Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 25/284 шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 14-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9-бабы, 75-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті сәйкесінше 1, 2, 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 4 321 702,9 мың теңге:
салықтық түсімдер - 1 195 911 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 28 992,2 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 26 060 мың теңге;
трансферттер түсімдері - 3 070 739,7 мың теңге;
2) шығындар - 4 407 266,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 8 817 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 62 100 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 53 283 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - - 104 380,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 104 380,7 мың теңге:
қарыздар түсімі - 62 100 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 53 283 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 95 563,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 05.04.2023 № 2/6 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.05.2023 № 4/52 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен; 01.07.2023 № 6/75 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.08.2023 № 7/83 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2023 № 9/105 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 10/122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
1-1. Ауданның 2023 жылға арналған бюджетінде қаржылық жылдың басына қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен 2022 қаржылық жылда республикалық бюджеттен 7,6 мың теңге сомада, нысаналы трансферттер есебінен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан 1,4 мың теңге сомада, облыстық бюджеттен 14,9 мың теңге сомасында бөлінген пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 1-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 05.04.2023 № 2/6 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2022 года № 25/284.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 14 настоящего решения.
В соответствии со статьей 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы - 4 321 702,9 тысяч тенге:
налоговые поступления - 1 195 911 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 28 992,2 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 26 060 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 3 070 739,7 тысяч тенге;
2) затраты - 4 407 266,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 8 817 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 62 100 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 53 283 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 104 380,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 104 380,7 тысяч тенге:
поступление займов - 62 100 тысяч тенге;
погашение займов - 53 283 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 95 563,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Есильского района Северо Казахстанской области от 05.04.2023 № 2/6 (вводится в действие с 01.01.2023); от 10.05.2023 № 4/52 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.07.2023 № 6/75 (вводится в действие с 01.01.2023); от 24.08.2023 № 7/83 (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.10.2023 № 9/105 (вводится в действие с 01.01.2023); от 27.11.2023 № 10/122 (вводится в действие с 01.01.2023).
1-1. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года возврат неиспользованных целевых трансфертов выделенных в 2022 финансовом году из республиканского бюджета в сумме 7,6 тысяч тенге, за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 1,4 тысяч тенге, из областного бюджета в сумме 14,9 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 05.04.2023 № 2/6 (вводится в действие с 01.01.2023).

1-2. Ауданның 2023 жылға арналған бюджетінде қаржылық жылдың басына қалыптасқан қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығындар 4-қосымшаға сәйкес қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 1-2-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 05.04.2023 № 2/6 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-3. 2023 жылға арналған аудан бюджетінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан берілетін трансферттер есебінен шығындар қарастырылсын:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы аясында ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға, соның ішінде:
Есіл ауданының Николаевка ауылдық округінің Николаевка ауылындағы мәдени-демалу орталығының құрылысына.
Ескерту. Шешім 1-3-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 10.05.2023 № 4/52 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен құрылатыны белгіленсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардың келіп түскен салықтық аударымдардың 50% көлемінде, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынына акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
республикалық бюджетке аударылатын, консулдық алым мен мемлекеттік баждан басқа мемлекеттік баж.
3. 2023 жылға аудандық бюджетке 100 пайыз көлемінде әлеуметтік салық түсімдерінің аударылуы белгіленсін.
4. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдердің есебінен құрылатындығы белгіленсін:
ауданның коммуналдық меншігінен кірістер;
ауылдық округ әкімдерінің басқаруында орналасқан ауданның коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді есепке алмағандағы ауданның коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін кірістер;
аудан бюджетіне басқа да салықтық емес түсімдер.
5. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түскен келесі түсімдер есебінен құрылатындығы белгіленсін:
аудандық бюджеттен қаржыланатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы тағайындалуындағы жер учаскелерін қоспағандағы жер учаскелерін сатудан түсімдер;
жер учаскелерін жалға алу құқығын сатудан төлем.

1-2. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год расходы за счет свободных остатков средств, сложившихся на начало финансового года, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-2 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 05.04.2023 № 2/6 (вводится в действие с 01.01.2023).
1-3. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год расходы за счет трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан:
1)на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі", в том числе:
на строительство культурно-досугового центра в селе Николаевка Николаевского сельского округа Есильского района
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-3 в соответствии с решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 10.05.2023 № 4/52 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
корпоративного подоходного налога, в размере 50 % от поступивших налоговых поступлений с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
единого земельного налога;
акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить на 2023 год зачисление поступлений социального налога в размере 100 процентов в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходов от коммунальной собственности района:
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
доходов от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета;
других неналоговых поступлений в бюджет района.
5. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.

6. Аудандық бюджеттің кірістері аудан бюджетінен берілген кредиттерді өтеуден түскен түсімдер есебінен құрылатындығы белгіленсін.
7. Республикалық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін 2023 жылға трансферттер (субвенциялар) көлемдері - 1 243 725 мың теңге, 2024 жылға - 1 698 639 мың теңге, 2025 жылға - 1 420 623 мың теңге сомада қарастырылсын.
8. 2023 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін трансферттер (субвенциялар) көлемдері 594 665 мың теңге сомада қарастырылсын, соның ішінде:
Алматы ауылдық округіне 18 073 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне 11 014 мың теңге;
Бұлақ ауылдық округіне 147 537 мың теңге;
Бесқұдық ауылдық округіне 15 844 мың теңге;
Волошинка ауылдық округіне 16 470 мың теңге;
Заградовка ауылдық округіне 17 723 мың теңге;
Заречный ауылдық округіне 173 005 мың теңге;
Ильинка ауылдық округіне 17 784 мың теңге;
Корнеевка ауылдық округіне 20 338 мың теңге;
Николаевка ауылдық округіне 15 733 мың теңге;
Покровка ауылдық округіне 20 591 мың теңге;
Петровка ауылдық округіне 16 854 мың теңге;
Торанғұл ауылдық округіне 15 982 мың теңге;
Спасовка ауылдық округіне 18 621 мың теңге;
Ясновка ауылдық округіне 37 900 мың теңге;
Явленка ауылдық округіне 31 196 мың теңге.
9. 2023 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджеттен қарыздар бойынша басқа төлемдерге және жергілікті атқарушы органдардың борыштарына арналған шығындар 48,2 мың теңге сомаға қарастырылсын.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 27.11.2023 № 10/122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. 2023 жылға арналған аудан бюджетінде облыстық бюджеттің нысаналы трансферттерінің түсімдері қарастырылған, соның ішінде:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы аясында ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға, соның ішінде:
Есіл ауданы Заречный ауылдық округінің Чириковка ауылында кентішілік жолдардың орташа жөндеуіне;
Есіл ауданы Николаевка ауылдық округінің Николаевка ауылында мәдени-демалыс орталығының құрылысына.
2) Есіл ауданының "Бесқұдық ауылына кіреберіс" KTES-106 аудандық маңызы бар автомобиль жолының орташа жөндеуіне;
3) санаторлық-курорттық емдеулерге;
4) протездік-ортопедиялық құралдарына;
5) сурдо техникалық құралдарына;
6) тифло техникалық құралдарына;
7) арнайы қозғалу құралдарына (кресло-арбалар);
8) экономикалық мобильдік сертификаттарға.
Облыстық бюджеттен аталған трансферттерді бөлу "2023-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.

6. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от погашения выданных из районного бюджета кредитов.
7. Предусмотреть на 2023 год объемы трансфертов (субвенции), передаваемых из республиканского бюджета бюджету района в сумме 1 243 725 тысяч тенге, на 2024 год - 1 698 639 тысяч тенге, на 2025 год - 1 420 623 тысяч тенге.
8. Предусмотреть на 2023 год объемы трансфертов (субвенций), передаваемых из районного бюджета, бюджетам сельских округов в сумме 594 665 тысяч тенге, в том числе:
Алматинскому сельскому округу 18 073 тысяч тенге;
Амангельдинскому сельскому округу 11 014 тысяч тенге;
Булакскому сельскому округу 147 537 тысяч тенге;
Бескудукскому сельскому округу 15 844 тысяч тенге;
Волошинскому сельскому округу 16 470 тысяч тенге;
Заградовскому сельскому округу 17 723 тысяч тенге;
Заречному сельскому округу 173 005 тысяч тенге;
Ильинскому сельскому округу 17 784 тысяч тенге;
Корнеевскому сельскому округу 20 338 тысяч тенге;
Николаевскому сельскому округу 15 733 тысяч тенге;
Покровскому сельскому округу 20 591 тысяч тенге;
Петровскому сельскому округу 16 854 тысяч тенге;
Тарангульскому сельскому округу 15 982 тысяч тенге;
Спасовскому сельскому округу 18 621 тысяч тенге;
Ясновскому сельскому округу 37 900 тысяч тенге;
Явленскому сельскому округу 31 196 тысяч тенге.
9. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год расходы на обслуживание долга местных исполнительных органов и иных платежей по займам из областного бюджета в сумме 48,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения маслихата Есильского района Северо Казахстанской области от 27.11.2023 № 10/122 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета, в том числе:
1) На развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі", в том числе:
на средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Чириковка Заречного сельского округа Есильского района;
на строительство культурно-досугового центра в селе Николаевка Николаевского сельского округа Есильского района.
2) на средний ремонт автомобильной дороги районного значения KTES-106 "Подьезд к селу Бескудук" Есильского района;
3) на санаторно-курортное лечение;
4) на протезно-ортопедические средства;
5) на сурдотехнические средства;
6) на тифлотехнические средства;
7) на специальные средства передвижения (кресло-коляски);
8) на сертификаты экономической мобильности.
Распределение указанных трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы.

9) Есіл ауданы Амангелді ауылындағы Мәдениет үйі ғимаратының бөлек жайларының ағымдағы жөндеуіне;
10) Торанғұл ауылдық округінің Торанғұл ауылындағы кентішілік жолдардың орташа жөндеуіне;
11) Николаевка ауылдық округінің Николаевка ауылындағы кентішілік жолдардың орташа жөндеуіне;
12) көшуге жәрдемақы ұсынуға;
13) үйді жалға беру (жалдау) және коммуналдық шығындарды өтеуге;
14) 9 мамыр Ұлы Отан соғысы Жеңісінің мерейтойына ҰОС ардагерлеріне біржолғы ақшалай төлемге;
15) гигиеналық тазалық заттарына;
16) Алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 23.08.2023 № 7/83 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
17) аудандық маңыздағы автомобиль жолдарын күтіп ұстауға;
18) Корнеевка ауылдық округінің Леонидовка ауылындағы суды тазартудың кешендік блок-модульдарын сатып алуға;
19) Явленка ауылдық округінің Явленка ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
20) Амангелді ауылдық округінің Амангелді ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
21) Амангелді ауылдық округінің Талапкер ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
22) Бесқұдық ауылдық округінің Бесқұдық ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
23) Бесқұдық ауылдық округінің Алабие ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
24) Бұлақ ауылдық округінің Бұлақ ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
25) алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 05.10.2023 № 9/105 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
26) Ильинка ауылдық округінің Александровка ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
27) Николаевка ауылдық округінің Николаевка ауылындағы көше жарығы желілерінің ағымдағы жөндеуіне;
28) рұқсат етілмеген қоқыстарды қоршауға;
29) орман өрт станциясы құрылысына жоба-сметалық құжаттамаларды әзірлеуге;
30) өрт тіркемесі модулін сатып алуға.
31) Заградовка ауылдық округінің Горное ауылындағы көше жарығының ағымдағы жөндеуіне;
32) Есіл ауданының Мәдениет үйі ғимаратының ішкі жайларының күрделі жөндеулері.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 10.05.2023 № 4/52 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.08.2023 № 7/83 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2023 № 9/105 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 10/122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі)
11. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер есепке алынсын.

9) на текущий ремонт отдельных помещений здания Дома культуры села Амангельдинское Есильского района;
10) на средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Тарангул Тарангульского сельского округа;
11) на средний ремонт внутрипоселковых дорог в селе Николаевка Николаевского сельского округа;
12) на предоставление субсидий на переезд;
13) на аренду (найм) жилья и возмещение коммунальных затрат;
14) на единовременную денежную выплату ветеранам ВОВ на 9 мая к годовщине Победы в Великой Отечественной войне;
15) на гигиенические средства;
16) Исключен решением маслихата Есильского района СевероКазахстанской области от 24 августа 2023 года № 7/83 (вводится в действие с 01.01.2023).
17) на содержание автомобильных дорог районного значения
18) на приобретение комплексных блок-модулей очистки воды в селе Леонидовка Корнеевского сельского округа;
19) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Явленка Явленского сельского округа;
20) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Амангельдинское Амангельдинского сельского округа;
21) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Талапкер Амангельдинского сельского округа;
22) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Бескудук Бескудукского сельского округа;
23) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Алабие Бескудукского сельского округа;
24) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Булак Булакского сельского округа;
25) исключен решением маслихата Есильского района СевероКазахстанской области от 05.10.2023 № 9/105 (вводится в действие с 01.01.2023);
26) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Александровка Ильинского сельского округа;
27) на текущий ремонт линий уличного освещения в селе Николаевка Николаевского сельского округа;
28) на ограждения несанкционированных свалок;
29) на разработку проектно-сметной документации на строительство лесной пожарной станции;
30) на приобретение модуля пожарного прицепного.
31) на текущий ремонт уличного освещения в селе Горное Заградовского сельского округа;
32) на капитальный ремонт внутренних помещений здания Есильского Дома культуры.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 10.05.2023 № 4/52 (вводится в действие с 01.01.2023); от 24.08.2023 № 7/83 (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.10.2023 № 9/105 (вводится в действие с 01.01.2023); от 27.11.2023 № 10/122 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. Предусмотреть в бюджете района на 2023 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.

Республикалық бюджеттен аталған кредиттерді бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
12. Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023 жылға арналған бюджетінде ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер көлемі қарастырылсын.
Аудандық бюджеттен аталған трансферттерді бөлу "Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Есіл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталады.
13. 2023 жылға арналған Есіл ауданының жергілікті атқарушы органдарының резерві 20 мың теңге сомаға бекітілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 23.08.2023 № 7/83 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2023 № 9/105 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 10/122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі)
14. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихаты
сессиясының хатшысы
А. Бектасова
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 25/284 шешіміне
1 - қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының 2023 жылға арналған бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 05.04.2023 № 2/6 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.05.2023 № 4/52 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен; 01.07.2023 № 6/75 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.08.2023 № 7/83 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2023 № 9/105 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 10/122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы
(мың теңге)

Распределение указанных кредитов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы".
12. Предусмотреть в бюджете Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023 год объемы целевых текущих трансфертов передаваемых из районного бюджета, бюджетам сельских округов.
Распределение указанных трансфертов из районного бюджета определяется постановлением акимата Есильского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата Есильского района "Об утверждении бюджета Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы".
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа Есильского района на 2023 год в сумме 20 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 24.08.2023 № 7/83 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции решения маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 05.10.2023 № 9/105 (вводится в действие с 01.01.2023); от 27.11.2023 № 10/122 (вводится в действие с 01.01.2023).
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Cекретарь маслихата Есильского района
Северо-Казахстанской области
А. Бектасова
Приложение 1
к решению маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 26 декабря 2022 года № 25/284
Бюджет Есильского района Северо-Казахстанской области на 2023 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 05.04.2023 № 2/6 (вводится в действие с 01.01.2023); от 10.05.2023 № 4/52 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.07.2023 № 6/75 (вводится в действие с 01.01.2023); от 24.08.2023 № 7/83 (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.10.2023 № 9/105 (вводится в действие с 01.01.2023); от 27.11.2023 № 10/122 (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма
(тысяч тенге)

2) Шығындар
4 417 266,6
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
1 237 201,2
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
43 686
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
43 686
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
242 566
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
224 042
003
Мемлекеттік органның күрделі шығындары
18 524
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
226 117,3
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатты қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджетті атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 507
015
Мемлекеттік органның күрделі шығындары
1 080
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
162 415,9
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1 040
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
74,4
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
724 831,9
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
80 627,3
003
Мемлекеттік органның күрделі шығындары
24 772,1
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
619 432,5
02
Қорғаныс
45 163
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
45 163
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9 555
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
12 603
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
23 005
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
3 503,5
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 503,5
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
3 503,5
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
539 523,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
539 523,3
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
85 676,7
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

2) Затраты
4 417 266,6
01
Государственные услуги общего характера
1 237 201,2
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
43 686
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
43 686
122
Аппарат акима района (города областного значения)
242 566
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
224 042
003
Капитальные расходы государственного органа
18 524
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
226 117,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
61 507
015
Капитальные расходы государственного органа
1 080
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
162 415,9
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1 040
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
74,4
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
724 831,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
80 627,3
003
Капитальные расходы государственного органа
24 772,1
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
619 432,5
02
Оборона
45 163
122
Аппарат акима района (города областного значения)
45 163
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9 555
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
12 603
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
23 005
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно- исполнительная деятельность
3 503 ,5
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 503,5
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
3 503,5
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
539 523,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
539 523,3
002
Программа занятости
85 676,7
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

159 971
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26 986
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
922
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
74 899
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
57 164,2
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
41 562
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25 941
006
Мемлекеттік органның күрделі шығындары
6 990
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
8 631
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2
021
Cпорт объектілерін дамыту
1
036
Мәдениет объектілерін дамыту
1
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
121 513,9
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
25 239,9
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
25 239,9
474
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
56 585
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 345
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 240
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
29 689
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 689
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10 000
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
10 000
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
5 309,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 309,2
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың схемаларын, аудандық (облыстық) маңыздағы қалалардың, кенттердің және басқа да ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
5 309,2
12
Көлік және коммуникация
741 190,7
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
741 190,7
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету

159 971
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
26 986
014
Капитальные расходы государственного органа
922
032
Капитальные расходы подведомственных учреждений и организаций
74 899
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
57 164,2
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
41 562
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
25 941
006
Капитальные расходы государственного органа
6 990
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
8 631
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2
021
Развитие объектов спорта
1
036
Развитие объектов культуры
1
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
121 513,9
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
25 239,9
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
25 239,9
474
Отдел сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
56 585
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства ветеринарии
52 345
003
Капитальные расходы государственного органа
4 240
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
29 689
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
29 689
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10 000
010
Развитие объектов сельского хозяйства
10 000
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
5 309,2
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 309,2
005
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
5 309,2
12
Транспорт и коммуникации
741 790,7
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
741 790,7
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог