Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы тауарларының биржалық саудасын дамыту саласындағы үйлестірілген саясат туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 8 қарашадағы № 19 ұсынымы.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 94 шешімімен бекітілген Кеден одағына және Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 6-тармағына сәйкес
ауыл шаруашылығы тауарларының биржалық саудасының механизмдерін жетілдіру және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) тауар биржаларын дамыту саласындағы үйлестірілген саясатты іске асыру жөніндегі міндеттерді шешу мақсатында
тауарлардың биржалық саудасының өзіндік ерекшелігін, мүше мемлекеттердің тауар биржаларының мамандануын және Одақ шеңберінде бірыңғай сауданың биржалық кеңістігін құру процесін реттеу мәселелерін пысықтау қажеттігін ескере отырып,
мүше мемлекеттердің кез келгенінің тауар биржаларындағы саудаға мүше мемлекеттердің заңды тұлғалары (фермер қожалықтарын қоса алғанда) мен дара кәсіпкерлерінің тең қол жеткізуін қамтамасыз ету және тауардың биржалық саудасын ұйымдастыру мен дамыту үшін жағдай жасау мақсатында мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру қажеттігін негізге ала отырып,
мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап Одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы тауарларының биржалық саудасын дамыту басымдықтарын айқындауды және Еуразиялық экономикалық комиссияға тауар биржалары мен биржалық сауда саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың қатысуымен дайындалған Одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы тауарларының биржалық саудасын дамыту саласында мүше мемлекеттердің өзара іс-қимыл жасау механизмі мен ынтымақтастық қағидаттарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар жіберуді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян

О скоординированной политике в области развития биржевой торговли сельскохозяйственными товарами в рамках Евразийского экономического союза
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 ноября 2016 года № 19
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 6 плана мероприятий по реализации Концепции согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 21 ноября 2014 г. № 94,
в целях совершенствования механизмов биржевой торговли сельскохозяйственными товарами и решения задач по реализации скоординированной политики в области развития товарных бирж государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз),
учитывая специфику биржевых торгов товарами, специализацию товарных бирж государств-членов и необходимость проработки вопросов регулирования процесса создания единого торгового биржевого пространства в рамках Союза,
исходя из необходимости обеспечения равного доступа юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (включая фермерские хозяйства) государств-членов к торговле на товарных биржах любого из государств-членов и совершенствования нормативных правовых актов государств-членов в целях создания условий для организации и развития товарной биржевой торговли
рекомендует государствам-членам с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Союза определить приоритеты развития биржевой торговли сельскохозяйственными товарами в рамках Союза и направить в Евразийскую экономическую комиссию предложения по формированию механизма взаимодействия и принципов сотрудничества государств-членов в области развития биржевой торговли сельскохозяйственными товарами в рамках Союза, подготовленные с участием товарных бирж и лиц, осуществляющих деятельность в сфере биржевой торговли.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян