2008 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1224 Қаулысы (үзінді)
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың:
340 , 341 , 342 , 343 , 344 , 345 , 346 , 347-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2008 жылға арналған республикалық бюджеттік бағдарламаларының паспорттары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
340-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қызметін
қамтамасыз ету" деген 001 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 1 508 990 мың теңге (бір миллиард бес жүз сегіз миллион тоғыз жүз тоқсан мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 554-бабы ; Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су Кодексі ; Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 17-бабы ; "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі Заңы , "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының 47, 48, 49, 50,   51 және 52-баптары ; "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" туралы Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі Заңы ; "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңы ; "Қазақстан Республикасының Ауаның алыс қашықтықта шекарааралық ластануы туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы Заңы ; "Қазақстан Республикасының Өнеркәсіптік авариялардың шекарааралық әсері туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы Заңы ; "Қазақстан Республикасының Озон қабатын бүлдіретін заттар жөніндегі Монреаль хаттамасына қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 7 мамырдағы Заңы ; "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 25, 35 және 36-баптары ; "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Заңы ; "Сандық геоақпараттық жүйелер негізінде Қазақстан Республикасы табиғи объектілерінің бірыңғай мемлекеттік кадастрлар жүйесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 25 қыркүйектегі N 1449 қаулысы ; "Табиғат пайдалануға рұқсат беру, рұқсат беруден бас тарту, оның қолданылуын тоқтата тұру және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 6 қыркүйектегі N 1154 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздік тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 131 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 08 желтоқсандағы N 1201 қаулысы .

Об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ на 2008 год (Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года N 1224 (выписка)
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительства Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить паспорта республиканских бюджетных программ на 2008 год:
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан согласно приложениям 340 , 341 , 342 , 343 , 344 , 345 , 346 , 347 ;
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 340
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
001 "Обеспечение деятельности уполномоченного
органа в области охраны окружающей среды"
на 2008 год
1. Стоимость: 1508990 тысяч тенге (один миллиард пятьсот восемь миллионов девятьсот девяносто тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Статья 554 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях"; Водный Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года; статья 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года; Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании"; статьи 47 , 48 , 49 , 50 , 51 и 52 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об особо охраняемых территориях"; Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе"; Закон Республики Казахстан от 21 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте"; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния"; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий"; Закон Республики Казахстан от 7 мая 2001 года "О присоединении Республики Казахстан к Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой"; статьи 25 , 35 и 36 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании"; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании"; постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2000 года N 1449 "О создании Единой системы государственных кадастров природных объектов Республики Казахстан на основе цифровых геоинформационных систем"; постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2001 года N 1154 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на загрязнение окружающей среды"; постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 131 "О концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 08 декабря 2007 года N 1201 "Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаның сапасын жақсарту және қоғамның экологиялық тұрақты дамуының қолайлы деңгейіне қол жеткізу.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : қоршаған ортаны қорғауға және оның сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдастыру, әлеуметтік және экономикалық шаралар кешенін жүргізу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама
коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзі-
мі
Жауапты
орындау-
шылар
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Қоршаған
ортаны
қорғау
саласын-
дағы
уәкілетті
органның
қызметін
қамтамасыз
ету
2
001
Орталық
органның
аппараты
- Мемлекеттік
экологиялық
саясатты
қалыптастыру және
орнықты дамуға кө-
шу жөнінде ұсыныс-
тар әзірлеу;
- энергияның қайта
жаңартылатын ре-
сурстарымен көз-
дерін тиімді және
ұтымды пайдалану
және "серпінді"
технологиялар
жөніндегі саясатты
құрастыру бойынша
ұсыныстар әзірлеу;
- халықаралық шарт-
тарды іске асыруды
қоса алғанда, қор-
шаған ортаны қор-
ғау және орнықты
даму саласындағы
халықаралық ынты-
мақтастықты жүзеге
асыру;
- шаруашылық және
өзге де қызмет
бойынша экология-
лық нормативтер
мен экологиялық
талаптарды өз құ-
зыретінің шегінде
бекіту немесе
келісу;
- қоршаған ортаны
қорғау саласында
мемлекеттік бас-
қаруды жүзеге
асыру;
- бірыңғай
мемлекеттік
экологиялық
саясатты жүргізу;
- қоршаған ортаны
қорғау және таби-
ғатты пайдалану
саласындағы мемле-
кеттік саясатты
іске асыруды сала-
аралық үйлестірі-
луін жүзеге асыру;
- климатты және
жердің озон қабатын
қорғау, биологиялық
алуан түрлілікті
сақтау, шөлейттену
және жердің
азып-тозуы
саласындағы жеке
және заңды тұлға-
лардың қызметін
үйлестіруді өз
құзыретінің шегінде
жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны
қорғау және таби-
ғатты пайдалану
саласындағы бағ-
дарламалық құжат-
тарды әзірлеу және
олардың орындалуын
ұйымдастыру;
- өз құзыретінің
мәселелері бойынша
заңнамалық және
өзге де норматив-
тік құқықтық акті-
лердің жобаларын
әзірлеу;
- қоршаған ортаны
қорғау саласындағы
техникалық
регламенттерді
әзірлеу;
- қоршаған ортаны
қорғау жөніндегі
өңірлік бағдарла-
маларды және іс-
шаралар жоспарла-
рын келісу;
- Табиғат ресурста-
ры кадастрларының
бірыңғай жүйесін
жүргізуді ұйымдас-
тыру;
- Өндіріс және
тұтыну қалдықтары-
ның мемлекеттік
кадастрын жүргізуді
ұйымдастыру;
- Зиянды заттарды,
радиоактивтік қал-
дықтарды көмудің
және жер қойнауына
сарқынды суларды
төгудің мемлекет-
тік кадастрын
жүргізуді ұйымдас-
тыру;
- қалдықтарды бас-
қару жүйесін жүр-
гізуді ұйымдастыру;
- Экологиялық ақпа-
раттың мемлекеттік
қорын жүргізуді
қамтамасыз ету;
- қоршаған ортаның
жай-күйіне мемле-
кеттік мониторингті
және мониторингтің
жекелеген арнайы
түрлерін жүргізуді
ұйымдастыру,
сондай-ақ Қоршаған
ортамен табиғи
ресурстарға
мониторингтің
бірыңғай мемлекет-
тік жүйесін жүр-
гізуді үйлестіруді
жүзеге асыру;
- Қоршаған ортамен
табиғи ресурстарға
мониторингтің
бірыңғай мемлекет-
тік жүйесін жүргізу
жөніндегі ақпарат-
тың тізбесін,
нысандарын және
алмасу мерзімдерін
бекіту;
- жұртшылықтың дау-
ларды өткізу тәр-
тібін белгілеу;
- парник газдарымен
озон қабатын бұза-
тын заттардың шы-
ғарындыларына тү-
гендеу тәртібін
белгілеу;
- ұлттық
экологиялық
атласты әзірлеуді
және жариялауды
ұйымдастыру;
- соттың шешімі мен
республикалық мен-
шікке келіп түсуі
танылған иесіз
қауіпті қалдықтар-
ды басқару тәрті-
бін әзірлеу;
- соттың шешімі мен
республикалық мен-
шікке келіп түсуі
танылған иесіз
қауіпті қалдықтар-
ды басқаруды жүзе-
ге асыру;
- атмосфераға
парник газдарының
шығарындыларын
шектеу, тоқтата
тұру немесе азайту
тәртібін және
қоршаған ортаға
эмиссияны қысқарту-
ға квоталар және
міндеттемелер
саудасының
тәртібін әзірлеу;
- қоршаған орта
сапасының нысаналы
көрсеткіштерінің
бағдарламаларын
әзірлеуі;
- Мемлекеттік қал-
дықтар кадастрын
жүргізу нәтижелері
бойынша жыл сайынғы
ақпараттық шолу
жасау;
- аумақтың экологиялық
ахуалын бағалау
критерийін әзірлеу;
- қалдықтарды орна-
ластыру полигонда-
рының жою қорла-
рын қалыптастыру
тәртібін әзірлеу;
- қоршаған ортаға
- эмиссия үшін базалық және шекті
ақы төлеу
ставкаларын
әзірлеу;
- озық қол жетімді
технологиялардың
тізбесін әзірлеу;
- қоршаған ортаны
ластау учаскелерін
мемлекеттік есепке
алуды, оның ішінде
қоршаған ортаны
ластау учаскелері-
нің тізілімін жүр-
гізуді ұйымдастыра-
ды;
- Парник газдарының
мемлекеттік када-
стрымен Озон қа-
батын бұзатын
заттарды тұтынудың
мемлекеттік кадас-
трын жүргізуді
ұйымдастыру;
- қоршаған ортаға
эмиссия үшін ақы
төлеу есебінің
әдістемесін бекіту;
- міндетті
экологиялық аудит
туралы қорытындының
нысанын бекіту;
- техникалық реттеу
саласында сарапта-
малық кеңестің
құрамы және ереже-
сін бекіту;
- қоршаған ортаны
қорғау саласындағы
келісімдер және
меморандумдар жа-
сасу;
- сақтандыру жағдайында қоршаған
ортаны авариялық
ластауға әкеп соқ-
тырған залал және
салдарлар себебін,
ауқымын белгілеу
үшін құрылған құ-
зыретті комиссия-
ның құрылу тәрті-
бін белгілеу;
- зиянды заттарды,
радиоактивті қал-
дықтарды көмуді
және жер қойнауына
ағынды сулар тө-
гіндісін жүргізу
жөніндегі нұсқау-
лық-әдістемелік
құжаттарды бекіту;
- табиғатты
пайдаланушылар мен
қоршаған ортаны
ластау көздерін
есепке алу
тәртібін белгілеу;
- қоршаған ортаны
қорғау саласындағы
ғылыми негіздерді
қалыптастыруды жә-
не дамытуды қамта-
масыз ету;
- болжанып отырған
шаруашылық және
өзге де қызмет
бойынша қоршаған
ортаға әсерді ба-
ғалау рәсіміне жә-
не шешімдерді қа-
былдау үдерісіне
жататын экология-
лық ақпаратқа қол-
жетімдікті қамта-
масыз ету мерзімі
мен тәртібін бел-
гілеу;
- әртүрлі сыныпты
полигондарда орна-
ластыру үшін қал-
дықтар тізбесін
белгілеу;
- мемлекеттік
экологиялық
бақылауды
ұйымдастыруға және
жүргізуге қатысты
құжаттар нысанын
бекіту;
- өндірістік эколо-
гиялық бақылау
бағдарламаларын
келісу және өнді-
рістік экологиялық
бақылау нәтижелері
жөніндегі есепті-
лікке талаптарды
белгілеу тәртібін
әзірлеу және бекі-
ту;
- мемлекеттік
экологиялық
сараптаманы жүргізу
тәртібін қоса
алғанда, қоршаған
ортаға әсер етуді
бағалауды және
мемлекеттік
экологиялық сарап-
таманы жүргізу жө-
нінде нұсқаулық-
әдістемелік құжат-
тарды бекіту;
- мыналарды:
қоршаған ортаға
эмиссиялар норма-
тивтерін белгілеу
әдістерін;
- қалдықтар жіктегішін;
- қауіпті қалдықтар
жөніндегі есеп
нысанын;
- қоршаған ортаға
эмиссияға рұқсатқа
табиғатты пайдала-
ну шарттарын, қор-
шаған ортаға эмис-
сияға рұқсаттар
беру үшін құжаттар
нысанын және олар-
ды толтыру тәрті-
бін;
- қоршаған ортаны
қорғау жөніндегі
іс-шаралардың
үлгі тізбесін;
- экологиялық
сараптама
саласындағы
жергілікті атқару
органдардың лауа-
зымды тұлғаларының
қызметіне бақылау-
ды жүзеге асыру
ережесін;
- мемлекеттік
экологиялық
сараптама
қорытындысының
нысанын;
- топырақта химиялық заттардың
жол берілетін
концентрациясын;
- қауіпті қалдықтар
паспортының нысанын
бекіту;
- парник газдарының
шығарындыларының
және озон бұзатын
заттарды тұтынудың
шекті жол беріле-
тін нормативтерін
әзірлеу және бекі-
ту тәртібін белгі-
леу;
- мемлекеттік
экологиялық
сараптама жүргізу
тәртібін белгілеу;
- қоршаған ортамен
табиғи ресурстар
мониторингінің
бірыңғай мемлекет-
тік жүйесі шеңбе-
рінде қадағалау
желілерін құруды
келісу;
- қоршаған ортаны
қорғау және таби-
ғатты пайдалану
саласында маман-
дықтар бойынша
мемлекеттік жалпы
міндетті білім
беру стандарттарын
және кәсіптік бі-
лім берудің үлгі
оқу бағдарламала-
рын келіседі;
- пестицидтерді
(улыхимикаттарды)
мемлекеттік тіркеу
тәртібін келісу;
- жануарлар санын
реттеу тәртібін
келісу;
- жер қойнауын
пайдаланушы мен
қоршаған орта
жай-күйін қадаға-
лау түрлерін және
әдісін айқындау
тәртібін белгілеу;
- парник газдарының
шығарынды көздері-
нің жекелеген түр-
лері үшін парник
газдарының шекті
жол берілетін түр-
лерін белгілеу;
- статистика орган-
дары мен келісім
бойынша климатты
және жердің озон
қабатын тиісті
аумақтарда қорғау
саласында белгі-
ленген тәртіппен
статистикалық қа-
дағалауды жүзеге
асыратын ұйымдар
тізбесін белгілеу;
- эмиссияны және
парник газдарының
жұтылуын жыл
сайынғы мемлекет-
тік түгендеу жүр-
гізуді ұйымдасты-
ру;
- атмосфераға парник газдарының
және озон бұзатын заттардың
шығарындыларын
түгендеу тәртібін
белгілеу;
- өз құзырының ше-
гінде мемлекеттік
құпияларды құрай-
тын мәліметтердің
қорғалуын қамтама-
сыз ететін іс-ша-
раларды іске асыру.
қаңтар-жел-
тоқсан
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
3

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: улучшение качества окружающей среды и достижение благоприятного уровня экологически устойчивого развития общества.
5. Задачи бюджетной программы: проведение комплекса технологических, технических, организационных, социальных и экономических мер, направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества, повышение профессионального уровня государственных служащих.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наимено-
вание
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Обеспече-
ние дея-
тельности
уполномо-
ченного
органа
в области
охраны
окружающей
среды
2
001
Аппарат
централь-
ного
органа
Реализация мероприя-
тий, обеспечивающих:
- выработку предло-
жений по формирова-
нию государственной
экологической поли-
тики и переходу к
устойчивому
развитию;
- выработку предло-
жений по формирова-
нию политики по
эффективному и ра-
циональному исполь-
зованию возобновляе-
мых ресурсов и
источников энергии,
и "прорывным"
технологиям;
- осуществление
международного
сотрудничества в
области охраны
окружающей среды и
устойчивого разви-
тия, включая реали-
зацию международных
договоров;
- утверждение в
пределах своей
компетенции или со-
гласование экологи-
ческих нормативов и
экологических требо-
ваний по хозяйствен-
ной и иной
деятельности;
- осуществление
государственного
управления в области
охраны окружающей
среды;
- проведение единой
государственной эко-
логической политики;
- осуществление
межотраслевой коор-
динации реализации
государственной
политики в области
охраны окружающей
среды и
природопользования;
- осуществление в
пределах своей
компетенции коорди-
нации деятельности
физических и юриди-
ческих лиц в области
охраны климата и
озонового слоя
Земли, сохранения
биоразнообразия,
опустынивания и
деградации земель;
- разработка и орга-
низация выполнения
программных докумен-
тов в сфере охраны
окружающей среды и
природопользования;
- разработка проек-
тов законодательных
и иных нормативных
правовых актов по
вопросам своей
компетенции;
- разработка техни-
ческих регламентов в
области охраны
окружающей среды;
- согласование
региональных
программ и планов
мероприятий по
охране окружающей
среды;
- организация веде-
ния Единой системы
кадастров природных
ресурсов;
- организация веде-
ния Государственного
кадастра отходов
производства и
потребления;
- организация веде-
ния Государственного
кадастра захоронений
вредных веществ,
радиоактивных отхо-
дов и сброса сточных
вод в недра;
- организация веде-
ния системы управле-
ния отходами;
- организация веде-
ния Государственного
фонда экологической
информации;
- организация веде-
ния государственного
мониторинга состоя-
ния окружающей среды
и отдельных спе-
циальных видов мони-
торинга, а также
осуществляет коорди-
нацию ведения Единой
государственной
системы мониторинга
окружающей среды и
природных ресурсов;
- утверждение переч-
ня, форм и сроков
обмена информацией
по ведении Единой
государственной
системы мониторинга
окружающей среды и
природных ресурсов;
- установление
порядка проведения
общественных
слушаний;
- установление
порядка инвентариза-
ции выбросов парни-
ковых газов и озоно-
разрушающих веществ;
- организация разра-
ботки и опубликова-
ния Национального
экологического
атласа;
- разработка порядка
управления бесхозяй-
ными опасными отхо-
дами, признанными
решением суда посту-
пившими в республи-
канскую
собственность;
- осуществление
управления бесхозяй-
ными опасными отхо-
дами, признанными
решением суда посту-
пившими в
республиканскую
собственность;
- разработка порядка
ограничения,
приостановления или
снижения выбросов
парниковых газов в
атмосферу и порядок
торговли квотами и
обязательствами на
сокращение эмиссии в
окружающую среду;
- разработка
программы целевых
показателей качества
окружающей среды;
- составление по
результатам ведения
Государственного
кадастра отходов
ежегодный информа-
ционный обзор;
- разработка крите-
риев оценки экологи-
ческой обстановки
территорий;
- разработка порядка
формирования ликви-
дационных фондов
полигонов размещения
отходов;
- разработка базовых
и предельных ставок
платы за эмиссии в
окружающую среду;
- разработка переч-
ней наилучших дос-
тупных технологий;
- организация веде-
ния государственного
учета участков
загрязнения окружаю-
щей среды, в том
числе реестра участ-
ков загрязнения
окружающей среды;
- организация веде-
ния Государственного
кадастра парниковых
газов и Государ-
ственного кадастра
потребления озоно-
разрушающих веществ;
- утверждение мето-
дики расчета платы
за эмиссии в
окружающую среду;
- утверждение формы
заключения об обяза-
тельном экологичес-
ком аудите;
- утверждение соста-
ва и положения об
экспертном совете в
области технического
регулирования;
- заключение согла-
шений и меморандумов
в области охраны
окружающей среды;
- установление
порядка образования
компетентной
комиссии, образуемой
для установления
причин, масштабов
причиненного вреда и
последствий страхо-
вого случая, повлек-
шего аварийное
загрязнение
окружающей среды;
- утверждение
инструктивно-
методических доку-
ментов по ведению
захоронений вредных
веществ, радиоактив-
ных отходов и сброса
сточных вод в недра;
- установление
порядка учета приро-
допользователей и
источников загрязне-
ния окружающей
среды;
- обеспечение форми-
рования и развития
научных основ в
области охраны
окружающей среды;
- установление
сроков и порядка
обеспечения доступа
к экологической
информации, относя-
щейся к процедуре
оценки воздействия
на окружающую среду
и процессу принятия
решений по намечае-
мой хозяйственной и
иной деятельности;
- определение
перечня отходов для
размещения на
полигонах различных
классов;
- утверждение формы
документов, касаю-
щихся организации и
проведения государ-
ственного экологи-
ческого контроля;
- разработка и
утверждение порядка
согласования
программ производ-
ственного экологи-
ческого контроля и
установления требо-
ваний к отчетности
по результатам
производственного
экологического
контроля;
- утверждение
инструктивно-
методических доку-
ментов по проведению
оценки воздействия
на окружающую среду
и государственной
экологической
экспертизы, включая
порядок проведения
государственной
экологической
экспертизы;
утверждение:
- методики определе-
ния нормативов
эмиссий в окружающую
среду;
- классификатора
отходов;
- формы отчета по
опасным отходам;
- порядка включения
условий природополь-
зования в разрешения
на эмиссии в окру-
жающую среду, формы
документов для выда-
чи разрешений на
эмиссии в окружающую
среду и порядок их
заполнения;
- типового перечня
мероприятий по охра-
не окружающей среды;
- правил осуществле-
ния контроля за
деятельностью
должностных лиц
местных исполнитель-
ных органов в облас-
ти экологической
экспертизы;
- форм заключения
государственной
экологической
экспертизы;
- предельно допусти-
мых концентрации
химических веществ в
почве;
- форм паспортов
опасных отходов;
- установление
порядка разработки и
утверждения нормати-
вов предельно допус-
тимых выбросов пар-
никовых газов и
потребления озоно-
разрушающих веществ;
- определение
порядка проведения
государственной
экологической
экспертизы;
- согласование соз-
дания сетей наблюде-
ний в рамках Единой
государственной
системы мониторинга
окружающей среды и
природных ресурсов;
- согласование
государственных
общеобязательных
стандартов образова-
ния и типовых учеб-
ных программ профес-
сионального образо-
вания по специаль-
ностям в области
охраны окружающей
среды и
природопользования;
- согласование
порядка государ-
ственной регистрации
пестицидов
(ядохимикатов);
- согласование
порядка регулирова-
ния численности
животных;
- установление
порядка определения
недропользователем
видов и методов
наблюдения за
состоянием
окружающей среды;
- установление
предельно допустимых
выбросов парниковых
газов для отдельных
видов источников
выбросов парниковых
газов;
- определение по
согласованию с орга-
нами статистики
перечня организа-
ций, осуществляющих
в установленном
порядке статистичес-
кие наблюдения в
области охраны
климата и озонового
слоя Земли на
соответствующих
территориях;
- организация прове-
дения ежегодной
государственной
инвентаризации
эмиссии и поглощения
парниковых газов;
- установление
порядка инвентариза-
ции выбросов парни-
ковых газов и озоно-
разрушающих веществ
в атмосферу;
- в пределах своей
компетенции обеспе-
чение защиты сведе-
ний, составляющих
государственные
секреты.
январь-
декабрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
3

002
Аумақтық
органдар-
дың аппа-
раттары
Қоршаған ортаны
қорғау саласындағы
лицензияларды беру-
ді ұйымдастыру мен
жүзеге асыру және
тауарлардың экспор-
ты мен импортына,
қызметтің өзге де
түрлеріне лицензия-
лар беру туралы
шешімдерді және
мемлекеттік эколо-
гиялық сараптама-
лардың қорытынды-
ларын келісу;
табиғат пайдалануға
рұқсаттар беруді,
есепке алуды және
олардың күшін жоюды
ұйымдастыру мен
жүзеге асыру;
жиынтықты ақпарат-
тық жүйені - қорша-
ған ортаны ластаға-
ны үшін төлемдер
бөлігінде Салық тө-
леушілер мен салық
салынатын объекті-
лер тізілімін жүр-
гізу;
мемлекеттік эколо-
гиялық сараптама,
рұқсаттық жүйе;
қоршаған ортамен
табиғи ресурстарды
қорғау саласында,
табиғат қорғау заң-
намасын мемлекеттік
органдардың, меншік
нысанына қарамас-
тан, шаруашылық
субъектілерінің
сақтауымен орын-
дауына мемлекеттік
бақылауды ұйымдас-
тыру;
шаруашылық және өз-
ге де қызметке қой-
ылатын экологиялық
талаптарды, стан-
дарттармен норма-
тивтерді әзірлеу
және жетілдіру,
оның ішінде:
ластағыш заттардың
шығарындылары мен
төгінділеріне ли-
миттер және квоталар, қоршаған
ортаға әсер ету
нормативтерін,
қоршаған ортаны
ластағаны үшін тө-
лемдер нормативте-
рін белгілеуді қам-
тамасыз ететін іс-
шараларды іске асыру.
қаңтар-жел-
тоқсан
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
4
007
Мемлекет-
тік қыз-
метшілер-
дің білік-
тілігін
арттыру
Мына тақырыптар
бойынша мемлекеттік
қызметшілердің біліктілігін артты-
ру:
қоршаған ортаны
қорғау мен табиғат
пайдалану саласын-
дағы мемлекеттік
бақылау;
экологиялық сарап-
таманы және табиғат
пайдалануды реттеу;
экологиялық аудит;
экологиялық кодекс,
құқық қолдану;
қоршаған ортаны
қорғауды басқару
жүйесінің ISO-14001
халықаралық стан-
дарты;
өңірлердегі радиа-
циялық ахуалдың
жай-күйін бақылауды
жүзеге асыратын ра-
диолог мамандарды
оқыту;
талдамалық бақылау
зертханаларын ак-
кредиттеу аясында
сарапшы-аудитор
сертификатын алу
үшін талдамалық ба-
қылау зертханалары-
ның мамандарын оқы-
ту;
мемлекеттік тілді
оқыту.
ақпан-қараша
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
5
008
Мемлекет-
тік орган-
дардың ғи-
маратта-
рын, үй-
жайлары
мен құры-
лыстарын
күрделі
жөндеу
Жамбыл, Қызылорда,
Қазақстан облыста-
рының облыстық
аумақтық қоршаған
ортаны қорғау бас-
қармаларының әкім-
шілік ғимараттары-
на күрделі жөндеу
жүргізу.
сәуір-
қазан
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
6
009
Мемлекет-
тік орган-
дарды ма-
териалдық-
техникалық
жарақтан-
дыру
Орталық аппараттың
және аумақтық қор-
шаған ортаны қорғау
басқармаларының ма-
териалдық-техника-
лық жарақтандыруы
қаңтар-жел-
тоқсан
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7
017
Ақпараттық
жүйелердің
жұмыс іс-
теуін қам-
тамасыз
ету және
мемлекет-
тік орган-
дарды ақ-
параттық-
техникалық
қамтамасыз
ету
Есептеуіш, желілік,
телекоммуникациялық
және электр жаб-
дықтарын, жинактау-
ыш және қосалқы
бөлшектерді, шығыс
материалдарын, ақ-
параттық жүйелердің
жұмыс істеуін және
уәкілетті органның
жергілікті міндет-
терін шешуді қам-
тамасыз ету үшін
бағдарламалық өнім-
дерді сатып алу,
орнату, монтаждау,
ретке келтіру және
сүйемелдеу;
Есептеуіш техника
құралдары мен жаб-
дықтарға жүйелі-
техникалық қызмет
көрсету.
Интернет желісіне
қол жеткізу қыз-
меттері.
қаңтар-жел-
тоқсан
Қазақс-
тан Рес-
публика-
сы Қор-
шаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі

002
Аппараты
террито-
риальных
органов
Организация и
осуществление выдачи
лицензий в области
охраны окружающей
среды и согласование
решений о выдаче
лицензий на экспорт
и импорт товаров,
иные виды деятель-
ности и заключений
государственной
экологической
экспертизы;
организация и
осуществление выда-
чи, учета и
аннулирования
разрешений на
природопользование;
ведение сводной
информационной
системы Реестра
налогоплательщиков и
объектов налогообло-
жения в части плате-
жей за загрязнение
окружающей среды;
государственной
экологической
экспертизы, разреши-
тельной, организация
государственного
контроля в области
охраны окружающей
среды и природных
ресурсов, за соблю-
дением и исполнением
природоохранного
законодательства
государственными
органами хозяйствую-
щими субъектами
независимо от форм
собственности;
разработка стандар-
тов и нормативов к
хозяйственной и иной
деятельности, в том
числе: установление
лимитов и квот на
выбросы и сбросы
загрязняющих
веществ, нормативы
воздействия на
окружающую среду,
нормативы платежей
за загрязнение
окружающей среды.
январь-
декабрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
4
007
Повышение
квалифика-
ции
государст-
венных
служащих
Повышение квалифика-
ции государственных
служащих по темам:
государственный
контроль в области
охраны окружающей
среды и природополь-
зования;
экологическая
экспертиза и регули-
рование
природопользования;
экологический аудит;
экологический
кодекс, правоприме-
нение;
международные
стандарты системы
управления охраной
окружающей среды
ISO-14001;
обучение специалис-
тов радиологов,
осуществляющих
контроль за состоя-
нием радиационной
обстановки в
регионах;
обучение специалис-
тов лабораторий
аналитического
контроля для получе-
ния сертификата
эксперт-аудитора в
рамках аккредитации
лабораторий аналити-
ческого контроля;
обучение государ-
ственному языку.
фев-
раль-
ноябрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
5
008
Капиталь-
ный ремонт
зданий,
помещений
и соору-
жений
государ-
ственных
органов
Проведение капиталь-
ного ремонта адми-
нистративных зданий
областных террито-
риальных управлений
охраны окружающей
среды Жамбылской,
Кызылординской
областей.
апрель-
октябрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
6
009
Материаль-
но-техни-
ческое
оснащение
государст-
венных
органов
Материально-
техническое оснаще-
ние центрального
аппарата и террито-
риальных управлений
охраны окружающей
среды.
январь-
декабрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7
017
Обеспече-
ние функ-
циониро-
вания
инфор-
мационных
систем и
информа-
ционно-
техничес-
кое обес-
печение
государ-
ственных
органов
Приобретение,
установка, монтаж,
настройка и сопро-
вождение вычисли-
тельного, сетевого,
телекоммуникационно-
го и электрического
оборудования,
комплектующих и
запасных частей,
расходных материалов
и программных про-
дуктов для обеспече-
ния функционирования
информационных
систем и локальных
задач уполномоченно-
го органа;
Обслуживание средств
вычислительной тех-
ники и оборудования,
сопровождение инфор-
мационных систем
министерства.
Услуги доступа к
сети Интернет.
январь-
декабрь
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер: Тікелей нәтиже: қоршаған ортаның сапасын жақсарту мақсатында қоғам мен табиғаттың өзара әрекеті, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен молықтыру, заңдылық пен құқық тәртібін нығайту саласындағы қатынастарды реттеу.
Кәсіптік деңгейді жоғарылату - 161 адам; мемлекеттік тілге үйрету - 131 адам.
Түпкі нәтиже: атмосфералық ауаны, Жердің озон қабатын, суды, топырақты, жер қойнауын, жануарлар мен өсімдіктер дүниесін, сондай-ақ осылардың өзара әрекетіндегі климатты қоса алғанда, табиғи объектілердің жиынтығы бойынша экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдердің мемлекеттік бюджетке толық түсуі.
Бір мемлекеттік қызметшіні қайта даярлауға және біліктілігін жоғарылатуға орташа шығын - 22,1 мың теңге,
бір мемлекеттік қызметшіні мемлекеттік тілге оқытуға орташа шығын - 27,2 мың теңге.
Уақытылығы: мемлекеттік органға жүктелген функциялардың уақытылы орындалуы.
Сапасы: адамды қоршаған табиғи ортаның жай-күйін жақсарту және адамның денсаулығы мен басқа да тірі организмдер үшін зиянды немесе қауіпті жағдайлардың туындауы туралы ескерту.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
341-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер"
деген 003 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 312029 мың теңге (үш жүз он екі миллион жиырма тоғыз мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 185- , 186- , 187-баптары ; "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі заңының 3 , 18,   22 және 26-баптары ; "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығы ; "2007-2024 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығы ; "2006-2008 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзімдік жоспары туралы (екінші кезең)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 тамыздағы N 884 қаулысы ; "Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы күрес жөніндегі 2005-2015 жылдарға арналған бағдарлама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 49 қаулысы ; "2007-2009 жылдарға арналған Балқаш-Алакөл бассейнінің орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 наурыздағы N 163 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 1201 қаулысы .

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: регулирование отношений в сфере взаимодействия общества и природы с целью улучшения качества окружающей среды, рационального использования и воспроизводства природных ресурсов, укрепления законности и правопорядка.
повышение профессионального уровня - 161 человек; обучение государственному языку - 131 человек;
Конечный результат: обеспечение экологической безопасности в совокупности природных объектов, включая атмосферный воздух, озоновый слой Земли, воду, почву, недра, животный и растительный мир, а также климат в их взаимодействии.
Финансово-экономический результат: полнота поступлений в государственный бюджет платежей за загрязнение окружающей среды.
средние затраты на переподготовку и повышение квалификации одного государственного служащего 22,1 тыс. тенге,
средние затраты на обучение государственному языку одного государственного служащего 27,2 тыс. тенге
Своевременность: своевременное выполнение функций, возложенных на государственный орган.
Качество: улучшение состояния окружающей человека природной среды и предупреждение о создающихся критических ситуациях, вредных или опасных для здоровья людей и других живых организмов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 341
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
003 "Научные исследования в области охраны окружающей среды"
на 2008 год
1. Стоимость: 312029 тысяч тенге (триста двенадцать миллионов двадцать девять тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 185 , 186 , 187 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года N 212; статьи 3 , 18 , 22 и 26 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке"; Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; Указ Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года N 216 "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2005 года N 884 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (второй этап)"; постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 163 "О Программе "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2007 года N 1201 "Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоршаған ортаның сапасын тұрақтандырудың теориялық және технологиялық негіздерін қалыптастыру.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Қоршаған ортаны қорғау саласындағы іс-шаралар мен инвестициялық жобаларды дайындаудың ғылыми негізделген ұсыныстарымен және ұсынымдарымен қамтамасыз ету; халықаралық табиғат қорғау конвенцияларын іске асыруды ғылыми сүйемелдеу; климат өзгеруінің өзекті мәселелері бойынша ғылыми зерттеулер, Қазақстан Республикасы аумағының экологиялық жай-күйін бағалау жөніндегі ғылыми-талдау және картографиялық материалдар жүргізу; қоршаған ортаны басқарудың жаңа тәсілдері мен әдістерін әзірлеу; қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми-зерттеу базасын дамыту.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N
р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Бағдар-
ламаның
(кіші
бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Қоршаған
ортаны
қорғау
саласын-
дағы ғы-
лыми
зерттеу-
лер
Жалғастырушы тақы-
рыптар бойынша
ғылыми зерттеулер,
оның ішінде:
1. Баянауыл мемле-
кеттік ұлттық та-
биғи саябағында
негізгі өрттің
орындарында өсімді
істердің пирогенді
ауысуын зерделеу
жөнінде зерттеулер
жүргізу;
2. Баянауыл мемле-
кеттік ұлттық сая-
бағына ландшафты
зерттеулер жүргізу
(қазіргі геоэколо-
гиялық жай-күйін
бағалау, ұтымды
пайдалану және
қорғау);
3. Баянауыл мем-
лекеттік ұлттық
табиғат паркінің
орнықты дамуын
қамтамасыз ету жө-
ніндегі зерттеулер;
4. Қоршаған ортаға
шығарындыларды тө-
мендету жолымен
ЖЭС-та экологиялық
қауіпсіздікті бас-
қару жүйесін ғылыми
негіздеу және әзір-
леу;
5. 2007-2009 жыл-
дарға арналған Қа-
зақстанның табиғи-
шаруашылық жүйеле-
рінің гидроэколо-
гиялық қауіпсіз-
дігі;
6. Адамның қолайлы
өмір сүру ортасын
қамтамасыз ету үшін
Қазақстан экожүйе-
лерінің жай-күйін
ғылыми-практикалық
бағалау негізінде
тағам өнімдерінің
қауіпсіздігінің
экологиялық карта-
сын әзірлеу;
7. Қоршаған ортаны
техногендік сипат-
тағы газдардан қор-
ғау;
8. Трансшекаралық
сипаттағы проблема-
ларды шешу үшін
Қазақстанның шекара
маңы аудандарының
экологиялық жай-
күйін зерттеу;
9. Қазақстанның
Қарулы күштерінің
ерекше қызметінің
экологиялық қауіп-
тілігін және эколо-
гиялық тәуекелін
бағалау;
10. Арал өзені өңі-
ріндегі халықтарды
сауықтандырудың
экологиялық әдісте-
рін әзірлеу;
11. Ақтөбе облысын-
дағы Ілек өзені
суын алты валентті
хроммен және бормен
мастанудан қорғау
жөніндегі техноло-
гияларды анықтау
үшін ізденушілік
жұмыстар мен зерт-
теулерді өткізу;

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: Обеспечение экологической безопасности, формирование теоретических и технологических основ стабилизации качества окружающей среды.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение научно-обоснованными предложениями и рекомендациями подготовки мероприятий и инвестиционных проектов в области охраны окружающей среды; научное сопровождение реализации международных природоохранных конвенций; проведение научных исследований по актуальным вопросам изменения климата, разрушения озонового слоя, опустынивания, загрязнения и деградации окружающей среды Республики Казахстан; составление научно-аналитических и картографических материалов по оценке экологического состояния территории Республики Казахстан; разработка новых подходов и методов управления окружающей средой; развитие научно-исследовательской базы охраны окружающей среды.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализация
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Научные
исследова-
ния в
области
охраны
окружающей
среды
Научные исследования по
продолжающимся темам, в
том числе:
1. Исследования по
изучению пирогенных смен
растительности на месте
сосновых гарей Баянауль-
ского государственного
национального природного
парка;
2. Ландшафтные исследо-
вания Баянаульского
государственного нацио-
нального природного
парка (оценка современ-
ного геоэкологического
состояния, рациональное
использование и охрана);
3. Исследования по
обеспечению устойчивого
развития Баянаульского
государственного нацио-
нального природного
парка;
4. Научное обоснование и
разработка системы
управления экологической
безопасности на ТЭС
путем снижения выбросов
в окружаюшую среду;
5. Гидроэкологическая
безопасность природно-
хозяйственных систем
Казахстана на
2007-2009 годы;
6. Разработка экологи-
ческой карты безопаснос-
ти продуктов питания на
основе научно-
практической оценки
состояния экосистем
Казахстана для обеспече-
ния благоприятной среды
обитания человека;
7. Защита окружающей
среды от газов
техногенного характера;
8. Исследование экологи-
ческого состояния при-
граничных районов Казах-
стана для решения
проблем трансграничного
характера;
9. Оценка экологической
опасности и экологичес-
ких рисков специфической
деятельности Вооруженных
Сил Казахстана;
10. Разработка экологи-
ческих методов оздоров-
ления населения в
регионе озера Арал;
11. Проведение изыска-
тельских работ и иссле-
дований для определения
технологии по защите вод
реки Илек в Актюбинской
области от загрязнений
шестивалентным хромом и
бором;

12. Қазақстан Рес-
публикасындағы ра-
диоактивтік қалдық-
тарды сақтау мен
консервациялаудың
жай-күйін, сондай-
ақ олардың қоршаған
ортаның жай-күйіне
әсерін зерттеу;
13. Солтүстік Кас-
пий маңы аумақтар-
ында ихтиофаунасы
мен су түбі омырт-
қасыз жануарларының
популяциясы және
аууына мұнай газ
қызметінің теріс
әсерін бағалау;
14. Кіші өзендердің
экологиялық қауіп-
сіздігін зерделеу
және оны жақсарту
жөніндегі іс-шара-
ларды әзірлеу;
Жыл
ішінде
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі
15. Уран өндіруші
кәсіпорындардың
радиоактивтік қал-
дықтарымен ластан-
ған ашық су айдын-
дары мен топырақты
тазарту әдістерін
әзірлеу;
16. ИСО 14000 ха-
лықаралық экология-
лық стандарттарға
көшуді ғылыми қам-
тамасыз етуді әзір-
леу;
17. Қазақстан Рес-
публикасының қала-
ланған аумақтарының
атмосфералық ауасы-
ның сапасын басқа-
рудың ақпараттық
моделін әзірлеу
және енгізу;
18. Тәуекел фактор-
ларын анықтау және
олардың қоршаған
орта мен халық ден-
саулығына әсерін
төмендету;
19. Қазақстан Рес-
публикасының жер
беті суларының жай-
күйін, қорғау мен
пайдалануына талдау
өткізу;
20. Батыс Қазақстан
өңіріндегі эколо-
гиялық қолайсыз
аудандарда қоршаған
ортаның негізгі ин-
дикаторларын және
оның халық денсау-
лығына әсерін айқындау;
21. Оңтүстік Қазақ-
стан облысындағы
экологиялық негіз-
делген ауруларды
анықтау үшін қорша-
ған ортаның ласта-
нуының негізгі фак-
торларын анықтау;
22. Полихлордифе-
нилдермен ластанған
аумақтарды эколо-
гиялық бағалау;
23. Құрамында поли-
хлордифенилдер бар
қалдықтардың эколо-
гиялық қауіпсіз
шіруін зерттеу;
24. Іле-Балкаш бас-
сейнінің су ресурс-
тарының жай-кұйін,
жер беті суларының
сапасын және Іле
бассейнінің Қытай
Халық Республикасы
аумағында күтіліп
отырған су тұтыну
артуының болатын
мүмкін салдарын
бағалау.
25. Қоршаған орта-
ның қорғасынмен
ластануына кешенді
бағалау және оңалту
және экологиялық
тәуекелдерді төмен-
дету технология-
ларын әзірлеу;
26. Қазақстанның
оңтүстігіндегі уран
алынатын аудандар-
дағы радиоэколо-
гиялық жағдайды
зерттеу;
27. Термолюминес-
центтік дозаметри-
калық кешенін, жер-
гілікті жердің
радионуклидтермен
радиациялық лас-
тану деңгейін баға-
лау әдістемесін
әзірлеу және дайын-
дау және Қазақстан
Республикасы аумағы
бойынша радиациялық
фон картасын құру;
28. Щучье-Бурабай
курорт аймағы аума-
ғында оның орнықты
дамуының жолдарын
анықтау үшін кешен-
ді экологиялық зерттеулер;
29. Дефляцияланған
бет үстіндегі шека-
ралық (бет маңы)
қабаттағы желқұм
ағымының динамика-
сын зерттеу;
30. Қазақстан Рес-
публикасының Каспий
маңы өңірін эколо-
гиялық аймақтау;
31. Парник газдары-
ның сандық баға-
лауы, парник газда-
рының эмиссиясын
төмендету сценарий-
лерін әзірлеу, пар-
ник газдарының эмиссиясын төменде-
ту жөнінде Қазақ-
станның ұлттық стратегиясын әзір-
леу, парник газда-
рының шығарындысына
квоталарды лицен-
зиялаудың ұлттық
жүйесін құру үшін
жағдай дайындау,
парник газдарының
эмиссиясы/ағындысы
бойынша мониторинг
және есептілікті
жайластыру;

12. Изучение состояния
хранения и консервации
радиоактивных отходов, а
также их влияние на
состояние окружающей
среды в Республике
Казахстан;
13. Оценка негативного
влияния нефтегазовой
деятельности на популя-
ции и миграции ихтиофау-
ны и донных беспозвоноч-
ных животных на террито-
рии Северного Прикаспия;
14. Изучение экологичес-
кой безопасности малых
рек и разработка меро-
приятий по ее улучшению;
15. Разработка методов
очищения открытых водое-
мов и почвы, загрязнен-
ных радиоактивными
отходами уранодобывающих
предприятий;
16. Разработать научное
обеспечение перехода на
международные экологи-
ческие стандарты ИСО
14000;
17. Разработка и внедре-
ние информационной
модели управления
качеством атмосферного
воздуха урбанизированных
территорий Республики
Казахстан;
18. Выявление факторов
риска и снижение их
влияния на окружающую
среду и здоровье
населения;
19. Провести анализ
состояния, охраны и
использования поверх-
ностных вод Республики
Казахстан;
20. Определение основных
индикаторов загрязнения
окружающей среды и их
влияние на здоровье
населения в экологически
неблагоприятных районах
Западно-Казахстанского
региона;
21. Определение основных
факторов загрязнения
окружающей среды для
выявления экологически
обусловленных заболева-
ний в Южно-Казахстанской
области;
22. Экологическая оценка
территорий, загрязненных
полихлордифенилами;
23. Исследования эколо-
гически безопасного раз-
ложения отходов содержа-
щих, полихлордифенилы;
24. Оценить состояние
водных ресурсов,
качества поверхностных
вод Иле-Балхашского
бассейна и возможные
последствия ожидаемого
увеличения водопотребле-
ния в бассейне реки Иле
на территории Китайской
Народной Республики;
25. Комплексная оценка
загрязнения окружающей
среды свинцом и разра-
ботка технологии реаби-
литации и снижения
экологических рисков;
26. Изучение радиоэколо-
гической обстановки в
ураноносных регионах юга
Казахстана;
27. Разработка и изго-
товление термолюми-
несцентного дозиметри-
ческого комплекса, мето-
дики оценки уровня
радиационного загрязне-
ния местности радио-
нуклидами и составление
карты радиационного фона
по территории Республики
Казахстан;
28. Комплексные экологи-
ческие исследования на
территории Шучинско-
Боровской курортной зоны
для определения путей ее
устойчивого развития;
29. Исследовать динамику
ветропесчаного потока в
пограничном (приповерх-
ностном) слое над дефли-
руемой поверхностью;
30. Экологическое зони-
рование Прикаспийского
региона Республики
Казахстан;
31. Количественная оцен-
ка выбросов парниковых
газов, разработка
сценариев эмиссий парни-
ковых газов, разработка
национальной стратегии
Казахстана по снижению
эмиссий парниковых
газов, подготовка усло-
вий для создания нацио-
нальной системы лицензи-
рования квот на выбросы
парниковых газов, нала-
живание системы монито-
ринга и отчетности по
эмиссиям/стоку
парниковых газов;

32. Қазақстанда
экологиялық ахуал-
ды бағалау жөнінде
ғылыми зерттеулер,
табиғи ресурстарды
пайдалану деңгейі,
қоршаған ортаға
шаруашылық қызмет-
тің әсері және оған
қолайсыз ықпалды
төмендету үшін қол-
данылатын шаралар
және өзге де;
33. Қытай Халық Республикасымен
бірге екі тараптар-
да да бар суды тұ-
тынуды, суды бұруды
нормалау, су ресур-
старының сапасы
мәселелері, суды
үнемдеуіш техноло-
гиялар, суды пайда-
лануды оңтайланды-
ру жөніндегі мате-
риалдарды бірлесіп
зерттеу;
34. Сарқынды және
коллекторлық-дре-
наждық сулардың зерттеулерін өткізу
және оларды тиімді
тазарту және суару-
ға қайталама қолда-
ну жөніндегі ұсы-
ныстарды әзірлеу;
35. Балқаш маңының
шөлейтті агроланд-
шафттарының жер
асты суларын
қолданумен оазистік
суару жүйелерімен
экологиялық
орнықтылығын
арттыру тәсілдерін
әзірлеу;
36. Өңірдің клима-
тының өзгеруін ес-
керумен Сырдария
өзені ағынының бол-
жау әдістемесін әзірлеу;
37. Оңтүстік Қазақ-
станның суармалы
жерлерінің химия-
ландыру құралдарын
қолдану кезіндегі
техногендік ласта-
нуын және олардың
топырақ қасиеттері-
не және өңірдің
экологиялық жағдай-
ына әсер етуін зерттеу (Тасөткел
суару массиві мыса-
лында);
38. Химия өнеркәсі-
бі кәсіпорындары-
ның өнеркәсіптік
фтор бар шығарынды-
лары ареалында суармалы жерлер то-
пырақтарының қазір-
гі заманғы эколо-
гиялық жағдайын
кешенді бағалау
және фторидтердің
әрекетін төмендету
жөнінде ұсынымдар
әзірлеу;
Жаңа тақырыптар
бойынша ғылыми
зерттеулер:
1. Шөлейттенудің
ғарыштық ақпаратты
қолданумен монито-
рингінің тұжырым-
дамалық негізін
әзірлеу;
2. Қазақстан Рес-
публикасының ха-
лықаралық стандарт-
тарға көшу мүмкін-
дігін бағалаумен
автомобиль көлігі-
нің экологиялық
қауіпсіздігін
қамтамасыз ету
жөніндегі ғылыми
зерттеулер;
3. Экожүйеге биоло-
гиялық толыққанды
суларды қайтарумен
өнеркәсіптік және
тұрмыстық сарқынды
суларды тазарту
үшін цеолитті фото-
резонанстық биобел-
сендіру қондырғысын
әзірлеу және құру;
4. ЕМЕП/КОРИНЭЙР
нұсқаулыққа сәйкес
есептелетін эмис-
сиялар мөлшері мен
кәсіпорындардың
нақты шығарындылары
арасындағы сәйкес-
сіздікті талдауды
өткізу;
5. Қазақстанның
қатты тұрмыстық
қалдықтарын басқа-
рудың ұзақ мерзімді
өңірлік бағдарла-
малары;
6. Батыс Қазақстан
облысының айрықша
жанды мұрасын сақ-
тау және табиғи
экожүйесін қайта
қалпына келтіру
жөніндегі іс-
шараларды әзірлеу;
7. Қарашығанақ мұ-
найгазконденсат кен
орнының экожүйеле-
ріндегі заттар мен
энергия айналымының
орнықты сипаттама-
лары және баланстық
математикалық мо-
дель (50 жылдық
мониторинг негізін-
де);
8. Озон қабатын
бұзатын заттардың
тұтынушылары секто-
рының қазіргі за-
манғы дамуын баға-
лау және олардың
озон қабаты мен
климаттың өзгеруіне
әсері.
Секторлардың озон
қабатын бұзатын
заттар жөніндегі
Монреаль хаттамасы
бойынша міндеттеме-
лерді орындау үшін
қолданылатын шара-
ларға бейімделудің
мүмкіндіктері;

32. Научные исследования
по оценке экологической
ситуации в Казахстане,
степень использования
природных ресурсов,
влияния хозяйственной
деятельности на окружаю-
щую среду и меры, пред-
принимаемые для снижения
негативного воздействия
на нее и другое.
33. Организация с
Китайской народной
Республикой совместных
исследований и изучение
имеющихся у обеих стран
материалов по вопросам
нормирования водопотреб-
ления, водоотведения,
качества водных ресур-
сов, водосберегающим
технологиям, оптимизации
водопользования;
34. Провести исследова-
ние сточных и
коллекторно-дренажных
вод и разработать пред-
ложения по эффективной
их очистке и повторному
использованию на
орошение;
35. Разработать приемы
повышения экологической
устойчивости пустынных
агроландшафтов
Прибалхашья системами
оазисного орошения с
использованием подземных
вод;
36. Разработка методики
прогноза стока реки
Сырдарья с учетом изме-
нения климата региона;
37. Исследование
техногенного загрязнения
орошаемых земель южного
Казахстана при примене-
нии средств химизации и
их влияние на свойства
почв и экологическую
ситуацию региона (на
примере Тасоткельского
массива орошения);
38. Комплексная оценка
современного экологичес-
кого состояния почв
орошаемой зоны в ареале
промышленных фторсодер-
жащих выбросов предприя-
тий химической промыш-
ленности и разработка
рекомендаций по снижению
действия фторидов.
Научные исследования по
новым темам:
1. Разработка концеп-
туальной основы монито-
ринга опустынивания с
использованием
космической информации;
2. Научные исследования
по обеспечению экологи-
ческой безопасности ав-
томобильного транспорта
с оценкой возможности
перехода Республики
Казахстан к
международным
стандартам;
3. Разработка и создание
установок фоторезонанс-
ной биоактивации цеолита
для очистки промышленных
и бытовых сточных вод с
возвратом в экосистему
биологически
полноценной воды;
4. Провести анализ
несоответствия между
количеством эмиссий,
рассчитываемых согласно
Руководству
ЕМЕП/КОРИНЭЙР и факти-
ческими выбросами
предприятий;
5. Разработка долгосроч-
ных региональных систем
управления твердыми
бытовыми отходами
Казахстана;
6. Разработка мероприя-
тий по сохранению уни-
кального живого наследия
и восстановления природ-
ных экосистем Западно-
Казахстанской области;
7. Устойчивые характе-
ристики и балансовая
математическая модель
круговорота вещества и
энергии в экосистемах
Карачаганакского
нефтегазоконденсатного
месторождения (на
основании 50-летнего
мониторинга);
8. Оценка современного
развития секторов потре-
бителей озоноразрушающих
веществ и их воздействие
на озоновый слой и изме-
нения климата. Возмож-
ности адаптации секторов
к мерам, принимаемым для
выполнения обязательств
по Монреальскому прото-
колу по веществам, раз-
рушающих озоновый слой;

9. Қазақстан Рес-
публикасындағы
мұнайгаз кен орын-
дарын өндіру ауда-
нының экологиялық
жағдайын ғылыми-
техникалық бағалау;
10. Қазақстанда су-
жер ресурстарын пайдаланудың шекті
рұқсатты деңгейін
экологиялық норма-
лаудың жүйелері;
11. Жабайы жемісті
ормандардың биоло-
гиялық алуан түрлі-
лігін сауықтыру-
дың, көбейтудің
биотехникалық
әдістерімен сақтау
және Маlus sieveril Ldb. M. Roem., Malus niedzwetzkiana Diesk бағалы гено-
типтердің реинтро-
дукциясы;
12. Павлодар қала-
сының Солтүстік
өнеркәсіптік аума-
ғының қоршаған ор-
тасы үшін жер асты
суларының мұнай
өнімдерімен және
сынаппен ластануын
тәуекелді математи-
калық модельдеу
әдісімен бағалау;
13. Шаған өзенінің
әлеуетті әсер ету
аймағында радиация-
лық жағдайды зерттеу;
14. Ластаушы зат-
тарды эмиссиялары-
ның ұлттық шекті
коэффициентін
нақтылау және
есепті Біріккен
Ұлттар Ұйымы
Еуропалық
Экономикалық Комис-
сияға ұсыну, ЕМЕР
бақылауымен шыға-
рындылардың сандық
және сапалық құра-
мын талдау.
15. Өңірлік атмос-
фералық үдерістерді
және ауаның ласта-
нуын алыс қашықтық-
қа трансшекаралық
тасымалдауын модел-
деу.
16. Іле Алатауының
таулы тау маңы
аймағында сел және
лай көшкіні құбы-
лыстарының болуы-
ның алдын алу жө-
ніндегі инженерлік-
техникалық іс-шара-
ларды әзірлеу;
17. Солтүстік
Қазақстан облысы
шегінде Есіл өзені
бассейніне антропо-
гендік әсерді
зерттеу;
18. Солтүстік
Қазақстандағы
биоалуантүрлілікті
экологиялық бағалау
және оны оңтайлан-
дыру жөніндегі іс-
шараларды әзірлеу;
19. 1:1 000 000
масштабында Қазақс-
тан Республикасының
мамандандырылған
экологиялық карта-
ларының жиынтығын
құру және басып
шығаруға дайындау;
20. Балқаш өзенінің
экожүйесінің техно-
гендік ластануын
төмендету;
21. Қатты тұрмыстық
және сұйық өнер-
кәсіптік қалдықтар-
ды өңдеудің техно-
логиялық үдерісте-
рін әзірлеу және
параметрлерін
негіздеу;
22. Сәулеленуге
ұшырау дозаларын
анықтау үшін аппа-
ратуралық-әдістеме-
лік қамтамасыз
етуді әзірлеу;
23. Қазақстан Рес-
публикасын эколо-
гиялық аймақтау;
24. Қазақстан қала-
ларының экологиялық
атласы;
25. Арал маңындағы
экологиялық апат
аймақтарында тұра-
тын халықтың әлеу-
меттік-маңызды
аурулардың себеп-
салдарлық байланыс-
тарын анықтау;
26. Гептилмен лас-
тануға бақылаудың
тиімді технология-
сын әзірлеу және
Байқоңыр ғарыш
айлағында ғарыштық
зымырандары баспал-
дақтарының құлау
орындарында гептил-
дің адамға, жануар-
ларға және өсімдік-
терге әсерін
зерделеу.
27. Шекті-рұқсатты
деңгей нормативте-
рін белгілеу мақса-
тында қоршаған орта
жай-күйіне радио
жиілік диапазонда-
рының электр маг-
ниттік өрістің
әсерін зерттеу;
28. Қазақстан Рес-
публикасы атмосфе-
расының техногенді
ластануы деңгейіне
олардың ықпалын
болжау үшін шаруа-
шылық қызметі объектілерінен
эмиссияның сапалық
және сандық құрамы-
на жете зерттеулер
жүргізу;

9. Научно-техническая
оценка экологического
состояния района разра-
ботки нефтегазовых
месторождений в
Республике Казахстан;
10. Разработка системы
экологического нормиро-
вания уровня
использования водно-
земельных ресурсов в
Казахстане;
11. Сохранение биологи-
ческого разнообразия
дикоплодовых лесов
биотехнологическими
методами оздоровления,
размножения и
реинтродукция ценных
генотипов Malus
sieversii Ldb. M. Roem.,
Malus niedzwetzkiana
Dieck;
12. Оценка методами
математического модели-
рования иска для окру-
жающей среды Северной
промышленной зоны г.
Павлодара от загрязнения
подземных вод нефтепро-
дуктами и ртутью;
13. Обследование
радиационной обстановки
в зоне потенциального
влияния реки Шаган;
14. Уточнение националь-
ных удельных коэффициен-
тов эмиссий загрязняющих
веществ и предоставление
отчетности в Европейскую
Экономическую Комиссию
Организации Объединенных
Наций, анализ качествен-
ного и количественного
состава выбросов под
контролем ЕМЕП;
15. Моделирование
региональных атмосферных
процессов и трансгранич-
ного переноса загрязне-
ния воздуха на большие
расстояния;
16. Разработка
инженерно-технических
мероприятий по предот-
вращению образования
селевых и оползневых
явлений в горно-
предгорной зоне
Заилийского Алатау;
17. Изучение антропоген-
ного воздействия на
бассейн реки Ишим в
пределах Северо-
Казахстанской области;
18. Экологическая оценка
биоразнообразия в
Северном Казахстане и
разработка мероприятий
по его оптимизации;
19. Составить и подгото-
вить к изданию комплект
специализированных
экологических карт
Республики Казахстан
масштаба 1:1 000 000;
20. Снижение техногенно-
го загрязнения экосистем
оз.Балхаш;
21. Обоснование парамет-
ров и разработка техно-
логических процессов
переработки твердо-
бытовых и жидких
промышленных отходов;
22. Разработка
аппаратурно-
методического обеспече-
ния для определения доз
облучения;
23. Экологическое зони-
рование Республики
Казахстан;
24. Экологический атлас
городов Казахстана;
25. Выявление причинно-
следственных связей
социально-значимых
заболеваний населения,
проживающего в зоне
экологического бедствия
Приаралья;
26. Разработать
эффективную технологию
контроля загрязнения
гептилом и изучить
влияние гептила на
человека, животных и
растения в местах паде-
ния ступеней космических
ракет космодрома
Байконур;
27. Исследование влияния
электромагнитных полей
радиочастотных диапазо-
нов на состояние окру-
жающей среды с целью
определения нормативов
предельно-допустимых
уровней и разработка
методик расчета
биологически-опасной и
санитарно-защитной зоны;
28. Провести детальные
исследования качествен-
ного и количественного
состава эмиссий от
объектов хозяйственной
деятельности для
прогнозирования их
воздействия на уровень
техногенного загрязнения
атмосферы Республики
Казахстан;

29. Қазақстан Рес-
публикасының барлық
өңірлері (салалары)
үшін орнықты даму
индикаторлары (ны-
саналы көрсеткіш-
тері) жүйесінің
ғылыми негіздемесі;
30. Қазақстан Рес-
публикасы жағдайы
үшін ресурстарды
тиімді пайдалану
көрсеткіштерін арт-
тыру моделін
әзірлеу;
31. Су бассейндері-
нің, судың сапасы
мен қасиетін зер-
делеуге кешенді
тұрғынның ғылыми
негіздемесі (Еура-
зиялық су орталы-
ғын құру мақса-
тында);
32. "Серпінді
технологиялар және
жобаларды" енгізу
перспективасының
ғылыми-экологиялық
негіздемесі;
33. Елді мекендер
аумақтарында қор-
шаған ортаның сапа-
сын халықаралық
стандарттармен
үйлестірудің ғылы-
ми негіздемесі;
34. Республикалық
деңгейдегі объек-
тілер үшін қорша-
ған орта сапасының
нысаналы көрсеткіш-
терін әзірлеу жө-
нінде ғылыми зерт-
теулер жүргізу;
35. Орал-Каспий
орнықты даму аймағы
үлгісінде жеті эко-
жүйелік аймақты құ-
рудың ғылыми негіз-
демесі.
36. Шөлейтті жайы-
лымдар фитомелио-
рациясының агро-
климаттық негізде-
месі;
37. Солтүстік Қа-
зақстанның қара
топырақты ұсақ со-
рларды химиялық
мелиорациялау үшін
фосфогипсті қолда-
нудың экологиялық
қауіпсіз техно-
логияларын әзірлеу;
38. Ақтөбе облысын-
дағы шелейттену
үдерістерінің қор-
шаған ортаның сапа-
сы мен халық ден-
саулығының жағдай-
ына әсер ету қауіпінің нысаналық
көрсеткіштерін және
бағалау критерий-
лерін әзірлеу;
39. Батыс Қазақстан
бойынша шөлейттену
процесінің индика-
торларын әзірлеу
және мәліметтер
банкін құру;
40. Экологиялық
дағдарыс ошақта-
рында шөлейттену
үдерістерін бағалау
әдістерін және кү-
рес шараларын әзір-
леу;
41. Қазақстандағы
қуаңшылықтарды зерттеу және болжау;
42. Қазақстанның
құмды шөлдеріндегі
дефляциялық үдеріс-
тер жиілігін зерт-
теу;
"2007-2009 жылдарға
арналған Балқаш-
Алакөл бассейнінің
орнықты дамуын қам-
тамасыз ету" бағ-
дарламасы шеңберін-
де, оның ішінде:
1. Антропогендік
факторлардың Балқаш
-Алакөл бассейні
халқының денсаулы-
ғының нашарлау тен-
денциясына әсерін
зерделеу және баға-
лау;
2. Трансшекаралық
су ағындарының ағындарын шекаралас
елдердің суды алу
көлемін ескерумен
болжау әдістемесін
әзірлеу (Іле және
Ертіс өзендері мы-
салында);
3. Іле атырауының
экожүйесін зерттеу
және Іле өзені
атырауындағы және
Балқаш көліндегі
биоалуантүрлілікті
сақтау және өсімін
молайту, Іле өзені-
нің төменгі саласы-
ның экологиялық ор-
нықтылығын қамтама-
сыз ету жөніндегі
іс-шаралар кешенін
әзірлеу;
4. Тентек өзені
атырауы мен Сасық-
көл - Алакөл өзен-
дерінің экожүйесін
зерттеу және өзен-
дердің төменгі са-
лаларының экология-
лық орнықтылығын
қамтамасыз ету және
олардың биоалуан-
түрлілігін сақтау
жөніндегі іс-шара-
ларды әзірлеу;
5. Балқаш-Алакөл
бассейнінің рекреа-
циялық әлеуетін ке-
шенді игеру сызба-
сын ғылыми қамта-
масыз ету;

29. Научное обоснование
системы индикаторов
(целевых показателей)
устойчивого развития для
всех регионов (отраслей)
Республики Казахстан;
30. Разработка модели
повышения показателя
эффективности использо-
вания ресурсов для
условий Республики
Казахстан;
31. Научное обоснование
комплексного подхода к
изучению экологии водных
бассейнов, качества и
свойств воды (в целях
создания Евразийского
центра воды);
32. Научно-экологическое
обоснование перспектив
внедрения "прорывных
технологий и проектов";
33. Научное обоснование
гармонизации санитарно-
гигиенических нормативов
качества окружающей
среды на территории
населенных пунктов с
международными
стандартами;
34. Проведение научных
исследований по разра-
ботке целевых показа-
телей качества окружаю-
щей среды для объектов
республиканского уровня;
35. Научное обоснование
создания семи экосистем-
ных зон Казахстана на
примере Урало-Каспийской
зоны устойчивого
развития
36. Агроклиматическое
обоснование фитомелиора-
ции пустынных пастбищ;
37. Разработка экологи-
чески безопасной
технологии применения
фосфогипса для химичес-
кой мелиорации чернозем-
ных мелких солонцов
Северного Казахстана;
38. Разработка целевых
показателей и критериев
оценки риска воздействия
процессов опустынивания
на качество окружающей
среды и состояние
здоровья населения
Актюбинской области;
39. Разработка индикато-
ров процессов опустыни-
вания и создания банка
данных по Западно-
Казахстанской области;
40. Разработка методов
оценки и мер борьбы с
процессами опустынивания
в очагах экологического
кризиса;
41. Исследование и
прогнозирование засух в
Казахстане;
42. Исследовать интен-
сивность дефляционных
процессов в песчаных
пустынях Казахстана и
выявить наиболее опасные
районы их развития.
Научные исследования,
проводимые в рамках
государственных
программ, в том числе:
- в рамках Программы
"Обеспечение устойчивого
развития Балхаш-
Алакольского бассейна на
2007-2009 годы", в том
числе:
1. Изучение и оценка
влияния антропогенных
факторов на тенденцию
ухудшения здоровья
населения в Балхаш-
Алакольском бассейне;
2. Разработка методики
прогноза стока трансгра-
ничных водотоков с
учетом объема отбора
воды с сопредельными
государствами на примере
рек Или и Ертыс);
3. Исследование экосис-
темы дельты реки Иле и
разработка комплекса
мероприятий по сохране-
нию и воспроизводству
биоразнообразия в дельте
реки Иле и озера Балхаш,
обеспечению экологичес-
кой устойчивости низовий
реки Иле;
4. Исследование экосис-
темы дельты реки Тентек,
озер Сасыкколь-Алаколь и
разработка мероприятий
по обеспечению экологи-
ческой устойчивости
низовий рек и сохранению
и биоразнообразия;
5. Научное обеспечение
схемы комплексного
освоения рекреационного
потенциала Балхаш-
Алакольского бассейна;

6. Жер беті сулары
ресурстарының күті-
летін өзгерістері
шарттарында Балқаш-
Алакөл бассейнінің
табиғи-шаруашылық
жүйесінің гидро-
экологиялық қауіп-
сіздігін қамтамасыз
етудің негізін
әзірлеу;
7. Балқаш-Алакөл
бассейні аумағының
табиғи-ресурстық
потенциалы және
экологиялық жағдайы
карталарының кеше-
нін құру;
8. Балқаш-Алакөл
бассейнінің эколо-
гиялық жағдайының
азық-түлік нарығы-
ның қауіпсіздігіне
мен сапасына әсерін
бағалау;
9. Балқаш-Алакөл
өңірі экожүйелері-
нің орнықтылығын
арттырудың ғылыми
негіздерін әзірлеу.
Іске асыру мерзімі
- ақпан-желтоқсан.
Қазақ экология және
климат ғылыми-зерт-
теу институты үшін
Қазақстан Респуб-
ликасы Қоршаған
ортаны қорғау мини-
стрінің бұйрығымен
бекітілген тізбеге
сәйкес капиталдық
трансферттерді есеп
аудару.
Іске асыру мерзімі
- сәуір-желтоқсан.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тікелей нәтиже: қоршаған ортаны қорғау саласында өткізілген 89 тақырып, оның ішінде 47 жалғастырушы, 42 жаңа тақырып бойынша ғылыми зерттеулердің нәтижелері жөнінде есептер мен ұсынымдар;
Қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділерді және өндіріс қалдықтарының жинақталуын тұрақты деңгейде сақтау жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру; республиканың әртүрлі өңірлеріндегі және шекара маңындағы қазіргі заманғы экологиялық жағдайды бағалау, ірі экологиялық проблемаларды шешуге бағытталған шараларды қолдану үшін ұсынымдар мен әдістемелерді әзірлеу; орнықты даму индикаторларының ғылыми-негізделген жүйесін әзірлеу;
Балқаш-Алакөл бассейнінің орнықты дамуын қамтамасыз етуге және халықтың өмір сүру деңгейін арттыруға бағытталған су-экологиялық проблемаларын шешу.
Ғылыми-зерттеулік базаны дамыту үшін экология мен климаттың ғылыми-зерттеу институтына жабдықтар сатып алынатын болады.
Түпкі нәтиже: қоршаған орта сапасын тұрақтандыру, ел дамуының орнықтылығын арттыру жөніндегі міндеттерді шешу үшін жағдайлар жасау, елдің экологиялық жағдайдың әрі қарай нашарлауының және халық денсаулығына нақты және әлеуетті қауіптері алынатын болады; халықтың климат пен озон қабатының өзгеруінің, биоалуантүрліліктің қысқаруының, топырақ жамылғысының, судың, ауаның ластануының проблемалық мәселелерін қоса жаһандық, ұлттық және өңірлік экологиялық проблемалар туралы, сондай-ақ оларды шешудің жолдары мен бағыттары туралы ақпараттандырулығының артуы, бұл экологиялық қолайсыз өңірлердегі әлеуметтік көрнеулікті төмендетуге ықпал ететін болады.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: бір тақырып бойынша ғылыми зерттеулер жүргізудің орташа құны 3 647 мың теңгені құрайды.
Уақытылығы: жасалған шарттарға сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алудың бекітілген жоспарына сәйкес бір жыл ішінде.
Сапасы: қоршаған ортаның сапасын оның тозу қарқынын азайту және анағұрлым қауіпті процестер мен үрдістерді тұрақтандыру жолымен сақтау.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
342-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектілерін салу және реконструкциялау"
деген 004 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

6. Разработка основы
обеспечения гидроэколо-
гической безопасности
природно-хозяйственной
системы Балхаш-
Алакольского бассейна в
условиях ожидаемых
изменений ресурсов
поверхностных вод;
7. Создание комплекта
карт природно-ресурсного
потенциала и экологичес-
кого состояния террито-
рии Балхаш-Алакольского
бассейна;
8. 0ценка влияния эколо-
гического состояния
Балхаш-Алакольского
бассейна на безопасность
и качество продуктового
рынка;
9. Разработка научных
основ повышения устойчи-
вости экосистем Балхаш-
Алакольского региона.
Срок реализации -
февраль-декабрь.
Перечисление капитальных
трансфертов на приобре-
тение оборудования для
Казахского научно-
исследовательского
института экологии и
климата в соответствии
с перечнем утверждаемым
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан.
Срок реализации -
апрель-декабрь.
В те-
чение
года
Министерство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: отчеты и рекомендации по результатам проведенных научных исследований в области охраны окружающей среды по 89 темам, из которых 47 продолжающиеся и 42 новые темы.
Разработка и реализации мер по сохранению на стабильном уровне выбросов и сбросов в окружающую среду и накопления отходов производства; оценка современной экологической обстановки в различных регионах республики и приграничных территорий, разработка рекомендаций и методик для принятия мер, направленных на решение крупных экологических проблем; разработка научно-обоснованной системы индикаторов устойчивого развития; решение водно-экологических проблем, направленных на обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна и повышение жизненного уровня населения.
Для развития научно-исследовательской базы научно-исследовательскому институту экологии и климата будет приобретено оборудование.
Конечный результат: создание условий для решения задач по стабилизации качества окружающей среды, повышению устойчивости развития страны, будут сняты реальные и потенциальные угрозы дальнейшего ухудшения экологической ситуации и здоровью населения страны; повышение информированности населения республики о глобальных, национальных и региональных экологических проблемах, а также о путях и направлениях их решения, включая проблемные вопросы изменения климата и озонового слоя, сокращения биоразнообразия, опустынивания, загрязнения почвенного покрова, воды, воздуха, что будет способствовать снижению социальной напряженности в экологически неблагополучных регионах.
Финансово-экономический результат: средняя стоимость проведения научных исследований по одной теме составляет 3 647 тыс. тенге.
Своевременность: в течение года в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг согласно заключенным договорам.
Качество: сохранность качества окружающей среды путем замедления темпов ее деградации и стабилизации наиболее опасных процессов и тенденции.
ПРИЛОЖЕНИЕ 342
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
004 "Строительство и реконструкция объектов охраны окружающей среды"
на 2008 год

1. Құны : 1360243 мың теңге (бір миллиард үш жүз алпыс миллион екі жүз қырық үш мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі ; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексі .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері:
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаның жай-күйін жақсарту, табиғи ресурстардың қалпына келтіру, сақтау және ұтымды пайдалану, табиғи ортаға ұлғаймалы антропогендік әсер етуді азайту, қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін дамыту, қоршаған ортаны қорғауды мемлекеттік басқаруды дамытудың институционалдық негіздерін құру, елдің экономикалық әлеуетін ұтымды аумақтық ұйымдастыру, табиғи, экономикалық және еңбек ресурстарын, географиялық жағдайды тиімді пайдалану үшін жағдай жасау.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : табиғи ресурстардың сарқылуы мен ластануының алдын алу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Багдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Қоршаған
ортаны
қорғау
объектіле-
рін салу,
және ре-
конструк-
циялау
Мынадай инвестиция-
лық жобаларды іске
асыру:
"Қазақстан Респуб-
ликасы Қоршаған
ортаны қорғау мини-
стрлігінің ұлттық
метеорология орта-
лығының құрылысы"
(2007 жылғы 11
наурыздағы Мемле-
кеттік ведомстводан
тыс сараптаманың N
23-70/07 қорытын-
дысы);
"Жамбыл облысы Та-
раз қаласында ағын-
ды суларды толық
биологиялық тазалау
кешенінің құрылысы"
(2005 жылғы 30 қа-
рашадағы Мемлекет-
тік ведомстводан
тыс сараптаманың N
7-602/05 қорытын-
дысы).
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : тікелей нәтиже: Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің ұлттық метеорологиялық орталығы құрылысының жұмыстар көлемін орындау, Жамбыл облысы Тараз қаласында ағынды суларды толық биологиялық тазалау кешені құрылысын басталуы.
Соңғы нәтиже: экологиялық ахуалды жақсарту үшін қоршаған ортаны қорғау объектілерін іске қосу.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: негізгі қаржы қорын ұлғайту.
Уақыттылығы: жұмыстың орындалу жоспар-кестесіне және келісім-шартқа сәйкес.
Сапа: құрылыс нормаларына және ережелеріне сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
343-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектілерін оңалту"
деген 005 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

1. Стоимость: 1360243 тысячи тенге (один миллиард триста шестьдесят миллионов двести сорок три тысячи тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года; Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года;
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: улучшение состояния окружающей среды, восстановление, сохранение и рациональное использование природных ресурсов, уменьшение возрастающего антропогенного воздействия на природную среду, развитие системы управления качеством окружающей среды, создание институциональных основ развития государственного управления охраной окружающей среды, создание условий для рациональной территориальной организации экономического потенциала страны, эффективного использования природных, экономических и трудовых ресурсов, географического положения.
5. Задачи бюджетной программы: предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Строи-
тельство и
реконструк-
ция объектов
охраны
окружающей
среды
Реализация следующих
инвестиционных
проектов:
"Разработка и прове-
дение государственной
вневедомственной
экспертизы проектно-
сметной документации
и начало строитель-
ства комплекса полной
биологической очистки
сточных вод города
Тараз Жамбылской
области" (заключение
Государственной
вневедомственной
экспертизы N 7-602/05
от 30 ноября 2005
года);
"Строительство
Национального центра
метеорологии
Министерства охраны
окружающей среды
Республики Казахстан"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы
N 23-70/07 от 11
марта 2007 года).
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: Выполнение объема работ по строительству Национального центра метеорологии Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан, начало строительства комплекса полной биологической очистки сточных вод города Тараз Жамбылской области.
Конечный результат: развитие объектов охраны окружающей среды для улучшения экологической обстановки.
Финансово-экономические результаты: увеличение фонда основных средств.
Своевременность: согласно плану-графика выполнения работ и заключенных договоров.
Качество: согласно СНиП.
ПРИЛОЖЕНИЕ 343
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
005 "Реабилитация объектов охраны окружающей среды"
на 2008 год

1. Құны : 1 174 880 мың теңге (бір миллиард бір жүз жетпіс төрт миллион сегіз жүз сексен мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі :
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі ; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексі ; Қазақстан Республикасы мен Жаһандық экологиялық қордың Атқарушы агенттігі ретінде әрекет ететін Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Сенімгерлік қордың Гранттық келісімін (Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жоба) ратификациялау туралы 2004 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы ; "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздік тұжырымдамасы туралы" 2003 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Президентінің N 1241 Жарлығы ; Қазақстан Республикасы мен Жаһандық экологиялық қордың Атқарушы агенттігі ретінде әрекет ететін Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Сенімгерлік қордың Гранттық келісімін (Қуаң жерлерді басқару жөніндегі жоба) бекіту туралы 2003 жылғы 11 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің N 920 қаулысы ; "Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы күрес жөніндегі 2005-2015 жылдарға арналған бағдарлама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 49 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты: Қазақстан Республикасының аумағында жерлердің шөлейттенуі және азып-тозуы процесін тоқтата тұру және алдын алу, сондай-ақ табиғи ресурстарды сақтау, қалпына келтіру және тұрақты пайдалану.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : қуаңшылық жағдайларында жерді пайдаланудың тұрақты жүйелерін енгізу; топырақтың азып-тозуымен күресу; "көмірсутегі квоталарымен" халықаралық саудасына Қазақстан Республикасының қатысу мүмкіндігін айқындау үшін көміртегінің жұту деңгейін бағалау; биологиялық алуантүрлілікті кеңейту; табиғи ресурстардың сарқылуының және ластануының алдын алу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Қоршаған
ортаны қорғау
объектіле-
рін оңалту
2
005
Ішкі көз-
дер есебі-
нен
Балқаш-9 қаласын-
да "Дарьял-У"
радио локальды
станциясының кон-
денсаторларын кә-
деге жаратуға бастапқы дайындық
жөніндегі учаске"
жобасын іске асы-
ру (Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың 2006
жылғы 28 шілдеде-
гі N 2-403/06
қорытындысы)
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі
3

1. Стоимость: 1174880 тысяч тенге (один миллиард сто семьдесят четыре миллиона восемьсот восемьдесят тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года; Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года; Закон Республики Казахстан от 8 января 2004 года "О ратификации Грантового соглашения Доверительного фонда (Проект по управлению засушливыми землями) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, действующим в качестве Исполнительного агентства Глобального экологического фонда"; Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2003 года N 920 "О заключении Грантового соглашения Доверительного фонда (Проект по управлению засушливыми землями) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, действующим в качестве Исполнительного агентства Глобального экологического фонда"; постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 "Программа по борьбе с опустыниванием Республики Казахстан на 2005-2015 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: приостановление и предотвращение процесса опустынивания и деградации земель, а так же сохранение, восстановление и устойчивое использование природных ресурсов на территории Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы: внедрение устойчивых систем землепользования в засушливых условиях; борьба с деградацией почв; оценка уровня поглощения углерода для определения возможности участия Республики Казахстан в международной торговле "углеводородными квотами"; расширение биоразнообразия; предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Реабилитация
объектов
охраны
окружающей
среды
2
005
За счет
внутренних
источников
Реализация проекта
"Участок по первичной
подготовке к утилиза-
ции конденсаторов
радиолокационной
станции "Дарьял-У" в
городе Балхаше-9"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы
N 2-403/06 от 28 июля
2006 года)
январь-
декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
3

006
Республи-
калық бюд-
жеттен
грантты
бірлесіп
қаржылан-
дыру есе-
бінен
Қарағанды облысы
Шет ауданында
"Қуаң жерлерді
басқару" жобасын
іске асыру, Аста-
на қаласындағы
және Қарағанды
облысы Шет ауданы
Красная поляна
кентінде
Жобаны Басқару
Тобының офисте-
рін ұстау, оның
ішінде операция-
лық шығындар,
жалақы төлеу, іс-
сапар шығындары,
ұстауға, қызмет
етуге, ғимарат,
үй-жайды ағымда-
ғы жөндеуге, жаб-
дықтарды, автокө-
лікті, ауыл ша-
руашылық техника-
сын және өзге не-
гізгі құралдарды
жөндеуге шығын-
дар; байланыс
қызметін төлеу;
жылу үшін, элек-
трэнергия, БАҚ-на
жазылуына төлем-
ақы,
"1С: Бухгалтерия"
сүйемелдеуін тө-
леу, брокерлік
қызметті төлеу.
Автокөлік құрал-
дарын иеленуші-
лердің азаматтық
-құқықтық жауап-
кершілігін мін-
детті сақтанды-
руға жарналар
төлеу.
Тұқымды, бұта
көшеттерін, ты-
ңайтқыштар, ЖЖМ,
гербицидтер, кең-
се тауарларын
және құрауыш қо-
салқы заттар, ҚҚС
төлеу, кедендік
баж өзге де тө-
лемдер түрі.
Күн батареясын,
биогаз қондырғы-
сының су көтеру
құрылғылары бар
бес генераторын
және екі тұқым
тазалау машинала-
рын сатып алу,
жарнамалар
жариялау, темір-
жолдың тұйықтал-
ған басын жалға
алу, автокөлік-
тің техникалық
қарау, консалтин-
гтік қызметтерді
сатып алу, фер-
мерлерге ауылша-
руашылық техни-
касына жөндеу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі
4
018
Грант есебінен
Қарағанды облысы
Шет ауданында
"Қуаң жерлерді
басқару" жобаны
іске асыру, Аста-
на қаласындағы
және Қарағанды
облысы Шет ауданы
Красная поляна
кентінде Жобаны
Басқару Тобының
офистерін ұстау,
оның ішінде опе-
рациялық шығын-
дар, жалақы тө-
леу, іссапар шы-
ғындары, ұстауға,
қызмет етуге, ғи-
марат, үй-жайды
ағымдағы жөндеу-
ге, жабдықтарды,
автокөлікті, ауылшаруашылық
техникасын және
өзге негізгі
құралдарды жөн-
деуге шығындар
байланыс қызметін
төлеу; жылу үшін,
электрэнергия, БАҚ жазылуына тө-
лемақы;
"1С: Бухгалтерия"
сүйемелдеуін тө-
леу, брокерлік
қызметті төлеу.
Автокөлік құрал-
дарын иеленуші-
лердің азаматтық
-құқықтық жауап-
кершілігін мін-
детті сақтанды-
руға жарналар тө-
леу.
Тұқымды, бұта кө-
шеттерін, тыңайт-
қыштар, ЖЖМ, гер-
бицидтер, кеңсе
тауарларын және
құрауыш қосалқы
заттар, ҚҚС тө-
леу, кедендік баж
өзге де төлемдер
түрі.
Күн батареясын,
су көтеру құрыл-
ғысы бар бес ге-
нератор, биогаз
қондырғысын және
басқа да тұқым
тазалау машинала-
рын сатып алу,
жарнамалар
жариялау, темір-
жолдың тұйықтал-
ған басынжалға
алу, автокөліктің
техникалық қарау,
консалтингтік
қызметтерді сатып
алу, фермерлерге
ауылшаруашылық
техникасына жөн-
деу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі

006
За счет
софинанси-
рования
гранта из
республикан-
ского
бюджета
Реализация проекта
"Управление засушливы-
ми землями" Шетского
района Карагандинской
области;
содержание офисов
Группы Управления
Проектом в г. Астане
и п. Красная поляна
Шетского района
Карагандинской
области, том числе
операционные расходы,
заработная плата,
командировочные расхо-
ды, расходы на содер-
жание, обслуживание,
текущий ремонт зданий,
помещений, ремонт обо-
рудования, автотранс-
порта, сельскохозяйст-
венной техники и дру-
гих основных средств;
оплата услуг связи,
оплата за отопление,
электроэнергию, под-
писка на СМИ, сопро-
вождение ПО "1С:
Бухгалтерия", оплата
брокерских услуг.
Оплата взносов на
обязательное страхова-
ние гражданско-
правовой ответствен-
ности владельцев
автотранспортных
средств, страхование
автотранспорта.
Приобретение семян,
саженцев кустарников,
удобрений, ГСМ,
гербицидов, канцеляр-
ских товаров и
комплектующих запасных
частей, оплата НДС,
таможенных пошлин и
других видов платежей.
Приобретение солнечных
батарей, пяти генераторов с водоподъемными устройствами биогазовой установки и двух семяочистительных машин.
Публикация объявлений,
аренда железнодорожно-
го тупика, технический
осмотр автотранспорта,
приобретение консал-
тинговых услуг, ремонт
сельскохозяйственной
техники фермерам.
январь-
декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
4
018
За счет
гранта
Реализация проекта
"Управление засушливы-
ми землями" Шетского
района Карагандинской
области;
содержание офисов
Группы Управления
Проектом в г. Астане
и п. Красная поляна
Шетского района Кара-
гандинской области, в
том числе операционные
расходы, заработная
плата, командировочные
расходы, расходы на
содержание, обслужива-
ние, текущий ремонт
зданий, помещений,
ремонт оборудования,
автотранспорта,
сельскохозяйственной
техники и других
основных средств;
оплата услуг связи,
оплата за отопление
электроэнергию, под-
писка на СМИ, сопро-
вождение ПО "1С:
Бухгалтерия", оплата
брокерских услуг.
Оплата взносов на
обязательное страхова-
ние гражданско-
правовой ответствен-
ности владельцев
автотранспортных
средств, страхование
автотранспорта.
Приобретение семян,
саженцев кустарников,
удобрений, ГСМ,
гербицидов, канцеляр-
ских товаров и
комплектующих запасных
частей, оплата НДС,
таможенных пошлин и
других видов платежей.
Приобретения солнечных батарей, пяти генераторов с водоподъемными устройствами, биогазовой установки и других семяочистительных машин.
Публикация объявлений,
аренда железнодорожно-
го тупика, технический
осмотр автотранспорта,
приобретение консал-
тинговых услуг, ремонт
сельскохозяйственной
техники фермерам.
январь-
декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 , 2008.11.12. N 581д Қаулыларымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тікелей нәтиже: 12000 га тыңайған жерлерді қайта қалпына келтіру, 2300 га фитомелиорантарды жолақты егістікті жүргізу, 3,0 га көлемге бұта-көшеттерді өндіру үшін питомниктер салу, 3 га көлемге бұта көшеттерін отырғызу жөнінде жұмыстар жүргізу, сүт өнімдерін тапсыру көлемін арттыру және 15 млн. теңге мөлшерінде халыққа қосымша кіріс, мал шаруашылық және өсімдік шаруашылығының өнімін арттыру халықты қамтамасыз етудің 150 бірлік артуына әкеледі; мал асырау үшін 60 тонна жем дақылдарын тазалау, 5 фермер шаруашылығын күн батареясымен және биогаз қондырғысымен қамтамасыз ету, істемейтін 5 құдықты қалпына келтіру. Жобаны бұдан әрі жылдары іске асыру үшін дайындық жұмыстарын жүргізу (топырақ дайындау, тұқымдар және жабдықтар сатып алу).
"Дарьял-У" әскери базасында құрамында полихлордефинил бар (берік органикалық заттар) 15 мың конденсаторларды кәдеге жарату.
Түпкі нәтиже: жерді қайта қалпына келтіру және оның тозуының алдын алу жөніндегі үлгілі жобаны іске асыру, жердің қуаңданумен және тозуымен күрес мәселелері жөнінде шешімдерді қабылдау үдерісіне халықтық барлық жіктерін қатысуын қамтамасыз ету. Қоршаған ортаға полихлордефинилдың өтіп кетуінің алдын алу.
Қаржылық-экономикалық нәтижелер: жобалар қайтарымсыз негізде республикалық бюджет қаржысы есебінен қаржыландыру қажеттігімен коммерциялық емес, шығынды болып табылады.
Уақыттылығы: жер танаптарын жобаны іске асыру жоспарына сәйкес өңдеу. Жұмыс кестесіне сәйкес жобалық-сметалық құжаттамаға келісті әскери базада конденсаторларды кәдеге жарату.
Сапасы: өсімдіктің табиғи түрде қалпына келуіне (сырттай араласусыз) кемінде 50 жыл қажет, ал жоба бойынша жүргізіліп жатқан іс-шаралар осы кезеңді 20 жылға дейін қысқартуға мүмкіндік береді; жемшөп жерлерін жасаудың жоғары өнімділігі жердің табиғи түрде қалпына келу процесіне қарағанда көміртегін сіңірудің 3-4 есе көбеюін қамтамасыз етеді. Балқашқа полихлордифенилдің жайылу қауіпі жойылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
344-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Гидрометеорологиялық мониторинг жүргізу"
деген 006 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.06.2008 N 581 ; от 12.11.2008 N 581д .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: восстановление 12000 га залежных земель, проведение полосного посева 2300 га фитомелиорантов, закладка питомников для производства саженцев-кустарников на площади 3,0 га, проведение работ по посадке саженцев кустарников на 3 га площади, увеличение объема сдачи молочной продукции на 1000 т и дополнительный доход населения в размере 15 млн. тенге, увеличение производства животноводческой и растениеводческой продукции приведет к росту занятости населения на 150 единиц, очистка 60 тонн семян житняка, обеспечение 5 фермерских хозяйств солнечными батареями и биогазовой установкой, восстановление 5 заброшенных колодцев для выпаса скота; проведение подготовительных работ для последующих лет реализации Проекта (подготовка почвы, приобретение семян и оборудования).
Утилизация 15 тысяч конденсаторов, содержащих полихлордифенилы (стойкие органические загрязнители) на военной базе "Дарьял-У".
Конечный результат: реализация пилотного проекта по восстановлению земель и предотвращение их деградации, информирование и обеспечение участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам борьбы с опустыниванием и деградацией земель. Предотвращение утечки полихлордифенила в окружающую среду.
Финансово-экономический результат: проекты являются не коммерческими, затратными, с необходимостью финансирования за счет средств республиканского бюджета на безвозвратной основе.
Своевременность: обработка площадей согласно плану реализации проекта. Утилизация конденсаторов на военной базе согласно проектно-сметной документации в соответствии с графиком работ.
Качество: при естественном процессе восстановления растительности (без внешнего вмешательства) требуется не менее 50 лет, а мероприятия по проекту позволят сократить этот период до 20 лет; высокая продуктивность создания кормовых угодий обеспечивает поглощение углеводорода в 3-4 раза больше, чем при естественном процессе восстановления земель. Снимется угроза попадания в Балхаш полихлордифенила.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
ПРИЛОЖЕНИЕ 344
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
006 "Ведение гидрометеорологического мониторинга"
на 2008 год

1. Құны : 1946921 мың теңге (бір миллиард тоғыз жүз қырық алты миллион тоғыз жүз жиырма бір мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 137- , 138- , 141- , 146 , 149 - 151-баптары ; 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 59-бабы ; "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңының 16-1-бабы ; "Дүниежүзілік метеорологиялық ұйым Конвенциясына қосылу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 13 сәуірдегі N 296 қаулысы ; "Табиғи ортаның жай-күйін бақылайтын станциялардың мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 10 қаңтардағы N 38 қаулысы ; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185 қаулысының 2-3-тармақтары, 4-тармақтың 1-тармақшасы, 5-6-тармақтары; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885 қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1378 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік су кадастрын жүргізудің ережесінің 59-бабындағы 1-4-тармақтары.
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : халық өмірінің, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдарды гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : гидрометеорологиялық мониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, жүйелі гидрометеорологиялық бақылауларды жүргізу, гидрометеорологиялық ақпаратты жинау, қорыту және талдау, ауа райының болжамдарын жасау.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Гидромете-
орология-
лық мони-
торинг
жүргізу
Мемлекеттік сатып
алу шеңберінде
мемлекеттік гид-
рометеорологиялық
мониторингті 256
метеостанцияда,
276 гидрологиялық
бекеттерде, 52
агрометеобекетте,
2 қар көшкіні станцияларында
және 20 қар өлшеу
бағдарларында
болжамдық, режим-
дік-анықтамалық,
гидрометеороло-
гиялық, агроме-
теорологиялық,
аэрологиялық ақ-
паратты дайындау
үшін гидрометео-
рологиялық желі-
нің үздіксіз
қызмет етуін қам-
тамасыз ететін
барлық шығындар
мен ілеспе қыз-
меттерді ескеру-
мен енгізу ("Жер
беті сулары"
бөлімі бойынша
мемлекеттік су
кадастрын енгізу,
метеостанцияның
және гидробекет-
тердің орнын ауыстыру; су тас-
қынынан кейін қи-
раған гидробекет-
терді қалпына
келтіру; мемле-
кеттік тапсырысты
орындау үшін не-
гізгі құралдар
сатып алу; жаңа
қадағалау пункт-
терін құру, ста-
ционарлық агроме-
теорологиялық
пункттерді құру).
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі

1. Стоимость: 1946921 тысяча тенге (один миллиард девятьсот сорок шесть миллионов девятьсот двадцать одна тысяча тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 137 -138, 141 -146, 149 -151 Экологического кодекса Республики Казахстан, статья 59 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статья 16-1 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве"; постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 апреля 1993 года N 296 "О присоединении к Конвенции Всемирной Метеорологической Организации"; постановление Правительства Республики Казахстан от 10 января 1996 года N 38 "Об утверждении Положения о статусе наблюдательной станции за состоянием природной среды"; пункты 1-3, подпункт 1 пункта 5, пункты 6-7 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании Республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет"; пункты 2-3, подпункт 1 пункта 4, пункты 5-6 Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885; пункты 1-4 статьи 59 Правил ведения государственного водного кадастра, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1378.
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение фактической и прогнозной гидрометеорологической информацией государственные органы для обеспечения безопасности жизни населения, субъектов, осуществляющих деятельность по производству сельскохозяйственной продукции.
5. Задачи бюджетной программы: обеспечение функционирования системы гидрометеорологического мониторинга, проведение систематических гидрометеорологических и агрометеорологических наблюдений, сбор, обобщение и анализ гидрометеорологической информации, составление метеорологических, гидрологических, агрометеорологических и морских прогнозов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Ведение
гидрометео-
рологичес-
кого мони-
торинга
Ведение государствен-
ного гидрометеорологи-
ческого мониторинга в
рамках государственно-
го заказа на 256
метеостанциях, 9 аэро-
логических станциях,
276 гидрологических
постах, 52 агрометео-
постах, на 2-х снего-
лавинных станциях и
20 снегомерных маршру-
тах для подготовки
прогностической,
режимно-справочной
гидрометеорологичес-
кой, агрометеорологи-
ческой, аэрологической
информации с учетом
всех затрат и сопут-
ствующих услуг, обес-
печивающих бесперебой-
ное функционирование
гидрометеорологической
сети (ведение государ-
ственного водного
кадастра по разделу
"Поверхностные воды",
перенос метеостанций и
гидропостов, восста-
новление разрушенных
гидропостов после
паводка, приобретение
основных средств для
выполнения государ-
ственного заказа,
создание новых пунктов
наблюдений, создание
стационарных агроме-
теорологических
пунктов).
январь-
декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тікелей нәтиже: мемлекеттік органдарға ұсынылатын Қазақстан аумағы бойынша күн сайынғы 253 гидрометеорологиялық бюллетень, Қазақстан аумағы бойынша күн сайынғы 253 гидрологиялық бюллетень, Қазақстан аумағы бойынша ауа райының ай сайынғы 12 бюллетені, 14 облыс және әкімшілік орталық бойынша 2 және 3 тәулікке ауа райының 4318 болжамы, 14 облыс және әкімшілік орталық бойынша ауа райының апталық 728 және онкүндік 504 болжамы, облыстар бойынша қауіпті және апатты гидрометеорологиялық құбылыстардың пайда болу мүмкіндігі туралы пайда болуы бойынша апаттық ескертулер, күн сайынғы 97 қар көшкіні бюллетенін шығару, күн сайынғы 50 сел тасқыны бюллетенін шығару, Каспий теңізі бойынша апта сайынғы 52 бюллетень шығару, агрометеорологиялық апта сайынғы 36 бюллетень шығару.
Қазақстан Республикасы жер үсті суларының режимі мен ресурстары туралы ақпарат алу және осы ақпаратпен 2 мемлекеттік органды (Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі) қамтамасыз ету.
Қаржылық-экономикалық нәтиже: гидрометеорологиялық мониторингті жүргізуге қолданыстағы желінің орташа өлшемді шығындарының есебі: бір метеорологиялық станцияға - 4050,2 мың теңге; бір гидробекетке - 905,5 мың теңге; бір метеобекетке - 680,3 мың теңге; бір агрометеобекетке - 649,6 мың теңге; бір аэрологиялық станцияға - 224789,8 мың теңге.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
345-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық жүйесін құру және дамыту"
деген 007 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1 . Құны : 186000 мың теңге (бір жүз сексен алты миллион теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексі ; "Ақпаратқа кіру, жұртшылықтың шешімдер қабылдау процесіне қатысуын және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша әділ сот ісін жүргізуге қол жеткізу туралы конвенцияны ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы Заңы ; "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы ; "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы ; "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығы ; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары (екінші кезең) туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822 қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 желтоқсандағы N 1201 қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4.Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес ақпараттық-техникалық қамтамасыз етуді дамыту және қоршаған ортаны қорғау саласындағы шешімдерді қабылдауды қолдау және басқару үшін.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : қоршаған ортаны қорғау саласында мәліметтерді есепке алуды орталықтандыру, ҚР Қоршаған орта минінің құрылымдық бөлімшелерінің ішінде ақпараттық өзара әрекеттің жеделдік көрсеткіштерін және сенімділігін арттыру, табиғат қорғау іс-шараларын орындауға бақылауды арттыру, экологиялық рұқсаттарды қарастыруды және беруді автоматтау.

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: выпуск 253 ежедневных гидрометеорологических бюллетеней по территории Казахстана, 253 ежедневных гидрологических бюллетеней по территории Казахстана, 12 ежемесячных бюллетеней погоды по территории Казахстана, 4382 прогнозов погоды на 2-е и 3-и сутки по 14 областям и административным центрам, 728 прогнозов погоды на неделю и 504 на декаду по 14 областям и административным центрам, штормовых предупреждений о возможности возникновения опасных и стихийных гидрометеорологических явлений по областям по мере возникновения, 97 ежедневных снеголавинных бюллетеней; 50 ежедневных селевых бюллетеней; 52 еженедельных бюллетеней по Каспийскому морю, 36 ежедекадных агрометеорологических бюллетеней, представляемых государственным органам.
Получение информации о режиме и ресурсах поверхностных вод Республики Казахстан и обеспечение данной информацией 2-х государственных органов (Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан).
Финансово-экономический результат: средневзвешенные затраты на ведение гидрометеорологического мониторинга действующей сети в расчете: на одну метеорологическую станцию - 4050,2 тыс. тенге; на один гидропост - 905,5 тыс. тенге; на один метеопост - 680,3 тыс. тенге; на один агрометеопост - 649,6 тыс. тенге; на одну аэрологическую станцию 24789,8 тыс. тенге; на одну снеголавинную станцию - 6465,3 тыс. тенге; на один снегомерный маршрут - 1264,4 тыс. тенге.
Конечный результат: обеспечение населения, государственных органов достоверной режимной и прогностической гидрометеорологической информацией и предупреждениями о возникновении опасных гидрометеорологических явлений, предоставление справок о неблагоприятных природных явлениях субъектам, осуществляющим деятельность по производству сельскохозяйственной продукции.
Своевременность: предоставление прогнозной гидрометеорологической информации государственным органам для информирования населения в соответствии со схемой оповещения с максимально возможной заблаговременностью.
Качество: оправдываемость гидрометеорологических прогнозов: суточных по пункту - 88 (88-2007 г) процентов, суточных по области - 91 (91-2007 г) процентов, на 2-е сутки по области - 86 (85-2007 г) процентов, на 3-й сутки по области - 84 (83-2007 г) процентов, опасных явлений погоды - 85 (85-2007 г) процентов, штормовых предупреждений о стихийных гидрометеорологических явлениях (СГЯ) и резких изменениях погоды (РИП) - 85 (85-2007 г) процентов, месячных прогнозов погоды - 65 (65-2007 г) процентов, оправдываемость долгосрочных гидрологических прогнозов - 80 (80-2007 г) процентов, оправдываемость агрометеорологических прогнозов - 82 (82-2007 г) процентов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 345
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
007 "Создание и развитие информационной системы охраны
окружающей среды" на 2008 год
1. Стоимость: 186000 тысяч тенге (сто восемьдесят шесть миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Экологический Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О ратификации Конвенции о доступе к информации, участию общественности в процессе принятия решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды"; Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи"; Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об информатизации"; Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов"; постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 822 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (второй этап)"; постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2007 года N 1201 "Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан".
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: развитие информационно-технического обеспечения в соответствии с Экологическим Кодексом Республики Казахстан и получение информации для поддержки принятия решений и управления в области охраны окружающей среды.
5. Задачи бюджетной программы: централизовать учет данных в области охраны окружающей среды, повысить показатели оперативности и надежности информационного взаимодействия внутри структурных подразделений МООС РК, повысить контроль исполнения природоохранных мероприятий, автоматизировать рассмотрение и выдачу экологических разрешений.

6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Қоршаған
ортаны қорғаудың
ақпараттық
жүйесін
құру және
дамыту
2
005
Ішкі көз-
дер есебі-
нен
Қазақстан Респуб-
ликасының Қорша-
ған ортаны қор-
ғаудың бірыңғай
ақпараттық жүйе-
сін әзірлеу, да-
мыту, енгізу,
оның ішінде:
"Қоршаған ортаның
жай-күйіне мони-
торинг, "Табиғат
пайдаланушылардың
қаржылық-эколо-
гиялық қызметіне
мониторинг", "Жо-
балардың эколо-
гиялық сарапта-
масының мемлекет-
тік жүйесі", "Та-
биғат қорғау іс-
шараларына инвес-
тициялауға мони-
торинг", "Қорша-
ған ортаны қорғау
саласындағы нор-
мативтік база" ақпараттық жүйе-
лерді дамыту, ен-
гізу және көбей-
ту.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тура нәтиже: Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін әзірлеу, дамыту, енгізу, оның ішінде:
"Қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг","Табиғат пайдаланушылардың қаржылық-экологиялық қызметіне мониторинг", "Жобалардың экологиялық сараптамасының мемлекеттік жүйесі", "Табиғат қорғау іс-шараларына инвестициялауға мониторинг", "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік база" ақпараттық жүйелерін дамыту, енгізу және көбейту.
Соңғы нәтиже: Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін құру.
Уақытылық: тауарлар, жұмыстар және қызметтерді сатып алудың бекітілген жоспарына сәйкес шарттар жасау.
Қаржылық экономикалық нәтиже: шешімдер қабылдауды қолдау және басқару үшін ақпарат алу, деректерді тапсырған, өңдеген, іздеген және ақпаратты алған кезде жеделдік пен дұрыстығын жоғарылату.
Сапасы: қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің көмегімен қоршаған ортаны қорғау саласындағы басқару сапасын жоғарылату.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
346-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Қоршаған ортаның жай-күйіне бақылау жүргізу"
деген 008 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 558969 мың теңге (бес жүз елу сегіз миллион тоғыз жүз алпыс тоғыз мың теңге).
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 137 , 138 , 141 - 146 , 149 - 151-баптары , Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 35, 58,   60 және 84-баптары , "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 46, 48-баптары ; "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 шілдедегі Заңының 1-тарау, 27-бабы ; "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабы ; "Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы қарыз (Нұра өзенін тазарту жобасы) туралы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 26 мамырдағы Заңы ; "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 18-бабы ; "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңының 21-бабы ; "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі N 853 Жарлығының 1-тарау, 2-тармағы; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 ж. 16 мамырдағы N 1095 Жарлығымен бекітілген Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасының 3.2.13, 3.2.15-тармақтары; "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығы ; "Қазақстан Республикасының аумағындағы бірегей және сирек ландшафттарды сақтау жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 маусымдағы N 474 өкімі ; "Қазақстан Республикасының теңіздері мен ішкі су қоймаларында мұнай операцияларын жүргізу тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 105 қаулысының 7-тармағы; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185 қаулысының 1-3-тармақтары, 5-тармақтың 1-тармақшасы, 6-7-тармақтары; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885 қаулысымен бекітілген Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін ұйымдастыру мен жүргізудің ережесінің 7-тармақтағы 1, 2, 4-тармақшалары; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 55, 68-баптары; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2007-2009 жылдарға арналған орта мерзімді жоспарының (екінші кезең) 1-тарау, 1.1-бөлімі, 1.2.11-тармақшасы; "Арал өңірінің проблемаларын кешенді шешу жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 қыркүйектегі N 915 қаулысы ; "Балқаш-Алакөл бассейнінің 2007-2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 наурыздағы N 163 қаулысы ; "Қазақстан Республикасының Ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 сәуірдегі N 286 қаулысы .

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Создание и
развитие ин-
формационной
системы
охраны окру-
жающей среды
2
005
За счет
внутренних
источников
Разработка, развитие,
внедрение Единой ин-
формационной системы
охраны окружающей
среды Республики Ка-
захстан, в том числе:
развитие, внедрение и
тиражирование информа-
ционных систем:
"Мониторинг состояния
окружающей среды",
"Мониторинг финансово-
экологической деятель-
ности природопользова-
телей", "Государствен-
ная система экологи-
ческой экспертизы
проектов", "Мониторинг
инвестирования в при-
родоохранные мероприя-
тия" "Нормативная
база в области охраны
окружающей среды"
Январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: Разработка, развитие, внедрение Единой информационной системы охраны окружающей среды Республики Казахстан, в том числе:
развитие, внедрение и тиражирование информационных систем: "Мониторинг состояния окружающей среды", "Мониторинг финансово-экологической деятельности природопользователей", "Государственная система экологической экспертизы проектов", "Мониторинг инвестирования в природоохранные мероприятия", "Нормативная база в области охраны окружающей среды".
Конечный результат: создание Единой информационной системы охраны окружающей среды.
Своевременность: заключение договоров в соответствии с утвержденным планом приобретения работ и услуг.
Финансово-экономический результат: получение информации для поддержки принятия решений и управления, повышение оперативности и достоверности при передаче и обработке данных, поиске и получении информации.
Качество: повышение качества управления в области охраны окружающей среды с помощью Единой информационной системы охраны окружающей среды.
ПРИЛОЖЕНИЕ 346
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
008 "Проведение наблюдений за состоянием окружающей среды"
на 2008 год
1. Стоимость: 558969 тысяч тенге (пятьсот пятьдесят восемь миллионов девятьсот шестьдесят девять тысяч тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: статьи 137 , 138, 140 -146, 149- 151 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года; статьи 35 58, 60 и 84 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года; статья 46 , 48 Закона Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти"; статья 27 главы 1 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 "Об особо охраняемых природных территориях"; статья 4 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения"; Закон Республики Казахстан от 26 мая 2004 года "О ратификации Соглашения о займе (проект очистки реки Нуры) между Республикой Казахстан и Международным банком реконструкции и развития"; статья 18 Закона Республики Казахстан от 08 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий"; статья 21 Закона Республики Казахстан от 09 января 2007 года "О национальной безопасности Республики Казахстан"; пункт 2 главы 1 Указа Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 853 "О создании специальной экономической зоны "Морпорт Актау"; пункты 3.2.13, 3.2.15 Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095; Указ Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы"; распоряжение Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 474 "О мерах по сохранению уникальных редких ландшафтов на территории Республики Казахстан"; пункт 7 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 105 "Об утверждении положения о порядке проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан"; подпункты 1-3, подпункт 1 пункта 5, пункты 6-7 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет"; подпункты 1, 2, 4 пункта 7 Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885; пункты 55, 68 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319; подпункт 1.2.11. главы 1 Среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 822; постановление Правительства Республики Казахстана от 26 сентября 2006 года N 915 "Об утверждении Программы по комплексному решению проблем Приаралья на 2007-2009 годы", постановление Правительства Республики Казахстана от 2 марта 2007 года N 163 "Об утверждении Программы "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы", постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2007 года N 286 "Об утверждении Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаға мемлекеттік мониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының халқы мен экологиялық жүйелерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : қоршаған ортаның жай-күйіне мемлекеттік мониторинг жүргізу, қоршаған ортаның жай-күйіне мониторингтің мемлекеттік жүйесін дамыту.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Қоршаған
ортаның жай-күйінебақылау
жүргізу
Қоршаған ортаның
жай-күйіне мемле-
кеттік мониторинг
жүргізу, оның
ішінде:
- қоршаған орта-
ның жай-күйіне
бақылаулардың не-
гізгі желісінде
мониторинг жүр-
гізу;
- Арал маңындағы
қоршаған ортаның
жай-күйіне және
халық денсаулы-
ғына мониторинг
жүргізу;
- "Ақтау теңіз
порты" арнайы экономикалық
аймағының аума-
ғында қоршаған
ортаның жай-күйі-
не мониторинг жүргізу;
- Балқаш көлі бассейнінің қор-
шаған ортаның жай
-күйіне монито-
ринг жүргізу;
- Каспий теңізі
қазақстандық бө-
лігінің қоршаған
ортасының жай-
күйіне мониторинг
жүргізу;
- Щучинск-Бурабай
курорттық аймағы-
ның қоршаған ор-
тасының жай-
күйіне мониторинг
жүргізу;
- Нұра өзенінің
бассейні қоршаған
ортасының жай-
күйіне мониторинг
жүргізу;
- уытты құрауыш-
тарды трансшека-
ралық тасымалдау-
ға мониторинг
жүргізу;
- Астана мен Алматы қалалары-
ның аэродинами-
калық ахуалына мониторинг жүр-
гізу.
Ауылды елді меке-
ндерге радиация-
лық мониторинг
жүргізу.
Зымыран-ғарыш қызметтің әсеріне
ұшыраған Қазақс-
тан Республикасы-
ның аумақтары
учаскелерінің
экологиялық жай-
күйіне мониторинг
жүргізу.
Ауылды елді ме-
кендердің эколо-
гиялық паспорт-
тарын жасау мақ-
сатында ауылды
аумақтарға эколо-
гиялық-демогра-
фиялық зерттеу
жүргізу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер : Тура нәтиже: 25 елді мекендегі 63 бақылау бекетінде 16 көрсеткішке дейінгі атмосфералық ауаның жай-күй туралы деректер; 14 көрсеткіш бойынша 42 метеостанцияда атмосфералық жауын-шашынның жай-күйі, оның ішінде 17 қышқылдық (сілтілігі) айқындалады және 35 метеостанцияда қар жамылғысының жай-күйі туралы деректер; 76 су объектісінде, оның ішінде 18 трансшекаралық су объектісі бойынша 40 көрсеткішке дейінгі жер үсті сулар жай-күйінің деректері; 5 көрсеткішке дейінгі 17 елді мекендегі топырақтың жай-күйі туралы деректер; радиациялық жай-күйдің деректері (75 бақылау пунктіндегі гамма-аяның өлшеулері, 43 бақылау пунктіндегі жиынтық бета-белсенділікке атмосфералық түсулердің сынамаларын алу және талдау); Бурабай кешенді станциясындағы аялық мониторингтің деректері; Арал маңындағы, "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аумағындағы, Балқаш көлі бассейнінің, Каспий теңізінің қазақстандық бөлігіндегі, Шучье-Бурабай курорттық аймағының, Нұра өзенінің бассейніндегі қоршаған ортаның және халық денсаулығының жай-күйі деректер туралы; уытты құрауыштарды трансшекаралық тасымалдауға мониторинг бойынша жүргізілген жұмыстар туралы ақпарат; Астана мен Алматы қалаларының аэросиноптикалық ахуалының жай-күйі туралы деректер; ауылды елді мекендерге радиациялық мониторингтің жай-күйі туралы деректер; зымырандық-ғарыштық қызметтің әсеріне ұшыраған Қазақстан Республикасының аумақтары учаскелерінің экологиялық жай-күйі туралы деректер;
Мемлекеттік органдарға шешімдерді қабылдау және халықты ақпараттандыру үшін ұсынылатын қоршаған ортаның жай-күйі туралы ай сайынғы, тоқсан сайынғы және жылдық бюллетеньдердің шығарылуы. 185 ауыл округтарының ауылды елді мекендерінің экологиялық паспорттары.
Соңғы нәтиже: экологиялық жүйелерге қауіпті антропогендік құбылыстардың теріс әсерін болдырмау үшін қажетті қоршаған ортаның жай-күйі туралы дұрыс деректермен мемлекеттік органдарды қамтамасыз ету.
Қаржылай-экономикалық нәтиже: қоршаған ортаның жай-күйіне мемлекеттік мониторинг жүргізуге қолданыстағы бақылау желінің орта салмақтағы есебінен шығындары мынаны құрайды:

3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: обеспечение функционирования системы государственного мониторинга окружающей среды, обеспечение экологической безопасности населения и экологических систем Республики Казахстан
5. Задачи бюджетной программы: проведение государственного мониторинга состояния окружающей среды, развитие государственной системы мониторинга состояния окружающей среды
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Проведение
наблюдений
за состоя-
нием окру-
жающей среды
Ведение государствен-
ного мониторинга
состояния окружающей
среды, в том числе:
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды на основной сети
наблюдений;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды и здоровья
населения Приаралья;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды на территории
специальной экономи-
ческой зоны "Морпорт
Актау";
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды бассейна озера
Балхаш;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды казахстанской
части Каспийского
моря;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды Щучинско-
Боровской курортной
зоны;
- ведение мониторинга
состояния окружающей
среды бассейна реки
Нуры;
- ведение мониторинга
трансграничного
переноса токсичных
компонентов;
- ведение мониторинга
аэродинамической
ситуации городов
Астана и Алматы.
Проведение радиацион-
ного мониторинга
сельских населенных
пунктов.
Проведение мониторинга
экологического состоя-
ния участков террито-
рий Республики Казах-
стан, подверженных
воздействию ракетно-
космической деятель-
ности.
Проведение эколого-
демографического
обследования сельских
территорий с целью
создания экологических
паспортов сельских
населенных пунктов.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: получение данных о состоянии атмосферного воздуха в 25 населенных пунктах на 63 постах наблюдений до 16 показателей, данные о состоянии атмосферных осадков на 42 метеостанциях, из них 17 определяется кислотность (щелочность) и снежного покрова на 35 метеостанциях по 14 показателям, данные о состоянии поверхностных вод на 76 водных объектах до 40 показателей, из них по трансграничным 18 водным объектам, данные о состоянии почв по 17 населенным пунктам до 5 показателей, данные радиационного состояния (замеры гамма-фона на 75 пунктах наблюдений, отбор и анализ проб атмосферных выпадений на суммарную бета-активность на 43 пунктах наблюдений), данные фонового мониторинга на комплексной станции Боровое, данные о состоянии окружающей среды и здоровья населения Приаралья, на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау", бассейна озера Балхаш, казахстанской части Каспийского моря, Щучинско-Боровской курортной зоны, бассейна реки Нуры, информации о проведенных работах по мониторингу трансграничного переноса токсичных компонентов, данные о состоянии аэросиноптической ситуации гг.Астаны и Алматы, данные радиационного мониторинга сельских населенных пунктов, данные мониторинга экологического состояния участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности.
Ежемесячный, ежеквартальный и годовой выпуск бюллетеней о состоянии окружающей среды, предоставляемых государственным органам для принятия решений и информирования населения. Экологические паспорта сельских населенных пунктов 185 сельских округов.
Конечный результат: обеспечение государственных органов достоверными данными о состоянии окружающей среды, необходимыми для предотвращения отрицательного воздействия опасных антропогенных явлений на экологические системы.
Финансово-экономические результаты: средневзвешенные затраты на ведение государственного мониторинга состояния окружающей среды на действующей наблюдательной сети в расчете составляют:

айына атмосфералық ауаның, атмосфералық жауын-шашынның және қар жамылғысының жай-күйіне мониторинг бойынша - 7604,4 мың теңгені;
айына құрлықтағы жер үсті сулардың және теңіздердің жай-күйіне мониторинг бойынша - 3345,2 мың теңгені;
айына топырақтың жай-күйіне мониторинг бойынша - 407,8 мың теңгені;
айына радиациялық мониторинг бойынша - 337,1 мың теңгені;
1 айға бір станцияда аялық мониторинг жүргізудің құны - 179,4 мың теңге;
1 айға Арал маңындағы қоршаған орта мен халық денсаулығының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 792,3 мың теңге;
1 айға Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің қоршаған ортасының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 1250,5 мың теңге;
1 айға "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы қоршаған ортасының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 1260,8 мың теңге;
1 айға Щучье-Бурабай курорттық аймақтың қоршаған ортасының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 1184,5 мың теңге;
1 айға Балқаш көлі бассейні қоршаған ортасының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 1006,9 мың теңге;
1 айға Нұра өзені бассейні қоршаған ортасының жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 760,7 мың теңге;
1 айға уытты құрауыштарды трансшекаралық тасымалдауға мониторинг жүргізудің құны - 1200,8 мың теңге;
1 айға Астана қаласының аэросиноптикалық жағдайына мониторинг жүргізудің құны - 116,3 мың теңге;
1 айға Алматы қаласының аэросиноптикалық жағдайына мониторинг жүргізудің құны - 150,8 мың теңге;
1 айға ауылды елді мекенді пункттердің радиациялық жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 4536,7 мың теңге;
1 айға зымыран-ғарыштық қызметтің әсер етуіне ұшыраған Қазақстан Республикасы аумағы учаскелерінің экологиялық жай-күйіне мониторинг жүргізудің құны - 2083,3 мың теңге;
1 пунктке ауылды елді мекенді пункттердің экологиялық паспорттарын жасау мақсатында ауылды аумақтарға экологиялық-демографиялық зерттеу жүргізудің құны - 125,8 мың теңге.
Уақытылық: мемлекеттік органдарды қоршаған ортаның жай-күйі туралы ай сайын ақпараттандыру.
Сапа: экологиялық жүйелерге қауіпті антропогенді құбылыстардың кері әсер етуін болдырмау үшін мемлекеттік органдарды уақытылы ақпараттандыруға мүмкіндік беретін экологиялық мониторингтің тиімді жұмыс істейтін жүйесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1224 қаулысына
347-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
2008 жылға арналған
"Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне қоршаған ортаны қорғау объектілерін салуға және
реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері"
деген 009 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

по мониторингу состояния атмосферного воздуха, атмосферных осадков и снежного покрова в месяц - 7604,4 тыс. тенге;
по мониторингу состояния поверхностных вод суши и морей в месяц - 3345,2 тыс. тенге;
по мониторингу состояния почв в месяц - 407,8 тыс. тенге;
по радиационному мониторингу в месяц - 337,1 тыс. тенге.
Стоимость ведения фонового мониторинга на одной станции за 1 месяц - 179,4 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды и здоровья населения Приаралья за 1 месяц составляет 792,3 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды казахстанской части Каспийского моря за 1 месяц составляет - 1250,5 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды СЭЗ "Морпорт Актау" за 1 месяц составляет - 1260,8 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды Щучинско-Боровской курортной зоны за 1 месяц составляет - 1184,5 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды бассейна озера Балхаш за 1 месяц составляет - 1006,9 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга состояния окружающей среды бассейна р. Нура за 1 месяц составляет - 760,7 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга трансграничного переноса токсичных компонентов за 1 месяц составляет 1200,8 тыс. тенге.
Стоимость ведения мониторинга аэросиноптической ситуации г. Астаны за 1 месяц составляет 116,3 тыс. тенге.
Стоимость ведения мониторинга аэросиноптической ситуации г. Алматы за 1 месяц составляет 150,8 тыс. тенге.
Стоимость проведения радиационного мониторинга сельских населенных пунктов за 1 месяц составляет 4536,7 тыс. тенге;
Стоимость проведения мониторинга экологического состояния участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности за 1 месяц составляет 2083,3 тыс. тенге.
Стоимость проведения эколого-демографического обследования сельских территорий с целью создания экологических паспортов сельских населенных пунктов на 1 пункт составляет 125,8 тыс. тенге.
Своевременность: ежемесячное информирование государственных органов о состоянии окружающей среды.
Качество: эффективно функционирующая система экологического мониторинга, позволяющая своевременно информировать государственные органы для предотвращения отрицательного воздействия опасных антропогенных явлений на экологические системы.
ПРИЛОЖЕНИЕ 347
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2007 года N 1224
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
009 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и
реконструкцию объектов охраны окружающей среды"
на 2008 год

1. Құны : 2388609 мың теңге (екі миллиард үш жүз сексен сегіз миллион алпыс тоғыз мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.12. N 581д Қаулысымен.
2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі : 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 44-бабы ; Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі ; 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері :
республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : Қазақстан Республикасының өңірлерінде қоршаған ортаның жай-күйін жақсарту, табиғи ресурстарды қалпына келтіру, сақтау және ұтымды пайдалану.
5. Бюджеттік бағдарламаның міндеттері : Қазақстан Республикасының өңірлерінде табиғи жүйелердің тозуын болдырмау және экологиялық ахуалды тұрақтандыру үшін тиімді тетіктерді және іс-шараларды жасау жөніндегі шаралардың кешенін жүргізу.
6. Бюджеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары :
N р/с
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дарла-
ма коды
Бағдарла-
маның (кі-
ші бағдар-
ламаның)
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
Жауапты
орын-
даушы-
лар
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Облыстық
бюджеттер-
ге, Астана
және
Алматы
калалары-
ның
бюджетте-
ріне
қоршаған
ортаны
қорғау
объекті-
лерін
салуға
және
реконст-
рукциялау-
ға
берілетін
нысаналы
даму
трансферт-
тері
Облыстық
бюджеттерді,
Астана және
Алматы қалалары-
ның бюджеттерін
дамытуға арналған
нысаналы
трансферттерді
атап өту:
- бекітілген
жобалық-сметалық
құжаттамаға
сәйкес
инвестициялық
жобаларды іске
асыру үшін
қоршаған ортаны
қорғау
объектілерін
салуға және
қайта жаңартуға:
"Ақтөбе қаласы
Елек өзенінде
канализациялық
тазарту
имараттарын
қайта қалпына
келтіру" (2005
жылғы 24 шілде-
дегі Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың
2-366/05 қорытындысы);
"Ақтау қаласында
канализациялық-
тазалау
имараттарын
(КТИ-2) салу"
(2007 жылғы 7
мамырдағы
Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
7-216/07
қорытындысы);
"Орал қаласында
суландыру ағынды
канализациялық
коллекторын салу"
(2007 жылғы 20
шілдедегі
Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
11-378/07
қорытындысы), 2008 жылғы 14 ақпандағы N 11-43/08, 2008 жылғы 14 наурыздағы N 11-76/08;
"Өскемен
қаласында
тазалау
имараттарын
дамыту" (2006
жылғы 27 сәуір-
дегі Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
9-432/06
қорытындысы);
"Балқаш қаласында
тазалау
имараттарын
салудың басталуы"
(2007 жылғы 25
маусымдағы
Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
12-156/07
қорытындысы);
- мынадай
объектілерді
салу және қайта
жаңарту үшін
жобалық-сметалық
құжаттамасын
әзірлеуге:
"Ақтөбе қаласы
Елек өзенінің
тазалау
имараттары
кешенін қайта
жаңарту (ағынды
канализациялық
коллектор және
сыйымдылығы
реттейтін торап)"
(2006 жылғы 30
қаңтардағы
Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
2-42/06
қорытындысы);
"Семей қаласының
ағынды суларын
биологиялық
тазалаумен
тазалау
имараттарын
қайта жаңарту
және кеңейту";
"Балқаш қаласының
тазалау
имараттарын салу"
(2007 жылғы 25
маусымдағы
Мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың N
12-156/07
қорытындысы).
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақс-
тан Респуб-
ликасы
Қорша-
ған ор-
таны қорғау
министр-
лігі

1. Стоимость: 2388609 тысяч тенге (два миллиарда триста восемьдесят восемь миллионов шестьсот девять тысяч тенге).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2008 N 581д .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы: Статья 44 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года; Водный Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года; Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
3. Источники финансирования бюджетной программы: средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы: улучшение состояния окружающей среды, восстановление, сохранение и рациональное использование природных ресурсов в регионах Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы: проведение комплекса мер по созданию эффективных механизмов и мероприятий для предотвращения деградации природных систем и стабилизации экологической ситуации в регионах Республики Казахстан.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы :
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Целевые
трансферты
на развитие
областным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы на
строитель-
ство и ре-
конструкцию
объектов
охраны окру-
жающей среды
Перечисление целевых
трансфертов на разви-
тие областным бюджетам
и бюджетам городов
Астаны и Алматы:
- на строительство и
реконструкцию объектов
охраны окружающей
среды для реализации
инвестиционных проек-
тов в соответствии с
утвержденной проектно-
сметной документацией:
"Реконструкция канали-
зационных очистных
сооружений на реке
Илек города Актобе"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы N
2-366/05 от 24 июня
2005 года);
"Строительство
канализационно-
очистных сооружений
(КОС-2) города Актау"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы
N 7-216/07 от 07 мая
2007 года);
"Строительство обвод-
ного напорного канали-
зационного коллектора
города Уральск"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы
N 11-378/07 от 20 июля
2007 года, N 11-43/08 от 14 февраля 2008 года, N 11-76/08 от 14 марта 2008 года);
"Развитие очистных
сооружений города
Усть-Каменогорск"
(заключение Государ-
ственной вневедом-
ственной экспертизы N
9-432/06 от 27 апреля
2006 года);
"Начало строительства
очистных сооружений
города Балхаш" (заклю-
чение Государственной
неведомственной
экспертизы N 12-156/07
от 25 июня 2007 года);
- на разработку
проектно-сметной доку-
ментации для строи-
тельства и реконструк-
ции следующих
объектов:
"Реконструкция
комплекса очистных
сооружений на реке
Илек города Актобе
(напорного канализа-
ционного коллектора и
узла регулирующей
емкости)" (заключение
Государственной вне-
ведомственной экспер-
тизы N 2-42/06 от 30
января 2006 года);
"Строительство
очистных сооружений
города Балхаш (заклю-
чение Государственной
вневедомственной
экспертизы N 12-156/07
от 25 июня 2007 года);
"Реконструкция и
расширение очистных
сооружений с биологи-
ческой очисткой сточ-
ных вод города Семей".
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.13 N 581 Қаулысымен.
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер: Тікелей нәтиже: 3 объекті бойынша мемлекеттік сараптамадан өткен, белгіленген тәртіпте бекітілген жобалық-сметалық құжаттама, 5 объекті бойынша құрылыс жұмысының орындалу көлемі.
Соңғы нәтиже: Қазақстан Республикасының өңірлерінде экологиялық жағдайды жақсарту үшін қоршаған ортаны қорғау объектілерін пайдалануға енгізу.
Қаржылық-экономикалық нәтижесі: негізгі қаржы қорының ұлғаюы.
Уақыттылық: жұмыстарды орындаудың және жасалған шарттардың жоспары-кестесіне сәйкес.
Сапа: құрылыс нормаларына және ережелеріне сәйкес.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.06.2008 N 581 .
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы: Прямой результат: утвержденная в установленном порядке проектно-сметная документация, прошедшая государственную экспертизу по 3 объектам, выполнение объема строительных работ по 5 объектам.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию объектов охраны окружающей среды для улучшения экологической обстановки в регионах Республики Казахстан.
Финансово-экономический результат: увеличение фонда основных средств.
Своевременность: согласно плана-графика выполнения работ и заключенных договоров.
Качество: согласно строительным нормам и правилам.