Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарын есептеу әдіснамасы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 6 қыркүйектегі № 15 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 5, 18 және 95-баптарына, Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 3 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсібін дамыту жөніндегі 2015 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының 12-тармағына сәйкес және:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) жеңіл өнеркәсібі үшін ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік және шикізат нарықтарында сұраныс пен ұсынысты болжаудың бірыңғай тәсілдемелерін әзірлеу;
мүше мемлекеттер экономикаларының аграрлық секторының жай- күйін бағалау және басымдықтарын айқындау;
мүше мемлекеттердің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жеңіл өнеркәсібін дамыту және экспорттық әлеуетін арттыру саласында мемлекеттік саясат шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресми сайтында жарияланған күннен бастап мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын кейіннен есептеу кезінде ескерілетін мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарын есептеу кезінде:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарын есептеу әдіснамасын басшылыққа алуды,
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің ауыл шаруашылығы өнімдерінің, шикізаттың және азық-түліктің жекелеген түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамдары туралы" 2014 жылғы 29 қаңтардағы № 1 ұсынымын және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түліктің жекелеген түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының бірлескен болжамдарын есептеу әдіснамасы туралы" 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 22 ұсынымын қолданбауды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 15 ұсынымына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарын есептеу
ӘДІСНАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімдері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы мен жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстары (бұдан әрі – сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстары) мынадай тауар топтары бойынша есептеледі:
астық;
ет және ет өнімдері;
сиыр еті;
шошқа еті;
қой еті;
құс еті;
сүт және сүт өнімдері;
қант;
өсімдік майы;
картоп пен оны қайта өңдеу өнімдері;
жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері;
бау-бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдері;
жеміс-жидектер, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдері;
зығыр талшығы;
былғары шикізаты және оны қайта өңдеу өнімдері;
мақта талшығы және оны қайта өңдеу өнімдері;
жүн және оны қайта өңдеу өнімдері.
Сұраныс пен ұсынысты болжау баланстық тәсілді қолдану жолымен жүзеге асырылады, оған жеңіл өнеркәсіп үшін (зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы, жүн) ауыл шаруашылығы өнімдерінің азық-түлік пен шикізаттың негізгі түрлері және оларды пайдалану бағыттары бойынша баланстық болжамды көрсеткіштер жүйесі кіреді, бұл ретте ресурстық бөлік (ресурстар) жыл соңында бөлу бөліктері (ресурстарды пайдалану) мен запастар жиынына теңеседі.

О Методологии расчета прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 сентября 2016 года № 15
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии со статьями 5, 18 и 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 12 плана мероприятий по развитию легкой промышленности государств – членов Евразийского экономического союза на 2015 – 2016 годы, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 29 мая 2015 г. № 3, и в целях:
выработки единых подходов к прогнозированию спроса и предложения на рынках сельскохозяйственной продукции, продовольствия и сырья для легкой промышленности государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены);
оценки состояния и определения приоритетов развития аграрного сектора экономик государств-членов;
выработки и реализации мер государственной политики в области обеспечения продовольственной безопасности, развития легкой промышленности и повышения экспортного потенциала государств-членов
рекомендует государствам-членам с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" при расчете прогнозных балансов спроса и предложения государств-членов по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти, учитываемых при последующем расчете сводных прогнозных балансов спроса и предложения государств-членов по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти:
1. Руководствоваться Методологией расчета прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти согласно приложению.
2. Не применять Рекомендацию Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 января 2014 г. № 1 "О прогнозах спроса и предложения государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства по отдельным видам сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия" и Рекомендацию Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2014 г. № 22 "О Методологии расчета совместных прогнозов спроса и предложения государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия".
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 сентября 2016 г. № 15
МЕТОДОЛОГИЯ
расчета прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти
I. Общие положения
Прогнозные балансы спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти (далее – прогнозные балансы спроса и предложения) рассчитываются по следующим товарным группам:
зерно;
мясо и мясопродукты;
говядина;
свинина;
баранина;
мясо птицы;
молоко и молокопродукты;
сахар;
масла растительные;
картофель и продукты его переработки;
яйца и яйцепродукты;
овоще-бахчевые культуры и продукты их переработки;
фрукты и ягоды, а также продукты их переработки;
льноволокно;
кожевенное сырье и продукты его переработки;
хлопковолокно и продукты его переработки;
шерсть и продукты ее переработки.
Прогнозирование спроса и предложения осуществляется путем применения балансового метода, включающего в себя систему сбалансированных прогнозных показателей по источникам поступления ресурсов основных видов сельскохозяйственной продукции, продовольствия и сырья для легкой промышленности (льноволокна, кожевенного сырья, хлопковолокна, шерсти) и направлениям их использования, при этом ресурсная часть (ресурсы) равняется сумме распределительной части (использования ресурсов) и запасов на конец года.

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын және қосымша ақпаратты № 1 қосымшаға сәйкес нысанға сай ағымдағы жылғы 20 қарашаға дейін есептейді және Еуразиялық экономикалық комиссияға жібереді.
Сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл (есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1. Жыл басындағы запастар
2. Өндіріс
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
4. Ресурстардың жиыны
5. Ішкі пайдалану – барлығы
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
7. Пайдалану жиыны
8. Жыл соңындағы запастар
Сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстары табиғи өлшем бірліктерінде (мың тонна, жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдері үшін – млн. дана, былғары шикізаты үшін – мың дана) есептеледі.
Сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарының нысандары есепті жылдың, ағымдағы жылдың және болжамды күнтізбелік 2 (ағымдағы жылдан кейінгі) жылдың деректерін қамтиды.
Ірілендірілген тауар топтары бойынша есепті жылдың деректері "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаға сәйкес есептеледі.
Жекелеген ет түрлері (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, құс еті) бойынша талдап-тексеру кезінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистикалық байқау нәтижелері бойынша алынған деректер, кедендік статистика деректері, сондай-ақ басқа көздерден алынған деректер және сарапшылық бағалау пайдаланылады. Мүше мемлекеттердің өзара және сыртқы сауда көлемдері Еуразиялық экономикалық комиссияға мүше мемлекеттерден белгіленген тәртіппен келіп түсетін статистика деректеріне сәйкес қалыптастырылады.
Сұраныс пен ұсыныстың ағымдағы және болжамды жылдарға арналған болжамды баланстары есепті және сараптамалық әдістерді қолдану жолымен есептеледі. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламарының көрсеткіштерін, мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарын және дүниежүзілік агроазық-түлік нарығын дамыту болжамдарын сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын есептеу негізі ретінде пайдалану ұсынылады.
Болжау кезінде мынадай есептік әдістер пайдаланылады:
факторлық талдау;
бірқатар деректерді экстраполяциялау;
регрессиялық талдау;
экономикалық-математикалық модельдеу.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну жекелеген факторлар бойынша болжанады (егістік алаңдар және ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығы, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы және олардың өнімділігі және т.б.).
Болжау мақсатында өткен жылдардағы көрсеткіштер динамикасындағы тенденцияларды анықтауды және осы тенденцияларды болжамды кезеңге көшіруді көздейтін экстраполяциялау әдістерін № 2 қосымшаға сәйкес пайдалануға жол беріледі.
Мүше мемлекеттер халқының тамақ өнімдерін тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттер халқының тамақ өнімдерін жан басына шаққандағы тұтынудың мүше мемлекеттер халқының нақты қолда бар ақшалаай кірістеріне тәуелділігін айқындайтын әдістер мен модельдер пайдаланыла отырып № 3 қосымшаға сәйкес болжанады.

Государства – члены Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) рассчитывают и направляют в Евразийскую экономическую комиссию до 20 ноября текущего года прогнозные балансы спроса и предложения и дополнительную информацию в соответствии с формами согласно приложению № 1.
Прогнозный баланс спроса и предложения включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
4.
Итого ресурсов
5.
Внутренне использование – всего
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
7.
Итого использование
8.
Запасы на конец года
Прогнозные балансы спроса и предложения рассчитываются в натуральных единицах измерения (тыс. тонн, для яиц и яйцепродуктов – млн. штук, для кожевенного сырья – тыс. штук).
Формы прогнозных балансов спроса и предложения включают в себя данные за отчетный год, текущий год и 2 прогнозных (следующих за текущим годом) календарных года.
Данные за отчетный год по укрупненным товарным группам рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6).
При детализации по отдельным видам мяса (говядина, свинина, баранина, мясо птицы) используются данные, полученные по результатам государственных статистических наблюдений государств-членов, данные таможенной статистики, а также данные из других источников и экспертные оценки. Объемы взаимной и внешней торговли государств-членов формируются в соответствии с данными статистики, поступающими в Евразийскую экономическую комиссию от уполномоченных органов государств-членов в установленном порядке.
Прогнозные балансы спроса и предложения на текущий и прогнозный годы рассчитываются путем применения расчетных и экспертных методов. В качестве основы для расчета прогнозных балансов спроса и предложения рекомендуется использовать показатели государственных программ развития сельского хозяйства государств-членов, прогнозы социально-экономического развития государств-членов и прогнозы развития мирового агропродовольственного рынка.
При прогнозировании используются следующие расчетные методы:
факторный анализ;
экстраполяция рядов данных;
регрессионный анализ;
экономико-математическое моделирование.
Производство сельскохозяйственной продукции и производственное потребление в сельском хозяйстве прогнозируются по отдельным факторам (посевные площади и урожайность сельскохозяйственных культур, поголовье сельскохозяйственных животных и их продуктивность и др.)
В целях прогнозирования допускается использование методов экстраполяции, предусматривающих выявление тенденций в динамике показателей за предыдущие годы и перенос этих тенденций на прогнозный период, согласно приложению № 2.
Показатели потребления продуктов питания населением государства-члена прогнозируются с использованием методов и моделей, определяющих зависимость среднедушевого потребления продуктов питания населением государства-члена от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена, согласно приложению № 3.

"Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштері (3 және 6 позициялар) № 4 қосымшаға сәйкес тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Есептеу әдістерімен алынған көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсеткіштер динамикасында қалыптасқан тенденцияға әсер етуі мүмкін негізгі факторлар ескеріле отырып, сараптамалық әдістердің көмегімен түзетіледі.
II. Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында астықты қайта өңдеу өнімдерінсіз оларды пайдалану бағыттары мен түсім көздері бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі (Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 1001 – 1008 кодтары).
Ірілендірілген тауар топтары бойынша есептік жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6 позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер № 4 қосымшаға сәйкес тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл (есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда дайындаушы кәсіпорындарда, астық қабылдау және басқа да ұйымдарда (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) шаруашылықтарында және халық шаруашылықтарында) ауыл шаруашылығы өндірушілерінің астық запастары бойынша деректер қамтылады.
Астық запастары бойынша деректер жыл басында 8-позициядан (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан) көшіріледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл (есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
2. Өндіріс
Астық өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында дәнді және дәнді-бұршақ дақылдарының жалпы түсімі (астыққа арналған жүгеріні қоса алғанда) қосылады.
Астықтың жалпы түсімі жете өңделгеннен кейінгі салмағында есепке алынады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға арналған дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жалпы түсімінің көрсеткіштері ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мүше мемлекеттердің өсімдік шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты мүше мемлекеттердің ведомстволық болжамдарына (бұдан әрі – ведомстволық болжамдар) сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
күздік дәнді, жаздық дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар бойынша бөлек көрсеткіштер қамтылуы;
егістік алаңдар туралы (егістік алаңдар құрамынан көк шөп пен сүрлемге арналған дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар алқаптары алып тасталады), дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың шығымдылығы (дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар шығымдылығы егістік алаңның гектарына есептегенде жете өңдеуден кейінгі астықтың салмағында қаралады) және жалпы түсімі туралы болжамды деректер қамтылуы;
дәнді және дәнді-бұршақ дақылдарының болжамды жалпы түсімі (Пз) мына формула бойынша айқындауы мүмкін:
Пз = Розз× Уозз+ Рярз × Уярз,
мұнда:
Розз – күздік дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жоспарланатын егістік алаңы;
Рярз – жаздық дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жоспарланатын егістік алаңы;
Уозз – күздік дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жоспарланатын шығымдылығы;
Уярз – жаздық дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жоспарланатын шығымдылығы.
Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың егістік алаңдарының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
ауыл шаруашылығы дақылдарының жоспарланатын егіс айналымы;
жер алқаптарын, соның ішінде тыңайған жерлерді жырту есебінен болжамды өзгерту;
қаралатын кезеңде дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар өндірісін дамыту бойынша ірі инвестициялық жобалар;
астықтың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар шығымдылығының көрсеткіштері алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар шығымдылығының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
тыңайтқыштар енгізудің жоспарланатын деңгейі;
дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар тұқымдарының сапасы;
өсімдік шаруашылығы өнімдерін өсірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың жалпы түсімін есептеу шаруашылықтардың әрбір санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда астықты, соның ішінде мүше мемлекеттерден жалпы әкелу көлемі (өзара сауда) және үшінші елдерден астықты импорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға астықты әкелу көрсеткіштері (ОВз) мына формула бойынша айқындалады:
ОВз = ∑k Взk + Из,
мұнда:
Взk – k мүше мемлекеттен астық әкелу болжамы;
Из – астықтың импорты (сыртқы сауда).
Астықты мүше мемлекеттерден әкелудің және астықты импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
астыққа мүше мемлекеттің болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықтағы және астықты жеткізуші – негізгі мемлекеттерден астық бағаларының арақатынасын қоса алғанда, астықтың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресз) мына формула бойынша айқындалады:
Ресз = Знз + Пз + Вз + Из,
мұнда:
Знз – жыл басындағы астықтың запастары;
Пз – астық өндірісі;
Вз – мүше мемлекеттерден астық әкелу;
Из – астық импорты (сыртқы сауда).
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
тұқымға
5-позицияда астықтың өндірістік тұтынуға жұмсалуы, азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу жөніндегі деректер, шығындар және жеке тұтыну бойынша деректер қамтылады.
5-позицияның "тұқымға" деген кіші субпозициясында барлық санаттағы шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы өндірушілерінің тұқымға арналған астықтың жұмсалуы жөніндегі деректері көрсетіледі. Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға осы кіші субпозициясының көрсеткіштері ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады, олар дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың (қаралып отырған жыл шығымдылығының жаздық дақылдарының егістік алаңдары және келесі жылға күздік дақылдардың егістік алаңдары ескеріледі), сондай-ақ егу үшін дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың тұқымдары пайдаланылатын жем-шөп дақылдарының (сүрлемге арналған жүгері, көкшөпке арналған күздік, астық-бұршақты бір жылдық қоспалар) егіс алаңдарын дәнді, дәнді-бұршақты және жем-шөп дақылдарын себудің тиісті нормасына көбейту ретінде есептеледі.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға тұқымға арналған астықтың жұмсалу көрсеткіштері мынадай есептік және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалады:
тұқымға арналған астықтың жұмсалуы (Сз) мына формула бойынша айқындалады:
Сз = Рз × q,
мұнда:
Рз – дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың, сондай-ақ егу үшін дәнді және дәнді-бұршақты дақылдардың тұқымдары пайдаланылатын жем-шөп дақылдарының егіс алқаптары;
q – тұқым себудің орташа нормасы, ол тұқымға жұмсалған астықтың дәнді, дәнді-бұршақты және жем-шөп дақылдарының егіс алқаптарына қатынасының соңғы 3 жылға орташа мәні ретінде айқындалады.
Дәнді, дәнді-бұршақты және жем-шөп дақылдарының егіс алқаптары астық өндіру көлемін болжау кезінде есепке қабылданатын факторлар ескеріле отырып болжанады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
мал мен құс азығына
5-позицияның "мал мен құс азығына" кіші субпозициясында барлық санаттағы шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы өндірушілерінің мал мен құс азығына арналған астықтың жұмсалуы жөніндегі деректері көрсетіледі. Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға осы кіші субпозицияның көрсеткіштері ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарды мыналар:
мал басы мен құс саны (жыл басында), жем-шөптің жұмсалу нормалары (жем-шөп бірлігінде), жем-шөп рациондарының құрылымы және жем-шөптің нәрлі құндылығының коэффициенттері туралы болжамды деректер қамтылуы;
мал мен құс азығына арналған астықтың болжамды шығыстары (Кз) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
Кз= ∑j Mj × sj × uзj × gз,
мұнда:
Мj – j түрінде мал мен құс басының болжамы (жыл басында);
sj – мал мен құстың j түрі үшін жем-шөп шығыстарының нормалары;
uзj – мал мен құстың j түрі үшін жем-шөп рациондары құрылымындағы астықтың үлесі;
gз – астықтың нәрлі құндылығының коэффициенті.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мал мен құс азығына арналған астықтың жұмсалу көрсеткіштері (Кз) мына формула бойынша айқындалады:
Кз= My × s,
мұнда:
Му – мал мен құстың барлық түрінің шартты саны;
s – бір мал басына астықтың орташа жұмсалу нормасы мал мен құс азығына арналған жұмсалған астықтың шартты мал басына қатынасының соңғы 3 жылдағы орташа мәні ретінде айқындалады.
Мал мен құс басының саны ет өндіру көлемдерін болжауды қарау кезінде айқындалатын факторлар ескеріле отырып болжанады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
жем-шөп мақсаттарына қайта өңдеу
5-позицияның "жем-шөп мақсаттарына қайта өңдеу" кіші субпозициясында құрама жем өнеркәсібі кәсіпорындары және құрама жем өндіру үшін ауыл шаруашылығы өндірушілері қайта өңдейтін астық көлемі қамтылады.
Құрама жемге арналған астықты қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мал шаруашылығын дамыту үшін құрама жемге қажеттілік;
құрама жем өндіру бойынша қуаттардың болуы;
қаралып отырған кезеңде жаңа құрама жем өнеркәсібі кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
басқа мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "басқа мақсаттарға қайта өңдеу" кіші субпозициясында спирт, сыра, крахмал және өзге де өнімдер өндіру үшін дайындаушы кәсіпорындар қайта өңдейтін астық бойынша деректер көрсетіледі.
Астықты басқа мақсаттарға қайта өңдеу көлемін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
5-позицияның "азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу" кіші субпозициясында ұн мен жарма өндіру үшін ауыл шаруашылығы өндірушілері, дайындаушы кәсіпорындар, астық қабылдау және басқа да ұйымдар қайта өңдейтін астық көлемі ескеріледі.
Ұн мен жармаға арналған астықты қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
ұн тарту кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа ұн тарту кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" кіші субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда астықтың шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, астық қабылдау ұйымдарының, дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме сауда ұйымдары мен басқа да ұйымдардың шығындары бойынша) деректер қамтылады.
Шығындар болжамы соңғы 3 жыл үшін ресурстардағы олардың орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің астық ысырабын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
Жеке тұтыну қорының құрамына (5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясы) үй шаруашылықтарына шикі күйінде түсетін астық бойынша деректер қосылады және қайта өңделген күйде тұтынылатын астық бойынша деректер қосылмайды.

Показатели "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6) рассчитываются по соответствующим коэффициентам согласно Приложению № 4.
Полученные расчетными методами прогнозные значения показателей корректируются с помощью экспертных методов с учетом основных факторов, которые могут повлиять на сложившиеся тенденции в динамике показателей.
II. Прогнозный баланс спроса и предложения зерна
Прогнозный баланс спроса и предложения зерна отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям их использования без продуктов переработки зерна (коды 1001 – 1008 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)).
Данные за отчетный год по укрупненным товарным группам рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам согласно Приложению № 4.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения зерна включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам зерна сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях, в хлебоприемных и других организациях.
Данные по запасам зерна на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства зерна (позиция 2) включается валовой сбор зерновых и зернобобовых культур (включая кукурузу на зерно) в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Валовой сбор зерна учитывается в весе после доработки.
Показатели валового сбора зерновых и зернобобовых культур на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами уполномоченных органов государств-членов (далее – ведомственные прогнозы), взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития растениеводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
содержать показатели отдельно по озимым зерновым, яровым зерновым и зернобобовым культурам;
включать в себя прогнозные данные о посевных площадях (из состава посевных площадей исключаются площади зерновых и зернобобовых культур, предназначенных на зеленый корм и силос), об урожайности (урожайность зерновых и зернобобовых культур рассматривается в весе зерна после доработки в расчете на гектар посевной площади) и о валовом сборе зерновых и зернобобовых культур;
определять прогнозируемый валовой сбор зерновых и зернобобовых культур (Пз) по формуле:
Пз = Розз× Уозз+ Рярз × Уярз,
где:
Розз – планируемая посевная площадь озимых зерновых и зернобобовых культур;
Рярз – планируемая посевная площадь яровых зерновых и зернобобовых культур;
Уозз – прогнозируемая урожайность озимых зерновых и зернобобовых культур;
Уярз – прогнозируемая урожайность яровых зерновых и зернобобовых культур.
При расчете прогноза посевных площадей зерновых и зернобобовых культур также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый севооборот сельскохозяйственных культур;
предполагаемая трансформация земельных угодий, в том числе за счет распашки залежей;
крупные инвестиционные проекты по развитию производства зерновых и зернобобовых культур, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков зерна.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели урожайности зерновых и зернобобовых культур прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете прогноза урожайности зерновых и зернобобовых культур также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый уровень внесения удобрений;
качество семян зерновых и зернобобовых культур;
внедрение интенсивных технологий выращивания продукции растениеводства.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет валового сбора зерновых и зернобобовых культур может быть проведен отдельно по каждой категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза зерна, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки зерна из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза зерна (ОВз) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВз = ∑k Взk + Из,
где:
Взk – прогноз ввоза зерна из k-го государства-члена;
Из – импорт зерна (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза зерна из государств-членов и импортных поставок зерна могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в зерне;
конъюнктура национального и мирового рынков зерна, включая соотношение цен на зерно на национальном рынке и у основных государств – поставщиков зерна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения зерна (Ресз) определяется по формуле:
Ресз = Знз + Пз + Вз + Из,
где:
Знз – запасы зерна на начало года;
Пз – производство зерна;
Вз – ввоз зерна из государств-членов;
Из – импорт зерна (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения зерна включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
Позиция 5 включает в себя данные по расходу зерна на производственное потребление, переработку на продовольственные цели, данные по потерям и личному потреблению.
Подсубпозиция "на семена" позиции 5 отражает данные по расходу зерна на семена у сельскохозяйственных производителей в хозяйствах всех категорий. Показатели данной подсубпозиции на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, которые рассчитываются как произведение площади посевов зерновых и зернобобовых культур (учитываются посевные площади яровых культур урожая рассматриваемого года и посевные площади озимых культур под урожай следующего года), а также кормовых культур, для посева которых используются семена зерновых и зернобобовых культур (кукуруза на силос, озимые на зеленый корм, злаково-бобовые однолетние смеси), на соответствующие нормы высева зерновых, зернобобовых и кормовых культур.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели расхода зерна на семена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с помощью следующих расчетных и экспертных методов:
расход зерна на семена (Сз) определяется по формуле:
Сз = Рз × q,
где:
Рз – площади посевов зерновых и зернобобовых культур, а также кормовых культур, для посева которых используются семена зерновых и зернобобовых культур;
q – средняя норма высева семян, которая определяется как среднее значение за последние 3 года отношения израсходованного зерна на семена к площади посевов зерновых, зернобобовых и кормовых культур.
Площади посевов зерновых, зернобобовых и кормовых культур прогнозируются с учетом факторов, принимаемых в расчет при прогнозировании объемов производства зерна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на корм скоту и птице
Подсубпозиция "на корм скоту и птице" позиции 5 отражает данные по расходу зерна на корм скоту и птице сельскохозяйственных производителей в хозяйствах всех категорий. Показатели по данной подсубпозиции на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами. Ведомственные прогнозы могут:
включать в себя прогнозные данные о поголовье животных и птицы (на начало года), нормах расхода кормов (в кормовых единицах), структуре кормовых рационов и коэффициентах питательной ценности кормов;
определять прогнозируемый расход зерна на корм скоту и птице (Кз) по формуле:
Кз= ∑j Mj × sj × uзj × gз,
где:
Мj – прогноз поголовья животных и птицы j-го вида (на начало
года);
sj – нормы расхода кормов для j-го вида скота и птицы;
uзj – доля зерна в структуре кормовых рационов для j-го вида скота и птицы;
gз – коэффициент питательной ценности зерна.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели расхода зерна на корм скоту и птице (Кз) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
Кз= My × s,
где:
Му – условное поголовье всех видов скота и птицы;
s – средняя норма расхода зерна на одну условную голову определяется как среднее значение за последние 3 года отношения израсходованного зерна на корм скоту и птице к условному поголовью.
Поголовье скота и птицы прогнозируется с учетом факторов, которые будут определены при рассмотрении прогнозирования объемов производства мяса.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
переработка на кормовые цели
Подсубпозиция "переработка на кормовые цели" позиции 5 включает в себя объемы зерна, перерабатываемого предприятиями комбикормовой промышленности и сельскохозяйственными производителями для производства комбикормов.
Прогнозирование объемов переработки зерна на комбикорм производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
потребности в комбикормах для развития животноводства;
наличие мощностей по производству комбикормов;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих предприятий комбикормовой промышленности в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
переработка на другие цели
Подсубпозиция "переработка на другие цели" позиции 5 отражает данные по зерну, перерабатываемому предприятиями-изготовителями для производства спирта, пива, крахмала и прочей продукции.
Прогнозирование объемов переработки зерна в других целях производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
В субпозиции "переработка на продовольственные цели" позиции 5 учитываются объемы зерна, перерабатываемого сельскохозяйственными производителями, предприятиями-изготовителями, хлебоприемными и другими организациями для производства муки и крупы.
Прогнозирование объемов переработки зерна на муку и крупу производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертными методами. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей мукомольных предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих мукомольных предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям зерна на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, хлебоприемных организаций, предприятий-изготовителей, организаций оптовой торговли и других организаций).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь зерна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В состав фонда личного потребления (субпозиция "личное потребление" позиции 5) включаются данные по зерну, которое поступает в домашние хозяйства в сыром виде, и не включаются данные по зерну, потребляемому в переработанном виде.

Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға астықты жеке тұтыну көрсеткіштері соңғы 3 жыл үшін орташа мән ретінде айқындалуы мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда астықты, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және үшінші елдерге астықты экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға астықты әкету көрсеткіштері (ОВВз) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВз = ∑k ВВзk + Эз,
мұнда:
ВВзk – k мүше мемлекетке астықты әкету болжамы;
Эз – астық экспорты (сыртқы сауда).
Астықты мүше мемлекеттерге әкетудің және астықты экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
астықтың болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықтарда және астықты тұтынушы – негізгі мемлекеттерде астық бағаларының арақатынасын қоса алғанда, астықтың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің астықтың экспортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждардың мөлшеріндегі өзгерістер, эмбарго енгізу және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Астыққа сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испз) мына формула бойынша айқындалады:
Испз = Сз + Кз + ПКз + ПДз + ППз + ПОз + ЛПз + ВВз + Эз,
мұнда:
Сз – тұқымға арналған астықты өндірістік тұтыну;
Кз – мал мен құс азығына арналған астықты өндірістік тұтыну;
ПКз – астықты жем-шөп мақсаттарына қайта өңдеу;
ПДз – астықты басқа да мақсаттарға қайта өңдеу;
ППз – астықты азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу;
ПОз – астық шығындары;
ЛПз – астықты жеке тұтыну;
ВВз – астықты мүше мемлекеттерге әкету;
Эз – астық экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, астық қабылдау және басқа да ұйымдардың астық запастары бойынша деректер қамтылады.
Жыл соңында астықтың запастарының болжамын есептеу кезінде мынадай факторлар назарға алынады:
астықтың болжанатын ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
келесі жылғы шығымдылыққа дейін астыққа деген қажеттілікті қанағаттандыру үшін астықтың қажетті запастарын қалыптастыру;
ұлттық нарықтарда және астықты тұтынушы – негізгі мемлекеттерде астық бағаларының арақатынасын қоса алғанда, астықтың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
элеватор-қойма шаруашылығының болуы және оны дамыту туралы деректер.
III. Ет пен ет өнімдеріне, сондай-ақ еттің жекелеген түрлеріне (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, құс еті) сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстары

Показатели личного потребления зерна на текущий год и 2 прогнозных года могут быть определены как среднее значение за последние 3 года.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза зерна, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки зерна в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза зерна (ОВВз) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВз = ∑k ВВзk + Эз,
где:
ВВзk – прогноз вывоза зерна в k-е государство-член;
Эз – экспорт зерна (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза зерна в государства-члены и экспортных поставок зерна могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы зерна и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков зерна, включая соотношение цен на зерно на национальном рынке и в основных государствах – потребителях зерна;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся экспорта зерна (изменения в размерах таможенных пошлин, введение эмбарго и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения зерна (Испз) определяется по формуле:
Испз = Сз + Кз + ПКз + ПДз + ППз + ПОз + ЛПз + ВВз + Эз,
где:
Сз – производственное потребление зерна на семена;
Кз – производственное потребление зерна на корм скоту и птице;
ПКз – переработка зерна на кормовые цели;
ПДз – переработка зерна на другие цели;
ППз – переработка зерна на продовольственные цели;
ПОз – потери зерна;
ЛПз – личное потребление зерна;
ВВз – вывоз зерна в государства-члены;
Эз – экспорт зерна (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам зерна сельскохозяйственных производителей, хлебоприемных и других организаций.
При расчете прогноза запасов зерна на конец года принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы зерна и их внутреннее использование;
формирование необходимых запасов зерна для удовлетворения потребности в зерне до урожая следующего года;
конъюнктура национального и мирового рынков зерна, включая соотношение цен на зерно на национальном рынке и в основных государствах – потребителях зерна;
данные о наличии и развитии элеваторно-складского хозяйства.
III. Прогнозные балансы спроса и предложения мяса и мясопродуктов, а также отдельных видов мяса (говядины, свинины, баранины, мяса птицы)

Сүт пен сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансына іс жүзіндегі салмағында сүттің барлық түрі және осы Әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша базистік майлы сүтке қайта есептегендегі сүт өнімдері ((мал майы, ірімшік, сүт консервілері, қаймағы алынбаған сүт өнімдері, құрғақ сүт, балмұздақ және басқалары) (ЕАЭО СЭҚ ТН 0401 – 0406, 2105 00 кодтары)) қосылады.
Есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы Әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша базистік майлы сүтке қайта есептеумен есептеледі.
Сүт пен сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында сүт пен сүт өнімдерінің запастары бойынша деректер қамтылады.
Сүт пен сүт өнімдерінің жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жылдағы бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Сүт өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында сүт өндіру қосылады.
Сүт өндіру базистік майлылықта есепке алынады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға сүт өндіру көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мал шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
сиырлардың орташа жылдық мал басының саны, өнімділігі (бір сиырға есептегендегі сауылған сүт) және сүт өндіру көлемі туралы болжамды деректер қамтылуы;
сүт өндірудің болжамды көлемі (Пн) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
Пн = Мк× w + пд,
мұнда:
Мк – сиырлардың жоспарланатын орташа жылдық мал басы;
w – бір сиырға есептегенде бір жылда сауылған сүт;
пд – жануарлардың басқа түрлерінің сүтін өндіру.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде сиырлардың орташа жылдық мал басының көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мал шаруашылығының жем-шөп базасының ағымдағы және болжанатын жай-күйі;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын, мал шаруашылығын дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
сүт пен сүт өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Өнімділік көрсеткіштері (бір сиырға есептегенде бір жылда сауылған сүт) соңғы 3 жылдағы орташа мән ретінде айқындалуы және сиырлардың өнімділігін арттыру бойынша мүше мемлекеттердің жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып түзетілуі мүмкін.
Сүт өндірудің болжамды көлемдерінде жануарлардың басқа да түрінің сүтін (ешкі сүті, бие сүті және басқалары) өндіру есепке алынады.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында сүт өндірісін есептеу шаруашылықтардың әрбір санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін. Сондай-ақ ірі қара малдың мал басының жылдың қозғалысының толық болжамы есептелуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда сүт пен сүт өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және сүт пен сүт өнімдерін үшінші елдерден импорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға сүт пен сүт өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВн) мына формула бойынша айқындалады:
ОВн = ∑k Bнk + Ин,
мұнда:
Внk – k мүше мемлекеттен сүт пен сүт өнімдерін әкелу болжамы;
Ин – сүт пен сүт өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Сүт пен сүт өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелудің және сүт пен сүт өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің сүт пен сүт өнімдеріне болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және сүт пен сүт өнімдерін жеткізуші – негізгі мемлекеттерде сүт пен сүт өнімдері бағаларының арақатынасын қоса алғанда, сүт пен сүт өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің сүт пен сүт өнімдерінің импортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждар, импорттық квоталар мөлшерлерінің өзгеруі және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Сүт пен сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресн) мына формула бойынша айқындалады:
Ресн = Знн + Пн + Вн + Ин,
мұнда:
Знн – сүт пен сүт өнімдерінің жыл басындағы запастары;
Пн – сүттің барлық түрін өндіру;
Вн – сүт пен сүт өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Ин – сүт пен сүт өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Сүт пен сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
ауыл шаруашылығында
5-позицияның "ауыл шаруашылығында" кіші субпозициясында ауыл шаруашылығы өндірушілерінде ауыл шаруашылығы жануарларының төлін емізуге арналған сүттің шығысы жөніндегі деректер көрсетіледі.
Сүтті өндірістік тұтыну болжамы алдыңғы жылдардағы деректердің негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен есептелуі мүмкін.
Ауыл шаруашылығы жануарлары төлінің ағымдағы және болжанатын мал басы туралы деректер болған кезде сүтті өндірістік тұтыну болжамы бір мал басына есептегенде емізуге арналған сүттің орта есеппен соңғы 3 жылдағы шығысы және төлдің мал басы ескеріле отырып айқындалуы мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу" кіші субпозициясында тағамдық емес өнім өндіру (техникалық казеин және басқалары) үшін қайта өңделетін сүт бойынша деректер көрсетіледі.
Сүтті тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыларда сүт пен сүт өнімдерінің шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының шығындары бойынша) деректер көрсетіледі.
Шығындар болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және сүт пен сүт өнімдерінің шығындарын азайту бойынша мүше мемлекеттердің жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясына сүт пен сүт өнімдерінің барлық түрі бойынша деректер қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға сүт пен сүт өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мүше мемлекет халқының сүт пен сүт өнімдерін тұтынуының болжамды көлемі (ЛПн) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
ЛПн = СПн × Ч,
мұнда:
СПн – мүше мемлекет халқының сүт пен сүт өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда болжамды тұтынуы;
Ч – мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мүше мемлекет халқының сүт пен сүт өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мынадай есептік және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалады:
мүше мемлекет халқының сүт пен сүт өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы Әдіснамаға № 3 қосымшада көрсетілген әдістер қолданыла отырып, мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістеріне тәуелділігі негізінде болжанады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарына сәйкес қабылданады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының саны мүше мемлекеттің демографиялық болжамдарына сәйкес қабылданады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда сүт пен сүт өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және сүт пен сүт өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға сүт пен сүт өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВн) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВн = ∑k ВВнk + Эн,
мұнда:
ВВнk – k мүше мемлекетке сүт пен сүт өнімдерін әкету болжамы;
Эн – сүт пен сүт өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Сүт пен сүт өнімдерін мүше мемлекттерге әкетудің және сүт пен сүт өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекетте сүт пен сүт өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және сүт пен сүт өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде сүт пен сүт өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, сүт пен сүт өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Сүт пен сүт өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испн) мына формула бойынша айқындалады:
Испн = Кн + ПДн + ПОн + ЛПн + ВВн + Эн,
мұнда:
Кн – ауыл шаруашылығында сүтті өндірістік тұтыну;
ПДн – сүтті тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу;
ПОн – сүт пен сүт өнімдерінің шығындары;
ЛПн – сүт пен сүт өнімдерін жеке тұтыну;
ВВн – сүт пен сүт өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Эн – сүт пен сүт өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында сүт пен сүт өнімдерінің запастары бойынша деректер көрсетіледі.
Сүт пен сүт өнімдерінің жыл соңындағы запастарын болжау:
мүше мемлекетте сүт пен сүт өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі тұтыну;
тұтыну нарығында сүт пен сүт өнімдерінің қажетті запастарын және ауыл шаруашылығы өндірушілерінің және сүтті қайта өңдеу кәсіпорындарында шикізаттың технологиялық запастарын қалыптастыру ескеріле отырып есептеледі.
V. Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

В прогнозный баланс спроса и предложения молока и молокопродуктов включаются молоко всех видов в физическом весе и молочные продукты ((масло животное, сыр, молочные консервы, цельномолочная продукция, сухое молоко, мороженое и др.) (коды 0401 – 0406, 2105 00 ТН ВЭД ЕАЭС)) в пересчете на молоко базисной жирности по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей Методологии.
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиций 3 и 6). Данные показатели рассчитываются в пересчете на молоко базисной жирности по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей Методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам молока и молокопродуктов у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Данные по запасам молока и молокопродуктов на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства молока (позиция 2) включается производство молока в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Производство молока учитывается в базисной жирности.
Показатели производства молока на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития животноводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
включать в себя прогнозные данные о среднегодовом поголовье коров, продуктивности (надое молока в расчете на одну корову) и об объеме производства молока;
определять прогнозируемый объем производства молока (Пн) по формуле:
Пн = Мк× w + пд,
где:
Мк – планируемое среднегодовое поголовье коров;
w – надой молока в год в расчете на одну корову;
пд – производство молока других видов животных.
При отсутствии соответствующих ведомственных прогнозов показатели среднегодового поголовья коров прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
текущее и прогнозируемое состояние кормовой базы животноводства;
крупные инвестиционные проекты по развитию животноводства, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков молока и молочных продуктов.
Показатели продуктивности (надой молока в год в расчете на одну корову) могут быть определены как средние значения за последние 3 года и скорректированы с учетом планируемых мероприятий государств-членов по повышению продуктивности коров.
В прогнозных объемах производства молока учитывается производство молока других видов животных (козьего, кобыльего и др.).
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет производства молока может быть проведен отдельно по каждой категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения. Также может быть рассчитан полный прогноз годового движения поголовья крупного рогатого скота.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза молока и молокопродуктов, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки молока и молокопродуктов из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза молока и молокопродуктов (ОВн) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВн = ∑k Bнk + Ин,
где:
Внk – прогноз ввоза молока и молокопродуктов из k-го государства-члена;
Ин – импорт молока и молокопродуктов (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза молока и молокопродуктов из государств-членов и импортных поставок молока и молокопродуктов могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данногопрогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в молоке и молокопродуктах;
конъюнктура национального и мирового рынков молока и молокопродуктов, включая соотношение цен на молоко и молокопродукты на национальном рынке и у основных государств – поставщиков молока и молокопродуктов;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся импорта молока и молокопродуктов (изменение размеров таможенных пошлин, импортных квот и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов (Ресн) определяется по формуле:
Ресн = Знн + Пн + Вн + Ин,
где:
Знн – запасы молока и молокопродуктов на начало года;
Пн – производство молока всех видов;
Вн – ввоз молока и молокопродуктов из государств-членов;
Ин – импорт молока и молокопродуктов (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
Подсубпозиция "в сельском хозяйстве" позиции 5 отражает данные по расходу молока у сельскохозяйственных производителей на выпойку молодняка сельскохозяйственных животных.
Прогноз производственного потребления молока может быть рассчитан с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы.
При наличии данных о текущем и прогнозируемом поголовье молодняка сельскохозяйственных животных прогноз производственного потребления молока может быть определен с учетом поголовья молодняка и среднего за последние 3 года расхода молока на выпойку в расчете на одну голову.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
Подсубпозиция "переработка на непищевые цели" позиции 5 отражает данные по молоку, перерабатываемому для производства непищевой продукции (технический казеин и др.).
Прогнозирование объемов переработки молока на непищевые цели производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 отражает данные по потерям молока и молокопродуктов на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь молока и молокопродуктов.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В субпозицию "личное потребление" позиции 5 включаются данные по всем видам молока и молокопродуктов.
Показатели личного потребления молока и молокопродуктов на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут определять прогнозируемый объем потребления молока и молокопродуктов (ЛПн) населением государства-члена по формуле:
ЛПн = СПн × Ч,
где:
СПн – прогнозируемое среднедушевое потребление молока и молокопродуктов населением государства-члена;
Ч – прогноз численности населения государства-члена.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели личного потребления молока и молокопродуктов населением государства-члена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с помощью следующих расчетных и экспертных методов:
среднедушевое потребление молока и молокопродуктов населением государства-члена прогнозируется на основе зависимости от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена с применением методов, указанных в приложении № 3 к настоящей Методологии;
реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимаются в соответствии с прогнозами социально-экономического развития государства-члена;
численность населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимается в соответствии с демографическими прогнозами государства-члена.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза молока и молокопродуктов, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки молока и молокопродуктов в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза молока и молокопродуктов (ОВВн) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВн = ∑k ВВнk + Эн,
где:
ВВнk – прогноз вывоза молока и молокопродуктов в k-е государство-член;
Эн – экспорт молока и молокопродуктов (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза молока и молокопродуктов в государства-члены и экспортных поставок молока и молокопродуктов могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы молока и молокопродуктов в государстве-члене и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков молока и молокопродуктов, включая соотношение цен на молоко и молокопродукты на национальном рынке и в основных государствах – потребителях молока и молокопродуктов.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов (Испн) определяется по формуле:
Испн = Кн + ПДн + ПОн + ЛПн + ВВн + Эн,
где:
Кн – производственное потребление молока в сельском хозяйстве;
ПДн – переработка молока на непищевые цели;
ПОн – потери молока и молокопродуктов;
ЛПн – личное потребление молока и молокопродуктов;
ВВн – вывоз молока и молокопродуктов в государства-члены;
Эн – экспорт молока и молокопродуктов (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 отражает данные по запасам молока и молокопродуктов у сельскохозяйственных производителей, на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Прогноз запасов молока и молокопродуктов на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов молока и молокопродуктов в государстве-члене и их внутреннего использования;
формирования необходимых запасов молока и молокопродуктов на потребительском рынке и технологических запасов сырья сельскохозяйственных производителей и на молокоперерабатывающих предприятиях.
V. Прогнозный баланс спроса и предложения сахара

Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансына қант қызылшасынан және құрғақ шикі қанттан өндірілген ақ қант қосылады және қант пайдаланыла отырып өндірілген өнімдер қосылмайды (ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 99 100 1 және 1701 99 100 9 кодтары).
Есепті жыл үшін деректер мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі.
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында қанттың запастары бойынша деректер қамтылады.
Қанттың жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс – барлығы
соның ішінде:
қант қызылшасынан
шикі қанттан
2-позицияда қант қызылшасынан және шикі қанттан қант өндіру көлемі қамтылады. Қант өндіру көлеміне барлық меншік нысанындағы ұйымдарда (негізгі қызмет түріне қарамастан) өндірілген бүкіл өнім қосылады. Қант өндіру көлемі қайта өңдеу өнімдерінсіз есепке алынады. Құмшекер бойынша өндіру көлеміне сондай-ақ шақпақ қант өндіруде пайдаланылған қант көлемі де қосылады. Қосарланған шотты болғызбау мақсатында өндіріс көлеміне шақпақ қант көлемі қосылмайды.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға қант өндіру көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде қант өндіру көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қант зауыттарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қант зауыттарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар
қанттың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында қант қызылшасынан және шикі қанттан қант өндірудің бөлек есебі жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда қантты, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және қантты үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға қантты әкелу көрсеткіштері (ОВс) мына формула бойынша айқындалады:
ОВс = ∑k Bсk + Ис,
мұнда:
Всk – k мүше мемлекеттен қант әкелу болжамы;
Ис – қант импорты (сыртқы сауда).
Қантты үшінші мемлекеттерден әкелудің және қантты импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің қантқа деген болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және қантты жеткізуші – негізгі мемлекеттерде қант бағаларының арақатынасын қоса алғанда, қанттың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің қант импортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждар, импорттық квоталар мөлшерінің өзгеруі және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресс) мына формула бойынша айқындалады:
Ресс = Знс + Пс + Вс + Ис,
мұнда:
Знс – қанттың жыл басындағы запасы;
Пс – қант өндіру (қайта өңдеу өнімдерінсіз);
Вс – қантты үшінші мемлекеттерден әкелу;
Ис – қант импорты (сыртқы сауда).
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу" субпозициясына тағамдық емес өнімдерді өндіру үшін қайта өңделетін қант бойынша деректер қосылады (дайындаушы кәсіпорындарда спирт өндіру, фармацевтикалық өнеркәсіп және басқалары).
Қантты тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
5-позицияның "азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу" субпозициясында дайындаушы кәсіпорындарда тамақ өнімдерін (кондитерлік өнімдер, тағамдық концентраттар, ішімдіксіз сусындар және басқалары) өндіру кезінде пайдаланылатын қант көлемі ескеріледі.
Қантты азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткішті есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда қанттың шығындары бойынша (дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының шығындары бойынша) деректер көрсетіледі.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің қант шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясында үй шаруашылығына келіп түсетін қант бойынша деректер ескеріледі және оны қайта өңдеу өнімдері бойынша деректер ескерілмейді.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға қантты жеке тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мүше мемлекет халқының қантты тұтынуының болжамды көлемі (ЛПс) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
ЛПс = СПс × Ч,
мұнда:
СПс – мүше мемлекет халқының қантты орта есеппен жан басына шаққанда болжамды тұтынуы;
Ч – мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде мүше мемлекет халқының қантты жеке тұтыну көрсеткіштері ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мынадай есептік және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалады:
мүше мемлекет халқының қантты орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы Әдіснамаға № 3 қосымшада көрсетілген әдістер қолданыла отырып, мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістеріне тәуелділігі негізінде болжанады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарына сәйкес қабылданады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының саны мүше мемлекеттің демографиялық болжамдарына сәйкес қабылданады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда қантты, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және қантты үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға қантты әкету көрсеткіштері (ОВВс) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВс = ∑k ВВсk + Эс,
мұнда:
ВВсk – k мүше мемлекетке қантты әкету болжамы;
Эс – қант экспорты (сыртқы сауда).
Қантты мүше мемлекеттерге әкетудің және қантты экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекетте қанттың болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және қантты тұтынушы – негізгі мемлекеттерде қант бағаларының арақатынасын қоса алғанда, қанттың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Қантқа сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испс) мына формула бойынша айқындалады:
Испс = ППс + ПДс + ПОс + ЛПс + ВВс + Эс,
мұнда:
ППс – қантты азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу;
ПДс – қантты тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу;
ПОс – қант шығындары;
ЛПс – қантты жеке тұтыну;
ВВс – қантты мүше мемлекеттерге әкету;
Эс – қант экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында қанттың запастары бойынша деректер қамтылады.
Қанттың жыл соңындағы запастарының болжамы мыналар:
мүше мемлекетте қанттың болжамды ресурстары және оларды ішкі тұтыну;
мүше мемлекеттің тұтыну нарығында қанттың қажетті запастарын және тағам өнеркәсібі кәсіпорындарында шикізаттың технологиялық запастарын қалыптастыру ескеріле отырып есептеледі.
VI. Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

В прогнозный баланс спроса и предложения сахара включается сахар белый, произведенный из сахарной свеклы и сахара-сырца тростникового, и не включаются продукты, произведенные с использованием сахара (коды 1701 99 100 1 и 1701 99 100 9 ТН ВЭД ЕАЭС).
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения сахара включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам сахара на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Данные по запасам сахара на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство – всего
в том числе:
из сахарной свеклы
из сахара-сырца
Позиция 2 включает в себя объем производства сахара из сахарной свеклы и сахара-сырца. В объем производства сахара включается вся продукция, произведенная в организациях всех форм собственности (независимо от вида основной деятельности). Объем производства сахара учитывается без продуктов переработки. По сахару-песку в объем производства включается также объем сахара, использованный на производство сахара-рафинада. Объем сахара-рафинада в объем производства во избежание двойного счета не включается.
Показатели производства сахара на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели производства сахара прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей сахарных заводов;
крупные инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих сахарных заводов в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков сахара.
В целях повышения точности прогнозных оценок может быть проведен отдельный расчет производства сахара из сахарной свеклы и сахара-сырца.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза сахара, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки сахара из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза сахара (ОВс) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВс = ∑k Bсk + Ис,
где:
Всk – прогноз ввоза сахара из k-го государства-члена;
Ис – импорт сахара (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза сахара из государств-членов и импортных поставок сахара могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в сахаре;
конъюнктура национального и мирового рынков сахара, включая соотношение цен на сахар на национальном рынке и у основных государств – поставщиков сахара;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся импорта сахара (изменение размеров таможенных пошлин, импортных квот и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения сахара (Ресс) определяется по формуле:
Ресс = Знс + Пс + Вс + Ис,
где:
Знс – запасы сахара на начало года;
Пс – производство сахара (без продуктов переработки);
Вс – ввоз сахара из государств-членов;
Ис – импорт сахара (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения сахара включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
Субпозиция "переработка на непищевые цели" позиции 5 включает в себя данные по сахару, перерабатываемому для производства непищевой продукции (производство спирта на предприятиях-изготовителях, фармацевтическая промышленность и др.).
Прогнозирование объемов переработки сахара на непищевые цели производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
В субпозиции "переработка на продовольственные цели" позиции 5 учитываются объемы сахара, используемые при производстве продуктов питания (кондитерских изделий, пищевых концентратов, безалкогольных напитков и др.) на предприятиях-изготовителях.
Прогнозирование объемов переработки сахара на продовольственные цели производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 отражает данные по потерям сахара на всех стадиях от производства до реализации (по потерям предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь сахара.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В субпозиции "личное потребление" позиции 5 учитываются данные по поступающему в домашние хозяйства сахару, и не учитываются данные по продуктам его переработки.
Показатели личного потребления сахара на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут определять прогнозируемый объем потребления сахара (ЛПс) населением государства-члена по формуле:
ЛПс = СПс × Ч,
где:
СПс – прогнозируемое среднедушевое потребление сахара населением государства-члена;
Ч – прогноз численности населения государства-члена.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели личного потребления сахара населением государства-члена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с помощью следующих расчетных и экспертных методов:
среднедушевое потребление сахара населением государства-члена прогнозируется на основе зависимости от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена с применением методов, указанных в приложении № 3 к настоящей Методологии;
реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимаются в соответствии с прогнозами социально-экономического развития государства-члена;
численность населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимается в соответствии с демографическими прогнозами государства-члена.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза сахара, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки сахара в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза сахара (ОВВс) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВс = ∑k ВВсk + Эс,
где:
ВВсk – прогноз вывоза сахара в k-е государство-член;
Эс – экспорт сахара (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза сахара в государства-члены и экспортных поставок сахара могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы сахара в государстве-члене и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков сахара, включая соотношение цен на сахар на национальном рынке и в основных государствах – потребителях сахара.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения сахара (Испс) определяется по формуле:
Испс = ППс + ПДс + ПОс + ЛПс + ВВс + Эс,
где:
ППс – переработка сахара на продовольственные цели;
ПДс – переработка сахара на непищевые цели;
ПОс – потери сахара;
ЛПс – личное потребление сахара;
ВВс – вывоз сахара в государства-члены;
Эс – экспорт сахара (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам сахара на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Прогноз запасов сахара на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов сахара в государстве-члене и их внутреннего использования;
формирования необходимых запасов сахара на потребительском рынке и технологических запасов сырья на предприятиях пищевой промышленности.
VI. Прогнозный баланс спроса и предложения масел растительных

Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында өсімдік майларын пайдалана отырып өндірілген өнімдерді есепке алмағанда, олардың түсім көздері мен пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі (ЕАЭО СЭҚ ТН 1507 – 1515 кодтары).
Есепті жыл үшін деректер мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі.
Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында өсімдік майларының запастары туралы деректер қамтылады.
Өсімдік майларының жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс – барлығы
соның ішінде:
күнбағыс майы
соя майы
рапс майы
майдың өзге түрлері
Өсімдік майларын өндіру көлеміне (2-позиция) барлық меншік нысанындағы ұйымдарда (негізгі қызмет түріне қарамастан) өндірілген барлық өнім қосылады. Өсімдік майларын өндіру көлемі олар пайдаланыла отырып өндірілген өнімдерсіз есептеледі. Өсімдік майлары бойынша сондай-ақ шөлмекке құйылған өсімдік майларын өндіруде пайдаланылған көлемдер қосылады. Шөлмекке құйылған өсімдік майлары қосарланған шотты болғызбау мақсатында өндіру көлеміне қосылмайды.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға өсімдік майларын өндіру көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде өсімдік майларын өндіру көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
май өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа май өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
өсімдік майларының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында өсімдік майларының түрлері (күнбағыс майы, соя майы, рапс майы және басқалары) бойынша өндірудің бөлек есебі жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда өсімдік майларын, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және өсімдік майларын үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға өсімдік майларын әкелу көрсеткіштері (ОВр) мына формула бойынша айқындалады:
ОВр = ∑k Bрk + Ир,
мұнда:
Врk – k мүше мемлекеттен өсімдік майларын әкелу болжамы;
Ир – өсімдік майларының импорты (сыртқы сауда).
Мүше мемлекеттерден өсімдік майларын әкелудің және өсімдік майларын импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің өсімдік майларына болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және өсімдік майларын жеткізуші – негізгі мемлекеттерде өсімдік майына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, өсімдік майларының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттер заңнамасының өсімдік майларының импортына қатысты болжамды өзгерістері (кедендік баждар, импорттық квоталар мөлшерінің өзгеруі және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Реср) мына формула бойынша айқындалады:
Реср = Знр + Пр + Вр + Ир,
мұнда:
Знр – өсімдік майларының жыл басындағы запастары;
Пр – өсімдік майларын өндіру;
Вр – мүше мемлекеттерден өсімдік майларын әкелу;
Ир – өсімдік майларының импорты (сыртқы сауда).
Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу" субпозициясында дайындаушы кәсіпорындарда әліпмайға және өзге де тағамдық емес өнімге қайта өңделетін өсімдік майлары бойынша деректер қамтылады.
Өсімдік майларын тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткішті есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
5-позицияның "азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу" субпозициясында дайындаушы кәсіпорындарда құрамында май бар тамақ өнімдерін (маргарин, маргарин өнімі және басқалары) өндіру үшін қайта өңделетін өсімдік майларының көлемі ескеріледі.
Өсімдік майларын азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Болжамды деректерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда өсімдік майларының шығындары бойынша (дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының шығындары бойынша) деректер көрсетіледі.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің өсімдік майларының шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясында үй шаруашылығына түсетін өсімдік майларының деректері ескеріледі және оларды қайта өңдеу өнімдері ескерілмейді.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға өсімдік майларын жеке тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мүше мемлекет халқының өсімдік майларын тұтынуының болжамды көлемі (ЛПр) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
ЛПр = СПр × Ч,
мұнда:
СПр – мүше мемлекет халқының өсімдік майларын орта есеппен жан басына шаққанда болжамды тұтынуы;
Ч – мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мүше мемлекет халқының өсімдік майларын жеке тұтыну көрсеткіштері мынадай есептік және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалады:
мүше мемлекет халқының өсімдік майларын орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы Әдіснамаға № 3 қосымшада көрсетілген әдістер қолданыла отырып, мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістеріне тәуелділігі негізінде болжанады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарына сәйкес қабылданады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының саны мүше мемлекеттің демографиялық болжамдарына сәйкес қабылданады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда өсімдік майларын, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және өсімдік майларын үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға өсімдік майларын әкету көрсеткіштері (ОВВр) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВр = ∑k ВВрk + Эр,
мұнда:
ВВрk – k мүше мемлекетке өсімдік майларын әкету болжамы;
Эр – өсімдік майларының экспорты (сыртқы сауда).
Өсімдік майларын мүше мемлекеттерге әкетудің және өсімдік майларын экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекетте өсімдік майларының болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта өсімдік майларын тұтынушы – негізгі мемлекеттерде өсімдік майына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, өсімдік майларының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Өсімдік майларына сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испр) мына формула бойынша айқындалады:
Испр = ППр + ПДр + ПОр + ЛПр + ВВр + Эр,
мұнда:
ППр – өсімдік майларын азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу;
ПДр – өсімдік майларын тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу;
ПОр – өсімдік майларының шығындары;
ЛПр – өсімдік майларын жеке тұтыну;
ВВр – өсімдік майларын мүше мемлекеттерге әкету;
Эр – өсімдік майларының экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының өсімдік майларының запастары бойынша деректер қамтылады.
Өсімдік майларының жыл соңындағы запастарының болжамы мыналар:
мүше мемлекетте өсімдік майларының болжамды ресурстары және оларды ішкі тұтыну;
мүше мемлекеттің тұтыну нарығында өсімдік майларының қажетті запастарын және тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарында шикізаттың технологиялық запастарын қалыптастыру ескеріле отырып есептеледі.
VII. Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

Прогнозный баланс спроса и предложения масел растительных отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования масел растительных без учета продуктов, произведенных с их использованием (коды 1507 – 1515 ТН ВЭД ЕАЭС).
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам масел растительных на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Данные по запасам масел растительных на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство – всего
в том числе:
масло подсолнечное
масло соевое
масло рапсовое
прочие виды масел
В объем производства масел растительных (позиция 2) включается вся продукция, произведенная в организациях всех форм собственности (независимо от вида основной деятельности). Объем производства масел растительных учитывается без продуктов, произведенных с их использованием. По маслам растительным включаются также объемы, использованные на производство масел растительных бутилированных. Масла растительные бутилированные в объем производства во избежание двойного счета не включаются.
Показатели производства масел растительных на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели производства масел растительных прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей маслоперерабатывающих предприятий;
крупные инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих маслоперерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков масел растительных.
В целях повышения точности прогнозных оценок может быть проведен отдельный расчет производства по видам масел растительных (масло подсолнечное, масло соевое, масло рапсовое и др.).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза масел растительных, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки масел растительных из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза масел растительных (ОВр) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВр = ∑k Bрk + Ир,
где:
Врk – прогноз ввоза масел растительных из k-го государства-члена;
Ир – импорт масел растительных (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза масел растительных из государств-членов и импортных поставок масел растительных могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в маслах растительных;
конъюнктура национального и мирового рынков масел растительных, включая соотношение цен на масла растительные на национальном рынке и у основных государств – поставщиков масел растительных;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся импорта масел растительных (изменение размеров таможенных пошлин, импортных квот и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных (Реср) определяется по формуле:
Реср = Знр + Пр + Вр + Ир,
где:
Знр – запасы масел растительных на начало года;
Пр – производство масел растительных;
Вр – ввоз масел растительных из государств-членов;
Ир – импорт масел растительных (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
Субпозиция "переработка на непищевые цели" позиции 5 включает в себя данные по растительным маслам, перерабатываемым на олифу, лаки и другую непищевую продукцию на предприятиях-изготовителях.
Прогнозирование объемов переработки масел растительных на непищевые цели производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
В субпозиции "переработка на продовольственные цели" позиции 5 учитываются объемы масел растительных, перерабатываемых для производства на предприятиях-изготовителях маслосодержащих продуктов питания (маргарин, маргариновую продукцию и др.).
Прогнозирование объемов переработки масел растительных на продовольственные цели производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 отражает данные по потерям масел растительных на всех стадиях от производства до реализации (по потерям предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь масел растительных.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В субпозиции "личное потребление" позиции 5 учитываются данные по поступающим в домашние хозяйства маслам растительным, и не учитываются продукты их переработки.
Показатели личного потребления масел растительных на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут определять прогнозируемый объем потребления масел растительных (ЛПр) населением государства-члена по формуле:
ЛПр = СПр × Ч,
где:
СПр – прогнозируемое среднедушевое потребление масел растительных населением государства-члена;
Ч – прогноз численности населения государства-члена.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели личного потребления масел растительных населением государства-члена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с помощью следующих расчетных и экспертных методов:
среднедушевое потребление масел растительных населением государства-члена прогнозируется на основе зависимости от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена с применением методов, указанных в приложении № 3 к настоящей Методологии;
реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимаются в соответствии с прогнозами социально-экономического развития государства-члена;
численность населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимается в соответствии с демографическими прогнозами государства-члена.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза масел растительных, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки масел растительных в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза масел растительных (ОВВр) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВр = ∑k ВВрk + Эр,
где:
ВВрk – прогноз вывоза масел растительных в k-е государство-член;
Эр – экспорт масел растительных (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза масел растительных в государства-члены и экспортных поставок масел растительных могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы масел растительных в государстве-члене и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков масел растительных, включая соотношение цен на масла растительные на национальном рынке и в основных государствах – потребителях масел растительных.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных (Испр) определяется по формуле:
Испр = ППр + ПДр + ПОр + ЛПр + ВВр + Эр,
где:
ППр – переработка масел растительных на продовольственные цели;
ПДр – переработка масел растительных на непищевые цели;
ПОр – потери масел растительных;
ЛПр – личное потребление масел растительных;
ВВр – вывоз масел растительных в государства-члены;
Эр – экспорт масел растительных (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам масел растительных предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли.
Прогноз запасов масел растительных на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов масел растительных в государстве-члене и их внутреннего использования;
формирования необходимых запасов масел растительных на потребительском рынке и технологических запасов сырья на предприятиях пищевой промышленности.
VII. Прогнозный баланс спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки

Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша картопқа қайта есептегенде картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің түсім көздері мен пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар (ЕАЭО СЭҚ ТН 0701, 0710 10 000 0, 0712 90 050 0, 1105, 1108 13 000 0, 2004 10 және 2005 20 кодтары) көрсетіледі.
Есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің запастары бойынша деректер қамтылады.
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Картоп өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында картоптың жалпы түсімі қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға картоптың жалпы түсімінің көрсеткіштері ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мүше мемлекеттердің өсімдік шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
егістік алқаптар, картоптың шығымдылығы (егістік алқаптың гектарына есептегенде) және жалпы түсімі туралы болжамды деректер қамтылуы;
картоптың болжанатын жалпы түсімі (Пк) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
Пк = Рк× Ук,
мұнда:
Рк – картоптың жоспарланатын егістік алаңы;
Ук – картоптың жоспарланатын шығымдылығы.
Картоптың егістік алқаптарының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
ауыл шаруашылығы дақылдарының жоспарланатын егіс айналымы;
жер алқаптарын, соның ішінде тыңайған жерлерді жырту есебінен болжамды өзгерту;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын, картоп өндіруді дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
картоптың ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде картоптың шығымдылық көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері қолданыла отырып болжанады.
Картоптың шығымдылығын болжауды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
картоп отырғызу материалының сапасы;
тыңайтқыштарды енгізудің жоспарланатын деңгейі;
картоп өсірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында картоптың жалпы түсімін есептеу шаруашылықтардың әрбір санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВк) мына формула бойынша айқындалады:
ОВк = ∑k Bкk + Ик,
мұнда:
Вкk – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекеттен әкелу болжамы;
Ик – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелудің және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін жеткізуші – негізгі мемлекеттерде картопқа бағалардың арақатынасын қоса алғанда, картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Реск) мына формула бойынша айқындалады:
Реск = Знк + Пк + Вк + Ик,
мұнда:
Знк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің жыл басындағы запастары;
Пк – картоп өндіру;
Вк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Ик – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
тұқымға
5-позицияда өндірістік тұтынуға арналған картоптың шығысы бойынша, жеке тұтыну шығындары бойынша деректер қамтылады.
5-позицияның "тұқымға" кіші субпозициясында барлық санаттағы шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы өндірушілерінің тұқымға арналған картоптың шығысы бойынша деректері көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға тұқымға арналған картоп шығысының көрсеткіштері ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады, оларда бұл көрсеткіш жоспарланатын егістік алқап пен картоп егу нормаларының көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға тұқымға арналған картоп шығысының көрсеткіштері (Ск) мына формула бойынша айқындалады:
Ск = Рк × qк,
мұнда:
Рк – картоптың жоспарланатын егістік алқаптары;
qк – егудің орташа нормасы, ол тұқымға жұмсалған картоптың картоптың егістік алқабына атақатынасының соңғы 3 жылдағы мәні ретінде айқындалады.
Картоптың егістік алқаптары картоп өндіру көлемін болжауды қарау кезінде көрсетілген факторлар ескеріле отырып болжанады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
мал мен құс азығына
5-позицияның "мал мен құс азығына" кіші субпозициясында барлық санаттағы шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде мал мен құс азығына арналған картоптың шығысы бойынша деректер көрсетіледі.
Мал мен құс азығына картопты өндірістік тұтыну болжамы алдыңғы жылдардағы деректердің негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен есептелуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу" кіші субпозициясында дайындаушы кәсіпорындар спиртті және өзге де тағамдық емес өнімдерді өндіру үшін қайта өңдейтін картоп бойынша деректер қамтылады.
Тағамдық емес мақсаттарға картопты қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткішті есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыларда картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының шығындары бойынша) деректер қамтылады.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
Жеке тұтыну қорының құрамына (5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясы) картоп пен оны қайта өңдеу өнімдері бойынша деректер қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мүше мемлекет халқының картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін тұтынуының болжамды көлемі (ЛПк) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
ЛПк = СПк × Ч,
мұнда:
СПк – мүше мемлекет халқының картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда болжамды тұтынуы;
Ч – мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мүше мемлекет халқының картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мынадай есептік және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалады:
мүше мемлекет халқының картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы Әдіснамаға № 3 қосымшада көрсетілген әдістер қолданыла отырып, мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістеріне тәуелділігі негізінде болжанады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарына сәйкес қабылданады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының саны мүше мемлекеттің демографиялық болжамдарына сәйкес қабылданады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда картоп пен оны қайта өңдеу өнімдері, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВк) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВк = ∑k ВВкk + Эк,
мұнда:
ВВкk – k мүше мемлекетке картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін әкету болжамы;
Эк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекетте картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испк) мына формула бойынша айқындалады:
Испк = Ск + Кк + ПДк + ПОк + ЛПк + ВВк + Эк,
мұнда:
Ск – тұқымға арналған картопты өндірістік тұтыну;
Кк – мал мен құс азығына арналған картопты өндірістік тұтыну;
ПДк – картопты тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу;
ПОк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің шығындары;
ЛПк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін жеке тұтыну;
ВВк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Эк – картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің запастары бойынша деректер қамтылады.
Картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің жыл соңындағы запастарын болжау мыналар:
мүше мемлекетте картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі тұтыну;
келесі жылғы өнімге дейін картоп пен оны қайта өңдеу өнімдеріне қажеттілікті қанағаттандыру үшін картоп пен оны қайта өңдеу өнімдерінің запастарын қалыптастыру;
мүше мемлекетте картоп сақтау бойынша қуаттылықтың болуы және оны дамыту туралы деректер ескеріле отырып есептеледі.
VIII. Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

Прогнозный баланс спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направления использования картофеля и продуктов его переработки (коды 0701, 0710 10 000 0, 0712 90 050 0, 1105, 1108 13 000 0, 2004 10 и 2005 20 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на картофель по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиций 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам картофеля и продуктов его переработки у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Данные по запасам картофеля и продуктам его переработки на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства картофеля (позиция 2) включается валовой сбор картофеля в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Показатели валового сбора картофеля на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития растениеводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
включать в себя прогнозные данные о посевных площадях, урожайности (в расчете на гектар посевной площади) и валовом сборе картофеля;
определять прогнозируемый валовой сбор картофеля (Пк) по формуле:
Пк = Рк× Ук,
где:
Рк – планируемая посевная площадь картофеля;
Ук – прогнозируемая урожайность картофеля.
При расчете прогноза посевных площадей картофеля также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый севооборот сельскохозяйственных культур;
предполагаемая трансформация земельных угодий, в том числе за счет распашки залежей;
крупные инвестиционные проекты по развитию производства картофеля, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков картофеля.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели урожайности картофеля прогнозируются с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы.
При расчете прогноза урожайности картофеля также принимаются во внимание следующие факторы:
качество посадочного материала картофеля;
планируемый уровень внесения удобрений;
внедрение интенсивных технологий выращивания картофеля.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет валового сбора картофеля может быть проведен отдельно по каждой категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза картофеля и продуктов его переработки, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки картофеля и продуктов его переработки из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза картофеля и продуктов его переработки (ОВк) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВк = ∑k Bкk + Ик,
где:
Вкk – прогноз ввоза картофеля и продуктов его переработки из k-го
государства-члена;
Ик – импорт картофеля и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза картофеля и продуктов его переработки из государств-членов и импортных поставок картофеля и продуктов его переработки могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в картофеле и продуктах его переработки;
конъюнктура национального и мирового рынков картофеля и продуктов его переработки, включая соотношение цен на картофель на национальном рынке и у основных государств – поставщиков картофеля и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки (Реск) определяется по формуле:
Реск = Знк + Пк + Вк + Ик,
где:
Знк – запасы картофеля и продуктов его переработки на начало года;
Пк – производство картофеля;
Вк – ввоз картофеля и продуктов его переработки из государств-членов;
Ик – импорт картофеля и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
Позиция 5 включает в себя данные по расходу картофеля на производственное потребление, по потерям и личному потреблению.
Подсубпозиция "на семена" позиции 5 отражает данные по расходу картофеля на семена у сельскохозяйственных производителей в хозяйствах всех категорий.
Показатели расхода картофеля на семена на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, в которых данный показатель рассчитывается как произведение планируемой посевной площади и нормы высева картофеля.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели расхода картофеля на семена (Ск) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
Ск = Рк × qк,
где:
Рк – планируемые посевные площади картофеля;
qк – средняя норма высева, которая определяется как среднее значение за последние 3 года отношения израсходованного картофеля на семена к посевной площади картофеля.
Посевные площади картофеля прогнозируются с учетом факторов, указанных при рассмотрении прогнозирования объемов производства картофеля.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на корм скоту и птице
Подсубпозиция "на корм скоту и птице" позиции 5 отражает данные по расходу картофеля на корм скоту и птице у сельскохозяйственных производителей в хозяйствах всех категорий.
Прогноз производственного потребления картофеля на корм скоту и птице может быть рассчитан с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
Подсубпозиция "переработка на непищевые цели" позиции 5 включает в себя данные по картофелю, перерабатываемому предприятиями-изготовителями для производства спирта и прочей непищевой продукции.
Прогнозирование объемов переработки картофеля на непищевые цели производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям картофеля и продуктов его переработки на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь картофеля и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В состав фонда личного потребления (субпозиция "личное потребление" позиции 5) включаются данные по картофелю и продуктам его переработки.
Показатели личного потребления картофеля и продуктов его переработки на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут определять прогнозируемый объем потребления картофеля и продуктов его переработки (ЛПк) населением государства-члена по формуле:
ЛПк = СПк × Ч,
где:
СПк – прогнозируемое среднедушевое потребление картофеля и продуктов его переработки населением государства-члена;
Ч – прогноз численности населения государства-члена.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели личного потребления картофеля и продуктов его переработки населением государства-члена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с помощью следующих расчетных и экспертных методов:
среднедушевое потребление картофеля и продуктов его переработки населением государства-члена прогнозируется на основе зависимости от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена с применением методов, указанных в приложении № 3 к настоящей методологии;
реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимаются в соответствии с прогнозами социально-экономического развития государства-члена;
численность населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимается в соответствии с демографическими прогнозами государства-члена.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
В позиции 6 отражается общий объем вывоза картофеля и продуктов его переработки, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки картофеля и продуктов его переработки в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза картофеля и продуктов его переработки (ОВВк) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВк = ∑k ВВкk + Эк,
где:
ВВкk – прогноз вывоза картофеля и продуктов его переработки в k-е государство-член;
Эк – экспорт картофеля и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза картофеля и продуктов его переработки в государства-члены и экспортных поставок картофеля и продуктов его переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы картофеля и продуктов его переработки в государстве-члене и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков картофеля и продуктов его переработки, включая соотношение цен на картофель и продукты его переработки на национальном рынке и в основных государствах – потребителях картофеля и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки (Испк) определяется по формуле:
Испк = Ск + Кк + ПДк + ПОк + ЛПк + ВВк + Эк,
где:
Ск – производственное потребление картофеля на семена;
Кк – производственное потребление картофеля на корм скоту и птице;
ПДк – переработка картофеля на непищевые цели;
ПОк – потери картофеля и продуктов его переработки;
ЛПк – личное потребление картофеля и продуктов его переработки;
ВВк – вывоз картофеля и продуктов его переработки в государства-члены;
Эк – экспорт картофеля и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам картофеля и продуктов его переработки у сельскохозяйственных производителей, на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Прогноз запасов картофеля и продуктов его переработки на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов картофеля и продуктов его переработки в государстве-члене и их внутреннего использования;
формирования необходимых запасов картофеля и продуктов его переработки для удовлетворения потребности в картофеле и продуктах его переработки до урожая следующего года;
данных о наличии и развитии в государстве-члене мощностей по хранению картофеля.
VIII. Прогнозный баланс спроса и предложения яиц и яйцепродуктов

Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансына сандық мәндегі жұмыртқаның барлық түрі (млн. дана) және осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша сандық мәндегі жұмыртқаға қайта есептегендегі жұмыртқа өнімдері (ЕАЭО СЭҚ ТН 0407 және 0408 кодтары) қосылады.
Есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің запастары бойынша деректер қамтылады.
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Жұмыртқа өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында жұмыртқа өндіру қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жұмыртқа өндіру көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мал шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
тауықтардың орташа жылдық саны, өнімділігі (бір мекиен тауықтың орта есеппен жұмыртқа салғыштығы) және жұмыртқа өндіру туралы деректер қамтылуы;
жұмыртқа өндірудің болжамды көлемі (Пя) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
Пя = Мя × v + пя,
мұнда:
Мя – тауықтардың жоспарланатын орташа жылдық саны;
v – бір мекиен тауықтың орта есеппен жұмыртқа салғыштығы;
пя – құстардың басқа түрлерінің жұмыртқаларын өндіру.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде құстардың орташа жылдық санының көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Осы болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
құс шаруашылығының азық-түлік базасының ағымдағы және болжанатын жай-күйі;
қаралып отырған кезеңде құс шаруашылығын дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар.
Өнімділік көрсеткіштері (бір мекиен тауықтың орта есеппен жұмыртқа салғыштығы) соңғы 3 жылдағы орташа мән ретінде айқындалуы және құс шаруашылығының өнімділігін арттыру бойынша мүше мемлекеттердің жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып түзетілуі мүмкін.
Жұмыртқа өндірудің болжамды көлемдерінде құстардың басқа түрлерінің жұмыртқаларын өндіру есепке алынады.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында жұмыртқа өндіруді есептеу шаруашылықтардың әрбір санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВя) мына формула бойынша айқындалады:
ОВя = ∑k Bяk + Ия,
мұнда:
Вяk – k мүше мемлекеттен жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкелу болжамы;
Ия – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Мүше мемлекеттерден жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкелудің және жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Болжамды деректерді есептеу кезінде сондай-ақ мүше мемлекеттің жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне болжанатын қажеттілігі назарға алынады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Реся) мына формула бойынша айқындалады:
Реся = Зня + Пя + Вя + Ия,
мұнда:
Зня – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің запастары (жыл басында);
Пя – жұмыртқаның барлық түрін өндіру;
Вя – мүше мемлекеттерден жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкелу;
Ия – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
ауыл шаруашылығында
5-позицияның "ауыл шаруашылығында" кіші субпозициясында ауыл шаруашылығы өндірушілерінде жем-шөпке және инкубацияға жұмыртқа шығысы бойынша деректер көрсетіледі.
Жұмыртқаларды өндірістік тұтыну болжамы алдыңғы жылдардағы деректердің негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен есептелуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
соның ішінде:
тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу
5-позицияның "тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу" кіші субпозициясына тағамдық емес өнім өндіру үшін қайта өңделетін жұмыртқалар бойынша деректер жатады.
Жұмыртқаларды тағамдық емес мақсаттарға қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткішті есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыларда жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарының шығындары бойынша) деректер көрсетіледі.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
Жеке тұтыну қоры құрамында (5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясы) жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің барлық түрлері бойынша деректер ескеріледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мүше мемлекет халқының жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін тұтынуының болжамды көлемі (ЛПя) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
ЛПя = СПя × Ч,
мұнда:
СПя – мүше мемлекет халқының жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда болжамды тұтынуы;
Ч – мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мүше мемлекет халқының жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін жеке тұтыну көрсеткіштері мынадай есептік және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалады:
мүше мемлекет халқының жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы әдіснамаға № 3 қосымшада көрсетілген әдістер көмегімен мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістеріне тәуелділігі негізінде болжанады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мүше мемлекеттің әлеуемттік-экономикалық даму болжамдарына сәйкес қабылданады;
ағымдағы жылға және кейінгі 2 жылға мүше мемлекет халқының мүше мемлекеттердің демографиялық болжамдарына сәйкес қабылданады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВя) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВя = ∑k ВВяk + Эя,
мұнда:
ВВяk – k мүше мемлекетке жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін әкету болжамы;
Эя – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Болжамды деректерді есептеу кезінде сондай-ақ мүше мемлекетте жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану назарға алынады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испя) мына формула бойынша айқындалады:
Испя = Кя + ПДя + ПОя + ЛПя + ВВя + Эя,
мұнда:
Кя – ауыл шаруашылығында жұмыртқаны өндірістік тұтыну;
ПДя – тағамдық емес мақсаттарға жұмыртқаны қайта өңдеу;
ПОя – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің шығындары;
ЛПя – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін жеке тұтыну;
ВВя – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Эя – жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме және бөлшек сауда ұйымдарында жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің запастары бойынша деректер қамтылады.
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің жыл соңындағы запастарының болжамы мыналар:
мүше мемлекетте жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі тұтыну;
тұтыну нарығында жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің қажетті запастарын қалыптастыру ескеріле отырып есептеледі.
IX. Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

В прогнозный баланс спроса и предложения яиц и яйцепродуктов включаются яйца всех видов в количественном выражении (млн. штук) и яйцепродукты (коды 0407 и 0408 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на яйца в количественном выражении по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиций 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам яиц и яйцепродуктов у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Данные по запасам яиц и яйцепродуктов на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства яиц (позиция 2) включается производство яиц в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Показатели производства яиц на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития животноводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
включать в себя прогнозные данные о среднегодовом поголовье кур, продуктивности (средней яйценоскости одной курицы-несушки) и производстве яиц;
определять прогнозируемый объем производства яиц (Пя) по формуле:
Пя = Мя × v + пя,
где:
Мя – планируемое среднегодовое поголовье кур;
v – средняя яйценоскость одной курицы-несушки;
пя – производство яиц других видов птиц.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели среднегодового поголовья кур прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете данных прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
текущее и прогнозируемое состояние кормовой базы птицеводства;
крупные инвестиционные проекты по развитию птицеводства, реализуемые в рассматриваемом периоде.
Показатели продуктивности (средняя яйценоскость одной курицы-несушки) могут быть определены как средние значения за последние 3 года и скорректированы с учетом планируемых мероприятий государств-членов по повышению продуктивности птицеводства.
В прогнозных объемах производства яиц учитывается производство яиц других видов птиц.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет производства яиц может быть проведен отдельно по каждой категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза яиц и яйцепродуктов, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки яиц и яйцепродуктов из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза яиц и яйцепродуктов (ОВя) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВя = ∑k Bяk + Ия,
где:
Вяk – прогноз ввоза яиц и яйцепродуктов из k-го государства-члена;
Ия – импорт яиц и яйцепродуктов (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза яиц и яйцепродуктов из государств-членов и импортных поставок яиц и яйцепродуктов могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание прогнозируемые потребности государства-члена в яйцах и яйцепродуктах.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов (Реся) определяется по формуле:
Реся = Зня + Пя + Вя + Ия,
где:
Зня – запасы яиц и яйцепродуктов (на начало года);
Пя – производство яиц всех видов;
Вя – ввоз яиц и яйцепродуктов из государств-членов;
Ия – импорт яиц и яйцепродуктов (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
Подсубпозиция "в сельском хозяйстве" позиции 5 отражает данные по расходу яиц у сельскохозяйственных производителей на корм и инкубацию.
Прогноз производственного потребления яиц может быть рассчитан с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
К подсубпозиции "переработка на непищевые цели" позиции 5 относятся данные по яйцам, перерабатываемым для производства непищевой продукции.
Прогнозирование объемов переработки яиц на непищевые цели производится с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 отражает данные по потерям яиц и яйцепродуктов на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций оптовой и розничной торговли).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь яиц и яйцепродуктов.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В составе фонда личного потребления (субпозиция "личное потребление" позиции 5) учитываются данные по всем видам яиц и яйцепродуктов.
Показатели личного потребления яиц и яйцепродуктов на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут определять прогнозируемый объем потребления яиц и яйцепродуктов (ЛПя) населением государства-члена по формуле:
ЛПя = СПя × Ч,
где:
СПя – прогнозируемое среднедушевое потребление яиц и яйцепродуктов населением государства-члена;
Ч – прогноз численности населения государства-члена.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели личного потребления яиц и яйцепродуктов населением государства-члена на текущий год и 2 прогнозных года определяются с применением следующих расчетных и экспертных методов:
среднедушевое потребление яиц и яйцепродуктов населением государства-члена прогнозируется на основе зависимости от реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена с помощью методов, указанных в приложении № 3 к настоящей методологии;
реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимаются в соответствии с прогнозами социально-экономического развития государства-члена;
численность населения государства-члена на текущий год и 2 последующих года принимается в соответствии с демографическими прогнозами государств-членов.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза яиц и яйцепродуктов, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки яиц и яйцепродуктов в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза яиц и яйцепродуктов (ОВВя) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВя = ∑k ВВяk + Эя,
где:
ВВяk – прогноз вывоза яиц и яйцепродуктов в k-е государство-член;
Эя – экспорт яиц и яйцепродуктов (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза яиц и яйцепродуктов в государства-члены и экспортных поставок яиц и яйцепродуктов могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание прогнозируемые ресурсы яиц и яйцепродуктов в государстве-члене и их внутреннее использование.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов (Испя) определяется по формуле:
Испя = Кя + ПДя + ПОя + ЛПя + ВВя + Эя,
где:
Кя – производственное потребление яиц в сельском хозяйстве;
ПДя – переработка яиц на непищевые цели;
ПОя – потери яиц и яйцепродуктов;
ЛПя – личное потребление яиц и яйцепродуктов;
ВВя – вывоз яиц и яйцепродуктов в государства-члены;
Эя – экспорт яиц и яйцепродуктов (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам яиц и яйцепродуктов у сельскохозяйственных производителей, на предприятиях-изготовителях, в организациях оптовой и розничной торговли.
Прогноз запасов яиц и яйцепродуктов на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов яиц и яйцепродуктов в государстве-члене и их внутреннего использования;
формирования необходимых запасов яиц и яйцепродуктов на потребительском рынке.
IX. Прогнозный баланс спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки

Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында бау-бақша дақылдарының және осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша бау-бақша дақылдарының шикізатына қайта есептегендегі оларды қайта өңдеу өнімдерінің (ЕАЭО СЭҚ ТН 0702 00 000, 0703, 0704, 0705, 0706, 0707 00, 0708, 0709, 0710, 0711, 0712, 0713, 0807, 2001, 2002, 2004, 2005, 2009 кодтары) түсім көздері мен пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі.
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдері бойынша есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда басқа да ұйымдарда бау-бақша дақылдарының запастары бойынша деректер қамтылады.
Бау-бақша дақылдарының жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Бау-бақша дақылдарын өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында бау-бақша дақылдарының жалпы түсімі қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға бау-бақша дақылдарының жалпы түсімінің көрсеткіштері ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мүше мемлекеттердің өсімдік шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
түрлер бойынша бау-бақша дақылдарының түсім көрсеткіштері қамтылуы;
егістік алқаптар, бау-бақша дақылдарының шығымдылғы және жалпы түсімі туралы болжамды деректер қамтылуы;
бау-бақша дақылдарының болжамды жалпы түсімі (По) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
По = Ро× Уо,
мұнда:
Ро – бау-бақша дақылдарының жоспарланатын егістік алаңы;
Уо – бау-бақша дақылдарының жоспарланатын шығымдылығы.
Бау-бақша дақылдарының егістік алқаптарының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
бау-бақша дақылдарының жоспарланатын егіс айналымы;
жер алқаптарын, соның ішінде тыңайған жерлерді жырту есебінен болжамды өзгерту;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын бау-бақша дақылдарының өндірісін дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
бау-бақша дақылдарының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде бау-бақша дақылдары шығымдылығының көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Бау-бақша дақылдарының шығымдылығын болжауды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
тыңайтқыштарды енгізудің жоспарланатын деңгейі;
бау-бақша дақылдары тұқымдарының сапасы;
өсімдік шаруашылығы өнімдерін өсірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында бау-бақша дақылдарының жалпы түсімін есептеу әрбір дақыл мен шаруашылықтар санаттары бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және бау-бақша үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВо) мына формула бойынша айқындалады:
ОВо = ∑k Воk + Ио,
мұнда:
Воk – k мүше мемлекеттен бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін әкелу болжамы;
Ио – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелудің және бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін жеткізуші – негізгі мемлекеттерден бау-бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресо) мына формула бойынша айқындалады:
Ресо = Зно + По + Во + Ио,
мұнда:
Зно – бау-бақша дақылдарының жыл басындағы запастары;
По – бау-бақша дақылдарын өндіру;
Во – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Ио – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
5-позицияда азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеуге бау-бақша дақылдарының шығысы бойынша деректер, шығындар және жеке тұтыну бойынша деректер қамтылады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда бау-бақша дақылдарының шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың, сауда-саттық ұйымдары мен басқа да ұйымдардың шығындары бойынша) деректер қамтылады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
Шығындар болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің бау-бақша дақылдары шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
Жеке тұтыну қорының құрамына (5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясы) үй шаруашылықтарына шикі күйінде түсетін бау-бақша дақылдары бойынша деректер қосылады және қайта өңделген күйінде тұтынылатын бау-бақша дақылдары бойынша деректер қамтылмайды.

Прогнозный баланс спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (коды 0702 00 000, 0703, 0704, 0705, 0706, 0707 00, 0708, 0709, 0710, 0711, 0712, 0713, 0807, 2001, 2002, 2004, 2005, 2009 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на сырые овоще-бахчевые культуры по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год по овощебахчевым культурам и продуктам их переработки рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиций 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам овоще-бахчевых культур у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях и других организациях.
Данные по запасам овоще-бахчевых культур на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства овоще-бахчевых культур (позиция 2) включается валовой сбор овоще-бахчевых культур в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Показатели валового сбора овоще-бахчевых культур на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития растениеводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
содержать показатели по сбору овоще-бахчевых культур по видам;
включать в себя прогнозные данные о посевных площадях, урожайности и валовом сборе овоще-бахчевых культур;
определять прогнозируемый валовой сбор овоще-бахчевых культур (По) по формуле:
По = Ро× Уо,
где:
Ро – планируемая посевная площадь овоще-бахчевых культур;
Уо – прогнозируемая урожайность овоще-бахчевых культур.
При расчете прогноза посевных площадей овоще-бахчевых культур также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый севооборот сельскохозяйственных культур;
предполагаемая трансформация земельных угодий, в том числе за счет распашки залежей;
крупные инвестиционные проекты по развитию производства овоще-бахчевых культур, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков овоще-бахчевых
культур.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели урожайности овоще-бахчевых культур прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете прогноза урожайности овоще-бахчевых культур также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый уровень внесения удобрений;
качество семян овоще-бахчевых культур;
внедрение интенсивных технологий выращивания продукции растениеводства.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет валового сбора овоще-бахчевых культур может быть проведен отдельно по каждой культуре и категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, в крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки овощебахчевых культур из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (ОВо) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВо = ∑k Воk + Ио,
где:
Воk – прогноз ввоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки из k-го государства-члена;
Ио – импорт овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки из государств-членов и импортных поставок овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в овоще-бахчевых культурах и продуктах их переработки;
конъюнктура национального и мирового рынков овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки, включая соотношение цен на овоще-бахчевые культуры и продукты их переработки на национальном рынке и у основных государств – поставщиков овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (Ресо) определяется по формуле:
Ресо = Зно + По + Во + Ио,
где:
Зно – запасы овоще-бахчевых культур на начало года;
По – производство овоще-бахчевых культур;
Во – ввоз овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки из государств-членов;
Ио – импорт овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозных балансов спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
Позиция 5 включает в себя данные по расходу овоще-бахчевых культур на переработку на продовольственные цели, данные по потерям и личному потреблению.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям овоще-бахчевых культур на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций торговли и других организаций).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь овоще-бахчевых культур.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В состав фонда личного потребления (субпозиция "личное потребление" позиции 5) включаются данные по овоще-бахчевым культурам, которые поступают в домашние хозяйства в сыром виде, и не включаются данные по овоще-бахчевым культурам, потребляемым в переработанном виде.

Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға бау-бақша дақылдарын жеке тұтыну көрсеткіштері соңғы 3 жыл үшін орташа мән ретінде айқындалуы мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВо) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВо = ∑k ВВоk + Эо,
мұнда:
ВВоk – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекетке әкету болжамы;
Эо – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде бау-бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің экспортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждар мөлшерінің өзгеруі, эмбарго енгізу және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испз) мына формула бойынша айқындалады:
Испо = Ко + ПОо + ЛПо + ВВо + Эо,
мұнда:
Ко – бау-бақша дақылдарын мал мен құс азығына өндірістік тұтыну;
ПОо – бау-бақша дақылдарының шығындары;
ЛПо – бау-бақша дақылдарын жеке тұтыну;
ВВо – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Эо – бау-бақша дақылдары мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, сауда кәсіпорындары мен өзге де ұйымдарда бау-бақша дақылдарының запастары бойынша деректер қамтылады.
Бау-бақша дақылдарының жыл соңындағы запастарының болжамын есептеу кезінде мынадай факторлар назарға алынады:
бау-бақша дақылдарының болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
келесі жылғы шығымдылыққа дейін бау-бақша дақылдарына қажеттілікті қанағаттандыру үшін запастардың қажетті көлемін қалыптастыру;
ұлттық нарықта және бау-бақша дақылдарын тұтынушы – негізгі мемлекеттерде бау-бақша дақылдарына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, бау-бақша дақылдарының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
қойма шаруашылығының болуы және оның қуаттылығын дамыту туралы деректер.
X. Жеміс-жидектер, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

Показатели личного потребления овоще-бахчевых культур на текущий год и 2 прогнозных года могут быть определены как среднее значение за последние 3 года.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (ОВВо) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВо = ∑k ВВоk + Эо,
где:
ВВоk – прогноз вывоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки в k-е государство-член;
Эо – экспорт овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки в государства-члены и экспортных поставок овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки, включая соотношение цен на овоще-бахчевые культуры и продукты их переработки на национальном рынке и в основных государствах – потребителях овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся экспорта овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (изменения в размерах таможенных пошлин, введение эмбарго и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозных балансов спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (Испз) определяется по формуле:
Испо = Ко + ПОо + ЛПо + ВВо + Эо,
где:
Ко – производственное потребление овоще-бахчевых культур на корм скоту и птице;
ПОо – потери овоще-бахчевых культур;
ЛПо – личное потребление овоще-бахчевых культур;
ВВо – вывоз овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки в государства-члены;
Эо – экспорт овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам овоще-бахчевых культур у сельскохозяйственных производителей, предприятий торговли и других организаций.
При расчете прогноза запасов овоще-бахчевых культур на конец года принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы овоще-бахчевых культур и их внутреннее использование;
формирование необходимых объемов запасов для удовлетворения потребности в овоще-бахчевых культурах до урожая следующего года;
конъюнктура национального и мирового рынков овоще-бахчевых культур, включая соотношение цен на овоще-бахчевые культуры на национальном рынке и в основных государствах – потребителях овоще-бахчевых культур;
данные о наличии и развитии мощностей складского хозяйства.
X. Прогнозный баланс спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки

Жеміс-жидектерге, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында жеміс-жидектердің және осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша жеміс-жидек шикізатына қайта есептегендегі оларды қайта өңдеу өнімдерінің түсім көздері мен пайдалану бағыттары (ЕАЭО СЭҚ ТН 0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809, 0810, 0811, 0812, 0813, 2001 90 910 0, 2006 00, 2007, 2008 және 2009 кодтары) бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі.
Жеміс-жидектер, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдері бойынша есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Жеміс-жидектерге, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда басқа да ұйымдарда жеміс-жидектердің запастары бойынша деректер қамтылады.
Жеміс-жидектердің жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Жеміс-жидектерді өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында жеміс-жидектердің жалпы түсімі қосылады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жеміс-жидектердің жалпы түсімінің көрсеткіштері ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мүше мемлекеттердің өсімдік шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
жеміс-жидектердің шығымдылығын жинау көлемінің көрсеткіштері қамтылуы;
жеміс-жидек екпелері мен жүзім алқаптары, жеміс-жидектердің шығымдылығы мен жалпы түсімі туралы болжамды деректер қамтылуы;
жеміс-жидектердің болжанатын жалпы түсімі (Пз) мына формула бойынша айқындалуы мүмкін:
Пфя = Рфя× Уфя,
мұнда:
Рфя – жеміс-жидек екпелері мен жүзім алқаптарының жоспарланатын алаңдары;
Уфя – жеміс-жидектердің жоспарланатын шығымдылығы.
Жеміс-жидек екпелері мен жүзім алқаптары алаңының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
салу жоспарланған алаңдар;
жер алқаптарын, соның ішінде тыңайған жерлерді жырту есебінен болжамды өзгерту;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын, жеміс-жидектерді өсіруді дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
жеміс-жидектердің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде жеміс-жидектердің шығымдылық көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Жеміс-жидектердің шығымдылығын болжауды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
тыңайтқыштарды енгізудің жоспарланатын деңгейі;
отырғызу материалдарымен қамтамасыз етілуі;
жеміс-жидектерді өсірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында жеміс-жидектердің жалпы түсімін есептеу әрбір дақыл және шаруашылықтар санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВфя) мына формула бойынша айқындалады:
ОВфя = ∑k Вфяk + Ифя,
мұнда:
Вфяk – жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекеттен әкелу болжамы;
Ифя – жеміс-жидектердің, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелудің және жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Бұл болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің жеміс-жидектерге болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және жеміс-жидектерді жеткізуші – негізгі мемлекеттерде жеміс-жидектерге бағалардың арақатынасын қоса алғанда, жеміс-жидектердің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Жеміс-жидектерге, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресфя) мына формула бойынша айқындалады:
Ресфя = Знфя + Пфя + Вфя + Ифя,
мұнда:
Знфя – жеміс-жидектердің жыл басындағы запастары;
Пфя – жеміс-жидектерді өндіру;
Вфя – жеміс-жидектерді, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Ифя – жеміс-жидектердің, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Жеміс-жидектерге, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
5-позицияда азық-түлік мақсаттарына, өндірістік тұтынуға қайта өңдеуге жеміс-жидектердің шығысы бойынша деректер, шығындар және жеке тұтыну бойынша деректер қамтылады.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
шығындар
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда жеміс-жидектердің шығындар бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың, сауда-саттық ұйымдары мен басқа да ұйымдардың шығындары бойынша) деректер қамтылады.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің жеміс-жидектер шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
жеке тұтыну
Жеке тұтыну қорының құрамына (5-позицияның "жеке тұтыну" субпозициясы) үй шаруашылықтарына шикі күйінде түсетін жеміс-жидектер бойынша деректер қосылады және қайта өңделген күйінде тұтынылатын жеміс-жидектер бойынша деректер қосылмайды.

Прогнозный баланс спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования фруктов и ягод и продуктов их переработки (коды 0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809, 0810, 0811, 0812, 0813, 2001 90 910 0, 2006 00, 2007, 2008 и 2009 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на сырые фрукты и ягоды по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год по фруктам и ягодам, а также продуктам их переработки рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиций 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки включает следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам фруктов и ягод у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях и других организациях.
Данные по запасам фруктов и ягод на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства фруктов и ягод (позиция 2) включается валовой сбор фруктов и ягод в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Показатели валового сбора фруктов и ягод на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития растениеводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут:
содержать показатели объемов сбора урожая фруктов и ягод;
включать в себя прогнозные данные о плодово-ягодных насаждениях и виноградниках, урожайности и валовом сборе фруктов и ягод;
определять прогнозируемый валовой сбор фруктов и ягод (Пз) по формуле:
Пфя = Рфя× Уфя,
где:
Рфя – планируемые площади плодово-ягодных насаждений и виноградников;
Уфя – прогнозируемая урожайность фруктов и ягод.
При расчете прогноза площади плодово-ягодных насаждений и виноградников также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемые площади закладки;
предполагаемая трансформация земельных угодий, в том числе за счет распашки залежей;
крупные инвестиционные проекты по развитию выращивания фруктов и ягод, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков фруктов и ягод.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели урожайности фруктов и ягод прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете прогноза урожайности фруктов и ягод также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый уровень внесения удобрений;
обеспеченность посадочным материалом;
внедрение интенсивных технологий выращивания фруктов и ягод.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет валового сбора фруктов и ягод может быть проведен отдельно по каждой культуре и категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, в крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза фруктов и ягод, а также продуктов их переработки, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки фруктов и ягод, а также продуктов их переработки из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза фруктов и ягод, а также продуктов их переработки (ОВфя) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВфя = ∑k Вфяk + Ифя,
где:
Вфяk – прогноз ввоза фруктов и ягод, а также продуктов их переработки из k-го государства-члена;
Ифя – импорт фруктов и ягод, а также продуктов их переработки (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза фруктов и ягод, а также продуктов их переработки из государств-членов и импортных поставок фруктов и ягод, а также продуктов их переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в фруктах и ягодах;
конъюнктура национального и мирового рынков фруктов и ягод, включая соотношение цен на фрукты и ягоды на национальном рынке и у основных государств – поставщиков фруктов и ягод.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки (Ресфя) определяется по формуле:
Ресфя = Знфя + Пфя + Вфя + Ифя,
где:
Знфя – запасы фруктов и ягод на начало года;
Пфя – производство фруктов и ягод;
Вфя – ввоз фруктов и ягод, а также продуктов их переработки из государств-членов;
Ифя – импорт фруктов и ягод, а также продуктов их переработки (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
Позиция 5 включает данные по расходу фруктов и ягод на переработку на продовольственные цели, производственное потребление, данные по потерям и личному потреблению.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
потери
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям фруктов и ягод на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций торговли и других организаций).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь фруктов и ягод.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
личное потребление
В состав фонда личного потребления (субпозиция "личное потребление" позиции 5) включаются данные по фруктам и ягодам, которые поступает в домашние хозяйства в сыром виде, и не включаются данные по фруктам и ягодам, потребляемым в переработанном виде.

Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жеміс-жидектерді жеке тұтыну көрсеткіштері соңғы 3 жыл үшін орташа мән ретінде айқындалуы мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда жеміс-жидектерді, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және жеміс-жидектерді үшінші елдерге экспорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға жеміс-жидектерді әкету көрсеткіштері (ОВВфя) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВфя = ∑k ВВфяk + Эфя,
мұнда:
ВВфяk – жеміс-жидектерді k мүше мемлекетке әкету болжамы;
Эфя – жеміс-жидектер экспорты (сыртқы сауда).
Жеміс-жидектерді мүше мемлекеттерге әкетудің және жеміс-жидектерді экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
жеміс-жидектердің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және жеміс-жидектерді тұтынушы – негізгі мемлекеттерде жеміс-жидектерге бағалардың арақатынасын қоса алғанда, жеміс-жидектердің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің жеміс-жидектердің экспортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждар мөлшерінің өзгеруі, эмбарго енгізу және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Жеміс-жидектерге сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испфя) мына формула бойынша айқындалады:
Испфя = Сфя + ПОфя + ЛПфя + ВВфя + Эфя,
мұнда:
Сфя – жеміс-жидектерді азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу;
ПОфя – жеміс-жидектер шығындары;
ЛПфя – жеміс-жидектерді жеке тұтыну;
ВВфя – жеміс-жидектерді мүше мемлекеттерге әкету;
Эфя – жеміс-жидектер экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде және басқа да ұйымдарда жеміс-жидектердің запастары бойынша деректер қамтылады.
Жеміс-жидектердің жыл соңындағы запастарының болжамын есептеу кезінде мынадай факторлар назарға алынады:
жеміс-жидектердің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
келесі жылғы шығымдылыққа дейін жеміс-жидектертерге қажеттілікті қанағаттандыру үшін қажетті жеміс-жидектердің запастарын қалыптастыру;
ұлттық нарықта және жеміс-жидектерді тұтынушы – негізгі мемлекеттерде жеміс-жидектерге бағалардың арақатынасын қоса алғанда, жеміс-жидектердің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
қойма шаруашылығының болуы және оның қуаттылығын дамыту туралы деректер.
XI. Зығыр талшығы бойынша болжамды баланс

Показатели личного потребления фруктов и ягод на текущий год и 2 прогнозных года могут быть определены как среднее значение за последние 3 года.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза фруктов и ягод, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки фруктов и ягод в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза фруктов и ягод (ОВВфя) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВфя = ∑k ВВфяk + Эфя,
где:
ВВфяk – прогноз вывоза фруктов и ягод в k-е государство-член;
Эфя – экспорт фруктов и ягод (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза фруктов и ягод в государства-члены и экспортных поставок фруктов и ягод могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы фруктов и ягод и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков фруктов и ягод, включая соотношение цен на фрукты и ягоды на национальном рынке и в основных государствах – потребителях фруктов и ягод;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся экспорта фруктов и ягод (изменения в размерах таможенных пошлин, введение эмбарго и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод (Испфя) определяется по формуле:
Испфя = Сфя + ПОфя + ЛПфя + ВВфя + Эфя,
где:
Сфя – переработка фруктов и ягод на продовольственные цели;
ПОфя – потери фруктов и ягод;
ЛПфя – личное потребление фруктов и ягод;
ВВфя – вывоз фруктов и ягод в государства-члены;
Эфя – экспорт фруктов и ягод (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам фруктов и ягод у сельскохозяйственных производителей и других организаций.
При расчете прогноза запасов фруктов и ягод на конец года принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы фруктов и ягод и их внутреннее использование;
формирование необходимых запасов фруктов и ягод для удовлетворения потребности во фруктах и ягодах до урожая следующего года;
конъюнктура национального и мирового рынков фруктов и ягод, включая соотношение цен на фрукты и ягоды на национальном рынке и в основных государствах – потребителях фруктов и ягод;
данные о наличии и развитии мощностей складского хозяйства.
XI. Прогнозный баланс по льноволокну

Зығыр талшығына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында оның түсім көздері және пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі (ЕАЭО СЭҚ ТН 5301 10 000 0, 5301 21 000 0 және 5301 29 000 0 кодтары).
Зығыр талшығы бойынша есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі.
Зығыр талшығына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), дайындаушы кәсіпорындарда және басқа да ұйымдарда зығыр талшығының запастары бойынша деректер қамтылады.
Зығыр талшығының жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Зығыр талшығын өндіру (2-позиция) деп зығыр сабанын өнеркәсіптік қайта өңдеу нәтижесінде зығыр талшығын алу түсініледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда зығыр талшығын, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және зығыр талшығын үшінші елдерден импорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға зығыр талшығын әкелу көрсеткіштері (ОВл) мына формула бойынша айқындалады:
ОВл = ∑k Bлk + Ил,
мұнда:
Влk – зығыр талшығын k мүше мемлекеттен әкелу болжамы;
Ил – зығыр талшығының импорты (сыртқы сауда).
Зығыр талшығын мүше мемлекеттерден әкелудің және зығыр талшығын импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің және сараптамалық әдістердің көмегімен айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің зығыр талшығына болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін жеткізуші – негізгі мемлекеттерде зығыр талшығына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Зығыр талшығына сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресл) мына формула бойынша айқындалады:
Ресл = Знл + Пл + Вл + Ил,
мұнда:
Знл – зығыр талшығының жыл басындағы запастары;
Пл – зығыр талшығын өндіру;
Вл – зығыр талшығын мүше мемлекеттерден әкелу;
Ил – зығыр талшығының импорты (сыртқы сауда).
Зығыр талшығына сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну
шығындар
5-позицияда зығыр талшығын өндірістік тұтынуға жұмсалатын шығыстар мен шығындар бойынша деректер қамтылады.
5-позицияның "өндірістік тұтыну" субпозициясында мата материалдарын өндіруге және басқа да мақсаттарға дайындаушы кәсіпорындар қайта өңдейтін зығыр талшығы бойынша деректер көрсетіледі.
Зығыр талшығын қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Осы болжамды көрсеткішті есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалардың болуы.
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда зығыр талшығының шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінің, дайындаушы кәсіпорындардың және басқа да ұйымдарда шығындар бойынша) деректер қамтылады.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің зығыр талшығының шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда зығыр талшығын, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және зығыр талшығын үшінші елдерге экспорттық жеткізу (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға зығыр талшығын әкету көрсеткіштері (ОВВк) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВл = ∑k ВВлk + Эл,
мұнда:
ВВлk – зығыр талшығын k мүше мемлекетке әкету болжамы;
Эл – зығыр талшығының экспорты (сыртқы сауда).
Зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттегі зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде зығыр талшығы және оны қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, зығыр талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Зығыр талшығына сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испл) мына формула бойынша айқындалады:
Испл = ПТл + ПОл + ВВл + Эл,
мұнда:
ПТл – зығыр талшығын мата өндіруге және басқа да мақсаттарға қайта өңдеу;
ПОл – зығыр талшығының шығындары;
ВВл – зығыр талшығын мүше мемлекеттерге әкету;
Эл – зығыр талшығының экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, дайындаушы кәсіпорындарда және басқа да ұйымдарда зығыр талшығының запастары бойынша деректер қамтылады.
Зығыр талшығының жыл соңындағы запастарының болжамы:
мүше мемлекетте зығыр талшығының болжамды ресурстары және оны ішкі тұтыну;
келесі жылғы шығымдылыққа дейін зығыр талшығына қажеттілікті қанағаттандыру үшін зығыр талшығының қажетті запастарын қалыптастыру;
мүше мемлекетте қайта өңдеу кәсіпорындарының және қойма шаруашылықтарының болуы және оларды дамыту туралы деректер ескеріле отырып есептеледі.
XII. Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

Прогнозный баланс спроса и предложения льноволокна отражают прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям его использования (коды 5301 10 000 0, 5301 21 000 0 и 5301 29 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
Данные за отчетный год по льноволокну рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6).
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения льноволокна включает следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает данные по запасам льноволокна у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на предприятиях-изготовителях и в других организациях.
Данные по запасам льноволокна на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
Под производством льноволокна (позиция 2) понимается получение льноволокна в результате промышленной переработки льнотресты.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза льноволокна, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки льноволокна из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза льноволокна (ОВл) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВл = ∑k Bлk + Ил,
где:
Влk – прогноз ввоза льноволокна из k-го государства-члена;
Ил – импорт льноволокна (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза льноволокна из государств-членов и импортных поставок льноволокна могут определяться с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в льноволокне;
конъюнктура национального и мирового рынков льноволокна и продуктов его переработки, включая соотношение цен на льноволокно на национальном рынке и у основных государств – поставщиков льноволокна и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозных балансов спроса и предложения льноволокна (Ресл) определяется по формуле:
Ресл = Знл + Пл + Вл + Ил,
где:
Знл – запасы льноволокна на начало года;
Пл – производство льноволокна;
Вл – ввоз льноволокна из государств-членов;
Ил – импорт льноволокна (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения льноволокна и включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
Позиция 5 включает данные по расходу льноволокна на производственное потребление и потери.
Субпозиция "производственное потребление" позиции 5 отражает данные по льноволокну, перерабатываемому предприятиями-изготовителями на производство тканых материалов и на другие цели.
Прогнозирование объемов переработки льноволокна производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогнозного показателя также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
наличие инвестиционных проектов по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям льноволокна на всех стадиях от производства до реализации (по потерям сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей и других организаций).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь льноволокна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
В позиции 6 отражается общий объем вывоза льноволокна, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки льноволокна в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза льноволокна (ОВВк) на текущий год и 2 прогнозных года определяются по формуле:
ОВВл = ∑k ВВлk + Эл,
где:
ВВлk – прогноз вывоза льноволокна в k-е государство-член;
Эл – экспорт льноволокна (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза льноволокна и продуктов его переработки в государства-члены и экспортных поставок льноволокна и продуктов его переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы льноволокна и продуктов его переработки в государстве-члене и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков льноволокна и продуктов его переработки, включая соотношение цен на льноволокно и продукты его переработки на национальном рынке и в основных государствах – потребителях льноволокна и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения льноволокна (Испл) определяется по формуле:
Испл = ПТл + ПОл + ВВл + Эл,
где:
ПТл – переработка льноволокна на производство тканей и на другие цели;
ПОл – потери льноволокна;
ВВл – вывоз льноволокна в государства-члены;
Эл – экспорт льноволокна (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает данные по запасам льноволокна у сельскохозяйственных производителей, на предприятиях-изготовителях и в других организациях.
Прогноз запасов льноволокна на конец года рассчитывается с учетом:
прогнозируемых ресурсов льноволокна в государстве-члене и его внутреннего использования;
формирования необходимых запасов льноволокна для удовлетворения потребности в льноволокне до урожая следующего года;
данных о наличии и развитии в государстве-члене мощностей перерабатывающих предприятий и складского хозяйства.
XII. Прогнозный баланс спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки

Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында сандық мәнде былғары шикізатының және осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша сандық мәнде ірі қара малдың терісіне қайта есептегендегі оны қайта өңдеу өнімдерінің (мың дана) (ЕАЭО СЭҚ ТН 4101, 4102, 4103 30 000 0, 4104, 4105, 4106 31 000 0, 4106 32 000 0, 4107 – 4113 кодтары) түсім көздері мен пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі.
Есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде (ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында), өнеркәсіптік қайта өңдеуші және өзге де кәсіпорындар мен ұйымдарда былғары шикізатынің запастары бойынша деректер қамтылады.
Былғары шикізатының жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Былғары шикізатын өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында жануарлардың (ірі қара малдың, ұсақ қара малдың және шошқаның) терісін өндіру қосылады.
Былғары шикізатын өндіру жете өңделгеннен кейінгі санымен есепке алынады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға былғары шикізатын өндіру көрсеткіштері мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мал шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар қамтылуы мүмкін:
қой, ешкі, сиыр және басқалары бойынша көрсеткіштер;
союға арналған жануарлардың саны туралы болжамды деректер;
мына формула бойынша айқындалатын былғары шикізатының болжанатын өндірісі (Пкс):
Пкс = Ркрс+ (kмрс × Рмрс)+ (kсв × Рсв),
мұнда:
Ркрс – союға арналған ірі қара малдың саны;
Рмрс – союға арналған ұсақ қара малдың саны;
Рсв – союға арналған шошқаның саны;

Прогнозный баланс спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования кожевенного сырья и продуктов его переработки в количественном выражении (тыс. штук) (коды 4101, 4102, 4103 30 000 0, 4104, 4105, 4106 31 000 0, 4106 32 000 0, 4107 – 4113 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на шкуры крупного рогатого скота в количественном выражении по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6) Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам кожевенного сырья у сельскохозяйственных производителей (в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения), на промышленных перерабатывающих и иных предприятиях и организациях.
Данные по запасам кожевенного сырья на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства кожевенного сырья (позиция 2) включается производство шкур животных (крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота и свиней) в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Производство кожевенного сырья учитывается в количестве после доработки.
Показатели производства кожевенного сырья на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития животноводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут содержать:
показатели по кожевенному сырью отдельно по овцам, козам, коровам и др.;
прогнозные данные о количестве животных, предназначенных для убоя;
прогнозируемое производство кожевенного сырья (Пкс), определяемое по формуле:
Пкс = Ркрс+ (kмрс × Рмрс)+ (kсв × Рсв),
где:
Ркрс – количество крупного рогатого скота, предназначенного для убоя;
Рмрс – количество мелкого рогатого скота, предназначенного для убоя;
Рсв – количество свиней, предназначенных для убоя;

kмрс – ұсақ қара малдың терісін ірі қара малдың терісіне қайта есептеу коэффициенті (0,5);
kсв – шошқа терісін ірі қара малдың терісіне қайта есептеу коэффициенті (0,75).
Былғары шикізаты өндіруді болжау кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мал басы санының, соның ішінде оның төлдеуінің ұлғаюы есебінен болжанатын ұлғаюы;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын, мал шаруашылығын дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
былғары шикізатының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде былғары шикізатын өндіру көлемінің көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Бір жануардан былғары шикізатын өндіру көлемінің болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
малдың жоспарлы төлдеуі;
дені сау жануарлардың жай-күй;
мал шаруашылығы өнімдерін өндірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында былғары шикізатын өндіруді есептеу шаруашылықтардың әрбір санаты бойынша (кейіннен жинақтай отырып) – ауыл шаруашылығы ұйымдарында, шаруа (фермер) қожалықтарында және халық шаруашылықтарында бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдері үшінші елдерден импорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Болжамды кезеңге былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВкс) мына формула бойынша айқындалады:
ОВкс = ∑n Вксk + Икс,
мұнда:
Вксk – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекеттен әкелу болжамы;
Икс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелудің және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің былғары шикізатына болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін жеткізуші – негізгі мемлекеттерде былғары шикізатына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Рескс) мына формула бойынша айқындалады:
Рескс = Знкс + Пкс + Вкс + Икс,
мұнда:
Знкс – былғары шикізатының жыл басындағы запастары;
Пкс – былғары шикізатын өндіру;
Вкс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Икс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну шығындар
5-позицияда былғары шикізатын өндірістік тұтынуға жұмсау бойынша деректер және шығындар бойынша деректер қамтылады.
Былғары шикізатын өндірістік тұтыну көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндірудің барлық сатысында былғары шикізатының шығындары бойынша (ауыл шаруашылығы өндірушілерінде, дайындаушы кәсіпорындарда, көтерме сауда ұйымдары мен басқа да ұйымдарда шығындар бойынша) деректер қамтылады.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің былғары шикізатының шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Болжамды кезеңге былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВз) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВкс = ∑k ВВксk + Экс,
мұнда:
ВВксk – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекетке әкету болжамы;
Экс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде былғары шикізаты және оны қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің заңнамасының былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспортына қатысты болжамды өзгерістері (кедендік баждар мөлшерінің өзгеруі, эмбарго енгізу және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испкс) мына формула бойынша айқындалады:
Испкс = Скс + ПОкс + ВВкс + Экс,
мұнда:
Скс – өндірістік тұтыну;
ПОкс – былғары шикізатының шығындары;
ВВкс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Экс – былғары шикізаты мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда ауыл шаруашылығы өндірушілерінде және басқа да ұйымдарда былғары шикізатының запастары бойынша деректер қамтылады.
Былғары шикізатының жыл соңындағы запастарының болжамын есептеу кезінде мынадай факторлар назарға алынады:
былғары шикізатының болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
келесі жылға дайындағанға дейін былғары шикізатына қажеттілікті қанағаттандыру үшін былғары шикізатының қажетті запастарын қалыптастыру;
ұлттық нарықта және былғары шикізатын тұтынушы – негізгі мемлекеттерде былғары шикізатына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, былғары шикізатының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
қайта өңдеу кәсіпорындары мен қойма шаруашылықтарының болуы және оларды дамыту туралы деректер.
XIII. Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

kмрс – коэффициент пересчета шкуры мелкого рогатого скота на шкуру крупного рогатого скота (0,5);
kсв– коэффициент пересчета шкуры свиньи на шкуру крупного рогатого скота (0,75).
При расчете прогноза производства кожевенного сырья также принимаются во внимание следующие факторы:
предполагаемое увеличение поголовья скота, в том числе за счет увеличения его приплода;
крупные инвестиционные проекты по развитию животноводства, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков кожевенного
сырья.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели объемов производства кожевенного сырья прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете прогноза объемов производства кожевенного сырья с одного животного также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый приплод скота;
состояние здоровья животных;
внедрение интенсивных технологий производства продукции животноводства.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет производства кожевенного сырья может быть проведен отдельно по каждой категории хозяйств (с последующим суммированием) – в сельскохозяйственных организациях, крестьянских (фермерских) хозяйствах и хозяйствах населения.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза кожевенного сырья и продуктов его переработки, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки кожевенного сырья и продуктов его переработки из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза кожевенного сырья и продуктов его переработки (ОВкс) на прогнозный период определяются по формуле:
ОВкс = ∑n Вксk + Икс,
где:
Вксk – прогноз ввоза кожевенного сырья и продуктов его переработки из k-го государства-члена;
Икс – импорт кожевенного сырья и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза кожевенного сырья и продуктов его переработки из государств-членов и импортных поставок кожевенного сырья и продуктов его переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в кожевенном сырье;
конъюнктура национального и мирового рынков кожевенного сырья и продуктов его переработки, включая соотношение цен на кожевенное сырье на национальном рынке и у основных государств – поставщиков кожевенного сырья и продуктов его переработки.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозных балансов спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки (Рескс) определяется по формуле:
Рескс = Знкс + Пкс + Вкс + Икс,
где:
Знкс – запасы кожевенного сырья на начало года;
Пкс – производство кожевенного сырья;
Вкс – ввоз кожевенного сырья и продуктов его переработки из государств-членов;
Икс – импорт кожевенного сырья и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозных балансов спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
Позиция 5 включает в себя данные по расходу кожевенного сырья на производственное потребление и данные по потерям.
Прогнозирование объемов производственного потребления кожевенного сырья производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям кожевенного сырья на всех стадиях от производства (по потерям у сельскохозяйственных производителей, предприятий-изготовителей, организаций оптовой торговли и других организаций).
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь кожевенного сырья.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза кожевенного сырья и продуктов его переработки, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки кожевенного сырья и продуктов его переработки в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза кожевенного сырья и продуктов его переработки (ОВВз) на прогнозный период определяются по формуле:
ОВВкс = ∑k ВВксk + Экс,
где:
ВВксk – прогноз вывоза кожевенного сырья и продуктов его переработки в k-е государство-член;
Экс – экспорт кожевенного сырья и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза кожевенного сырья и продуктов его переработки в государства-члены и экспортных поставок кожевенного сырья и продуктов его переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы кожевенного сырья и продуктов его переработки и их внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков кожевенного сырья и продуктов его переработки, включая соотношение цен на кожевенное сырье и продукты его переработки на национальном рынке и в основных государствах – потребителях кожевенного сырья и продуктов его переработки;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся экспорта кожевенного сырья и продуктов его переработки (изменения в размерах таможенных пошлин, введение эмбарго и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки (Испкс) определяется по формуле:
Испкс = Скс + ПОкс + ВВкс + Экс,
где:
Скс – производственное потребление;
ПОкс – потери кожевенного сырья;
ВВкс – вывоз кожевенного сырья и продуктов его переработки в государства-члены;
Экс – экспорт кожевенного сырья и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам кожевенного сырья у сельскохозяйственных производителей и других организаций.
При расчете прогноза запасов кожевенного сырья на конец года принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы кожевенного сырья и их внутреннее использование;
формирование необходимых запасов кожевенного сырья для удовлетворения потребности в кожевенном сырье до заготовки следующего года;
конъюнктура национального и мирового рынков кожевенного сырья, включая соотношение цен на кожевенное сырье на национальном рынке и в основных государствах – потребителях кожевенного сырья;
данные о наличии и развитии мощностей перерабатывающих предприятий и складского хозяйства.
XIII. Прогнозный баланс спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки

Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансында мақта талшығының және осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша жете өңделгеннен кейінгі салмақта мақта талшығына қайта есептегендегі оны қайта өңдеу өнімдерінің (ЕАЭО СЭҚ ТН 5201 00, 5202, 5203 00 000 0 кодтары) түсім көздері мен пайдалану бағыттары бойынша болжамды ресурстар көрсетіледі.
Есепті жыл үшін деректер "Әкелу" және "Әкету" көрсеткіштерін (3 және 6-позициялар) қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік статистика органдары (қызметтері) бекітетін әдіснамаларға сәйкес есептеледі. Бұл көрсеткіштер осы әдіснамаға № 4 қосымшада көрсетілген тиісті коэффициенттер бойынша есептеледі.
Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
1. Жыл басындағы запастар
1-позицияда жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында және басқа да ұйымдарда, мақта талшығы иелерінде мақта талшығының запастары бойынша деректер қамтылады.
Мақта талшығының жыл басындағы запастары бойынша деректер 8-позициядан көшіріледі (тиісті алдыңғы жыл үшін бағаннан).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
2. Өндіріс
Мақта талшығын өндіру көлеміне (2-позиция) барлық санаттағы шаруашылықтарда:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында;
шаруа (фермер) қожалықтарында;
халық шаруашылықтарында мақта талшығына қайта есептегендегі шитті мақтаның жалпы түсімі қосылады.
Мақта талшығының жалпы түсімі жете өңделгеннен кейінгі салмағында есепке алынады.
Ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мақта талшығының жалпы түсімінің көрсеткіштері ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларымен және мүше мемлекеттердің өсімдік шаруашылығын дамытудың салалық бағдарламаларымен өзара байланысты ведомстволық болжамдарға сәйкес айқындалады. Ведомстволық болжамдарда мыналар:
мақтаның егістік алаңдары туралы, мақта талшығына қайта есептегендегі шитті мақтаның шығымдылығы мен жалпы түсімі туралы болжамды деректер;
мына формула бойынша айқындалатын мақта талшығының болжанатын жалпы түсімі (Пх), қамтылуы мүмкін:
Пх = Рх× Ух,
мұнда:
Рх – мақтаның жоспарланатын егістік алаңы;
Ух – мақтаның жоспарланатын шығымдылығы (мақта талшығына қайта есептегенде).
Мақтаның егістік алқаптарының болжамын есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
ауыл шаруашылығы дақылдарының жоспарланатын егіс айналымы;
суармалы жерлерді айналымға енгізудің жоспарланатын алаңдары;
қаралып отырған кезеңде іске асырылатын, мақта талшығын өндіруді дамыту жөніндегі ірі инвестициялық жобалар;
мақта талшығының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Тиісті ведомстволық болжамдар болмаған кезде мақта талшығының шығымдылық көрсеткіштері алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістерінің көмегімен болжанады. Мақтаның шығымдылығын болжауды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
тыңайтқыштарды енгізудің жоспарланатын деңгейі;
тұқым сапасы;
өсімдік шаруашылығы өнімдерін өсірудің қарқынды технологияларын енгізу.
Болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру мақсатында мақта талшығының жалпы түсімін есептеу мақта талшығының әрбір иесі бойынша (кейіннен жинақтай отырып) бөлек жүргізілуі мүмкін.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
3. Әкелу – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерден:
____________________
____________________
сыртқы сауда (импорт)
3-позицияда мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерден әкелудің жалпы көлемі (өзара сауда) және мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерден импорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Болжамды кезеңге мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін әкелу көрсеткіштері (ОВх) мына формула бойынша айқындалады:
ОВх = ∑k Вхk + Их,
мұнда:
Вхk – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекеттен әкелу болжамы;
Их – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Мақта талшығын мүше мемлекеттерден әкелудің және мақта талшығын импорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мүше мемлекеттің мақта талшығына болжанатын қажеттілігі;
ұлттық нарықта және мақта талшығын жеткізуші – негізгі мемлекеттерде мақта талшығына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, мақта талшығының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
4. Ресурстардың жиыны
Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша қорытынды (Ресх) мына формула бойынша айқындалады:
Ресх = Знх + Пх + Вх + Их,
мұнда:
Знх – мақта талшығының жыл басындағы запастары;
Пх – мақта талшығын өндіру;
Вх – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерден әкелу;
Их – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы сауда).
Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарының бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
5. Ішкі пайдалану – барлығы
соның ішінде:
өндірістік тұтыну
шығындар
5-позицияда өндірістік тұтынуға мақта талшығының шығыстары бойынша деректер және шығыстар бойынша деректер қамтылады.
Мақта талшығын өндірістік мұқтаждарға қайта өңдеу көлемдерін болжау алдыңғы жылдардың деректері негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер көмегімен жүргізіледі. Болжамды көрсеткіштерді есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
қайта өңдеу кәсіпорындарының болуы және қуаттылық жүктемесі;
қаралып отырған кезеңде жаңа қайта өңдеу кәсіпорындарын құру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту жөніндегі инвестициялық жобалар.
5-позицияның "шығындар" субпозициясында өндіруден өткізуге дейінгі барлық сатыда мақта талшығының шығындары бойынша деректер қамтылады.
Шығын болжамы соңғы 3 жыл ішінде олардың ресурстардағы орташа үлес салмағы және мүше мемлекеттердің мақта талшығы шығынын төмендету жөніндегі жоспарланатын іс-шаралары ескеріле отырып есептеледі.
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
6. Әкету – барлығы
соның ішінде:
өзара сауда – барлығы
соның ішінде мүше мемлекеттерге:
____________________
____________________
сыртқы сауда (экспорт)
6-позицияда мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін, соның ішінде мүше мемлекеттерге әкетудің жалпы көлемі (өзара сауда) және мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін үшінші елдерге экспорттық жеткізулер (сыртқы сауда) көрсетіледі.
Болжамды кезеңге мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін әкету көрсеткіштері (ОВВх) мына формула бойынша айқындалады:
ОВВх = ∑k ВВхk + Эх,
мұнда:
ВВхk – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін k мүше мемлекетке әкету болжамы;
Эх – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкетудің және мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін экспорттық жеткізудің болжамдары алдыңғы жылдардағы деректер негізінде экстраполяциялау әдістері және сараптамалық әдістер қолданыла отырып айқындалуы мүмкін. Осы болжамды есептеу кезінде сондай-ақ мынадай факторлар назарға алынады:
мақта талшығының болжамды ресурстары және оны ішкі пайдалану;
ұлттық нарықта және мақта талшығы және оны қайта өңдеу өнімдерін тұтынушы – негізгі мемлекеттерде мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне бағалардың арақатынасын қоса алғанда, мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
мүше мемлекеттердің мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспортына қатысты заңнамасының болжамды өзгерістері (кедендік баждар мөлшерінің өзгеруі, эмбарго енгізу және өзге де өзгерістер).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
7. Пайдалану жиыны
Мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдеріне сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстарын бөлу бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша қорытынды (Испх) мына формула бойынша айқындалады:
Испх = Кх + ПОх + ВВх + Эх,
мұнда:
Кх – мақта талшығын өндірістік тұтыну;
ПОх – мақта талшығының шығындары;
ВВх – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерін мүше мемлекеттерге әкету;
Эх – мақта талшығы мен оны қайта өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы сауда).
Көрсеткіштің атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл
(болжам)
жыл
(болжам)
8. Жыл соңындағы запастар
8-позицияда мақта талшығының иелерінде, жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарында және басқа да ұйымдарда мақта талшығының запастары бойынша деректер қамтылады.
Мақта талшығының жыл соңындағы запастарының болжамын есептеу кезінде мынадай факторлар назарға алынады:
мақта талшығының болжамды ресурстары және оларды ішкі пайдалану;
қайта өңдеу кәсіпорындарының мақтаға қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін мақта талшығының қажетті запастарын қалыптастыру;
ұлттық нарықта және мақта талшығын тұтынушы – негізгі мемлекеттерде мақта талшығына бағалардың арақатынасын қоса алғанда, мақта талшығының ұлттық және әлемдік нарықтарының конъюнктурасы;
қайта өңдеу кәсіпорындары мен қойма шаруашылықтарының болуы және оларды дамыту туралы деректер.
XIV. Жүн мен оны қайта өңдеу өнімдері бойынша сұраныс пен ұсыныстың болжамды балансы

Прогнозный баланс спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования хлопковолокна и продуктов его переработки (коды 5201 00, 5202, 5203 00 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на хлопковолокно в весе после доработки по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Данные за отчетный год рассчитываются в соответствии с методиками, утверждаемыми органами (службами) государственной статистики государств-членов, за исключением показателей "Ввоз" и "Вывоз" (позиции 3 и 6). Данные показатели рассчитываются по соответствующим коэффициентам, указанным в приложении № 4 к настоящей методологии.
Ресурсная часть (ресурсы) прогнозного баланса спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
Позиция 1 включает в себя данные по запасам хлопковолокна у владельцев хлопковолокна, на предприятиях легкой промышленности и в других организациях.
Данные по запасам хлопковолокна на начало года переносятся из позиции 8 (из столбца за соответствующий предыдущий год).
Наименование показателя
год
(отчет)
год (текущий)
год
(прогноз)
год
(прогноз)
2.
Производство
В объем производства хлопковолокна (позиция 2) включается валовой сбор хлопка-сырца в пересчете на хлопковолокно в хозяйствах всех категорий:
в сельскохозяйственных организациях;
в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
в хозяйствах населения.
Валовой сбор хлопковолокна учитывается в весе после доработки.
Показатели валового сбора хлопковолокна на текущий год и 2 прогнозных года определяются в соответствии с ведомственными прогнозами, взаимоувязанными с государственными программами развития сельского хозяйства и отраслевыми программами развития растениеводства государств-членов. Ведомственные прогнозы могут содержать:
прогнозные данные о посевных площадях хлопчатника, об урожайности и о валовом сборе хлопка-сырца в пересчете на хлопковолокно;
прогнозируемый валовый сбор хлопковолокна (Пх), определяемый по формуле:
Пх = Рх× Ух,
где:
Рх – планируемая посевная площадь хлопчатника;
Ух – прогнозируемая урожайность хлопчатника (в пересчете на хлопковолокно).
При расчете прогноза посевных площадей хлопчатника также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый севооборот сельскохозяйственных культур;
предполагаемые площади ввода в оборот орошаемых земель;
крупные инвестиционные проекты по развитию производства хлопковолокна, реализуемые в рассматриваемом периоде;
конъюнктура национального и мирового рынков хлопковолокна.
В случае отсутствия соответствующих ведомственных прогнозов показатели урожайности хлопчатника прогнозируются с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы. При расчете прогноза урожайности хлопчатника также принимаются во внимание следующие факторы:
планируемый уровень внесения удобрений;
качество семян;
внедрение интенсивных технологий выращивания продукции растениеводства.
В целях повышения точности прогнозных оценок расчет валового сбора хлопковолокна может быть проведен отдельно по каждому владельцу хлопковолокна (с последующим суммированием).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
3.
Ввоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе из государств-членов:
____________________
____________________
внешняя торговля (импорт)
Позиция 3 отражает общий объем ввоза хлопковолокна и продуктов его переработки, в том числе из государств-членов (взаимная торговля) и импортные поставки хлопковолокна и продуктов его переработки из третьих стран (внешняя торговля).
Показатели ввоза хлопковолокна и продуктов его переработки (ОВх) на прогнозный период определяются по формуле:
ОВх = ∑k Вхk + Их,
где:
Вхk – прогноз ввоза хлопковолокна и продуктов его переработки из k-го государства-члена;
Их – импорт хлопковолокна и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы ввоза хлопковолокна из государств-членов и импортных поставок хлопковолокна могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые потребности государства-члена в хлопковолокне;
конъюнктура национального и мирового рынков хлопковолокна, включая соотношение цен на хлопковолокно на национальном рынке и у основных государств – поставщиков хлопковолокна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
4.
Итого ресурсов
Итог по ресурсной части (ресурсам) прогнозного баланса спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки (Ресх) определяется по формуле:
Ресх = Знх + Пх + Вх + Их,
где:
Знх – запасы хлопковолокна на начало года;
Пх – производство хлопковолокна;
Вх – ввоз хлопковолокна и продуктов его переработки из государств-членов;
Их – импорт хлопковолокна и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Распределительная часть (использование ресурсов) прогнозных балансов спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
5.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
Позиция 5 включает в себя данные по расходу хлопковолокна на производственное потребление и данные по потерям.
Прогнозирование объемов переработки хлопковолокна в производственных нуждах производится с помощью методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете прогнозных показателей также принимаются во внимание следующие факторы:
наличие и загрузка мощностей перерабатывающих предприятий;
инвестиционные проекты по созданию новых и развитию действующих перерабатывающих предприятий в рассматриваемом периоде.
Субпозиция "потери" позиции 5 включает в себя данные по потерям хлопковолокна на всех стадиях от производства до реализации.
Прогноз потерь рассчитывается с учетом их среднего удельного веса в ресурсах за последние 3 года и планируемых мероприятий государств-членов по снижению потерь хлопковолокна.
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
6.
Вывоз – всего
в том числе:
взаимная торговля – всего
в том числе в государства-члены:
____________________
____________________
внешняя торговля (экспорт)
Позиция 6 отражает общий объем вывоза хлопковолокна и продуктов его переработки, в том числе в государства-члены (взаимная торговля) и экспортные поставки хлопковолокна и продуктов его переработки в третьи страны (внешняя торговля).
Показатели вывоза хлопковолокна и продуктов его переработки (ОВВх) на прогнозный период определяются по формуле:
ОВВх = ∑k ВВхk + Эх,
где:
ВВхk – прогноз вывоза хлопковолокна и продуктов его переработки в k-е государство-член;
Эх – экспорт хлопковолокна и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Прогнозы вывоза хлопковолокна и продуктов его переработки в государства-члены и экспортных поставок хлопковолокна и продуктов его переработки могут определяться с применением методов экстраполяции на основе данных за предыдущие годы и экспертных методов. При расчете данного прогноза также принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы хлопковолокна и его внутреннее использование;
конъюнктура национального и мирового рынков хлопковолокна и продуктов его переработки, включая соотношение цен на хлопковолокно и продукты его переработки на национальном рынке и в основных государствах-потребителях хлопковолокна и продуктов его переработки;
предполагаемые изменения законодательства государств-членов, касающиеся экспорта хлопковолокна и продуктов его переработки (изменения в размерах таможенных пошлин, введение эмбарго и иные изменения).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
7.
Итого использование
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) прогнозного баланса спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки (Испх) определяется по формуле:
Испх = Кх + ПОх + ВВх + Эх,
где:
Кх – производственное потребление хлопковолокна;
ПОх – потери хлопковолокна;
ВВх – вывоз хлопковолокна и продуктов его переработки в государства-члены;
Эх – экспорт хлопковолокна и продуктов его переработки (внешняя торговля).
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
8.
Запасы на конец года
Позиция 8 включает в себя данные по запасам хлопковолокна у владельцев хлопковолокна, предприятий легкой промышленности и других организаций.
При расчете прогноза запасов хлопковолокна на конец года принимаются во внимание следующие факторы:
прогнозируемые ресурсы хлопковолокна и их внутреннее использование;
формирование необходимых запасов хлопковолокна для удовлетворения потребности в хлопкволокне перерабатывающих предприятий;
конъюнктура национального и мирового рынков хлопковолокна, включая соотношение цен на хлопковолокно на национальном рынке и в основных государствах – потребителях хлопковолокна;
данные о наличии и развитии мощностей перерабатывающих предприятий и складского хозяйства.
XIV. Прогнозный баланс спроса и предложения по шерсти и продуктам ее переработки

Yemat = a × Yt + (1 – a) × Yemat-1,
мұнда:
Yemat – t жылғы көрсеткіштің деңгейлестірілген мәні;
Yt – t жылғы көрсеткіштің бастапқы мәні;
a – деңгейлестіру константасы (0,6 – 0,8).
Алдыңғы жылдардағы көрсеткіштің жылжымалы орташа шама көмегімен бірқатар деңгейлестіру мәніне жоғарыда қарастырылған тренд сызықтарын (сызықтық немесе экспоненциалдық) құру әдістері қолданылады. Бұл көрсеткіш ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға алынған тренд сызығының теңдеуі негізінде болжанады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
ауыл шаруашылығы өнімдері,
азық-түлік, зығыр талшығы,
былғары шикізаты, мақта
талшығы мен жүн бойынша
сұранысы мен ұсынысының
болжамды баланстарын есептеу
әдіснамасына
№ 3 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер халқының тамақ өнімдерін жан басына шаққанда орта есеппен тұтынуын болжау ӘДІСТЕРІ
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) халқының тамақ өнімдерін тұтынуын болжау мақсатында тәуелсіз өзгермелі (мүше мемлекет халқының нақты қолда бар ақшалай кірістері) және тәуелді өзгермелі (мүше мемлекет халқының тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққандағы тұтынуы) арасындағы байланыс параметрлерін айқындайтын регрессиялық әдістер (регрессия теңдеуі) пайдаланылуы мүмкін.
Сызықтық регрессия үшін теңдеу мынадай түрге ие болады:
СПit= ai х Дб хdt + bi
Чt
мұнда:
СПit – t жылы мүше мемлекет халқының i тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы;
Дб – мүше мемлекет халқының базалық жылдағы ақшалай кірістері (қаралатын ретроспективті кезеңінің бірінші жылы);
dt – t жылы мүше мемлекет халқының базалық жылға қолда бар нақты ақшалай кірістері;
Чt – t жылы мүше мемлекет халқының саны;
ai, bi – і тамақ өнімі үшін сызықтық регрессия коэффициенттері.
Алдыңғы жылдардағы мүше мемлекеттер халқының тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы, олардың ақшалай кірістері мен саны туралы деректердің негізінде (есеп айырысулар үшін кемінде 10 жылдың бірқатар деректерін пайдалану ұсынылады) ең кіші квадрат әдісімен сызықтық регрессия коэффициенттері айқындалады (сызықтық регрессия коэффициенттерін айқындау үшін Microsoft Excel талдау аспаптарынан "Регрессия" деректерді талдау аспабы пайдаланылуы мүмкін).
Мүше мемлекет халқының тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы ағымдағы жылға және болжамды 2 жылға мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарына және демографиялық болжамдарына сәйкес мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері мен санының тиісті мәндері мен алынған регрессия теңдеуі негізінде болжанады.
Мүше мемлекет халқының тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққандағы тұтынуының болжамды есептерінің дәлдігін арттыру мақсатында тамақ өнімдерін тұтыну бөлігінде мүше мемлекет халқының тұтынушылық әрекетінің мүше мемлекет халқының алатын кірістері деңгейімен өзара байланысын белгілейтін арнайы арнайы экономикалық-математикалық модель пайдаланылуы мүмкін.
Мүше мемлекет халқының тамақ өнімдерін тұтынуының орта есеппен жан басына шаққандағы болжамды көлемін есептеуге негіз болған статистикалық материалда:
мүше мемлекет халқының дицельдік (тұтынушылық) топтары бойынша есепті (базалық) жылы тамақ өнімдерінің әрбір түрін тұтынуы (үй шаруашылықтары бюджеттерін ішінара зерттеп-қарау материалдары бойынша);
есепті (базалық) жылы орта есеппен жан басына шаққандағы ақшалай кіріс деңгейі бойынша мүше мемлекет халқын бөлу;
есепті жылы мүше мемлекет халқының саны қамтылады.
Базалық жылы әрбір дицельдік (тұтынушылық) топ үшін кіріс интервалдары орта есеппен жан басына шаққандағы кірістер бойынша мүше мемлекет халқын бөлудің статистикасы негізінде есептеу арқылы айқындалады.
Егер болжамды кезең ішінде мүше мемлекет халқының кірістері өсетін болса, онда мүше мемлекет халқының бір бөлігін кірісі барынша жоғары топқа көшіру (базалық жыл үшін белгіленген шекараларда) жүргізіледі. Бұл ретте бір кірістік топ шеңберінде мүше мемлекет халқының тұтынушылық әрекеті өзгермейтін болып, ал тамақ өнімдерін тұтынудың жалпы өсімі мүше мемлекет халқының бір бөлігін кірісі барынша жоғары топқа көшуімен байланысты болып саналады.
Болжамды кезеңнің әрбір жылы мүше мемлекет халқының і тамақ өнімдерін орта есеппен жан басына шаққанда тұтынуы осы топтардың санына өлшенген, барлық тұтынушылық топтардың осы өнімді тұтынуының барлық деңгейлерінің орташа өлшемді шамасы ретінде айқындалады:
СПit=nСПinб×ЧntЧб, Чб
мұнда:
СПinб – есепті (базалық) жылы мүше мемлекет халқының n тұтынушылық тобында і тамақ өнімін орта есеппен жан басына шаққанда тұтыну;
Чnt – t жылы n тұтынушылық тобының болжамды саны;
Чб – есепті (базалық) жылы мүше мемлекет халқының саны.
Болжамды кезеңнің t жылы мүше мемлекет халқының n тұтынушылық тобының саны мүше мемлекет халқының бір бөлігінің кірісі барынша жоғары топқа кетуі және мүше мемлекет халқының бір бөлігінің ақшалай кірістерінің ұлғаюына байланысты кірісі аздау топтан мүше мемлекет халқының келуі ескеріле отырып айқындалады:
Чnт = Чnб – Иnt + И(n-1)t,
мұнда:
Чnб – базалық жылы n тұтынушылық топтың саны;
Иnt – мүше мемлекет халқының нақты ақшалай кірістерінің берілген өсімі кезінде t жылы n тұтынушылық топтан басқа тұтынушылық топқа өткен мүше мемлекет халқы санының болжамы.
Бір тұтынушылық топтан басқа топқа мүше мемлекет халқының өтуі әрбір кіріс тобы ішінде кірістер бойынша мүше мемлекет халқын тең бөлу туралы гипотеза және нақты кірістер өсімінің болжамды қарқыны негізінде есептеледі:
Иnt=Чnб×ВГnбВГnб- НГnб×1-100dt,
мұнда:
Чnб – базалық жылы n тұтынушылық топтың саны;
ВГnб, НГnб – базалық жылы n тұтынушылық топ үшін кіріс интервалының жоғарғы және төмен шекарасы;
dt – t жылы базалық жылға пайыздармен мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістері.
Осы модель бойынша болжамды бағалаудың дәлдігін арттыру үшін мүше мемлекет халқының түрлі кіріс топтарында ақшалай кірістердің динамикасындағы айырмашылықтардың қосымша есебі жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттарда мүше мемлекет халқын мынадай тұтынушылық топтарға бөлуге болады:
мүше мемлекеттің ақшалай кірістері ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халқы;
мүше мемлекеттің ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан бастап бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер жұмыскерлерінің орташа жалақысының деңгейіне дейінгі ақшалай кірістері бар халқы;
мүше мемлекеттің бюджеттік ұйымдар жұмыскерлерінің орташа жалақысының деңгейінен бастап халықтың орта есеппен жан басына шаққандағы кірісі деңгейіне дейінгі ақшалай кірістері бар халқы;
мүше мемлекеттің ақшалай кірістері халықтың орта есеппен жан басына шаққандағы кірісінен жоғары халқы (кірісі жоғары халық).
Құрылған топтар бойынша мүше мемлекет халқының қолда бар нақты ақшалай кірістерінің өсу болжамдары мынадай деректерге негізделуі мүмкін:
мүше мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарында мүше мемлекет халқының ақшалай кірістерінің өсу көрсеткіштері (номиналды және нақты жалақы, мүше мемлекет халқының ақшалай кірістері (соның ішінде кәсіпкерлік қызметтер, жалақы қоры және әлеуметтік сипаттағы төлемдер) және басқалары;
зейнетақыны, стипендияны және бюджеттік ұйымдар жұмыскерлерінің жалақысын көтерудің жоспарланатын деңгейлері;
таяудағы 3 жылда халықтың нақты кірісін көтеру бойынша жоспарланатын іс-шаралар;
соңғы жылдары мүше мемлекет халқының орташа жалақысының динамикасын талдау.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
ауыл шаруашылығы өнімдері,
азық-түлік, зығыр талшығы,
былғары шикізаты, мақта
талшығы мен жүн бойынша
сұранысы мен ұсынысының
болжамды баланстарын есептеу
әдіснамасына
№ 4 ҚОСЫМША
Қайта өңдеу өнімдерін бастапқы өнімге қайта есептеу КОЭФФИЦИЕНТТЕРІ
Өнімнің атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Қайта есептеу коэффициенті
Ет және ет өнімдері
Сиыр еті мен бұзау еті

Yemat = a × Yt + (1 – a) × Yemat-1,
где:
Yemat – сглаженное значение показателя в году t;
Yt – исходное значение показателя в году t;
a – сглаживающая константа (0,6 – 0,8).
К сглаженному с помощью скользящих средних ряду значений показателя за предыдущие годы применяются рассмотренные выше методы построения линий тренда (линейного или экспоненциального). Значение показателя прогнозируется на текущий год и 2 прогнозных года на основе полученного уравнения линии тренда.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Методологии расчета
прогнозных балансов спроса и
предложения государств –
членов Евразийского
экономического союза по
сельскохозяйственной
продукции, продовольствию,
льноволокну, кожевенному
сырью, хлопковолокну и шерсти
МЕТОДЫ
прогнозирования среднедушевого потребления продуктов питания населением государств – членов Евразийского экономического союза
В целях прогнозирования потребления продуктов питания населением государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) могут использоваться регрессионные методы, определяющие параметры связи (уравнение регрессии) между независимой переменной (реальными располагаемыми денежными доходами населения государства-члена) и зависимой переменной (среднедушевым потреблением продуктов питания населением государства-члена).
Для линейной регрессии уравнение будет иметь следующий вид:
,
где:
СПit – среднедушевое потребление i-го продукта питания населением государства-члена в году t;
Дб – денежные доходы населения государства-члена в базовом году (первом году рассматриваемого ретроспективного периода);
dt – реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена в процентах к базовому году в году t;
Чt – численность населения государства-члена в году t;
ai, bi – коэффициенты линейной регрессии для i-го продукта питания.
На основе данных о среднедушевом потреблении продуктов питания, денежных доходах и численности населения государства-члена за предыдущие годы (для расчетов рекомендуется использовать ряды данных не менее чем за 10 лет) определяются коэффициенты линейной регрессии методом наименьших квадратов (для определения коэффициентов линейной регрессии может быть использован инструмент анализа данных "Регрессия" из инструментов анализа Microsoft Excel).
Среднедушевое потребление продуктов питания населением государства-члена прогнозируется на текущий год и 2 прогнозных года на основе полученного уравнения регрессии и соответствующих значений реальных располагаемых денежных доходов и численности населения государства-члена в соответствии с прогнозами социально-экономического развития и демографическими прогнозами государства-члена.
В целях повышения точности прогнозных расчетов среднедушевого потребления продуктов питания населением государства-члена может использоваться специальная экономико-математическая модель, устанавливающая взаимосвязь потребительского поведения населения государства-члена в части потребления продуктов питания с уровнем получаемых доходов населения государства-члена.
Статистический материал, на основе которого рассчитывается прогнозируемый среднедушевой объем потребления продуктов питания населением государства-члена, включает в себя:
потребление каждого вида продуктов питания в отчетном (базовом) году по децильным (потребительским) группам населения государства-члена (по материалам выборочных обследований бюджетов домашних хозяйств);
распределение населения государства-члена по уровню среднедушевого денежного дохода в отчетном (базовом) году;
численность населения государств-членов в отчетном году.
Интервалы доходов для каждой децильной (потребительской) группы в базовом году определяются расчетным путем на основе статистики распределения населения государства-члена по среднедушевым доходам.
Если в течение прогнозного периода доходы населения государства-члена возрастут, то произойдет переход части населения государства-члена в более высокодоходные группы (в установленных для базового года границах). При этом считается, что потребительское поведение части населения государства-члена в рамках одной доходной группы не изменяется, а общий рост потребления продуктов питания связан с переходом части населения государства-члена в более высокодоходные группы.
Среднедушевое потребление i-го продукта питания населением государства-члена в каждом году прогнозного периода определяется как средневзвешенная величина всех уровней потребления данного продукта всеми потребительскими группами, взвешенное на численность этих групп:
где:
СПinб – среднедушевое потребление i-го продукта питания в n-ой потребительской группе населения государства-члена в отчетном (базовом) году;
Чnt – прогнозируемая численность n-ой потребительской группы в году t;
Чб – численность населения государства-члена в отчетном (базовом) году.
Численность n-ой потребительской группы населения государства-члена в году t прогнозного периода определяется с учетом оттока части населения государства-члена в более высокодоходную группу и притока населения государства-члена из менее высокодоходной группы в связи с увеличением денежных доходов части населения государства-члена:
Чnт = Ч – Иnt + И(n-1)t,
где:
Ч – численность n-ой потребительской группы в базовом году;
Иnt – прогноз численности населения государства-члена, переходящего из n-ой потребительской группы в другую потребительскую группу в году t при заданном росте реальных денежных доходов населения государства-члена.
Переход населения государства-члена из одной потребительской группы в другую рассчитывается на основании гипотезы о равномерном распределении населения государства-члена по доходам внутри каждой доходной группы и прогнозируемых темпов роста реальных доходов:
,
где:
Ч – численность n-ой потребительской группы в базовом году;
ВГnб, НГnб – верхняя и нижняя границы доходного интервала для n-ой потребительской группы в базовом году;
dt – реальные располагаемые денежные доходы населения государства-члена в процентах к базовому году в году t.
Для повышения точности прогнозных оценок по данной модели возможен дополнительный учет различий в динамике денежных доходов в различных доходных группах населения государства-члена. В этих целях население государства-члена можно разделить на следующие потребительские группы:
население государства-члена с денежными доходами ниже величины прожиточного минимума;
население государства-члена с денежными доходами от величины прожиточного минимума до уровня средней заработной платы работников государственных учреждений, финансируемых из бюджета;
население государства-члена с денежными доходами от уровня средней заработной платы работников бюджетных организаций до уровня среднедушевого дохода населения;
население государства-члена с денежными доходами выше среднедушевого дохода населения (высокодоходное население).
Прогнозы роста реальных располагаемых денежных доходов населения государства-члена по сформированным группам могут быть основаны на следующих данных:
показатели роста денежных доходов населения государства-члена в прогнозах социально-экономического развития государства-члена (номинальная и реальная заработная плата, денежные доходы населения государства-члена (в том числе от предпринимательской деятельности, фонд заработной платы и выплаты социального характера) и др.;
планируемые уровни повышения пенсий, стипендий и заработной платы работников бюджетных организаций;
планируемые мероприятия по повышению реальных доходов населения в ближайшие 3 года;
анализ динамики средней заработной платы населения государства-члена за последние годы.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Методологии расчета
прогнозных балансов спроса и
предложения государств –
членов Евразийского
экономического союза по
сельскохозяйственной
продукции, продовольствию,
льноволокну, кожевенному
сырью, хлопковолокну и шерсти
КОЭФФИЦИЕНТЫ
пересчета продуктов переработки в исходный продукт
Наименование продукции
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Коэффициент
пересчета
Мясо и мясопродукты
Говядина и телятина

0702 00 000
1,0
Басты пияз, шалот пияз, сарымсақ, сопақ басты пияз және өзге де пияз текті көкөніс, жаңа піскен немесе тоңазытылған
0703
1,0
Қауданды қырыққабат, түрлі-түсті қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және Brassica тұқымының осыған ұқсас азық болатын көкөністері, жаңа піскен немесе тоңазытылған
0704
1,0
Сәбіз, шалқан, асхана қызылшасы, желкек, тамырлы балдыркөк, шалғам және өзге де осыған ұқсас азық болатын тамырлы жемістер, жаңа піскен немесе тоңазытылған
0706
1,0
Қияр және корнишондар, жаңа піскен немесе тоңазытылған
0707 00
1,0
Жаңа піскен немесе тоңазытылған бұршақты көкөністер
0708
1,0
Жаңа піскен немесе тоңазытылған көкөністер
0709
1,0
Мұздатылған көкөністер
0710 (0710 10 000 0 басқа)
1,3
Қысқа мерзімді сақтауға арналған консервіленген көкөністер (мысалы, күкірттің еселенген тотығы,
тұздықта, күкіртті суда немесе
басқа да уақытша консервіленген тұздықта), бірақ мұндай күйде тағамға тікелей тұтыну үшін жарамсыз консервіленген көкөністер
0711
1,25
Кептірілген көкөністер, тұтас, кесекпен, тіліммен тілінген, ұсақталған немесе ұнтақ түрінде, бірақ одан әрі өңдеуге ұшырамаған
0712 (0712 90 050 0 басқа)
9,0
Егуге арналған кептірілген бұршақ
0713 10 100 0
9,0
Егуге арналған бадана
0713 33 100 0
9,0
Қауындар (қарбызды қоса алғанда) және папайя, жаңа піскен
0807
1,0
Қияр және корнишондар, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2001 10 000 0
1,0
Қантты жүгері, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2001 90 300 0
1,3
Тәтті бұрыш, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2001 90 700 0
1,0
Басты пияз, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2001 90 970 1
1,0
Қызылқауданды қырыққабат және салат қызылшасы, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2001 90 970 2
1,0
Томаттар, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген
2002
1,0
Өзге де көкөністер, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген, мұздатылған
2004 (2004 10 басқа)
1,25
Өзге де көкөністер, сіркесу немесе сіркесу қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген, мұздатылмаған
2005 (2005 20 басқа)
1,25
Томат шырыны
2009 50
1,64
Жеміс-жидектер, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнімдері
Жаңғақтар, жеміс-жидектер, жаңа піскен немесе кептірілген
0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809 және 0810
1,0
Жеміс-жидек шырындары
2009-дан (2009 50 басқа)
1,75
Жаңғақтарды қоса алғанда, жеміс-жидек консервілері
2008-ден
0,85
Кептірілген жеміс-жидектер, жаңғақ қоспалары; қақталған жемістер

0702 00 000
1,0
Лук репчатый, лук шалот, чеснок, лук-порей и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные
0703
1,0
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие или охлажденные
0704
1,0
Морковь, репа, свекла столовая, козлобородник, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные
0706
1,0
Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные
0707 00
1,0
Бобовые овощи свежие или охлажденные
0708
1,0
Овощи свежие или охлажденные
0709
1,0
Овощи замороженные
0710 (кроме 0710 10 000 0)
1,3
Овощи консервированные для кратковременного хранения (например, диоксидом серы,
в рассоле, сернистой воде или
в другом временно консервирующем растворе), но
в таком виде непригодные для непосредственного употребления
в пищу
0711
1,25
Овощи сушеные, целые, нарезанные кусками, ломтиками, измельченные или в виде порошка, но не подвергнутые дальнейшей обработке
0712 (кроме 0712 90 050 0)
9,0
Горох сушеный для посева
0713 10 100 0
9,0
Фасоль сушеная для посева
0713 33 100 0
9,0
Дыни (включая арбузы) и папайя, свежие
0807
1,0
Огурцы и корнишоны, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2001 10 000 0
1,0
Сахарная кукуруза, приготовленная или консервированная с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2001 90 300 0
1,3
Сладкий перец, приготовленный или консервированный с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2001 90 700 0
1,0
Лук репчатый, приготовленный или консервированный с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2001 90 970 1
1,0
Краснокочанная капуста и свекла салатная, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2001 90 970 2
1,0
Томаты, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты
2002
1,0
Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, замороженные
2004 (кроме 2004 10)
1,25
Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, незамороженные
2005 (кроме 2005 20)
1,25
Томатный сок
2009 50
1,64
Фрукты и ягоды, а также продукты их переработки
Орехи, фрукты, ягоды свежие или сушеные
0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809 и 0810
1,0
Соки фруктово-ягодные
из 2009 (кроме 2009 50)
1,75
Консервы плодово-ягодные, включая орехи
из 2008
0,85
Сушеные фрукты и ягоды, смеси орехов; фрукты вяленые