль жолының өсіне параллель бағытта өлшенетін бұзылуды жаба отырып орнатады; в) дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сыналы өлшеуішпен немесе металл сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді (МЕМСТ 32825-2014 9.2-т).
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-17
1 Ақаудың атауы:
Ойық
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-24
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жарықшақтар торымен көлденең пішіннің қатты бұрмалануы нәтижесінде жол төсемесінің қалыңдығы бойынша толық бұзылуы (ҚР ЕР 218-27-2014 6.3.13-т.)
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді; б) өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді; в) үш метрлі төрткілдешті жол жамылғысына автомобиль жолының өсіне параллель бағытта өлшенетін бұзылуды жаба отырып орнатады; г) дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сыналы өлшеуішпен немесе металл сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді (МЕМСТ 32825-2014 9.2-т).
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м. (МЕМСТ 32825-2014 10.3-т).
Ақау А-18
1 Ақаудың атауы:
Дөңестер
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-26
4 Ақаудың сипаттамасы:
Минералды материалдың кейбір ірі түйіршіктерінің жамылғының қалған бөліктернің бетіне дөңестенуі
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:

При проведении измерений выполняют следующие операции: а) измеряют рулеткой или устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см; б) устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, параллельном оси автомобильной дороги таким образом, чтобы перекрыть измеряемое повреждение; в) измеряют клиновым промерником или металлической линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм (п. 9.2 ГОСТ 32825-2014).
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-17
1 Наименование дефекта:
Пролом
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-24
4 Описание дефекта:
Полное разрушение дорожной одежды на всю ее толщину с резким искажением поперечного профиля, сопровождающееся сеткой трещин (п. 6.3.13 ПР РК 218-27-2014)
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции: а) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; б) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; в) устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, параллельном оси автомобильной дороги таким образом, чтобы перекрыть измеряемое повреждение; г) измеряют линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм. (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014).
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м. (п. 10.3 ГОСТ 32825-2014).
Дефект А-18
1 Наименование дефекта:
Выступы
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-26
4 Описание дефекта:
Выпирание отдельных крупных зерен минерального материала над поверхностью остальной части покрытия
5Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6Метод измерения:

Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді; б) өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-19
1 Ақаудың атауы:
Жаншылулар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-27
4 Ақаудың сипаттамасы:
Ыстық ауа райында қозғалыстағы автомобиль дөңгелегінің протекторы қалдыратын иілімді (қара) жамылғылардың бетіндегі шұқырлар
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады:
- өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді;
- өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-20
1 Ақаудың атауы:
Бұзылулар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-28
4 Ақаудың сипаттамасы:
Көзбен шолу жасағанда бұзылу алаңы жамылғының бағаланып отырған алаңының жартысынан көбін алатын жол жамылғысының күйі (МЕМСТ 32825-2014 3.19-т.).
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.8 т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау А-21
1 Ақаудың атауы:
Тасқындық бұзылулар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Асфальтбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-А-31
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жолдың айырым телімдеріндегі төзімділіктің толығымен жоғалуы, жер төсемесі мен жол төсемесінің бұзылуы және жаншылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Г.2 Цементбетон жамылғысы бар жол төсемелері ақауларының анықтамалығы
Ақау Ц-1
1 Ақаудың атауы:
Жіктер бітеуішінің бұзылуы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-4
4 Ақаудың сипаттамасы:
Деформациялық жіктерді толтырғыштың бүтіндігінің бұзылуы немесе оның мүлдем болмауы, салдарынан оның топырақпен, тастармен ластануы және судың сіңуіне мүмкіндік туғызуы
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау Ц-2
1 Ақаудың атауы:
Ұсақ жарықшақтар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-7
4 Ақаудың сипаттамасы:
Ұсақ қыл ширау жарықшақтары
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау Ц-3
1 Ақаудың атауы:
Тақталардың кетігі мен сынуы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-8
4 Ақаудың сипаттамасы:
Цементбетон жамыдғысы тақталарының кетігі мен сынуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-4
1 Ақаудың атауы:
Тақталардың бұзылуы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-9
4 Ақаудың сипаттамасы:
Тақталардың кіші бөліктерге жаппай бұзылуы. Жол төсемесін ұзық жылдар бойы пайдаланғаннан пайда болады
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-5
1 Ақаудың атауы:
Қорғаныс қабатының бұзылуы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-10
4 Ақаудың сипаттамасы:
Тақталар бетінің жалаңаштануы арқылы қорғаныс қабатының бұзылуы байқалатын телімдер
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-6
1 Ақаудың атауы:
Тақталардың шөгуі
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-11
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғы пішінінің айырым тақталардың шөгуі түрінде бұрмалануы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу өлшегішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі басқа құрлғымен жүргізіледі.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-7
1 Ақаудың атауы:
Шұңқырлар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-12
4 Ақаудың сипаттамасы:

