Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлік экспортына қатысты өткізу және маркетингтік саясатын үйлестіру туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 28 ұсынымы
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 94 шешімімен бекітілген, Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 10-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы,
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 7-тармағының 10-тармақшасы негізінде,
ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлікті экспортқа жылжытудың шетелдік тәжірибесін, сондай-ақ интеграциялық қоғамдастықтардағы үйлестіру механизмдерін ескере отырып,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) осы Ұсыным ресми жарияланған күннен бастап мынадай ұсыным жасайды:
1. Экспорттық әлеуетті дамыту перспективаларын айқындау кезінде мүше мемлекеттердің елдік және салалық экспорттық басымдықтары туралы деректері негізінде Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) дайындайтын және Еуразиялық экономикалық одақтың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында орналастырылатын, мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлігін үшінші елдер нарығына экспорттауды кеңейту бойынша ұсыныстарды ескерсін.
2. Жыл сайын, 2016 жылдан бастап, 15 қаңтардан кешіктірмей, Комиссияға:
Комиссияның жиынтық шолуды дайындауы мақсатында мүше мемлекеттерде қолданылатын ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлік экспортын қолдау шаралары мен механизмдері туралы;
Комиссияның үйлестіруі кезінде бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру мақсатында ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түліктің халықаралық көрмелері мен жәрмеңкелеріне қатысу жоспарлары туралы;
Комиссияның алдыңғы жылға арналған жиынтық ақпаратты дайындауы мақсатында ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түлік экспортын жылжытуға қатысты бизнес-миссияны өткізу жоспарлары туралы ақпарат берсін.
3. Басқа мүше мемлекеттер мен Комиссияға экспортталатын ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түліктің халықаралық және ішкі нарықтарының жай-күйін көрсететін мүше мемлекеттерде жүргізілген зерттеу нәтижелері туралы ақпарат берсін.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко

О координации сбытовой и маркетинговой политики государств - членов Евразийского экономического союза в отношении экспорта сельскохозяйственной продукции и продовольствия
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 года № 28
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с пунктом 10 плана мероприятий по реализации Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 21 ноября 2014 г. № 94,
на основании подпункта 10 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
с учетом зарубежного опыта продвижения сельскохозяйственной продукции и продовольствия на экспорт, а также механизмов координации в интеграционных сообществах
рекомендует государствам – членам Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) с даты официального опубликования настоящей Рекомендации:
1. При определении перспектив развития экспортного потенциала учитывать предложения по расширению экспорта сельскохозяйственной продукции и продовольствия государств-членов на рынки третьих стран, подготавливаемые Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) на основе данных о страновых и отраслевых экспортных приоритетах государств-членов и размещаемые на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет».
2. Ежегодно, начиная с 2016 года, информировать не позднее 15 января Комиссию:
о мерах и механизмах поддержки экспорта сельскохозяйственной продукции и продовольствия, применяемых в государствах-членах, с целью подготовки Комиссией сводного обзора;
о планах участия в международных выставках и ярмарках сельскохозяйственной продукции и продовольствия с целью организации при координации Комиссии совместных мероприятий;
о планах проведения бизнес-миссий, относящихся к продвижению на экспорт сельскохозяйственной продукции и продовольствия, с целью подготовки Комиссией сводной информации на предстоящий период.
3. Информировать другие государства-члены и Комиссию о результатах проведенных в государствах-членах исследований, отражающих состояние международных и внутренних рынков экспортируемой сельскохозяйственной продукции и продовольствия.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко