"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 318 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 9 қазандағы № 1010 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидаларын бекіту" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 318 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32305 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме жəне онда сотталғандарды ұстау қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме жəне онда сотталғандарды ұстау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме жəне онда сотталғандарды ұстау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме жəне онда сотталғандарды ұстау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органының гауптвахтасындағы (бұдан әрі – гауптвахталар) ішкі тәртіптемені және онда сотталғандарды (бұдан әрі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер) ұстауды айқындайды.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтаға тәулік бойы гауптвахта бастығы немесе гауптвахтаның кезекші ауысым бастығы (бұдан әрі – қабылдаушы адам) қабылдайды, ол осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген гауптвахтаға жеткізілген адамды қабылдау үшін негіз болатын құжаттардың бар болуын және олардың дұрыс ресімделуін тексереді, көрсетілген адамға сауалнама жүргізеді және оның жауабын жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырып тексереді, әскери полиция органы медицина қызметкерінің (фельдшердің) қатысуымен медициналық қарап-тексеруді онымен жынысы бір адам жүргізеді.
7. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеткізген адам гауптвахта бастығына, ал ол болмаған кезде кезекші ауысым бастығына мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) әскери бөлімнің (мекеменің) елтаңбалы мөрімен расталған сот үкімінің көшірмесін;
3) сотталғанды жазасын өтеу кезеңінде жабдықталымның барлық түрінен алу туралы әскери бөлім (мекеме) командирі бұйрығының көшірмесін не одан үзіндіні;

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 318 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 октября 2023 года № 1010
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 318 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32305) следующие изменения:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах внутреннего распорядка и содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Прием военнослужащих, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты или начальником дежурной смены гауптвахты (далее – принимающее лицо), который проверяет наличие документов и правильность их оформления, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность, в присутствии медицинского работника (фельдшера) органа военной полиции проводится медицинский осмотр лицом одного пола.
7. Лицо, доставившее военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, предоставляет начальнику гауптвахты, а в его отсутствие начальнику дежурной смены следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) копию приговора суда, заверенную гербовой печатью воинской части (учреждения);
3) копию либо выписку из приказа командира воинской части (учреждения) о снятии со всех видов довольствия осужденного на период отбывания наказания;

4) әскери бөлімнің (мекеменің) лауазымды адамы қол қойған жеке заттар тізімдемесін (екі данада) ұсынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні қабылдау, сондай-ақ сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, бұйымдар, құндылық пен ақша сомасы туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада сотталғанды қабылдау туралы қолхат жасалады, ол әскери полиция органының құпия емес іс жүргізуінде тіркеледі.
Қолхаттың бірінші данасы әскери бөлімде (мекемеде) тіркеу және ұстау мерзімі аяқталғанға дейін есепке алу үшін сотталған әскери қызметшіні гауптвахтаға жеткізген адамға, екіншісі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге беріледі, үшіншісі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне тігіледі.
Гауптвахта бастығы болмағанда сотталған әскери қызметшілердің қабылданғаны туралы кезекші ауысым бастығы ол келген соң баянатпен баяндайды, одан кейін құжаттар мен заттарды олардың тізімдемесімен бірге береді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді камераға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе кезекші ауысым бастығы жүргізеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жүріп-тұруы кезінде айдауыл бірге жүреді.
Басқа камераның гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерімен және өзге де негіздер бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен сөйлесуге, қандай да бір заттарды беруге және хат жазысуға жол берілмейді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) гауптвахтаға шаруашылық қызмет көрсету бойынша жұмыстан дәлелсіз себеппен бас тартқан;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге, әскери полиция органының әскери қызметшілеріне қатер төндірген немесе балағаттаған, оларға бағынбаған, оның ішінде жазаны өтеу режимін бұзу мақсатында өзіне қандай да бір қасақана зиян келтірген;
3) ішкі тәртіптемені және гауптвахтаға қамауға алынған сотталған адамдардың өзін-өзі ұстау талаптарын бұзған;
4) гауптвахтаның ішкі тәртіптемесі қағидаларында көзделмеген заттарды, құжаттарды, нәрсені, бұйымдарды, азық-түлік өнімін берген (қабылдаған), дайындаған, сақтаған және пайдаланған;
5) алкогольді, есірткі заттарын, психотроптық немесе басқа да есеңгірететін заттарды тұтынған;
6) материалдық немесе өзге де пайда алу мақсатында карта, сондай-ақ өзге де құмар ойындарын ойнаған;
7) гауптвахаға қамауға алынған әскери қызметшілерге және әскери полиция органының әскери қызметшілеріне қатысты құқыққа сыйымсыз әрекет жасаған;

4) опись личных вещей (в двух экземплярах), подписанную должностным лицом воинской части (учреждения).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. О приеме военнослужащего, водворенного на гауптвахту, а также принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег составляется расписка о приеме осужденного в трех экземплярах по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая регистрируется в несекретном делопроизводстве органа военной полиции.
Первый экземпляр расписки выдается лицу, доставившему осужденного военнослужащего на гауптвахту, для регистрации и учета в воинской части (учреждения) до окончания срока содержания, второй – военнослужащему, водворенному на гауптвахту, третий - приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
О принятых в отсутствие начальника гауптвахты осужденных военнослужащих, начальник дежурной смены докладывает рапортом по его прибытию, затем представляет документы и вещи с их описью.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, по камерам производится начальником гауптвахты или начальником дежурной смены. Передвижение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, сопровождается конвоем.
Не допускаются переговоры, передача каких-либо предметов и переписка с военнослужащими, водворенных на гауптвахту, других камер и военнослужащими, водворенными на гауптвахту по иным основаниям.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту водворяются в одиночную камеру в качестве взыскания в случаях:
1) отказа без уважительных причин от работ по хозяйственному обслуживанию гауптвахты;
2) угрозы или оскорбления военнослужащих, водворенных на гауптвахту, военнослужащих органов военной полиции, неповиновение им, в том числе сопряженное с умышленным причинением себе какого-либо повреждения, с целью нарушения режима отбывания наказания;
3) нарушения внутреннего распорядка и требований к поведению осужденных, водворенных на гауптвахту;
4) передачи (получения), изготовления, хранения и использования предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не предусмотренных правилами внутреннего распорядка гауптвахты;
5) употребления алкоголя, наркотических средств, психотропных или других одурманивающих веществ;
6) игры в карты, а также иные азартные игры с целью материальной или иной выгоды;
7) совершения противоправных действий в отношении военнослужащих, водворенных на гауптвахту и военнослужащих органов военной полиции;

8) гауптвахта кезекші ауысымының немесе әскери полиция органы басқа да лауазымды адамдарының заңды талаптарын орындамаған;
9) тыйым салынған заттарды сақтаған, жасаған және пайдаланған жағдайда жаза ретінде жеке камераға қамалады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Тыйым салынған заттарды жасыру мүмкіндігі туралы негіздер болған кезде гауптвахтаның кезекші ауысымы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге толық емес тінту жүргізеді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің заттары мен азық-түлiк өнімін сақтауға қабылдауды кезекші ауысым бастығы жүргізеді.";
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Тыйым салынған заттар мен бұйымдар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нәрсені, құжаттарды, заттарды және өзге де материалдық құндылықты беру актісі бойынша гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда кезекші ауысым бастығына сақтау үшін тапсырылады, оның көшірмесі гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне тігіледі.
41. Кезекші ауысым бастығы толық тексеру кезінде қарудың, жарылғыш, улы, уландырғыш, есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсордың алынғаны туралы шешім қабылдау үшін әскери полиция органы бастығының атына баянатпен дереу баяндайды.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге аптасына екі реттен сиретпей ұзақтығы 15 минуттан аспайтын душта жуынуға мүмкiндiк берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күндері және сағатта жүргізіледі. Моншада жуынған күндері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің іш киімі мен төсек-орын жабдығын ауыстыру жүзеге асырылады, оларға медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жуыну керек-жарағы дәретханаға шығарған уақытта беріледі, одан кейін кезекші ауысым бастығының қарап-тұруымен камерадан тыс орналасқан жуыну керек-жарағын сақтауға арналған құлыпқа жабылатын шкафқа қайта қойылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді таңертең және кешке камера бойынша атаулы тізім бойынша кезекші ауысым бастығы қарап-тексереді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Сәлемдемені қабылдап, гауптвахтаның әскери қызметшісі келушіге жеке басын куәландыратын құжатты және қабылдағаны туралы қолы қойылған өтініштің бір данасын қайтарып береді. Өтініштің екінші данасы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші сәлемдемені алғаны туралы қолтаңбасын қойғаннан кейін оның жеке ісіне тігіледі.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісінде сәлемдемені алғаны туралы белгі жасалады. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші өтінішке қол қоюдан бас тартқан жағдайда онда гауптвахта бастығы немесе кезекші ауысым бастығы тиісті белгі жасайды.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8) неисполнение законных требований дежурной смены гауптвахты или других должностных лиц органа военной полиции;
9) хранения, изготовления и использования запрещенных предметов.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Неполный обыск военнослужащего, водворенного на гауптвахту, проводится дежурной сменой гауптвахты, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Прием на хранение предметов и продуктов питания военнослужащего, водворенного на гауптвахту производится начальником дежурной смены.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Запрещенные предметы и вещества сдаются для хранения начальнику гауптвахты, а в его отсутствии начальнику дежурной смены по акту передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
41. Об изъятии при досмотре оружия, взрывчатых, ядовитых, отравляющих, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, начальник дежурной смены немедленно докладывает рапортом на имя начальника органа военной полиции для принятия решения.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Военнослужащим, водворенных на гауптвахту не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, проводится медицинский осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
Туалетные принадлежности выдаются военнослужащим, водворенных на гауптвахту во время вывода в туалет, после чего под присмотром начальника дежурной смены возвращаются обратно в запираемый на замок шкаф для хранения туалетных принадлежностей, расположенный вне камер.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Утренний осмотр и вечерняя поверка военнослужащих, водворенных на гауптвахту проводится начальником дежурной смены по именному списку по камерам.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Приняв передачу, военнослужащий гауптвахты возвращает посетителю документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления с распиской в приеме. Второй экземпляр заявления приобщается к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту после его подписи в получении передачи.
В личном деле военнослужащего, водворенного на гауптвахту производится отметка о получении передачи. В случае отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту расписаться в заявлении, в нем делается соответствующая отметка начальником гауптвахты или начальником дежурной смены.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"58. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер кезекшілік кестесіне сәйкес камераны және гауптвахтаның басқа да үй-жайларын жинайды, сондай-ақ гауптвахта аумағын көріктендіреді.
Гауптвахтада камераны, дәретхананы күнделікті және жалпы (аптасына бір рет) жинауды, сондай-ақ еден жууды айдауылмен алып жүрушінің қадағалауымен онда ұсталатын гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жүргізеді.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді медицина қызметкерінің (фельдшердің) қабылдауына (медициналық қарап-тексеруге) алдын ала жазу ауысым кезекшілікті қабылдаған және тапсырған және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді салыстырып тексерген кезде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің өтініш білдіруі бойынша жүзеге асырылады.
Одан басқа, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер медицина қызметкері (фельдшер) күн сайын камераларды аралаған уақытта оған, ал жіті ауырған жағдайда гауптвахта әскери қызметшісіне медициналық көмек алу үшін өтініш жасайды.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші өтініш жасаған гауптвахтаның әскери қызметшісі медицина қызметкерін (фельдшерді) шақырту үшін әскери полиция органы бойынша кезекшіге баяндайды.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тамақтанудан бас тарту фактісі анықталған кезде кезекші ауысым бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы оның себебін анықтайды және әскери полиция органының бастығына баяндайды.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Гауптвахтаның кезекші ауысым бастығы гауптвахта бастығына баянатпен жеке камераға қамауға алғаны туралы баяндайды, ол бұл туралы жоғары бастыққа баяндайды.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда, гауптвахта бастығының, кезекші ауысым бастығының шешімі бойынша оның сейілдеуі мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.";
Қағидаларға 3, 14, 15, 16 және 17-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықтың (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 шілдеде № 33059 болып тіркелген) талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

"58. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту проводят уборку камер и других помещений гауптвахты в порядке очередности согласно графику дежурства, а также благоустройства территории гауптвахты.
Ежедневная и общая (один раз в неделю) уборка камер, туалетов, а также мытье полов на гауптвахте производится содержащимися на ней военнослужащими, водворенными на гауптвахту под наблюдением конвойных.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Предварительная запись военнослужащих, водворенных на гауптвахту на прием (медицинский осмотр) к медицинскому работнику (фельдшеру) осуществляется по обращению военнослужащих, водворенных на гауптвахту при приеме и передаче дежурства сменой и проведении сверок военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
Кроме того, военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику (фельдшеру) во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания к военнослужащему гауптвахты.
Военнослужащий гауптвахты, к которому обратился военнослужащий, водворенный на гауптвахту, докладывает дежурному по органу военной полиции для вызова медицинского работника (фельдшера).";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. При установлении факта отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту от приема пищи начальник дежурной смены докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. О водворении в одиночную камеру начальник дежурной смены гауптвахты рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом вышестоящему начальнику.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Прогулка военнослужащего, водворенного на гауптвахту по решению начальника гауптвахты, начальника дежурной смены может быть досрочно прекращена в случае нарушения им требований, установленных настоящими Правилами.";
приложения 3, 14, 15, 16 и 17 к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу;
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2023 года № 33059);

2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 9 қазандағы
№ 1010 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері əскери полиция
органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме жəне онда
сотталғандарды ұстау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Басталды: 20__жылғы "___"______
Аяқталды: 20__жылғы "___"_____
Р/с №
Гауптвахтаға қамауға алынған күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Әскери бөлім нөмірі
Кім ұстаған (қамаққа алған)
Ұстау себебі (қамаққа алу, не үшін сотталған, ҚР ҚК-ның қандай бабы бойынша)
Қандай мерзімге және қандай камерада ұсталады
Қабылданған заттар, құжаттар мен ақша
Ұстау (қамаққа алу, соттау) мерзімі қашан аяқталады
Қамаққа алынғанды қабылдау кезінде медициналық қарап-тексеру уақыты, моншада жуыну және денесін тексеру туралы жазба (медицина қызметкерінің қолтаңбасы)
Гауптвахтадан босату күні мен уақыты
Гауптвахтаға қабылдаған кезде заттарды, құжаттар мен ақшаны тапсырғаны туралы қолтаңба
Гауптвахтадан босатқан кезде заттарды, құжаттар мен ақшаны алғаны туралы қолтаңба
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 9 қазандағы
№ 1010 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері əскери полиция
органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме жəне онда
сотталғандарды ұстау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жазалау мен көтермелеуді есепке алу кітабы
Басталды: 20__жылғы "___"______
Аяқталды: 20__жылғы "___"______
I бөлік Жазалауға ұшыраған адамдарды есепке алу
Р/с
Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған кезде)
Жаза не үшін қолданылды
Жаза түрі
Кім және қашан жаза қолданған
Ескертпе
II бөлік Гауптвахта әкімшілігі көтермелеген адамдарды есепке алу
Р/с
Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған кезде)
Көтермелеу не үшін қолданылды
Көтермелеу түрі
Кім және қашан көтермелеген
Ескертпе
Ескертпе: Кітап нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 9 қазандағы
№ 1010 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері əскери полиция
органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме жəне онда
сотталғандарды ұстау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналы
Р/с
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 9 қазандағы
№ 1010 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері əскери полиция
органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме жəне онда
сотталғандарды ұстау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтiнiштері мен шағымдарын тіркеу кітабы
Р/с
Келіп түскен күнi (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) және оның әскери қызметке қатынасы)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Орындау үшін кімге және қашан берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе: Кітап нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 9 қазандағы
№ 1010 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері əскери полиция
органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме жəне онда
сотталғандарды ұстау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Талон
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение _________________________________ _________________________________
(өтініш берушінің тегі, инициалдары не
атауы/ фамилия, инициалы либо
наименование заявителя)
_________________________________ _________________________________ __ "__" ________ 20__ж./г. ______ _________________________________ _________________________________
Өтінішті қабылдаған әскери қызметшінің
лауазымы, Т.А.Ә., (болған кезде) қолы/
должность, Ф.И.О., (при его наличии) подпись
военнослужащего, принявшего обращение
_________________________________ _________________________________ _________________________________
(қолы/подпись)
Талон алған адамның қолы/
подпись получившего талон
_________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _________________ 20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение _________________________________ _________________________________
(өтініш берушінің тегі, инициалдары не атауы/фамилия, инициалы либо наименование заявителя) _________________________________ _________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, тегі және инициалдары/
должность, фамилия и инициалы) _________________________________ _________________________________ _________________________________ _________________________________ "___" ________________ 20__ ж./г.
_________________
(қолы / подпись)
Ескертпе:

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 октября 2023 года № 1010
Приложение 3 к Правилам
внутреннего распорядка и
содержания осужденных на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц, содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20__года.
Окончен: "___"______ 20__года.
№ п/п
Дата и время водворения на гауптвахту
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что осужден, по какой статье УК РК)
На какой срок и в какой камере содержать
Принятые вещи, документы и деньги
Когда заканчивается срок задержания (ареста, осуждения)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Дата и время освобождения с гауптвахты
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при приеме на гауптвахту
Подпись о получении вещей, документов и денег при освобождении с гауптвахты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Журнал хранится у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 2 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 октября 2023 года № 1010
Приложение 14 к Правилам
внутреннего распорядка и
содержания осужденных на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книга
учета взысканий и поощрений военнослужащих, водворенных на гауптвахту
Начата: "___"______________ ___ года.
Окончена: "___"____________ ___ года.
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
№ п/п
Ф.И.О. (отчество при наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией гауптвахты
№ п/п
Ф.И.О. (отчество при наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Хранится книга у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 3 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 октября 2023 года № 1010
Приложение 15 к Правилам
внутреннего распорядка и
содержания осужденных на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Журнал
личного приема начальника органа военной полиции
№ п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
2
3
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 4 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 октября 2023 года № 1010
Приложение 16 к Правилам
внутреннего распорядка и
содержания осужденных на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации предложений, заявлений и жалоб военнослужащих, водворенных на гауптвахту
№ п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Книга хранится начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 5 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 октября 2023 года № 1010
Приложение 17 к Правилам
внутреннего распорядка и
содержания осужденных на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Талон
ТАЛОН (түбіртек)
ТАЛОН (корешок)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение _______________________________________ _______________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні немесе атауы/фамилия, инициалы либо наименование заявителя) _______________________________________
__ "__" _____________ 20__ж./г. __________ ______________________________________
Өтінішті қабылдаған әскери қызметшінің
лауазымы, аты-жөні, қолы/
должность, Ф.И.О., (при его наличии)
подпись военнослужащего, принявшего обращение _______________________________________
_______________________________________
(қолы/подпись)
Талон қабылдаушының қолы/
подпись получившего талон
_____________ "__" сағ/час "___" мин.
"___" _________________ 20__ ж./г.
ТАЛОН (жыртылмалы талон)
ТАЛОН (отрывной талон)
(талонның саны/номер талона)
Өтініш/обращение _______________________________________
_______________________________________
(өтініш берушінің аты-жөні немесе атауы/фамилия, инициалы либо наименование заявителя) _______________________________________
(қабылданды/принято.
Қабылдаған/принял
(лауазымы, аты-жөні/
должность, фамилия и инициалы) _______________________________________
_______________________________________
"___" ________________ 20__ ж./г. _________________
(колы / подпись)
Примечание:

1. Талондар нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Талондар гауптвахтаның кезекшi ауысым бастығында сақталады.
2. Талонның бірегей нөмірінде бірінші жұп болып өтінішті тіркеу жылы, екінші жұп болып – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) коды, үшінші жұп болып – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың) коды, төртінші жұп болып – ауылдық округтің коды белгіленеді. Субъектінің коды және талонның реттік нөмірі бес цифрдан тұрады.

1. Талоны должны быть пронумерованы, прошнурованы, заверены соответствующей подписью и опечатаны печатью. Талоны хранятся у начальника дежурной смены гауптвахты.
2. В уникальном номере талона первой парой обозначается год регистрации обращения, второй парой - код области (города республиканского значения, столицы), третьей парой – код района (города областного значения, город районного значения), четвертой парой – код сельского округа. Код субъекта и порядковый номер талона состоят из пяти цифр.