"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларының ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 175 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының 2019 жылғы 13 тамыздағы № 170 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының 13.08.2019 № 170 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 11 қарашадағы № 475 бұйрығының 21- тармағының 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес;
2) "Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес;
3) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 3 қосымшасына сәйкес;
4) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 4 қосымшасына сәйкес;
5) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 5 қосымшасына сәйкес;
6) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 6 қосымшасына сәйкес;

"Об утверждении положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 175. Отменен приказом Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 170
Сноска. Отменен приказом Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.08.2019 № 170.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 21 приказа Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министр сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 ноября 2016 года № 475 "Об утверждении Положения о Комитете по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение республиканского государственного учреждения "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 6 к настоящему приказу;

7) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 7 қосымшасына сәйкес;
8) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, осы бұйрықтың 8 қосымшасына сәйкес.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Төраға И. Әбішев
Қазақстан Республикаcы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады. Инспекцияның Қарағанды, Ақмола, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарында бөлімдері немесе өкілдері бар.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.

7) Положение республиканского государственного учреждения "Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение республиканского государственного учреждения "Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Управлению правового обеспечения Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель И. Абишев
Приложение 1
к приказу председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года
№ 175
Положение
республиканского государственного учреждения "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы или представителей в Карагандинской, Акмолинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Инспекция азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер инспекция заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан уәкілеттенсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
5-1. Инспекция өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен инспекцияға кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.
Ескерту. Бөлім 5-1- тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының м.а. 05.07.2019 № 153 бұйрығымен.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша белгіленген заңнамалық тәртіпте бұйрықтармен және Қазақстан Республикасының заңнамаларымен көзделген басқада актілермен рәсімделген шешімдерді қабылдайды.
7. Құрылымы мен штаттық саны лимиті қолданыстағы заңнамаларға сәйкес қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Инспекцияның заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индекс 100000, Қарағанды қаласы, Қазыбек Би атындағы аудан, Алиханов көшесі 11А үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже инспекцияның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Инспекция қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
12. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының 08.02.2019 № 51 бұйрығымен.
2. Инспекцияның негізгі міндеттері мен қызметтері
13. Міндеті:
1) су ресурстарын басқару саласында мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша үйлестіруді қамтамасыз ету;
2) су ресурстарын басқару саласында мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
3) Инспекцияға өз құзыреті шегінде жүктелген басқада міндеттерді жүзеге асыру.
1) бассейндiк принцип негiзiнде гидрографиялық бассейннiң су ресурстарын кешендi басқаруды жүзеге асыру;
2) оң экономикалық әсерге, орынды, әдiл және экологиялық жағынан тұрақты су пайдалануға қол жеткiзу мақсатында су қатынастары субъектiлерiнiң су ресурстарын пайдалану жөнiндегi қызметiн үйлестiруді жүзеге асыру;
3) су нысандарын қорғау және қалпына келтіру туралы бассейндік келісімдерді әзірлеуді және іске асыруды жүзеге асыру;

4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5-1. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 05.07.2019 № 153.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Инспекции: Республика Казахстан, индекс 100000, город Караганда, район имени Казыбек Би, улица Алиханова, дом 11А.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Инспекции.
11. Финансирование деятельности Инспекции осуществляется из республиканского бюджета.
12. Исключен приказом Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 08.02.2019 № 51.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Инспекции
13.Задача:
1) обеспечение координации по вопросам реализации государственной политики в сфере управления водных ресурсов;
2) обеспечение государственного контроля в области управления водных ресурсов;
3) осуществление иных задач, возложенных на Инспекцию, в пределах своей компетенции.
14. Функции:
1) осуществляет комплексное управление водными ресурсами гидрографического бассейна на основе бассейнового принципа;
2) осуществляет координацию деятельности субъектов водных отношений по использованию водных ресурсов с целью достижения положительного экономического эффекта, разумного, справедливого и экологически устойчивого водопользования;
3) осуществляет подготовку и реализацию бассейновых соглашений о восстановлении и охране водных объектов;

4) бассейндер бойынша су нысандарының мемлекеттік мониторингі және мемлекеттік су кадастры, мемлекеттік есебін жүргізуді жүзеге асыру;
5) су жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқада құрылыстарды салу және қайта жаңарту жобалары, жоба алдындағы құжаттамаларын; су объектiлерiнде, су қорғау белдеулерi мен аймақтарында құрылыс, түбiн тереңдету, пайдалы қазбалар, су өсiмдiктерiн өндiру жөнiндегi жарылыс жұмыстарын, кабельдер, труба құбырларын және басқа да коммуникацияларды төсеу, ағаш кесу, сондай-ақ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргiзу туралы құжаттарды келісуді жүзеге асыру;
6) судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындардың және басқа да құрылыстардың құрылыс орнын айқындау жөнiндегi ұсыныстарды келісуді жүзеге асыру;
7) тиiстi бассейннiң су объектiлерiн ұтымды пайдалану жөнiндегi облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының жоспарларын келісуді жүзеге асыру;
8) судың жай-күйiне әсер ететiн өндiрiстiк, ауыл шаруашылық және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектiлердi пайдалануға қабылдау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиялардың жұмысына, сондай-ақ табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесiнде туындаған зардаптарды жою жөнiндегi жұмыстарға қатысу;
9) су пайдаланушылар деңгейiнде және тиiстi бассейн бойынша су пайдалану лимиттерiн айқындау;
10) су нысандары және cy шаруашылығы құрылыстарының жай-күйiн жақсартуды және балық қорларын ұдайы молайтуды қамтамасыз ететiн балық шаруашылығы мен мелиорациялық-техникалық iс-шараларды келісу;
11) су объектілерін оқшау немесе бірлесіп пайдалануға беру жөніндегі конкурстарды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
12) Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының м.а. 17.06.2019 № 141 бұйрығымен.
13) тиiстi бассейн суларын кешендi пайдалану мен қорғау схемасын, су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану ережелерiн келiсу;
14) тиiстi бассейн бойынша су шаруашылығы баланстарын әзiрлеуге қатысу;
15) cу объектiлерiн оқшау және бiрлесiп пайдалануға беру туралы ұсыныстарды және оларда су пайдалану шарттарын келiсу;
16) су қорын ұтымды пайдалану мен қорғау жөнiнде жүргiзiлiп жатқан жұмыс туралы, судың жай-күйi мен сапасын жақсарту жөнiнде қолданылып жатқан шаралар туралы халықты хабардар ету;
17) су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру мәселелерi бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарымен және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасау;

4) осуществляет ведение государственного учета, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов по бассейнам;
5) осуществляет согласование предпроектной документации, проектов строительства и реконструкции предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод; документов о проведении строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных объектах, водоохранных полосах и зонах; планов мероприятий водопользователей по сохранению, улучшению состояния водных объектов;
6) осуществляет согласование предложений по определению мест строительства предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод;
7) осуществляет согласование планов местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по рациональному использованию водных объектов соответствующего бассейна;
8) участвует в работе государственных комиссий по приемке в эксплуатацию объектов производственного, сельскохозяйственного и жилищно-гражданского назначения, влияющих на состояние вод, а также в работах по ликвидации последствий, возникших в результате наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
9) определяет лимиты водопользования в разрезе водопользователей и по соответствующему бассейну;
10) согласовывает рыбоводные и мелиоративно-технические мероприятия, обеспечивающие улучшение состояния водных объектов и водохозяйственных сооружений и воспроизводство рыбных запасов;
11) участвует в организации и проведении конкурса по предоставлению водных объектов в обособленное или совместное пользование;
12) исключен приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 17.06.2019 № 141;
13) согласовывает схемы комплексного использования и охраны вод соответствующего бассейна, правил эксплуатации водных объектов и водохозяйственных сооружений;
14) участвует в разработке водохозяйственных балансов по соответствующему бассейну;
15) согласовывает предложения о предоставлении водных объектов в обособленное и совместное пользование и условий водопользования в них;
16) информирует население о проводимой работе по рациональному использованию и охране водного фонда, о принимаемых мерах по улучшению состояния и качества вод;
17) взаимодействует с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) и другими заинтересованными государственными органами по вопросам использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;

18) су қорын ұтымды пайдалану мен қорғау iсiнде халық арасында ағарту және тәрбие жұмыстарын жүргiзу;
19) арнайы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың суды алу немесе ағызу құрылыстарында немесе құрылғыларында орнатылатын суды есепке алу аспаптарын пломбалау және тiркеу;
20) салық органына ұсынғанға дейін жер үсті су көздерінен су ресурстарын пайдалануға төлем бойынша салық есептілігін куәландыру;
21) арнайы суды пайдалануға рұқсат беру, қызметін тоқтату, мерзімін ұзарту және қайта рәсімдеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртібінде арнайы суды пайдалану құқығын тоқтату;
22) бассейндік кеңестің жұмысын ұйымдастыру, бассейндік кеңестің мүшелерімен бассейн аумағындағы су қорын пайдалану және қорғау мәселелері бойынша консультациялар өткізу, бассейндік кеңес дайындаған ұсынымдарды талдау, оларды іске асыру жөнінде шаралар қабылдау, бассейндік кеңестің ұсынымдарын мүдделі мемлекеттік органдар мен су пайдаланушыларға жеткізу;
23) облысаралық, аймақаралық, мемлекетаралық су объектiлерi бойынша су алу мен су бөлу жоспарларын әзiрлеу және олардың сақталуын бақылау;
24) су қорын пайдалану мен қорғауға, жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының су заңдарын сақтауына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
25) бiрлесiп пайдаланылатын су қоймаларының салааралық, облысаралық және мемлекетаралық маңызы бар iрi су қоймаларының жұмыс режимiн бақылауды жүзеге асыру;
26) оқшау немесе бірлесіп пайдалануға берілген су объектілерін пайдаланған кезде жеке және заңды тұлғалардың белгіленген су сервитуттарын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
27) су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын, олардағы және ерекше қорғалатын су объектiлерiндегi шаруашылық қызметiнiң белгiленген режимiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
28) су объектiлерi бойынша су пайдаланудың және су бөлудiң белгiленген нормалары мен ережелерiнiң, лимиттерiнiң, сондай-ақ су пайдалану режимiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
29) су тарту құрылыстарын, су шаруашылық жүйелерiн және су қоймаларын пайдалану ережелерiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
30) су объектiлерiнен алынатын су мен оларға ағызылатын су мөлшерiне бастапқы есеп жүргiзудiң, су сапасын айқындаудың дұрыстығын, суды пайдалану мен ағызуды есепке алуға арналған жабдықтар мен аппаратуралардың болуын, жарамды жай-күйiн және мемлекеттiк аттестаттау мерзiмдерiнiң сақталуын, су пайдаланушылардың белгiленген есептiлiк мерзiмдерiн сақтауына бақылауды жүзеге асыру;

18) проводит работы по просвещению и воспитанию населения в деле рационального использования и охраны водного фонда;
19) пломбирует и регистрирует приборы учета вод, устанавливаемые на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования;
20) заверяет налоговую отчетность по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников до представления в налоговый орган;
21) осуществляет выдачу, приостановление действия и отзыв разрешения на специальное водопользование в порядке и на основаниях, установленных законами Республики Казахстан;
22) организует работу бассейнового совета, проведение консультаций с членами бассейнового совета по вопросам использования и охраны водного фонда на территории бассейна, анализ рекомендаций, подготовленных бассейновым советом, осуществление мер по их реализации, доведение рекомендаций бассейнового совета до заинтересованных государственных органов и водопользователей;
23) разрабатывает планы забора воды и вододеления по межобластным, межрегиональным, межгосударственным водным объектам и контроль за их соблюдением;
24) осуществляет государственный контроль за использованием и охраной водного фонда, соблюдением физическими и юридическими лицами водного законодательства Республики Казахстан;
25) осуществляет контроль за режимом работы водохранилищ совместного пользования, крупных водохранилищ межотраслевого, межобластного и межгосударственного значения;
26) осуществляет контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами установленных водных сервитутов при использовании водных объектов, предоставленных в обособленное или совместное пользование;
27) осуществляет контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;
28) осуществляет контроль за соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
29) осуществляет контроль за соблюдением порядка эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
30) осуществляет контроль за правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием, исправным состоянием и соблюдением сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями;

31) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға берiлген рұқсаттарда белгiленген шарттар мен талаптарды, сондай-ақ судың зиянды әсерiне (топан су, су басу, су алу, жағалауларды бұзу және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөнiндегi iс-шараларды орындауына бақылауды жүзеге асыру;
32) су объектiлерiн оқшау және бiрлесiп пайдалануға берудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiнiң сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
33) су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзудiң және су объектiлерiн пайдалану мен қорғау бөлiгiнде жер бетi және жер асты суларын мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiнiң сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
34) белгiленген тәртiппен бекiтiлген құжаттаманың болуын және оның экономика салаларының объектiлерiн салуға, жаңғыртуға, техникалық жағынан қайта жарақтандыруға су объектiлерiн, су қорғау аймақтары мен белдеулерiн пайдалану мен қорғауға байланысты өзге де қызметiне сай келуiне бақылауды жүзеге асыру;
35) су объектiлерiн өз бетiмен пайдалануға, су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiнiң аумақтарында өз бетiмен құрылыс салуға жол берiлмеуiне бақылауды жүзеге асыру;
36) суды ұтымды пайдалану мен қорғау саласындағы ғылым мен техника жетiстiктерiнiң және озық тәжiрибенiң, су тұтынудың үлесiн азайту жөнiндегi iс-шаралардың кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда енгiзiлуiне бақылауды жүзеге асыру;
37) судың жай-күйiне әсер ететiн, су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласында белгiленген нормалар мен ережелердi бұзып жүзеге асыратын су шаруашылығы объектiлерi мен өзге де объектiлердi қаржыландыруды, жобалауды және салуды тоқтату туралы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен талаптар қою;
38) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кiнәлiлердi жауапкершiлiкке тарту үшiн Қазақстан Республикасы су заңдарының бұзылуы туралы материалдарды құқық қорғау органдарына және сотқа беру;
39) Қазақстан Республикасының су заңнамаларын бұзған жағдайда мемлекетке келтірілген шығынды өтеу туралы арызды сотқа береді;
40) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асыру;
41) су объектiлерiн кешендi пайдаланудың және қорғаудың бассейндiк схемаларын келiсуге, бассейндiк келiсiмдердi дайындауға, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде су ресурстарын басқарудың бассейндiк қағидатын iске асыруға қатысады;

31) осуществляет контроль за выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушения берегов и других вредных явлений);
32) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
33) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
34) осуществляет контроль за наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
35) осуществление контроля за недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
36) осуществляет контроль за внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники, передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления;
37) предъявляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, требования о прекращении финансирования, проектирования и строительства водохозяйственных и иных объектов, влияющих на состояние вод, осуществляемых с нарушением установленных норм и правил в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;
38) передает материалы о нарушении водного законодательства Республики Казахстан в правоохранительные органы и суд для привлечения виновных к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан;
39) предъявляет в суд иски о возмещении ущерба, нанесенного государству в случае нарушения водного законодательства Республики Казахстан;
40) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
41) участвует в согласовании бассейновых схем комплексного использования и охраны водных объектов, подготовке бассейновых соглашений, а также реализации бассейнового принципа управления водными ресурсами в пределах своей компетенции;

42) Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзушылықтарды жою шараларын қабылдайды;
43) су қорғау аймақтарын, белдеулерiн және оларды шаруашылықта пайдалану режимдерін белгілеу жөніндегі жобалау құжаттамасын келіседі;
44) ауыз су сапасындағы жер асты суларын ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтауға байланысты емес мақсаттар үшiн пайдалануды келіседі;
45) су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарында көпшiлiктiң демалуына, туризм мен спортқа арналған жерлердiң белгiленуiн келіседі;
46) су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарын әуесқой және спорттық балық аулау үшiн пайдалануды келіседі;
47) тіркеу шифрларын беру үшін бөгеттердің қауіпсіздігі декларациясын тіркейді;
48) су объектiлерiнде және (немесе) су қорғау аймақтарында (су қорғау белдеулерін қоспағанда) жаңа объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кешендерін және коммуникацияларды) жобалауды, салуды және орналастыруды, сондай-ақ олар алып жатқан жер учаскелері су қорғау аймақтарына және белдеулерге немесе өзге де ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызылғанға дейін тұрғызылған қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды (кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық қайта жарақтандыруды, қайта бейіндеуді) келіседі;
49) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекетаралық ынтымақтастықтың басым бағыттарын әзірлеуге қатысады.
15. Инспекцияның құқықтары және міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді орындау үшін міндеттілерді қабылдау;
2) белгіленген заңнамалық тәртіпте мемлекеттік органдардан, олардың лауазымдық тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды алуға және сұратуға;
3) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген басқада құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға.
3. Инспекцияның қызметiн ұйымдастыру
16. Инспекцияға басшылықты Инспекцияға жүктелген міндеттерді орындауға және өз қызметтерін жүзеге асыруға жеке жауапкершілікті атқаратын Инспекция Басшысы жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының м.а. 17.06.2019 № 141 бұйрығымен.
17. Инспекция Басшысы Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қызметіне тағайындалады және қызметінен босатылады.
18. Инспекция басшысының Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес қызметтеріне тағайындалатын және қызметтерінен босатылатын орынбасарлары бар.
19. Инспекция Басшысының өкілеттігі:

42) принимает меры к устранению нарушений водного законодательства Республики Казахстан;
43) согласовывает проектную документацию по установлению водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования;
44) согласовывает использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым и хозяйственно-бытовым водоснабжением;
45) согласовывает установление места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях;
46) согласовывает использование водных объектов и водохозяйственных сооружений для любительского и спортивного рыболовства;
47) регистрирует декларации безопасности плотин для присвоения регистрационных шифров;
48) согласовывает проектирование, строительство и размещение на водных объектах и (или) водоохранных зонах (кроме водоохранных полос) новых объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций), а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование) существующих объектов, возведенных до отнесения занимаемых ими земельных участков к водоохранным зонам и полосам или иным особо охраняемым природным территориям;
49) участвует в выработке приоритетных направлений межгосударственного сотрудничества в области использования и охраны водного фонда.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 17.06.2019 № 141.
15. Права и обязанности Инспекции:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Инспекции
16. Руководство Инспекцией осуществляется Руководителем Инспекции, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Инспекцию задач и осуществление им своих функций.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 17.06.2019 № 141.
17. Руководитель Инспекции назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Инспекции имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Инспекции:

1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инспекция қызметкерлерін қызметке тағайындайды және орнынан босатады;
3) өзінің орынбасарларының міндеттерін мен құзыреттерін анықтайды және бекітеді, қызметтік нұсқаулықтарын бекітеді және де өз орынбасарларының іссапарлары мәселесін шешеді;
4) заңмен белгіленген тәртіпте инспекция қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану және көтермелеу жөнінде шаралар қолданады;
5) өз құзыреті шегінде инспекция қызметшілерін іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, біліктілікті арттыру мәселелерін шешеді;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті басшылығының келісімі бойынша өз құзыреті шегінде инспекция басшысы мен басшы орынбасарларының іссапарларын, көтермелеу мәселелері шешеді;
7) өз құзыреті шегінде инспекцияның сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қолданады және жемқорлыққа қарсы шаралар үшін жеке жауапкершілік атқарады;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда Инспекцияның мүддесін ұсынады.
Инспекция Басшысы болмаған уақытта өкілеттіктерін орындау қолданыстағы заңнамаларға сәйкес оны ауыстыратын тұлғамен жүзеге асырылады.
20. Инспекция Басшысы қолданыстағы заңнамаларға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін анықтайды.
4. Инспекцияның мүлігi
21. Инспекцияның жедел басқару құқығында заңнамамен қарастырылған жағдайда жекелеген мүлігі болады.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің есебінен қалыптасады, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасы заңнамасымен тиым салынбаған өз қызметі нәтижесінде алынған мүліктен тұрады.
22. Инспекцияға бекiтілiп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Инспекция өзгесі заңнамамен белгіленбесе, қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған, өзіне бекiтілiп берілген мүлiктi өз еркімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикаcы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ

1) в пределах своей компетенции подписывает приказы;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Инспекции;
3) утверждает и определяет обязанности и полномочия, должностные инструкции, а также решает вопросы командирования работников Инспекции и своих заместителей;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников Инспекций;
5) в пределах своей компетенции решает вопросы командирования, предоставления отпусков, повышения квалификации работников Инспекций;
6) по согласованию с руководством Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах своей компетенции решает вопросы командирования, поощрения заместителей Руководителей Инспекций и самого Руководителя;
7) в пределах своей компетенции принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Инспекции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Инспекции в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года
№ 175
Положение
республиканского государственного учреждения "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады. Инспекцияның Атырау, Ақтөбе, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.
4. Инспекция азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер инспекция заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан уәкілеттенсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
5-1. Инспекция өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен инспекцияға кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.
Ескерту. Бөлім 5-1- тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының м.а. 05.07.2019 № 153 бұйрығымен.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша белгіленген заңнамалық тәртіпте бұйрықтармен және Қазақстан Республикасының заңнамаларымен көзделген басқада актілермен рәсімделген шешімдерді қабылдайды.
7. Құрылымы мен штаттық саны лимиті қолданыстағы заңнамаларға сәйкес қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Инспекцияның заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индекс 060002, Атырау қаласы, Абай көшесі, 10а үй.
9. Инспекцияның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Атырауской, Актюбинской, Западно-Казахстанской и Мангистауской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5-1. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 05.07.2019 № 153.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 060002, город Атырау, улица Абая, дом 10а.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".