При проведении измерений выполняют следующие операции: а) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см; б) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см;
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-19
1 Наименование дефекта:
Вмятины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-27
4 Описание дефекта:
Углубления на поверхности пластичных (черных) покрытий, оставляемые протектором колес движущихся автомобилей в жаркую погоду
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции:
- измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см;
- измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см;
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-20
1 Наименование дефекта:
Разрушения
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-28
4 Описание дефекта:
Состояние дорожного покрытия, на котором при визуальной оценке площадь повреждений составляет более половины от общей площади оцениваемого участка покрытия (п. 3.19 ГОСТ 32825-2014).
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см. (п.9.8 ГОСТ 32825-2014).
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект А-21
1 Наименование дефекта:
Разрушения паводковые
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с асфальтобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-А-31
4 Описание дефекта:
Полная потеря устойчивости на отдельных участках дороги, разрушение и вымывание земляного полотна и дорожной одежды
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где:а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Г.2 Справочник дефектов дорожной одежды с цементобетонным покрытием
Дефект Ц-1
1 Наименование дефекта:
Нарушение заполнителя швов
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-4
4 Описание дефекта:
Нарушение целостности заполнителя деформационных швов или его отсутствие, вследствие чего происходит его засорение грунтом, камнями и способствует просачиванию воды
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
-
Дефект Ц-2
1 Наименование дефекта:
Мелкие трещины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-7
4 Описание дефекта:
Мелкие волосяные усадочные трещины
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
-
Дефект Ц-3
1 Наименование дефекта:
Скол и облом плит
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-8
4 Описание дефекта:
Скол и облом плит цементобетонного покрытия
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-4
1 Наименование дефекта:
Разрушение плит
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-9
4 Описание дефекта:
Повсеместное разрушение плиты на небольшие части. Появляются вследствие многолетней эксплуатации дорожной одежды
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-5
1 Наименование дефекта:
Разрушение защитного слоя
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-10
4 Описание дефекта:
Участки, на которых наблюдается разрушение защитного слоя, с оголением поверхности плит
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-6
1 Наименование дефекта:
Просадка плиты
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-11
4 Описание дефекта:
Искажение профиля покрытия в виде оседания отдельных плит
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерения проводятся рулеткой или другим устройством с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-7
1 Наименование дефекта:
Выбоины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-12
4 Описание дефекта:

Қатты көрініп туратын шеттері бар түрлі пішіндегі шұңқырлар түріндегі жамылғының бұзылуы (тереңдігі 3 см-ден көп, алаңы 200 см2 астам). Тереңдігін көрсету, см
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Бұзылған жердің айналасындағы суреттелген автомобиль жолының жүру бөлігінің осіне параллель жіне перпендикуляр тараптарындағы тікбұрышты алаңға сәйкес бұзылу алаңын өлшеу және бұзылу тереңдігін анықтау (МЕМСТ 32825-2014 5.3-т. және 9.3-т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-8
1 Ақаудың атауы:
Жол жиегінің бұзылуы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-13
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жол жағасымен түйіндескен жерлердегі жүру бөлігінің жиегінің немесе нығайту жолағының бұзылуы
5 Өлшем бірілігі:
Сызықтық ақау, м
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.7-т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
-
Ақау Ц-9
1 Ақаудың атауы:
Үгілу
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-14
4 Ақаудың сипаттамасы:
Минералды материал түйіршіктерінің жамылғыдан ажырауы және ұсақ қабыршақтардың пайда болу нәтижесінде жол жамылғысының беттік бұзылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді (МЕМСТ 32825-2014 9.5-т.)
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-10
1 Ақаудың атауы:
Бұрыштар кетігі
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-16
4 Ақаудың сипаттамасы:
Цементбетон жамылғысы тақталарының бұрыштарының бұзылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде келесі операциялар жүргізіледі:
- өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-11
1 Ақаудың атауы:
Тақта жиектерінің кетігі
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-17
4 Ақаудың сипаттамасы:
Цементбетон жамылғыларының деформациялық жіктері аймағындағы тақталар жиектерінің уатылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде келесі операциялар жүргізіледі:
- өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-12
1 Ақаудың атауы:
Тасқындық бұзылулар
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-18
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жолдың айырым телімдеріндегі төзімділіктің толығымен жоғалуы, жер төсемесі мен жол төсемесінің бұзылуы және шайылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-13
1 Ақаудың атауы:
Дөңестену
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-19
4 Ақаудың сипаттамасы:
Дөңестену ыстық ауа райында, әдетте тақталарды кеңейтуге ені жеткіліксіз болған көлденең жарықшақтар мен көлденең жіктерде пайда болады
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-14
1 Ақаудың атауы:
Ойық
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-21
4 Ақаудың сипаттамасы:
Көлденең пішіннің қатты бұрмалануымен жол төсемесінің қалыңдығы бойынша толық бұзылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:

Разрушение покрытия в виде углублений разной формы с резко выраженными краями (более 3 см глубиной и более 200 см2 по площади). Указать глубину, см
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измерение площади повреждения, соответствующей площади прямоугольника со сторонами, параллельными и перпендикулярными к оси проезжей части автомобильной дороги, описанного вокруг поврежденного места, и определения глубины повреждений (п. 5.3 и 9.3 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-8
1 Наименование дефекта:
Кромочность
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-13
4 Описание дефекта:
Разрушение кромки проезжей части или укрепительной полосы в местах сопряжения с обочиной
5 Единица измерения:
Линейный дефект, м
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 10 см (п. 9.7 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
-
Дефект Ц-9
1 Наименование дефекта:
Выкрашивние
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-14
4 Описание дефекта:
Поверхностное разрушение дорожного покрытия в результате отделения зерен минерального материала из покрытия и образования мелких раковин.
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
Измеряются рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см (п. 9.5 ГОСТ 32825-2014)
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-10
1 Наименование дефекта:
Скол углов
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-16
4 Описание дефекта:
Разрушение углов плит цементобетонных покрытий
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции:
- измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-11
1 Наименование дефекта:
Скол кромок плит
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-17
4 Описание дефекта:
Скалывание кромок плит в зоне деформационных швов цементобетонных покрытий
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений выполняют следующие операции:
- измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-12
1 Наименование дефекта:
Разрушения паводковые
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-18
4 Описание дефекта:
Полная потеря устойчивости на отдельных участках дороги, разрушение и вымывание земляного полотна и дорожной одежды.
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-13
1 Наименование дефекта:
Выпучивание
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-19
4 Описание дефекта:
Выпучивание происходит в жаркую погоду, обычно в местах поперечных трещин или поперечных швах, которые имеют недостаточную ширину для расширения плит
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-14
1 Наименование дефекта:
Пролом
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-21
4 Описание дефекта:
Полное разрушение дорожной одежды на всю ее толщину с резким искажением поперечного профиля
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:

Өлшеу кезінде келесі операциялар жүзеге асырылады: а) өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай параллель бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді; б) өлшеуішпен немесе дәлдігі 1 см-ге дейінгі сызғышпен автомобиль жолдарының осіне қарай перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерін өлшейді; в) үш метрлі төрткілдешті жол жамылғысына автомобиль жолының өсіне параллель бағытта өлшенетін бұзылуды жаба отырып орнатады; г) дәлдігі 1 мм-ге дейінгі сыналы өлшеуішпен немесе металл сызғышпен үш метрлі төрткілдеш астындағы максималды бос аралықты өлшейді (МЕМСТ 32825-2014 9.3-т).
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м. (МЕМСТ 32825-2014 10.3-т.).
Ақау Ц-15
1 Ақаудың атауы:
Тақтаның өзгеруі
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-22
4 Ақаудың сипаттамасы:
Тақтаның температуралық кернеулер кезінде жылжу еркіндігінің болмауынан бойлық орнықтылығының жоғалуы, тақта шеттерінің жоғары немесе төмен бағыт бойынша майысуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Дефект Ц-16
1 Ақаудың атауы:
Қабыршақтану
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-24
4 Ақаудың сипаттамасы:
Цементбетон қабыршақтарының қабатталуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-17
1 Ақаудың атауы:
Қуыс
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-25
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғының шұңқырларға ұқсас, бірақ өлшемдері одан кіші шұңқырлар түрінде жергілікті бұзылуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-18
1 Ақаудың атауы:
Жарықшақтар торы
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-26
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғыда тұйық пішіндерді туындататын өзара көлденең, бойлық қиылысатын және қисық сызықты жарықшақтар
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Ақау Ц-19
1 Ақаудың атауы:
Тегістелуі
5.
2 Құрылымдық элемент:
Цементбетон жамылғысы бар жол төсемесі
3 Ақау коды:
ЛЧ-ДО-Ц-27
4 Ақаудың сипаттамасы:
Жамылғының ауа райы факторларымен бірге автокөлік дөңгелектерімен қажалуы нәтижесінде бастапқы кедір-бұдырлығын жоғалтуы
5 Өлшем бірілігі:
Ауданды ақау, м2
6 Өлшеу әдісі:
Өлшеу жүргізу кезінде өлшеуішпен немесе дәлдігі 10 см-ге дейінгі автомобиль жолдарының осіне қарай параллель және перпендикуляр бағытталған бұзылулардың максималды өлшемдерінің қашықтықтарын өлшеуге арналған басқа құрылғымен өлшенеді.
7 Өлшеу жүргізудің графикалық сұлбасы:
8 Өлшеу нәтижелерін өңдеу:
Алаң мына формуламен есептелінеді : S=a·b, м2
мұнда: а - автомобиль жолының параллель бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м;
b - автомобиль жолының перпендикуляр бағытында өлшенген ақаудың максималды өлшемі, м.
Д қосымшасы
(міндетті)
Тексеру туралы есепке берілетін түсіндірме хаттың мазмұны
Кіріспе
Кепілдік кезеңінің басынан бастап осы уақытқа дейінгі жүргізілген тексерулердің қысқаша хронологиясы (кезең, ауа райы, орындаушылар).
Анықталған ақаулар және олардың жойылған мерзімі (анықталған ақау, қысқаша сипаттамасы, себептері, жауапкерлік, жою кезеңі)
Қосымша
Е қосымшасы
(міндетті)
№ _____ ақауды түзету актісі
Күні: ________________
Жобаның атауы __________________________________________________________________
Телім ___________________________________________________________________________
Тапсырыс беруші ________________________________________________________________
Мердігер________________________________________________________________________
Техникалық қадағалау ____________________________________________________________
Авторлық қадағалау ______________________________________________________________
Ақаудың орналасқан жері _________________________________________________________
Ақаудың анықталған күні __________________________________________________________
Ақаудың сипаттамасы ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақауды жою әдісінің, материалдың, көлемінің және т.б. сипаттамасы _____________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жұмыстарды орындаушы _________________________________________________________
Ақауды түзету жөнінідегі қоса берілетін фотоматериалдар ______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақауды түзетудің сапасын растайтық қоса берілетін құжаттар (хаттамалар, тізімдемелер және
т.б.)____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақауды түзету сапасы бойынша комиссияның шешімі __________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақауға кепілдік кезеңін ұзарту бойынша комиссияның шешімі___________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Комиссия:
___________________________
(компания, лауазымы)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
________________
(қолы)
___________________________
(компания, лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
___________________________
(компания, лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
___________________________
(компания, лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
Ж қосымшасы
(міндетті)
Кепілдік кезеңінде анықталған ақаулардың жиынтық тізімдемесі

При проведении измерений выполняют следующие операции: а) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, параллельном оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; б) измеряют рулеткой или линейкой максимальный размер повреждения в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 1 см; в) устанавливают трехметровую рейку на дорожное покрытие в направлении, параллельном оси автомобильной дороги таким образом, чтобы перекрыть измеряемое повреждение; г) измеряют линейкой максимальный просвет под трехметровой рейкой с точностью до 1 мм. (п. 9.3 ГОСТ 32825-2014).
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер повреждения, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м. (п. 10.3 ГОСТ 32825-2014).
Дефект Ц-15
1 Наименование дефекта:
Коробление плиты
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-22
4 Описание дефекта:
Потеря продольной устойчивости плиты вследствие отсутствия свободы перемещения плит при температурных напряжениях. выгибание краев плиты по направлению вверх или вниз
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-16
1 Наименование дефекта:
Шелушение
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-24
4 Описание дефекта:
Отслоение чешуи цементобетона
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-17
1 Наименование дефекта:
Раковины
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-25
4 Описание дефекта:
Местные разрушения покрытия аналогичные выбоинам, но меньших размеров
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-18
1 Наименование дефекта:
Сетка трещин
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-26
4 Описание дефекта:
Взаимопересекающиеся поперечные, продольные и криволинейные трещины, образующие замкнутые фигуры на покрытии
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Дефект Ц-19
1 Наименование дефекта:
Шлифование
5.
2 Структурный элемент:
Дорожная одежда с цементобетонным покрытием
3 Код дефекта:
ЛЧ-ДО-Ц-27
4 Описание дефекта:
Потеря исходной шероховатости при его истирании колесами автотранспорта с участием климатических факторов
5 Единица измерения:
Площадной дефект, м2
6 Метод измерения:
При проведении измерений измеряют рулеткой или другим устройством для измерения расстояния максимальный размер повреждения в направлениях, параллельном и перпендикулярном к оси автомобильной дороги с точностью до 10 см.
7 Графическая схема проведения измерений:
8 Обработка результатов измерений:
Площадь рассчитывают по формуле: S=a·b, м2
где: а - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, параллельном оси автомобильной дороги, м;
b - максимальный размер дефекта, измеренный в направлении, перпендикулярном к оси автомобильной дороги, м.
Приложение Д
(обязательное)
Содержание пояснительной записки к отчету о проверке
Введение
Краткая хронология проведенных проверок с начала по настоящее время гарантийного периода (период, погода, исполнители)
Выявленные дефекты и сроки исправления (выявленный дефект, краткое описание, причины, ответственность, период исправления)
Приложение
Приложение Е
(обязательное)
Акт исправления дефекта № _____
Дата: _____________
Наименование проекта ________________________________________________________
Участок ____________________________________________________________________
Заказчик ___________________________________________________________________
Подрядчик __________________________________________________________________
Технический надзор __________________________________________________________
Авторский надзор ____________________________________________________________
Местоположение дефекта _____________________________________________________
Дата обнаружения дефекта ____________________________________________________
Описание дефекта ____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Описание метода устранения дефекта, материал, объем и т.д. _______________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Исполнитель работ ___________________________________________________________
Прикладываемые фотоматериалы по исправлению дефекта _________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Прикладываемые документы (протоколы, ведомости и т.д.), подтверждающие качество исправления дефекта
_________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Решение комиссии по качеству исправления дефекта ______________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Решение комиссии по продлению гарантийного периода на дефект __________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Комиссия:
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
Приложение Ж
(обязательное)
Сводная ведомость дефектов, обнаруженных в гарантийный период

1. Жобаның атауы __________________________________________________________
2. Телім ___________________________________________________________________
3. Тапсырыс беруше ________________________________________________________
4. Мердігер ________________________________________________________________
5. Техникалық қадағалау _____________________________________________________
6. Авторлық қадағалау ______________________________________________________
Жасалған күні________________
р/б
Ақаудың сипаттамасы және орланасқан жері
Анықталған күні
Ақау карточкасының №
Ақауға жауапты
Ақауды түзетудің болжалды күні
Ақаудың түзетілген күні және актінің нөмірі
Ескерту
Комиссия:
___________________________
(компания, лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
____________________________
(компания, лауазымы)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
____________________________
(компания, лауазымы)
_______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________
(қолы)
Библиография
[1] Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242-II заңы (03.12.2015 жылдың күйі бойынша өзгерістермен және толықтырулармен).
[2] Автомобиль жолдарын салу және жөндеу бойынша үлгілік техникалық сипаттамалардың жинағы. Автомобиль жолдарын салу бойынша үлгілік техникалық сипаттамалар, II бөлім, Астана, 2004ж.
[3] Кепілдік кезеңіндегі республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және жөндеу нысандарына тексеріс жүргізу жөніндегі регламент

1. Наименование проекта _______________________________________________________
2. Участок ___________________________________________________________________
3. Заказчик __________________________________________________________________
4. Подрядчик _________________________________________________________________
5. Технический надзор _________________________________________________________
6. Авторский надзор ___________________________________________________________
Составлена на дату________________
№ п/п
Описание дефекта и его местоположение
Дата обнаружения
№ карточки дефекта
Ответственный за дефект
Предполагаемые сроки исправления дефекта
Дата и номер акта исправления дефекта
Примечание
Комиссия:
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
____________________________
(компания, должность)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________
(подпись)
Библиография
[1] Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242-II Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан (с изменениями и дополнениями по состоянию на 03.12.2015 г.).
[2] Сборник типовых технических спецификаций по строительству и ремонту автомобильных дорог. Типовые технические спецификации по строительству автомобильных дорог, часть II, Астана, 2004г.
[3] Регламент по проведению проверок объектов строительства, реконструкции и ремонтов автомобильных дорог республиканского значения, находящихся на гарантийном периоде.
Ключевые слова: Межремонтные сроки, элементы автомобильных дорог, технические средства организации дорожного движения, дорожные знаки, разметка, направляющие устройства, барьерные ограждения, искусственные сооружения
Исполнители:
Вице-президент
АО "КаздорНИИ", к.т.н
Е. Е. Айтбаев
Вице-президент
АО "КаздорНИИ", к.т.н
А.С. Жайсанбаев
Ответственный исполнитель:
Старший научный сотрудник, Департамента "АД и МС", к.т.н.
К.С. Кулманов
Старший научный сотрудник Центра повышения квалификации и аналитических исследований, PHD
Д.А. Аспанбетов
Главный специалист
Департамента "АД и МС"
В.В. Солнцева