Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері жөніндегі консультативтік комитет туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 36 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 7 және 44-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері жөніндегі консультативтік комитет құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері жөніндегі консультативтік комитет туралы ереже бекітілсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы                                    В. Христенко
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы
27 сәуірдегі № 36 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің
еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын
сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі
мәселелері жөніндегі консультативтік комитет туралы
ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері жөніндегі консультативтік комитет (бұдан әрі тиісінше – Комитет, мүше мемлекеттер, Одақ) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының (бұдан әрі – тиісінше Алқа, Комиссия) жанынан құрылады.
Комитет Еуразиялық экономикалық комиссияның мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласында Одақ аумағында мүше мемлекеттер еңбекшілерінің еңбек қызметін жүзеге асырудың тең шарттарын қалыптастыруға, осы саладағы уәкілетті органдардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыруға бағытталған шаралар қолдану мәселелері бойынша Комиссия үшін ұсынымдар дайындауға бағытталған келісілген саясат жүргізу мәселелері жөніндегі консультативтік органы болып табылады.

О Консультативном комитете по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 апреля 2015 года № 36.
В соответствии с пунктами 7 и 44 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Создать Консультативный комитет по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Консультативном комитете по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Христенко
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 апреля 2015 г. № 36
ПОЛОЖЕНИЕ
о Консультативном комитете по вопросам социального
обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания
медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся
государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Консультативный комитет по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – Комитет, государства-члены, Союз) создается при Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее соответственно – Коллегия, Комиссия) в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Комитет является консультативным органом Евразийской экономической комиссии по вопросам проведения согласованной политики в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов, направленной на формирование равных условий осуществления трудовой деятельности трудящимися государств-членов на территории Союза, подготовку рекомендаций для Комиссии по вопросам применения мер, направленных на повышение эффективности взаимодействия уполномоченных органов в данной сфере.

2. Комитет өз қызметінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты, басқа да халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
ІІ. Комитеттің негізгі міндеттері мен функциялары
3. Комитеттің негізгі міндеттері:
а) Комиссия үшін мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері жөнінде ұсынымдар дайындау;
б) мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі мәселелері бойынша консультациялар өткізу;
в) мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы уәкілетті органдардың өзара іс-қимылы бойынша ұсыныстар дайындау;
г) мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласында мүше мемлекеттер үшін Комиссия ұсынымдарының жобалары бойынша ұсыныстар дайындау;
д) консультациялар өткізу шеңберінде, соның ішінде еңбек көші-қоны мәселелері құзыретіне жататын Алқа мүшесінің тапсырмасы бойынша мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы өзге де мәселелерді қарау, сондай-ақ көрсетілген мәселелер бойынша ұсыныстар дайындау болып табылады.
4. Өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін Комитет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) мыналарға:
халықаралық шарттарға және Одақ құқығын құрайтын актілерге, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына;
мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласында мүше мемлекеттердің заңнамасын іске асырудың құқық қолдану практикасына;
тиісті салалардағы халықаралық ұйымдардың қызметіне талдау жүргізуге қатысады;
б) мынадай:
мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы мүше мемлекеттердің заңнамасын үйлестіру;
мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы келісілген саясатты мүше мемлекеттердің жүргізуінің тиімді тетіктерін қалыптастыру және қағидаттарын тұжырымдау;
мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы уәкілетті органдар, халықаралық ұйымдар және Комиссия арасындағы ынтымақтастықты ұйымдастыру;
мүше мемлекеттердің халықаралық шарттардың және мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы Одақ құқығын құрайтын актілерінің ережелерін орындауына мониторинг жүргізу және бақылау жасау тәртібін жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар дайындайды;
в) өз құзыреті шегінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.
ІІІ. Комитеттің құрамы

2. Комитет в своей деятельности руководствуется Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, другими международными договорами и актами, составляющими право Союза, Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи и функции Комитета
3. Основными задачами Комитета являются:
а) подготовка рекомендаций для Комиссии по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
б) проведение консультаций по вопросам социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
в) подготовка предложений по взаимодействию уполномоченных органов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
г) подготовка предложений по проектам рекомендаций Комиссии для государств-членов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
д) рассмотрение иных вопросов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов в рамках проведения консультаций, в том числе по поручению члена Коллегии, к компетенции которого относятся вопросы трудовой миграции, а также подготовка предложений по указанным вопросам.
4. Для реализации возложенных на него задач Комитет осуществляет следующие функции:
а) участвует в проведении анализа:
международных договоров и актов, составляющих право Союза, а также законодательства государств-членов;
правоприменительной практики реализации законодательства государств-членов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
деятельности международных организаций в соответствующих сферах;
б) подготавливает предложения по следующим вопросам:
гармонизация законодательства государств-членов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
формирование эффективных механизмов и выработка принципов проведения государствами-членами согласованной политики в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
организация сотрудничества между уполномоченными органами в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов, международными организациями и Комиссией;
совершенствование порядка проведения мониторинга и контроля за исполнением государствами-членами положений международных договоров и актов, составляющих право Союза, в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов;
в) осуществляет иные функции в пределах своей компетенции.
III. Состав Комитета

10. Комитет төрағасының шақыруы бойынша Комитеттің отырысына құзыретіне Комитеттің отырысында қаралатын мәселелер жататын Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері қатысуы мүмкін.
11. Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырыстарында құзыретіне мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы мәселелер жататын Комиссия департаменттерінің қарауы үшін ұсынылған, отырыстың күн тәртібіне енгізілмеген мәселелер қаралады.
12. Комитет жанынан Комитет қызметінің бағыттары жөніндегі мәселелерді шешу үшін кіші комитеттер және қажет болған кезде сараптамалық және жұмыс топтары, соның ішінде нақты міндеттерді шешу үшін жұмыс топтары құрылуы мүмкін.
Кіші комитеттің, сараптамалық және жұмыс топтарының құрамы құзыретіне мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы мәселелер жататын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен сарапшыларының өкілдері арасынан қалыптастырылады.
IV. Комитеттің жұмыс тәртібі
13. Комитет отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
14. Комитет отырыстарын өткізу туралы шешімді Комитет төрағасы қабылдайды.
15. Комитет отырысының күн тәртібінің жобасын қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды Комитеттің мүшелері Комитеттің төрағасына жібереді.
Комитет отырысының күн тәртібіне енгізу үшін мәселелер ұсынған Комитет мүшелері Комитеттің жауапты хатшысына ұсынылған мәселелер бойынша ақпарат және материалдарды жіберуді қамтамасыз етеді.
16. Комитет төрағасының мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы уәкілетті органдардан және Комитет мүшелерінен Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша материалдар мен ақпаратты белгіленген тәртіппен сұратуға құқығы бар.
17. Комитет отырысының күн тәртібіне қатысты материалдар:
а) қаралып отырған мәселелер бойынша анықтамаларды;
б) қарауға ұсынылатын құжаттардың жобаларын (бар болған кезде);
в) хаттамалық шешімдердің жобаларын;
г) Комиссия үшін ұсынымдардың жобаларын;
д) қажетті анықтамалық және талдамалық материалдарды қамтиды.
18. Комитеттің жауапты хатшысы Комитет отырысының күн тәртібін және оған қатысты материалдарды, соның ішінде электрондық түрде Комитет отырысы өткізілетін күнге дейін 20 жұмыс күнінен кешіктірмей Комитет мүшелеріне жібереді.
19. Комитеттің отырыстары әдетте Комиссияның үй-жайларында өткізіледі.
Комитет отырысы мүше мемлекеттердің еңбекшілерін әлеуметтік қамсыздандыру, зейнеткерлік құқықтарын сақтау, медициналық көмек көрсету және кәсіби қызметі саласындағы уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде қабылданатын Комиссия төрағасының шешімі бойынша мүше мемлекеттердің кез келгенінде өткізілуі мүмкін. Бұл жағдайда қабылдаушы мүше мемлекет Комитет отырысын ұйымдастыруға және өткізуге жәрдем көрсетеді.
Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысы бейнеконференция режимінде өткізілуі мүмкін.

10. По приглашению председателя Комитета в заседании Комитета могут участвовать должностные лица и сотрудники Комиссии,
к компетенции которых относятся рассматриваемые на заседании Комитета вопросы.
11. По решению председателя Комитета на заседаниях Комитета рассматриваются не включенные в повестку дня заседания вопросы, предложенные для рассмотрения департаментами Комиссии, к компетенции которых относятся вопросы в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов.
12. При Комитете могут создаваться подкомитеты для решения вопросов по направлениям деятельности Комитета и при необходимости экспертные и рабочие группы, в том числе рабочие группы для решения конкретных задач.
Составы подкомитетов, экспертных и рабочих групп формируются из числа представителей уполномоченных органов и экспертов государств-членов, к компетенции которых относятся вопросы в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов.
IV. Порядок работы Комитета
13. Заседания Комитета проводятся по мере необходимости.
14. Решение о проведении заседания Комитета принимается председателем Комитета.
15. Предложения по формированию проекта повестки дня заседания Комитета направляются членами Комитета председателю Комитета.
Члены Комитета, предложившие вопросы для включения в повестку дня заседания Комитета, обеспечивают представление ответственному секретарю Комитета информации и материалов по предложенным вопросам.
16. Председатель Комитета имеет право запрашивать в установленном порядке у уполномоченных органов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов и у членов Комитета материалы и информацию по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета.
17. Материалы к повестке дня заседания Комитета включают
в себя:
а) справки по рассматриваемым вопросам;
б) проекты предлагаемых к рассмотрению документов (при наличии);
в) проекты протокольных решений;
г) проекты рекомендаций для Комиссии;
д) необходимые справочные и аналитические материалы.
18. Ответственный секретарь Комитета направляет членам Комитета повестку дня заседания Комитета и материалы к ней, в том числе в электронном виде, не позднее чем за 20 рабочих дней до даты проведения заседания Комитета.
19. Заседания Комитета проводятся, как правило, в помещениях Комиссии.
Заседание Комитета может проводиться в любом из государств-членов по решению председателя Комитета, принимаемому на основе предложений уполномоченных органов в сфере социального обеспечения, соблюдения пенсионных прав, оказания медицинской помощи и профессиональной деятельности трудящихся государств-членов. В этом случае принимающее государство-член оказывает содействие в организации и проведении заседания Комитета.
По решению председателя Комитета заседание Комитета может проводиться в режиме видеоконференции.

20. Комитет отырысы, егер оған мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, құқылы болып саналады.
Комитет мүшелері Комитет отырыстарына құқығын ауыстырмай жеке өзі қатысады.
Комитет мүшесінің отырысқа қатысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, оның қаралатын мәселе бойынша өз пікірін алдын ала жазбаша нысанда беруге құқығы бар.
21. Егер Комитет мүшелерінің пікірі бойынша мәселе қосымша пысықтауды талап ететін болса, олар бұл мәселені Комитеттің қарауынан алып тастауды ұсына алады.
22. Комитет мүшелерінің Комитеттің отырысында мәселелерді талқылау кезінде тең құқықтары бар.
Комитеттің шешімдері отырысқа қатысқан Комитет мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Комитеттің мүше мемлекетті білдіретін мүшелері жиынтығында 1 дауысқа ие болады.
Комитет отырыстарының шешімдері Комитет мүшелерінің позициялары тіркелетін хаттамамен ресімделеді.
Егер Комитет мүшесінің ерекше пікірі болған жағдайда, ол жазбаша нысанда жазылады және Комитет отырысының хаттамасына қоса тіркеледі. Комитет отырысының хаттамасына қаралып отырған құжаттардың жобалары бойынша ұсыныстар, анықтамалық және талдамалық материалдар және тиісті негіздемелер де қоса тіркелуі мүмкін.
Комитет мүшелерінің Комитет отырыстарында берген ұсыныстары мүше мемлекеттердің түпкілікті позициясы ретінде қаралмауы мүмкін.
Комитет отырысының хаттамасын Комитет төрағасы Комитет отырысы өткен күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
Комитеттің жауапты хатшысы Комитет отырысының хаттамасын оны Комитет төрағасы бекіткен күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде Комитеттің барлық мүшелеріне жібереді.
Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысының хаттамасы немесе одан үзінді-көшірме Комитет отырысына шақырылған қатысушы адамдарға жіберілуі мүмкін.
Комитет отырыстарының хаттамалары Комитеттің жауапты хатшысында сақталады.
23. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының уәкілетті өкілдерінің Комитеттің отырыстарына қатысуына байланысты шығыстарын жіберуші мүше мемлекеттер көтереді.
Бизнес-қоғамдастықтың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың өкілдері, өзге де тәуелсіз сарапшылар Комитеттің отырыстарына қатысуға байланысты шығыстарды өздері көтереді.
24. Комитеттің қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссия жүзеге асырады.

20. Заседание Комитета признается правомочным, если в нем принимают участие не менее двух третей его членов.
Члены Комитета участвуют в заседаниях Комитета лично, без права замены.
В случае невозможности присутствия члена Комитета на заседании он имеет право заблаговременно представить свое мнение по рассматриваемым вопросам в письменной форме.
21. Члены Комитета могут рекомендовать снять вопрос с рассмотрения Комитетом, если, по их мнению, данный вопрос требует дополнительной проработки.
22. Члены Комитета обладают равными правами при обсуждении вопросов на заседании Комитета.
Решения Комитета принимаются простым большинством голосов участвующих в заседании членов Комитета. Члены Комитета от государства-члена обладают в совокупности 1 голосом.
Результаты заседания Комитета оформляются протоколом, в котором фиксируются позиции членов Комитета.
В случае если у члена Комитета имеется особое мнение, оно излагается в письменной форме и прилагается к протоколу заседания Комитета. К протоколу заседания Комитета также могут прилагаться предложения по проектам рассматриваемых документов, справочные и аналитические материалы и соответствующие обоснования.
Предложения членов Комитета, представленные ими на заседаниях Комитета, не могут рассматриваться в качестве окончательной позиции государств-членов.
Протокол заседания Комитета утверждается председателем Комитета не позднее 3 рабочих дней с даты заседания Комитета.
Ответственный секретарь Комитета направляет протокол заседания Комитета всем членам Комитета в течение 7 рабочих дней
с даты его утверждения председателем Комитета.
По решению председателя Комитета протокол заседания Комитета или выписка из него может направляться участвовавшим в заседании Комитета приглашенным лицам.
Протоколы заседаний Комитета хранятся у ответственного секретаря Комитета.
23. Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета уполномоченных представителей органов государственной власти государств-членов, несут направляющие государства-члены.
Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета представителей бизнес-сообщества, научных и общественных организаций, иных независимых экспертов, указанные лица несут самостоятельно.
24. Организационно-техническое обеспечение деятельности Комитета осуществляется Комиссией.