Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсыну қағидаларын, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 27 ақпандағы № 94/НҚ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2024 жылғы 27 ақпандағы № 106 бірлескен бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсыну қағидалары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсынатын салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ 2024 жылғы 31 мамырға дейінгі мерзімде "Smart Data Ukimet" АТЖ ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне оң нәтижесі бар сынақтар хаттамаларының болуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил представления органами государственных доходов Министерству цифрового развития инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений
Совместный приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 февраля 2024 года № 94/НҚ и Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2024 года № 106
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила представления органами государственных доходов Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Перечень представляемых органами государственных доходов Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. АО "Национальные информационные технологии" в срок до 31 мая 2024 года обеспечить наличие протоколов испытаний с положительным результатом на соответствие требованиям информационной безопасности на ИАС "Smart Data Ukimet".

4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті осы бірлескен бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырсын.
5. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.
6. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Мусин __________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Тәкиев_____________
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 27 ақпандағы
№ 94/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2024 жылғы 27 ақпандағы
№ 106 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді (бұдан әрi – Мәлiметтер) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдау жүйесі арқылы ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Мәліметтер Салық кодексінің 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына екінші абзацына сәйкес бекітілген лауазымды адамдардың тізбесіне енгізілген (бұдан әрі – Лауазымды адамдардың тізбесі) Министрліктің лауазымды адамдарына ұсынылады.

4. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке разместить настоящий совместный приказ на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности и финансов Республики Казахстан.
6. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа, и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2024 года.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин _____________
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев _____________
Приложение 1
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 27 февраля 2024 года
№ 94/НҚ и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2024 года № 106
Правила представления органами государственных доходов Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок взаимодействия по представлению сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее − Сведения) органами государственных доходов (далее – ОГД) посредством информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet" (далее – SDU) Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство).
2. Сведения представляются должностным лицам Министерства, включенным в перечень должностных лиц, утвержденным в соответствии с абзацем вторым подпункта 4) пункта 3 статьи 30 Налогового кодекса (далее – Перечень должностных лиц).

3. Министрлік Салық кодексінің 30-бабының 7-тармағына сәйкес деректерді жинауды және тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыруды жүзеге асыру үшін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын тартады.
Лауазымды адамдардың тізбесі жыл сайын ағымдағы есепті кезеңнің 10 наурызынан кешіктірілмей МКО-ға ұсынылады.
4. Министрлік Лауазымды адамдардың тізбесіне енгізілген лауазымды адамдар жұмыстан босатылған не болмаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген Лауазымды адамдардың тізбесіне өзгерістердің уақтылы енгізілуін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
5. МКО иесіздендірілген салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді (бұдан әрі – Тізбе) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан SDU арқылы Министрлікке ұсынады.
Тізбенің "МКО ақпараттық жүйелерінен алынған мәлімет (бұдан әрі – АЖ)" деген 1-бөлімінде:
Тізбенің реттік нөмірлері 1 – 23-жолда көзделген мәліметтерді МКО АЖ-ға қолжетімділік беру арқылы нақты уақыт режимінде ұсынады;
Тізімнің реттік нөмірлері 1 – 12-жолда көзделген мәліметтер аптасына 1 (бір) рет (дүйсенбі күні) қалыптастырылады;
Тізбенің реттік нөмірлері 13 – 15 және 22 – 23-жолда көзделген мәліметтер есепті кезеңнен кейінгі 20-сы күніне тоқсанына 1 (бір) рет қалыптастырылады;
реттік нөмірлері 17–21-жолда көзделген мәліметтер тұрақты негізде қалыптастырылады.
"Фискалдық деректер бойынша мәліметтер" деген 2-бөлімде Тізбенің реттік нөмірлері 1 – 9-жолда көзделген мәліметтер:
МКО АЖ-ға қолжетімділік беру арқылы нақты уақыт режимінде беріледі.
3-тарау. Мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету
6. Министрліктің Мәліметтерге қолжетімділігі бар лауазымды адамдары алынған ақпаратты заңнамада қарастырылған жағдайларда оны ұсынған тарапқа зиян келтірмей, үшінші тарапқа беру құқығынсыз, мақсатында ғана пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 27 ақпандағы
№ 94/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2024 жылғы 27 ақпандағы
№ 106 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұсынатын салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесі

3. В соответствии с пунктом 7 статьи 30 Налогового кодекса Министерство привлекает оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" для осуществления сбора и формирования системы оценки рисков.
Перечень должностных лиц предоставляется в ОГД ежегодно, не позднее 10 марта текущего отчетного периода.
4. Министерство в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня увольнения либо отсутствия должностных лиц, включенных в Перечень должностных лиц, обеспечивает своевременное внесение изменений в указанный Перечень должностных лиц.
Глава 2. Порядок представления Сведений
5. ОГД посредством SDU предоставляют Министерству обезличенные сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Перечень).
В разделе 1 "Сведения из информационных систем (далее – ИС) ОГД" Перечня:
сведения, предусмотренные строками, порядковыми номерами 1-23 Перечня, предоставляются ОГД в режиме реального времени путем доступа к ИС:
сведения, предусмотренные строками, порядковыми номерами 1-12 Перечня, сведения формируются 1 (один) раз в неделю (в понедельник);
сведения, предусмотренные строками, порядковыми номерами 13-15 и 22-23 Перечня, формируются 1 (один) раз в квартал к 20 числу, следующим за отчетным периодом.
сведения, предусмотренные строками, порядковыми номерами 17-21 формируются на постоянной основе.
В разделе 2 "Сведения по фискальным данным" сведения, предусмотренные строками, порядковыми номерами 1-9 Перечня, передаются:
в режиме реального времени путем предоставления доступа к ИС ОГД.
Глава 3. Обеспечение конфиденциальности Сведений
6. Должностные лица Министерства, имеющие доступ к Сведениям, обеспечивают использование получаемой информации в случаях предусмотренных законодательством без ущерба для стороны, ее представившей, без права передачи третьим сторонам.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 27 февраля 2024 года
№ 94/НҚ и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2024 года № 106
Перечень представляемых органами государственных доходов Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)

1. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінен мәліметтер
Салық құпиясын құрайтын мәліметтердің атауы
1.
ЖСН
2.
ДК орналасқан жері бойынша/жеке нотариустың орналасқан жері бойынша тіркеу есебінің түрі
3.
ДК қызметінің негізгі түрі бойынша ЭҚЖЖ
4.
ДК қызметінің қосалқы түрлері бойынша ЭҚЖЖ
5.
ДК/жекеше нотариустың атауы
6.
ДК /жекеше нотариустың орналасқан жері бойынша мекенжайы
7.
ДК/жекеше нотариусты тіркеудің басталу және аяқталу күні
8.
ДК/жекеше нотариустың қызметін тоқтата тұрудың басталу және аяқталу күні
9.
ДК әрекет етпейтін деп тану басталған және аяқталған күні
10.
Бақылау-касса машинасын пайдалану орны
11.
ДК/жекеше нотариустың соңғы тіркеу есебінің күні
12.
Қайта тіркеу себебі (қандай тіркеу деректерін өзгерту орын алды: атауы, мекенжайы)
13.
Есепті кезеңдегі жалдамалы қызметшілердің орташа тізімдік саны
14.
Қазақстан Республикасының жұмыс істеп тұрған ұйымдары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияны тапсыру мерзімі
15.
Қазақстан Республикасының жұмыс істеп тұрған ұйымдары бойынша шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияны тапсыру мерзімі
16
Салық берешегі
17
Төленген салық сомасы
18
Кәсіпкер жылына 2 рет төлейтін ЖТС (қызметкерлер үшін емес) (төленеді) (ДК үшін 910, 912, 913 СЕН), БСК 1012
19
КТС (төленген) (ЖШС үшін 910 СЕН), БСК 1011
20
ҚҚС (төленген) (ДК және ЖШС үшін 300 СЕН), БСК 1051
21
Басқа салықтар (төленген)
22
Қызметкерлерге есептелген кірістер (ДК үшін 910, 920 СЕН, ЖШС үшін 200 СЕН)
23
Жиынтық жылдық табыс (ДК үшін 100, 910, 920 СЕН, ЖШС үшін 220, 910 СЕН)
2. Фискалдық деректер бойынша мәліметтер
Салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің атауы
1.
Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің атауы
2.
ЖСН/БСН
3
Басқару-касса машинасының зауыттық нөмірі
4
Салық органындағы бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі
5.
Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бір бірлігі үшін баға
6.
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің саны, олардың өлшем бірлігі
7.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатудың жалпы сомасы
8.
Тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету күні мен уақыты
9
Бақылау-касса машинасын пайдалану орнының мекенжайы
10
Операция түрі (сатып алу, сату, сатып алуды қайтару, сатуды қайтару)
Ескертпе: аббревиатураларды толық жазу: БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі; ЖК – дара кәсіпкер; ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі; ЖТС – жеке табыс салығы; ҚБК – бюджеттік сыныптама коды; ККМ – бақылау-касса машинасы; КТС – корпоративтік табыс салығы; ҚҚС – қосылған құн салығы; ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жүктеуіші. СЕН – салық есептілігінің нысаны

1. Сведения из информационных систем органов государственных доходов
Наименование сведений, составляющих налоговую тайну
1.
ИИН
2.
Тип регистрационного учета по месту нахождения ИП/по месту нахождения частного нотариуса
3.
ОКЭД по основному виду деятельности ИП
4.
ОКЭД по вспомогательным видам деятельности ИП
5.
Наименование ИП/частного нотариуса
6.
Адрес по месту нахождения ИП/ частного нотариуса
7.
Дата начала и окончания регистрации ИП/частного нотариуса
8.
Дата начала и окончания приостановления деятельности ИП/частного нотариуса
9.
Дата начала и окончания признания бездействующим ИП
10.
Место использования контрольно-кассовой машины
11.
Дата последнего регистрационного учета ИП/частного нотариуса
12.
Причина перерегистрации (изменение каких регистрационных данных произошло: наименование, адрес)
13.
Среднесписочная численность наемных работников за отчетный период
14.
Срок сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по действующим организациям Республики Казахстан
15.
Срок сдачи упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса по действующим организациям Республики Казахстан
16.
Налоговая задолженность
17.
Сумма уплаченных налогов
18.
ИПН оплачиваемый предпринимателем 2 раза в год (не по работникам) (уплаченный) (для ИП ФНО 910, 912, 913), КБК 1012
19.
КПН (уплаченный) (для ТОО ФНО 910), КБК 1011
20.
НДС (уплаченный) (для ИП и ТОО ФНО 300), КБК 1051
21.
Прочие налоги (уплаченные)
22.
Начисленные доходы работникам (для ИП ФНО 910, 920, для ТОО ФНО 200)
23.
Совокупный годовой доход (для ИП ФНО 100, 910, 920, для ТОО ФНО 220, 910)
2. Сведения по фискальным данным
Наименование сведений, составляющих налоговую тайну
1.
Наименование товара, работы, услуги
2.
ИИН/БИН
3.
Заводской номер контрольно-кассовой машины
4.
Регистрационный номер контрольно-кассовой машины в налоговом органе
5.
Цена товара, работы, услуги за единицу
6.
Количество приобретаемого товара, работ, услуг, единицу их измерения
7.
Общая сумма продажи товара, работы, услуги
8.
Дата и время совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
9.
Адрес места использования контрольно-кассовой машины
10.
Вид операции (покупка, продажа, возврат покупки, возврат продажи)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИП – индивидуальный предприниматель; ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИПН – индивидуальный подоходный налог;
КБК – код бюджетной классификации;
ККМ – контрольно-кассовая машина;
КПН – корпоративный подоходный налог;
НДС – налог на добавленную стоимость;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
ФНО – форма налоговой отчетности.