22. Инспекцияға бекiтілiп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Инспекция өзгесі заңнамамен белгіленбесе, қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған, өзіне бекiтілiп берілген мүлiктi өз еркімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикаcы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі
Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі
туралы ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады. Инспекцияның Оңтүстік Қазақстан және Қызылорда облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.
4. Инспекция азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер инспекция заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан уәкілеттенсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
5-1. Инспекция өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен инспекцияға кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.

22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года
№ 175
Положение
о республиканском государственном учреждении "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Южно-Казахстанской и Кызылординской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5-1. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

20. Инспекция Басшысы қолданыстағы заңнамаларға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін анықтайды.
4. Инспекцияның мүлігi
21. Инспекцияның жедел басқару құқығында заңнамамен қарастырылған жағдайда жекелеген мүлігі болады.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің есебінен қалыптасады, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасы заңнамасымен тиым салынбаған өз қызметі нәтижесінде алынған мүліктен тұрады.
22. Инспекцияға бекiтілiп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Инспекция өзгесі заңнамамен белгіленбесе, қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған, өзіне бекiтілiп берілген мүлiктi өз еркімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикаcы
Ауыл шаруашылығы Министрлігі
Су ресурстары комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің Су ресурстарынпайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады, оның қызметі Алматы қаласын, Алматы облысын, Жамбыл облысының Мойынқұм және Қордай аудандарын жекелей, Қарағанды облысының Ақтоғай ауданы, Қарқаралы және Шет аудандарын жекелей, Балқаш қаласын, Приозерск қаласының, Шығыс Қазақстан облысының Үржар және Аягөз аудандарының аумағына өкілдігі таратылады.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.

20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет
имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года
№ 175
Положение
республиканского государственного учреждения "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда, деятельность которого осуществляется и полномочия распространяются на территорию города Алматы, Алматинской области, частично Мойынкумский и Кордайский районы Жамбылской области, г.Балхаш, г.Приозерск, Актогайский и частично Каркаралинский и Шетский районы Карагандинской области, а также Урджарский и Аягозский районы Восточно-Казахстанской области.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады.
Инспекцияның Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.
4. Инспекция азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер инспекция заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан уәкілеттенсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
5-1. Инспекция өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен инспекцияға кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.
Ескерту. Бөлім 5-1- тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті Төрағасының м.а. 05.07.2019 № 153 бұйрығымен.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша белгіленген заңнамалық тәртіпте бұйрықтармен және Қазақстан Республикасының заңнамаларымен көзделген басқада актілермен рәсімделген шешімдерді қабылдайды.
7. Құрылымы мен штаттық саны лимиті қолданыстағы заңнамаларға сәйкес қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Инспекцияның заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индекс 071410, Семей қаласы, Өтепбаев көшесі, 4 үй.
9. Инспекцияның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Восточно–Казахстанской и Павлодарской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5-1. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 05.07.2019 № 153.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 071410, город Семей, улица Утепбаева, дом 4.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".

22. Инспекцияға бекiтілiп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Инспекция өзгесі заңнамамен белгіленбесе, қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған, өзіне бекiтілiп берілген мүлiктi өз еркімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикаcы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 175 бұйрығына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары
комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл
бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) су қорын пайдалануды реттеу және қорғау саласын іске асыру және бақылау функцияларын өз құзыреті шегінде атқаратын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органы болып табылады. Инспекцияның Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Yкiметінiң актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы Комитетке ведомстволық бағынышты заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртанбандары, белгіленген белгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында есепшоттары болады.
4. Инспекция азаматтық құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер инспекция заңнамаға сәйкес мемлекеттің атынан уәкілеттенсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
5-1. Инспекция өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілермен инспекцияға кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.

22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу председателя
Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2016 года
№ 175
Положение
республиканского государственного учреждения "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее - инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Акмолинской и Северо-Казахстанской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5-1. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.