Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 наурыздағы № 128 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 529 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.09.2023 № 529 (23.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 10.11.2021 № 546 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңы 29-бабы, Қазақстан Республикасының Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 43-тармағына және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы 2020 жылғы 13 сәуірде № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) орталық аппараты қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) ТЖМ облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) ТЖМ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) ТЖМ оқу орындары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ТЖМ Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр генерал-майор Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы "15" наурыздағы
№ 128 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайдар министрлігінің орталық аппараты мен ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 марта 2021 года № 128. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 529.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.09.2023 № 529 (вводится в действие с 23.07.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.11.2021 № 546.
В соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", пунктом 43 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 и Типовыми квалификационными требованиями к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы Республики Казахстан от 13 апреля 2020 года № 67, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих центрального аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих областных, городов республиканского значения и столицы территориальных органов МЧС согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих городских, районных (районов в городах) территориальных органов МЧС согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих организации образования МЧС согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) квалификационные требования к должностям сотрудников государственных учреждений, находящихся в ведении МЧС согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой политики МЧС.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр генерал-майор Ю. Ильин
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от "15" марта 2021 года № 128
Квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих центрального аппарата и ведомств Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.11.2021 № 546.

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 10.11.2021 № 546 бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі қажет
Кәсіби қызметін тиімді орындау үшін қажет басқа да талаптар
1.
C-SV-1
Аппарат басшысы
Комитет төрағасы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-2, C-OGP-1, C-AGP-1, В-PK-2, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FM-2, С-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда алты жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2.
C-SV-2
Департамент бастығы Комитет төрағасының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда бес жылдан кем емес;

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.11.2021 № 546.
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований
Иные требования, необходимые для эффективного выполнения профессиональной деятельности
1.
C-SV-1
Руководитель аппарата Председатель комитета
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-2, C-OGP-1, C-AGP-1, В-PK-2, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FM-2, С-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SV-2
Начальник департамента Заместитель председателя комитета
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;

6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес (C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1 санаттарының лауазымдарын қоспағанда).
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
3.
C-SV-3
Департамент бастығының орынбасары.
Басқарма бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
4.
C-SV-4
Комитеттің, департаменттің басқарма бастығы, басқарма бастығының орынбасары, орталық органның бірінші басшысының кеңесшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-5, C-OGP-5, C-RGP-2, C-AGP-6, C-KGP-3, C-OKGP-3, В-PK-5, В-PKО-4, C-SV-5, С-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-4, С-SSP-4, C-SGU-7, С-FM-4, С-FMО-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;

6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением должностей категорий C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1).
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SV-3
Заместитель начальника департамента. Начальник Управления
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1;
5) не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SV-4
Начальник управления департамента, комитета. Заместитель начальника управления, Советник первого руководителя центрального органа.
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-5, C-OGP-5, C-RGP-2, C-AGP-6, C-KGP-3, C-OKGP-3, В-PK-5, В-PKО-4, C-SV-5, С-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-4, С-SSP-4, C-SGU-7, С-FM-4, С-FMО-4 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1;

4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарда үш жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
5.
C-SV-5
Комитеттің, департаменттің басқарма бастығының орынбасары.
Бөлім бастығы. Кезекші бөлімнің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы)) санаттарынан төмен емес лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
6.
C-SV-6
Орталық органның бірінші басшысының көмекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы)) санаттарынан төмен емес лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;

4) не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SV-5
Заместитель начальника управления департамента, комитета.
Начальник отдела. Начальник дежурной части
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SV-6
Помощник первого руководителя центрального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;

5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
7.
C-SV-8
Бас: маман-психолог, маман-полиграфолог, маман. Аға: офицер, аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
8.
C-SV-9
Барлық атаулардағы аға: инспектор және инженер, офицер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
9.
C-SV-10
Барлық атаулардағы инспектор және инженер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы әскери қызмет өтіліне сарбаздар (матростар) құрамының мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Жоғары кәсіби даярлығы бар, ерекше білімдері немесе нақты мамандықтар бойынша айтарлықтай жұмыс өтілдері бар адамдар, осы біліктілік талаптарында белгіленген, қажетті жұмыс өтілдері ескерілмей, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің шешімімен не болмаса оның келісімімен лауазымға тағайындалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы "15" наурыздағы
№ 128 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайдар министрлігінің облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астананың аумақтық органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7
7.
C-SV-8
Главный: специалист-психолог, специалист-полиграфолог, специалист.
Старший: офицер,
дознаватель по особо важным делам
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
8.
C-SV-9
Старший: инспектор и инженер всех наименований, офицер
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
9.
C-SV-10
Инспектор и инженер всех наименований
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы составов солдат (матросов).
Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан либо по согласованию с ним.
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от "15" марта 2021 года № 128
Квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих областных, городов республиканского значения и столицы территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан

2) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
14.
C-SVU-13
Оқытушы. Барлық атаулардағы инспектор. Маман-қарауыл бастығы
Жоғары білім
1) мемлекеттік қызметте не судья лауазымында не осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмысы өтілі бір жылдан кем емес;
2) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
15.
C-SVU-14
Орталықтың аға: инспектор, инспектор-психолог. Взвод командирі
Жоғары білім
1) мемлекеттік қызметте не судья лауазымында не осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмысы өтілі бір жылдан кем емес;
2) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
16.
C-SVU-15
Қарауыл бастығы
Жоғары білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
17.
С-SV-12
Есепке алу жөніндегі аға техник, аға техник, байланыстың аға шебері, өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға инструктор, газ түтінінен қорғау қызметінің аға шебері. Курс старшинасы. Кезекшінің көмекшісі Қаруландырудың қойма меңгерушісі әрі қару шебері
Орта білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
өрт сөндіру машинасын жүргізу жөніндегі аға инструктор үшін жүргізуші куәлігінің болуы
18.
С-SV-13
Өрт сөндіру автомобилдерін жүргізуші-қызметкер
Орта білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
Жүргізуші-қызметкер үшін жүргізуші куәлігінің болуы
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы әскери қызмет өтіліне сарбаздар (матростар) құрамының мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Жоғары кәсіби даярлығы бар, ерекше білімдері немесе нақты мамандықтар айтарлықтай бойынша жұмыс өтілдері бар адамдар, осы біліктілік талаптарында белгіленген, қажетті жұмыс өтілдері ескерілмей, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің шешімімен не болмаса оның келісімімен лауазымға тағайындалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы "15" наурыздағы
№ 128 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайдар министрлігінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі қажет
Кәсіби қызметін тиімді орындау үшін қажет басқа да талаптар
1.
C-SGU-1
Мекеменің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі

2) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
14.
C-SVU-13
Преподаватель. Инспектор всех наименований. Специалист-начальник караула
высшее образование
1) не менее одного года стажа работы на государственной службе или в должности судьи или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
2) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
15.
C-SVU-14
Старший: инспектор, инспектор-психолог центра. Командир взвода.
высшее образование
1) не менее одного года стажа работы на государственной службе или в должности судьи или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
2) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
16.
C-SVU-15
Начальник: караула
высшее образование
Стаж работы не требуется.
17.
С-SV-12
Старший техник по учету, старший техник, старший мастер-связи, старший инструктор по вождению пожарного автомобиля, старший мастер газодымозащитной службы. Старшина курса. Помощник дежурного. Заведующий складом вооружения, он же оружейный мастер
среднее образование
Стаж работы не требуется.
Для старшего инструктора по вождению пожарной машины наличие водительского удостоверения.
18.
С-SV-13
Водитель-сотрудник пожарных автомобилей
среднее образование
Стаж работы не требуется.
Для водителя-сотрудника наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы составов солдат (матросов).
Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан либо по согласованию с ним.
Приложение 5
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от "15" марта 2021 года № 128
Квалификационные требования к должностям сотрудников государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований
Иные требования, необходимые для эффективного выполнения профессиональной деятельности
1.
C-SGU-1
Начальник учреждения
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады (жедел кезекшісі орынбасарының лауазымын қоспағанда).
6.
C-SGU-11
Бас маман, бас маман-психолог. Жедел кезекшінің көмекшісі (өрт сөндіру басшысының көмекшісі). Жасақ, мамандандырылған жасақ бастығының көмекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
7.
C-SGU-12
Барлық атаулардың аға: инспекторы және инженері. Дәрігер. Аға диспетчер. Аға жедел кезекші. Қарауыл бастығы. Аға нұсқаушы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
8.
C-SGU-13
Барлық атаулардағы инспектор және инженер
техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
9.
C-SV-12
Бөлімше командирі. "ҚСҚ" қоймасының меңгерушісі. Аға: байланыс шебері, бақылаушы, құтқарушы- нұсқаушы, өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі нұсқаушы, жүргізуші-қызметкер, өрт сөндіруші, өрт сөндіруші-құтқарушы, өрт сөндіру радиотелефонист, газ түтінінен қорғау қызметінің аға шебері. Кіші инспектор. Фельдшер.
орта, орта арнайы, техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
Барлық санаттағы жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
10.
C-SV-13
Жүргізуші – қызметкер. Өрт сөндіруші. Өрт сөндіруші: құтқарушы, радиотелефонист. Өрт сөндіру катерінің моторшысы. Радиотелефонист Диспетчер. Шебер-құтқарушы
орта білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
Жүргізуші-қызметкерлер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы әскери қызмет өтіліне сарбаздар (матростар) құрамының мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Жоғары кәсіби даярлығы бар, ерекше білімдері немесе нақты мамандықтар бойынша айтарлықтай жұмыс өтілдері бар адамдар, осы біліктілік талаптарында белгіленген, қажетті жұмыс өтілдері ескерілмей, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің шешімімен не болмаса оның келісімімен лауазымға тағайындалуы мүмкін.

1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей (за исключением должности заместителя оперативного дежурного).
6.
C-SGU-11
Главный специалист, главный специалист-психолог. Помощник оперативного дежурного (помощник руководителя тушения пожара). Помощник начальника отряда, специализированного отряда
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
7.
C-SGU-12
Старший: инспектор и инженер всех наименований. Врач. Старший диспетчер. Старший оперативный дежурный. Начальник караула. Старший инструктор.
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Стаж работы не требуется.
8.
C-SGU-13
Инспектор и инженер всех наименований
техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
Стаж работы не требуется.
9.
C-SV-12
Командир отделения. Заведующий складом "НЗ". Старший: мастер связи, контролер, инструктор спасатель, инструктор по вождению пожарного автомобиля, водитель -сотрудник, пожарный, пожарный-спасатель, пожарный-радиотелефонист, мастер газодымозащитной службы. Младший инспектор. Фельдшер.
среднее,
среднее специальное, техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
Стаж работы не требуется.
Для водителей всех категорий наличие водительского удостоверения.
10.
C-SV-13
Водитель-сотрудник. Пожарный. Пожарный: спасатель, радиотелефонист. Моторист пожарного катера. Радиотелефонист. Диспетчер. Мастер-спасатель
среднее образование
Стаж работы не требуется.
Для водителей-сотрудников наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы составов солдат (матросов).
Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан либо по согласованию с ним.