15. Қалыптастырылған электрондық растауды кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасы кеден органы тауарларды шығаруды жүзеге асырған мүше мемлекеттік орталық кеден органының ақпараттық жүйесіне жібереді.
16. Кету органындағы кеден органы сұрататын тауарлар декларациясының тіркеу нөмірі туралы мәліметтер болмаған жағдайда кеден органы тауарларды шығаруды жүзеге асырған мүше мемлекеттік орталық кеден органының ақпараттық жүйесі мұндай мәліметтердің болмауы туралы кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасына хабарлайды.
17. Егер кеден органы тауарларды шығаруды жүзеге асырған мүше мемлекеттің орталық кеден органының ақпараттық жүйесінен тауарлар декларациясының мәліметтері болмауы туралы электрондық жауап алынған жағдайда, соның ішінде Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен кедендік құқық қатынастарды реттеуге сәйкес тауарлар декларациясының электрондық түрінің болмауы себебінен, сондай-ақ егер электрондық жауап электрондық сауал жіберілген сәттен бастап 5 минут ішінде келіп түспеген болса, кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасы Кодекстің 49-тарауында белгіленген тәртіпте шығарған кеден органы көрсетілген сауал келіп түскен сәттен бастап мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ 3 сағаттан кешіктірмей жауапты ұсынуы тиіс құжаттардың және (немесе) мәліметтердің көшірмелерін ұсыну туралы сауалды жібереді.
18. Күтпеген жағдайлар, соның ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде ақаулар орын алған жағдайда кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасы электрондық поштаның немесе факсимильдік байланыстың көмегімен шығарған кеден органына электрондық сауалдың мәліметтерін қамтитын сауалды жібереді.
Шығарған кеден органының лауазымды тұлғасы ақпаратты тексереді және электрондық поштаның немесе факсимильдік байланыстың көмегімен кету орнындағы кеден органына электрондық жауаптың мәліметтерін қамтитын жауапты жібереді және егер кедендік декларациялау жазбаша нысанда жүзеге асырылған болса, шығарған кеден органының белгілері қойылған тауарлар декларациясының сканерленген көшірмелерін қоса тіркейді.
Шығарған кеден органының жауабы кету орнындағы кеден органынан сауал алынған сәттен бастап 6 сағаттан кешіктірілмей, егер сауал шығарған кеден органының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемінде 3 сағат ішінде келіп түскен жағдайда – осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 3 сағаттан кешіктірілмей жіберіледі.
19. Осы Тәртіптің 17 және 18-тармақтарына сәйкес белгіленген мерзімде кеден органынан жауап келіп түспеген, сондай-ақ электрондық жауапта қамтылған тауарлар туралы мәліметтердің тауарлар кеткен кезде ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтерден айырмашылықтары болған жағдайда кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасы Кодекске, Одақтың құқығына енетін актілерге және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік бақылауды, соның ішінде тауарлар декларациясында көрсетілген тауарлар туралы мәліметтерді және көлік (тасымалдау) құжаттарында қамтылған мәліметтерді тексеруді жүргізеді.

15. Сформированное электронное подтверждение направляется должностным лицом таможенного органа места убытия в информационную систему центрального таможенного органа государства-члена, таможенный орган которого осуществил выпуск товаров.
16. При отсутствии сведений о регистрационном номере декларации на товары, запрашиваемых таможенным органом места убытия, информационная система центрального таможенного органа государства-члена, таможенный орган которого осуществил выпуск товаров, информирует должностное лицо таможенного органа места убытия об отсутствии таких сведений.
17. В случае если от информационной системы центрального таможенного органа государства-члена, таможенный орган которого осуществил выпуск товаров, получен электронный ответ об отсутствии сведений из декларации на товары, в том числе по причине отсутствия электронного вида декларации на товары в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Союза, а также если электронный ответ не поступил в течение 5 минут с момента направления электронного запроса, должностное лицо таможенного органа места убытия направляет запрос о предоставлении копий документов и (или) сведений в порядке, установленном главой 49 Кодекса, ответ на который должен быть представлен таможенным органом выпуска в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов с момента поступления указанного запроса.
18. В случае наступления непредвиденных обстоятельств, в том числе сбоев в информационной системе таможенных органов, должностное лицо таможенного органа места убытия с помощью электронной почты или факсимильной связи направляет в таможенный орган выпуска запрос, содержащий сведения из электронного запроса.
Должностное лицо таможенного органа выпуска проверяет информацию и с помощью электронной почты или факсимильной связи направляет в таможенный орган места убытия ответ, содержащий сведения из электронного ответа, а также прикладывает сканированные копии декларации на товары с отметками таможенного органа выпуска, если таможенное декларирование осуществлялось в письменной форме.
Ответ таможенного органа выпуска направляется не позднее 6 часов с момента получения запроса от таможенного органа места убытия, а в случае, если запрос поступил менее чем за 3 часа до окончания времени работы таможенного органа выпуска, - не позднее 3 часов с момента начала времени работы этого таможенного органа.
19. В случае непоступления в установленные сроки в соответствии с пунктами 17 и 18 настоящего Порядка ответа от таможенного органа, а также расхождения сведений о товарах, содержащихся в электронном ответе, со сведениями, содержащимися в документах, представленных при убытии товаров, должностное лицо таможенного органа места убытия проводит таможенный контроль в соответствии с Кодексом, актами, входящими в право Союза, и (или) законодательством государств-членов, в том числе проверку сведений о товарах, указанных в декларации на товары, и сведений, содержащихся в транспортных (перевозочных) документах.

37. Электрондық растаудың жоқ екені туралы ақпарат алқан кезде шығарған кеден органының лауазымды тұлғасы кету орнындағы кеден органының ақпараттық жүйесіне осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген мәліметтер көлемінде электрондық сауал жібереді.
38. Кету орнындағы кеден органының ақпараттық жүйесі сұратылған ақпаратты іздеуді жүзеге асырады және (ол бар болған жағдайда) шығарған орынның кедендік органының ақпараттық жүйесіне осы Тәртіптің 14-тармағында көрсетілген мәліметтер көлемінде электрондық хабарлама жібереді.
Көрсетілген мәліметтер сонымен қатар кеден органы тауарларды шығаруды жүзеге асырған мүше мемлекеттің орталық кеден органының ақпараттық жүйесіне де жіберіледі.
Алынған мәліметтердің негізінде шығарған кедендік орган декларантқа немесе оның уәкілетті тұлғасына Одақтың кедендік аумағынан тауарларды іс жүзінде әкету туралы ақпаратты жібереді.
39. Электрондық растау туралы ақпарат болмаған жағдайда кету орнындағы кеден органының ақпараттық жүйесі шығарған кеден органға мынадай мәліметтерді қамтитын электрондық хабарламаны жібереді:
а) оған қатысты электрондық сауал жіберілген тауарлар декларациясының тіркеу нөмірі;
б) ескертуде: "Кету орнындағы кеден органының ақпараттық жүйесінде сұратылған мәліметтер жоқ" деп көрсетіледі.
40. Сұратылған мәліметтердің жоқ екені туралы электрондық хабарлама алған кезде, сондай-ақ осы Тәртіптің 38-тармағында көрсетілген электрондық хабарлама жіберілген сәттен бастап 3 сағат өткеннен кейін кету орнындағы кеден органының ақпараттық жүйесінен жауап болмаған кезде шығарған кеден органының лауазымды тұлғасы мынадай іс-қимылдарды жасайды:
а) ақпараттық жүйенің көмегімен қағаз тасымалдағышта тауарлар декларациясының көшірмесін басып шығарады және тауарлар декларациясы көшірмелерінің барлық парақтарының беткі жағына, сондай-ақ, егер онда жазба бар болса, сыртқы жағына "көшірме дұрыс" белгісін қояды. Осы белгі шығарған кеден органының лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмірлік мөрінің таңбасымен куәландырылады;
б) дәлелді жүгіну тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, соның ішінде электрондық поштаның немесе факсимильдік байланыстың көмегімен кету орнының кеден органына ілеспе хатты және тауарлар декларациясының куәландырылған көшірмесін жібереді.
41. Осы Тәртіптің 40-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кету орнындағы кеден органының лауазымды тұлғасы ілеспе хат кету орнындағы кеден органында тіркелген күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай іс-қимылдарды жасайды:
а) Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуі туралы ақпарат бар болған кезде:
қалыптастырылған электрондық растауды кеден органы тауарларды шығаруды жүзеге асырған мүше мемлекеттің орталық кеден органының ақпараттық жүйесіне жіберу бойынша шараларды қабылдайды;
тауарлар декларациясының алынған көшірмесіне тауарлардың кетуіне рұқсаттама беру үшін көзделген тиісті белгілерді қояды және қол қоюмен және жеке нөмірлік мөрдің таңбасымен куәландыратын "растау дұрыс" жазбасын жазады;
шығарған кеден органына ілеспе хатты және тауарларға декларацияның куәландырылған көшірмесін жібереді, соның ішінде электрондық поштаның немесе факсимильдік байланыстың көмегімен;
б) Одақтың кедендік аумағынан тауарлардың іс жүзінде әкетілуі туралы ақпарат болмаған кезде шығарған кеден органына мұндай ақпараттық жоқ екені туралы хабарлайды, соның ішінде электрондық поштаның немесе факсимильдік байланыстың көмегімен.

37. При получении информации об отсутствии электронного подтверждения должностное лицо таможенного органа выпуска направляет в информационную систему таможенного органа места убытия электронный запрос в объеме сведений, указанных в пункте 8 настоящего Порядка.
38. Информационная система таможенного органа места убытия осуществляет поиск запрашиваемой информации и (при ее наличии) направляет в информационную систему таможенного органа места выпуска электронное сообщение в объеме сведений, указанных в пункте 14 настоящего Порядка.
Указанные сведения также направляются в информационную систему центрального таможенного органа государства-члена, таможенный орган которого осуществил выпуск товаров.
На основании полученных сведений таможенный орган выпуска направляет декларанту или уполномоченному им лицу информацию о фактическом вывозе товаров с таможенной территории Союза.
39. В случае отсутствия информации об электронном подтверждении информационная система таможенного органа места убытия направляет в таможенный орган выпуска электронное сообщение, содержащее следующие сведения:
а) регистрационный номер декларации на товары, в отношении которой направлен электронный запрос;
б) в примечании указывается: "Запрашиваемые сведения в информационной системе таможенного органа места убытия отсутствуют".
40. При получении электронного сообщения об отсутствии запрашиваемых сведений, а также при отсутствии ответа от информационной системы таможенного органа места убытия по истечении 3 часов с момента направления электронного сообщения, указанного в пункте 38 настоящего Порядка, должностное лицо таможенного органа выпуска совершает следующие действия:
а) с помощью информационной системы распечатывает копию декларации на товары на бумажном носителе и проставляет отметку "копия верна" на лицевой стороне всех листов копии декларации на товары, а также на оборотной стороне, если на ней имеются записи. Данная отметка заверяется подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа выпуска;
б) в срок не более 5 рабочих дней с даты регистрации мотивированного обращения направляет сопроводительное письмо и заверенную копию декларации на товары в таможенный орган места убытия, в том числе с помощью электронной почты или факсимильной связи.
41. Должностное лицо таможенного органа места убытия, получившее документы, указанные в пункте 40 настоящего Порядка, не позднее 5 рабочих дней с даты регистрации сопроводительного письма в таможенном органе места убытия совершает следующие действия:
а) при наличии информации о фактическом убытии товаров с таможенной территории Союза:
принимает меры по направлению сформированного электронного подтверждения в информационную систему центрального таможенного органа государства-члена, таможенный орган которого осуществил выпуск товаров;
проставляет на полученной копии декларации на товары соответствующие отметки, предусмотренные для разрешения на убытие товаров, и делает запись "подтверждено повторно", которые заверяет подписью и оттиском личной номерной печати;
направляет в таможенный орган выпуска сопроводительное письмо и заверенную копию декларации на товары, в том числе с помощью электронной почты или факсимильной связи;
б) при отсутствии информации о фактическом убытии товаров с таможенной территории Союза информирует таможенный орган выпуска об отсутствии такой информации, в том числе с помощью электронной почты или факсимильной связи.