Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 11 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №3 қосымша) 4, 5, және 7-тармақтарын іске асыру мақсатында және Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ереженің 14-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобы құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобы туралы ереже бекітілсін.
3. Ішкі нарықтар, ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) К.А.Минасян жұмыс тобының жетекшісі болып тағайындалсын.
Жұмыс тобының жетекшісі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұсыныстарына сәйкес жұмыс тобын қалыптастырсын және оның құрамын бекітсін.
4. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден осы Шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде Еуразиялық экономикалық комиссияға өздерінің уәкілетті органдары мен ұйымдарының, бизнес-қоғамдастықтың, ғылыми және қоғамдық ұйымдарының өкілдерін, өзге де тәуелсіз сарапшыларды жұмыс тобының құрамына енгізу жөнінде ұсыныстар жіберуі сұралсын.
5. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 24 қаңтардағы
№ 11 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат
жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды
құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі
жұмыс тобы туралы
ЕРЕЖЕ

О рабочей группе по координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 января 2017 года № 11.
В целях реализации пунктов 4, 5 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и в соответствии с пунктом 14 Положения о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Создать рабочую группу по координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – рабочая группа).
2. Утвердить прилагаемое Положение о рабочей группе по координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Назначить руководителем рабочей группы члена Коллегии (Министра) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям.
Руководителю рабочей группы сформировать в соответствии с предложениями государств – членов Евразийского экономического союза и утвердить состав рабочей группы.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.04.2020 № 56 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 18.01.2022 № 14 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
4. Просить государства – члены Евразийского экономического союза в течение 10 календарных дней с даты вступления настоящего Решения в силу направить в Евразийскую экономическую комиссию предложения по включению представителей своих уполномоченных органов и организаций, бизнес-сообществ, научных и общественных организаций, иных независимых экспертов в состав рабочей группы.
5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 января 2017 г. № 11
ПОЛОЖЕНИЕ о рабочей группе по координации работ, связанных с
созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в
состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
I. Общие положения

1. Осы Ереже Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ереженің (бұдан әрі - Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ереже) 14-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобының (бұдан әрі тиісінше – жұмыс тобы, нормативтік-анықтамалық ақпарат, Одақ) қызмет тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережеде айқындалған мәндерінде қолданылады.
3. Жұмыс тобы бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құруға және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру үшін Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Алқасы жанында құрылады.
4. Жұмыс тобы өз қызметінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты, Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерді, Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
ІІ. Негізгі міндеттер мен функциялар
5. Жұмыс тобы:
а) жаңа анықтамалықтар мен сыныптауыштар әзірлеу, бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу, соның ішінде Комиссияның мүдделі департаменттерінен, бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің пайдаланушылары немесе операторлары болып табылатын Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) уәкілетті органдарынан, мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік (мемлекеттік басқару) органдарынан түсетін жаңа анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеуге байланысты өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстарды қарауды;
б) Комиссия бекітетін бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспарына (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) қосу үшін ұсыныстар дайындауды;
в) бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің операторларын бекітуге байланысты мәселелер бойынша мүше мемлекеттердің ұсыныстарын (ұсынуларын) қарауды және консультациялар өткізуді;
г) бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарын жүргізу және қолдану үшін қажетті ұйымдастырушылық-әдіснамалық және нұсқаушылық-әдістемелік құжаттардың жобаларын әзірлеуді және (немесе) қарауды;
д) бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдану туралы Комиссия ұсынымдарының жобаларын әзірлеуді және (немесе) қарауды;
е) анықтамалықтар мен сыныптауыштарға анықтамалықтар мен сыныптауыштардың кодтарын және олардың бір мағыналы қолданылуы мақсатында позицияларының атауларын және оларда көзделген резервтік позицияларды бұзбайтын жүйелендірудің (сыныптаудың) және жүйелендірушілік (сыныптаушылық) белгілерінің қосымша объектілерін қосу жөніндегі ұсыныстарды, сондай-ақ көрсетілген ұсыныстардың Комиссия бекіткен Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережеге, бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасына және бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарын жүргізу және қолдану үшін әзірленген нұсқаушылық-әдістемелік құжаттардың ережелеріне сәйкес келуін қарауды;
ж) Комиссияның анықтамалықтар мен сыныптауыштарды немесе оларға енгізілетін өзгерістерді бекіту туралы тиісті актілерінің күшіне ену мерзімдері бойынша кейіннен ұсыныстар тұжырымдау мақсатында жаңа анықтамалықтар мен сыныптауыштардың және оларға енгізілетін өзгерістердің қолданысқа ену мерзімдерін белгілеу жөніндегі ұсыныстарды қарауды жүзеге асырады.
ІІІ. Жұмыс тобының құрамы

1. Настоящее Положение разработано в соответствии с пунктом 14 Положения о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 (далее – Положение о единой системе нормативно-справочной информации), и определяет порядок деятельности рабочей группы по координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее соответственно – рабочая группа, нормативно-справочная информация, Союз).
2. Понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Положением о единой системе нормативно-справочной информации.
3. Рабочая группа создается при Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) для координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации.
4. Рабочая группа в своей деятельности руководствуется Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, международными договорами и актами, составляющими право Союза, Положением о единой системе нормативно-справочной информации, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи и функции
5. Рабочая группа осуществляет:
а) рассмотрение предложений по разработке новых справочников и классификаторов, внесению изменений в справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации, в том числе в связи с разработкой нового справочника (классификатора), поступающих от заинтересованных департаментов Комиссии, уполномоченных органов государств – членов Союза (далее – государства-члены), органов государственной власти (государственного управления) государств-членов, являющихся пользователями или операторами единой системы нормативно-справочной информации;
б) подготовку предложений для включения в план мероприятий по формированию и совершенствованию единой системы нормативно-справочной информации, утверждаемый Комиссией (далее – план мероприятий);
в) рассмотрение предложений (представлений) государств-членов и проведение консультаций по вопросам, связанным с утверждением операторов единой системы нормативно-справочной информации;
г) разработку и (или) рассмотрение проектов организационно-методологических и инструктивно-методических документов, необходимых для ведения и применения ресурсов единой системы нормативно-справочной информации;
д) разработку и (или) рассмотрение проектов рекомендаций Комиссии о применении справочников и классификаторов, входящих в состав единой системы нормативно-справочной информации;
е) рассмотрение предложений по включению в справочники и классификаторы дополнительных объектов систематизации (классификации) и систематизирующих (классификационных) признаков, не нарушающих коды и наименования позиций справочников и классификаторов и предусмотренных в них резервных позиций, в целях их однозначного применения, а также оценку указанных предложений на предмет их соответствия Положению о единой системе нормативно-справочной информации, утверждаемой Комиссией методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации, и положениям инструктивно-методических документов, разрабатываемых для ведения и применения ресурсов единой системы нормативно-справочной информации;
ж) рассмотрение предложений по установлению сроков введения в действие новых справочников и классификаторов и вносимых в них изменений в целях последующей выработки предложений по срокам вступления в силу соответствующих актов Комиссии об утверждении справочников и классификаторов или о внесении в них изменений.
III. Состав рабочей группы

6. Жұмыс тобының құрамына:
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен ұйымдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлері, бизнес-қоғамдастықтың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың өкілдері, өзге де тәуелсіз сарапшылар (мүше мемлекеттердің ұсыныстары негізінде);
Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері кіреді.
Жұмыс тобының құрамына Комиссияның құрылымдық бөлімшесінен 2 адамнан аспайтын өкіл кіреді.
7. Жұмыс тобының құрамын жұмыс тобының жетекшісі бекітеді.
8. Ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мәселелері құзыретіне жататын Комиссияның Алқа мүшесі жұмыс тобының жетекшісі (бұдан әрі - жұмыс тобының жетекшісі) болып табылады.
9. Жұмыс тобының жетекшісі:
а) жұмыс тобының қызметіне басшылық жасайды және жұмыс тобына жүктелген міндеттерді орындауды ұйымдастырады;
б) жұмыс тобы отырысының өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды;
в) жұмыс тобы отырысының күн тәртібін бекітеді;
г) жұмыс тобы отырысында төрағалық етеді;
д) жұмыс тобы отырысының хаттамасына және Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ереженің 13-тармағының "г" тармақшасында көзделген қорытындыға қол қояды;
е) жұмыс тобының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де іс-қимылдарды жүзеге асырады.
10. Жұмыс тобы жетекшісінің орынбасарын жұмыс тобының жетекшісі
ақпараттандыру және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мәселелері құзыретіне жататын Комиссия департаментінің лауазымды адамдары мен қызметкерлері болып табылатын жұмыс тобы мүшелері арасынан тағайындайды.
11. Жұмыс тобы жетекшісінің орынбасары жұмыс тобының жетекшісі жоқ кезеңде және (немесе) оның тапсыруы бойынша жұмыс тобы жетекшісінің осы Ереженің 9-тармағында көзделген функцияларын жүзеге асырады.
12. Жұмыс тобының жауапты хатшысын жұмыс тобының жетекшісі жұмыс тобы қызметінің бағыттары жөніндегі мәселелер құзыретіне жататын Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері арасынан тағайындайды.
13. Жұмыс тобының жауапты хатшысы:
а) жұмыс тобы отырысының күн тәртібін әзірлеуді және оны, сондай-ақ отырыстың өткізілетін күнін, уақытын және орнын жұмыс тобының жетекшісімен келісуді;
б) жұмыс тобы отырысының бекітілген күн тәртібі мен оның материалдарын, отырыстың өткізілетін күні, уақыты және орны туралы ақпаратты жұмыс тобының мүшелеріне күнібұрын (отырыс өткізілетін күнге дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей), соның ішінде электрондық түрде жіберуді;
в) жұмыс тобы отырысының хаттамаларын жүргізуді, оларды жұмыс тобының жетекшісіне қол қоюға беруді және хаттамалардың көшірмелерін жұмыс тобының мүшелеріне жіберуді;
г) жұмыс тобы отырысына арналған материалдардың дайындалуына және ұсынылуына бақылау жасауды қамтамасыз етеді.
IV. Жұмыс тәртібі

6. В состав рабочей группы включаются:
должностные лица и сотрудники уполномоченных органов и организаций, представители бизнес-сообществ, научных и общественных организаций, иные независимые эксперты государств-членов (на основании предложений государств-членов);
должностные лица и сотрудники Комиссии.
В состав рабочей группы включается не более 2 представителей от структурного подразделения Комиссии.
7. Состав рабочей группы утверждается руководителем рабочей группы.
8. Руководителем рабочей группы является член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы информатизации и информационно-коммуникационных технологий (далее – руководитель рабочей группы).
9. Руководитель рабочей группы:
а) руководит деятельностью рабочей группы и организует выполнение возложенных на рабочую группу задач;
б) определяет дату, время и место проведения заседания рабочей группы;
в) утверждает повестку дня заседания рабочей группы;
г) председательствует на заседании рабочей группы;
д) подписывает протокол заседания рабочей группы и заключение, предусмотренное подпунктом "г" пункта 13 Положения о единой системе нормативно-справочной информации;
е) осуществляет иные действия, необходимые для обеспечения деятельности рабочей группы.
10. Заместитель руководителя рабочей группы назначается руководителем рабочей группы из числа членов рабочей группы, являющихся должностными лицами или сотрудниками департамента Комиссии, в компетенцию которого входят вопросы информатизации и информационно-коммуникационных технологий.
11. Заместитель руководителя рабочей группы в период отсутствия руководителя рабочей группы и (или) по его поручению осуществляет функции руководителя рабочей группы, предусмотренные пунктом 9 настоящего Положения.
12. Ответственный секретарь рабочей группы назначается руководителем рабочей группы из числа должностных лиц и сотрудников Комиссии, к компетенции которых относятся вопросы по направлениям деятельности рабочей группы.
13. Ответственный секретарь рабочей группы обеспечивает:
а) подготовку и согласование с руководителем рабочей группы повестки дня заседания рабочей группы, а также даты, времени и места его проведения;
б) направление заблаговременно (не позднее чем за 10 рабочих дней до даты проведения заседания) членам рабочей группы утвержденной повестки дня заседания рабочей группы и материалов к ней, а также информации о времени и месте его проведения, в том числе в электронном виде;
в) ведение протоколов заседаний рабочей группы, представление их на подпись руководителю рабочей группы и направление копий протоколов членам рабочей группы;
г) контроль за подготовкой и представлением материалов
к заседанию рабочей группы.
IV. Порядок работы

14. Жұмыс тобы отырысының күн тәртібі жұмыс тобы жетекшісінің және мүшелерінің ұсыныстары бойынша қалыптастырылады. Жұмыс тобы отырысының күн тәртібін қалыптастыру жөніндегі ұсыныстар:
а) мәселенің жалпы сипаттамасын;
б) Комиссия актісінің жобасын;
в) Комиссия актісінің жобасын осы жобада қозғалатын мәселелер бойынша Комиссия үшін ұсынымдар дайындау құзыретіне кіретін Комиссияның тиісті консультативтік органдарының отырыстарында алдын ала, егер мұндай қарау өткізілсе, қараудың нәтижелері туралы ақпаратты;
г) жаңа анықтамалықтар мен сыныптауыштар әзірлеу, бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу жөніндегі, соның ішінде іс-шаралар жоспарына қосуға арналған ұсыныстар түріндегі ұсыныстарды;
д) хаттамалық шешімнің жобасын;
е) қажетті анықтамалық және талдамалық материалдарды қамтуы мүмкін.
15. Жұмыс тобы отырысының күн тәртібіне кіргізілмеген қосымша мәселелерді жұмыс тобының қарауына енгізу жұмыс тобы жетекшісінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
16. Жұмыс тобының мүшелері жұмыс тобының отырыстарына жеке өздері қатысады.
Мүше мемлекеттен жұмыс тобы мүшесінің отырысқа қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, мүше мемлекеттің ұсынысы бойынша отырысқа өзге уәкілетті лауазымды адам қатыса алады.
Комиссиядан жұмыс тобы мүшесінің отырысқа қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, жұмыс тобының мүшесі өкілі болып табылатын Комиссияның құрылымдық бөлімшесі басшысының (басшысының орынбасарының) тапсыруы бойынша жұмыс тобының отырысына Комиссияның құрылымдық бөлімшесінің өзге уәкілетті адамы немесе қызметкері қатыса алады.
17. Жұмыс тобының шешімдері жұмыс тобы отырыстарының хаттамаларымен ресімделеді.
Жұмыс тобының мүшесі жұмыс тобының шешімімен келіспеген кезде қаралып отырған мәселе бойынша айрықша пікірін білдіруге құқылы, ол жұмыс тобы отырысының хаттамасына жазып қойылады.
18. Дайындалған іс-шаралар жоспары, Комиссия актілерінің жобалары (соның ішінде бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына өзгерістер енгізу туралы) алдын ала қарау үшін Ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпаратты қорғау жөніндегі консультативтік комитетке жіберіледі.
19. Жұмыс тобының отырысы әдетте Комиссия үй-жайларында көзбе көз форматта немесе қажет болуына қарай бейне конференция форматында кем дегенде тоқсанына 1 рет өткізіледі.
20. Мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша жұмыс тобының отырыстарына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен ұйымдарының, бизнес-қоғамдастықтарының өкілдері қатыса алады.
Жұмыс тобы жетекшісінің шақыруы бойынша жұмыс тобының отырыстарына Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері қатыса алады.
Мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша не жұмыс тобы жетекшісінің шақыруы бойынша жұмыс тобының отырыстарына мүше мемлекеттердің ғылыми және қоғамдық ұйымдарының өкілдері, сондай-ақ отырыста қаралатын мәселелер құзыретіне жататын мүше мемлекеттердің өзге де тәуелсіз сарапшылары қатыса алады.

14. Повестка дня заседания рабочей группы формируется по предложениям руководителя и членов рабочей группы. Предложения по формированию повестки дня заседания рабочей группы могут включать в себя:
а) общую характеристику вопроса;
б) проект акта Комиссии;
в) информацию о результатах предварительного рассмотрения проекта акта Комиссии на заседаниях соответствующих консультативных органов Комиссии, в компетенцию которых входит подготовка рекомендаций для Комиссии по вопросам, затрагиваемым этим проектом, если такое рассмотрение проводилось;
г) предложения по разработке новых справочников и классификаторов, внесению изменений в справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации, в том числе в виде предложений для включения в план мероприятий;
д) проект протокольного решения;
е) необходимые справочные и аналитические материалы.
15. Внесение на рассмотрение рабочей группы дополнительных вопросов, не включенных в повестку дня заседания рабочей группы, осуществляется по решению руководителя рабочей группы.
16. Члены рабочей группы принимают участие в заседаниях рабочей группы лично.
В случае невозможности участия в заседании члена рабочей группы от государства-члена в заседании может участвовать по предложению государства-члена иное уполномоченное должностное лицо.
В случае невозможности участия в заседании члена рабочей группы от Комиссии по поручению руководителя (заместителя руководителя) структурного подразделения Комиссии, представителем которого является член рабочей группы, в заседании рабочей группы может участвовать иное должностное лицо или сотрудник этого структурного подразделения Комиссии.
17. Решения рабочей группы оформляются протоколами заседаний рабочей группы.
При несогласии с решением рабочей группы член рабочей группы имеет право высказать особое мнение по рассматриваемому вопросу, которое фиксируется в протоколе заседания рабочей группы.
18. Подготовленные план мероприятий, проекты актов Комиссии (в том числе о внесении изменений в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации) направляются для предварительного рассмотрения на Консультативном комитете по информатизации, информационно-коммуникационным технологиям и защите информации.
19. Заседания рабочей группы проводятся, как правило,
в помещениях Комиссии в очном формате или в формате видеоконференции по мере необходимости, но не реже 1 раза в квартал.
20. По предложениям государств-членов в заседаниях рабочей группы могут участвовать представители уполномоченных органов и организаций, бизнес-сообществ государств-членов.
По приглашению руководителя рабочей группы в заседаниях рабочей группы могут участвовать должностные лица и сотрудники Комиссии.
По предложениям государств-членов либо по приглашению руководителя рабочей группы в заседаниях рабочей группы могут участвовать представители научных и общественных организаций государств-членов, а также иные независимые эксперты государств-членов, к компетенции которых отнесены рассматриваемые на заседании вопросы.

21. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен ұйымдарының, Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті өкілдерінің жұмыс тобының отырыстарына қатысуға байланысты шығыстарын жіберуші мүше мемлекеттер көтереді. Бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі операторлары, бизнес-қоғамдастықтары, ғылыми және қоғамдық ұйымдар өкілдерінің, сондай-ақ мүше мемлекеттердің өзге де тәуелсіз сарапшыларының жұмыс тобының отырыстарына қатысуға байланысты шығыстарын жіберуші ұйымдар мен тұлғалар көтереді.
22. Жұмыс тобының жауапты хатшысы жұмыс тобының мүшелеріне жұмыс тобының жетекшісі қол қойған отырыс хаттамасының көшірмесін жұмыс тобының отырысы өткізілген күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей жіберуді қамтамасыз етеді.
23. Жұмыс тобы отырыстарының хаттамалары мен жұмыс тобының қызметіне жататын өзге де құжаттар жұмыс тобының жауапты хатшысында сақталады.
24. Жұмыс тобының қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссияның тиісті құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.

21. Расходы, связанные с участием в заседаниях рабочей группы представителей уполномоченных органов и организаций государств-членов, уполномоченных на взаимодействие с Комиссией, несут направляющие органы государств-членов. Расходы, связанные с участием в заседаниях рабочей группы представителей операторов единой системы нормативно-справочной информации, бизнес-сообществ, научных и общественных организаций, а также иных независимых экспертов государств-членов, несут направляющие организации и лица.
22. Ответственный секретарь рабочей группы обеспечивает направление членам рабочей группы копии протокола заседания, подписанного руководителем рабочей группы, не позднее 5 рабочих дней со дня проведения заседания рабочей группы.
23. Протоколы заседаний рабочей группы и иные документы, относящиеся к деятельности рабочей группы, хранятся у ответственного секретаря рабочей группы.
24. Организационно-техническое обеспечение деятельности рабочей группы осуществляется соответствующими структурными подразделениями Комиссии.