Еуразиялық экономикалық комиссияның Қырғыз Республикасында мемлекеттік басқару секторының борышын азайтуға бағытталған шаралар бойынша ұсыныстары туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 16 ұсынымы.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2017 жылдың қорытындылары бойынша Қырғыз Республикасында 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 63-бабында белгіленген мемлекеттік басқару секторы борышының сандық мәнінің асып кетуіне байланысты, Келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізу туралы хаттаманың (көрсетілген Шартқа № 14 қосымша) 4-тармағының 3-тармақшасын іске асыру мақсатында
Қырғыз Республикасына осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап экономикалық саясатты жүргізу кезінде Еуразиялық экономикалық комиссияның мемлекеттік басқару секторының борышын азайтуға бағытталған шаралар бойынша мынадай ұсыныстарын ескеруді ұсынады:
а) мемлекеттік басқару секторының борышын басқарудың тиімділігін арттыру, соның ішінде:
мемлекеттік басқару секторының борышы шеңберінде таза қарыз алулардың номиналдық шамасының индикативтік шекті мәндерін белгілеу;
мемлекеттік басқару секторы борышының жалпы сомасындағы ұлттық валютада көрсетілген борыштық міндеттемелердің үлесін біртіндеп ұлғайтуды жалғастыру;
мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын дамыту;
орта мерзімді перспективада сыртқы қарыз алулардың жеңілдік деңгейін қолдау;
мемлекеттік инвестициялар бағдарламасын сыртқы борыштық қаржыландыруды қысқарту мақсатында осы бағдарламаны қаржыландыру үшін алынған қаражатты пайдалана отырып, мемлекеттік активтерді жекешелендіру мүмкіндігін қарастыру жолымен арттыру;
б) мемлекеттік басқару секторын борыштық қаржыландыруды оңтайландыру мақсатында оның бюджетінің тапшылығын азайту,соның ішінде:
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджетіндегі салық кірістерінің үлесін арттыру;
салық жеңілдіктері мен босатуларды оңтайландыру және жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастыру;
мемлекеттік инвестициялар бағдарламасының басым жобаларын іске асыру қажеттілігін ескере отырып, мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджетінің шығыстарын оңтайландыру;
күрделі шығыстардың тиімділігін арттыру;
бюджеттік теңгерімділікті қолдау үшін бюджет қағидасын жетілдіру;
кезеңдік және сыртқы экономикалық құбылуларға бюджеттік және борыштық тұрақтылықты арттыруды қамтамасыз ететін шоғырландырылған бюджеттің құрылымдық балансын пайдалану практикасын зерделеу жөніндегі жұмысты жалғастыру жолымен азайту.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян

О предложениях Евразийской экономической комиссии по мерам, направленным на снижение долга сектора государственного управления в Кыргызской Республике
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 года № 16
Коллегия Евразийской экономической комиссии в связи с превышением по итогам 2017 года количественного значения долга сектора государственного управления в Кыргызской Республике, установленного статьей 63 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, в целях реализации подпункта 3 пункта 4 Протокола о проведении согласованной макроэкономической политики (приложение № 14 к указанному Договору)
рекомендует Кыргызской Республике с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза учитывать при проведении экономической политики следующие предложения Евразийской экономической комиссии по мерам, направленным на снижение долга сектора государственного управления:
а) повышать эффективность управления долгом сектора государственного управления, в том числе путем:
установления индикативных пороговых значений номинальной величины чистых заимствований в рамках долга сектора государственного управления;
продолжения постепенного увеличения доли долговых обязательств, выраженных в национальной валюте, в общей сумме долга сектора государственного управления;
развития рынка государственных ценных бумаг;
поддержания в среднесрочной перспективе уровня льготности внешних заимствований;
рассмотрения возможности приватизации государственных активов с использованием полученных средств для финансирования программы государственных инвестиций с целью сокращения внешнего долгового финансирования этой программы;
б) сокращать дефицит бюджета сектора государственного управления в целях оптимизации его долгового финансирования, в том числе путем:
повышения доли налоговых доходов в консолидированном бюджете сектора государственного управления;
продолжения работы по оптимизации и совершенствованию налоговых льгот и освобождений;
оптимизации расходов консолидированного бюджета сектора государственного управления с учетом необходимости реализации приоритетных проектов программы государственных инвестиций;
повышения эффективности капитальных расходов;
совершенствования бюджетного правила для поддержания бюджетной сбалансированности;
продолжения работы по изучению практики использования структурного баланса консолидированного бюджета, обеспечивающего повышение бюджетной и долговой устойчивости к циклическим и внешнеэкономическим колебаниям.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян