Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2024 жылғы 29 наурыздағы № 88 шешімі
"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасы кодексінің 37-бабының 4-тармағына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 257 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23615 болып тіркелген) сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Әзірленген жобалау құжаттамасы негізінде, осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының төрағасы Н. Байқадамов
Қызылорда облыстық мәслихатының
2024 жылғы " 29 " наурыздағы
№ 89 шешіміне қосымша
Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Зерттеу нысаны
Анықталатын зат
НҚ бойынша гигиеналық нормативтер
Нысаналы көрсеткіштер
Бастапқы мәні, мг/м3

Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 29 марта 2024 года № 88
В соответствии с пунктом 4 статьи 37 Кодекса Республики Казахстан "Экологический кодекс Республики Казахстан" и приказом исполняющего Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 257 (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23615) Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. На основании разработанной проектной документации утвердить целевые показатели качества окружающей среды Кызылординской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кызылординского областного маслихата Н. Байкадамов
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от " 29 " марта 2024 года № 88
Целевые показатели качества окружающей среды Кызылординской области
Объект
исследования
Определяемое вещество
Гигиенические нормативы
по НД
Целевые показатели
исходное значение, мг/м3

Қызылорда облысының аумағында мемлекеттік орман қоры жерлерінің жалпы ауданы 7 млн.га құрайды, оның ішінде 3,8 млн.га орман алқаптары. Орман алқабының 83 % - негізгі орман құраушы сексеуіл екпелері алып жатыр.
Зерттеу нысаны
Нысаналы көрсеткіштер
2024 ж.
мың га
2025 ж.
мың га
2026 -
2027 ж.ж.
1
Орманды аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде 2 млрд. тұқымдар мен отырғызу өңірлері бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, ағаштар (Арал теңізінің құрғаған түбінде фитоорманмелиорациялық жұмыстар жүргізу), оның ішінде:
250,0
250,0
-
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетімен
150,0
150,0
-
Қызылорда облысы әкімдігімен
100,0
100,0
-
Қысқарту деградациялар және жердің шөлейттенуі.
Зерттелетін аймақ үшін шөлейттену процестерінің теріс әсерін төмендету бойынша мынадай нысаналы көрсеткіштер айқындалды:
- жасанды су айдындары есебінен тыңайған қалдық жерлерді айналымға тарту және суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының ауданын ұлғайту жолымен ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ауданын ұлғайту;
- гидромелиорациялық жұмыстар жүргізу арқылы топырақтың тұздылығын төмендету;
- топырақ және су үнемдеу технологияларын енгізу, минералды тыңайтқыштар енгізу арқылы құнарлылықты қалпына келтіру жолымен топырақтың дегумификациясын төмендету;
- бұталы өсімдіктерді отырғызу арқылы шөлді және шөлейт аймақтардағы топырақтың дефляциясын төмендету;
- мал жаюды аумақ бойынша тарату, малды жазғы және қысқы жайылымдарға айдауды қалпына келтіру, жабайы табиғаттан фитомелиорант өсімдіктерді фитомелиорациялау арқылы тозған жайылымдық жерлерді азайту;
- топырақты өңдеудің жаңа технологияларын және құрғақшылыққа төзімді жаңа сорттарды енгізу арқылы ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін орташа республикалық мәнге дейін арттыру;
- өнеркәсіптік кәсіпорындарда тазарту құрылыстарын салу және өнеркәсіптік қажеттіліктер үшін қайтарымды суларды пайдалану арқылы жер үсті және жер асты суларының су ресурстарын сақтау;
- ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, сауықтыру және рекреациялық мақсаттағы жер көлемін ұлғайту;
- жабайы жануарлар мен құстардың санын көбейту арқылы биоәртүрлілікті сақтау;
- мемлекеттік бюджеттен, табиғат пайдаланушылардың қаражатынан және басқа да көздерден қоршаған ортаны қорғауға арналған шығындарды ұлғайту;
- бақылаудың метеорологиялық желісін қалпына келтіру есебінен қоршаған ортаны, оның ішінде Экологиялық мониторинг жүйесін жетілдіру, сондай-ақ қоршаған орта компоненттерінің: ауаның, судың және топырақтың жай-күйіне тәуелсіз бақылауды (өнеркәсіптік емес кәсіпорындардың) күшейту;
- жылжымалы құмдарды ағаш-бұта өсімдіктерімен бекіту есебінен шаңды дауылмен тәулік санын азайту;
- өндірілген өнім бірлігіне стационарлық көздерден атмосфераға ластаушы заттардың жалпы шығарындыларын азайту;
- ауыл шаруашылығы алқаптарының табиғи-ресурстық әлеуетін қалпына келтіру, инфрақұрылымды дамыту (сумен жабдықтау, газдандыру және т.б.), жұмыс орындарын құру жолымен шөлейттену процестеріне қолайсыз әсер ететін адамдар санын азайту;
- әртүрлі аурулардың алдын алу және халықты сауықтыру, халықтың білікті медициналық көмекке қол жеткізуі, адамдарды экологиялық және экономикалық тұрғыдан неғұрлым қолайлы аудандарға көшіру бойынша түрлі медициналық-әлеуметтік бағдарламаларды әзірлеу арқылы шөлейттену процестерінің теріс әсерінің нәтижесінде адамдардың денсаулығы үшін тәуекелдерді азайту.
Коммуналдық қалдықтар.
Облыс бойынша қалдықтарды сұрыптау, жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату саласында 18-ден астам кәсіпкерлік субъектілері жұмыс істейді.

Общая площадь земель государственного лесного фонда на территории Кызылординской области составляет 7 млн. га, из них 3,8 млн. га лесные угодья 83 % лесной площади занимают основные лесообразующие саксауловые насаждения.
Объект исследования
Целевые показатели
2024 г.
тыс. га
2025 г.
тыс. га
на 2026 - 2027 г.г.
1
увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе за счет посадки 2 млрд. деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки (Проведение фитолесомелиоративных работ в осушенном дне Аральского моря), из них:
250,0
250,0
-
Комитетом лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
150,0
150,0
-
Акиматом Кызылординской области
100,0
100,0
-
Сокращение деградации и опустынивания земель.
Для исследуемого региона были определены следующие целевые показатели по снижению негативного воздействия процессов опустынивания:
- увеличение площади земель сельскохозяйственного назначения путем вовлечения в оборот залежных бросовых земель и увеличения площади орошаемых сельскохозяйственных угодий за счет искусственных водоемов;
- снижение засоленности почв путем проведения гидромелиоративных работ;
- снижение дегумификации почв путем восстановления плодородия через внедрение почво- и водосберегающих технологий, внесения минеральных удобрений;
- снижение дефляции почв в пустынных и полупустынных зонах путем высадки кустарниковой растительности;
- снижение деградированных пастбищных земель путем рассредоточения выпаса скота по территории, возобновления отгона скота на летние и зимние пастбища, фитомелиорации растений-фитомелиорантов из дикой природы;
- повышение урожайности сельскохозяйственных культур до среднереспубликанских значений путем введения новых технологий обработки почвы и новых засухоустойчивых сортов;
- сохранение водных ресурсов поверхностных и подземных вод путем строительства очистных сооружений на промышленных предприятиях и использования возвратных вод для промышленных нужд;
- увеличение площади земель особо охраняемых природных территорий, оздоровительного и рекреационного назначения;
- сохранение биоразнообразия путем увеличения численности диких животных и птиц;
- увеличение затрат на охрану окружающей среды из государственного бюджета, из средств природопользователей и других источников;
- усовершенствование системы мониторинга окружающей среды, в т.ч. и экологического, за счет восстановления метеорологической сети наблюдения, а также усиление независимого контроля (не промышленными предприятиями) за состоянием компонентов окружающей среды: воздуха, воды и почвы;
- снижение числа суток с пыльной бурей за счет закрепления движущих песков древесно-кустарниковой растительностью;
- снижение удельного валового выброса загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников на единицу произведенной продукции;
- снижение количества людей, подвергающихся неблагоприятному воздействию процессов опустынивания путем восстановления природно-ресурсного потенциала сельскохозяйственных угодий, развития инфраструктуры (водоснабжение, газификация и др.), создания рабочих мест;
- снижение рисков для здоровья людей в результате негативного воздействия процессов опустынивания путем разработки различных медико-социальных программ по профилактике различных заболеваний и оздоровлению населения, доступа населения к квалифицированной медицинской помощи, переселения людей в более благоприятные с экологической и экономической точки зрения районы.
Коммунальные отходы.
По области действуют более 18 субъектов предпринимательства в сфере сортировки, сбора, переработки и утилизации отходов.

2024 жылдың қорытындысымен облыс бойынша жинақталған 166 000 тонна қатты тұрмыстық қалдықтардың 45 700 тоннасы қайта өңделді. Пайыздық үлес 27,5% құрады.
Облыс бойынша барлығы 15 мыңнан астам контейнер орнатылды, оның ішінде 3 мыңнан астамы бөлек жинауға арналған.
Сондай-ақ, облыс бойынша құрамында сынап бар шамдарға арналған 874 арнайы контейнер жұмыс істейді (Арал ауданы - 200, Қазалы ауданы - 130, Қармақшы ауданы - 135, Жалағаш ауданы - 70, Сырдария ауданы - 35, Шиелі ауданы - 100, Жаңақорған ауданы - 50, Қызылорда қаласы - 154).
Нысаналы көрсеткіштер
Өлшем
2024 ж.
2025 ж.
2026 –
2027 ж.ж.
1
ҚТҚ өңдеу және кәдеге жарату үлесі
%
(пайда болу көлемінен)

По итогом 2024 года по области из накопленных 166 000 тонн твердых бытовых отходов переработано 45 700 тонн отходов. Процентная доля составила 27,5%.
Всего по области установлено более 15 тысяч контейнеров, из них более 3 тысяч контейнеров предназначены для раздельного сбора.
Также по области функционируют 874 единиц специальных контейнеров для ртутьсодержащих ламп (Аральский район - 200, Казалийнский район - 130, Кармакшинский район - 135, Жалагашский район - 70, Сырдарьинский район - 35, Шиелийский район - 100, Жанакорганский район - 50, г. Кызылорда - 154).
Целевые показатели
Единица измерения
2024 г.
2025 г.
на 2026
- 2027 г.г.
1
доля переработки и утилизации ТБО
%
(от объема образования)

30,1
33,6
-
2
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу және орнату (құрғақ және дымқыл)
бірлік
570
570
570
3
Полигондарды экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкес келтіру
%
5,51
5,51
6,20
4
Тұрмыстық қатты қалдықтардың қайталама шикізатын қабылдау пунктерін құру
бірлік
1
2
3
Қысқарту шығарындылар жылыжай газдар.
Зерттелетін аймақ үшін парниктік газдарды азайту бойынша келесі мақсатты көрсеткіштер анықталды:
- есепті кезеңдегі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін түгендеуді жүргізу тиісті кезеңдегі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің нақты көлемін анықтау үшін қажетті деректерді жинау, өңдеу, сақтау және талдау жөніндегі іс-шараларды білдіреді;
- парниктік газдар шығарындыларының көздерін, шығарындылар санын, сондай-ақ шығарындыларды азайту немесе парниктік газдарды сіңіруді ұлғайту санын есепке алуды жүргізу;
- елді мекендерді газдандыру,
- жаңартылатын энергия көздерін дамыту;
- күн энергиясын түрлендіру үшін күн электр станцияларын дамыту;
- орманмен қамтылған аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде тұқымдар мен отырғызу өңірлері бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, 2 млрд. ағаш отырғызу.
nullМақсатты көрсеткіштер сапа қоршаған қоршаған орта үшін әсіресе қорғалатын табиғи аумақтар:
- қорғалатын аумақтарды күзету және ұлғайту
- орман өрттерінің алдын алу бойынша оқу-практикалық сабақтар өткізу;
- "Парктер маршы" табиғат қорғау акцияларын өткізу;
- биотехникалық жұмыстар жүргізу, құстардың, жануарлардың көші-қонына мониторинг жүргізу;
- флораны зерттеу, өсімдіктердің жаңа түрлерін анықтау, ғылыми зерттеулер жүргізу;
- халық арасында экологиялық-ағарту қызметін жүргізу.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘК - пайдалы әсер коэффициенті;
НҚ - нормативтік құжат;
ШРК - шектік рұқсат етілген көрсеткіш;
е.ж.б.р. - ең жоғарғы бір реттік;
о.т. - орташа тәуліктік;
АҚ - акционерлік қоғам;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
ҚТҚ- қатты тұрмыстық қалдықтар;
МБТС - модульдық биологиялық тазарту станциясы;
ЗШҚД - заттың шамамен қауіпсіз деңгейі;
ЖЭО - жылу электр орталығы;
дБА - акустикалық децибел;
мг - миллиграмм;
м3 - текше метр;
дм3 - текше дециметр;
млн. - миллион;
га - гектар;
% - пайыз.

30,1
33,6
-
2
Приобретение и установка контейнеров для раздельного сбора отходов (сухой и мокрый)
Ед.
570
570
570
3
Приведение полигонов в соответствие с экологическими и санитарными требованиями
%
5,51
5,51
6,20
4
Создание пунктов приемов вторсырья твердых бытовых отходов
Ед.
1
2
3
Сокращение выбросов парниковых газов.
Для исследуемого региона определены следующие целевые показатели по сокращению парниковых газов:
-ведение инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов за отчетный период, представляет собой мероприятия по сбору, обработке, хранению и анализу данных, необходимых для определения фактических объемов выбросов и поглощений парниковых газов за соответствующий период;
-ведение учета источников выбросов парниковых газов, количество выбросов, а также количество сокращения выбросов или увеличения поглощений парниковых газов;
-газификация населенных пунктов,
-развитие возобновляемых источников энергии;
-развитие солнечных электростанций, для преобразования энергии солнца;
-увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе за счет посадки 2 млрд. деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки.
Целевые показатели качества окружающей среды для особо охраняемых природных территорий:
-охрана и увеличение охраняемых территорий;
-проведение учебно-практических занятий по предупреждению лесных пожаров;
-проведение природоохранных акций "Марш парков";
-проведение биотехнических работ, мониторинг миграции птиц, животных;
-проведение изучения флоры, выявления новых видов растений, проведение научных исследований;
-проведение эколого-просветительской деятельности среди населения.
Расшифровка аббревиатур:
КПД - коэффициент полезного действия;
НД - нормативные документы;
ПДК - предельно допустимые концентрации;
м.р. - максимально разовая;
с.с. - средне суточная;
АО – акционерное общество;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
ТБО – твердо-бытовые отходы;
МСБО - модульная станция биологической очистки;
ОБУВ - ориентировочный безопасный уровень воздействия вещества;
ТЭЦ – теплоэлектроцентр;
дБА - децибел акустический;
мг - миллиграмм;
м3 - кубический метр;
дм3 - кубический дециметр;
млн. - миллион;
га – гектар;
% - процент.