Жаңақорған ауданы мәслихатының Регламентін бекіту туралы
Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 2022 жылғы 1 сәуірдегі № 198 шешімі. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 337 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 29.12.2022 № 337 шешімімен (01.01.2023 бастап күшіне енеді).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 715 Жарлығымен мәслихаттың үлгі регламентіне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар негізінде Жаңақорған ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Жаңақорған ауданы мәслихатының Регламенті бекітілсін.
2. "Жаңақорған ауданы мәслихатының Регламентін бекіту туралы" 2021 жылғы 8 қырқүйектегі № 101 Жаңақорған ауданы мәслихаты шешімінің күші жойылсын.
3. Осы шешім қол қойылғаннан кейін күшіне енеді.
Жаңақорған ауданы мәслихатының хатшысы Ғ.Сопбеков
Жаңақорған ауданы мәслихатының
2022 жылғы 1 сәуірдегі
№ 198 шешімімен бекітілген
Жаңақорған ауданы мәслихатының регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңақоған ауданы мәслихатының регламенті (бұдан әрі – Регламент) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығымен бекітілген мәслихаттың үлгі регламенті негізінде әзірленді.
Регламентпен Жаңақорған ауданы мәслихатының (бұдан әрі - Мәслихат) сессияларын, оның органдарының отырыстарын өткізу, оларда мәселелер енгiзу және қарау, дауыс беру және шешім қабылдау, мәслихат органдарын құру және сайлау, олардың қызметi туралы есептердi тыңдау, халық алдында мәслихаттың атқарған жұмысы және оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы есептер беру, депутаттардың сауалдарын қарау тәртiбi, мәслихаттағы депутаттық бiрлестiктердiң өкiлеттiктерi және олардың қызметiн ұйымдастыру, Мәслихат аппаратының жұмысын ұйымдастыру және басқа да рәсiмдiк пен ұйымдастырушылық мәселелер айқындалады.
2. Мәслихат Жаңақорған ауданының халқы сайлайтын, халықтың еркін білдіретін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны іске асыруға қажетті шараларды айқындайтын, олардың жүзеге асырылуын бақылайтын сайланбалы орган болып табылады.
Мәслихат заңды тұлға болып табылмайды.
3. Мәслихат қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Заңмен, Регламентпен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.

Об утверждении Регламента маслихата Жанакорганского района
Решение Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 1 апреля 2022 года № 198. Утратило силу решением Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 29 декабря 2022 года № 337
Сноска. Утратило силу решением Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 29.12.2022 № 337 (вступает в силу с 01.01.2023).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и на основании внесенных Указом Президента Республики Казахстан от 13 декабря 2021 года № 715 изменений и дополнений в типовой регламент маслихата, маслихат Жанакорганского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент маслихата Жанакорганского района.
2. Отменить решение маслихата Жанакорганского района от 8 сентября 2021 года № 101 "Об утверждении Регламента маслихата Жанакорганского района".
3. Настоящее решение вступает в силу после подписания.
Секретарь Жанакорганского районного маслихата Г.Сопбеков
Утвержден решением маслихата
Жанакорганского района
№ 198 от 1 апреля 2022 года
Регламент маслихата Жанакорганского района
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий регламент маслихата Жанакорганского района (далее – Регламент) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и на основании типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704.
Регламентом определяются порядок проведения сессий маслихата Жанакорганского района (далее - Маслихат), заседаний его органов, внесения и рассмотрения на них вопросов, голосования и принятия решений, образования и избрания органов маслихата, заслушивания отчетов об их деятельности, отчетов о проделанной работе маслихата перед населением и деятельности его постоянных комиссий, рассмотрения запросов депутатов, полномочия депутатских объединений в маслихате и организация их деятельности, организация работы аппарата Маслихата и другие процедурные и организационные вопросы.
2. Маслихат является выборным органом, избираемым населением Жанакорганского района, выражающим волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющим меры, необходимые для ее реализации, контролирующим их осуществление.
Маслихат не является юридическим лицом.
3. Деятельность маслихата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом, Регламентом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

2-тарау. Мәслихаттың сессиясын өткізу тәртібі
4. Мәслихат қызметінің негізгі нысаны сессия болып табылады, онда Қазақстан Республикасының заңнамасымен оның қарауына жатқызылған мәселелер шешіледі.
Мәслихат депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан Мәслихат сессиясы құзырлы болып табылады. Осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сессия интернет-ресурстарда онлайн-трансляция ұйымдастырыла отырып жалпы отырыстар нысанында өткізіледі. Онлайн-трансляциялар
Мәслихаттың техникалық мүмкіндіктері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Мәслихат шешімі бойынша сессияның жұмысында күнтізбелік он бес күннен аспайтын үзіліс жасалуы мүмкін. Сессияның ұзақтығы Мәслихатпен айқындалады.
Мәслихат отырысының алдында қатысып отырған депутаттарды тіркеу жүргізіледі, оның нәтижелері Мәслихат хатшысымен отырыс басталардан бұрын жария етіледі.
Мәслихат сессиясы, әдетте, ашық сипатта болады. Мәслихат хатшысының немесе сессияға қатысып отырған депутаттар санының үштен бірінің ұсынысы бойынша, қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшілік дуысымен қабылданған Мәслихат шешімі бойынша жабық сессияларды өткізуге жол беріледі.
Төтенше жағдай режимі жарияланған немесе төтенше жағдайлар мен олардың салдарларын жою кездегі шектеу шараларын, оның ішінде карантин енгізу кезеңінде, сессия бейне-конференц байланыс немесе өзге де байланыс құралдары арқылы өткізілуі мүмкін.
5. Мәслихат үшін айқындалған депутаттар санының кемінде төрттен үш бөлігі сайланған кезде, жаңадан сайланған Мәслихаттың бірінші сессиясы Мәслихат депутаттары тіркелген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде Жаңақорған ауданының аумақтық сайлау комиссиясының (бұдан әрі – Сайлау комиссиясы) төрағасымен шақырылады.
6. Сайлау комиссиясының төрағасы Мәслихаттың бірінші сессиясын ашады және оны Мәслихат хатшысы Регламенттің 20, 45, 46 және 57 тармақтарына сәйкес сайланғанға дейін жүргізеді.
7. Мәслихаттың кезекті сессиялары кемінде жылына төрт рет өткізіледі. Мәслихаттың кезекті сессиясы Мәслихат хатшысымен шақырылады және жүргізіледі.
Мәслихаттың кезекті сессияларын өткізу жоспары Мәслихат шешімімен бекітіледі.
8. Мәслихаттың кезектен тыс сессиясы осы Мәслихатқа сайланған депутаттар санының кемінде үштен бірінің ұсынысы бойынша, сондай-ақ Жаңақорған ауданы әкімінің (бұдан әрі – аудан әкімі) өтініші бойынша Мәслихат хатшысымен шақырылады және жүргізіледі.
Кезектен тыс сессия оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей шақырылады. Кезектен тыс сессияда оны шақыруға негіз болған мәселелер ғана қаралады.

Глава 2. Порядок проведения сессии Маслихата
4. Основной формой деятельности Маслихата является сессия, на которой решаются вопросы, отнесенные к его ведению законодательством Республики Казахстан.
Сессия Маслихата является правомочной при присутствии не менее двух третей от общего числа депутатов Маслихата. Сессия проводится в форме пленарных заседаний с организацией онлайн-трансляции на интернет-ресурсах, за исключением случаев, указанных в части пятой настоящего пункта. Онлайн-трансляции осуществляются с учетом технических возможностей Маслихата.
По решению Маслихата в работе сессии может быть сделан перерыв, не превышающий пятнадцати календарных дней. Продолжительность сессии определяется Маслихатом.
Перед заседанием Маслихата проводится регистрация присутствующих депутатов, ее результаты оглашаются секретарем Маслихата перед началом заседания.
Сессия Маслихата, как правило, носит открытый характер. По предложению секретаря Маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии допускается проведение закрытых сессий по решению Маслихата, принятого большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов.
В период введения ограничительных мер, в том числе карантина, при объявлении режима чрезвычайного положения или ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, сессия может проводиться посредством видео-конференц-связи или иных средств связи.
5. Первая сессия вновь избранного Маслихата созывается председателем территориальной избирательной комиссии Жанакорганского района (далее – Избирательная комиссия) в течение тридцати календарных дней со дня регистрации депутатов Маслихата при избрании не менее трех четвертей от числа депутатов, определенного для Маслихата.
6. Председатель Избирательной комиссии открывает первую сессию Маслихата и ведет ее до избрания секретаря Маслихата в соответствии с пунктами 20, 45, 46 и 57 Регламента.
7. Очередные сессии Маслихата проводятся не менее четырех раз в год. Очередная сессия Маслихата созывается и ведется секретарем Маслихата.
План проведения очередных сессий Маслихата утверждаются решением Маслихата.
8. Внеочередная сессия Маслихата созывается и ведется секретарем Маслихата по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в Маслихат, а также по обращению акима Жанакорганского района (далее – аким района).
Внеочередная сессия созывается не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения о его проведении. На внеочередной сессии рассматриваются исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.

9. Мәслихат сессиясын шақыру уақыты мен өткізілетін орны, сондай-ақ оның қарауына енгізілетін мәселелер туралы Мәслихат депутаттары, жергілікті халық және аудан әкімі тиісті ақпаратты Мәслихаттың ресми интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етіледі.
Ақпарат Мәслихаттың интернет-ресурсында кезекті сессияға дейін кемінде он күн қалғанда, ал кезектен тыс сессия шақырылған жағдайда – кемінде үш күн бұрын орналастырылуға тиіс.
Мәслихат хатшысы сессияның қарауына енгізілетін мәселелер бойынша қажетті материалдарды депутаттарға және аудан әкіміне кезекті сессияға дейін кемінде бес күн қалғанда, ал кезектен тыс сессия шақырылған жағдайда кемінде үш күн бұрын қағаз немесе электрондық түрде ұсынады.
10. Мәслихат сессияларын, тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының отырыстарын өткізу кезеңінде, депутаттық өкілеттіктерді жүзеге асыру уақытында және Мәслихат депутаттарының депутаттық өкілеттіктерді жүзеге асыруға байланысты біліктілігін арттыру кезеңінде депутат қызметтік міндеттерін орындаудан босатылады, оған жергілікті бюджет қаражаты есебінен негізгі жұмыс орны бойынша, бірақ көрсетілген лауазымда бір жылға дейінгі жұмыс өтілі бар аудан әкімі аппараты басшысының жалақысынан аспайтын мөлшерде орташа жалақысы және жолдағы уақыты ескеріліп, Мәслихат сессиялары, тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының отырыстары өтетін, біліктілігі арттырылатын мерзімге іссапар шығыстары өтеледі.
11. Сессияның күн тәртібі Мәслихаттың жұмыс жоспары және Мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарымен, депутаттық бірлестіктерімен, депутаттармен және аудан әкімімен енгізілетін мәселелер негізінде Мәслихат хатшысымен қалыптастырылады.
Мәслихат хатшысына сессияның күн тәртібі бойынша ұсыныстар жергілікті қоғамдастықтың жиналыстар мен қоғамдық бірлестіктермен ұсынылуы мүмкін.
Сессияның күн тәртібі оны талқылау барысында толықтырылуы және өзгертілуі мүмкін.
Сессияның күн тәртібі Мәслихат шешімен бекітіледі. Күн тәртібі бойынша дауыс беру әрбір мәселе бойынша жеке өткізілуі мүмкін.
12. Сессияға енгізілетін мәселелерді сапалы дайындау үшін Мәслихат хатшысы сессияны дайындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіте алады. Қажет болған жағдайда іс-шаралар жоспары аудан әкімімен келісіледі.
13. Сессия күн тәртiбiнің соңғы жобасы және оған енгізілген мәселелердi қараудың реттілігі әдетте сессия алдында өткізілетін Мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірлескен отырысында қаралады және қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшiлiк дауысымен ашық дауыс беру арқылы бекiтiледi.
Сессия алдында Мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірлескен отырысы өткізілмеген жағдайда, күн тәртібі сессияда қалыптастырылады.

9. Депутаты Маслихата, местное население и аким района оповещаются о времени созыва и месте проведения сессии Маслихата, а также вопросах, вносимых на его рассмотрение, посредством размещения соответствующей информации на официальном интернет-ресурсе Маслихата.
Информация должна быть размещена на интернет-ресурсе Маслихата не позднее чем за десять дней до очередной сессии, а в случае созыва внеочередной сессии – не позднее чем за три дня.
По вопросам, вносимым на рассмотрение сессии, секретарь Маслихата не позднее чем за пять дней до очередной сессии, а в случае созыва внеочередной сессии, не позднее чем за три дня представляет депутатам и акиму района необходимые материалы в бумажном или электронном виде.
10. В период проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов Маслихата, на время осуществления депутатских полномочий и в период повышения квалификации депутатов Маслихата, связанных с осуществлением депутатских полномочий, депутат освобождается от выполнения служебных обязанностей с возмещением ему за счет средств местного бюджета средней заработной платы по месту основной работы, но в размере, не превышающем заработную плату руководителя аппарата акима района со стажем работы в указанной должности до одного года, и командировочных расходов на срок проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов Маслихата, повышения квалификации с учетом времени в пути.
11. Повестка дня сессии формируется секретарем Маслихата на основе плана работ Маслихата и вопросов, вносимых постоянными комиссиями и иными органами Маслихата, депутатскими объединениями, депутатами и акимом района.
Предложения по повестке дня сессии могут предоставляться секретарю Маслихата собраниями местного сообщества и общественными объединениями.
Повестка дня сессии при ее обсуждении может быть дополнена и изменена. Повестка дня сессии утверждается решением Маслихата. Голосование по повестке дня может проводиться раздельно по каждому вопросу.
12. Для качественной подготовки вопросов, вносимых на сессию, секретарь Маслихата может утвердить план мероприятий по подготовке сессии. При необходимости план мероприятий согласуется с акимом района.
13. Окончательный проект повестки дня сессии и очередность рассмотрения внесенных в него вопросов обычно рассматриваются на совместном заседании постоянных комиссий Маслихата, проводимого перед сессией, и утверждаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов.
В случае, когда перед сессией совместное заседание постоянных комиссий Маслихата не проводится, повестка дня формируется на сессии.

14. Мәслихат сессияларына ауданның, кенттер мен ауылдық округтердің әкімдері, жұмысы сессияда қаралатын ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды тұлғалар шақырылуы мүмкін. Сессияларға бұқаралық ақпарат құралдары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдар өкілдерінің қатысуына жол беріледі.
Мәслихат аппараты шақырылған тұлғаларды олардың отырыс залында қатысып отыру қажеттiлігi туралы және қарауға жататын мәселелер туралы алдын ала хабардар етедi.
15. Мәслихаттың отырысына шақырылған тұлғалар үшін отырыс залында арнайы орындар бөлінеді. Шақырылған тұлғалардың Мәслихат сессиясының жұмысына араласуына, Мәслихат сессиясының шешімдерін мақұлдайтынын немесе мақұлдамайтынын білдіруіне жол берілмейді.
Шақырылған тұлға тәртіпті өрескел бұзған жағдайда, Мәслихат хатшысының немесе сессияға қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің талабы бойынша отырыс залынан шығарылуы мүмкін.
16. Мәслихат сессиясы өткізілетін уақыт Мәслихатпен белгіленеді.
Мәслихат хатшысы өз бастамасы немесе депутаттардың уәжді ұсынысы бойынша үзіліс жариялай алады. Жалпы отырыстың соңында депутаттардың қысқа мәлімдемелері мен хабарламаларына уақыт беріледі, олар бойынша жарыссөз ашылмайды.
17. Сессияның отырыстарында баяндамалар үшiн – он бес минутқа дейiн, қосымша баяндамалар үшiн - он минутқа дейiн, жарыссөзде сөз сөйлеу үшiн - жеті минутқа дейiн, жарыссөзде қайта сөз сөйлеу үшiн - бес минутқа дейiн, кандидатураларды талқылау кезiнде - үш минутқа дейiн, рәсiмдiк мәселелер бойынша сөз сөйлеу үшiн, анықтамалар мен сұрақтар үшiн екi минутқа дейiн уақыт берiледi. Қажет болған жағдайда төрағалық етушi екi минуттан аспайтын қосымша уақыт беруi мүмкiн.
Сұрақтар қою және оларға жауап беру үшiн – отыз минуттан аспайтын, ал жарыссөз үшiн жиырма минуттан аспайтын уақыт бөлiнедi. Жарыссөз аяқталғаннан кейiн баяндамашы мен қосымша баяндамашының бес минут шегiнде қорытынды сөз сөйлеуге құқығы бар.
Мәслихат қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшiлiк даусымен өзге уақыт белгiлей алады.
Мәслихат депутаты бір мәселе бойынша екі реттен артық сөйлей алмайды. Депутаттық сауалдар, сұрақтарға түсініктер мен жауап беру үшін сөйлеу жарыссөздерде сөз сөйлеу деп есептелмейді. Сөйлеу құқығын басқа депутатқа беруге жол берілмейді.
Жарыссөз Мәслихат хатшысының ұсынысы бойынша қатысып отырған депутаттардың көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы тоқтатылады. Жарыссөзді тоқтату туралы мәселе қойылған кезде, Мәслихат хатшысы сөз сөйлеуге жазылған және сөйлеген депутаттардың саны туралы хабарлайды, кімнің сөз алуды талап ететіндігін анықтайды, және қатысып отырған депутаттардың көпшiлiгi келiскен жағдайда оған сөз бередi.
Жарыссөздiң тоқтатылуына байланысты сөз сөйлей алмай қалған депутаттар өз сөздерiнiң қол қойылған мәтiндерiн жалпы отырыстың хаттамасына тiркеп қоюға құқылы.

14. На сессии Маслихата могут приглашаться акимы района, поселков и сельских округов, руководители и иные должностные лица организаций, работа которых рассматривается на сессии. Допускается присутствие на сессиях представителей средств массовой информации, государственных органов и общественных организаций.
Аппарат Маслихата заранее оповещает приглашенных лиц о необходимости присутствия их в зале заседания и о вопросах, подлежащих рассмотрению.
15. Для лиц, приглашенных на заседание Маслихата, отводятся специальные места в зале заседаний. Не допускаются вмешательство приглашенных лиц в работу сессии Маслихата, проявление одобрения или неодобрения решений сессии Маслихата.
Приглашенное лицо в случае грубого нарушения порядка может быть удалено из зала заседаний по требованию секретаря Маслихата или большинства присутствующих на сессии депутатов.
16. Время проведения сессии Маслихата устанавливается Маслихатом.
Секретарь Маслихата может объявить перерыв по собственной инициативе или мотивированному предложению депутатов. В конце пленарного заседания отводится время для выступления кратких заявлений и сообщений депутатов, прения по которым не открываются.
17. Время для докладов на заседаниях сессии предоставляется до пятнадцати минут, для содокладов - до десяти минут, для выступления в пренииях - до семи минут, при повторном выступлении в прениях - до пяти минут, при обсуждении кандидатур - до трех минут, для выступлений по процедурным вопросам, для справок и вопросов - до двух минут. В случае необходимости председательствующий может предоставить дополнительное время не более двух минут.
Для постановки вопросов и ответов на них отводится не более тридцати минут, а для прений - не более двадцати минут. После прекращения прений докладчик и содокладчик имеют право выступить с заключительным словом в пределах пяти минут.
Большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов Маслихат может установить иное время.
Депутат маслихата может выступить по одному и тому же вопросу не более двух раз. Не считаются выступлениями в прениях депутатские запросы, выступления для дачи пояснений и ответов на вопросы. Передача права на выступление другому депутату не допускается.
Прения прекращаются открытым голосованием большинством присутствующих депутатов по предложению секретаря Маслихата. При постановке вопроса о прекращении прений секретарь Маслихата информирует о числе записавшихся и выступивших депутатов, выясняет, кто настаивает на предоставлении слова, и, при согласии большинства присутствующих депутатов, предоставляет ему слово.
Депутаты, которые не смогли выступить в связи с прекращением прений, вправе приобщить подписанные тексты своих выступлений к протоколу пленарного заседания.

18. Отырысты жүргізу тәртібі бойынша сөз депутатқа кезекті сөз аяқталған кейін кезектен тыс беріледі. Мәслихат хатшысы анықтама, депутаттық сауал, сұраққа жауап және талқыланып отырған мәселе бойынша түсіндірме беру үшін кезектен тыс сөз бере алады.
Баяндамашыларға сұрақтар жазбаша немесе ауызша түрде беріледі. Жазбаша сұрақтар Мәслихат хатшысына беріледі және сессияда жария етіледі.
19. Рәсiмдiк мәселелер бойынша шешiмдер қатысып отырған депутаттардың көпшiлiк даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Мәслихат шешімдері ретінде рәсімделмей, жалпы отырыстардың хаттамаларына енгізіледі.
Бұндай рәсiмдiк мәселелерге:
1) отырысты жүргізу тәртібі туралы;
2) мәселелердi талқылау кезектiлiгi туралы;
3) жарыссөздi тоқтату немесе жалғастыру туралы;
4) сұрақ қоюды тоқтату туралы;
5) дауыс беру тәсілдері туралы;
6) кворумды куәландыру туралы;
7) жасырын дауыс беруді өткізу туралы;
8) сөз сөйлеу уақытын шектеу немесе ұзарту туралы;
9) дауыстарды қайта санау туралы;
10) қаралатын мәселелер бойынша бұрын қабылданған шешімдерге және (немесе) қайта дауыс беруге оралу туралы;
11) Мәслихат хатшысының немесе сессияға қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің талабы бойынша шақырылған тұлғаны мәжіліс залынан шығарыу туралы мәселелер жатады.
3-тарау. Мәслихат шешімдерін қабылдау тәртібі
20. Егер Заңда өзгеше белгіленбесе, Мәслихат өз құзыретінің мәселелері бойынша Мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен шешімдер қабылдайды.
Мәслихат шешімдерінің жобалары, депутаттардың қаралатын мәселелер жөнiндегi ұсыныстары бойынша дауыс берудi ұйымдастыру және олардың нәтижелерiн жариялау Мәслихат хатшысы жүзеге асырады.
Дауыс беру:
1) бар болған жағдайда дауыстарды санаудың электрондық жүйесі пайдаланылып;
2) қол көтеру арқылы;
3) бюллетеньдер пайдаланылып жүзеге асырылады.
Дауыс беруді өткізу үшін депутаттардың қажетті саны болмаған кезде Мәслихат хатшысы, не оны алмастыратын тұлға, кворумды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Кворумды қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда төрағалық етуші дауыс беруді Мәслихаттың келесі отырысына ауыстырады.
Өткізілген дауыс беру рәсімі мен техникасында қателер анықталған жағдайда, Мәслихаттың шешімі бойынша қайта дауыс беру өткізіледі.
Барлық мәселелер бойынша дауыс беру нәтижелерін Мәслихат хатшысы немесе оны алмастыратын тұлға, дауыс беруге қатысқандардың, "жақтап", "қарсы" дауыс бергендердің, қалыс қалғандардың санын және дауыс беру қорытындысын көрсете отырып жария етеді. Деректер Мәслихат отырысының хаттамасына енгізіледі.
Бұрын қабылданған Мәслихат шешімдерінің күшін жою, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу олар қабылданған кездегі дауыс беру рәсімдері арқылы жүргізіледі.

18. Слово по порядку ведения заседания предоставляется депутату вне очереди после очередного выступления. Секретарь маслихата может предоставить вне очереди слово для справки, депутатского запроса, ответа на вопрос и дачи разъяснений по обсуждаемому вопросу.
Вопросы докладчикам подаются в письменном или устном виде. Письменные вопросы подаются секретарю Маслихата и оглашаются на сессии.
19. Решения по процедурным вопросам принимаются открытым голосованием большинством голосов присутствующих депутатов и вносятся в протоколы пленарных заседаний без оформления их как решений Маслихата.
К таким процедурным относятся вопросы:
1) о порядке ведения заседания;
2) об очередности обсуждения вопросов;
3) о прекращении или продолжении прений;
4) о прекращении постановки вопросов;
5) о способах голосования;
6) об удостоверении кворума;
7) о проведении тайного голосования;
8) об ограничении или продлении времени выступлений;
9) о пересчете голосов;
10) о возврате к ранее принятым решениям и (или) к проведению повторного голосования по рассматриваемым вопросам;
11) об удалении из зала заседаний приглашенного лица по требованию секретаря Маслихата или большинства присутствующих на сессии депутатов.
Глава 3. Порядок принятия решений Маслихата
20. Маслихат по вопросам своей компетенции принимает решения большинством голосов от общего числа депутатов Маслихата, если иное не установлено Законом.
Организацию голосований по проектам решений Маслихата, предложениям депутатов по рассматриваемым вопросам и объявление их результатов осуществляет секретарь Маслихата.
Голосование осуществляется:
1) с использованием электронной системы подсчета голосов при ее наличии;
2) поднятием руки;
3) с использованием бюллетеней.
При отсутствии необходимого числа депутатов для проведения голосования, секретарь Маслихата либо лицо, его замещающее, принимают меры по обеспечению кворума. При невозможности обеспечения кворума председательствующий переносит голосование на следующее заседание Маслихата.
При выявлении ошибок в процедуре и технике проведенного голосования по решению Маслихата проводится повторное голосование.
Результаты голосования по всем вопросам оглашает секретарь Маслихата или лицо, его заменяющее, с указанием количества принявших участие в голосовании, проголосовавших "за", "против", воздержавшихся и итога голосования. Данные вносятся в протокол заседания Маслихата.
Отмена, внесение изменений и дополнений в ранее принятые решения Маслихата производятся путем таких же процедур голосования, каким они были приняты.

21. Мәслихат шешімдерінің жобалары Мәслихат аппаратымен, Мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге жұмыс органдарымен жеке немесе бірлесіп әзірленеді.
Мәслихат аппаратының басшысы әзірленген шешімдердің жобаларын Мәслихат хатшысына береді.
Қарауға қабылданған шешімдердің жобалары барлық қажетті материалдармен қоса қарау және ұсыныстар дайындау үшін Мәслихат хатшысымен тұрақты комиссияларға жолданады.
Өзге органмен әзірленген Мәслихат шешімінің жобасы Мәслихат хатшысына жолданады. Қарауға қабылданған шешім жобасы барлық қажетті материалдарымен бірге бейінді тұрақты комиссияға қарау және ұсыныстар дайындау үшін жолданады. Сонымен бір мезгілде тұрақты комиссиялардың біріне Мәслихат шешімінің жобасы бойынша қорытынды, сессияға қосымша баяндама дайындау, қосымша ақпарат жинау және талдау жүргізу жүктелуі мүмкін.
Тиісті аумақтың бюджеті туралы шешімнің жобасын дайындау Регламенттің 30 тармағымен көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Шешімдердің жобаларымен жұмыс жасау және басқа да мәселелерді дайындау үшін тұрақты комиссиялар жұмыс топтарын құра алады. Қажет болған жағдайда, жұмыс тобының құрамына басқа тұрақты комиссиядан депутаттар тартылуы мүмкін. Жұмыс тобының жұмысына кез келген депутат қатыса алады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, Жаңақорған ауданы әкімдігінің ұсынуы бойынша Мәслихат онымен бірлескен шешім қабылдайды.
22. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, Мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге және жариялануға жатады.
23. Шешімдердің баламалы жобалары Мәслихатпен және оның органдарымен негізгі жобамен бірге қаралады. Сессия материалдарын дайындауға қатысушы тұрақты комиссиялар арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, комиссиялардың төрағалары және Мәслихат хатшысы оларды жою бойынша шаралар қабылдайды, қалған келіспеушіліктер Мәслихат назарына жеткізіледі.
24. Сессияда мәселені қаралған кезде шешімдердің жобаларына жауапты комиссияның (жұмыс тобының) немесе депутаттық фракцияның негізгі баяндамасы, ал қажет болған жағдайда, мәселені қарауға қатысатын басқа да комиссиялардың (жұмыс топтарының) немесе депутаттық фракциялардың қосымша баяндамасы тыңдалады.
Шешімдердің жобаларына жауапты комиссияның (жұмыс тобының) немесе депутаттық фракцияның баяндамасында шешімдердің жобаларына енгізілген және қабылданбаған ұсыныстар көрсетіледі, түзетулерді қабылдаудың немесе қайтарудың себептері дәлелденеді.
Шешімдердің жобалары бойынша баяндаманың немесе қорытындылардың ережелерімен келіспейтін тұрақты комиссиялар, комиссиялардың және жұмыс топтарының жекелеген мүшелері өз пікірлерін қаралатын мәселе бойынша жалпы жарыссөздер басталғанға дейін баяндай алады.

21. Проекты решений Маслихата разрабатываются аппаратом Маслихата, постоянными комиссиями и другими рабочими органами Маслихата индивидуально или совместно.
Разработанные проекты решений передаются руководителем аппарата Маслихата секретарю Маслихата.
Принятые к рассмотрению проекты решений с приложением всех необходимых материалов направляются секретарем Маслихата в постоянные комиссии для рассмотрения и подготовки предложений.
Проект решения Маслихата, разработанный другим органом, направляется секретарю Маслихата. Принятый к рассмотрению проект решения с приложением всех необходимых материалов направляется а в профильную постоянную комиссию для рассмотрения и подготовки предложений. Одновременно с этим одной из постоянных комиссий могут быть поручены подготовка заключения по проекту решения Маслихата, содоклада на сессию, проведение сбора и анализа дополнительной информации.
Подготовка проекта решения о бюджете соответствующей территории осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 30 Регламента.
Для работы над проектами решений и подготовки других вопросов постоянные комиссии могут создавать рабочие группы. При необходимости в состав рабочей группы могут привлекаться депутаты из другой постоянной комиссии. В работе рабочей группы может принимать участие любой депутат.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, по представлению акимата Жанакорганского района Маслихат принимает совместное с ним решение.
22. Нормативные правовые решения Маслихата подлежат государственной регистрации в органах юстиции и опубликованию в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
23. Альтернативные проекты решений рассматриваются Маслихатом и его органами одновременно с основным проектом. При наличии разногласий между постоянными комиссиями, принимающими участие в подготовке материалов сессии, председателями комиссий и секретарем Маслихата принимаются меры по их преодолению, оставшиеся разногласия доводятся до сведения маслихата.
24. При рассмотрении вопроса на сессии заслушиваются основной доклад комиссии (рабочей группы) или депутатской фракции, ответственной за проекты решений, а при необходимости и содоклад других комиссий (рабочих групп) или депутатских фракций, участвующих в рассмотрении вопроса.
В докладе комиссии (рабочей группы) или депутатской фракции, ответственной за проекты решений, указываются вошедшие и отклоненные предложения в проекты решений, аргументируются причины принятия или отклонения поправок.
Постоянные комиссии, отдельные члены комиссии и рабочих групп, несогласные с положениями доклада или заключений по проектам решений, могут изложить свои мнения до начала общих прений по рассматриваемому вопросу.

25. Шешімнің жобасын талқылау оның тармақтары бойынша жүргізіледі.Нақты тұжырымдардан тұратын және шешім жобасының мәтініндегі орны көрсетілген өзгерістер немесе толықтырулар қамтитын шешім жобасына ұсынылып отырған түзетулер жазбаша түрде беріледі. Осы талаптарды қанағаттандырмайтын түзетулер қарауға қабылданбайды.
26. Мәслихат күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша шешім қабылдайды. Бір мәселе бойынша шешімдердің бірнеше нұсқасы енгізілген кезде олардың әрқайсысы сессияға қатысып отырған депутаттарға беріледі.
Барлық енгізілген шешімдердің жобалары дауысқа қойылады. Жобалардың бірі негізге алынғаннан кейін депутаттар оған түзетулерді қабылдау рәсіміне кіріседі.
27. Мәслихат шешімінің жобасына түзетулер болған кезде дауыс беру мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) Мәслихат шешімінің ұсынылған (пысықталған) жобасы негізге алынады, ал ол қабылданбаған жағдайда, түзетулер бойынша одан әрі дауыс беру тоқтатылады;
2) шешім жобасына енгізілмеген түзетулер дауысқа кезекпен қойылады;
3) қабылданған түзетулер ескерілген шешім тұтастай дауысқа қойылады. Қабылданбаған шешімдердің жобалары мен оларға түзетулер бойынша ағымдағы сессияда қайта дауыс беруге жол берілмейді.
28. Түзетулер жеке-жеке дауысқа қойылады, оларға дауыс берудің реттілігі Мәслихат хатшысымен не оны алмастыратын тұлғамен айқындалады. Өзара қайшы келетін түзетулер бойынша түсіндірмелер төрағалық етушімен немесе түзетулер авторларымен дауыс беру алдында беріледі. Түзетулер авторлары оларды талқылаудан алып тастау туралы ұсыныс енгізуге құқылы.
Мәслихат шешімдеріне өзгерістер оларды қабылдау үшін белгіленген тәртіппен енгізіледі.
Сессиялардың хаттамалары сессиядан кейін бір айдан кешіктірілмей басылып, заңнамада белгіленген тәртіппен сақталады.
29. Ауданды дамыту жоспарлары, әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламалары, олардың орындалуы туралы есептер, ауданды басқару схемаларының жобалары және Мәслихат сессиясының қарауына шығарылатын басқа да мәселелер, сондай-ақ олар бойынша түсіндірме жазбасы мен тиесілігіне қарай келісу визалары бар қазақ және орыс тілдеріндегі шешімдердің жобалары, барлық қажетті материалдарымен қоса Мәслихатқа кезекті сессияға дейін кемінде үш апта қалғанда енгізіледі.
30. Жаңақорған ауданы бюджетінің құрылымына кіретін аудандық бюджеттің және кенттер мен ауылдық округтер бюджеттерінің жобалары (бұдан әрі – жергілікті бюджеттер) Мәслихаттың тұрақты комиссияларында қаралады. Мәслихат немесе Мәслихат хатшысы жергілікті бюджеттердің жобаларын қарау жөніндегі Мәслихаттың уақытша комиссисын құрады, оның құрамына Мәслихат аппаратының қызметкерлері, аудан әкімдігінің, кенттер мен ауылдық округтер әкімдері аппараттарының өкілдері қосылуы мүмкін.
Мәслихат хатшысы жергілікті бюджеттердің жобалары келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды тиісті комиссияларға жолдайды және олар бойынша қорытындыларды дайындау мерзімдерін белгілейді.
Тұрақты комиссиялар Мәслихаттың уақытша комиссиясының пікірін ескере отырып, жергілікті бюджеттердің жобалары бойынша тиісті негіздемелері, есеп-қисаптары бар ұсыныстарды тұжырымдайды және оларды жергілікті бюджеттердің жобалары бойынша ұсыныстарды жинақтау мен қорытынды дайындауды жүзеге асыратын бейінді тұрақты комиссияға жолдайды.
Ауданның бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы сессия басталғанға дейін кемінде екі апта бұрын жергілікті бюджеттер туралы шешімдердің жобалардың түпкілікті нұсқаларын барлық қажетті материалдармен қоса Мәслихат хатшысына ұсынады.
Мәслихат аудандық бюджетті Қызылорда облысы мәслихатының облыс бюджетін бекіту туралы шешіміне қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей бекітеді.
Мәслихат ауданның кенттері мен ауылдық округтерінің бюджеттерін аудандық бюджетті бекіту туралы шешімге қол қойылған күннен бастап қаржы жылының соңына дейін бекітеді.
Кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін Мәслихаттың жеке шешімдерімен бекітуге жол беріледі.

25. Обсуждение проекта решения проводится по его пунктам. Предлагаемые поправки к проекту решения, включающие изменения или дополнения, состоящие из четких формулировок и с указанием их места в тексте проекта решения, подаются в письменном виде. Не удовлетворяющие этим требованиям поправки к рассмотрению не принимаются.
26. Маслихат принимает решения по каждому вопросу повестки дня. При внесении по одному вопросу нескольких вариантов решений каждый из них вручается присутствующим на сессии депутатам.
На голосование ставятся все внесенные проекты решений. После принятия одного из проектов за основу депутаты приступают к процедуре принятия к нему поправок.
27. При наличии поправок к проекту решения Маслихата голосование осуществляется в следующей последовательности:
1) предложенный (доработанный) проект решения Маслихата принимается за основу, а при его отклонении дальнейшее голосование по поправкам прекращается;
2) не включенные в проект решения поправки ставятся на голосование поочередно;
3) решение ставится на голосование в целом с учетом принятых поправок. Повторное голосование по отклоненным проектам решений и поправкам к ним на текущей сессии не допускается.
28. Поправки вносятся на голосование раздельно, последовательность которого определяется секретарем Маслихата либо лицом, его замещающим. Взаимоисключающие поправки зачитываются председательствующим или автором поправок перед голосованием. Авторы поправок имеют право вносить предложения о снятии их с обсуждения.
Изменения в решения Маслихата вносятся в порядке, установленном для их принятия.
Протоколы сессий отпечатываются не позднее чем через месяц после сессии и хранятся в установленном законодательством порядке.
29. Проекты планов, программ социально-экономического развития района, отчетов об их исполнении, схем управления территорией и другие выносимые на рассмотрение сессии Маслихата вопросы, а также проекты решений по ним на казахском и русском языках с пояснительной запиской и визами согласования по принадлежности с приложением всех необходимых материалов, вносятся в Маслихат не позднее чем за три недели до очередной сессии.
30. Проекты районного бюджета, бюджетов поселков и сельских округов, входящих в структуру бюджета Жанакорганского района (далее – местные бюджеты) рассматриваются в постоянных комиссиях Маслихата. Маслихат или секретарь Маслихата создают временную комиссию Маслихата по рассмотрению проектов местных бюджетов, в состав которой могут быть включены работники аппарата Маслихата, представители акимата района, аппаратов акимов поселков, сельских округов.
Секретарь Маслихата в течение двух рабочих дней со дня поступления проектов местных бюджетов направляет их в соответствующие комиссии и определяет сроки подготовки заключений по ним.
Постоянные комиссии с учетом мнения временной комиссии Маслихата вырабатывают предложения по проектам местных бюджетов с соответствующими обоснованиями, расчетами и направляют их в профильную постоянную комиссию, которая осуществляет свод предложений и подготовку заключения по проектам местных бюджетов.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию района не позднее чем за две недели до начала сессии представляет секретарю Маслихата окончательные варианты проектов решений о местных бюджетах с приложением всех необходимых материалов.
Районный бюджет утверждается Маслихатом не позднее двухнедельного срока после подписания решения маслихата Кызылординской области об утверждении областного бюджета.
Бюджеты поселков и сельских округов района утверждаются Маслихатом до конца финансового года со дня подписания решения об утверждении районного бюджета.
Допускается утверждение бюджетов поселков, сельских округов отдельными решениями Маслихата.

31. Мәслихаттың кезекті сессиясына жергілікті бюджеттерді нақтылауға қатысты жоспардан тыс мәселелер енгізілген кезде материалдарды ұсыну бюджет заңнамасында көзделген мерзімдерде жүзеге асырылады.
32. Мәслихаттың кезектен тыс сессиясында жергілікті бюджетті нақтылау кезінде оны шақыру туралы шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жергілікті бюджет жобасын тұрақты (уақытша) комиссияларда қарау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе кірістерін қысқартуды көздейтін Мәслихат шешімдерінің жобалары тиісті әкімдердің оң қорытындылары болған кезде ғана Мәслихаттың қарауына енгізілуі мүмкін.
4-тарау. Есептерді тыңдау тәртібі
33. Мәслихат жергілікті бюджеттердің, Жаңақорған ауданын экономикалық және әлеуметтік дамыту бағдарламасының орындалуын бақылауды тиісті әкімдердің есептерін тыңдау жолымен жүзеге асырады.
34. Мәслихат отырысында депутаттар алдында аудан әкімінің жыл сайынғы есебін тыңдау Мәслихат хатшысының не оны алмастыратын тұлғаның күн тәртібі бойынша қысқаша кіріспе сөзінен басталады.
Мәслихат хатшысының не оны алмастыратын тұлғаның сөзінен кейін сөз аудан әкіміне беріледі.
Аудан әкімінің баяндамасында өткен жылғы ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуы, ауданды дамыту бағдарламасының түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу, ауданды одан әрі дамытудың міндеттері мен негізгі бағыттары, ауданның әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын айқындау бөлігінде жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесі туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Есеп беруден кейін депутаттар сұрақтар қоюға және оларға жауаптар алуға, өз пікірін айтуға құқылы.
Аудан әкімнің (оның міндетін атқарушы тұлғаның) өзіне жүктелген функциялар мен міндеттердің орындалуы туралы есебі және ол бойынша шешімнің жобасы Мәслихаттың қарауына тиісті сессиядан үш апта бұрын енгізіледі.
35. Отырыс аяқталғаннан кейін Мәслихат хатшысы не оны алмастыратын тұлға:
1) аудан әкімінің (оның міндетін атқарушы тұлғаның) есебін бекіту туралы;
2) есепті қабылдамау және оны қайта тыңдау қажеттілігі туралы мәселені дауысқа қояды.
Аудан әкімінің (оның міндетін атқарушы тұлғаның) есебін қайта тыңдау есеп қабылданбаған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Аудан әкімінің (оның міндетін атқарушы тұлғаның) пысықталған есебі ол қабылданбаған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей Мәслихатқа ұсынылады.
36. Мыналар:
1) Мәслихатпен ауданды дамытудың экономикалық және әлеуметтік бағдарламасының орындалуы, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы әкімдер ұсынған есептерді екі рет бекітпеуі;

31. При внесении на очередную сессию Маслихата внеплановых вопросов, касающихся уточнения местных бюджетов, представление материалов осуществляется в сроки, предусмотренные бюджетным законодательством.
32. При уточнении местного бюджета на внеочередной сессии Маслихата в течение двух рабочих дней со дня принятия решения о ее созыве проводится работа по рассмотрению проекта местного бюджета в постоянных (временных) комиссиях.
Проекты решений Маслихата, предусматривающих увеличение расходов или сокращение доходов местных бюджетов, могут быть внесены на рассмотрение Маслихата лишь при наличии положительных заключений соответствующих акимов.
Глава 4. Порядок заслушивания отчетов
33. Маслихат осуществляет контроль за исполнением местных бюджетов, программы экономического и социального развития Жанакорганского района путем заслушивания отчетов соответствующих акимов.
34. Заслушивание ежегодного отчета акима района перед депутатами на заседании Маслихата начинается с краткого вступительного слова по повестке дня секретаря Маслихата либо лица, его замещающего.
После выступления секретаря Маслихата либо лица, его замещающего, слово предоставляется акиму района.
Доклад акима района должен содержать сведения о социально-экономическом развитии района за истекший год, достижении ключевых показателей программы, задачах и основных направлениях дальнейшего развития района, процессе формирования проектов местных бюджетов в части определения приоритетов социально-экономического развития района.
После отчета депутаты вправе задавать вопросы и получать на них ответы, высказывать свое мнение.
Отчет акима района (лица, исполняющего его обязанности) о выполнении возложенных на него функций и задач и проект решения по нему вносятся на рассмотрение Маслихата за три недели до соответствующей сессии.
35. По окончании заседания секретарь Маслихата либо лицо, его замещающее, ставят на голосование вопрос:
1) об утверждении отчета акима района (лица, исполняющего его обязанности);
2) об отклонении отчета и необходимости его повторного заслушивания.
Повторное заслушивание отчета акима (лица, исполняющего его обязанности) осуществляется не позднее 10 рабочих дней со дня отклонения отчета.
Доработанный отчет акима района (лица, исполняющего его обязанности) вносится в Маслихат не позднее 5 рабочих дней со дня отклонения.
36. Основаниями для рассмотрения Маслихатом вопросов о выражении недоверия акимам являются:
1) двукратное неутверждение Маслихатом представленных акимами отчетов об исполнении программы экономического и социального развития района, местного бюджета;

2) жергілікті қоғамдастық жиналысының кент, ауылдық округ әкімін лауазымынан босату туралы мәселеге бастама жасауы Мәслихаттың әкімдерге сенімсіздік білдіру туралы мәселелерді қарауы үшін негіз болып табылады.
Кент немесе ауылдық округ әкімін лауазымынан босату туралы мәселеге бастама жасау Заңға сәйкес жергілікті қоғамдастық жиналысының хаттамасымен расталады.
37. Мәслихат Мәслихат хатшысының, Мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдары төрағаларының есептерін тыңдайды.
Мәслихат хатшысы кемінде жылына бір рет Мәслихаттың кезекті сессияларында Мәслихаттың қызметін ұйымдастыру бойынша атқарылған жұмыс, депутаттық сауалдар мен депутаттық жолданымдардың қаралу барысы, сайлаушылардың жолданымдары және олар бойынша қабылданған шаралар, Мәслихаттың өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасауы, Мәслихат аппаратының қызметі туралы есеп береді.
Мәслихаттың тұрақты комиссияларының төрағалары мен өзге органдарының басшылары кемінде жылына бір рет Мәслихаттың кезекті сессияларында жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуы туралы есеп береді.
38. Қызылорда облысы тексеру комиссиясының жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептері Заңға және Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес Мәслихатпен жыл сайын қаралады.
39. Мәслихат жылына кемінде бір рет халық алдында Мәслихаттың атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы есеп береді.
Мәслихат хатшысымен не оны алмастыратын тұлғамен, не тұрақты комиссиялардың төрағалары басқаратын депутаттар тобымен, жылына кемінде бір рет жергілікті қоғамдастықтың жиындарында халық алдында Мәслихат есебі ұсынылады.
Тұрғындар алдында Мәслихат хатшысын не оны алмастыратын тұлғаны, не тұрақты комиссияның төрағасын тыңдау тиісті аумақ әкімінің күн тәртібі бойынша қысқаша кіріспе сөзінен басталады.
Тиісті аумақтың әкімінен кейін сөз Мәслихат хатшысына, не оны алмастыратын тұлғаға, не тұрақты комиссияның төрағасына беріледі.
Есеп беруден кейін тұрғындар сұрақтар қоюға және оларға жауап алуға, өз пікірін айтуға құқылы.
Есеп беру кездесулерінің хаттамалары Мәслихат аппаратының басшысымен дайындалады және оған Мәслихат хатшысы не оны алмастыратын тұлға, не тұрақты комиссияның төрағасы қол қояды.
5-тарау. Депутаттық сауалдарды қарау тәртібі
40. Мәслихат депутаты Мәслихаттың құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ресми жазбаша сауалмен әкімдерге, Сайлау комиссиясының төрағасына және мүшелеріне, прокурорға және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларына жүгіне алады.

2) инициирование собранием местного сообщества вопроса об освобождении от должности акима поселка, сельского округа.
Инициирование вопроса об освобождении от должности акима поселка или сельского округа подтверждается протоколом собрания местного сообщества в соответствии с Законом.
37. Маслихат заслушивает отчеты секретаря Маслихата, председателей постоянных комиссий и иных органов Маслихата.
Секретарь Маслихата не менее одного раза в год на очередных сессиях Маслихата отчитывается о проделанной работе по организации деятельности Маслихата, ходе рассмотрения депутатских запросов и депутатских обращений, обращениях избирателей и принятых по ним мерам, взаимодействии Маслихата с иными органами местного самоуправления, деятельности аппарата Маслихата.
Председатели постоянных комиссий и руководители иных органов Маслихата не менее одного раза в год на очередных сессиях Маслихата отчитываются о выполнении возложенных функций и полномочий.
38. Отчеты ревизионной комиссии Кызылординской области об исполнении местных бюджетов рассматриваются маслихатом ежегодно в соответствии с Законом и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
39. Маслихат не менее одного раза в год отчитывается перед населением о проделанной работе Маслихата, деятельности его постоянных комиссий.
Отчет Маслихата представляется населению не менее одного раза в год на сходах местного сообщества группой депутатов, возглавляемой секретарем Маслихата либо лицом, его замещающим, либо председателями постоянных комиссий.
Заслушивание секретаря Маслихата либо лица, его замещающего, либо председателя постоянной комиссии перед населением начинается с краткого вступительного слова акима соответствующей территории по повестке дня.
После акима соответствующей территории слово предоставляется секретарю Маслихата либо лицу, его замещающему, либо председателю постоянной комиссии.
После отчета жители вправе задавать вопросы и получать на них ответы, высказывать свое мнение.
Протоколы отчетных встреч подготавливаются руководителем аппарата Маслихата и подписываются секретарем Маслихата либо лицом, его замещающим, либо председателем постоянной комиссии.
Глава 5. Порядок рассмотрения депутатских запросов
40. Депутат маслихата по вопросам, отнесенным к компетенции Маслихата, может обратиться с официальным письменным запросом к акимам, председателю и членам Избирательной комиссии, прокурору и должностным лицам территориальных подразделений центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов.

41. Сессия басталғанға дейін енгізілетін сауалдар Мәслихат хатшысына беріледі және сессия алдында өткізілетін тұрақты комиссиялардың бірлескен отырысында сессияның күн тәртібін қалыптастыру кезінде қаралады.
Сессия алдында Мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірлескен отырысы өткізілмеген жағдайда, сауалды сессияның күн тәртібіне енгізу мәселесі сессияда қаралады.
Депутаттық сауал алынғаннан кейін, оның көшірмесі екі жұмыс күні ішінде Мәслихат хатшысымен сауал бағытталған органға немесе лауазымды тұлғаға жолданады. Сессияны өткізу барысында енгізілетін депутаттық сауал отырыста төрағалық етушіге беріледі.
42. Сессияда қаралуға тиіс басқа мәселелерге байланысты емес депутаттық сауал күн тәртібіне жеке мәселе ретінде енгізіледі немесе сессия жұмысының соңында арнайы бөлінген уақытта қаралады. Мәслихат сессияның күн тәртібін депутаттық сауалдармен және сұрақтармен жұмыс істеу үшін уақыт резерві көзделетіндей етіп айқындайды. Сессияда шешілуге тиіс басқа мәселелермен байланысты депутаттық сауалдар күн тәртібіне енгізілмейді және оларды сессияда төрағалық етуші тиісті мәселе бойынша жарыссөздер басталғанға дейін жария етеді.
43. Мәслихат депутаттық сауалдың қаралуын басқа сессияға ауыстыра алады. Депутаттық сауалдарды енгізген депутаттар сессияның күн тәртібі бекітілгенге дейін оларды кері қайтарып ала алады. Сессияның күн тәртібі бекітілгеннен кейін депутаттық сауалды қараудан алып тастау Мәслихат шешімі бойынша жүзеге асырылады. Депутаттық сауалдар сессияның хаттамасына қоса тіркеледі.
44. Депутаттық сауалға жауап бір ай ішінде жазбаша нысанда ұсынылады, оған Регламенттің 40 тармағында көрсетілген тұлғалар немесе депутаттық сауал жолданған мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қояды.
Депутат сауалға берілген жауап бойынша өз пікірін білдіруге құқылы.
Прокурорға жолданған сауалдар қылмыстық қудалауды жүзеге асырумен байланысты болмауы тиіс.
6-тарау. Мәслихаттың лауазымды адамдары, тұрақты комиссиялары және өзге де органдары, Мәслихаттың депутаттық бірлестіктері
1-параграф. Мәслихат хатшысы
45. Мәслихат бірінші сессияда депутаттар қатарынан тұрақты негізде жұмыс істейтін және Мәслихатқа есеп беретін лауазымды тұлға болып табылатын Мәслихат хатшысын сайлайды.
Мәслихат хатшысы лауазымына кандидатуралар депутаттар арасынан Мәслихат депутаттарымен ұсынылады. Ұсынылатын кандидатуралар саны шектелмейді.
46. Кандидаттар өздерінің алдағы қызметінің үлгі бағдарламаларымен таныстырады. Ашық немесе жасырын дауыс беру нәтижесінде Мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік дауысын алған кандидат Мәслихат хатшысы лауазымына сайланған болып есептеледі.
Мәслихат хатшысы лауазымына екеуден көп кандидатуралар ұсынылып, олардың бірде-бірі сайлану үшін талап етілетін дауыс санын жинай алмаған жағдайда, неғұрлым көп дауыс жинаған екі кандидатура бойынша қайтадан дауыс беру жүргізіледі.
Қайтадан дауыс беру кезінде осы кандидатуралардың бірде-бірі депутаттардың жалпы санының жартысынан көбінің даусын жинай алмаған жағдайда, қайтадан сайлау өткізіледі.
Мәслихат хатшысы Мәслихаттың ағымдағы сайланымның өкілеттігі мерзіміне сайланады.
Мәслихат хатшысы өкілеттіктерін Заңға және Регламентке сәйкес жүзеге асырады.

41. Запросы, вносимые до начала сессии, подаются секретарю Маслихата и рассматриваются на проводимом перед сессией совместном заседании постоянных комиссий при формировании повестки дня сессии.
В случае, когда перед сессией совместное заседание постоянных комиссий Маслихата не проводится, вопрос о включении запроса в повестку дня рассматривается на сессии.
В течение двух рабочих дней после получения депутатского запроса его копия направляется секретарем Маслихата органу или должностному лицу, которому он адресован. Депутатский запрос, вносимый в ходе проведения сессии, подается председательствующему на заседании.
42. Депутатский запрос, не связанный с другими вопросами, которые предстоит рассмотреть на сессии, включается в повестку дня самостоятельным вопросом или рассматривается в конце работы сессии в специально отведенное время. Маслихат определяет повестку дня сессии таким образом, чтобы в ней был предусмотрен резерв времени для обращения с депутатскими запросами и вопросами. Депутатские запросы, связанные с другими вопросами, которые предстоит решить на сессии, не включаются в повестку дня и оглашаются председательствующим на сессии до начала прений по соответствующему вопросу.
43. Маслихат может перенести рассмотрение депутатского запроса на другую сессию. До утверждения повестки дня сессии депутатские запросы могут быть отозваны внесшими их депутатами. После утверждения повестки дня сессии снятие депутатского запроса с рассмотрения осуществляется по решению Маслихата. Депутатские запросы прилагаются к протоколу сессии.
44. Ответ на депутатский запрос представляется в письменной форме, подписывается лицами, указанными в пункте 40 Регламента, или первым руководителем государственного органа, которому был направлен депутатский запрос, либо его заместителем в течение одного месяца.
Депутат вправе выразить свое мнение по ответу на запрос.
Запросы, адресованные прокурору, не могут быть связаны с осуществлением уголовного преследования.
Глава 6. Должностные лица, постоянные комиссии и иные органы Маслихата, депутатские объединения Маслихата
Параграф 1. Секретарь маслихата
45. На первой сессии Маслихат избирает из числа депутатов секретаря Маслихата, который является должностным лицом, работающий на постоянной основе и подотчетный Маслихату.
Кандидатуры на должность секретаря Маслихата выдвигаются депутатами Маслихата из числа депутатов. Количество выдвигаемых кандидатур не ограничивается.
46. Кандидаты выступают с примерными программами своей предстоящей деятельности. Избранным на должность секретаря Маслихата считается кандидат, получивший большинство голосов от общего числа депутатов Маслихата в результате открытого или тайного голосования.
В случае, когда на должность секретаря Маслихата было выдвинуто более двух кандидатур и ни одна из них не набрала требуемого для избрания числа голосов, проводится повторное голосование по двум кандидатурам, получившим наибольшее число голосов.
В случае, когда при повторном голосовании ни один из этих кандидатур не набрал более половины голосов от общего числа депутатов, проводится повторное избрание.
Секретарь маслихата избирается на срок полномочий Маслихата текущего созыва.
Секретарь Маслихата осуществляет полномочия в соответствии с Законом и Регламентом.

47. Егер Мәслихат сессиясында дауыс беру кезінде депутаттардың дауысы тең бөлінген жағдайда, Мәслихат хатшысы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.
48. Мәслихат хатшысы Мәслихаттың тұрақты комиссиясының құрамында бола алмайды. Мәслихат хатшысының өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде жаңа Мәслихат хатшысын сайлау Заңмен және Регламентпен белгіленген тәртіппен өткізіледі.
Мәслихат хатшысы болмаған кезде оның өкілеттіктерін Мәслихаттың тұрақты комиссиялары бірінің төрағасы немесе Мәслихат депутаты уақытша жүзеге асырады.
2-параграф. Мәслихаттың тұрақты және уақытша комиссиялары
49. Мәслихат бірінші сессияда өз өкілеттігінің мерзіміне Мәслихаттың қарауына жататын мәселелерді алдын ала қарау және дайындау, оның шешімдерін жүзеге асыруға ықпал ету және өз құзыреті шегінде функцияларды жүзеге асыру үшін тұрақты комиссияларды құрады. Тұрақты комиссиялардың мүшелері Мәслихатпен депутаттар қатарынан ашық дауыс беру арқылы сайланады.
Тұрақты комиссиялардың сандық және дербес құрамы Мәслихат хатшысының ұсынысы бойынша Мәслихатпен айқындалады.
Тұрақты комиссиялардың саны жетіден аспауға тиіс.
Тұрақты комиссиялар жұмыс топтарын құра алады.
50. Тұрақты комиссиялардың қызметін ұйымдастыру, функциялары мен өкілеттіктері Заңмен және Регламентпен айқындалады.
51. Мәслихаттың қарауына жатқызылған жекелеген мәселелерді сессияларда қарауға дайындау мақсатында Мәслихат немесе Мәслихат хатшысы уақытша комиссияларды құра алады. Уақытша комиссиялардың құрамдары, міндеттері, өкілеттік мерзімдері мен құқықтары оларды құру кезінде тиісінше Мәслихатпен немесе Мәслихат хатшысымен айқындалады.
52. Тұрақты комиссиялар өз бастамасы немесе Мәслихаттың шешімі бойынша көпшілік тыңдаулар өткізе алады.
Көпшілік тыңдаулар тұрақты комиссиялардың қарауына жатқызылған өте маңызды және қоғамдық маңызы бар мәселелерді талқылау мақсатында, осы комиссиялардың депутаттары, атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, азаматтар қатысатын кеңейтілген отырыстары нысанында өткізіледі.
Көпшілік тыңдауларды өткізу үшін депутаттар қатарынан жұмыс тобы құрылады. Тыңдауларды дайындау үшін өзге мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандары тартылуы мүмкін.
Тұрақты комиссия көпшілік тыңдаулар өткізілерден бір ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдары мен (немесе) Мәслихаттың ресми интернет-ресурсы арқылы алда болатын көпшілік тыңдаулардың тақырыбын халықтың назарына жеткізеді.
Тұрақты комиссия көпшілік тыңдауларға мүдделі мемлекеттік органдардың, жұртшылықтың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін шақырады. Көпшілік тыңдауларға басқа тұрақты комиссиялардан Мәслихат депутаттары қатыса алады.
Көпшілік тыңдауларда тұрақты комиссияның депутаты сөйлегеннен кейін сұрақтарға жауап беру үшін уақыт бөлінеді.
Тұрақты комиссия депутатының сөз сөйлеу қорытындылары бойынша келіп түскен ұсыныстар мен ескертулер көпшілік тыңдаулар хаттамасына енгізіледі.
Көпшілік тыңдаулардың хаттамасын Мәслихат аппаратының қызметкері дайындайды және оған көпшілік тыңдауларда төрағалық еткен Мәслихат депутаты қол қояды.

47. Секретарь маслихата пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на сессии Маслихата голоса депутатов разделяются поровну.
48. Секретарь маслихата не может быть в составе постоянной комиссии Маслихата. При досрочном прекращении полномочий секретаря Маслихата избрание нового секретаря Маслихата проводится в порядке, установленном Законом и Регламентом.
При отсутствии секретаря Маслихата его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий Маслихата или депутатом Маслихата.
Параграф 2. Постоянные и временные комиссии Маслихата
49. На срок своих полномочий Маслихат образует на первой сессии постоянные комиссии для предварительного рассмотрения и подготовки вопросов, относящихся к ведению Маслихата, содействия проведению в жизнь его решений и осуществления функций в пределах своей компетенции. Члены постоянных комиссий избираются Маслихатом открытым голосованием из числа депутатов.
Численный и персональный состав постоянных комиссий определяется Маслихатом по предложению секретаря Маслихата.
Количество постоянных комиссий не должно превышать семи.
Постоянные комиссии могут образовывать рабочие группы.
50. Организация деятельности, функции и полномочия постоянных комиссий определяются Законом и Регламентом.
51. В целях подготовки к рассмотрению на сессиях отдельных вопросов, отнесенных к ведению Маслихата, Маслихат или секретарь Маслихата могут образовывать временные комиссии. Составы, задачи, сроки полномочий и права временных комиссий определяются при его образовании соответственно Маслихатом или секретарем Маслихата.
52. Постоянные комиссии по собственной инициативе или решению Маслихата могут проводить публичные слушания.
Публичные слушания проводятся с целью обсуждения наиболее важных и общественно значимых вопросов, отнесенных к ведению постоянных комиссий, в форме расширенных заседаний этих комиссий с участием депутатов, представителей исполнительных органов, органов местного самоуправления, организаций, средств массовой информации, граждан.
Для проведения публичных слушаний создается рабочая группа из числа депутатов. Для подготовки слушаний могут привлекаться специалисты иных государственных органов и организаций.
Постоянная комиссия за месяц до проведения публичных слушаний через средства массовой информации и (или) официальный интернет-ресурс Маслихата доводит до сведения населения тему предстоящих публичных слушаний.
На публичные слушания постоянная комиссия приглашает представителей заинтересованных государственных органов, общественности, средств массовой информации. На публичных слушаниях могут участвовать депутаты Маслихата из других постоянных комиссий.
На публичных слушаниях после выступления депутата постоянной комиссии отводится время для ответов на вопросы.
Предложения и замечания, поступившие по итогам выступления депутата постоянной комиссии, заносятся в протокол публичных слушаний.
Протокол публичных слушаний подготавливается сотрудником аппарата Маслихата и подписывается депутатом Маслихата, председательствовавшим на публичных слушаниях.

53. Қаралатын мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік немесе қызметтік құпияға жатқызылған жағдайларды қоспағанда, тұрақты комиссиялардың отырыстары, әдетте, ашық болады.
Тұрақты комиссиялардың отырыстары қажеттілігіне қарай шақырылады және олардың мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысқан жағдайда құзырлы болып есептеледі.
Тұрақты комиссияның қаулысы комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
Тұрақты комиссияның қаулысы мен отырыстың хаттамасына оның төрағасы, ал бірнеше тұрақты комиссиялардың бірлескен отырысы өткізілген жағдайда, тиісті комиссиялардың төрағалары қол қояды.
3-параграф. Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы
54. Тұрақты комиссияның төрағасы лауазымына кандидатуралар депутаттар қатарынан Мәслихат депутаттарымен Мәслихат сессиясында ұсынылады.
Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы ашық дауыс беру арқылы Мәслихат депутаттарының жалпы санының көпшілік даусымен сайланады және лауазымнан босатылады.
Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы лауазымына екеуден көп кандидатуралар ұсынылып, олардың бірде-бірі сайлану үшін талап етілетін дауыс санын жинай алмаған жағдайда, неғұрлым көп дауыс жинаған екі кандидатуралар бойынша қайтадан дауыс беру жүргізіледі.
Қайтадан дауыс беру кезінде осы кандидатуралардың бірде-бірі депутаттардың жалпы санының жартысынан көбінің даусын жинай алмаған жағдайда, қайтадан сайлау өткізіледі.
Комиссия отырысында дауыс беру кезінде депутаттардың дауыстары тең бөлінген жағдайда, тұрақты комиссияның төрағасы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.
55. Мәслихаттың тұрақты комиссиялары бірінің төрағасы болмаған кезде, Мәслихат хатшысының шешімі бойынша оның өкілеттіктерін осы тұрақты комиссияның мүшесі болып табылатын депутат немесе Мәслихаттың басқа тұрақты комиссияның төрағасы уақытша жүзеге асырады.
56. Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы өз өкілеттігін Қазақстан Республикасының заңнамасына, Регламентке және Мәслихат шешіміне сәйкес жүзеге асырады.
4-параграф. Мәслихаттың есеп комиссиясы
57. Қажет болған жағдайда, Мәслихат не Мәслихат хатшысы мүшелері тақ санынан тұратын есеп комиссиясын құруға құқылы. Есеп комиссиясының құрамы, міндеттері мен өкілеттік мерзімі тиісінше Мәслихатпен немесе Мәслихат хатшысымен айқындалады.
Есеп комиссиясының құрамына Мәслихат депутаттарынан басқа Мәслихат аппаратының және басқа мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлері енгізілуі мүмкін.
58. Есеп комиссиясы жасырын дауыс беру өткізілетін кезде дауыс беру процесін ұйымдастыру және оның қорытындысын шығару үшін құрылады.
Есеп комиссиясы өз құрамынан комиссияның төрағасы мен хатшысын сайлайды, оның шешімдері ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.

53. Заседания постоянных комиссий, как правило, открытые, за исключениием случаев, когда рассматриваемые вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан отнесены к государственной или служебной тайне.
Заседания постоянных комиссий созываются по мере необходимости и считаются правомочными при присутствии более половины от общего числа их членов.
Постановление постоянной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии.
Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывают ее председатель, а в случае проведения совместного заседания нескольких постоянных комиссий – председатели соответствующих комиссий.
Параграф 3. Председатель постоянной комиссии Маслихата
54. Кандидатуры на должность председателя постоянной комиссии выдвигаются из числа депутатов депутатами Маслихата на сессии Маслихата.
Председатель постоянной комиссии Маслихата избирается и освобождается от должности открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов Маслихата.
В случае, когда на должность председателя постоянной комиссии Маслихата было выдвинуто более двух кандидатур, и ни одна из них не набрала требуемого для избрания числа голосов, проводится повторное голосование по двум кандидатурам, получившим наибольшее число голосов.
В случае, когда при повторном голосовании ни один из этих кандидатур не набрал более половины голосов от общего числа депутатов, проводится повторное избрание.
В случае, когда при голосовании на заседании комиссии голоса депутатов разделятся поровну, председатель постоянной комиссии пользуется правом решающего голоса.
55. При отсутствии председателя одной из постоянных комиссий Маслихата по решению секретаря Маслихата его полномочия временно осуществляются депутатом, являющимся членом данной постоянной комиссии или председателем другой постоянной комиссии Маслихата.
56. Председатель постоянной комиссии Маслихата осуществляет свои полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Регламентом и решением Маслихата.
Параграф 4. Счетная комиссия маслихата
57. При необходимости, Маслихат или секретарь Маслихата вправе образовывать состоящие из нечетного количества членов счетную комиссию. Состав, задачи и срок полномочий счетной комиссии определяется соответственно Маслихатом или секретарем Маслихата.
В состав счетной комиссии кроме депутатов Маслихата могут включаться работники аппарата Маслихата и других государственных организаций.
58. Счетная комиссия образуется при проведении тайного голосования для организации процесса голосования и подведения его итогов.
Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии, ее решения принимаются большинством голосов при открытом голосовании.

59. Жасырын дауыс берудің уақыты мен орны, оны өткізу тәртібі есеп комиссиясымен белгіленеді және есеп комиссиясының төрағасымен хабарланады.
Жасырын дауыс беруге арналған бюллетеньдер тікелей дауыс беру алдында беріледі, олар есеп комиссиясының бақылауымен, ол белгілеген нысан бойынша отырысқа қатысып отырған депутаттардың санына тең мөлшерде дайындалады және оларға есеп комиссиясының төрағасы қол қояды.
Дауыс беру бюллетенде өзi жақтап дауыс беретiн кандидат тегiнiң оң жағына белгi қою, ал шешiмнiң жобасы бойынша бюллетеньде ұсынылатын шешiмдер нұсқаларының бiрiнiң оң жағындағы "жақтап" не "қарсы" деген сөздердiң бiреуiн белгiлеу арқылы жүргізіледі.
Белгіленбеген нысандағы бюллетеньдер жарамсыз болып есептеледі.
Жарамды болып табылатын, бірақ дауыстарды санау кезінде есепке алынбайды:
барлық кандидаттардың тектері белгіленбеген бюллетеньдер;
лауазымды тұлғаларды сайлау кезінде бір лауазымға біреуден артық кандидатура белгіленген бюллетеньдер;
біреуден артық шешім жобасы белгіленген бюллетеньдер.
Дауыстарды санау кезінде бюллетеньде қосымша жазылған тектер есепке алынбайды
Дауыс беруге арналған жәшік дауыс беру аяқталған соң есеп комиссиясымен ашылады.
Дауыс беру аяқталғанша жәшікті ашуға тыйым салынады.
Есеп комиссиясымен жасырын дауыс беру нәтижелері туралы жасалған хаттамаға есеп комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
Өткізілген дауыс беру рәсімі мен техникасында қателер анықталған жағдайда қайтадан дауыс беру өткізіледі.
Дауыс беру кезінде болмаған Мәслихат депутаты кейіннен дауыс беруге құқылы емес.
5-параграф. Мәслихаттағы депутаттық бірлестіктер
60. Мәслихат депутаттары саяси партиялардың және өзге де қоғамдық бірлестіктердің фракциялары, депутаттық топтар түрінде депутаттық бірлестіктер құра алады. Мәслихат хатшысы депутаттық бірлестіктерге кіре алмайды. Депутаттың бір ғана депутаттық фракцияда болуға құқығы бар.
61. Депутаттық фракциялар мен топтарды тіркеу Мәслихат сессиясында жүзеге асырылады, келіп тіркелу тәртібімен жүргізіледі және тек ақпараттық сипатта болады.
62. Депутаттық бірлестіктердің мүшелері:
1) Мәслихат отырысының күн тәртібі, талқыланатын мәселелерді қарау тәртібі және олардың мәні бойынша ескертулер мен ұсыныстар енгізе алады;
2) Мәслихат сайлайтын немесе тағайындайтын лауазымды тұлғалардың кандидатуралары бойынша пікірлерін айта алады;
3) Мәслихат шешімдерінің жобаларына түзетулер ұсына алады;
4) депутаттық бірлестіктің қызметіне қажетті материалдар мен құжаттарды сұрата алады.
63. Саяси партияның фракциясы өз қызметінде саяси партияның басшы органдарымен өзара іс-қимыл жасайды, саяси партияның қоғамдық қабылдау бөлмесінің жұмысына қатысады, сондай-ақ Мәслихаттың кемінде үш депутатын біріктіреді. Депутаттық топтың құрамы кемінде Мәслихаттың бес депутатынан тұрады.

59. Время и место тайного голосования, порядок его проведения устанавливаются счетной комиссией и объявляются председателем счетной комиссии.
Бюллетени для тайного голосования выдаются непосредственно перед голосованием, они изготавливаются под контролем счетной комиссии по установленной ею форме в количестве, равном числу присутствующих на заседании депутатов, и подписываются председателем счетной комиссии.
Голосование производится путем проставления отметки в бюллетене справа от фамилии кандидата, за которого он голосует, а в бюллетене по проекту решения - слова "за" либо "против" справа от одного из вариантов предлагаемых решений.
Недействительными считаются бюллетени неустановленной формы.
Признаются действительными, но не учитываются при подсчете голосов:
бюллетени, в которых не отмечены фамилии всех кандидатов;
бюллетени, в которых отмечено более одной кандидатуры на одну должность при избрании должностных лиц;
бюллетени, в которых отмечено более одного проекта решения.
Фамилии, дописанные в бюллетене, при подсчете голосов не учитываются.
Урна для голосования должна вскрывается счетной комиссией после окончания голосования.
До окончания голосования вскрытие урны запрещается.
Составленный счетной комиссией протокол по результатам тайного голосования подписывается всеми членами счетной комиссии.
При выявлении ошибок в процедуре и технике проведенного голосования проводится повторное голосование.
Депутат маслихата, который отсутствовал во время голосования, не вправе проголосовать позже.
Параграф 5. Депутатские объединения в Маслихате
60. Депутаты Маслихата могут создавать депутатские объединения в виде фракций политических партий и иных общественных объединений, депутатских групп. Секретарь Маслихата не может входить в депутатские объединения. Депутат имеет право состоять только в одной депутатской фракции.
61. Регистрация депутатских фракций и групп осуществляется на сессии Маслихата, производится явочным порядком и носит исключительно информационный характер.
62. Члены депутатских объединений могут:
1) вносить замечания и предложения по повестке дня заседания Маслихата, порядку рассмотрения и существу обсуждаемых вопросов;
2) высказывать мнения по кандидатурам должностных лиц, которые избираются или назначаются Маслихатом;
3) предлагать поправки к проектам решений Маслихата;
4) запрашивать материалы и документы, необходимые для деятельности депутатского объединения.
63. Фракция политической партии в своей деятельности взаимодействует с руководящими органами политической партии, участвует в работе общественной приемной политической партии, а также объединяет не менее трех депутатов Маслихата. Состав депутатской группы состоит из не менее пяти депутатов Маслихата.

6-тарау. Депутаттық әдеп қағидалары
64. Мәслихат депутаттары:
1) бір-біріне және Мәслихат сессиясының, Мәслихат комиссиялары мен оның жұмыс органдарының жұмысына қатысатын барлық тұлғаларға құрметпен қарауға тиіс;
2) өздері сөз сөйлегенде Мәслихат депутаттарының және басқа да тұлғалардың ар-ұжданы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін негізсіз айыптауларды, дөрекі, қорлайтын сөздерді қолданбауға тиіс;
3) заңсыз және зорлық-зомбылық әрекеттерге шақырмауға тиіс;
4) Мәслихаттың, оның тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының қалыпты жұмысына кедергі келтірмеуге тиіс;
5) сөйлеушілердің сөзін бөлмеуге тиіс.
65. Депутат бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлегенде, мемлекеттік органдардың, лауазымды тұлғалар мен азаматтардың қызметіне пікір білдіргенде анық, тексерілген фактілерді ғана пайдалануға тиіс.
66. Депутат мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара қарым-қатынаста өзінің депутаттық мәртебесінің артықшылығын жеке мақсатта пайдаланбауға тиіс.
67. Мәслихат депутаты Мәслихат сессияларының, тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының жабық отырыстарында қаралған мәселелерге қатысты мәліметтерді жария ете алмайды.
68. Мәслихат атынан өкілдік етуге арнайы өкілеттігі жоқ Мәслихат депутаты, мемлекеттік органдармен және ұйымдармен тек өзінің атынан ғана байланысқа түсе алады.
69. Заңмен көзделген міндеттерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны, сондай-ақ Регламентпен белгіленген депутаттық әдеп қағидаларын бұзғаны үшін Мәслихат депутатына мінеу және (немесе) жария кешiрiм сұрауға мәжбүр ету түріндегі жазалау шаралары қолданылуы мүмкін.
7-тарау. Мәслихат депутаттарының біліктілігін арттыру
70. Мәслихат депутаты өзі сайланғаннан кейін алғашқы екі жылы ішінде біліктілігін арттырады.
71. Мәслихат депутатының біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдары мен олардың филиалдарына жүргізіледі.
72. Мәслихат депутатының біліктілігін арттыру ұзақтығы кемінде 40 академиялық сағатты құрайды.
73. Біліктілікті арттыруды табысты аяқтаған депутаттарға біліктілікті арттыруды аяқтағанын растайтын қағаз түріндегі немесе электрондық түрдегі сертификат беріледі.
74. Мәслихат аппараты Мәслихат депутаттарының біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жоспарлайды.
8-тарау. Мәслихат аппаратының жұмысын ұйымдастыру
75. Мәслихат пен оның органдарының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету үшін Мәслихат аппараты құрылады.
Мәслихат аппараты жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
Мәслихат аппараты туралы ереже Мәслихатпен бекітіледі.

Глава 6. Правила депутатской этики
64. Депутаты Маслихата:
1) должны с уважением относиться друг к другу и ко всем лицам, участвующим в работе сессии Маслихата, комиссий Маслихата и его рабочих органов;
2) не должны употреблять в своих выступлениях необоснованные обвинения, грубые, оскорбительные выражения, наносящие ущерб чести и достоинству депутатов Маслихата и других лиц;
3) не должны призывать к незаконным и насильственным действиям;
4) не должны препятствовать нормальной работе Маслихата, его постоянных комиссий и иных органов Маслихата;
5) не должны прерывать выступающих.
65. Выступая в средствах массовой информации при проведении публичных мероприятий, комментируя деятельность государственных органов, должностных лиц и граждан, депутат должен использовать только достоверные, проверенные факты.
66. Депутат не должен использовать в личных целях преимущество своего депутатского статуса во взаимоотношениях с государственными органами и организациями, средствами массовой информации.
67. Депутат Маслихата не может разглашать сведения, касающихся вопросов, рассмотренных на закрытых заседаниях сессий, постоянных комиссий и иных органов Маслихата.
68. Депутат Маслихата, не имеющий специальных полномочий на представительство Маслихата, может вступать в отношения с государственными органами и организациями только от своего имени.
69. На депутата Маслихата за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных Законом, а также за нарушение правил депутатской этики, установленных Регламентом, могут налагаться меры взыскания в виде порицания и (или) понуждения к принесению публичного извинения.
Глава 7. Повышение квалификации депутатов Маслихата
70. Депутат Маслихата проходит повышение квалификации в течение первых двух лет после своего избрания.
71. Повышение квалификации депутата Маслихата будет производиться в организациях образования при Президенте Республики Казахстан и их филиалах.
72. Продолжительность повышения квалификации депутата Маслихата составляет не менее 40 академических часов.
73. Депутатам, успешно завершившим повышение квалификации, выдается сертификат, подтверждающий завершение повышения квалификации, в бумажном или электронном виде.
74. Аппарат Маслихата планирует расходы на повышение квалификации депутатов Маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Организация работы аппарата Маслихата
75. Для информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности Маслихата и его органов, оказания помощи депутатам в осуществлении своих полномочий образуется аппарат Маслихата.
Аппарат Маслихата является государственным учреждением, содержащимся за счет средств местного бюджета.
Положение об аппарате Маслихата утверждается Маслихатом.

76. Мәслихат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген штат санының лимиті мен бөлінген қаражат шегінде Мәслихат аппаратының құрылымын бекітеді, оны қамтуға және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған шығыстарды айқындайды.
77. Мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мәслихаттың ағымдағы сайланымының өкілеттік мерзімі аяқталғанда немесе өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған және оның депутаттарының жаңа құрамы сайланған жағдайларда, Мәслихат аппараты мемлекеттік қызметшілерінің қызметі тоқтатылмайды.

76. Маслихат утверждает структуру аппарата Маслихата, определяет расходы на его содержание и материально-техническое обеспечение в пределах установленного законодательством Республики Казахстан лимита численности и выделенных средств.
77. Деятельность государственных служащих аппарата Маслихата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
С истечением срока полномочий или в случаях досрочного прекращения полномочий текущего созыва Маслихата и выборов нового состава его депутатов деятельность государственных служащих аппарата Маслихата не прекращается.