"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 28 қазандағы № 561 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 2 қазандағы № 15 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.10.2023 № 15 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 қазандағы № 680 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрінің міндетін атқарушы Қ. Өскенбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 28 қазандағы
№ 561 бұйрығына
1- қосымша
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік), өз құзыреті шегінде индустрия және индустриялық-инновациялық қызметтің: тау-кен металлургия, зергерлік және басқа бұйымдар, бағалы металдардан жасалған монеталар көмір, машина жасау, химия, фармацевтика, жеңіл, ағаш өңдеу, жиһаз өнеркәсібі, құрылыс материалдарының өндірісі; жергілікті қамтуды дамыту; арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеуі және оларды тарату; экспорттық бақылау; жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау; энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру; арнайы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу; реттелетін салаларда тауарларды таңбалау және қадағалау саласында жалпы үйлестіруді жүзеге асыру (бұдан әрі – реттелетін салалар).

Об утверждении Положения Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 561. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 2 октября 2023 года № 15.
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 02.10.2023 № 15.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № 680 "О ведомствах Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Положение Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
и.о. Министра К. Ускенбаев
Приложение 1
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 28 октября 2020 года № 561
Положение Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим в пределах своей компетенции руководство в сферах индустрии и индустриально-инновационной деятельности: горно-металлургической, ювелирных и других изделий, монет из драгоценных металлов, угольной, машиностроении, химической, фармацевтической, легкой, деревообрабатывающей, мебельной промышленности, производство строительных материалов; развития местного содержания; функционирования и упразднения специальных экономических зон; экспортного контроля; лицензирование отдельных видов деятельности и отдельных видов товаров; энергосбережения и повышения энергоэффективности; заключение и расторжение специального инвестиционного контракта; осуществление общей координации в области маркировки и прослеживаемости товаров в регулируемых сферах (далее – регулируемые сферы).

2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымын Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі бекітеді, штат санының лимитін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Министрліктің аппарат басшысы бекітеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2021 № 183 бұйрығымен.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр - Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, "Транспорт Тауэр" ғимараты.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру Республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеті: өнеркәсіптің: тау-кен металлургия, көмір, машина жасау, химия, фармацевтика, жеңіл, ағаш өңдеу өнеркәсібі, құрылыс материалдары өндірісі салаларын дамыту бойынша индустриялық-инновациялық қолдаудың мемлекеттік саясатын қалыптастыруға және іске асыруға қатысу
Функциялары:

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура Комитета утверждается Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, лимит штатной численности утверждается руководителем аппарата Министерства по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2021 № 183.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Нур - Султан, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, дом 32/1, здание "Транспорт Тауэр".
9. Полное наименование Комитета – Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задача: участие в формировании и реализации государственной политики индустриально-инновационной поддержки по развитию отраслей промышленности: горно-металлургической, угольной, машиностроения, химической, фармацевтической, легкой, деревообрабатывающей, мебельной промышленности
Функции:

1) реттеуші, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады және Комитеттің құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысады;
2) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Комитеттің құзыреті шегінде және Министрдің бұйрықтарында оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
3) Комитеттің құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, әзірлеуге қатысады, келіседі және бекітеді;
5) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының 3-тармағында көзделген әзірленетін нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қатысты қажет болған кезде реттеушілік әсерге талдау жүргізуді жүзеге асырады;
6) жүргізілген реттеушілік әсерді талдау нәтижесін жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарда орналастыруды (Министрліктің ресми интернет-ресурсында, "Ашық НҚА" интернет-порталында) жүзеге асырады;
7) халықаралық шарттардан туындайтын Қазақстан Республикасының міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді және құқықтарын жүзеге асырады, сондай-ақ Комитет құзыреті шегінде олардың міндеттемелерін басқа халықаралық шарттар қатысушыларының орындауына бақылау жүргізуге қатысады;
8) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
9) соттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап-арыздар береді;
10) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салалардағы тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын әзірлейді;
11) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын қарайды, келіседі және ұсынады;
12) индустрияландыру картасын, сондай-ақ жобаларды индустрияландыру картасына енгізу тәртібін әзірлейді;
13) индустрияландыру картасына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді жүзеге асырады;
14) отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарықта ілгерілету бойынша индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлейді;
15) еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларын әзірлейді;

1) осуществляет регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции и участвует в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции Комитета;
2) утверждает нормативные правовые акты в пределах компетенции Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в приказах Министра, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
3) осуществляет международное сотрудничество в пределах компетенции Комитета;
4) разрабатывает, участвует в разработке, согласовывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты;
5) осуществляет при необходимости проведение анализа регуляторного воздействия в отношении разрабатываемых проектов нормативных правовых актов, предусмотренных пунктом 3 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
6) осуществляет размещение на общедоступных интернет-ресурсах (официальном интернет-ресурсе Министерства, интернет-портале "Открытые НПА") результата проведенного анализа регуляторного воздействия;
7) обеспечивает выполнение обязательств и осуществляет права Республики Казахстан, вытекающих из международных договоров, а также участвует в наблюдение за выполнением другими участниками международных договоров их обязательств, в пределах компетенции Комитета;
8) оказывает государственные услуги в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг;
9) предъявляет в суды иски в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) разрабатывает совместно с уполномоченным органом по предпринимательству формы проверочных листов, критериев оценки степени риска в регулируемых сферах в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
11) рассматривает, согласовывает и предоставляет меры государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности;
12) разрабатывает карту индустриализации, а также порядок включения проектов в карту индустриализации;
13) осуществляет внесения изменений и дополнений в карту индустриализации;
14) разрабатывает правила возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутреннем рынке;
15) разрабатывает правила предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров;

16) индустрияны дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсетуге қатысады;
17) бағалы металдар өндірісін, бағалы металдар мен құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының айналымын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
18) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде ұсынылған құжаттарда көрсетілген бағалы металдардан және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларынан қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларын растауды жүзеге асырады;
19) Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді;
20) экспорты лицензия негізінде (лицензиясыз) жүзеге асырылатын бағалы металдарды (олардан жасалған бұйымдарды қоспағанда), бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде мемлекеттік бақылау актісін береді;
21) экспорты лицензиялар негізінде (лицензиясыз) жүзеге асырылатын бағалы металдарды (олардан жасалған бұйымдарды қоспағанда), бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде мемлекеттік бақылау және құнын бағалау актісін береді;
22) Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) жәнеэкономикалық орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды береді;
23) асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды, бағалы металдардан жасалған монеталарды Еуразиялық экономикалық одаққа кiрмейтiн елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету кезінде мемлекеттік бақылау актісін береді;
24) бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидаларын әзірлейді;
25) Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидаларын әзірлейді;
26) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларына нормативтік құжаттарды әзірлейді;

16) участвует в предоставлении с привлечением национального института развития в области развития индустрии государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда;
17) реализует государственную политику в области регулирования производства драгоценных металлов, оборота драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
18) осуществляет подтверждение нормы выхода продуктов переработки из драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, отраженных в представленных документах при их ввозе на территорию Республики Казахстан и вывозе с территории Республики Казахстан для переработки;
19) выдает заключение об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан;
20) выдает акт государственного контроля при ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз драгоценных металлов (за исключением изделий из них), лома и отходов драгоценных металлов, экспорт которых осуществляется на основании лицензии (без лицензии);
21) выдает акт государственного контроля и оценки стоимости при вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Евразийский экономический союз, драгоценных металлов (за исключением изделий из них), лома и отходов драгоценных металлов, экспорт которых осуществляется на основании лицензий (без лицензии);
22) выдает заключение о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан;
23) выдает акт государственного контроля при ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывозе с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий, монет из драгоценных металлов;
24) разрабатывает правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
25) разрабатывает правила ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса;
26) разрабатывает нормативные документы на сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы;

27) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы зиянды қоспалар мен бағалы металдар құрамының шекті мәндерін айқындау қағидаларын әзірлейді;
28) шикізат тауарларының түрлері бойынша олардың жеке технологиялық мүмкіндіктерін ескере отырып, уәкілетті орган бекітетін тізбеде тұратын бағалы металдар өндірісінің әрбір субъектісі үшін құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы зиянды қоспалар мен бағалы металдар құрамының шекті мәндерін белгілейді;
29) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлейді;
30) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өндірістік қызметін (технологиялық процесін) жер қойнауын пайдалануға байланысты қызметпен (технологиялық процеспен) тану қағидаларын әзірлейді;
31) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді және оның үлгілік нысанын әзірлейді;
32) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларымен бекітілген нысан бойынша ауыл шаруашылығы техникасының моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасуды дайындауды жүзеге асырады;
33) моторлы көлік құралдарының модельдерін өндіру кезінде заңды тұлғаның "Еуразиялық экономикалық одаққа және бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің аумақтарында "моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру" ұғымын қолдану шарттары туралы" Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 72 шешімінің 1-тармағы 4) тармақшасының бірінші абзацына сәйкес белгіленген талаптарды сақтау фактісін белгілейді және осындай заңды тұлғаның моторлы көлік құралдары модельдерінің белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы шешімдерінің жобасын әзірлейді ;
34) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізіліміне енгізілген, көлік құралдарының (көлік құралдарының шассилерінің) паспорттарын (электрондық паспорттарын), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерін ресімдеуді жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдардың, дайындаушы ұйымдардың қызметіне мониторингті жүзеге асырады;
35) мүдделі тұлғалардың сұрау салулары бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассилерін), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерін дайындаушы ұйымдардың паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын, көлік құралдарының (көлік құралдарының шассилерінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің бірыңғай тізілімінің ұлттық бөліктерінде қамтылған мәліметтерді қалыптастырады;

27) разрабатывает правила определения пороговых значений содержания вредных примесей и драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
28) устанавливает пороговые значения содержания вредных примесей и драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы, для каждого субъекта производства драгоценных металлов, состоящего в перечне, утверждаемом уполномоченным органом, с учетом их индивидуальных технологических возможностей по видам сырьевых товаров;
29) разрабатывает правила формирования перечня субъектов производства драгоценных металлов;
30) разрабатывает правила признания производственной деятельности (технологического процесса) субъектов индустриально-инновационной деятельности деятельностью (технологическим процессом), связанной (связанным) с недропользованием;
31) разрабатывает правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовую форму;
32) осуществляет подготовку заключения с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств сельскохозяйственной техники по утвержденной форме;
33) устанавливает факт соблюдения юридическим лицом при производстве моделей моторных транспортных средств требований, установленных в соответствии с абзацем первым подпункта 4) пункта 1 Решения Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2014 года № 72 "Об условиях применения понятия "промышленная сборка моторных транспортных средств" на территориях государств-членов Евразийского экономического союза и Единого экономического пространства" и разработка проектов решений о соответствии моделей моторных транспортных средств таким юридическим лицом, установленным требованиям;
34) осуществляет мониторинг за деятельностью уполномоченных организаций, организаций-изготовителей, включенных в единый реестр уполномоченных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники;
35) формирует для представления по запросам заинтересованных лиц сведений, содержащихся в национальных частях единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники;

36) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (4 және одан жоғары экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың компоненттерін өндіруді ынталандыру қағидаларын әзірлейді;
37) электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру бөлігінде көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімді іске асырады;
38) көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің паспорттарын ресімдеуді, оның ішінде көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардың (ұйымдардың) және көлік құралдарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын), өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын;
39) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен Көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді және оның үлгілік нысанын жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді әзірлейді;
40) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдауыштарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздерді және оның үлгілік нысанын әзірлейді;
41) Қазақстан Республикасының аумағында химиялық өнімді тіркейді және оның есебін жүргізеді;
42) химиялық өнімнің жекелеген түрлерін есепке алу тәртібін әзірлейді;
43) "Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді";
44) "Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді";
45) "Экспорты лицензиялар негізінде (лицензиясыз) жүзеге асырылатын бағалы металдарды (олардан жасалған бұйымдарды қоспағанда), бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде мемлекеттік бақылау және құнын бағалау актісін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді)";

36) разрабатывает правила стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу 4 и выше; с электродвигателями) и их компонентов совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
37) реализует Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов в части организации систем электронных паспортов;
38) формирует и ведет в национальной части единого реестра уполномоченных органов (организаций) и организаций-изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и паспортов самоходных машин и других видов техники, в том числе оформление электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
39) разрабатывает правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы;
40) разрабатывает правила и условия заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы;
41) регистрирует химическую продукцию на территории Республики Казахстан и ведет ее учет;
42) разрабатывает порядок учета отдельных видов химической продукции;
43) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача заключения о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан";
44) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача заключения об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан";
45) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача акта государственного контроля и оценки стоимости при вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Евразийский экономический союз драгоценных металлов (за исключением изделий из них), лома и отходов драгоценных металлов, экспорт которых осуществляется на основании лицензий (без лицензии)";

46) "Экспорты лицензия негізінде (лицензиясыз) жүзеге асырылатын бағалы металдарды (олардан жасалған бұйымдарды қоспағанда), бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде мемлекеттік бақылау актісін беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлей;
47) "Минералдық шикізатты кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастыруға қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді";
48) "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында/аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу және өнеркәсіптің жеңіл, тау-кен металлургиясы, химия, фармацевтика, ағаш өңдеу салаларында, сондай-ақ машина жасау және құрылыс индустриясы саласында ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді";
49) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен бекітілген үлгі нысан бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер жасасады;
50) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен бекітілген үлгі нысан бойынша ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер жасасады;
51) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен бекітілген үлгі нысан бойынша көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер жасасады;
52) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Міндеті: жергілікті қамту үлесін арттыру және дамыту бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыру
Функциялары:
1) индустриялық-инновациялық қызмет саласында жергілікті қамтуды дамыту саясатын қалыптастырады;
2) ұйымдардың және мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамту үлесін арттыру жөніндегі шараларды әзірлеуге және мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
3) жергілікті қамту мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді және әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуындағы қазақстандық қамту мониторингін, сондай-ақ тиісті ұйымдар ұсынатын өткізілген, өткізілетін және келесі жылға жоспарланған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы ақпаратқа талдау жүргізуді жүзеге асырады;

46) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача акта государственного контроля при ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз драгоценных металлов (за исключением изделий из них), лома и отходов драгоценных металлов, экспорт которых осуществляется на основании лицензии (без лицензии)";
47) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача заключения (разрешительного документа) на помещение минерального сырья под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории";
48) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача документа об условиях переработки товаров на/вне таможенной территории Евразийского экономического союза и переработки товаров для внутреннего потребления в легкой, горно-металлургической, химической, фармацевтической, деревообрабатывающей отраслях промышленности, а также машиностроении и стройиндустрии";
49) заключает с юридическими лицами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке транспортных средств по утвержденной типовой форме;
50) заключает с юридическими лицами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники по утвержденной типовой форме;
51) заключает с юридическими лицами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике по утвержденной типовой форме;
52) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
14. Задача: формирование государственной политики по развитию и увеличению доли местного содержания
Функции:
1) формирует политику развития местного содержания в сфере индустриально-инновационной деятельности;
2) участвует в выработке мер и реализации государственной политики по увеличению доли местного содержания при закупках товаров, работ и услуг организациями и государственными органами, осуществляемых на территории Республики Казахстан;
3) осуществляет координацию и методологическое обеспечение деятельности государственных органов по вопросам местного содержания;
4) осуществляет мониторинг казахстанского содержания в закупках товаров, работ и услуг организаций по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, а также в проведении анализа представляемой соответствующими организациями информации о проведенных, проводимых и планируемых на следующий год закупках товаров, работ и услуг;

5) Ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, олардың еншілес және аффилирленген компанияларының, мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың сатып алуындағы қазақстандық қамтудың мониторингін жүзеге асырады;
6) жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу қағидаларын әзірлейді;
7) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің, олардың өнім берушілерінің дерекқорын қалыптастыру және жүргізу тәртібін әзірлейді;
8) ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезіндегі жергілікті қамтудың бірыңғай әдістеме есебін әзірлейді;
9) жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуындағы жергілікті қамту бойынша жалпы ақпаратты жинақтауды және талдауды қамтамасыз етеді;
10) қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органға тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына) және орта мерзімді (бес қаржы жылына) бағдарламаларын, сондай-ақ оператордың ақылы көрсетілетін қызметтерін жоспарланған сатып алу туралы ақпаратын ұсыну қағидаларын әзірлейді;
11) жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларын жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлейді;
12) қатты пайдалы қазбаларға байланысты электрондық сатып алу жүйелерінің жұмысын жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін синхрондау тәртібін әзірлейді;
13) тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оны қолданыстан алу жөніндегі қағидаларды әзірлеуге қатысады;
14) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Міндеті: экспорттық бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу.
Функциялар:
1) экспорттық бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының Экспорттық бақылау жүйесі мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіреді;
2) шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен экспорттық бақылау саласындағы шараларды әзірлейді және ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) өнімнің экспорты мен импортын лицензиялау ережесін әзірлейді;
4) импорттаушылардың (түпкі пайдаланушылардың) кепілдік міндеттемелерін ресімдеу және олардың орындалуын тексеру қағидаларын әзірлейді;

5) осуществляет мониторинг казахстанского содержания в закупках национального управляющего холдинга, национальных холдингов, национальных компаний, их дочерних и аффилированных компаний, иных юридических лиц с участием государства;
6) разрабатывает правила проведения экспертизы по местному содержанию;
7) разрабатывает порядок формирования и ведения базы данных товаров, работ и услуг их поставщиков;
8) разрабатывает единую методику расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг;
9) обеспечивает свод и анализ общей информации по местному содержанию в закупках недропользователей товаров, работ и услуг;
10) разрабатывает правила представления уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых годовых (на один финансовый год) и среднесрочных (на пять финансовых лет) программ закупа товаров, работ и услуг, а также информации о планируемом закупе возмездных услуг оператора;
11) разрабатывает правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых;
12) разрабатывает порядок синхронизации работы систем электронного закупа в отношении твердых полезных ископаемых с работой реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;
13) участвует в разработке правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия;
14) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
15. Задача: участие в формировании и реализации государственной политики в сфере экспортного контроля.
Функции:
1) осуществляет реализацию государственной политики в сфере экспортного контроля и координирует деятельность государственных органов Республики Казахстан системы экспортного контроля;
2) разрабатывает меры и осуществляет сотрудничество в области экспортного контроля с иностранными государствами и международными организациями;
3) разрабатывает правила лицензирования экспорта и импорта продукции;
4) разрабатывает правила оформления гарантийных обязательств импортеров (конечных пользователей) и проверок их исполнения;

5) өнімнің транзитіне рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
6) өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде қайта өңдеуге рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
7) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың (өтініш берушілердің) фирмаішілік экспорттық бақылау жүйелеріне қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді);
8) өнімді кері экспорттауға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;
9) экспорттық бақылау мақсаттары үшін сыртқы экономикалық мәмілелерді есепке алу қағидалары мен нысанын әзірлейді;
10) өтініш берушілерге мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және берілген өтініштің мәртебесі туралы консультация беруді жүзеге асырады;
11) белгіленген құзыреті шегінде өнімнің экспортын, кері экспортын, импортын, кері импортын, транзитін және Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде қайта өңделуін бақылауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының Экспорттық бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен бірлесіп, қажет болған кезде өнімді тиеп-жөнелту алдындағы кезеңде және (немесе) оның түпкілікті пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
13) кепілдік міндеттемені (түпкі пайдаланушының сертификатын) береді);
14) өнімнің транзитіне рұқсаттар береді;
15) өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде қайта өңдеуге рұқсат береді;
16) өтініш берушілер мен мүдделі мемлекеттік органдарға тауарларды, технологияларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, ақпаратты өнімге жатқызу туралы қорытындылар береді;
17) белгіленген тәртіппен "экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының қолданысына жатпайтын өніммен, зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелерімен сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (мәлімдеушілерге) өнімнің экспорты мен импортына лицензиялар береді";
18) экспорттық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және өзектендіреді;
19) экспорттық бақылауға жататын өнімді кері экспорттауға рұқсат береді;
20) тауарларды, технологияларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, ақпаратты өнімге жатқызу туралы қорытынды беру қағидаларын әзірлейді;
21) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде белгіленген тәртіппен лицензияланатын саладағы заңнаманы бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды;
22) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
16. Міндеті: тау-кен және химия өндірістерін пайдалану, уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою және тауарлардың жекелеген түрлерінің экспорты мен импорты жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру
Функциялар:

5) разрабатывает правила выдачи разрешения на транзит продукции;
6) разрабатывает правила выдачи разрешения на переработку продукции вне территории Республики Казахстан;
7) разрабатывает квалификационные требования к внутрифирменным системам экспортного контроля участников внешнеэкономической деятельности (заявителей);
8) разрабатывает правила выдачи разрешения на реэкспорт продукции;
9) разрабатывает правила и форму учета внешнеэкономических сделок для целей экспортного контроля;
10) осуществляет консультирование заявителей о порядке оказания государственных услуг и статусе поданного заявления;
11) осуществляет контроль за экспортом, реэкспортом, импортом, реимпортом, транзитом и переработкой продукции вне территории Республики Казахстан в пределах установленной компетенции;
12) осуществляет при необходимости контроль на предотгрузочном этапе и (или) конечного использования продукции совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
13) выдает гарантийное обязательство (сертификат конечного пользователя);
14) выдает разрешения на транзит продукции;
15) выдает разрешения на переработку продукции вне территории Республики Казахстан;
16) выдает заявителям и заинтересованным государственным органам заключения об отнесении товаров, технологий, работ, услуг, информации к продукции;
17) выдает в установленном порядке лицензии на экспорт и импорт продукции, участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) на осуществление внешнеэкономических сделок с продукцией, результатами интеллектуальной творческой деятельности, не подпадающими под действие статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об экспортном контроле";
18) разрабатывает и актуализирует нормативные правовые акты в области экспортного контроля;
19) выдает разрешения на реэкспорт продукции подлежащей экспортному контролю;
20) разрабатывает правила выдачи заключения об отнесении товаров, технологий, работ, услуг, информации к продукции;
21) составляет протокола об административных правонарушениях за нарушения законодательства в лицензируемой сфере в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
22) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
16. Задача: осуществление лицензирования деятельности по эксплуатации горных и химических производств, по производству, переработке, приобретению, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов и экспорта и импорта отдельных видов товаров
Функции:

1) "Тау-кен және химия өндірістерін пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын әзірлейді;";
2) "Уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын әзірлейді";
3) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде белгіленген тәртіппен лицензияланатын саладағы заңнаманы бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді;
5) уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен лицензиялар береді;
6) тау-кен және химия өндірістерін пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға белгіленген тәртіппен лицензиялар береді;
7) өтініш берушілерге мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және берілген өтініштің мәртебесі туралы консультация беруді жүзеге асырады;
8) белгіленген тәртіппен бағалы металдар мен құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының экспортына лицензиялар береді;
9) белгіленген тәртіппен минералдық шикізат экспортына лицензиялар береді;
10) есірткі құралдары мен психотроптық заттардың прекурсорлары болып табылмайтын улы заттардың импортына белгіленген тәртіппен лицензиялар береді;
11) ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдардың экспорты мен импортына белгіленген тәртіппен лицензиялар береді;
12) белгіленген тәртіппен шифрлау (криптографиялық) құралдарының экспорты мен импортына лицензиялар береді;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
17. Міндеті: энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Функциялары:
1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты өз құзыреті шегінде жүзеге асырады;
2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік органдар қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыруға қатысады;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады, уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде орталық уәкілетті органдар ұсынатын есептерге талдау жүргізеді;

1) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по эксплуатации горных и химических производств";
2) разрабатывает правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по производству, переработке, приобретению, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов";
3) составляет протокола об административных правонарушениях за нарушения законодательства в лицензируемой сфере в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) разрабатывает формы проверочных листов, критерий оценки степени риска, полугодовых планов проведения проверок в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) выдает в установленном порядке лицензии для осуществления деятельности по производству, переработке, приобретению, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов;
6) выдает в установленном порядке лицензии на осуществление деятельности по эксплуатации горных и химических производств;
7) осуществляет консультирование заявителей о порядке оказания государственных услуг и статусе поданного заявления;
8) выдает в установленном порядке лицензии на экспорт драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
9) выдает в установленном порядке лицензии на экспорт минерального сырья;
10) выдает в установленном порядке лицензии на импорт ядовитых веществ, не являющихся прекурсорами наркотических средств и психотропных веществ;
11) выдает в установленном порядке лицензии на экспорт и импорт специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации;
12) выдает в установленном порядке лицензии на экспорт и импорт шифровальных (криптографических) средств;
13) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
17. Задача: формирование и реализация государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Функции:
1) осуществляет в пределах своей компетенции международное сотрудничество в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
2) участвует в осуществлении межотраслевой координации деятельности государственных органов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) осуществляет мониторинг за реализацией государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, проводит анализ представляемых отчетов центральными уполномоченными органами по форме и в сроки, установленные уполномоченным органом;

4) орталық атқарушы органдардың энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі есептерді ұсыну нысаны мен мерзімдерін әзірлейді;
5) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін бағалау тетігін әзірлейді;
6) Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды;
7) энергия тұтыну нормативтерін, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің электр желілеріндегі қуат коэффициентінің нормативтік мәнін әзірлейді;
8) энергия аудиті қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлейді;
9) энергетикалық ресурстарды, суды тұтыну көлемін өнімнің, үйлердің, құрылыстар мен ғимараттардың алаңының бірлігіне энергия аудиті қорытындылары бойынша айқындалған шамаға дейін жыл сайын төмендетуді қамтамасыз етпеген, оның ішінде энергия тұтыну нормативтерін сақтамайтын мемлекеттік мекемелерді қамтитын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің тізбесін қалыптастырады және өзінің интернет-ресурсында орналастырады;
10) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдардың тізбесін әзірлейді;
11) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтын айқындайды;
12) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілейді;
13) көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілейді;
14) технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдықтарының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілейді;
15) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі класстарын айқындау және қайта қарау қағидаларын әзірлейді;
16) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша талаптарды әзірлейді;
17) энергия тиімділігі картасын қалыптастыруды, жүргізуді және іске асыруды, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды жүргізуді үйлестіреді;
18) энергия аудитін жүргізу тәртібін әзірлейді;
19) энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды;

4) разрабатывает форму и сроки представления центральными исполнительными органами отчетов по реализации государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) разрабатывает механизм оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) определяет порядок формирования и ведения Государственного энергетического реестра;
7) разрабатывает нормативы энергопотребления, нормативные значения коэффициента мощности в электрических сетях субъектов Государственного энергетического реестра;
8) разрабатывает требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита;
9) формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень субъектов Государственного энергетического реестра, не обеспечивших ежегодное снижение объема потребления энергетических ресурсов, воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита, в том числе включающий государственные учреждения, не соблюдающие нормативы энергопотребления;
10) разрабатывает перечень информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
11) определяет национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
12) устанавливает требования по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций;
13) устанавливает требования по энергоэффективности транспорта;
14) устанавливает требования по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования;
15) разрабатывает правила определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений;
16) разрабатывает требования по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемые к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений;
17) координирует формирование, ведение и реализацию карты энергоэффективности, проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
18) разрабатывает порядок проведения энергоаудита;
19) определяет порядок проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы;

20) энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттаудан өткізеді;
21) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудитордың аттестатын беру үшін қажетті рұқсат беру талаптары мен құжаттар тізбесін әзірлейді;
22) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;
23) энергия аудиторларының тізілімін жүргізеді;
24) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудитор аттестатының нысанын әзірлейді;
25) энергия тиімділігі бойынша үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды таңбалау нысанын әзірлейді;
26) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша оқу бағдарламалары мен жоспарларын әзірлейді;
27) құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілейді;
28) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісімді әзірлейді;
29) энергия сервистік шарттың үлгі нысандарын әзірлейді;
30) энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, жобаларды іріктеу және энергия тиімділігі картасына енгізу тәртібін айқындайды;
31) энергия аудиті қорытындыларына талдау жүргізу тәртібін анықтайды;
32) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
33) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасының талаптарын бұзуды жою туралы нұсқаманың нысанын әзірлейді;
34) өтініш берушінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы біліктілік талаптарына және/немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне рұқсаттық бақылауды жүзеге асырады;
35) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлейді;
36) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. Міндеті: арнайы экономикалық аймақтарды құру, жұмыс жасауы және тарату саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу.
Функциялары:
1) "Астана-жаңа қала" арнайы экономикалық аймағын қоспағанда, арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс жасауы және тарату саласындағы мемлекеттік органдар мен басқарушы компаниялардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
2) арнайы экономикалық аймақтың басқару органдары ұсынатын мәліметтер негізінде арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізеді;

20) проводит аттестацию кандидатов в энергоаудиторы;
21) разрабатывает разрешительные требования и перечень документов, необходимых для выдачи аттестата энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
22) ведет реестр юридических лиц, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
23) ведет реестр энергоаудиторов;
24) разрабатывает форму аттестата энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
25) разрабатывает форму маркировки зданий, строений, сооружений по энергоэффективности;
26) разрабатывает учебные программы и планы по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
27) устанавливает требования по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций;
28) разрабатывает типовое соглашение в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
29) разрабатывает типовые формы энергосервисного договора;
30) определяет порядок формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности;
31) определяет порядок проведения анализа заключений энергоаудита;
32) осуществляет государственный контроль в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
33) разрабатывает форму предписания об устранении нарушения требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности;
34) осуществляет разрешительный контроль соответствия заявителя квалификационным требованиям и/или разрешительным требованиям в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
35) разрабатывает полугодовые графики проведения проверок в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
36) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
18. Задача: участие в формировании и реализации государственной политики в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон
Функции:
1) осуществляет координацию деятельности государственных органов и управляющих компаний в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, за исключением специальной экономической зоны "Астана - новый город";
2) ведет единый реестр участников специальной экономической зоны на основании сведений, представляемых органами управления специальной экономической зоны;

3) тиісті мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп басқарушы компанияны басқару үшін тұлғаларға конкурстық іріктеу жүргізеді;
4) арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдаланудың (жалдаудың) үлгі шартын әзірлейді;
5) арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі қайталама пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын әзірлейді;
6) арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгі шартын әзірлейді;
7) арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын әзірлейді;
8) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға өтінім берушілердің жобаларын іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын әзірлейді;
9) арнайы экономикалық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлейді;
10) арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасының мақсаттылығын қарастырып, арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасын ресімдеуге қойылатын талаптарға сәйкестігін тексереді;
11) арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасының мақсаттылығын қарау және арнайы экономикалық аймақты құру тұжырымдамасын ресімдеуге қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы өтініш берушіге жазбаша негіздеме жібереді;
12) арнайы экономикалық аймақты құру туралы ұсыныстарды сараптамалық кеңестің қарауына жібереді;
13) арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгертуге мүдделі арнайы экономикалық аймақ аумағының шекараларын және (немесе) алаңын өзгерту туралы орталық немесе жергілікті атқарушы органдардың, заңды тұлғалардың ұсыныстарын қарайды;
14) арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізіліміне арнайы экономикалық аймақ қатысушысы туралы мәліметтерді енгізеді;
15) арнайы экономикалық аймақтың басқару органына арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы туралы мәліметтерді арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізу туралы хабарлайды;
16) арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелу үшін өтінім мен сауалнама нысандарын әзірлейді;
17) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерінде және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

3) проводит конкурсный отбор лиц для управления управляющей компанией совместно с соответствующими заинтересованными государственными органами.
4) разрабатывает типовой договор временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона;
5) разрабатывает типовой договор временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона;
6) разрабатывает типовой договор временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона;
7) разрабатывает типовой договор временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона;
8) разрабатывает порядок и критерин отбора проектов заявителей на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической зоны;
9) разрабатывает методики оценки эффективности деятельности специальных экономических зон;
10) рассматривает о целесообразности и проверка концепции создания специальной экономической зоны на соответствие требованиям к оформлению концепции создания специальной экономической зоны;
11) направляет письменное обоснованние ответа заявителю о принятом решении по итогам рассмотрения целесообразности и проверки концепции создания специальной экономической зоны на соответствие требованиям к оформлению концепции создания специальной экономической зоны;
12) направляет на рассмотрение экспертного совета предложения о создании специальной экономической зоны;
13) рассматривает предложения центральных или местных исполнительных органов, юридических лиц об изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны, заинтересованных в изменении границ и (или) площади территории специальной экономической зоны;
14) вносит сведения об участнике специальной экономической зоны в единый реестр участников специальной экономической зоны;
15) уведомляет орган управления специальной экономической зоны о внесении сведений об участнике специальной экономической зоны в единый реестр участников специальной экономической зоны;
16) разрабатывает формы заявки и анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической зоны;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

19. Міндет: арнайы инвестициялық келісімшарт жасасу және бұзу
Функциялары:
1) арнайы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібі мен талаптарын әзірлейді;
2) арнайы инвестициялық келісімшарттың үлгісін әзірлейді;
3) арнайы инвестициялық келісімшарт дайындайды;
4) арнайы инвестициялық келісімшартты мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімдер жасасады, тіркейді және қабылдайды.
20. Міндеті: реттелетін салалардағы тауарларды таңбалау және қадағалау саласында жалпы үйлестіруді жүзеге асыру
Функциялар:
1) құзыреті шегінде тауарларды таңбалау және қадағалау қағидаларын әзірлейді;
2) Өнеркәсіптің жетекшілік ететін салаларында таңбалауға және қадағалануға жататын тауарларға реттеушілік әсерге талдау жүргізеді;
3) таңбалауды енгізу мен қадағалаудың орындылығын талдай отырып, тауарлардың жекелеген топтарын таңбалау және қадағалау жөніндегі пилоттық жобаның қорытындылары бойынша таңбалануға және қадағалануға жататын тауарлар тізбесіне енгізу туралы ұсыныстарды тауарларды таңбалау мен қадағалау саласындағы үйлестіруші органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасымен келісу бойынша уәкілетті органға енгізеді.
21. Комитеттің құқықтары мен міндеттері
Құқығы Комитетінің:
1) өз құзыреті шегінде құқықтық актілер шығару;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу (есептер, материалдар);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге де іс-шаралар өткізуге міндетті;
5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарды (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) негізгі қызмет мәселелері бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың жұмысын үйлестіру;
7) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарынан Министрліктің және Комитеттің бұйрықтары мен тапсырмаларының уақтылы және дәл орындалуын талап етуге құқығы бар.
Комитеттің Міндеттері:
1) басқа мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға міндетті;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер, ұсынымдар, нұсқаулар беруге және тиісті шешімдер қабылдауға құқылы;
3) Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті жылдарға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;

19. Задача: заключение и расторжение специального инвестиционного контракта
Функции:
1) разрабатывает порядок и условия заключения и расторжения специального инвестиционного контракта;
2) разрабатывает типовой специальный инвестиционный контракт;
3) подготавливает специальный инвестиционный контракт;
4) заключает, регистрирует и принимает решения о досрочном прекращении специального инвестиционного контракта.
20. Задача: осуществление общей координации в области маркировки и прослеживаемости товаров в регулируемых сферах
Функции:
1) разрабатывает правила маркировки и прослеживаемости товаров в пределах компетенции;
2) проводит анализ регуляторного воздействия на товары, подлежащие маркировке и прослеживаемости в курируемых отраслях промышленности;
3) вносит по итогам пилотного проекта по маркировке и прослеживаемости отдельных групп товаров с анализом целесообразности введения маркировки и прослеживаемости предложения о включении в перечень товаров, подлежащих маркировке и прослеживаемости, в уполномоченный орган по согласованию с координирующим органом в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
21. Права и обязанности Комитета
Права Комитета:
1) издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать (отчеты, материалы) от структурных подразделений Министерства, подведомственных организаций Комитета необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
6) координировать работу подведомственных организаций по вопросам основной деятельности;
7) требовать от подведомственных организаций Комитета своевременного и точного исполнения приказов и поручений Министерства и Комитета.
Обязанности Комитета:
1) осуществлять взаимодействие с другими государственными органами, местными исполнительными органами и организациями;
2) предоставлять разъяснения, рекомендации, указания и принимать соответствующие решения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на соответствующие годы;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға міндетті;
5) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарына қатысты әкімшілік-өкімдік және бақылау функцияларын орындауға міндетті;
6) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
22. Комитетті Төраға басқарады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
23. Төрағаны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
24. Төрағаның Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің аппарат басшысының бұйрығымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2021 № 183 бұйрығымен.
25. Комитет заңнамалық актілерге, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес өзінің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті өкілеттіктерге ие.
26. Осы мақсатта Төраға:
1) Комитет туралы ережені әзірлейді және Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министріне бекітуге енгізеді.
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін, Комитет қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын, Комитеттің жұмыс жоспарын, Комитеттің жұмыс регламентін бекітеді;
3) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды және бекітеді;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
5) Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
6) Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілік мәселелерін шешеді;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
8) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін көтермелейді және тәртіптік жаза қолданады;
9) Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар не сыбайлас жемқорлық іс-әрекеттерінің туындауына ықпал ететін іс-әрекеттер тіркелген жағдайларда, бұл туралы Министрліктің басшылығын хабардар етеді;

4) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
5) выполнять административно-распорядительные и контрольные функции по отношению к подведомственным организациям Комитета;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Комитета
22. Комитет возглавляет Председатель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
23. Председатель назначается на должность и освобождается от должности Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
24. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей приказом руководителя аппарата Министерства по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2021 № 183.
25. Комитет обладает полномочиями, необходимыми для реализации его основных задач и функций, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативно-правовыми актами Республики Казахстан.
26. В этих целях Председатель:
1) разрабатывает положение о Комитете и вносит на утверждение Министру индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
2) утверждает положения структурных подразделений Комитета, должностные инструкции работников Комитета, план работы Комитета, регламент работы Комитета;
3) определяет и утверждает обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
4) в пределах своей компетенции подписывает приказы;
5) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета;
6) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также дисциплинарной ответственности работников Комитета;
7) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
8) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Комитета;
9) в случаях фиксирования коррупционных правонарушений либо действий, способствующих возникновению коррупционных деяний, информирует об этом руководство Министерства;

10) Комитет қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
11) Комитетте Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады;
12) республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына және Мемлекеттік сатып алу саласындағы қызметтің жүзеге асырылуына дербес жауапты болады;
13) ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрылтай құжаттарын, даму жоспарларын, жылдық қаржылық есептілігін бекітеді;
14) демалыстар, сыйлықақы беру бойынша бұйрықтарға, Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдары басшыларына қол қояды;
15) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдары басшылығының іссапарларын келіседі;
16) Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді;
17) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады;
18) комитеттің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, персоналды басқару қызметінің жұмысын және құжат айналымын ұйымдастыруды бақылайды;
19) өзінің құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
27. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасы болмаған кезеңде Комитет қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады;
3) Комитет төрағасы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
28. Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Комитеттің атынан Министрліктің басқа құрылымдық бөлімшелеріне жіберілетін құжаттарға міндеттердің бөлінуіне сәйкес төраға және/немесе Төрағаның орынбасарлары қол қояды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
29. Комитеттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
30. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
31. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

10) обеспечивает соблюдение сотрудниками Комитета норм служебной этики государственных служащих;
11) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
12) несет персональную ответственность за реализацию республиканских бюджетных программ и осуществление деятельности в сфере государственных закупок;
13) утверждает учредительные документы, планы развития, годовую финансовую отчетность подведомственных организаций;
14) подписывает приказы по отпускам, премированию, руководства подведомственных организаций Комитета;
15) согласовывает командировки руководства подведомственных организаций Комитета;
16) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета;
17) осуществляет прием граждан;
18) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий Комитета контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу службы по управлению персоналом и организацию документооборота;
19) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
27. Заместители председателя Комитета:
1) координируют деятельность Комитета в пределах своих полномочий;
2) в период отсутствия председателя Комитета осуществляют общее руководство деятельностью Комитета и несут персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций;
3) осуществляют иные функции, возложенные Председателем Комитета.
28. Документы, направляемые от имени Комитета в другие структурные подразделения Министерства по вопросам, входящую в компетенцию Комитета подписываются председателем и/или заместителями Председателя в соответствии с распределением обязанностей.
Глава 4. Имущество Комитета
29. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
30. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
31. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
32. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
33. "Инфекцияға қарсы препараттар ғылыми орталығы" акционерлік қоғамы;
34. "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергосараптама)" акционерлік қоғамы;
35. "Жезқазғанредмет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
36. "Қазақстан Республикасының минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеу жөніндегі ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
37. "Ұлттық технологиялық болжау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2021 № 183 бұйрығымен.
38. "Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамы.
Ескерту. 38-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2021 № 183 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы қазандағы
№ бұйрығына
2- қосымша
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелеріні бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 67 бұйрығы (2019 жылғы 21 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 747 бұйрығы (2019 жылғы 7 қазандағы Қазақстан Республикасы Нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 10 қыркүйектегі № 462 бұйрығы (2020 жылғы 17 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

Глава 5. Реорганизация и ликвидация Комитета
32. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
33. Акционерное общество "Научный центр противоинфекционных препаратов";
34. Акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)";
35. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жезкагазканредмет";
36. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан";
37. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр технологического прогнозирования;
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2021 № 183.
38. Акционерное общество "Управляющая компания специальной экономической зоны "Химический парк Тараз".
Сноска. Приказ дополнены пунктом 38 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2021 № 183.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 28 октября 2020 года № 561
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
1. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 67 "Об утверждении Положений Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" (опубликован 21 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 747 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 67 "Об утверждении Положений Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" (опубликован 7 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 сентября 2020 года № 462 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 67 "Об утверждении Положений Республиканского государственного учреждения "Комитет индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" (опубликован 17 сентября 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).