Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттері түрлерінің сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 51 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттері түрлерінің сыныптауышы (бұдан әрі – сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
сыныптауыш осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
сыныптауышқа қатысты оператор функцияларын Еуразиялық экономикалық комиссия орындайды;
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде сыныптауыштың кодтық белгіленімдерін пайдалану міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 2 сәуірдегі
№ 51 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттері түрлерінің СЫНЫПТАУЫШЫ
I. Сыныптауыштан егжей-тегжейлі мәліметтер
Сыныптау белгісінің (фасеттің) атауы мен коды
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункті түрінің коды
Халықаралық қатынас түрі бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункті түрінің атауы
1-фасет. Өткізу пункттерінің түрлерін халықаралық қатынас түрі бойынша сыныптау, код – 0

О классификаторе видов пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 апреля 2019 года № 51
В соответствии c пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор видов пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
классификатор применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
функции оператора в отношении классификатора выполняются Евразийской экономической комиссией;
использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере таможенного регулирования.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 2 апреля 2019 г. № 51
КЛАССИФИКАТОР
видов пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
I. Детализированные сведения из классификатора
Наименование
и код классификацион-ного признака (фасета)
Код вида пункта пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
Наименование вида пункта пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза по виду международного сообщения
Фасет 1. Классификация видов пунктов пропуска по виду международного сообщения,
код – 0

1 – Беларусь Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 мамырдағы № 313 Жарлығына сәйкес өткізу пункттерін халықаралық қатынас түрі бойынша сыныптау белгіленген. Сондай-ақ Беларусь Республикасы Министрлер Кеңесінің 2006 жылғы 12 қаңтардағы № 35 қаулысына сәйкес Беларусь Республикасында өткізу пункттерін санаттарға бөлу және халықаралық қатынастың мәртебесі мен сипаты бойынша сыныптау жүзеге асырылады.
1 – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 977 қаулысына сәйкес өткізу пункттері халықаралық қатынастың түрі, қатынастың мәртебесі, жұмыс режимі, сипаты, жұмыс істеу тәртібі бойынша сыныпталады.
1 – Қырғыз Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы № 739 қаулысына сәйкес өткізу пункттері халықаралық қатынастың түріне, сипатына және жұмыс режиміне байланысты сыныпталады.
1 – Ресей Федерациясы Үкіметінің 2008 жылғы 26 маусымдағы № 482 қаулысына сәйкес өткізу пункттері халықаралық қатынастың түрі, халықаралық қатынастың сипаты, жұмыс режимі мен мәртебесі бойынша сыныпталады
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
3 – фасеттік сыныптау әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – орталықтандырылған жүргізу рәсімі. Сыныптауыштың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды Еуразиялық экономикалық одақ органының актісіне сәйкес оператор орындайды.
Мән алып тасталған жағдайда сыныптауыштағы жазба алып тасталған күнінен бастап қолданылмайды деп белгіленеді, Еуразиялық экономикалық одақ органының сыныптауыш жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін актісі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Сыныптауыштың кодтары бірегей болып табылады, сыныптауыштың кодтарын, соның ішінде жарамсыз кодтарын қайтадан пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат (сыныптауыш жолдарының құрамы, олардың мәндерінің салалары мен қалыптастыру қағидалары) осы сыныптауыштың IІІ бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштың мәліметтері ашық қол жеткізуге болатын ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
сыныптауыштың деректерін қайта қарауды жылына 1 реттен сиретпей жүргізу қажет
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
сыныптауыштан егжей-тегжейлі мәліметтер осы сыныптауыштың І бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді беру тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау.
Сыныптауыштан мәліметтер сұрау салу бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалану арқылы беріледі
III. Сыныптауыштың құрылымын сипаттау

1 – в соответствии с Указом Президента Республики Беларусь от 10 мая 2006 г. № 313 установлена классификация пунктов пропуска по виду международного сообщения. Также в Республике Беларусь осуществляется категорирование и классификация пунктов пропуска по статусу и характеру международного сообщения согласно постановлению Совета Министров Республики Беларусь от 12 января 2006 г. № 35.
1 – в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от 17 сентября 2013 г. № 977 пункты пропуска классифицируются по виду международного сообщения, статусу, режиму работы, характеру сообщения, порядку функционирования.
1 – в соответствии с постановлением Правительства Кыргызской Республики
от 7 октября 2004 г. № 739 пункты пропуска классифицируются в зависимости от вида, характера международного сообщения и режима работы.
1 – в соответствии с постановлением Правительства Российской Федерации
от 26 июня 2008 г. № 482 пункты пропуска классифицируются по виду международного сообщения, характеру международного сообщения, режиму работы и статусу
17
Метод систематизации (классификации)
3 – фасетный метод классификации
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения. Добавление, изменение или исключение значений классификатора выполняется оператором в соответствии с актом органа Евразийского экономического союза.
В случае исключения значения запись классификатора отмечается как не действующая с даты исключения и с указанием сведений об акте органа Евразийского экономического союза, регламентирующем окончание действия записи классификатора.
Коды классификатора являются уникальными, повторное использование кодов классификатора, в том числе недействующих,
не допускается
19
Структура
информация о структуре классификатора (состав полей классификатора, области их значений и правила формирования) приведена
в разделе III настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из классификтора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
пересмотр классификатора осуществляется не реже 1 раза в год
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из классификатора приведены в разделе I настоящего классификатора
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза.
Сведения из классификатора предоставляются уполномоченным органам государств – членов Евразийского экономического союза по запросу путем использования средств интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора

1. Осы бөлімде сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы, соның ішінде деректемелер мәндерінің салалары мен оларды қалыптастыру қағидалары айқындалады.
2. Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай жолдар (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары" – элементтің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің сөзбен сипатталуы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опциялылық) және деректемелердің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
0..n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шексіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы және m реттен артық қайталанбауы (n > 1, m > n) тиіс;
0..1 – деректеме опциялы, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, шексіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опциялы, m реттен артық (m > 1) қайталанбауы тиіс.
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттері түрлерінің сыныптауышынан мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Сыныптау белгісінің (фасеттің) коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{1}
кодтық белгіленім кодтаудың реттік әдісін пайдалану арқылы қалыптастырылады
1
1.2. Сыныптау белгісінің (фасеттің) атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1
1.2.1. Белгіленген сыныптау белгісіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктінің түрі туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.2.1.1. Белгіленген сыныптау белгісіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункті түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{2,3}
кодтық белгіленім кодтаудың сериялық-реттік әдісін пайдалану арқылы қалыптастырылады
1
1.2.1.2. Белгіленген сыныптау белгісіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункті түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
0..n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения из классификатора видов пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код признака классификации (фасета)
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{1}
кодовое обозначение формируется
с использованием порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование признака классификации (фасета)
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.2.1. Сведения о виде пункта пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
в соответствии
с установленным признаком классификации
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.2.1.1. Код вида пункта пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии
с установленным признаком классификации
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2,3}
кодовое обозначение формируется
с использованием серийно-порядкового метода кодирования
1
1.2.1.2. Наименование вида пункта пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии
с установленным признаком классификации
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1

1.2.1.3. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.2.1.3.1. Қолданысы басталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге сәйкес келеді
1
1.2.1.3.2. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.2.1.3.2.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актіні кодпен белгілеу
1
1.2.1.3.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.2.1.3.2.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актіні қабылдаған күніне сәйкес келеді
1
1.2.1.3.3. Қолданысы аяқталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы аяқталатын күнге сәйкес келеді
0..1
1.2.1.3.4. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы қолданысының аяқталатын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.2.1.3.4.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актіні кодпен белгілеу
1
1.2.1.3.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.2.1.3.4.3. Актінің күні

1.2.1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.2.1.3.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.2.1.3.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.2.1.3.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.2.1.3.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.2.1.3.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.2.1.3.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.2.1.3.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.2.1.3.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.2.1.3.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.2.1.3.4.3. Дата акта