Қарағанды облысы Абай ауданының Абай қаласында, Вольный, Жаңа Қараған, Қызыл кенттерінде құрамдас бөліктердің атауын өзгерту және олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы
Қарағанды облысы Абай ауданының әкімдігінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 64/01 бірлескен қаулысы және Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 15/146 шешімі
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қарағанды облысы әкімдігінің жанындағы облыстық ономастика комиссиясының 2023 жылғы 19 шілдедегі қорытындысы негізінде тиісті аумақтар халқының пікірін ескере отырып, Абай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Құрамдас бөліктердің атауы өзгертілсін және олардың атауларының транскрипциясы өзгертілсін:
1) Қарағанды облысы Абай ауданының Абай қаласында:
Железнодорожная көшесі – Теміржолшылар көшесіне;
Транспортная көшесі – Береке көшесіне;
Южная көшесі – Ақбиік көшесіне;
Юбилейная көшесі – Наурыз көшесіне;
Степная көшесі – Шаңырақ көшесіне;
Интернациональная көшесі – Мирас көшесіне;
Стадионный тұйық көшесі – Жігер тұйық көшесіне;
Угольный тұйық көшесі – Бейбітшілік тұйық көшесіне;
Центральный тұйық көшесі – Орталық тұйық көшесіне;
Автомобилистов тұйық көшесі – Атамекен тұйық көшесіне;
Медицинский тұйық көшесі – Сарыарқа тұйық көшесіне;
Горняков тұйық көшесі – Кеншілер тұйық көшесіне;
Калинин тұйық көшесі – Толағай тұйық көшесіне;
Энтузиастов тұйық көшесі – Тұран тұйық көшесіне;
Железнодорожный тұйық көшесі – Керуен тұйық көшесіне.
2) Қарағанды облысының Абай ауданы Абай қаласының Вольный кентінде:
Ермак көшесі – Лев Гумилев көшесіне;
Угловая көшесі – Бірлік көшесіне;
Аварийная көшесі – Қарқаралы көшесіне;
Балтыкульская көшесі атауының транскрипциясы – Балықтыкөл көшесіне өзгертілсін;
Уральская көшесі атауының транскрипциясы – Орал көшесіне өзгертілсін;
Казанская көшесі атауының транскрипциясы – Қазан көшесіне өзгертілсін.
3) Қарағанды облысының Абай ауданы Абай қаласының Жаңа Қараған кентінде:
Донская көшесі – Ардагерлер көшесіне;
Сахалинская көшесі – Бастау көшесіне;
Нуринская көшесі атауының транскрипциясы – Нұра көшесіне өзгертілсін.
4) Қарағанды облысының Абай ауданы Абай қаласының Қызыл кентінде:
Путевая усадьба көшесі – Керуен көшесіне;
Подстанция көшесі – Байқоңыр көшесіне;
Тельман көшесі – Жетісу көшесіне;
Макаров тұйық көшесі – Алатау тұйық көшесіне өзгертілсін.
2. Абай ауданы әкімдігінің осы бірлескен қаулысы мен Абай аудандық мәслихаты шешімінің орындалуын бақылау Абай ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына және Абай аудандық мәслихатының әлеуметтік-құқықтық мәселелер бойынша тұрақты комиссиясына жүктелсін.

О переименовании составных частей и изменении транскрипции их наименований в городе Абай, поселках Вольный, Новый Караган, Кзыл Абайского района Карагандинской области
Совместные постановление акимата Абайского района Карагандинской области от 26 декабря 2023 года № 64/01 и решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 26 декабря 2023 года № 15/146
В соответствии с Законами Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" на основании заключения областной ономастической комиссии при акимате Карагандинской области от 19 июля 2023 года с учетом мнения населения соответствующих территорий акимат Абайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ и Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Переименовать составные части и изменить транскрипции их наименований:
1) в городе Абай Абайского района Карагандинской области:
улицу Железнодорожная – в улицу Теміржолшылар;
улицу Транспортная – в улицу Береке;
улицу Южная – в улицу Ақбиік;
улицу Юбилейная – в улицу Наурыз;
улицу Степная – в улицу Шаңырақ;
улицу Интернациональная – в улицу Мирас;
переулок Стадионный – в переулок Жігер;
переулок Угольный – в переулок Бейбітшілік;
переулок Центральный – в переулок Орталық;
переулок Автомобилистов – в переулок Атамекен;
переулок Медицинский – в переулок Сарыарқа;
переулок Горняков – в переулок Кеншілер;
переулок Калинина – в переулок Толағай;
переулок Энтузиастов – в переулок Тұран;
переулок Железнодорожный – в переулок Керуен.
2) в поселке Вольный города Абай Абайского района Карагандинской области:
улицу Ермака – в улицу Льва Гумилева;
улицу Угловая – в улицу Бірлік;
улицу Аварийная – в улицу Қарқаралы;
изменить транскрипцию наименования улицы Балтыкульская – в улицу Балықтыкөл;
изменить транскрипцию наименования улицы Уральская – в улицу Орал;
изменить транскрипцию наименования улицы Казанская – в улицу Қазан.
3) в поселке Новый Караган города Абай Абайского района Карагандинской области:
улицу Донская – в улицу Ардагерлер;
улицу Сахалинская – в улицу Бастау;
изменить транскрипцию наименования улицы Нуринская – в улицу Нұра.
4) в поселке Кзыл города Абай Абайского района Карагандинской области:
улицу Путевая усадьба – в улицу Керуен;
улицу Подстанция – в улицу Байқоңыр;
улицу Тельман – в улицу Жетісу;
переулок Макарова – в переулок Алатау.
2. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления акимата Абайского района и решения Абайского районного маслихата возложить на курирующего заместителя акима Абайского района и постоянную комиссию по социально-правовым вопросам Абайского районного маслихата.

3. Осы Абай ауданы әкімдігінің бірлескен қаулысы мен Абай аудандық мәслихатының шешімі алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай ауданының әкімі С. Оспанов
Абай аудандық мәслихатының төрағасы Д. Сакенов

3. Настоящее совместное постановление акимата Абайского района и решение Абайского районного маслихата вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Аким Абайского района С. Оспанов
Председатель Абайского районного маслихата Д. Сакенов