2007 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы N 1220 Қаулысы (үзінді)
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет  кодексіне  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың:
382 383 384 385 386 387 388 389 391-қосымшаларға  сәйкес Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2007 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламаларының паспорттары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
382-ҚОСЫМША
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету" деген 001 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

Об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ на 2007 год (Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года N 1220 (выписка)
В соответствии с Бюджетным  кодексом  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить паспорта республиканских бюджетных программ на 2007 год:
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан согласно приложениям  382 383 384 385 386 387 388 389 391 ;
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 6 ноября 2007 г. N  1052 .
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 382
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234  Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
001 "Обеспечение деятельности уполномоченного
органа в области охраны окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны : 1 953 388 мың теңге (бір миллиард тоғыз жүз елу үш миллион үш жүз сексен сегіз мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.07.13.   N 597  қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі:  "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің  554-бабы ; "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі  Заңы ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының  47,   48,   49,   50,   51 және   52-баптары ; "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 18 наурыздағы Заңының  11,   13 және   14-баптары ; "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Озон қабатын бүлдіретін заттар жөніндегі Монреаль хаттамасына қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 30 қазандағы Заңы; "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Шекаралық мәтінде қоршаған ортада жасалатын ықпалды бағалау туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 21 қазандағы  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Ауаның алыс қашықтыққа трансшекаралық ластану туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Өнеркәсіптік авариялардың трансшекаралық әсер етуі туралы конвенцияға қосылуы  туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Озон қабатын бүлдіретін заттар жөніндегі Монреаль хаттамасының Түзетулеріне қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 7 мамырдағы  Заңы ; "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы Заңының  9 ,   14,   15,   16,   17 және   22-баптары ; "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының  25,   35,   36 және   46-баптары ; "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 желтоқсандағы  Заңы ; "Сандық геоақпараттық жүйелер негізінде Қазақстан Республикасы табиғи объектілерінің бірыңғай мемлекеттік кадастрлар жүйесін құру және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 25 қыркүйектегі N 1449  қаулысы ; "Табиғат пайдалануға рұқсат беру, рұқсат беруден бас тарту, оның қолданылуын тоқтата тұру және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 6 қыркүйектегі N 1154  қаулысы , "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1113  қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Табиғатты қорғауды бақылау комитетінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің N 1126  қаулысы ; "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортасын қорғау" Бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

1. Стоимость:  1 953 388 тысяч тенге (один миллиард девятьсот пятьдесят три миллиона триста восемьдесят восемь тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13 июля 2007 г. N  597 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  статья 554  Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях",  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании",  статьи 47 48,   49,   50,   51  и  52  Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании",  статьи 11 ,  13  и  14  Закона Республики Казахстан от 18 марта 1997 года "Об экологической экспертизе",  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  Закон  Республики Казахстан от 30 октября 1997 года "О присоединении Республики Казахстан к Монреальскому Протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой";  Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе";  Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе",  Закон  Республики Казахстан от 21 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте";  Закон  Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния";  Закон  Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий";  Закон  Республики Казахстан от 7 мая 2001 года "О присоединении Республики Казахстан к Поправке к Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой";  статьи 9 14,   15,   16,   17  и  22  Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха";  статьи 25 ,  35  и  36  Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании";   постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2000 года N 1449 "О создании Единой системы государственных кадастров природных объектов Республики Казахстан на основе  цифровых геоинформационных систем";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2001 года N 1154 "Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче, приостановки и аннулирования действия разрешений на природопользование";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1113 "Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года N 1126 "Вопросы Комитета природоохранного контроля Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаның сапасын жақсарту және қоғамның экологиялық орнықты дамуының қолайлы деңгейіне жету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   қоршаған ортаны қорғауға және оның сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдастырушылық, әлеуметтік және экономикалық шаралар кешенін жүргізу, мемлекеттік қызметшілердің кәсіби деңгейін арттыру.

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:  улучшение качества окружающей среды и достижение благоприятного уровня экологически устойчивого развития общества.
5. Задачи бюджетной программы:  проведение комплекса технологических, технических, организационных, социальных и экономических мер, направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества, повышение профессионального уровня государственных служащих.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі  іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету
2
001
Орталық органның аппараты
Орнықты даму үшін қоршаған ортаны қорғау мен табиғат пайдалануды басқару саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты әзірлеу және іске асыру жөніндегі мәселелерді басқару және салааралық үйлестіру;
қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму саласындағы халықаралық конвенциялар мен келісімдерді іске асыру;
үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен халықаралық ынтымақтастық пен өзара әрекеттестікті іске асыру;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияларды беруді ұйымдастыру  және жүзеге асыру және тауарлардың экспорты мен импортына, қызметтің өзге де түрлеріне рұқсаттарды беру туралы және мемлекеттік экологиялық сараптамалардың қорытындыларына шешімдерді келісу;
табиғат пайдалануға рұқсаттарды беруді, оларды есепке алуды және жоюды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастрын жүргізу және сүйемелдеу жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ету;
жиынтық ақпараттық жүйені - қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер бөлігіндегі салық төлеушілер және салық салу объектілерінің тізілімін жүргізу;
салалық (секторлық) экологиялық бағдарламаларды орындауды ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғау, мемлекеттік экологиялық сараптама, рұқсат беру жүйесі, лицензиялық және экологиялық- сараптамалық қызметтің,  нормалау және стандарттар саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін, сондай-ақ тиімді табиғат пайдалану мен қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық әдістері мен ынталандыру тетіктері жүйесін ұйымдастыру мен жетілдіру;
қоршаған ортаны қорғау мен табиғи ресурстар саласындағы табиғат қорғау заңнаманы мемлекеттік органдардың, шаруашылық субъектілердің, меншіктің нысанына қарамастан, сақтауы мен орындауына мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму саласындағы заңнаманы жетілдіру және халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру;
салалық (секторлық) экологиялық бағдарламаларды әзірлеу және өңірлік экологиялық бағдарламаларды қалыптастыруда әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
өз құзыретіндегі мәселелер жөніндегі заңнамалық және бас да құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мен орнықты даму жөніндегі талаптардың нормативтік әдістемелік қамтамасыз етуін ұйымдастыру;
экологиялық сараптамалық қызметті үйлестіру;
экологиялық сақтандырудың тетіктерін жетілдіру, тәуелдік пен қоршаған ортаға келтірілген зиянды бағалаудың әдістемесін белгілеу;
оларды өткізу тәртібін қоса алғанда, қоршаған ортаға әсерді бағалау және мемлекеттік экологиялық сараптаманы өткізу жөніндегі нұсқаулық әдістемелік құжаттарды әзірлеу және жетілдіру;
шаруашылық және басқа да қызметке қойылатын экологиялық талаптарды, стандарттар мен нормативтерді әзірлеу және жетілдіру, оның ішінде: ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділеріне лимиттер мен квоталарды, қоршаған ортаға әсердің нормативтерін, қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер нормативтерін белгілеу
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
3

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Обеспече-
ние дея-
тельности
уполномо-
ченного
органа
в области
охраны
окружающей
среды
2
001
Аппарат
централь-
ного
органа
Руководство и межот-
раслевая координация
по вопросам разра-
ботки и реализации
единой государствен-
ной политики в сфере
охраны окружающей
среды и управления
природопользованием
для устойчивого
развития;
реализация междуна-
родных конвенций и
соглашений в сфере
охраны окружающей
среды и устойчивого
развития;
осуществление
международного
сотрудничества и
взаимодействия с
неправительственными
общественными
объединениями;
организация и
осуществление выдачи
лицензий в области
охраны окружающей
среды и согласование
решений о выдаче
лицензий на экспорт
и импорт товаров,
иные виды деятель-
ности и заключений
государственной
экологической
экспертизы;
организация и осуще-
ствление выдачи,
учета и аннулирования
разрешений на
природопользование;
обеспечение работ по
ведению и сопровож-
дению кадастров
природных ресурсов;
ведение сводной
информационной
системы Реестра
налогоплательщиков и
объектов налого-
обложения в части
платежей за загряз-
нение окружающей
среды;
организация выпол-
нения отраслевых
(секторальных)
экологических
программ;
организация и
совершенствование
системы государствен-
ного управления в
области охраны
окружающей среды,
государственной
экологической
экспертизы,
разрешительной,
лицензионной и
эколого-экспертной
деятельности,
нормирования и
стандартов, а также
системы экономических
методов механизмов
стимулирования
рационального
природопользования и
охраны окружающей
среды;
организация
государственного
контроля в области
охраны окружающей
среды и природных
ресурсов, за
соблюдением и
исполнением природо-
охранного законода-
тельства госудрствен-
ными органами, хозяй-
ствующими субъектами,
независимо от форм
собственности;
совершенствование
законодательства и
организация
международного
сотрудничества сфере
охраны окружающей
среды и устойчивого
развития;
разработка отраслевых
(секторальных эколо-
гических программ и
осуществление мето-
дического руководства
в формировании регио-
нальных экологических
программ;
разработка проектов
законодательных и
иных нормативных
правовых актов по
вопросам своей
компетенции, а также
организация норма-
тивно-методического
обеспечения требова-
ний по охране
окружающей среды и
устойчивого развития;
координация эколого-
экспертной
деятельности;
совершенствование
механизмов экологи-
ческого страхования
определение методо-
логии оценки риска и
ущерба наносимого
окружающей среде;
разработка и
совершенствование
инструктивно-методи-
ческих документов
по проведению оценки
воздействия на окру-
жающую среду и госу-
дарственной экологи-
ческой экспертизы,
включая порядок их
проведения;
разработка и совер-
шенствование экологи-
ческих требований,
стандартов и нормати-
вов к хозяйственной
и иной деятельности,
в том числе:
установление лимитов
и квот на выбросы и
сбросы загрязняющих
веществ, нормативы
воздействия на окру-
жающую среду, норма-
тивы платежей за за-
грязнение окружающей
среды.
Ян-
варь-
де-
кабрь
Минис-
тер-
ство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
3

002
Аумақтық органдардың аппараттары
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияларды беруді және тауарлардың экспорты мен импортына, қызметтің өзге де түрлеріне лицензияларды беру туралы шешімдерді келісуді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
табиғат пайдалануға рұқсаттарды беруді, оларды есепке алу және жоюды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
жиынтық ақпараттық жүйені қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер бөлігіндегі салық төлеушілер мен салық төлеу объектілерінің тізілімін жүргізу;
қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласындағы табиғат қорғау заңнаманы мемлекеттік органдардың, шаруашылық субъектілердің,  нысанына қарамастан, сақтауы мен орындауына мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру;
шаруашылық және өзге де қызметке стандарттар мен нормативтерді әзірлеу, оның ішінде: ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділеріне лимиттер мен квоталарды, қоршаған ортаға әсердің нормативтерін, қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер нормативтерін белгілеу
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
4
007
Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру
Мына тақырыптар бойынша мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру жөніндегі қызметтерді сатып алу:
қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау;
экологиялық сараптама және табиғат пайдалануды реттеу;
экологиялық аудит;
талдамалық бақылау зертханаларының аккредитациялау шеңберінде эксперт-аудитор сертификатын алу үшін талдамалық бақылау зертханаларының мамандарын оқыту.
Мемлекеттік тілді оқыту.
Ақпан- қараша
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
5
008
Мемлекеттік органдардың ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстық аумақты қоршаған ортаны қорғау басқармаларының әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу.
Сәуір- қазан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
6
009
Мемлекеттік органдарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Орталық аппараттың және аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармаларының материалдық-техникалық жарақтандыруы.
Каспий теңізінің
қазақстандық
секторының аквато-
рийіне талдамалық
бақылау жүргізу
үшін зертханалық
жабдықтары бар
теңіз кемесін сатып
алу.
Қаңтар -желтоқсан
шілде
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
7
017
Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және  мемлекеттік органдарды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Есептеуіш желілік, телекомуникациялық және электр жабдықты, жинақтауыш және қосалқы бөлшектерді, ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін және уәкілетті органның жергілікті мақсаттарын шешуді қамтамасыз ету үшін шығын материалдар мен бағдарламалық өнімдерді сатып алу, қондыру, баптау.
Есептеуіш техника мен жабдық құралдарына жүйелі техникалық қызмет көрсету.
Интернет жүйесі мен электрондық поштаға шығу қызметтері
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
8

002
Аппараты
террито-
риальных
органов
Организация и осуще-
ствление выдачи
лицензий в области
охраны окружающей
среды и согласование
решений о выдаче
лицензий на экспорт
и импорт товаров,
иные виды деятель-
ности и заключений
государственной
экологической
экспертизы;
организация и осуще-
ствление выдачи,
учета и аннулирования
разрешений на приро-
допользование;
ведение сводной ин-
формационной системы-
Реестра налогопла-
тельщиков и объектов
налогообложения в
части платежей за
загрязнение
окружающей среды;
государственной
экологической экспер-
тизы, разрешительной,
организация государ-
ственного контроля в
области охраны
окружающей среды и
природных ресурсов,
за соблюдением и
исполнением природо-
охранного законода-
тельства государ-
ственными органами,
хозяйствующими
субъектами, незави-
симо от форм
собственности;
разработка стандартов
и нормативов к
хозяйственной и иной
деятельности, в том
числе:
установление лимитов
и квот на выбросы и
сбросы загрязняющих
веществ, нормативы
воздействия на
окружающую среду,
нормативы платежей
за загрязнение
окружающей среды;
Ян-
варь-
де-
кабрь
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
4
007
Повышение
квалифика-
ции
государст-
венных
служащих
Приобретение услуг по
повышению квалифика-
ции государственных
служащих по темам:
государственный конт-
роль в области охраны
окружающей среды и
природопользования;
экологическая экспер-
тиза и регулирование
природопользования;
экологический аудит;
обучение специалистов
лабораторий аналити-
ческого контроля для
получения сертификата
эксперт - аудитора в
рамках аккредитации
лабораторий аналити-
ческого контроля;
Обучение государст-
венному языку.
Февра-
ль-
ноябрь
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
5
008
Капиталь-
ный ремонт
зданий,
помещений
и соору-
жений
государ-
ственных
органов
Проведение капиталь-
ного ремонта админи-
стративных зданий
областных террито-
риальных управлений
охраны окружающей
среды Западно-Казах-
станской, Мангис-
тауской областей.
Ап-
рель-
ок-
тябрь
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
6
009
Материаль-
но-техни-
ческое
оснащение
государст-
венных
органов
Материально-техничес-
кое оснащение цент-
рального аппарата и
территориальных
управлений охраны
окружающей среды.
Приобретение морского
судна с лабораторным
оборудованием для
проведения аналити-
ческого контроля
акватории казахс-
танского сектора
Каспийского моря
Ян-
варь-
де-
кабрь
июль
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
7
017
Обеспече-
ние функ-
циониро-
вания
инфор-
мационных
систем и
информа-
ционно-
техничес-
кое обес-
печение
государ-
ственных
органов
Приобретение, уста-
новка, монтаж, нас-
тройка и сопровожде-
ние вычислительного,
сетевого телекомму-
никационного и элек-
трического оборудова-
ния, комплектующих
и запасных частей,
расходных материалов
и программных про-
дуктов для обеспече-
ния функционирования
информационных систем
и локальных задач
уполномоченного
органа;
Системно-техническое
обслуживание средств
вычислительной техни-
ки и оборудования.
Услуги доступа к сети
Интернет и
электронной почты.
Ян-
варь-
де-
кабрь
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
8

100
Сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтер мен талаптарды) әзірлеу
Қоршаған ортаның сапасын бақылауды басқаруды және шаруашылық және басқа да қызметтің қоршаған ортаға әсерін төмендету жөніндегі іс-шаралар қабылдауды оңтайландыру үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы сапалық және сандық көрсеткіштерді (50 әдістемелер үшін экологиялық нормативтер мен талаптарды) әзірлеу жөніндегі іс-шаралар жүргізу
Қаңтар -желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.07.13.  N 597  қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: қоршаған ортаның сапасын жақсарту мақсатында, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану және қайта жаңғырту, заңдылық пен құқық тәртібін қатайту мақсатында қоғам мен табиғаттың өзара әрекет ету саласында қатынастарды реттеу; кәсіби деңгейін арттыру - 134 адам; мемлекеттік тілді оқыту - 340 адам; 50 әдістеме үшін сапалық және сандық көрсеткіштерді (экологиялық нормативтерді және талаптарды) бекіту.
Түпкі нәтиже: атмосфералық ауа, жердің озон қабаты, су, топырақ, жер қойнауы, жануарлар және өсімдіктер әлемі, сонымен қатар олардың өзара әрекетіндегі ауаны қоса табиғи объектілердің жиынында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: қоршаған ортаны ластағаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақылардың толық түсімі,
бір мемлекеттік қызметшінің біліктілігін арттыруға жұмсалатын орташа шығын - 14,5 мың теңге,
бір мемлекеттік қызметшіге мемлекеттік тілді үйретуге жұмсалатын орташа шығын - 17,1 мың теңге.
Уақтылығы: мемлекеттік органға жүктелген функциялардың уақытында орындау.
Сапасы: адамды қоршап тұрған ортаның жағдайын жақсарту және қауіпті жағдайлардың, адам өмірі және өзге тірі организмдер үшін зиянды немесе қауіптің алдын алу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
383-ҚОСЫМША
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауіпті объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу"
деген 002 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

100
Разработка
качествен-
ных и
количест-
венных
показате-
лей (эко-
логических
нормати-
вов и
требо-
ваний)
Проведение мероприя-
тий по разработке
качественных и коли-
чественных показате-
лей (экологических
нормативов и требо-
ваний для 50 методик)
в области охраны
окружающей среды
для оптимизации
системы управления
контроля качества
окружающей среды и
принятия мер по
снижению влияния
хозяйственной и
иной деятельности на
окружающую среду.
Ян-
варь-
де-
кабрь
Минис-
терство
охраны
окружаю-
щей
среды
Респу-
блики
Казах-
стан
Сноска. Пункт 6 c изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13 июля 2007 г. N  597 .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:  Прямой результат: регулирование отношений в сфере взаимодействия общества и природы с целью улучшения качества окружающей среды, рационального использования и воспроизводства природных ресурсов, укрепления законности и правопорядка, повышение профессионального уровня - 134 человека; обучение государственному языку - 340 человек; утверждение качественных и количественных показателей (экологических нормативов и требований) для 50 методик.
Конечный результат: обеспечение экологической безопасности в совокупности природных объектов, включая атмосферный воздух, озоновый слой Земли, воду, почву, недра, животный и растительный мир, а также климат в их взаимодействии.
Финансово-экономический результат: полнота поступлений в государственный бюджет платежей за загрязнение окружающей среды,
средние затраты на повышение квалификации одного государственного служащего - 14,5 тыс. тенге,
средние затраты на обучение государственному языку одного государственного служащего - 17,1 тыс. тенге.
Своевременность: своевременное выполнение функций, возложенных на государственный орган.
Качество: улучшение состояния окружающей человека природной среды и предупреждение о создающихся критических ситуациях, вредных или опасных для здоровья людей и других живых организмов
ПРИЛОЖЕНИЕ 383
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234  Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
002 "Проведение государственной экологической экспертизы стратегических,
трансграничных и экологически опасных объектов"
на 2007 год

1. Құны :   7208 мың теңге (жеті миллион екі жүз сегіз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 18 наурыздағы  Заңы ; "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі Заңының  8 ,   63 және   64-баптары ; "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңының  21-бабы ; Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы" 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241  Жарлығы ; "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894  қаулысы ; "Табиғат қорғауды жобалау, нормалау және экологиялық сараптау саласындағы жұмыстар жөніндегі қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 қазандағы N 1039  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

1. Стоимость : 7208 тысяч тенге (семь миллионов двести восемь тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы :   Закон  Республики Казахстан от 18 марта 1997 года "Об экологической экспертизе";  статьи 8 ,  63  и  64  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  статья 21  Закона Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 октября 1995 года N 1894 "О реализации Закона Республики Казахстан "О лицензировании";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2003 года N 1039 "О некоторых вопросах лицензирования деятельности по природоохранному проектированию, нормированию и работам в области экологической экспертизы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : экологиялық талаптарға сәйкес келуді бағалау арқылы қоршаған ортаға жоспарланған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және өзге де қызметтерді іске асыру кезіндегі ықтимал теріс әсер ету салдарларын болдырмау.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   жоспарланған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және өзге де қызметтердің қоршаған ортаға әсерін бағалауды сараптама жасалатын құжаттамада ғылыми негізделген талдауды жүргізу жолымен мемлекеттік органдар бастамашылық жасаған жобалардың қоршаған орта сапасы нормативтеріне және экологиялық талаптарға сәйкестігін уақытылы айқындау.

3. Источники финансирования бюджетной программы :   средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:  предотвращение возможных негативных последствий при реализации, планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности на окружающую среду через оценку соответствия экологическим требованиям.
5. Задачи бюджетной программы:  своевременное определение соответствия проектов, инициируемых государственными органами, нормативам качества окружающей среды и экологическим требованиям, путем проведения научно обоснованного анализа оценки воздействия планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности в экспертируемой документации на окружающую среду.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
002
Стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауіпті объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу
Мемлекеттік органдар бастамашылығымен жасалатын жобаларға мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
002
Проведение
государст-
венной эко-
логической
экспертизы
стратегичес-
ких, транс-
граничных и
экологически
опасных
объектов
Проведение государст-
венной экологической
экспертизы проектов,
инициируемых государ-
ственными органами.
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: мемлекеттік органдар бастамашылығымен жасалған кемінде 82 жобаға мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру.
Түпкі нәтиже: жоспарланған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және өзге де қызметтің қоршаған ортаның жай-күйіне теріс әсер ету салдарларын барынша азайту.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: бір жобаның экологиялық сараптамасын жүргізуге арналған шығыстар орта есеппен 87,9 мың теңгені құрайды.
Уақтылығы: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерге сәйкес бір жылдың ішінде жобалардың келіп түсуіне қарай экологиялық сараптаманы жүзеге асыру.
Сапасы: мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған жобалардың экологиялық қауіпсіздіктің нормалары мен талаптарына сәйкес келуі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
384-ҚОСЫМША
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер"
деген 003 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:  Прямой результат: выдача заключений государственной экологической экспертизы не менее чем по 82 проектам, инициируемым государственными органами.
Конечный результат: минимизация последствий вредного воздействия планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности на состояние окружающей среды.
Финансово-экономический результат: расходы на проведение экологической экспертизы одного проекта в среднем составляет 87,9 тысяч тенге.
Своевременность: осуществление экологической экспертизы в соответствии со сроками, установленными законодательством Республики Казахстан, по мере поступления проектов в течение года.
Качество: соответствие проектов, получивших положительное заключение государственной экологической экспертизы, нормам и требованиям экологической безопасности.
ПРИЛОЖЕНИЕ 384
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234  Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
003 "Научные исследования в области охраны окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны :   312700 мың теңге (үш жүз он екі миллион жеті жүз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңының  75-бабы ; Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі "Ғылым туралы" Заңының  3 ,   18,   22 және   26-баптары ; Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Заңының  7-бабы ; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы "2004-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы" N 1241  Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортасын қорғау" бағдарламасы туралы" N 1278  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында шөлейттенумен күрес жөніндегі бағдарлама туралы" N 49  қаулысы .

1. Стоимость:  312700 тысяч тенге (триста двенадцать миллионов семьсот тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  Статья 75  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  статьи 3 18,   22  и  26  Закона Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке";  статья 7  Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 "О Программе по борьбе с опустыниванием в Республике Казахстан на 2005-2015 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты :   экологиялық қауіпсіздікпен қамтамасыз ету, қоршаған ортаның сапасын тұрақтандырудың теориялық және технологиялық негіздерін қалыптастыру.
5.   Бюджеттік бағдарламаның   міндеттері :   қоршаған ортаны қорғау саласындағы іс-шараларды және инвестициялық жобаларды дайындауға ғылыми негізделген ұсыныстарды және ұсынымдарды әзірлеу; Халықаралық табиғатты қорғау конвенцияларын іске асыруды ғылыми сүйемелдеу; климат өзгеруінің; озон қабатының бұзылуының, шөлейттенудің, Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының ластануының және тозуының өзекті мәселелері жөніндегі ғылыми  зерттеулерді жүргізу; Қазақстан Республикасының аумағының экологиялық жай-күйін бағалау жөніндегі ғылыми-талдау және картографиялық материалдарды жасау; қоршаған ортаны басқарудың жаңа көзқарастарын және әдістерін әзірлеу; қоршаған ортаны қорғау саласындағы іс-шараларды және инвестициялық жобаларды негіздеу жөніндегі ғылыми зерттеулер; қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми-зерттеу базасын дамыту.

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:   обеспечение экологической безопасности, формирование теоретических и технологических основ стабилизации качества окружающей среды.
5. Задачи бюджетной программы:  обеспечение научно-обоснованными предложениями и рекомендациями подготовки мероприятий и инвестиционных проектов в области охраны окружающей среды; научное сопровождение реализации международных природоохранных конвенций; проведение научных исследований по актуальным вопросам изменения климата, научно-аналитических и картографических материалов по оценке экологического состояния территории Республики Казахстан; разработка новых подходов и методов управления окружающей средой; развитие научно-исследовательской базы охраны окружающей среды.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске сыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер
Жалғасатын тақырыптар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу:
1. Өңірлік климаттың қазіргі өзгеруін бағалау, сондай-ақ экологиялық жайын климатының және экономиканың климатқа тәуелді салаларының өзгеруіне осалдығының және бейімделуінің мүмкіндігін бағалау, атмосферадағы көмірқышқыл газы шоғырларының жоғарылауы кезінде өңірлік климаттың өзгеру сценарийлерін әзірлеу;

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализация
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Научные
исследова-
ния в
области
охраны
окружающей
среды
Проведение научных
исследований по
продолжающимся темам:
1. Оценка современного
изменения регионального
климата, а также уязви-
мости и возможностей
адаптации к изменению
климата экологических
систем и климатозави-
симых отраслей эконо-
мики, разработка
сценариев изменения
регионального климата
при увеличении концент-
рации углекислого газа
в атмосфере;

2. Жердің озон қабатына физикалық және химиялық процестердің әсер етуін, сондай-ақ озон қабаты жай-күйінің өзгеруін, әсіресе, адам денсаулығына және басқа тірі организмдерге, климатқа, адам пайдаланған табиғи және жасанды материалдарға ультракүлгін, күн сәулелерінің өзгеруін бағалау;
3. Үлкен қашықтыққа ластағыш заттардың ауысуын және олардың түсуін бағалау жөніндегі ғылыми зерттеулер; атмосфераның ластану процестерін модельдеудің болатын мүмкін салдарларын айқындау және оның сапасын анықтау; ластанумен күрестің экономикалық тиімділігін арттыру жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу;
4. Қазақстанда озон бұзғыш заттарды (ОБЗ) тұтынуды бағалауға және болжауға әдістемелік зерттеуді жетілдіру; ОБЗ импорттау және тұтыну мониторингінің жүйесін әзірлеу, сондай-ақ ОБЗ тұтыну процестерінің қысқарылуын басқару; ОБЗ тұтынуының өсу себептерін айқындау;  Қазақстанда ОБЗ ұлттық кадастрын әзірлеу;
5. Қазақстандағы экологиялық жағдайды бағалау бойынша ғылыми зерттеулер, табиғи ресурстарды пайдалану дәрежесі, шаруашылық  қызметтің қоршаған ортаға әсер етуі және басқаға кері әсер етуді төмендету үшін қолданылатын шаралар;
6. Экожүйенің негізгі құрауыштарындағы: топырақтағы, өсімдіктердегі, жануарлардағы шоғырланған энергияны анықтау бойынша ғылыми жұмыстар, сондай-ақ түрлі техногендік жүктермен және антропогендік сыққыш дәрежесін есепке ала отырып, топырақтың минералдық бөлігінің (Гиббс бойынша энтропия және энергия) термодинамикалық сипаттамасымен топырақтың пайда болу процестеріне энергия шығындаудағы түрлілік: жаңа тақырыптар бойынша;
7. Каспий теңізі деңгейінің көтерілуі салдарынан туындайтын процестерді ескере отырып Каспий маңы солтүстік-шығыс бөлігін, сонымен қатар көмірсутекті шикізаттың кенорындарын үздіксіз әзірлеуді қазіргі заманғы экологиялық зерттеу және бағалау;
8. Қазіргі экологиялық және саяси жағдайда Іле-Балқаш өңірінің жер асты суларының ресурстарын пайдалану перспективасын бағалау;
9. Қазақстан Республикасында техногенді қалдықтар және оларды кәдеге жарату жолдарын ғылыми-техникалық бағалау;
10. Парник газдары шығарындыларын сандық бағалау, парник газдары эмиссияларын төмендету бойынша Қазақстанның ұлттық стратегиясын әзірлеу, парник газдары шығарындыларына арналған квоталарды лицензиялаудың ұлттық жүйесін жасау үшін жағдай жасау, парник газдары эмиссиялары/ағындысы бойынша мониторинг және есеп жүйесін қалпына келтіру;
11. Солтүстік Қазақстан уран өндіруші өңірлерінде эколого-радиациялық жағдайды зерттеу;
12. Халық денсаулығына табиғи радиобелсенділіктің (радонның) кері әсер етуін зерттеу;

2. Оценка влияния
физических и химических
процессов на озоновый
слой Земли, а также
изменение состояния
озонового слоя, особенно
ультрафиолетового,
солнечного излучения
на здоровье человека
и другие живые организ-
мы, климат, природные и
искусственные материа-
лы, используемые
человеком;
3. Научные исследования
по оценке переноса
загрязняющих веществ
на большие расстояния
и их выпадение;
выявление возможных
последствий моделиро-
вания процессов загряз-
нения атмосферы и
определения ее
качества; разработка
рекомендаций по
повышению экономической
эффективности
борьбы с загрязнением;
4. Совершенствование
методических подходов к
оценке и прогнозирова-
нию потребления озоно-
разрушающих веществ
(ОРВ) в Казахстане;
разработка системы
мониторинга импорта и
потребления ОРВ, а
также управление
сокращением процесса
потребления ОРВ;
выявление причин роста
потребления ОРВ;
разработка националь-
ного кадастра ОРВ
в Казахстане;
5. Научные исследования
по оценке экологической
ситуации в Казахстане,
степень использования
природных ресурсов,
влияния хозяйственной
деятельности на окру-
жающую среду и меры,
предпринимаемые для
снижения негативного
воздействия на нее и
другое;
6. Научные работы по
определению аккумулиро-
ванной энергии в
основных компонентах
экосистем: почвы,
растений, животных, а
также разности в
расходе энергии на
процессы почвообразова-
ния с различной техно-
генной нагрузкой и
термодинамической
характеристикой
минеральной части почвы
(энтропия и энергия по
Гиббса) с учетом
степени антропогенного
пресса;
7. Изучение и оценка
современной экологичес-
кой обстановки северо-
восточной части
Прикаспия с учетом
процессов, возникающих
вследствие повышения
уровня Каспийского
моря, а также интенсив-
ной разработке место-
рождений углеводородного
сырья;
8. Оценка перспектив
использования ресурсов
подземных вод
Или-Балхашского региона
в современных экологи-
ческих и политических
условиях;
9. Научно-техническая
оценка техногенных
отходов и путей их
утилизации в Республике
Казахстан;
10. Количественная
оценка выбросов парни-
ковых газов, разработка
сценариев эмиссий пар-
никовых газов, разра-
ботка национальной
стратегии Казахстана по
снижению эмиссий
парниковых газов,
подготовка условий для
создания национальной
системы лицензирования
квот на выбросы парни-
ковых газов, налаживание
системы мониторинга и
отчетности по
эмиссиям/стоку
парниковых газов;
11. Исследование
эколого-радиационной
обстановки уранодобываю-
щих регионах Северного
Казахстана;
12. Изучение отрица-
тельного воздействия
естественной радио-
активности (радона) на
здоровье населения;

13. Экологиялық жай-күйлерін анықтау үшін әскери-сынақ полигондарының аумақтарын және оларға жақын өңірлерде (Сарышаған) кешенді зерттеу бойынша ғылыми зерттеулер;
14. Шығыс Қазақстан және Солтүстік Қазақстан аумағын және тұрғындарының денсаулығына кешенді экологиялық зерттеулер жүргізу;
15. Қазақстанның үстіндегі озон қабаты жай-күйінің динамикасын зерттеуді жүргізу және оған кері әсер ету салдарларының алдын алу бойынша шараларды әзірлеу;
16. "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы шөлейттенумен күрес" бағдарламасы шеңберінде 2005- 2007 жылдарға арналған ғылыми- зерттеу жұмыстары (Қазақстан аумақтарының шөлейттену процестеріне ұшырауын бағалау және 1:1000000) масштабындағы жерлердің шөлейттену және тозу картасын жасау);
17. Ертіс бассейні және Балқаш өзені ағысының ресурстарына экологиялық бағалау жүргізу;
18. Ағынды сулар жинақтағыш жағдайына зерттеу жүргізу және тәжірибелік нұсқаулықтарымен;
19. Қоршаған ортаны ластағыш заттардан қорғау мақсатында "Бурабай" және "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи парктерінің шегінде орналасқан шаруашылық ететін субъектілердің шаруашылық-тұрмыстық ағынды суларын тазалау жөніндегі ғылыми-негізделген ұсыныстарды әзірлеу;
20. Батыс Қазақстанның сулы-жағалау экожүйесінің өзгерісін ғылыми зерттеуді жүргізу;
21. Қазақстан Республикасы әуе бассейнінің техногенді ластану деңгейін бағалау және оны сауықтыру жөніндегі ғылыми-зерттеу ұсыныстарын әзірлеу;
22. Табиғи объектілерді эколого-экономикалық бағалау және табиғатты қорғау іс-шараларының экономикалық тиімділік әдісін әзірлеу;
23. Табиғатты пайдалануда рұқсат жүйесінде және экологиялық сараптамада жаңа ғылыми негізді рұқсат жүйесін әзірлеу;
24. Қоршаған ортаны қорғаудың мемлекеттік бақылаудың ғылыми- тәжірибелік моделін әзірлеу;
25. Қоршаған ортаны қорғау саласында ғылыми негізделген индикаторлар мен көрсеткіштерді, сонымен қатар табиғи жүйенің орнықтылығы мен экологиялық сыйымдылық шегін белгілеуде ғылыми-әдістемелік негізін әзірлеу және мақұлдау;
26. Қазақстанның шаруашылықты игеру аумақтарының экологиялық қауіптілігін бағалау;
27. Щучье-Бурабай курорттық аймағының экологиялық жай-күйінің болжамдық моделін әзірлеу;
28. Экологиялық төлқұжатты әзірлеу мақсатында Қазақстан қалаларының экологиялық ахуалының ғылыми-техникалық негіздемесі;
29. Экологиялық тиімді және ресурс қорғаушы технологиялар, өндірістер, шикізат түрлерін, материалдар, және жабдықтар әзірлеу жөніндегі зерттеулер;
30. Сынап ластаушы аумақтарда және өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарына мониторинг технологиясын әзірлеу және енгізу;

13. Научные исследова-
ния по комплексному
обследованию территории
военно-испытательных
полигонов и прилегающих
к нему регионов для
выяснения их экологи-
ческого состояния
(Сары-Шаган);
14. Комплексные эколо-
гические исследования
территории и здоровья
населения Восточно-
Казахстанской и Северо-
Казахстанской областей;
15. Проведение исследо-
вания по изучению
динамики состояния
озонового слоя над
Казахстаном и разрабо-
тать меры по предупреж-
дению негативных
последствий влияния на
него;
16. Научно-исследова-
тельские работы на
2005-2007 годы в рамках
программы "По борьбе с
опустыниванием в Рес-
публике Казахстан на
2005-2015 годы" (оценка
подверженности террито-
рий Казахстана процессам
опустынивания и
составление карты
опустынивания и
деградации земель
масштаба 1:1000000);
17. Провести экологи-
ческую оценку ресурсов
речного стока бассейна
Иртыша и озера Балхаш;
18. Провести изучение
состояния накопителей
сточных вод и оценить
их влияние на окружаю-
щую среду с разработкой
практических рекомен-
даций;
19. Разработка научно-
обоснованных рекоменда-
ций по очистке
хозяйственно-бытовых
сточных вод хозяй-
ствующих субъектов,
расположенных в преде-
лах государственных
национальных природных
парков "Бурабай" и
"Кокшетау" с целью
охраны окружающей
среды от загрязнения;
20. Провести научные
исследования изменений
прибрежно-водных
экосистем Западного
Казахстана;
21. Оценить уровень
техногенного загрязне-
ния воздушного бассейна
Республики Казахстан и
разработать научно-обо-
снованные рекомендации
по его оздоровлению;
22. Разработать методы
эколого-экономической
оценки природных
объектов и экономичес-
кой эффективности
природоохранных
мероприятий;
23. Разработать новые
научно обоснованные
подходы оптимизации
разрешительной системы
природопользования и
экологической
экспертизы;
24. Разработать научно-
практическую модель
государственного
контроля охраны
окружающей среды;
25. Разработать и
апробировать научно
обоснованные индикаторы
и показатели в области
охраны окружающей
среды, а также научно-
методологические основы
определения пределов
устойчивости и
экологической емкости
природных систем;
26. Оценка экологичес-
ких рисков территорий
хозяйственного освоения
Казахстана;
27. Разработка прогнос-
тической модели эколо-
гического состояния
Щучинско-Боровской
курортной зоны;
28. Научно-техническое
обоснование экологичес-
кого состояния городов
Казахстана c целью
разработки экологически
паспортов;
29. Исследования по
разработке экологически
эффективных ресурсосбе-
регающих технологий,
производств, видов
сырья, материалов, про-
дукции и оборудования;
30. Разработать и
внедрить технологии
мониторинга ртутного
загрязнения территорий
и предприятий промыш-
ленности и энергетики;

31. Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің негізгі өртеңдерінің жерлерінде өсімдіктердің пирогендік ауысуын зерттеу;
32. Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің ландшафты зерттеулері (қазіргі заманғы геоэкологиялық жағдайын бағалау, тиімді пайдалану және қорғау);
33. Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі зерттеулер;
Жаңа тақырыптар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу, соның ішінде:
Қазақстан Республикасы Экологиялық қауіпсіздік тұжырымдамасы жөнінде 2004-2015 жылдарға арналған бағдарлама шеңберінде:
1. Қоршаған ортаға шығарындыларды азайту арқылы жылу электр орталықтардағы экологиялық қауіпсіздікті басқару жүйесін қоршаған ортаға шығарындыны төмендету жолдарымен әзірлеу және ғылыми негіздеу;
2. 2007-2009 жылдарға арналған Қазақстанның табиғи-шаруашылық жүйесінің гидроэкологиялық қауіпсіздігі;
3. Адамның өмір сүріп отырған ортасын қамтамасыз ету үшін Қазақстанның экожүйесінің жағдайын ғылым-тәжірибелік бағалау негізінде азық-түліктің қауіпсіздігінің экологиялық картасын әзірлеу;
4. Техногенді сипаттағы газдардан қоршаған ортаны қорғау;
5. Трансшекаралық сипаттағы проблемаларды шешу үшін Қазақстанның трансшекаралық аудандарының экологиялық жай күйін зерттеу;
6. Қазақстан Қарулы Күштердің арнайы қызметтерінің экологиялық қауіптілігі мен экологиялық тәуекелдігін бағалау;
7. Арал өзені өңірінің тұрғындарын сауықтырудың экологиялық әдістерін әзірлеу;
"Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" Бағдарлама шеңберінде:
1. Алты валентті хром және броммен ластанудан Ақтөбе облысы Ілек өзенінің суларын сақтау жөніндегі технологияларды белгілеу үшін іздестіру жұмыстар мен зерттеулер жүргізу;
2. Радиоактивті қалдықтарды сақтау және консервациялау жағдайын, сонымен қатар Қазақстан Республикасы қоршаған орта жағдайына әсер етуін зерттеу;
3. Қазақстан Республикасының электрондық атласын әзірлеу және жасау жөніндегі зерттеулер;
4. Солтүстік Каспий маңы аумағындағы ихтиофауналары және тереңдегі омыртқасыз жануарлардың көбеюі мен көшуіне мұнай газ қызметінің теріс әсерін бағалау;
5. Кіші өзендерді экологиялық қауіпсіздігін зерттеу және оны жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
6. Уран өндіруші кәсіпорындарда радиоактивті қалдықтармен ластанған ашық су қоймалары мен топырақтарды тазарту әдістерін әзірлеу;
7. ИСО 14000 халықаралық экологиялық стандарттарға көшудің ғылыми қамтамасыз етуін әзірлеу;
8. Қазақстан Республикасы кенттелген аумақтарында атмосфералық ауаның сапасымен басқарудың ақпараттық моделін әзірлеу және енгізу;

31. Исследования по
изучению пирогенных
смен растительности
на месте сосновых гарей
Баянаульского государ-
ственного национального
природного парка;
32. Ландшафтные иссле-
дования Баянаульского
государственного нацио-
нального природного
парка (оценка совре-
менного геоэкологичес-
кого состояния, рацио-
нальное использование и
охрана);
33. Исследования по
обеспечению устойчивого
развития Баянаульского
государственного нацио-
нального природного
парка;
Ян-
варь-
де-
кабрь
Министерство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
Проведение научных
исследований по новым
темам, в том числе:
в рамках Концепции
экологической безопас-
ности Республики
Казахстан на 2004-2015
годы:
1. Научное обоснование
и разработка системы
управления экологичес-
кой безопасности на
теплоэлектроцентраль
путем снижения выбросов
в окружающую среду;
2. Гидроэкологическая
безопасность природно-
хозяйственных систем
Казахстана на 2007-2009
годы;
3. Разработка экологи-
ческой карты безопас-
ности продуктов питания
на основе научно-
практической оценки
состояния экосистем
Казахстана для обес-
печения благоприятной
среды обитания
человека;
4. Защита окружающей
среды от газов
техногенного характера;
5. Исследование эколо-
гического состояния
приграничных районов
Казахстана для решения
проблем трансграничного
характера;
6. Оценка экологической
опасности и экологичес-
ких рисков специфичес-
кой деятельности Воору-
женных Сил Казахстана;
7. Разработка экологи-
ческих методов оздоров-
ления населения
в регионе озера Арал.
В рамках Программы
"Охрана окружающей
среды Республики
Казахстан на 2005-2007
годы":
1. Проведение изыска-
тельских работ и
исследований для
определения технологии
по защите вод реки
Илек в Актюбинской
области от загрязнений
шестивалентным хромом
и бором;
2. Изучение состояния
хранения и консервации
радиоактивных отходов,
а также их влияние на
состояние окружающей
среды в Республике
Казахстан;
3. Исследования по
разработке и созданию
электронного атласа
Республики Казахстан;
4. Оценка негативного
влияния нефтегазовой
деятельности на
популяции и миграции
ихтиофауны и донных
беспозвоночных животных
на территории Северного
Прикаспия;
5. Изучение экологичес-
кой безопасности малых
рек и разработка
мероприятий по ее
улучшению;
6. Разработка методов
очищения открытых водо-
емов и почвы, загряз-
ненных радиоактивными
отходами уранодобываю-
щих предприятий;
7. Разработать научное
обеспечение перехода на
международные экологи-
ческие стандарты ИСО
14000;
8. Разработка и
внедрение информационной
модели управления
качеством атмосферного
воздуха урбанизирован-
ных территорий
Республики Казахстан;

9. Қауіптілік факторын айқындау және олардың қоршаған ортаға және тұрғындар денсаулығына әсері;
10. Қазақстан Республикасы жер үсті суларының жағдайын талдау, қорғау және пайдалану;
11. Батыс Қазақстан өңіріндегі экологиялық қолайсыз аудандарындағы негізгі қоршаған ортаны ластаушы индикаторларын және оның тұрғындар денсаулығына әсерін белгілеу;
12. Оңтүстік Қазақстан облысында экологиялық негізделген аурулар түрін анықтау үшін қоршаған ортаны ластаудың негізгі факторларын белгілеу;
13. Полилордифенилмен ластанған аумақтарды экологиялық бағалау;
14. Полилордифенил құрамды қалдықтардың экологиялық қауіпсіз шіруін зерттеу;
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
15. Іле-Балқаш бассейннің су ресурстарының жай-күйін, жер асты суларының сапасын және Қытай Халық Республикасының аумағындағы Іле өзені бассейніндегі су тұтынудың күтілетін ұлғаюының болатын мүмкін салдарларын бағалау;
16. Қорғасын мен қоршаған ортаның ластануын кешенді бағалау және қайта қалпына келтіру технологиясын әзірлеу және экологиялық қауіптілікті төмендету;
17. Қазақстанның оңтүстігіндегі ураны бар өңірлерде радиоэкологиялық жағдайды зерттеу;
18. Термолюменесценттік және дозиметрикалық кешенді әзірлеу және жасау, радионуклидпен жерлердің радиациялық ластану деңгейін бағалау әдісі;
19. Щучье-Бурабай курорттық аймағының аумағын, оның орнықты даму жолдарын белгілеу үшін кешенді экологиялық зерттеу;
20. Іртіксізденген жер беті үстіндегі шекарааралас (жер үсті жағдайда) желді құмды динамикасын зерттеу;
21. Қазақстан Республикасы Каспий маңы өңірін экологиялық аймақтандыру.
Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы күрес жөніндегі 2005-2015 жылдарға арналған Бағдарлама шеңберінде:
1. Су тұтынуды, су бөлу, су ресурстарының сапасы, су сақтағыш технологиялар, суды пайдалануды тиімдетуді нормалау мәселесі екі елде Қытай Халық Республикасының бірге зерттеулер мен қолда бар материалдарды зерттеу;
2. Ағынды және коллекторлы-кәріздеу суларға зерттеу жүргізу және оларды нәтижелі тазалау мен суару үшін қайтала пайдалану жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
3. Балқаш маңының шөлейт агроландшафттарының экологиялық орнықтылығын жер үсті суларды пайдаланумен оазистік суармалау жүйелері арқылы жоғарылатудың тәсілдерін әзірлеу;
4. Өңірде ауа райының өзгеруін ескере отырып Сырдария өзенінің ағынын болжау әдісін әзірлеу;
5. Химиялау құралдарын қолдану кезінде Оңтүстік Қазақстанның суармалы жерлерінің техногенді
ластануын зерттеу және оның топырақ қасиетіне және өңірдің экологиялық жағдайына әсер етуін зерттеу (Тасөткел массивінің суармалау негізінде);

9. Выявление факторов
риска и снижение их
влияния на окружающую
среду и здоровье
населения;
10. Провести анализ
состояния, охраны и
использования
поверхностных вод
Республики Казахстан;
11. Определение
основных индикаторов
загрязнения окружающей
среды и их влияние на
здоровье населения в
экологически неблаго-
приятных районах
Западноказахстанского
региона;
12. Определение
основных факторов
загрязнения окружающей
среды для выявления
экологически обуслов-
ленных заболеваний в
Южно-Казахстанской
области;
13. Экологическая
оценка территорий,
загрязненных
полихлордифенилами;
14. Исследования
экологически
безопасного разложения
отходов, содержащих
полихлордифенилы;
15. Оценить состояние
водных ресурсов,
качества поверхностных
вод Иле-Балхашского
бассейна и возможные
последствия ожидаемого
увеличения водопотреб-
ления в бассейне реки
Иле на территории
Китайской Народной
Республики;
16. Комплексная оценка
загрязнения окружающей
среды свинцом и
разработка технологии
реабилитации и сниже-
ния экологических
рисков;
17. Изучение радиоэко-
логической обстановки
в ураноносных регионах
юга Казахстана;
18. Разработка и изго-
товление термолюминес-
центного дозиметричес-
кого комплекса методики
оценки уровня радиаци-
онного загрязнения
местности радионукли-
дами составление карты
радиационного фона по
территории Республики
Казахстан;
19. Комплексные эколо-
гические исследования
на территории
Шучинско-Боровской
курортной зоны для
определения путей ее
устойчивого развития;
20. Исследовать
динамику ветропесчаного
потока в пограничном
(приповерхностном)
слое над дефлируемой
поверхностью;
21. Экологическое
зонирование Прикаспий-
ского региона Республи-
ки Казахстан.
В рамках Программы по
борьбе с опустыниванием
в Республике Казахстан
2005-2015 годы:
1. Организация с Китайской Народной
Республикой совместных
исследований и изучение
имеющихся у обеих стран
материалов по вопросам
нормирования водопотреб-
ления, водоотведения,
качества водных
ресурсов, водосберегаю-
щим технологиям, опти-
мизации водопользования;
2. Провести исследования
сточных и коллекторно-
дренажных вод и
разработать предложения
по эффективной их очист-
ке и повторном использо-
ванию на орошение;
3. Разработать приемы
повышения экологической
устойчивости пустынных
агроландшафтов Прибал-
хашья системами оазисного орошения с
использованием подземных
вод;
4. Разработка методики
прогноза стока реки Сыр-
дарья с учетом изменения
климата региона;
5. Исследование техно-
генного загрязнения
орошаемых земель южного
Казахстана при примене-
нии средств химизации и
их влияние на свойства
почв и экологическую
ситуацию региона (на
примере Тасоткельского
массива орошения);

6. Химиялық өнеркәсіп кәсіпорындарының өнеркәсіптік құрамында фтор бар шығарындыларының ареалындағы суармалы аймақтың топырағының қазіргі заманғы экологиялық жай-күйін кешенді бағалау және фторидтердің әсерін төмендету жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу.
"Балқаш-Алакөл бассейнінің 2007-2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету"
Бағдарламасы шеңберінде:
1. Балқаш-Алакөл бассейнінің тұрғындарының денсаулықтары төмендеу тенденцияларна антропогендік факторларын зерттеу және бағалау;
2. Шекаралас мемлекеттермен су алу көлемін ескере отырып трансшекаралық су ағындарын ағынын болжау әдістемесін әзірлеу (Іле және Ертіс өзендер мысалында);
3. Іле өзенінің атырауының экожүйесін зерттеу және Іле өзен және Балқаш өзенінің  атырауындағы биоәртүрлілікті сақтау және қайта өндіру жөніндегі кешенді іс шараларды әзірлеу, Іле өзенінің төменгі сағасында экологиялық орнықтылықты қамтамасыз ету;
4. Тентек өзені, Сасықкөл - Алакөл көлдер атырауының экожүйесін зерттеу және өзендердің төменгі ағысына экологиялық тұрақтылықты және олардың биоәртүрлілігін сақтауды қамтамасыз ету;
5. Балқаш-Алакөл бассейнінің рекрациондық әлеуетін кешенді игеру сызбасын ғылыми қамтамасыз ету;
6. Балқаш-Алакөл бассейнінің күтілетін жер үсті суларын ресурстарының өзгерістері жағдайында табиғи-шаруашылық жүйесінің гидроэкологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізін әзірлеу;
7. Балқаш-Алакөл аумағының табиғи-ресурстық әлеуетін және экологиялық жағдайының карталар бумасын құру;
8. Балқаш-Алакөл бассейнінің экологиялық жағдайының өнімділік нарығы қауіптілігіне және сапасына әсер етуін бағалау;
9. Балқаш-Алакөл өңірінің экожүйесінің орнықтылығын арттыруға ғылыми негізін әзірлеу.
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкестегі Экология және климат қазақ ғылыми-зерттеу институты үшін жабдықтарды иемденуіне күрделі трансферттерді атап өтуі. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы өткізу жөніндегі қызмет көрсетуді төлеу.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: 76 тақырып, оның 33 жалғастырушы және 43 жаңа тақырып бойынша қоршаған ортаны қорғау саласында жүргізілген ғылыми зерттеулердің нәтижелері жөніндегі есептер және ұсынымдар.
Қоршаған ортаға шығарындылардың және төгінділердің және өндіріс қалдықтарын жинақтаудың тұрақты деңгейде сақтау жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру; республиканың әртүрлі өңірлеріндегі және шекаралас аумақтардағы қазіргі экологиялық жай-күйді бағалау, ауқымды экологиялық проблемаларды шешуге бағытталған шараларды қабылдау үшін ұсынымдарды және әдістемелерді әзірлеу; Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің табиғи ресурстарының қазіргі геоэкологиялық жай-күйін оны одан әрі дамыту мақсатымен бағалау;
Балқаш-Алакөл бассейнінің орнықты дамуын қамтамасыз етуге және тұрғындардың өмір деңгейін көтеруге бағытталған, су-экологиялық проблемаларды шешу.
Экология және климат Қазақ ғылыми-зерттеу институтының ғылыми-зерттеу базасын дамыту үшін құралдар мен жабдық сатып алу.
Түпкі нәтиже: оның нәтижесінде экологиялық жағдайдың және елдегі халық денсаулығының одан кейінгі төмендеуіне шынайы және әлеуетті қауіп жойылатын қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру үшін міндеттерді шешу үшін жағдай жасау; жаһандық, ұлттық және өңірлік экологиялық проблемалар туралы, сондай-ақ экологиялық қолайсыз өңірлердегі әлеуметтік қиындықты төмендетуге ықпал ететін климаттың және озон қабатының өзгеруі, биоалуантүрліліктің қысқаруы, шөлейттену, топырақ жамылғысының, судың, ауаның, ластануы проблемаларын қоса алғанда, оларды шешудің жолдары мен бағыттары туралы республика халқын, экологиялық қолайсыз өңірлерде әлеуметтік алаңдаушылықты төмендетуге ықпал ететін, ақпараттандыруды арттыру.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: 1 тақырып бойынша ғылыми зерттеулерді жүргізудің орташа құны 3 696 мың теңгені құрайды.
Уақтылығы: жыл бойы жасалған келісім-шарттарға сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алудың бекітілген жоспарына сәйкес.
Сапасы: қоршаған ортаның сапасын неғұрлым қауіпті процестермен және үрдістермен оның тозу және тұрақтану қарқынын бәсеңдету жолымен сақтау.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
385-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектілерін салу және реконструкциялау" деген 004 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

6. Комплексная оценка
современного экологичес-
кого состояния почв
орошаемой зоны в ареале
промышленных фторсодер-
жащих выбросов предприя-
тий химической промыш-
ленности и разработка
рекомендаций по снижению
действия фторидов;
В рамках Программы
"Обеспечение устойчивого
развития Балхаш-Алаколь-
ского бассейна на
2007-2009 годы;
1. Изучение и оценка
влияния антропогенных
факторов на тенденцию
ухудшения здоровья
населения в Балхаш-
Алакольском бассейне;
2. Разработка методики
прогноза стока трансгра-
ничных водотоков учетом
объема отбора воды с
сопредельными государ-
ствами (на примере рек
Или и Ертыс);
3. Исследование экосис-
темы дельты реки Иле и
разработка комплекса
мероприятий по охранению
и воспроизводству био-
разнообразия в дельте
реки Але и озера Балхаш,
обеспечению экологичес-
кой устойчивости низовий
реки Иле;
4. Исследование экосис-
темы дельты реки Тентек,
озер Сасыкколь - Алаколь
и разработка мероприятий
по обеспечению экологи-
ческой устойчивости
низовий рек и сохранению
их биоразнообразия;
5. Научное обеспечение
схемы комплексного
освоения рекреационного
потенциала Балхаш -
Алакольского бассейна;
6. Разработка основы
обеспечения гидроэколо-
гической безопасности
природнохозяйственной
системы Балхаш-Алаколь-
ского бассейна в усло-
виях ожидаемых изменений
ресурсов поверхностных
вод;
7. Создание комплекта
карт природно-ресурсного
потенциала и экологичес-
кого состояния террито-
рии Балхаш-Алакольского
бассейна;
8. Оценка влияния эколо-
гического состояния
Балхаш-Алакольского
бассейна на безопасность
и качество продуктового
рынка;
9. Разработка научных
основ повышения устойчи-
вости экосистем Балхаш-
Алакольского региона.
Перечисление капитальных
трансфертов на приобре-
тение оборудования для
Казахского научно-иссле-
довательского института
экологии и климата в
соответствии с перечнем
утверждаемым приказом
Министра охраны окру-
жающей среды Республики
Казахстан.
Оплата услуг по прове-
дению государственной
научно-технической
экспертизы.
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:  Прямой результат: отчеты и рекомендации по результатам проведенных научных исследований в области охраны окружающей среды по 76 темам, из которых 33 продолжающиеся и 43 новые темы. Разработка и реализация мер по сохранению на стабильном уровне выбросов и сбросов в окружающую среду и накопления отходов производства; оценка своевременной экологической обстановки в различных регионах республики и приграничных территорий, разработка рекомендаций и методик для принятия мер направленных на решение крупных экологических проблем; оценка современного геоэкологического состояния природных ресурсов Баянаульского государственного национального парка с целью дальнейшего его развития; решение водно- экологических проблем, направленных на обеспечение устойчивого развития Балхаш - Алакольского бассейна и повышение жизненного уровня населения.
Приобретение оборудования для развития научно-исследовательской базы научно-исследовательского института экологии и климата.
Конечный результат: создание условий для решения задач по стабилизации качества окружающей среды, в результате чего будут сняты реальные и потенциальные угрозы дальнейшего ухудшения экологической ситуации и здоровью населения страны; повышение информированности населения республики о глобальных, национальных и региональных экологических проблемах, а также о путях и направлениях их решения, включая проблемные вопросы изменения климата и озонового слоя, сокращения биоразнообразия, опустынивания, загрязнения почвенного покрова, воды, воздуха, что будет способствовать снижению социальной напряженности в экологически неблагополучных регионах. Приобретение оборудования позволит повысить качество и своевременность выполнения текущих задач по научным исследованиям.
Финансово-экономический результат: средняя стоимость проведения научных исследований по одной теме составляет 3 696 тыс. тенге.
Своевременность: в течение года в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг согласно заключенным договорам.
Качество: сохранность качества окружающей среды путем замедления темпов ее деградации и стабилизации наиболее опасных процессов и тенденции.
ПРИЛОЖЕНИЕ 385
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
004 "Строительство и реконструкция объектов охраны окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны :   900000 мың теңге (тоғыз жүз миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы" N 1278  қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты:  қоршаған ортаның жай-күйін жақсарту, табиғи ресурстарды қалпына келтіру, сақтау және тиімді пайдалану, табиғи ортаға ұлғаймалы антропогендік әсер етуді азайту, қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін дамыту, қоршаған ортаны қорғауды мемлекеттік басқаруды дамытудың институционалдық негіздерін құру, елдің экономикалық әлеуетін тиімді аумақтық ұйымдастыру, табиғи, экономикалық және еңбек ресурстарын, географиялық жағдайын тиімді пайдалану үшін жағдай жасау.

1. Стоимость : 900000 тысяч тенге (девятьсот миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : улучшение состояния окружающей среды, восстановление, сохранение и рациональное использование природных ресурсов, уменьшение возрастающего антропогенного воздействия на природную среду, развитие системы управления качеством окружающей среды, создание институциональных основ развития государственного управления охраной окружающей среды, создание условий для рациональной территориальной организации экономического потенциала страны, эффективного использования Природных, экономических и трудовых ресурсов, географического положения.

5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   табиғи ресурстардың таусылуының және ластануының алдын алу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Қоршаған ортаны қорғау объектілерін салу және реконструкциялау
"2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 1204 қаулысының 3-қосымшасына сәйкес сомалар шегінде іс-шараларға арналған инвестициялық жобаларды іске асыру:

5. Задачи бюджетной программы : предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Строительст-
во и рекон-
струкция
объектов
охраны
окружающей
среды
Реализация инвести-
ционных проектов в
пределах сумм
согласно приложению
3 к постановлению
Правительства Респу-
блики Казахстан от
14 декабря 2006 года
N 1204 "О реализации
Закона Республики
Казахстан "О
республиканском
бюджете на 2007 год"
на мероприятия:
завершение строитель-
ства главных напорных
коллекторов с канали-
зационно-насосными

Қызылорда қаласындағы ағынды суларды биологиялық тазарту станциясына дейін 1 және 12 канализациялық-сорғы станциялары бар бас қысым коллекторларын салуды аяқтау;
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Ұлттық метеорология орталығының құрылысын бастау.
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: Қызылорда қаласындағы ағынды суларды биологиялық тазарту станциясына дейін 1 және 12 канализациялық-сорғы станцияларымен бас сорғы коллекторларды құру жөніндегі орындалған жұмыстардың 100% көлемі, Ұлттық метеорология орталығының құрылысын бастау.
Түпкі нәтиже: қоршаған ортаның жай-күйін жақсарту үшін қоршаған ортаны қорғау объектілерін пайдалануға енгізу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
386-ҚОСЫМША
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектілерін оңалту"
деген 005 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

станциями 1 и 12 до
станции биологической
очистки сточных вод
г. Кызылорда;
начало строительства
Национального центра
метеорологии
Министерства охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат: 100 % объем выполненных работ по строительству главных напорных коллекторов с канализационно-насосными станциями 1 и 12 до станции биологической очистки сточных вод г. Кызылорда, начало строительства Национального Центра метеорологии.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию объектов охраны окружающей среды для улучшения экологической обстановки.
ПРИЛОЖЕНИЕ 386
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
005 "Реабилитация объектов охраны окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны : 566439 мың теңге (бес жүз алпыс алты миллион төрт жүз отыз тоғыз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі  Заңы , "Қазақстан Республикасы мен Жаһандық экологиялық қордың Атқарушы агенттігі ретінде әрекет ететін Халықаралық қайта құру және Даму Банкі арасындағы Сенімгерлік қордың Гранттық келісімін (Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жоба) бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 8 қаңтардағы  Заңы ; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241  Жарлығымен  мақұлданған "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы"; "Қазақстан Республикасы мен Жаһандық экологиялық қордың Атқарушы агенттігі ретінде әрекет ететін Халықаралық қайта құру және Даму Банкі арасындағы Сенімгерлік қордың Гранттық келісімін (Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жоба) жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 қыркүйектегі N 920  қаулысы ; "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының шөлейттенумен күрес жөніндегі бағдарламасы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 ақпандағы N 49  қаулысы .

1. Стоимость : 566439 тысяч тенге (пятьсот шестьдесят шесть миллионов четыреста тридцать девять тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды",  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2004 года "О ратификации Грантового соглашения Доверительного фонда (Проект по управлению засушливыми землями) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, действующим в качестве Исполнительного агентства Глобального экологического фонда",  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2003 года N 920 "О заключении Грантового соглашения Доверительного фонда (Проект по управлению засушливыми землями) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, действующим в качестве Исполнительного агентства Глобального экологического фонда";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 "Программа по борьбе с опустыниванием Республики Казахстан на 2005-2015 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты:  Қазақстан Республикасының аумағында шөлейттену және жердің тозу процесін тоқтата тұру және алдын алу, сондай-ақ табиғи ресурстарды сақтау, қалпына келтіру және тұрақты пайдалану.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   қуаңшылық жағдайларда жер пайдаланудың тұрақты жүйелерін енгізу; топырақтың құнарсыздануымен күрес; "көмірсутегі квоталарымен" халықаралық саудасына Қазақстан Республикасының қатысу мүмкіндігін айқындау үшін көміртегінің жұту деңгейін айқындау; биоалуантүрлілікті кеңейту; табиғи ресурстар тозуының және ластануының алдын алу.

3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : приостановление и предотвращение процесса опустынивания и деградации земель, а так же сохранение, восстановление и устойчивое использование природных ресурсов на территории Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы : внедрение устойчивых систем землепользования в засушливых условиях, борьба с деградацией почв, оценка уровня поглощения углерода для определения возможности участия Республики Казахстан в международной торговле "углеводородными квотами", расширение биоразнообразия, предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Қоршаған ортаны қорғау объектілерін оңалту
2
005
Ішкі көздер есебінен жобаны іске асыру
"Балқаш-9 қаласындағы "Дарьял-У" радио локальды станциясының конденсаторларын кәдеге жаратуға бастапқы дайындық жөніндегі учаске» жобасын іске асыру
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
3

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Реабилитация
объектов
охраны
окружающей
среды
2
005
Реализация
проекта за
счет
внутренних
источников
Реализация проекта за
счет внутренних
источников Реализация
проекта "Участок по
первичной подготовке
к утилизации конден-
саторов радиолокацион-
ной станции "Дарьял-У"
в городе Балхаше-9"
Январь-декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
3

006
Жобаны республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен іске асыру
Қарағанды облысы Шет ауданының Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жобаны іске асыру, оның ішінде:
- тұқым сатып алу;
- бұта көшеттерін сатып алу;
- тыңайтқыш сатып алу;
- фермерлер үшін жанар-жағар май сатып алу;
- биогаздық қондырғы сатып алу;
- күн батареяларын сатып алу;
- ауыл шаруашылық техникасын жөндеу;
- брокерлік қызметтерді өтеу және басқа да шығындар;
- Жоба Басқару Тобын ұстап тұру, операциялық шығындарды қоса алғанда, оның ішінде:
- кеңсе заттарын сатып алу;
- Жоба Басқару Тобы үшін жанар- жағар май сатып алу;
- жинақтаушы қосалқы бөлшектер сатып алу;
- Жоба Басқару Тобының коммуналдық төлемдері жөніндегі шығындарын өтеу;
- байланыс төлемдерін өтеу;
- электроэнергия төлемдерін өтеу;
- жылу төлемдерін өтеу;
- тонер мен картридждерге сия құю;
- автокөлік құралдарына ағымдағы жөндеу жасау, олар үшін қосалқы бөлшектер және жинақтауыштар сатып алу;
- автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға жарналар;
- Консультанттар тобының жалақысы;
- іссапар шығындары;
- бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыруларды орналастыруға шығындарды өтеу
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
4
018
Жобаны грант есебінен іске асыру
Қарағанды облысы Шет ауданының Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жобаны іске асыру, оның ішінде:
- тұқым сатып алу;
- бұта көшеттерін сатып алу;
- тыңайтқыш сатып алу;
- фермерлер үшін жанар-жағар май сатып алу;
- биогаздық қондырғы сатып алу;
- күн батареяларын сатып алу;
- ауыл шаруашылық техникасын жөндеу;
- брокерлік қызметтерді өтеу және басқа да шығындар;
- Жоба Басқару Тобын ұстап тұру, операциялық шығындарды қоса алғанда, оның ішінде:
- кеңсе заттарын сатып алу;
- Жоба Басқару Тобы үшін жанар-жағар май сатып алу;
- жинақтаушы қосалқы бөлшектер сатып алу;
- Жоба Басқару Тобының коммуналдық төлемдері жөніндегі шығындарын өтеу;
- байланыс төлемдерін өтеу;
- электроэнергия төлемдерін өтеу;
- жылу төлемдерін өтеу;
- тонер мен картридждерге сия құю;
- автокөлік құралдарына ағымдағы жөндеу жасау, олар үшін қосалқы бөлшектер және жинақтауыштар сатып алу;
- автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға жарналар;
- Консультанттар тобының жалақысы;
- іссапар шығындары;
- бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыруларды орналастыруға шығындарды өтеу
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: 8000 га тыңайған жерлерді қалпына келтіру, фитомелиоранттармен 1000 га алқаптық егісті жүргізу, 3,0 га аумақтағы көшет-бұталарын өсіруге арналған түлімбақтарды кепілдікке беру, 5 га аумақтағы көшет-бұталарын егу жөніндегі жұмыстарды жүргізу, сүт өнімдерін берудің көлемін 600 т ұлғайту және 15 млн. мөлшерінде халықтың қосымша табысы, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімдерінің өндірісін ұлғайту халықтың еңбекпен шұғылдануына 350 бірлікке артуына алып келеді; Жобаны іске асырудың одан кейінгі жылдары үшін дайындық жұмыстарын (топырақ дайындау, тұқым және жабдық сатып алу) жүргізу.
Оларды іске асыру нәтижесінде Қазақстанның Қызылорда облысының жартылай қуаң және суармалы аумақтарында фермерлерді ауыл шаруашылығын жүргізудің тиісті экологиялық тұрақты әдістеріне үйрету арқылы су және жерді пайдаланудың жүйелерін қалайша тұрақты басқаруға болатындығын көрсететін іс-шаралар жүргізу.
"Дарьял-У" радио локальды станциясында құрамында полихлордифенилдер бар 15 мың конденсаторларды кәдеге жарату жөніндегі жұмыстарды орындау.
Түпкі нәтиже: жерді қалпына келтіру және олардың тозуының алдын алу жөніндегі үлгілік жобаның іске асырылуы, шөлейттену және жердің тозуымен күрес проблемалары жөніндегі шешімдерді қабылдау процесіне халықтың барлық тобын ақпараттандыру және қатысуын қамтамасыз ету. Полихлордифенилдердің қоршаған ортаға ысырабын болдырмау.

006
Реализация
проекта за
счет софи-
нансирования
гранта из
республикан-
ского
бюджета
Реализация Проекта по
управлению засушливыми
землями Шетского
района Карагандинской
области, в том числе:
- приобретение семян
- приобретение сажен-
цев кустарников
- приобретение удоб-
рений
- приобретение горюче-
смазочных материалов
для фермеров
- приобретение биога-
зовой установки
- приобретение
солнечных батарей
- текущий ремонт сельскохозяйственной
техники
- оплата брокерских
услуг и прочие расходы
- содержание Группы
управления проектом,
включая операционные
расходы, в том числе:
- приобретение канце-
лярских товаров
- приобретение горюче-
смазочных материалов
для группы управления
проектом
- приобретение ком-
плектующих запасных
частей
- оплата расходов по
коммунальным услугам
Группы управления
проектом
- оплата услуг связи
- оплата за электро-
энергию
- оплата за отопление
- заправка тонеров и
картриджей
- текущий ремонт
автотранспортных
средств, приобретение
запасных частей и
комплектующих для
автотранспортных
средств
- взносы на обяза-
тельное страхование
гражданско-правовой
ответственности
владельцев автотран-
спортных средств
- заработная плата
Группы консультантов
- командировочные
расходы
- оплата расходов на
объявления в средствах
массовой информации.
Январь-декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
4
018
Реализация
проекта за
счет гранта
Реализация Проекта по
управлению засушливыми
землями Шетского
района Карагандинской
области, в том числе:
- приобретение семян
- приобретение сажен-
цев кустарников
- приобретение удоб-
рений
- приобретение горюче-
смазочных материалов
для фермеров
- приобретение биога-
зовой установки
- приобретение
солнечных батарей
- текущий ремонт
сельскохозяйственной
техники
- оплата брокерских
услуг и прочие
расходы
- содержание Группы
управления проектом,
включая операционные
расходы, в том числе:
- приобретение
канцелярских товаров
- приобретение
горюче-смазочных
материалов для Группы
управления проектом
- приобретение
комплектующих запасных
частей
- оплата расходов по коммунальным услугам
Группы управления
проектом
- оплата услуг связи
- оплата за электро-
энергию
- оплата за отопление
- заправка тонеров и
картриджей
- текущий ремонт
автотранспортных
средств, приобретение
запасных частей и
комплектующих для
автотранспортных
средств
- взносы на обяза-
тельное страхование
гражданско-правовой
ответственности
владельцев автотран-
спортных средств
- заработная плата
Группы консультантов
- командировочные
расходы
- оплата расходов на
объявления в средствах
массовой информации
Январь-декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат: восстановление 8000 га залежных земель, проведение полосного посева 1000 га фитомелиорантов, закладка питомников для производства саженцев-кустарников на площади 3,0 га, проведение работ по посадке саженцев кустарников на 5 га площади, увеличение объема сдачи молочной продукции на 600 т и дополнительный доход населения в размере 15 млн. тенге, увеличение производства животноводческой и растениеводческой продукции приведет к росту занятости населения на 350 единиц; проведение подготовительных работ для последующих лет реализации Проекта (подготовка почвы, приобретение семян и оборудования). Проведение мероприятий, в результате реализации которых будет показано, как можно устойчиво управлять системами водо- и землепользования в полузасушливых и орошаемых территориях Кызылординской области Казахстана посредством обучения фермеров соответствующим, экологически устойчивым методам ведения сельского хозяйства.
Выполнение работ по утилизации 15 тысяч конденсаторов, содержащих полихлордифенилы (стойкие органические загрязнители) на радиолокационной станции "Дарьял-У".
Конечный результат: реализация пилотного проекта по восстановлению земель и предотвращение их деградации, информирование и обеспечение участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам борьбы с опустыниванием и деградацией земель. Предотвращение утечки полихлордифенила в окружающую среду.

Қаржы-экономикалық нәтиже: ықшамдап өңдеу әдісін қолдана отырып, жер өңдеу шығынын 42 $/га-дан 24 $/га-ға дейін төмендету; шабындықтарды қалыптастыруға жұмсалған шығыннан 20 пайыз көлемінде пайда көру; мал басы санының 15 пайыз көбейту.
Уақтылығы: жер танаптарын Жобаны іске асыру жоспары бойынша өңдеу.
Сапасы: өсімдіктің табиғи түрде қалпына келуіне (сырттан аралас болмай тұра), 50 жылдан кем емес уақыт керек, ал жоба бойынша жүргізіліп жатқан шаралар бұл уақытты 20 жылға қысқартуға мүмкіндік береді; жемшөп жерлерін жасаудың жоғарғы өнімділігі жердің табиғи жолымен қалпына келу процесіне қарағанда көміртегін сіңіруді 3-4 есе көбеюіне әсер етеді. Конденсаторларды кәдеге жарату кезінде Балқашқа полихлордифенилдердің түсу қауіпі алынып тасталады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
387-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Гидрометеорологиялық мониторинг жүргізу"
деген 006 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

Финансово-экономический результат: снижение затрат по обработке земель при щадящей технологии с 42 $/га до 24 $/га; получение прибыли от затрат на закладку травостоя в размере 20 процентов, увеличение поголовья скота на 15 процентов.
Своевременность: обработка площадей согласно плану реализации проекта.
Качество: при естественном процессе восстановления растительности (без внешнего вмешательства) требуется не менее 50 лет, а мероприятия по проекту позволят сократить этот период до 20 лет; высокая продуктивность создания кормовых угодий обеспечивает поглощение углеводорода в 3-4 раза больше, чем при естественном процессе восстановления земель. При утилизации конденсаторов снимется угроза попадания в Балхаш полихлордифенила.
ПРИЛОЖЕНИЕ 387
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
006 "Ведение гидрометеорологического мониторинга"
на 2007 год

1. Құны :   2172739 мың теңге (екі миллиард бір жүз жетпіс екі миллион жеті жүз отыз тоғыз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің  59-бабы ; "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңының  16-1-бабы ; "Бүкілдүниежүзілік метеорологиялық ұйым конвенциясына қосылу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 13 сәуірдегі N 296  қаулысы ; "Табиғи ортаның жай-күйін бақылайтын станциялардың мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 10 қаңтардағы N 38  қаулысы ; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185  қаулысы ; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885  қаулысы ;
"Мемлекеттік су кадастрын жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1378  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

1. Стоимость : 2172739 тысяч тенге (два миллиарда сто семьдесят два миллиона семьсот тридцать девять тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы статья 59  Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года,  статья 16-1  Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве";  постановление  Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 апреля 1993 года N 296 "О присоединении к Конвенции Всемирной Метеорологической Организации",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 10 января 1996 года N 38 "Об утверждении Положения о статусе наблюдательной станции за состоянием природной среды",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании Республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1378 "Об утверждении правил ведения государственного водного кадастра",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты :   халық өмірінің, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдарды гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   гидрометеорологиялық мониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, жүйелі гидрометеорологиялық бақылауларды жүргізу, гидрометеорологиялық ақпаратты жинау, қорыту және талдау, ауа райының болжамдарын жасау.

3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : обеспечение гидрометеорологической информацией государственные органы для обеспечения безопасности жизни населения, субъектов, осуществляющих деятельность по производству сельскохозяйственной продукции.
5. Задачи бюджетной программы : обеспечение функционирования системы гидрометеорологического мониторинга, проведение систематических гидрометеорологических наблюдений, сбор, обобщение и анализ гидрометеорологической информации, составление прогнозов погоды.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іе-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Гидрометеорологиялық мониторинг жүргізу
Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде 253 метеостанцияда, 261 гидрологиялық бекетте, 23 метеобекетте, 9 агрометеобекетте, 9 аэрологиялық станцияда, 2 қар көшкіні станциясында және 20 қар өлшеуіш бағытта барлық шығындар мен гидрометеорологиялық желінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ілеспе қызметтерді ескере отырып, (техникалық қайта жарақтандыру; жаңа пункттерді құру; "Жер үсті сулары" бөлімі бойынша мемлекеттік су кадастрын жүргізу; метеостанциялар және гидробекеттерді көшіру; су тасқынынан кейін бұзылған гидробекеттерді қалпына келтіру, қар өлшеуіш бағыттар үшін паналайтын үйлерді салу, Еуропалық ауа райының орта мерзімді болжамдары орталығының сандық болжамдарын пайдалану құқығын сатып алу) болжамдық, режим-анықтамалық, гидрометеорологиялық, агрометеорологиялық, аэрологиялық ақпаратты дайындау үшін мемлекеттік гидрометеорологиялық мониторингті енгізу.
Қаңтар -желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Ведение
гидрометео-
рологичес-
кого мони-
торинга
Ведение государствен-
ного гидрометеорологи-
ческого мониторинга в
рамках государствен-
ного заказа на 253
метеостанциях, 261
гидрологическом
посту, 23 метеопостах,
9 агрометеопостах,
9 аэрологических
станциях, на 2-х
снеголавинных станциях
и 20 снегомерных мар-
шрутах для подготовки
прогностической,
режимно-справочной ги-
дрометеорологической,
агрометеорологической,
аэрологической
информации с учетом
всех затрат и
сопутствующих услуг,
обеспечивающих
бесперебойное
функционирование
гидрометеорологической
сети (техническое
перевооружение,
создание новых
пунктов, ведение
государственного
водного кадастра по
разделу "Поверхностные
воды", перенос метео-
станций и гидропостов,
восстановление разру-
шенных гидропостов
после паводка, созда-
ние домиков-убежищ
для снегомерных
маршрутов, приобрете-
ние права пользования
численными прогнозами
погоды Европейского
центра среднесрочных
прогнозов погоды).
Январь-
февраль
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: мемлекеттік органдарға ұсынылатын Қазақстан аумағы бойынша күн сайынғы 254 гидрометеорологиялық бюллетен, Қазақстан аумағы бойынша ауа райының ай сайынғы 12 бюллетені, 14 облыс бойынша 2 және 3 тәулікке ауа райының 5110 болжамы, 14 облыс бойынша ауа райының апталық 728 болжамы, ықтимал қауіпті және апатты гидрометеорологиялық құбылыстардың Қазақстан облыстары мен әкімшілік орталықтарында пайда болу мүмкіндігі туралы олардың қаупі немесе туындау фактісі жағдайында апаттық ескертулер, мемлекеттік органдарға ұсынылатын күн сайынғы 254 гидрологиялық бюллетен шығару, күн сайынғы 124 қаркөшкініне арналған бюллетень шығару, күн сайынғы 44 сел тасқынына арналған бюллетень шығару, Каспий теңізі бойынша күн сайынғы 52 бюллетень шығару.
Қазақстан Республикасы жер үсті суларының режимі мен ресурстары туралы ақпарат алу және осы ақпаратпен 2 мемлекеттік органды (Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі және Қазақстан Республикасы Ауы шаруашылығы министрлігі) қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: гидрометеорологиялық мониторингті жүргізуге қолданыстағы желінің орташа өлшемді шығындарының есебі: бір метеорологиялық станцияға - 3973,5 мың теңге; бір гидробекетке - 895,3 мың теңге; бір метеобекетке - 461,8 мың теңге; бір агрометеобекетке - 637,1 мың теңге; бір аэрологиялық станцияға - 24504,6 мың теңге; бір қар көшкіні станциясына - 6065,0 мың теңге; бір қар өлшеуіш бағытқа - 1034,3 мың теңге.
Түпкі нәтиже: халықты, мемлекеттік органдарды қауіпті гидрометеорологиялық құбылыстардың туындауы туралы ескерту үшін сенімді гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қолайсыз табиғи құбылыстар туралы анықтамалар беру.
Уақтылығы: мемлекеттік органдарға халықты ақпараттандыру үшін хабарландыру схемасына сәйкес мүмкіндігінше ертерек гидрометеорологиялық ақпаратты беру.
Сапасы: гидрометеорологиялық болжамдардың дәл болуы: пункт бойынша тәуліктік - 88 пайызға, облыс бойынша тәуліктік - 91 пайызға, облыс бойынша 2 тәулікке - 85 пайызға, облыс бойынша 3 тәулікке - 83 пайызға, ауа райының қауіпті құбылыстарының - 85 пайызға, апатты гидрометеорологиялық құбылыстар (АГҚ) және ауа райының күрт өзгеруі (АРКӨ) туралы дауылды ескертулер - 85 пайызға, айлық ауа райы болжамдарының - 65 пайызға, ұзақ мерзімді гидрологиялық болжамдардың дәл болуы - 80 пайызға, агрометеорологиялық болжамдардың дәл болуы - 82 пайызға.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
388-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық жүйесін құру және дамыту" деген 007 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат:
выпуск 254 ежедневных гидрометеорологических бюллетеней по территории Казахстана, 12 ежемесячных бюллетеней погоды по территории Казахстана, 5110 прогнозов погоды на 2-е и 3-й сутки по 14 областям, 728 прогнозов погоды на неделю по 14 областям, штормовых предупреждений о возможности возникновения опасных и стихийных гидрометеорологических явлений по областям и административным центрам Казахстана в случае угрозы или факта возникновения, 254 ежедневных гидрологических бюллетеней, 124 ежедневных снеголавинных бюллетеней, 44 ежедневных селевых бюллетеня, 52 ежедневных бюллетеня по Каспийскому морю, представляемых государственным органам.
Получение информации о режиме и ресурсах поверхностных вод Республики Казахстан и обеспечение данной информацией 2-х государственных органов (Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан).
Финансово-экономический результат: средневзвешенные затраты на ведение гидрометеорологического мониторинга действующей сети в расчете: на одну метеорологическую станцию - 3973,5 тыс. тенге; на один гидропост - 895,3 тыс. тенге; на один метеопост - 461,8 тыс. тенге; на один агрометеопост - 637,1 тыс. тенге; на одну аэрологическую станцию 24504,6 тыс. тенге; на одну снеголавинную станцию - 6065,0 тыс. тенге; на один снегомерный маршрут - 1034,3 тыс. тенге.
Конечный результат: обеспечение населения, государственных органов достоверной гидрометеорологической информацией для предупреждения о возникновении опасных гидрометеорологических явлений, предоставление справок о неблагоприятных природных явлениях субъектам, осуществляющим деятельность по производству сельскохозяйственной продукции.
Своевременность: предоставление гидрометеорологической информации государственным органам для информирования населения в соответствии со схемой оповещения с максимально возможной заблаговременностью.
Качество: оправдываемость гидрометеорологических прогнозов: суточных по пункту - 88 процентов, суточных по области - 91 процентов, на 2-е сутки по области - 85 процентов, на 3-й сутки по области - 83 процентов, опасных явлений погоды - 85 процентов, штормовых предупреждений о стихийных гидрометеорологических явлениях (СГЯ) и резких изменениях погоды (РИП) - 85 процентов, месячных прогнозов погоды - 65 процентов, оправдываемость долгосрочных гидрологических прогнозов - 80 процентов, оправдываемость агрометеорологических прогнозов - 82 процентов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 388
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
007 "Создание и развитие информационной системы охраны окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны : 466641 мың теңге (төрт жүз алпыс алты миллион алты жүз қырық бір мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының бюджеттік  Кодексі ; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2007-2009 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы ;»Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы (екінші кезең)»Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822  қаулысы .

1. Стоимость : 466641 тысяча тенге (четыреста шестьдесят шесть миллионов шестьсот сорок одна тысяча тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы : Бюджетный  Кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года;  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 822 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2007 годы (второй этап)".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты :   жеке өңірлер және республикада жалпы экологиялық жағдайдың автоматтандырылған мониторингін жетілдіру.
5. Бюджеттік бағдарламаның   міндеттері :   "Қоршаған Ортаны Қорғаудың Тұтас Ақпараттық Жүйесін" (ҚОҚ ТАЖ) әзірлеу және енгізу; ҚОҚ ТАЖ жүйе асты ретінде құрамына енетін ақпараттық жүйені әзірлеу, дамыту және енгізу; ҚОҚ ТАЖ қамтамасыз ететін барлық түрлерін (әдістемелік, ақпараттық, бағдарламалық, техникалық және өзге де) таңдау, әзірлеу және енгізу; шешімдерді қабылдаудың тиімділігін көтеру; мәліметтерді беру, өңдеу, іздестіру кезінде және есеп беруді қалыптастыру кезіндегі жеделдікті көтеру; мәліметтерді беру және өңдеуді автоматтандыру, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәліметтер Қоймасын құру.

3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : совершенствование автоматизированного мониторинга экологического состояния в отдельных регионах и республике в целом.
5. Задачи бюджетной программы : Разработка и внедрение "Единой Информационной Системы Охраны Окружающей Среды" (ЕИС ООС); разработка, развитие и внедрение информационных систем, входящих в состав ЕИС ООС в качестве подсистем; выбор, разработка, и внедрение всех видов (методическое, информационное, программное, техническое и т.п.) обеспечения ЕИС ООС; повышение эффективности принятия решений; повышение оперативности при передаче, обработке, поиске данных и при формировании отчетности; автоматизация передачи и обработки данных, построение Хранилища данных Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық жүйесін құру және дамыту
2
005
Ішкі көздер есебінен жобаны іске асыру
Техника және технологиялық бағдарламалық ресурстарды сатып алу.
Лицензияланған бағдарламалық өнімдерді сатып алу: операциялық жүйелер, тораптың мониторинг және басқару құралдары, ақпарат сақтауды қамтамасыз ету құралдары, пайдаланушылар лицензиялары (Оrасlе), тораптың мониторинг және басқару құралдары (Ореn View), ақпарат сақтауды қамтамасыз ету құралдары (лицензиялар сегменттер торабының деңгейінде шабуылды табу құралдары), өзге жүйелік өнімдер.
Қазақстан Республикасында Қоршаған Ортаны қорғаудың Тұтас ақпараттық жүйесін әзірлеу, дамыту, енгізу:
Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Мәліметтер Қоймасын (МҚ) жобалау және құру (МҚ жобалау, мәліметтер сөресін жобалау, МҚ мәліметтерді енгізу және тазалау рәсімдерін жобалау және іске асыру), "Жағдаятты орталық", "Қоршаған орта жағдайының мониторингі", "Жобаларды экологиялық сараптамалаудың мемлекеттік жүйесі", "Табиғат пайдаланушылар қызметіне мемлекеттік бақылау", "Табиғат қорғау іс-шараларына инвестициялау мониторингі", "Қоршаған ортаны қорғау саласында нормативті база" ақпараттық жүйелерін әзірлеу, дамыту және енгізу.
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Создание и
развитие ин-
формационной
системы
охраны окру-
жающей среды
2
005
Реализация
проекта за
счет внут-
ренних
источников
Приобретение техники
и технологических
программных ресурсов.
Приобретение лицен-
зионных программных
продуктов:
операционные системы,
средства мониторинга
и управления сети,
средства обеспечения
защиты информации,
лицензии для пользо-
вателей (Oracle),
средства мониторинга
и управления сети
(Open View), средства
обеспечения защиты
информации (средства
обнаружения атак на
уровне сетевых
сегментов лицензий),
прочие системные
продукты.
Разработка, развитие,
внедрение единой
информационной системы
охраны окружающей
среды Республики
Казахстан:
Проектирование и
построение Хранилища
данных (ХД) Министер-
ства охраны окружающей
среды (проектирование
ХД, проектирование
витрин данных,
проектирование и
реализация процедур
загрузки и очистки
данных в ХД); разра-
ботка, развитие
и тиражирование
информационных систем:
"Ситуационный центр",
"Мониторинг состояния
окружающей среды",
"Мониторинг финансово-
экологической деятель-
ности природопользова-
телей", "Государствен-
ная система экологи-
ческой экспертизы
проектов", "Государ-
ственный контроль
деятельности природо-
пользователей", "Мони-
торинг инвестирования
в природоохранные
мероприятия", "Норма-
тивная база в области
охраны окружающей
среды".
Январь-декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғаудың Тұтас ақпараттық жүйесін әзірлеу, дамыту, енгізу, сонымен қатар:
- Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Мәліметтер Қоймасын (МҚ) құру, сонымен бірге МҚ жобалау, мәліметтер сөресін жобалау, МҚ мәліметтерді енгізу және тазалау рәсімдерін жобалау және іске асыру, МҚ-ны ҚОҚ ТАЖ ақпараттық жүйесімен ықпалдастыру;
- "Ахуалдық орталық", "Қоршаған орта жағдайының мониторингі", "Жобаларды экологиялық сараптамалаудың мемлекеттік жүйесі", "Табиғат пайдаланушылар қызметіне мемлекеттік бақылау", "Табиғат қорғау іс-шараларына инвестициялау мониторингі", "Қоршаған ортаны қорғау саласында нормативті база" ақпараттық жүйелерін әзірлеу, дамыту, енгізу және даналау;
- ақпараттық жүйесін жүйелі ықпалдастыру.
Түпкі нәтиже: қоршаған ортаны қорғаудың Тұтас ақпараттық жүйесін құрудың бірінші кезеңін іске асыру.
Уақытылығы: келісім-шарттар жасау, тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсету, сатып алудың бекітілген жоспарына сәйкес жасалады.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: шешімдерді қабылдау және басқаруды қолдау үшін ақпараттар алу, ақпаратты іздеу және алуда мәліметтерді беру және өңдеу кезінде жеделдікті көтеру.
Сапасы: қоршаған ортаны қорғау саласында, мәліметтер Қоймасының технологияларын қолдану негізінде басқару сапасын көтеру, қоршаған ортаны қорғаудың Тұтас ақпараттық жүйесі электрондық үкімет концепциясының талаптарымен функционалды сәйкестігі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
389-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Қоршаған ортаның жай-күйіне бақылау жүргізу"
деген 008 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат:
Разработка, развитие, внедрение Единой информационной системы охраны окружающей среды Республики Казахстан, в том числе:
- построение Хранилища данных (ХД) Министерства охраны окружающей среды в том числе: Проектирование ХД, проектирование витрин данных, проектирование и реализация процедур загрузки и очистки данных в ХД, интеграция ХД с информационными системами ЕИС ООС;
- разработка, развитие, внедрение и тиражирование информационных систем: "Ситуационный центр", "Мониторинг состояния окружающей среды", "Мониторинг финансово-экологической деятельности природопользователей", "Государственная система экологической экспертизы проектов", "Государственный контроль деятельности природопользователей", "Мониторинг инвестирования в природоохранные мероприятия", "Нормативная база в области охраны окружающей среды";
- системная интеграция информационных систем.
Конечный результат: реализация первого этапа создания Единой информационной системы охраны окружающей среды.
Своевременность: заключение договоров в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг.
Финансово-экономический результат: получение информации для поддержки принятия решений и управления, повышение оперативности при передаче и обработке данных, поиске и получении информации.
Качество: повышение качества управления в области охраны окружающей среды на основе использования технологий Хранилищ данных, функциональное соответствие Единой информационной системы охраны окружающей среды требованиям концепции электронного правительства.
ПРИЛОЖЕНИЕ 389
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
008 "Проведение наблюдений за состоянием окружающей среды"
на 2007 год

1. Құны :   602066 мың теңге (алты жүз екі миллион алпыс алты мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :   2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің  35,   58,   60 және   84-баптары , "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі  Заңы , "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі  Заңы , "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңының  21-бабы ; "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы Заңының  7-бабы ; "Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы қарыз (Нұра өзенін тазарту жобасы) туралы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 26 мамырдағы  Заңы ; "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 28 маусымдағы N 853  Жарлығы , "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі Жарлығы; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы" "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы ;»"Қазақстан Республикасының теңіздері мен ішкі су қоймаларында мұнай операцияларын жүргізу тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 105  қаулысы ; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185 қаулысы;
"Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885  қаулысы ; "Арал аймағын қолдау және дамыту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 тамыздағы N 1121  қаулысы ;»"Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын іске асыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі№ 712-1  қаулысы .

1. Стоимость : 602066 тысяч тенге (шестьсот два миллиона шестьдесят шесть тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы статьи 35 58,   60  и  84  Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года,  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 "Об особо охраняемых природных территориях";  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  статья 21  Закона Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";  статья 7  Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха";  Закон  Республики Казахстан от 26 мая 2004 года "О ратификации Соглашения о займе (проект очистки реки Нуры) между Республикой Казахстан и Международным банком реконструкции и развития";  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти";  Указ  Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 853 "О создании специальной экономической зоны "Морпорт Актау"; Концепция экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы, утвержденная  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года;  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 105 "Об утверждении положения о порядке проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года N 1121 "О мерах по поддержке и развитию Аральского региона";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2003 года N 712-1 "Об утверждении Плана мероприятий на 2003-2005 годы по реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты :   қоршаған ортаға мемлекеттік мониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы халқының және экологиялық жүйелерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   қоршаған ортаның жай-күйіне мемлекеттік мониторингті жүргізу, қоршаған ортаның жай-күйіне мемлекеттік мониторингтің жүйесін дамыту.

3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : обеспечение функционирования системы государственного мониторинга окружающей среды, обеспечение экологической безопасности населения и экологических систем Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы : проведение государственного мониторинга состояния окружающей среды, развитие государственной системы мониторинга окружающей среды.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Қоршаған ортаның жай-күйіне бақылау жүргізу
Қоршаған ортаның жай-күйіне мемлекеттік мониторинг жүргізу, оның ішінде:
-  қоршаған ортаның жай-күйіне бақылаулардың негізгі желісінде мониторинг жүргізу;
- Арал өңіріндегі қоршаған ортаға және халық денсаулығына мониторинг жүргізу;
- "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізу;
- Балқаш көлі бассейнінде қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізу;
- Каспий теңізі қазақстандық бөлігінің қоршаған ортасына мониторинг жүргізу;
- Щучинск-Бурабай курорттық аймағында қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізу;
- Нұра өзенінің бассейнінде қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізу;
- уытты құрауыштарды трансшекаралық тасымалдауға мониторинг жүргізу;
- Астана және Алматы қалаларының аэродинамикалық жағдайына мониторинг жүргізуді ұйымдастыру.
Зымыран-ғарыш қызметтің әсеріне ұшыраған Қазақстан Республикасының аумақтары учаскелерінің экологиялық жай-күйіне мониторинг жүргізу.
Каспий теңізінің қазақстандық секторындағы қоршаған орта жай-күйіне аэроғарыштық мониторинг жүргізу (Солтүстік Каспий).
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: 25 елді мекендегі 63 бақылау бекетінде 16 көрсеткішке дейінгі атмосфералық ауаның жай-күйі туралы деректер, 10 көрсеткіш бойынша 41 бақылау пунктіндегі атмосфералық жауын-шашынның және 32 бақылау пунктіндегі қар жамылғысының жай-күйі туралы деректер, 68 су объектісінде, оның ішінде 18 бақылау пунктіндегі трансшекаралық су объектілері бойынша 50 көрсеткішке дейінгі жер үсті сулары жай-күйі туралы деректер, 17 елді мекендегі, 5 көрсеткішке дейінгі топырақтың жай-күйі туралы деректер, радиациялық жай-күйдің деректері (72 бақылау пунктіндегі гамма-фон, 40 бақылау пунктіндегі жиынтық бета-белсенділікке атмосфералық жауын-шашын сынамаларын іріктеу және талдау туралы деректер), Бурабай кешенді станциясындағы аялық мониторинг деректері; Арал өңіріндегі қоршаған ортаның және халық денсаулығының жай-күйі туралы деректер, "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аумағындағы қоршаған ортаның жай-күйі туралы, Балқаш көлі бассейнінің, Каспий теңізінің қазақстандық бөлігіндегі, Щучье-Бурабай курорттық аймағының, Нұра өзенінің бассейніндегі қоршаған ортаның жай-күйі туралы деректер, уытты құрауыштарды трансшекаралық тасымалдауға мониторинг бойынша жүргізілген жұмыстар туралы ақпарат алу. Мемлекеттік органдарға ұсынылатын қоршаған ортаның жай-күйі туралы ай сайынғы, тоқсан сайынғы және жылдық бюллетендердің шығарылуы, халықты ақпараттандыру.
Зымыран-ғарыштық қызметтің әсер етуіне ұшыраған Қазақстан Республикасы аумақтары учаскелерінің экологиялық жай-күйі туралы деректерді алу.
Қоршаған орта жай-күйіне аэроғарыштық мониторинг деректерін алу (алау қондырғыларында ілеспе мұнай газды жағу кезінде атмосфераның ластануы туралы, Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің акваториясы мен жағалау аймақтарының көмірсутекті ластану туралы, мұнай операцияларын жүргізу кезінде топырақтың мұнаймен ластануы туралы).
Түпкі нәтиже: экологиялық жүйелерге қауіпті антропогендік құбылыстардың теріс әсер етуінің алдын алу үшін қажетті, қоршаған ортаның жағдайы туралы шынайы деректермен мемлекеттік органдарды қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: қоршаған ортаға мемлекеттік мониторинг жүргізуге қолданыстағы бақылау желінің орта салмақтағы шығындарының есебінен мынаны құрайды:

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Проведение
наблюдений
за состоя-
нием окру-
жающей среды
Ведение государствен-
ного мониторинга
состояния окружающей
среды, в том числе:
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды на основной сети
наблюдений;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды и здоровья
населения Приаралья;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды на территории
специальной экономи-
ческой зоны "Морпорт
Актау";
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды бассейна озера
Балхаш;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды казахстанской
части Каспийского
моря;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды Щучинско-Боров-
ской курортной зоны;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды бассейна реки
Нуры;
- ведение мониторинга
трансграничного пере-
носа токсичных
компонентов;
- организация ведения
мониторинга аэродина-
мической ситуации
городов Астана и
Алматы.
Проведение мониторинга
экологического состоя-
ния участков террито-
рий Республики Казах-
стан, подверженных
воздействию ракетно-
космической деятель-
ности.
Проведение аэрокос-
мического мониторинга
состояния окружающей
среды территории
Казахстанского сектора
Каспийского моря
(Северный Каспий).
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат: получение данных о состоянии атмосферного воздуха в 25 населенных пунктах на 63 постах наблюдений до 16 показателей, данные о состоянии атмосферных осадков на 41 пункте наблюдений и снежного покрова на 32 пунктах наблюдений по 10 показателям, данные о состоянии поверхностных вод на 68 водных объектах до 50 показателей, из них по трансграничным водным объектам на 18 пунктах наблюдений, данные о состоянии почв по 17 населенным пунктам до 5 показателей, данные радиационного состояния (замеры гамма-фона на 72 пунктах наблюдений, отбор и анализ проб атмосферных выпадений на суммарную бета-активность на 40 пунктах наблюдений), данные фонового мониторинга на комплексной станции Боровое, данные о состоянии окружающей среды и здоровья населения Приаралья, на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", бассейна озера Балхаш, казахстанской части Каспийского моря, Щучинско-Боровской курортной зоны, бассейна реки Нуры, информации о проведенных работах по мониторингу трансграничного переноса токсичных компонентов. Ежемесячный, ежеквартальный и годовой выпуск бюллетеней о состоянии окружающей среды, предоставляемых государственным органам, информирование населения. Получение данных об экологическом состоянии участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности.
Получение данных аэрокосмического мониторинга состояния окружающей среды (о загрязнении атмосферы при сжигании попутного нефтяного газа на факельных установках, об углеводородном загрязнении акватории и прибрежной зоны казахстанской части Каспийского моря, о нефтяном загрязнении почв при проведении нефтяных операций);
Конечный результат: обеспечение государственных органов достоверными данными о состоянии окружающей среды, необходимыми для предотвращения отрицательного воздействия опасных антропогенных явлений на экологические системы.
Финансово-экономический результат: средневзвешенные затраты на ведение государственного мониторинга окружающей среды по действующей наблюдательной сети в расчете составляют:

айына атмосфералық ауаның, атмосфералық жауын-шашынның және қар жамылғысының жай-күйіне мониторинг бойынша - 7728,5 мың теңге;
айына құрлықтағы жер үсті сулардың және теңіздердің жай-күйіне мониторинг бойынша - 3574,2 мың теңге,
айына топырақтың жай-күйіне мониторинг бойынша - 414,8 мың теңге,
айына радиациялық мониторинг бойынша - 395,7 мың теңге.
1 айға бір станцияға аялық мониторинг жүргізудің құны - 176,8 мың теңге.
1 айға Арал өңіріндегі қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына мониторинг жүргізудің құны - 792,3 мың теңге.
1 айға Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 1619,4 мың теңге.
1 айға "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағының қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 1260,8 мың теңге.
1 айға Щучинск-Бурабай курорттық аймағына мониторинг жүргізудің құны - 1184,5 мың теңге.
1 айға Балқаш көлі бассейнінің қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 1006,9 мың теңге.
1 айға Нұра өзені бассейнінің қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 760,7 мың теңге.
1 айға уытты құрауыштарды трансшекаралық тасымалдауға мониторинг жүргізудің құны - 1200,8 мың теңге.
1 айға зымыран-ғарыштық қызметтің әсер етуіне ұшыраған Қазақстан Республикасы аумағының учаскелерінің жай-күйіне экологиялық мониторинг жүргізудің құны - 2083,3 мың теңге.
Уақтылығы: қоршаған ортаның жай-күйі туралы ай сайын мемлекеттік органдарды ақпараттандыру.
Сапасы: экологиялық жүйелерге қауіпті антропогендік құбылыстардың теріс әсерін болдырмау үшін мемлекеттік органдарды уақытылы ақпараттандыруға мүмкіндік беретін, тиімді жұмыс істейтін экологиялық жүйе.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
390-ҚОСЫМША
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
"Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне қоршаған ортаны қорғау объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері"
деген 009 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
Ескерту. 390-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.11.06.  N 1052  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1220 қаулысына
391-ҚОСЫМША
Ескерту. 391-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.11.06.  N 1052  Қаулысымен.
234  Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2007 жылға арналған
""Қазаэросервис" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту"
деген 010 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

по мониторингу состояния атмосферного воздуха, атмосферных осадков и снежного покрова в месяц - 7728,5 тыс. тенге;
по мониторингу состояния поверхностных вод суши и морей в месяц - 3574,2 тыс. тенге;
по мониторингу состояния почв в месяц - 414,8 тыс. тенге;
по радиационному мониторингу в месяц - 395,7 тыс. тенге.
Стоимость ведения фонового мониторинга на одной станции за 1 месяц - 176,8 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды и здоровья населения Приаралья за 1 месяц составляет - 792,3 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды казахстанской части Каспийского моря за 1 месяц составляет - 1619,4 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды СЭЗ "Морпорт Актау" за 1 месяц составляет - 1260,8 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды Щучинско-Боровской курортной зоны за 1 месяц составляет - 1184,5 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды бассейна озера Балхаш за 1 месяц составляет - 1006,9 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды бассейна р. Нура за 1 месяц составляет - 760,7 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга трансграничного переноса токсичных компонентов за 1 месяц составляет 1200,8 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга экологического состояния участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности за 1 месяц составляет 2083,3 тыс. тенге.
Своевременность: ежемесячное информирование государственных органов о состоянии окружающей среды.
Качество: эффективно функционирующая система экологического мониторинга, позволяющая своевременно информировать государственные органы для предотвращения отрицательного воздействия опасных антропогенных явлений на экологические системы.
ПРИЛОЖЕНИЕ 390
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
009 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и
реконструкцию объектов охраны окружающей среды"
на 2007 год
Сноска. Приложение 390 исключено постановлением Правительства РК от 6 ноября 2007 г. N  1052 .
ПРИЛОЖЕНИЕ 391
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 1220
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
010 "Увеличение уставного капитала АО "Казаэросервис""
на 2007 год

1. Құны :   874000 мың теңге (сегіз жүз жетпіс төрт миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы  Заңы ; "Бүкілдүниежүзілік метеорологиялық ұйымы конвенциясына қосылу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 13 сәуірдегі N 296  қаулысы ; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185  қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің "Қазавиамет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 11 тамыздағы N 758  қаулысы .

1. Стоимость : 874000 тысяч тенге (восемьсот семьдесят четыре миллиона тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 6 ноября 2007 г. N  1052 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы Закон  Республики Казахстан от 20 декабря 1995 года "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан";  постановление  Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 апреля 1993 года N 296 "О присоединении к Конвенции Всемирной Метеорологической организации";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании Республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2006 года N 758 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казавиамет" Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты :   азаматтық авиация әуе кемелерінің шарттық негізде ұшуларын сапалы метеорологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының аумағында орындалатын әуе кемелері ұшуларының қауіпсіздігіне, тұрақтылығы мен тиімділігіне жәрдемдесу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері :   ауа райын бақылауды жүргізу, метеорологиялық деректерді жинау, талдау және қорыту, ауа райы болжамын жасау және метеорологиялық қызмет көрсету, метеорология қызметтерін техникалық қайта жарақтандыру.

3. Источники финансирования бюджетной программы : средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы : организация качественного метеорологического обеспечения полетов воздушных судов гражданской авиации на договорной основе, содействие безопасности, регулярности и эффективности полетов воздушных судов выполняемых на территории Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы : проведение наблюдений, сборов, анализа и обобщения метеорологических данных, составление прогнозов погоды и метеорологическое обслуживание, техническое перевооружение служб метеорологии.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағдар лама коды
Кіші бағдарлама коды
Бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
010
"Қазаэросервис" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
Мынадай іс-шараларды іске асыру үшін мынадай метеорологиялық жабдықтарды сатып алу: Орталық жүйе (Бақылаушының жұмыс станциясы) - 5 жиынтық, кешендік радиотехникалық әуежайлық метеорологиялық станция үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету. Бір ұшу-қону жолақ үшін функцияларының базалық және стандартты жинағы - 5 пакет, Жел параметрлерінің метеорологиялық датчиктерінің жиынтығы (Метеоалаң) - 5 жиынтық, Жел, температура және қысым параметрлерінің метеорологиялық датчиктерінің жиынтығы (QL 150 негізіндегі метеоалаң) - 5 жиынтық, СТ25К бұлттардың ең төменгі шегінің биіктігін өлшеуіш - 10 жиынтық. LT31 ұшу-қону жолақтағы көрінудің алыстығы жүйесі - 5 жиынтық, Найзағай датчигі - 5 жиынтық, Диспетчерлерге арналған "Метеодисплей" жүйесі - 5 жүйе, Брифинг жұмыс станциясы - 5 жиынтық, Синоптик жұмыс станциясы - 5 жиынтық, Байланысшының жұмыс станциясы - 5 жиынтық, "Метеор-Метеоячейка" метеорологиялық радиолокаторы - 1 жиынтық.
Қаңтар-желтоқсан
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
010
Увеличение
уставного
капитала АО
"Казаэросер-
вис"
Для реализации следую-
щих мероприятий по
приобретению метеоро-
логического
оборудования:
Центральная система
(Рабочая станция
наблюдателя) - 5 ком-
плектов,
Специальное програм-
мное обеспечение для
комплексной радиотех-
нической аэродромной
метеорологической
станции.
Базовый и стандартный
набор функций для
одной взлетно-посадоч-
ной полосы - 5 пакетов,
Комплект (Метеоплощад-
ка метеорологических
датчиков параметров
ветра - 5 комплектов,
Комплект
(Метеоплощадка на
основе QL 150
метеорологических
датчиков измерения
параметров ветра, тем-
пературы и давления -
5 комплектов,
Измеритель высоты
нижней границы
облаков СТ25К - 10
комплектов.
Система дальности
видимости на взлетно-
посадочной полосе
LT31 - 5 систем,
Датчик грозы - 5
комплектов,
Система Метеодисплей"
для диспетчеров - 5
систем,
Рабочая станция бри-
финга - 5 комплектов,
Рабочая станция
синоптика - 5
комплектов,
Рабочая станция свя-
зиста - 5 комплектов;
Метеорологический
радиолокатор "Метеор-
Метеоячейка" - 1
комплект.
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 6 ноября 2007 г. N  1052 .

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :   Тікелей нәтиже: сатып алынған метеорологиялық жабдықтар ИКАО және Бүкілдүниежүзілік метеорологиялық ұйымның халықаралық стандарттарына сәйкес қазіргі заманғы халықаралық деңгейде жедел, дәл және сенімді метеорологиялық қамтамасыз етуге азаматтық авиацияның қажеттіліктерін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Адам қауіпсіздігіне қатысты болғандықтан, авиацияда оның болжамы 100 пайыз дәл болуы тиіс жалпы ауа райы болжамдарымен қатар қауіпті құбылыстарды болжаудың да сапасын арттырады.
Осы жабдықтармен жабдықтау барысында әуежайлардың метеорологиялық қызмет органдарының жұмысы үздіксіз жүреді, бұл метеорологиялық жағдайлар бойынша рейстерді кешіктірмей, ұшулардың тұрақтылығын қамтамасыз етеді.
"Метеор-Метеоячейка" метеорологиялық радиолокаторы 300 км радиуста найзағай, нөсер сияқты ауа райы құбылыстарын бақылауды қамтамасыз етеді, бұл синоптикке барлық осы құбылыстарды уақтылы болжауға мүмкіндік береді, сөйтіп әуе кемелерінің экипаждарына берілетін ақпараттың жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Жұмыс станциялары ауа райының барлық өзгерістеріне жедел ден қоюға, болжамға уақтылы түзетулер енгізуге мүмкіндік береді, сөйтіп берілетін ақпараттың сапасын арттырады.
Қазіргі заманғы жаңа жабдықтармен жұмыс істеу еңбек сапасы мен өнімділігін арттырады, өйткені аспаптар оңай пайдаланылады, синоптиктер мен ұшуларды басқару жөніндегі диспетчерлердің жұмыс орындарына деректер беруде өте сенімді әрі ұтқыр.
Түпкi нәтиже: Қазақстан Республикасының әуежайларындағы азаматтықты авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету сапасын арттырады және әуе кемелерi ұшуларының қауіпсіздігіне, тұрақтылығына әрi тиiмділігіне жәрдемдеседi.
Уақтылығы: құрылымдық бөлiмшелердің метеорологиялық жабдықтарын халықаралық стандарттардың талаптарына сай қазiргi заманғы метеорологиялық жабдықтармен техникалық қайта жарақтандыруды жүргiзу.
Сапасы: азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етудi жүзеге асыру жөнiнде авиациялық метеорологиялық станцияларға жүктелген функцияларды барынша тиiмдi атқаруға қол жеткiзу, Қазақстан Республикасындағы әуе кемелерi ұшуларының тұрақтылығына, тиiмділігіне және қауіпсіздігіне жәрдемдесу.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: жаңа метеорологиялық жабдықтар мен аспаптарды қолдану есебiнен көрсетiлетiн қызметтердiң көлемiн ұлғайту, еңбек өнiмдiлiгiн арттыру.

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы : Прямой результат: приобретенное метеорологическое оборудование позволит обеспечить на современном международном уровне в соответствии с международными стандартами ИКАО и Всемирной метеорологической организации потребности гражданской авиации в быстром, точном и надежном метеорологическим обеспечении.
Повысит качество прогнозирования как общих прогнозов погоды, так и опасных явлений, которые в авиации нужно предсказывать со 100 процентной оправдываемостью, поскольку касается безопасности человека. При данном оснащении этим оборудованием работа органов метеорологических служб аэропортов будет бесперебойной, что обеспечит регулярность полетов, без задержек рейсов по метеорологическим условиям.
Метеорологический радиолокатор "Метеор-Метеоячейка" обеспечит наблюдение в радиусе 300 км за явлениями погоды такими как гроза, ливни, что дает синоптику вовремя предсказать все эти явления, тем самым обеспечивая высокий уровень предоставляемой информации экипажам воздушных судов.
Рабочие станции позволяют более оперативно реагировать на все изменения погоды, вовремя вносит коррективы в прогнозы тем самым повышая качество выдаваемой информации.
Работа на новом современном оборудовании повысит качество и производительность труда, поскольку приборы просты в эксплуатации очень надежны и мобильны в передаче данных на рабочие места синоптиков и диспетчеров по управлению полетов.
Конечный результат: повышение качества метеорологического обеспечения гражданской авиации в аэропорта Республики Казахстан и содействии безопасности, регулярности и эффективности полетов воздушных судов.
Современность: проведение технического перевооружения метеорологического оборудования структурных подразделений современным метеорологическим оборудованием, соответствующим требованиям международных стандартов.
Качество: достижение максимального эффективного выполнения функций, возложенных на авиационные метеорологические станции по осуществлению метеорологического обеспечения гражданской авиации, содействие регулярности, эффективности и безопасности полетов воздушных судов в Республике Казахстан.
Финансово-экономический результат: увеличение объемов оказанных услуг, повышение производительности труда за счет применения нового метеорологического оборудования и приборов.