Үшінші елдердің аумағына әкетілетін тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер біржақты тәртіппен енгізетін тарифтік емес реттеудің уақытша шараларының сақталуын бақылауды кеден органдарының жүзеге асыруы бөлігінде біркелкі құқық қолдану практикасын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 8 қарашадағы № 21 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 18-бабының 2-тармағына сәйкес
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) кеден органдарының 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 47-бабының негізінде үшінші елдердің аумағына әкетілетін тауарларға қатысты мүше мемлекеттер біржақты тәртіппен енгізетін тарифтік емес реттеудің уақытша шараларының (бұдан әрі – тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шаралары) сақталуын бақылауды жүзеге асыруы бөлігінде біркелкі құқық қолдану практикасын қамтамасыз ету мақсатында
мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап:
1. Тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шараларын енгізуді көздейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдаған кезде:
а) Кеден одағының Кеден кодексінің 3-бабы 3-тармағының ережелерін ескеруді;
б) мұндай нормативтік құқықтық актілер күшіне енгенге дейін кедендік рәсіммен орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкету осы кедендік рәсімдерге сәйкес осындай актілер күшіне енгеннен кейін жүзеге асырылатын тауарларға қатысты тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шаралары қолданылатын-қолданылмайтынын айқындауды;
в) осындай нормативтік құқықтық актілер күшіне енетін күнтізбелік күнді не тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шараларды енгізудің күнтізбелік күнін белгілеуді;
г) тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шаралары үшінші елдердің аумағына әкетілетін тауарларға қатысты қолданылатынын айқындауды,
2. Еуразиялық экономикалық комиссияны тарифтік емес реттеудің біржақты уақытша шараларынның енгізілетіні туралы хабардар еткен кезде мұндай шаралар енгізілетін күнтізбелік күнді көрсетуді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян

О мерах по обеспечению единообразной правоприменительной практики в части осуществления таможенными органами контроля соблюдения временных мер нетарифного регулирования, вводимых государствами членами Евразийского экономического союза в одностороннем порядке в отношении товаров, вывозимых на территории третьих стран
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 ноября 2016 года № 21
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
в целях обеспечения единообразной правоприменительной практики в части осуществления таможенными органами государств - членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) контроля соблюдения временных мер нетарифного регулирования, вводимых государствами-членами в одностороннем порядке в отношении товаров, вывозимых на территории третьих стран, на основании статьи 47 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – односторонние временные меры нетарифного регулирования),
рекомендует государствам-членам с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза:
1. При принятии нормативных правовых актов, предусматривающих введение односторонних временных мер нетарифного регулирования:
а) учитывать положения пункта 3 статьи 3 Таможенного кодекса Таможенного союза;
б) определять, применяются ли односторонние временные меры нетарифного регулирования в отношении товаров, которые помещены под таможенные процедуры до вступления таких нормативных правовых актов в силу и фактический вывоз которых с таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с этими таможенными процедурами осуществляется после вступления таких актов в силу;
в) устанавливать календарную дату вступления таких нормативных правовых актов в силу либо календарную дату введения односторонних временных мер нетарифного регулирования;
г) определять, что односторонние временные меры нетарифного регулирования применяются в отношении товаров, вывозимых на территории третьих стран.
2. При уведомлении Евразийской экономической комиссии о введении односторонних временных мер нетарифного регулирования указывать календарную дату введения таких мер.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян