Қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидаларын және әдістерін, соның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 11 мамырдағы № 96 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі;
Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидаларын және әдістерін, соның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі бекітілсін.

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 июня 2019 года № 96
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013);
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.

2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 25 ақпандағы "Қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар және Кеден одағының "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 032/2013) техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидаларын және әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі туралы" № 22 шешімінің күші жойылды деп танылсын.

2. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 февраля 2014 г. № 22 "О перечне стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013), и перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013) и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции" признать утратившим силу.

МЕМСТ 23172-78 "Стационарлық қазандықтар. Терминдер мен анықтамалар"
2
МЕМСТ 24856-2014 "Құбыр арматурасы. Терминдер мен анықтамалар"
3
МЕМСТ 25720-83 "Су жылытатын қазандықтар. Терминдер мен анықтамалар"
4
МЕМСТ 25756-83 "Сильфонды компенсаторлар және тығыздағыштар. Терминдер мен анықтамалар"
5
МЕМСТ Р 51936-2002 "Барокамерлар. Сыныптауыш"
6
МЕМСТ Р 54974-2012 "Бу, су жылытатын стационарлық қазандықтар және кәдеге жаратылатын қазандықтар. Терминдер мен анықтамалар"
7
IV бөлім
МЕМСТ 2.601-2013 "Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пайдалану құжаттары"
8
МЕМСТ 2.610-2006 "Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пайдалану құжаттарын орындау қағидалары"
9
МЕМСТ 4666-2015 "Құбыр арматурасы. Таңбалауға қойылатын талаптар"
10
IV бөлім, № 11 қосымшаның 1– 4-таблицалары
МЕМСТ 12.2.085-2002 "Қысыммен жұмыс істейтін түтіктер. Сақтандыру клапандары. Қауіпсіздік талаптары"
01.01.2020 дейін қолданылады
11
МЕМСТ 12.2.085-2017 "Құбыр арматурасы. Сақтандыру клапандары. Өткізу қабілетін таңдау және есептеу"
12
МЕМСТ 9493-80 "Түтіктер мен аппараттар. Шартты (номиналды) қысымдар қатары"
13
МЕМСТ 9617-76 "Түтіктер мен аппараттар. Диаметрлер қатары"
14
МЕМСТ 24756-81 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жел жүктемелері мен сейсмикалық әсерлерден бағаналық үлгідегі аппараттарға арналған есептік күштерді айқындау"
01.01.2020 дейін қолданылады
15
МЕМСТ 25867-83 "Түтіктер мен аппараттар. Жапқышы бар түтіктер. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
16
МЕМСТ 30780-2002 "Болат түтіктер мен аппараттар. Сильфонды және линзалы компенсаторлар. Беріктікке есептеу әдістері"
17
БСТ ЕН 286-1-2004 "Қысыммен жұмыс істейтін, ауаға немесе азотқа арналған ыдыстар. 1-бөлім. Қысыммен жұмыс істейтін, жалпы мақсаттағы түтіктер"
18
IV бөлім, № 1-қосымшаның 5-кестесі
МЕМСТ 3619-89 "Стационарлық бу қазандықтары. Типтері және негізгі параметрлері"
19
МЕМСТ 10617-83 "Жылу өнімділігі 0,10-тен 3,15 МВт-қа дейінгі жылыту қазандықтары. Жалпы техникалық шарттар. Жалпы техникалық шарттар"
20
МЕМСТ 22530-77 "Бу қазандықтары, стационарлық кәдеге жаратушылар. Типтері және негізгі параметрлері"
21
МЕМСТ 24005-80 "Табиғи айналымы бар стационарлық бу қазандықтары Жалпы техникалық талаптар"
22
МЕМСТ 25365-82 "Бу және су жылытатын қазандықтар. Жалпы техникалық талаптар. Конструкцияға қойылатын талаптар"
23
МЕМСТ 30735-2001 "Су жылытатын жылу өнімділігі 0,1-ден 4,0 МВт-қа дейінгі жылыту қазандықтары. Жалпы техникалық шарттар"
24
МЕМСТ Р 55603-2013 "Бу қазандықтары бу газ қондырғыларын кәдеге жаратушылар. Типтері және негізгі параметрлері "
25

ГОСТ 23172-78 "Котлы стационарные. Термины и определения"
ГОСТ 24856-2014 "Арматура трубопроводная. Термины и определения"
ГОСТ 25720-83 "Котлы водогрейные. Термины и определения"
ГОСТ 25756-83 "Компенсаторы и уплотнения сильфонные. Термины и определения"
ГОСТ Р 51936-2002 "Барокамеры. Классификация"
ГОСТ Р 54974-2012 "Котлы стационарные паровые, водогрейные и котлы-утилизаторы. Термины и определения"
раздел IV
ГОСТ 2.601-2013 "Единая система конструкторской документации. Эксплуатационные документы"
ГОСТ 2.610-2006 "Единая система конструкторской документации. Правила выполнения эксплуатационных документов"
ГОСТ 4666-2015 "Арматура трубопроводная. Требования к маркировке"
раздел IV, таблицы 1 – 4 приложения № 1
ГОСТ 12.2.085-2002 "Сосуды, работающие под давлением. Клапаны предохранительные. Требования безопасности"
применяется до 01.01.2020
ГОСТ 12.2.085-2017 "Арматура трубопроводная. Клапаны предохранительные. Выбор и расчет пропускной способности"
ГОСТ 9493-80 "Сосуды и аппараты. Ряд условных (номинальных) давлений"
ГОСТ 9617-76 "Сосуды и аппараты. Ряды диаметров"
ГОСТ 24756-81 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Определение расчетных усилий для аппаратов колонного типа от ветровых нагрузок и сейсмических воздействий"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 25867-83 "Сосуды и аппараты. Сосуды с рубашками. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 30780-2002 "Сосуды и аппараты стальные. Компенсаторы сильфонные и линзовые. Методы расчета на прочность"
СТБ ЕН 286-1-2004 "Сосуды для воздуха или азота, работающие под давлением. Часть 1. Сосуды общего назначения, работающие под давлением"
раздел IV, таблица 5 приложения № 1
ГОСТ 3619-89 "Котлы паровые стационарные. Типы и основные параметры"
ГОСТ 10617-83 "Котлы отопительные теплопроизводительностью от 0,10 до 3,15 МВт. Общие технические условия"
ГОСТ 22530-77 "Котлы паровые стационарные утилизаторы и энерготехнологические. Типы и основные параметры"
ГОСТ 24005-80 "Котлы паровые стационарные с естественной циркуляцией. Общие технические требования"
ГОСТ 25365-82 "Котлы паровые и водогрейные. Общие технические требования. Требования к конструкции"
ГОСТ 30735-2001 "Котлы отопительные водогрейные теплопроизводительностью от 0,1 до 4,0 МВт. Общие технические условия"
ГОСТ Р 55603-2013 "Котлы паровые утилизаторы парогазовых установок. Типы и основные параметры"
раздел IV,

IV бөлім, № 1 қосымшаның 6 – 9 кестелері
МЕМСТ 356-80 "Құбырлар арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымдары. Қатарлар"
26
МЕМСТ Р 54560-2015 "Сумен жабдықтауға, су бұруға, дренажға және кәрізге арналған шыныталшықпен арматураланған, реактопластан жасалған құбырлар және құбыр бөлшектері"
27
IV бөлім, № 2 қосымша
МЕМСТ ISO 13706-2011 "Ауамен салқындатылатын аппараттар. Жалпы техникалық талаптар"
28
МЕМСТ ISO 15547-1-2016 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Пластина типті жылу алмастырғыштар. 1-бөлік. Пластиналық және жақтаулық жылу алмастырғыштар"
29
МЕМСТ 12.2.052-81 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Газ тәрізді оттегімен жұмыс істейтін жабдық. Жалпы қауіпсіздік талаптары"
30
МЕМСТ 12.2.054-81 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Ацетилен қондырғылары. Қауіпсіздік талаптары"
31
МЕМСТ 12.2.063-81 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Өнеркәсіптік құбыр арматурасы. Жалпы қауіпсіздік талаптары"
01.01.2020 дейін қолданылады
32
МЕМСТ 12.2.063-2015 "Құбыр арматурасы. Жалпы қауіпсіздік талаптары"
33
МЕМСТ 12.2.085-2002 "Қысыммен жұмыс істейтін түтіктер. Сақтандыру клапандары. Қауіпсіздік талаптары"
01.01.2020 дейін қолданылады
34
МЕМСТ 12.2.085-2017 "Құбыр арматурасы. Сақтандыру клапандары. Өткізу қабілетін таңдау және есептеу"
35
МЕМСТ 12.2.096-83 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 0,07 МПа дейін будың жұмыс қысымы бар бу қазандықтары. Қауіпсіздік талаптары"
36
МЕМСТ 356-80 "Құбырлар арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымдары. Қатарлар"
37
МЕМСТ 3619-89 "Стационарлық бу қазандықтары. Типтері және негізгі параметрлері"
38
МЕМСТ 5761-2005 "РN 250 аспайтын номиналды қысымға арналған клапандар. Жалпы техникалық шарттар"
39
МЕМСТ 5762-2002 "Өндірістік құбыр арматурасы. РN 250 аспайтын номиналды қысымға арналған ысырмалар. Жалпы техникалық шарттар"
40
МЕМСТ 8339-84 "Гидравликалық турбиналарға арналған май айдағыш қондырғылар. Техникалық шарттар"
41
МЕМСТ 9399-81 "Ру 20 – 100 МПа (200 – 1000 кгс/см2) арналған болат бұрандалы фланецтер. Техникалық шарттар"
42
МЕМСТ 9493-80 "Түтіктер мен аппараттар. Шартты (номиналды) қысымдар қатары"
43
МЕМСТ 9544-2015 "Құбыр арматурасы. Бекітпелердің герметикалығының нормалары"
44
МЕМСТ 9617-76 "Түтіктер мен аппараттар. Диаметрлер қатары"
45
МЕМСТ 9931-85 "Болат дәнекерленген түтіктер мен аппараттардың цилиндрлік корпустары. Түрлері, негізгі параметрлері және өлшемдері"
46
МЕМСТ 10037-83 "Құрылыс индустриясына арналған автоклавтар. Техникалық шарттар"
47
МЕМСТ 10092-2006 "Жылу алмастырғыш аппараттарға арналған мельхиор құбырлар. Техникалық шарттар"
48

таблицы 6 – 9 приложения № 1
ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давления номинальные, пробные и рабочие. Ряды"
ГОСТ Р 54560-2015 "Трубы и детали трубопроводов из реактопластов, армированных стекловолокном, для водоснабжения, водоотведения, дренажа и канализации. Технические условия"
раздел IV,
приложение № 2
ГОСТ ISO 13706-2011 "Аппараты с воздушным охлаждением. Общие технические требования"
ГОСТ ISO 15547-1-2016 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Теплообменники пластинчатого типа. Часть 1. Пластинчатые и рамочные теплообменники"
ГОСТ 12.2.052-81 "Система стандартов безопасности труда. Оборудование, работающее с газообразным кислородом. Общие требования безопасности"
ГОСТ 12.2.054-81 "Система стандартов безопасности труда. Установки ацетиленовые. Требования безопасности"
ГОСТ 12.2.063-81 "Система стандартов безопасности труда. Арматура промышленная трубопроводная. Общие требования безопасности"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 12.2.063-2015 "Арматура трубопроводная. Общие требования безопасности"
ГОСТ 12.2.085-2002 "Сосуды, работающие под давлением. Клапаны предохранительные. Требования безопасности"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 12.2.085-2017 "Арматура трубопроводная. Клапаны предохранительные. Выбор и расчет пропускной способности"
ГОСТ 12.2.096-83 "Система стандартов безопасности труда. Котлы паровые с рабочим давлением пара до 0,07 МПа. Требования безопасности"
ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давления номинальные, пробные и рабочие. Ряды"
ГОСТ 3619-89 "Котлы паровые стационарные. Типы и основные параметры"
ГОСТ 5761-2005 "Клапаны на номинальное давление не более РN 250. Общие технические условия"
ГОСТ 5762-2002 "Арматура трубопроводная промышленная. Задвижки на номинальное давление не более РN 250. Общие технические условия"
ГОСТ 8339-84 "Установки маслонапорные для гидравлических турбин. Технические условия"
ГОСТ 9399-81 "Фланцы стальные резьбовые на Ру 20 – 100 МПа (200 –
1000 кгс/см2). Технические условия"
ГОСТ 9493-80 "Сосуды и аппараты. Ряд условных (номинальных) давлений"
ГОСТ 9544-2015 "Арматура трубопроводная. Нормы герметичности затворов"
ГОСТ 9617-76 "Сосуды и аппараты. Ряды диаметров"
ГОСТ 9931-85 "Корпуса цилиндрические стальных сварных сосудов и аппаратов. Типы, основные параметры и размеры"
ГОСТ 10037-83 "Автоклавы для строительной индустрии. Технические условия"
ГОСТ 10092-2006 "Трубы мельхиоровые
для теплообменных аппаратов. Технические условия"

МЕМСТ 10617-83 "Жылу өнімділігі 0,10-тен 3,15 МВт-қа дейінгі жылыту қазандықтары. Жалпы техникалық шарттар"
49
МЕМСТ 10674-97 "Жолтабаны 1520 мм магистральдық темір жол вагон-цистерналары. Жалпы техникалық шарттар"
50
МЕМСТ 11881-76 "ӨМЖ. Бөгде энергия көзін пайдаланбай жұмыс істейтін реттеуіштер. Жалпы техникалық шарттар"
51
МЕМСТ 12893-2005 "Бір ершікті, қосершікті және торлы реттейтін клапандар. Жалпы техникалық шарттар"
52
МЕМСТ 13372-78 "Түтіктер мен аппараттар. Бірқатар номиналды көлемдер"
53
МЕМСТ 13547-2015 "Құбыр арматурасы. Диск бекітпелері. Жалпы техникалық шарттар"
54
МЕМСТ 13716-73 "Түтіктер мен аппараттарға арналған ілмекті құрылғылар. Техникалық шарттар"
55
МЕМСТ 14106-80 "Вулканизациялық автоклавтар. Жалпы техникалық шарттар"
56
МЕМСТ 14114-85 "Түтіктер мен аппараттарға арналған ілмекті құрылғылар. Монтаждық келтеқосқыштар. Конструкциялар мен өлшемдер"
57
МЕМСТ 14115-85 "Түтіктер мен аппараттарға арналған ілмекті құрылғылар. Монтаждық ұзартылған келтеқосқыштар. Конструкциялар мен өлшемдер"
58
МЕМСТ 14116-85 "Түтіктер мен аппараттарға арналған ілмекті құрылғылар. Монтаждық келтеқосқыштар. Техникалық талаптар"
59
МЕМСТ 14249-89 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
60
МЕМСТ 15518-87 "Пластинкалық жылу ауыстырғыш аппараттар. Түрлері, параметрлері және негізгі өлшемдері"
61
МЕМСТ 16769-84 "Гидроаккумуляторлар. Жалпы техникалық талаптар"
62
МЕМСТ 16860-88 "Термиялық деаэраторлар. Типтері, негізгі параметрлері, қабылдау, бақылау әдістері"
63
МЕМСТ 17032-2010 "Мұнай өнімдеріне арналған көлденең болат резервуарлар. Техникалық шарттар"
64
МЕМСТ 17314-81 "Болат түтіктер мен аппараттардың жылу оқшаулауын бекітуге арналған құрылғылар.
Конструкциялар мен өлшемдер. Техникалық талаптар"
65
МЕМСТ 17380-2001 (ИСО 3419-81) "Көміртекті және аз легирленген дәнекерленген болаттан жасалған жіксіз құбырлардың бөлшектері. Жалпы техникалық шарттар"
66
МЕМСТ 20680-2002 "Механикалық араластыру құрылғылары бар аппараттар. Жалпы техникалық шарттар"
67
МЕМСТ 21345-2005 "Номиналды қысымы РN 250 аспайтын шарлы, конусты және цилиндрлі крандар. Жалпы техникалық шарттар"
68
МЕМСТ 21563-2016 "Су жылытатын қазандықтар. Жалпы техникалық талаптар"
69
МЕМСТ 21804-94 "1,6 МПа дейінгі қысымға сұйытылған көмірсутекті газға арналған тиек баллондарының құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
70
МЕМСТ 22373-82 "Гидравликалық турбиналарға арналған диск және шарлы бекітпелер. Жалпы техникалық шарттар"
71
МЕМСТ 23866-87 "Бір ершікті, қосершікті және торлы реттейтін клапандар. Негізгі параметрлері"
72

ГОСТ 10617-83 "Котлы отопительные теплопроизводительностью от 0,10 до 3,15 МВт. Общие технические условия"
ГОСТ 10674-97 "Вагоны-цистерны магистральных железных дорог колеи 1520 мм. Общие технические условия"
ГОСТ 11881-76 "ГСП. Регуляторы, работающие без использования постороннего источника энергии. Общие технические условия"
ГОСТ 12893-2005 "Клапаны регулирующие односедельные, двухседельные и клеточные. Общие технические условия"
ГОСТ 13372-78 "Сосуды и аппараты. Ряд номинальных объемов"
ГОСТ 13547-2015 "Арматура трубопроводная. Затворы дисковые. Общие технические условия"
ГОСТ 13716-73 "Устройства строповые для сосудов и аппаратов. Технические условия"
ГОСТ 14106-80 "Автоклавы вулканизационные. Общие технические условия"
ГОСТ 14114-85 "Устройства строповые для сосудов и аппаратов. Штуцера монтажные. Конструкция и размеры"
ГОСТ 14115-85 "Устройства строповые для сосудов и аппаратов. Штуцера монтажные удлиненные. Конструкция и размеры"
ГОСТ 14116-85 "Устройства строповые для сосудов и аппаратов. Штуцера монтажные. Технические требования"
ГОСТ 14249-89 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 15518-87 "Аппараты теплообменные пластинчатые. Типы, параметры и основные размеры"
ГОСТ 16769-84 "Гидроаккумуляторы. Общие технические требования"
ГОСТ 16860-88 "Деаэраторы термические. Типы, основные параметры, приемка, методы контроля"
ГОСТ 17032-2010 "Резервуары стальные горизонтальные для нефтепродуктов. Технические условия"
ГОСТ 17314-81 "Устройства для крепления тепловой изоляции стальных сосудов и аппаратов. Конструкция и размеры. Технические требования"
ГОСТ 17380-2001 (ИСО 3419-81) "Детали трубопроводов бесшовные приварные из углеродистой
и низколегированной стали. Общие технические условия"
ГОСТ 20680-2002 "Аппараты с механическими перемешивающими устройствами. Общие технические условия"
ГОСТ 21345-2005 "Краны шаровые, конусные и цилиндрические на номинальное давление не более РN 250. Общие технические условия"
ГОСТ 21563-2016 "Котлы водогрейные. Общие технические требования"
ГОСТ 21804-94 "Устройства запорные баллонов для сжиженных углеводородных газов на давление до
1,6 МПа. Общие технические условия"
ГОСТ 22373-82 "Затворы дисковые
и шаровые для гидравлических турбин. Общие технические условия"
ГОСТ 23866-87 "Клапаны регулирующие односедельные, двухседельные и клеточные. Основные параметры"

МЕМСТ 24000-97 "Механикалық араластыру құрылғылары бар эмальданған аппараттар. Түрлері, негізгі параметрлері және өлшемдері"
73
МЕМСТ 24005-80 "Табиғи циркуляциясы бар стационарлық бу қазандықтары. Жалпы техникалық талаптар"
74
МЕМСТ 24569-81 "Бу және су жылытатын қазандықтары. Таңбалау"
75
МЕМСТ 24570-81 "Бу және су жылытатын қазандықтардың сақтандыру клапандары. Техникалық талаптар"
76
МЕМСТ 24755-89 "Түтіктер мен аппараттар. Саңылаулардың беріктігін есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
77
МЕМСТ 24756-81 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жел жүктемелері мен сейсмикалық әсерлерден колонналық үлгідегі аппараттарға арналған есептік күштерді айқындау"
01.01.2020 дейін қолданылады
78
МЕМСТ 24757-81 "Түтіктер мен аппараттар. Колонналық үлгідегі аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
79
МЕМСТ 25005-94 "Тоңазытқыш жабдық. Қысымның межесіне қойылатын жалпы талаптар"
80
МЕМСТ 25215-82 "Жоғары қысымды түтіктер мен аппараттар. Ернеушелер мен түптер. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
81
МЕМСТ 25221-82 "Түтіктер мен аппараттар. Сфералық сұрыпталмаған түптер мен қақпақтар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
82
МЕМСТ 25365-82 "Бу және су жылытатын қазандықтар. Жалпы техникалық талаптар. Конструкцияға қойылатын талаптар"
83
МЕМСТ 25449-82 "Су-су және бу-су жылу алмастырғыштар. Типтері, негізгі параметрлері және өлшемдері"
84
МЕМСТ 25450-82 "Беткі регенеративті жылытқыштар. Типтері, негізгі параметрлері және өлшемдері"
85
МЕМСТ 25822-83 "Түтіктер мен аппараттар. Ауамен салқындату аппараттары. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
86
МЕМСТ 25859-83 "Түтіктер мен болат аппараттар. Циклы аз жүктеме кезінде беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
87
МЕМСТ 25867-83 "Түтіктер мен аппараттар. Жапқышы бар түтіктер. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
88
МЕМСТ 26158-84 "Түсті металдардан жасалған түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жалпы талаптар"
01.01.2020 дейін қолданылады
89
МЕМСТ 26159-84 "Шойын түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жалпы талаптар"
90
МЕМСТ 26202-84 "Түтіктер мен аппараттар. Тірек жүктемелердің әсерінен ернеушелер мен түптердің беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
01.01.2020 дейін қолданылады
91
МЕМСТ 26296-84 "Аспалы тік түтіктер мен аппараттардың тіреуіш табандары. Негізгі өлшемдері"
92
МЕМСТ 26303-84 "Жоғары қысымды түтіктер мен аппараттар. Түйреуіштер. Беріктікке есептеу әдістері"
93

ГОСТ 24000-97 "Аппараты эмалированные с механическими перемешивающими устройствами. Типы, основные параметры и размеры"
ГОСТ 24005-80 "Котлы паровые стационарные с естественной циркуляцией. Общие технические требования"
ГОСТ 24569-81 "Котлы паровые и водогрейные. Маркировка"
ГОСТ 24570-81 "Клапаны предохранительные паровых и водогрейных котлов. Технические требования"
ГОСТ 24755-89 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность укрепления отверстий"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 24756-81 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Определение расчетных усилий для аппаратов колонного типа от ветровых нагрузок и сейсмических воздействий"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 24757-81 "Сосуды и аппараты. Аппараты колонного типа. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 25005-94 "Оборудование холодильное. Общие требования к назначению давлений"
ГОСТ 25215-82 "Сосуды и аппараты высокого давления. Обечайки и днища. Нормы и методы расчета на прочность"
ГОСТ 25221-82 "Сосуды и аппараты. Днища и крышки сферические неотбортованные. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 25365-82 "Котлы паровые и водогрейные. Общие технические требования. Требования к конструкции"
ГОСТ 25449-82 "Теплообменники водо-водяные и пароводяные. Типы, основные параметры и размеры"
ГОСТ 25450-82 "Подогреватели поверхностные регенеративные. Типы, основные параметры и размеры"
ГОСТ 25822-83 "Сосуды и аппараты. Аппараты воздушного охлаждения. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 25859-83 "Сосуды и аппараты стальные. Нормы и методы расчета на прочность при малоцикловых нагрузках"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 25867-83 "Сосуды и аппараты. Сосуды с рубашками. Нормы и методы расчета на прочность"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 26158-84 "Сосуды и аппараты из цветных металлов. Нормы и методы расчета на прочность. Общие требования"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 26159-84 "Сосуды и аппараты чугунные. Нормы и методы расчета на прочность. Общие требования"
ГОСТ 26202-84 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность обечаек и днищ от воздействия опорных нагрузок"
применяется
до 01.01.2020
ГОСТ 26296-84 "Лапы опорные подвесных вертикальных сосудов и аппаратов. Основные размеры"
ГОСТ 26303-84 "Сосуды и аппараты высокого давления. Шпильки. Методы расчета на прочность"

МЕМСТ 27036-86 "Металл сильфонды компенсаторлар және тығыздағыштар. Жалпы техникалық шарттар"
94
МЕМСТ 27590-2005 "Жылумен жабдықтаудың су-су жүйелерінің түтікқорапты жылытқыштары. Жалпы техникалық шарттар"
95
МЕМСТ 28193-89 "Бу өнімділігі 4 т/с кем болатын табиғи циркуляциясы бар стационарлық бу қазандықтары. Жалпы техникалық талаптар"
96
МЕМСТ 28269-89 "Қуаты үлкен стационарлық бу қазандықтары. Жалпы техникалық талаптар"
97
МЕМСТ 28289-89 "Жылу электр станцияларына арналған кері арматура. Типтері және негізгі параметрлері"
98
МЕМСТ 28291-89 "Жылу электр станцияларына арналған ілмекті клапандары. Типтері және негізгі параметрлері"
99
МЕМСТ 28308-89 "Жылу электр станцияларына арналған ілмекті ысырмалар. Типтері және негізгі параметрлері"
100
МЕМСТ 28343-89 (ИСО 7121-86) "Шарлы болат фланецті крандар. Техникалық талаптар"
101
МЕМСТ 28679-90 "Бу-сулы жылумен жабдықтау жүйелерін жылытқыштар. Жалпы техникалық шарттар"
102
МЕМСТ 28759.1-90 "Түтіктер мен аппараттардың фланецтері. Типтері мен параметрлері"
103
МЕМСТ 28759.2-90 "Болат жалпақ дәнекерленген түтіктер мен аппараттардың фланецтері. Конструкциясы мен өлшемдері"
104
МЕМСТ 28759.3-90 "Жапсырылып дәнекерленген болат түтіктер мен аппараттардың фланецтері. Конструкциялар мен өлшемдері"
105
МЕМСТ 28759.4-90 "Сегізқырлы төсемге жапсырылып дәнекерленген түтіктер мен аппараттардың фланецтері. Конструкциялар мен өлшемдер"
106
МЕМСТ 28759.5-90 "Түтіктер мен аппараттардың фланецтері. Техникалық талаптар"
107
МЕМСТ 28912-91 "Қойма сүзгіштері және сүзгіш-сепараторлар. Техникалық шарттар"
108
МЕМСТ 30735-2001 "Су жылытатын жылу өнімділігі 0,1-ден 4,0 МВт-қа дейінгі жылыту қазандықтары. Жалпы техникалық шарттар"
109
МЕМСТ 30780-2002 "Болат түтіктер мен аппараттар. Сильфондық және линзалық компенсаторлар. Беріктікке есептеу әдістері"
110
МЕМСТ 31294-2005 "Тікелей әсер ететін сақтандыру клапандары. Жалпы техникалық шарттар"
111
МЕМСТ 31314.3-2006 (ИСО 1496-3:1995) "1-сериялы жүк контейнерлері. Сынақтардың техникалық талаптары мен әдістері. 3-бөлім. Қысымдағы сұйықтықтарға, газға және сусымалы жүктерге арналған контейнер-цистерналар"
112
МЕМСТ 31385-2016 "Мұнай және мұнай өнімдеріне арналған тік цилиндрлік болат резервуарлар. Жалпы техникалық шарттар"
113
МЕМСТ 31826-2012 "Газ тазарту және шаң тұтқыш жабдықтар. Құбыртүтік сүзгілері. Дымқыл шаң тұтқыштар. Қауіпсіздік талаптары. Сынау әдістері"
114
МЕМСТ 31838-2012 "Колонналық аппараттар. Техникалық талаптар"
115
МЕМСТ 31842-2012 (ISO 16812:2007) "Мұнай және газ өнеркәсібі. Түтікқорапты жылу алмастырғыштар. Техникалық талаптар"
116

ГОСТ 27036-86 "Компенсаторы и уплотнения сильфонные металлические. Общие технические условия"
ГОСТ 27590-2005 "Подогреватели кожухотрубные водо-водяные систем теплоснабжения. Общие технические условия"
ГОСТ 28193-89 "Котлы паровые стационарные с естественной циркуляцией паропроизводительностью менее 4 т/ч. Общие технические требования"
ГОСТ 28269-89 "Котлы паровые стационарные большой мощности. Общие технические требования"
ГОСТ 28289-89 "Арматура обратная для тепловых электростанций. Типы и основные параметры"
ГОСТ 28291-89 "Клапаны запорные для тепловых электростанций. Типы и основные параметры"
ГОСТ 28308-89 "Задвижки запорные для тепловых электростанций. Типы и основные параметры"
ГОСТ 28343-89 (ИСО 7121-86) "Краны шаровые стальные фланцевые. Технические требования"
ГОСТ 28679-90 "Подогреватели пароводяные систем теплоснабжения. Общие технические условия"
ГОСТ 28759.1-90 "Фланцы сосудов и аппаратов. Типы и параметры"
ГОСТ 28759.2-90 "Фланцы сосудов и аппаратов стальные плоские приварные. Конструкция и размеры"
ГОСТ 28759.3-90 "Фланцы сосудов и аппаратов стальные приварные встык. Конструкция и размеры"
ГОСТ 28759.4-90 "Фланцы сосудов и аппаратов стальные приварные встык под прокладку восьмиугольного сечения. Конструкция и размеры"
ГОСТ 28759.5-90 "Фланцы сосудов и аппаратов. Технические требования"
ГОСТ 28912-91 "Фильтры складские и фильтры-сепараторы. Технические условия"
ГОСТ 30735-2001 "Котлы отопительные водогрейные теплопроизводительностью от 0,1 до 4,0 МВт. Общие технические условия"
ГОСТ 30780-2002 "Сосуды и аппараты стальные. Компенсаторы сильфонные и линзовые. Методы расчета на прочность"
ГОСТ 31294-2005 "Клапаны предохранительные прямого действия. Общие технические условия"
ГОСТ 31314.3-2006 (ИСО 1496-3:1995) "Контейнеры грузовые серии 1. Технические требования и методы испытаний. Часть 3. Контейнеры-цистерны для жидкостей, газов и сыпучих грузов под давлением"
ГОСТ 31385-2016 "Резервуары вертикальные цилиндрические стальные для нефти и нефтепродуктов. Общие технические условия"
ГОСТ 31826-2012 "Оборудование газоочистное и пылеулавливающее. Фильтры рукавные. Пылеуловители мокрые. Требования безопасности. Методы испытаний"
ГОСТ 31838-2012 "Аппараты колонные. Технические требования"
ГОСТ 31842-2012 (ISO 16812:2007) "Нефтяная и газовая промышленность. Теплообменники кожухотрубчатые. Технические требования"

МЕМСТ 31901-2013 "Атом станцияларына арналған құбыр арматурасы. Жалпы техникалық шарттар" (4-класты жалпы өнеркәсіптік арматура бөлігінде)
117
МЕМСТ 32388-2013 "Технологиялық құбырлар. Діріл және сейсмикалық әсер етуге, беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
118
МЕМСТ 32569-2013 "Технологиялық болат құбырлар. Жарылыс-өрт қауіпті және химиялық қауіпті өндірістердегі құрылғыға және пайдалануға қойылатын талаптар"
119
МЕМСТ 32935-2014 "Жылу желілеріне арналған сильфондық металл компенсаторлар. Жалпы техникалық шарттар"
120
МЕМСТ 33229-2015 "Қазандық және жылу алмастырғыш жабдықтарға арналған құбырлар. Техникалық шарттар. 1-бөлім. 6,4 МПа аспайтын қысыммен және 400 °С жоғары емес температурада жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар"
121
МЕМСТ 33258-2015 "Құбыр арматурасы. Балқытылған беттерді балқыту және сапасын бақылау. Техникалық талаптар"
122
МЕМСТ 33259-2015 "PN 250 дейінгі номиналды қысымға арматураның, қосатын бөліктердің және құбырлардың фланецтері. Конструкциясы, өлшемдері және жалпы техникалық талаптар"
123
МЕМСТ 33260-2015 "Құбыр арматурасы. Арматурада қолданылатын металдар. Материалды таңдаудағы негізгі талаптар"
124
МЕМСТ 33368-2015 "Жалпы техникалық шарттар" Мұнай және мұнай өнімдерінің магистральдық құбыржол көлігі. Сүзгіштер"
125
МЕМСТ 33423-2015 "Құбыр арматурасы. Бекітпелер мен клапандар. Жалпы техникалық шарттар"
126
МЕМСТ 33852-2016 "Құбыр арматурасы. Магистральдық мұнай құбырларына арналған шиберлік ысырмалар. Жалпы техникалық шарттар"
127
МЕМСТ 33855-2016 "Жабдықтың қауіпсіздігінің негіздемесі. Дайындық бойынша ұсынымдар"
128
МЕМСТ 33857-2016 "Құбыр арматурасы. Дәнекерлеу және дәнекерлеу қосылыстарының сапасын бақылау. Техникалық талаптар"
129
МЕМСТ 33960-2016 "Стационарлық бу қазандықтары. Болат конструкциялар. Қаңқаларға түсетін жүктеме нормалары"
130
МЕМСТ 33962-2016 "Стационарлық су құбыры қазандықтары. Жалпы ережелер. Қысыммен жұмыс істейтін қазандық бөлшектеріне арналған материалдар мен рұқсат етілген кернеулер"
131
МЕМСТ 33963-2016 "Стационарлық қазандықтар. Сейсмикалық және жел әсерлеріне есептеулер"
132
МЕМСТ 33964-2016 "Стационарлық су құбыры қазандықтары. Салыстырып тексеруге есептеу. Статикалық беріктікке есептеу. Циклдық беріктікке есептеу. Морт бұзылуға кедергіні есептеу"
133
МЕМСТ 33965-2016 "Стационарлық су құбыры қазандықтары. Элементтердің негізгі өлшемдерін таңдау бойынша есептеу. Беріктілік коэффициенттері және саңылауларды бекіту"
134
МЕМСТ 34233.1-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жалпы талаптар"
135
МЕМСТ 34233.2-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Цилиндр және конус ернеушелер, дөңес және жазық түптер мен қақпақтарды есептеу.
136

ГОСТ 31901-2013 "Арматура трубопроводная для атомных станций. Общие технические условия" (в части общепромышленной арматуры 4 класса)
ГОСТ 32388-2013 "Трубопроводы технологические. Нормы и методы расчета на прочность, вибрацию и сейсмические воздействия"
ГОСТ 32569-2013 "Трубопроводы технологические стальные. Требования к устройству и эксплуатации на взрывопожароопасных и химически опасных производствах"
ГОСТ 32935-2014 "Компенсаторы сильфонные металлические для тепловых сетей. Общие технические условия"
ГОСТ 33229-2015 "Трубы для котельного и теплообменного оборудования. Технические условия. Часть 1. Трубы стальные бесшовные для работы под давлением не более 6,4 МПа и при температуре не выше 400 °С"
ГОСТ 33258-2015 "Арматура трубопроводная. Наплавка и контроль качества наплавленных поверхностей. Технические требования"
ГОСТ 33259-2015 "Фланцы арматуры, соединительных частей и трубопроводов на номинальное давление до PN 250. Конструкция, размеры и общие технические требования"
ГОСТ 33260-2015 "Арматура трубопроводная. Металлы, применяемые в арматуростроении. Основные требования к выбору материала"
ГОСТ 33368-2015 "Магистральный трубопроводный транспорт нефти и нефтепродуктов. Фильтры. Общие технические условия"
ГОСТ 33423-2015 "Арматура трубопроводная. Затворы и клапаны обратные. Общие технические условия"
ГОСТ 33852-2016 "Арматура трубопроводная. Задвижки шиберные для магистральных нефтепроводов. Общие технические условия"
ГОСТ 33855-2016 "Обоснование безопасности оборудования. Рекомендации по подготовке"
ГОСТ 33857-2016 "Арматура трубопроводная. Сварка и контроль качества сварных соединений. Технические требования"
ГОСТ 33960-2016 "Котлы стационарные паровые. Стальные конструкции. Нормы нагрузок на каркасы"
ГОСТ 33962-2016 "Котлы стационарные водотрубные. Общие положения. Материалы и допустимые напряжения для деталей котлов, работающих под давлением"
ГОСТ 33963-2016 "Котлы стационарные. Расчеты на сейсмическое и ветровое воздействия"
ГОСТ 33964-2016 "Котлы стационарные водотрубные. Поверочный расчет. Расчет на статическую прочность. Расчет на циклическую прочность. Расчет на сопротивление хрупкому разрушению"
ГОСТ 33965-2016 "Котлы стационарные водотрубные. Расчет по выбору основных размеров элементов. Коэффициенты прочности и укрепление отверстий"
ГОСТ 34233.1-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Общие требования"
ГОСТ 34233.2-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет цилиндрических и конических обечаек, выпуклых и плоских днищ и крышек"

МЕМСТ 34233.3-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Ішкі және сыртқы қысым кезінде ернеулер мен түптердегі саңылауларды бекіту. Штуцерге сыртқы статикалық жүктемелер кезінде ернеушелер мен түптердің беріктігін есептеу"
137
МЕМСТ 34233.4-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Фланец қосылыстарды беріктігі мен герметикалығын есептеу"
138
МЕМСТ 34233.5-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Тірек жүктемелердің әсерінен ернеулер мен түптерді есептеу"
139
МЕМСТ 34233.6-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Циклы аз жүктеме кезіндегі беріктікке есептеу"
140
МЕМСТ 34233.7-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жылу алмасу аппараттары"
141
МЕМСТ 34233.8-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Жапқышы бар түтіктер мен аппараттар"
142
МЕМСТ 34233.9-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Колонналық үлгідегі аппараттар"
143
МЕМСТ 34233.10-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Күкіртсутекті ортамен жұмыс істейтін түтіктер мен аппараттар"
144
МЕМСТ 34233.11-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Дәнекерленген қосылыстар жиектерінің ығысуын, бұрышы жоқ және дөңгелек емес ернеушелерді есепке ала отырып, ернеулер мен түптердің беріктігіне есептеу әдісі"
145
МЕМСТ 34233.12-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. ЭЕМ-де орындалатын беріктікке есептеулерді ұсыну нысанына қойылатын талаптар"
146
МЕМСТ 34283-2017 "Түтіктер мен аппараттар. Жел, сейсмикалық және басқа да сыртқы жүктеме кезінде беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
147
МЕМСТ 34347-2017 "Дәнекерленген болат түтіктер мен аппараттар. Жалпы техникалық шарттар"
148
БСТ ЕН 286-1-2004 "Қысыммен жұмыс істейтін ауаға немесе азотқа арналған түтіктер. 1-бөлім. Қысыммен жұмыс істейтін жалпы мақсаттағы түтіктер"
149
БСТ ЕН 13480-1-2005 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 1-бөлім. Негізгі ережелер"
150
БСТ ЕН 13480-2-2005 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 2-бөлім. Материалдар"
151
БСТ ЕН 13480-3-2005 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 3-бөлім. Жобалау және есептеу"
152
БСТ ЕН 13480-4-2005 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 4-бөлім. Дайындау және монтаждау"
153
БСТ ЕН 13480-5-2005 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 5-бөлім. Сынау және бақылау"
154
БСТ ЕН 13480-6-2009 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 6-бөлім. Тереңдетілген құбырларға қосымша талаптар"
155

ГОСТ 34233.3-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Укрепление отверстий в обечайках и днищах при внутреннем и наружных давлениях. Расчет на прочность обечаек и днищ при внешних статических нагрузках на штуцер"
ГОСТ 34233.4-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет на прочность и герметичность фланцевых соединений"
ГОСТ 34233.5-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет обечаек и днищ от воздействия опорных нагрузок"
ГОСТ 34233.6-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет на прочность при малоцикловых нагрузках"
ГОСТ 34233.7-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Теплообменные аппараты"
ГОСТ 34233.8-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Сосуды и аппараты с рубашками"
ГОСТ 34233.9-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Аппараты колонного типа"
ГОСТ 34233.10-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Сосуды и аппараты, работающие с сероводородными средами"
ГОСТ 34233.11-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Метод расчета на прочность обечаек и днищ с учетом смещения кромок сварных соединений, угловатости и некруглости обечаек"
ГОСТ 34233.12-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Требования к форме представления расчетов на прочность, выполняемых на ЭВМ"
ГОСТ 34283-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность при ветровых, сейсмических и других внешних нагрузках"
ГОСТ 34347-2017 "Сосуды и аппараты стальные сварные. Общие технические условия"
СТБ ЕН 286-1-2004 "Сосуды для воздуха или азота, работающие под давлением. Часть 1. Сосуды общего назначения, работающие под давлением"
СТБ ЕН 13480-1-2005 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 1. Основные положения"
СТБ ЕН 13480-2-2005 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 2. Материалы"
СТБ ЕН 13480-3-2005 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 3. Проектирование и расчет"
СТБ ЕН 13480-4-2005 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 4. Изготовление и монтаж"
СТБ ЕН 13480-5-2005 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 5. Испытания и контроль"
СТБ ЕН 13480-6-2009 "Трубопроводы металлические промышленные. Часть 6. Дополнительные требования к заглубленным трубопроводам"

БСТ ЕН 13480-8-2009 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 8-бөлім. Алюминийден және алюминий қорытпасынан жасалған құбырларға қойылатын қосымша талаптар"
156
БСТ МЕМСТ Р 51659-2001 "Жолтабаны 1520 мм магистральдық темір жол вагон-цистерналары. Жалпы техникалық шарттар"
157
ҚР СТ EN 1708-1-2016 "Дәнекерлеу. Болат дәнекерленген қосылыстардың элементтері. 1-бөлім. Қысымдағы конструкциялар"
158
ҚР СТ EN 10216-1-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 1-бөлім. Бөлме температурасына арналған белгіленген қасиеттері бар легирленбеген болаттан жасалған құбырлар
159
ҚР СТ EN 10216-2-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 2-бөлім. Жоғары температураға арналған белгіленген қасиеттері бар легирленбеген және легирленген болаттан жасалған құбырлар"
160
ҚР СТ EN 10216-3-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 3-бөлім. Легирленген ұсақ түйіршікті болаттан жасалған құбырлар"
161
ҚР СТ EN 10216-4-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 4-бөлім. Төмен температураға арналған арнайы қасиеттері бар легирленбеген және легирленген болаттан жасалған құбырлар"
162
ҚР СТ EN 10216-5-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 5-бөлім. Тот баспайтын болаттан жасалған құбырлар"
163
ҚР СТ EN 10217-1-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған дәнекерленген болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 1-бөлім. Бөлме температурасына арналған белгіленген қасиеттері бар легирленбеген болаттан жасалған құбырлар"
164
ҚР СТ EN 10217-2-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған дәнекерленген болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 2-бөлім. Жоғары температураға арналған белгіленген қасиеттері бар, электрмен дәнекерлеуден алынған легирленбеген және легирленген болаттан жасалған құбырлар"
165
ҚР СТ EN 10217-3-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 3-бөлім. Легирленген ұсақ түйіршікті болаттан жасалған құбырлар"
166
ҚР СТ EN 10217-4-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 4-бөлім. Төмен температураға арналған арнайы қасиеттері бар, электрмен дәнекерлеуден алынған легирленбеген болаттан жасалған құбырлар"
167
ҚР СТ EN 10217-5-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 5-бөлім. Жоғары температураға арналған белгіленген қасиеттері бар, флюспен доғалық дәнекерлеу арқылы алынған легирленбеген және легирленген болаттан жасалған құбырлар"
168

СТБ ЕН 13480-8-2009 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 8. Дополнительные требования к трубам из алюминия и алюминиевого сплава"
СТБ ГОСТ Р 51659-2001 "Вагоны-цистерны магистральных железных дорог колеи 1520 мм. Общие технические условия"
СТ РК EN 1708-1-2016 "Сварка. Элементы стальных сварных соединений. Часть 1. Конструкции под давлением"
СТ РК EN 10216-1-2015 "Трубы стальные бесшовные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 1. Трубы из нелегированной стали с установленными свойствами для комнатной температуры"
СТ РК EN 10216-2-2015 "Трубы стальные бесшовные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 2. Трубы из нелегированной и легированной стали с установленными свойствами для повышенной температуры"
СТ РК EN 10216-3-2015 "Трубы стальные бесшовные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 3. Трубы из легированной мелкозернистой стали"
СТ РК EN 10216-4-2015 "Трубы стальные бесшовные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 4. Трубы из нелегированной и легированной стали со специальными свойствами для пониженной температуры"
СТ РК EN 10216-5-2015 "Трубы стальные бесшовные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 5. Трубы из нержавеющей стали"
СТ РК EN 10217-1-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 1. Трубы из нелегированной стали с установленными свойствами для комнатной температуры"
СТ РК EN 10217-2-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 2. Трубы из нелегированной и легированной стали, полученные электросваркой, с установленными свойствами для повышенной температуры"
СТ РК EN 10217-3-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 3. Трубы из легированной мелкозернистой конструкционной стали"
СТ РК EN 10217-4-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 4. Трубы из нелегированной стали, полученные электросваркой, с установленными свойствами для пониженной температуры"
СТ РК EN 10217-5-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 5. Трубы из нелегированной и легированной стали, полученные дуговой сваркой под флюсом, с установленными свойствами для повышенной температуры"

ҚР СТ EN 10217-6-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 6-бөлім. Төмен температураға арналған белгіленген қасиеттері бар, флюспен доғалық дәнекерлеу арқылы алынған легирленбеген болаттан жасалған құбырлар"
169
ҚР СТ EN 10217-7-2015 "Қысыммен жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Өнім берудің техникалық шарттары. 7-бөлім. Тот баспайтын болаттан жасалған құбырлар"
170
ҚР СТ EN 13480-1-2012 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 1-бөлім. Негізгі ережелер"
171
ҚР СТ EN 13480-2-2013 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 2-бөлім. Материалдар"
172
ҚР СТ EN 13480-3-2013 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 3-бөлім. Жобалау және есептеу"
173
ҚР СТ EN 13480-4-2016 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 4-бөлім. Дайындау және монтаж"
174
ҚР СТ EN 13480-5-2016 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 5-бөлім. Бақылау және сынау"
175
ҚР СТ EN 13480-6-2016 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 6-бөлім. Жерасты құбырларына қойылатын қосымша талаптар"
176
ҚР СТ EN 13480-7-2016 "Өнеркәсіптік металл құбырлар. 7-бөлім. Сәйкестікті бағалау рәсімдері жөніндегі нұсқаулық"
177
ҚР СТ 1357-2005 "Қысыммен жұмыс істейтін түтіктер. Конструкцияға қойылатын негізгі талаптар"
178
ҚР СТ 1358-2005 "Қысыммен жұмыс істейтін түтіктер. Болаттарды дәнекерлеуге қойылатын талаптар"
179
МЕМСТ Р ИСО 15547-1-2009 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Пластина типті жылу алмастырғыштар. Техникалық талаптар"
01.01.2020 қолданылады
180
МЕМСТ Р 50599-93 "Жоғары қысымды болат дәнекерленген түтіктер мен аппараттар. Дайындау және пайдалану кезінде бұзбай бақылау"
181
МЕМСТ Р 50671-94 "Электр станциялары мен жылу жүйелері құбырларына арналған сильфонды металл компенсаторлар. Типтері, негізгі параметрлері және жалпы техникалық талаптар"
182
МЕМСТ Р 51127-98 "Қысыммен жұмыс жасайтын кезеңдік қолданылатын сұйықтық сүзгіштер. Сынақтардың қауіпсіздік талаптары и әдістері"
183
МЕМСТ Р 51364-99 "Ауа салқындатқыш аппараттары. Жалпы техникалық шарттар"
184
МЕМСТ Р 51571-2000 "Сильфонды металл компенсаторлар және тығыздағыштар. Жалпы техникалық талаптар"
185
МЕМСТ Р 51659-2000 "Жолтабаны 1520 мм магистральдық темір жол вагон-цистерналары. Жалпы техникалық шарттар"
186
МЕМСТ Р 52264-2004 "Сүңгуір барокамерлар. Жалпы техникалық шарттар"
187
МЕМСТ Р 53674-2009 "Құбыр арматурасы. Көрсеткіштер номенклатурасы. Жобалау мен тапсырысқа арналған сауалнама парақтары"
188
МЕМСТ Р 53676-2009 "Магистарльдық мұнай құбырларына арналған сүзгіштер. Жалпы талаптар"
189
МЕМСТ Р 53682-2009 (ИСО 13705:2006) "Мұнайды қайта өңдеу зауыттарына арналған жылыту қондырғылары. Жалпы техникалық талаптар"
190

СТ РК EN 10217-6-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 6. Трубы из нелегированной стали, полученные дуговой сваркой под флюсом, с установленными свойствами для низкой температуры"
СТ РК EN 10217-7-2015 "Трубы стальные сварные для работы под давлением. Технические условия поставки. Часть 7. Трубы из нержавеющей стали"
СТ РК EN 13480-1-2012 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 1. Основные положения"
СТ РК EN 13480-2-2013 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 2. Материалы"
СТ РК EN 13480-3-2013 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 3. Проектирование и расчет"
СТ РК EN 13480-4-2016 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 4. Изготовление и монтаж"
СТ РК EN 13480-5-2016 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 5. Контроль и испытания"
СТ РК EN 13480-6-2016 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 6. Дополнительные требования для подземных трубопроводов"
СТ РК EN 13480-7-2016 "Трубопроводы промышленные металлические. Часть 7. Руководство по процедурам оценки соответствия"
СТ РК 1357-2005 "Сосуды, работающие под давлением. Основные требования к конструкции"
СТ РК 1358-2005 "Сосуды, работающие под давлением. Требования к сварке сталей"
ГОСТ Р ИСО 15547-1-2009 "Нефтяная и газовая промышленность. Пластинчатые теплообменники. Технические требования"
применяется до 01.01.2020
ГОСТ Р 50599-93 "Сосуды и аппараты стальные сварные высокого давления. Контроль неразрушающий при изготовлении и эксплуатации"
ГОСТ Р 50671-94 "Компенсаторы сильфонные металлические для трубопроводов электрических станций и тепловых сетей. Типы, основные параметры и общие технические требования"
ГОСТ Р 51127-98 "Фильтры жидкостные периодического действия, работающие под давлением. Требования безопасности и методы испытаний"
ГОСТ Р 51364-99 "Аппараты воздушного охлаждения. Общие технические условия"
ГОСТ Р 51571-2000 "Компенсаторы и уплотнения сильфонные металлические. Общие технические требования"
ГОСТ Р 51659-2000 "Вагоны-цистерны магистральных железных дорог колеи 1520 мм. Общие технические условия"
ГОСТ Р 52264-2004 "Барокамеры водолазные. Общие технические условия"
ГОСТ Р 53674-2009 "Арматура трубопроводная. Номенклатура показателей. Опросные листы для проектирования и заказа"
ГОСТ Р 53676-2009 "Фильтры для магистральных нефтепроводов. Общие требования"
ГОСТ Р 53682-2009 (ИСО 13705:2006) "Установки нагревательные для нефтеперерабатывающих заводов. Общие технические требования"

МЕМСТ Р 54086-2010 "Қысым тұрақтандырғыштары. Жалпы техникалық шарттар"
191
МЕМСТ Р 54522-2011 "Жоғары қысымды түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Цилиндр ернеушелерді, түптерді, фланецтер мен қақпақтарды есептеу. Конструкциялау жөніндегі ұсынымдар"
192
МЕМСТ Р 54560-2015 "Сумен жабдықтауға, су бұруға, дренажға және кәрізге арналған шыныталшықпен арматураланған, реактопластан жасалған құбырлар және құбыр бөлшектері Техникалық шарттар"
193
МЕМСТ Р 54568-2011 "МНЖ5-1 маркалы қорытпадан жасалған құбырлар. Техникалық шарттар"
194
МЕМСТ Р 54803-2011 "Жоғары қысымды болат дәнекерленген түтіктер. Жалпы техникалық талаптар"
195
МЕМСТ Р 55018-2012 "Энергетика объектілеріне арналған құбыр арматурасы. Жалпы техникалық шарттар"
196
МЕМСТ Р 55019-2012 "Құбыр арматурасы. Көп қабатты металл сильфондар. Жалпы техникалық шарттар"
197
МЕМСТ Р 55020-2012 "Құбыр арматурасы. Магистральдық мұнай құбырларына арналған шиберлік бекітпелер. Жалпы техникалық шарттар"
198
МЕМСТ Р 55170-2012 "Бу, су жылытатын стационарлық қазандықтар және кәдеге жаратылатын қазандықтар"
199
МЕМСТ Р 55171-2012 "Бу, су жылытатын стационарлық қазандықтар және кәдеге жаратылатын қазандықтар. Дәнекерленген қосылыстар. Бақылау сапасы. Жалпы талаптар"
200
МЕМСТ Р 55508-2013 "Құбыр арматурасы. Гидравликалық және кавитациялық сипаттамаларды эксперименттік айқындау әдістемесі"
201
МЕМСТ Р 55559-2013 "Жұмыс қысымы 2,0 МПа сұйытылған көмірсутекті газға арналған композитті баллондар. Жалпы техникалық талаптар. Сынақтар әдістері"
202
МЕМСТ Р 55596-2013 "Жылу жүйелері. Беріктікке және сейсмикалық әсерлерге есептеу нормалары мен әдістері"
203
МЕМСТ Р 55597-2013 "Жоғары қысымды түтіктер мен аппараттар. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері. Ішкі қысым кезінде ернеулер мен түптердегі саңылауларды бекіту. Штуцерге сыртқы статикалық жүктемелер кезінде беріктікке есептеу"
204
МЕМСТ Р 55599-2013 "10-нан жоғары 100 МПа-дан дейінгі қысымға арналған құбырлардың құрастырылатын бірліктері мен бөлшектері. Жалпы техникалық талаптар"
205
МЕМСТ Р 55600-2013 "100-ден жоғары 320 МПа-ға дейінгі қысымға арналған құбырлар мен құбыр бөлшектері. Беріктікке есептеу нормалары мен әдістері"
206
МЕМСТ Р 56001-2014 "Газ өнеркәсібі объектілеріне арналған құбыр арматурасы. Жалпы техникалық шарттар"
207
МЕМСТ Р 57217-2016 "газ ортасының жұмыс қысымы 1,0 МПа көп орындық медициналық барокамерлар. Жалпы техникалық талаптар"
208
МЕМСТ Р 57423-2017 "Қазандық және жылу алмастырғыш жабдықтарға арналған құбырлар. 2-бөлім. 6,4 МПа аспайтын қысыммен және 400 °С жоғары емес температурада жұмыс істеуге арналған жіксіз болат құбырлар. Техникалық шарттар"
209
IV бөлім, № 2 және 3 қосымшалар

ГОСТ Р 54086-2010 "Стабилизаторы давления. Общие технические условия"
ГОСТ Р 54522-2011 "Сосуды и аппараты высокого давления. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет цилиндрических обечаек, днищ, фланцев, крышек. Рекомендации по конструированию"
ГОСТ Р 54560-2015 "Трубы и детали трубопроводов из реактопластов, армированных стекловолокном, для водоснабжения, водоотведения, дренажа и канализации. Технические условия"
ГОСТ Р 54568-2011 "Трубы из сплава марки МНЖ5-1. Технические условия"
ГОСТ Р 54803-2011 "Сосуды стальные сварные высокого давления. Общие технические требования"
ГОСТ Р 55018-2012 "Арматура трубопроводная для объектов энергетики. Общие технические условия"
ГОСТ Р 55019-2012 "Арматура трубопроводная. Сильфоны многослойные металлические. Общие технические условия"
ГОСТ Р 55020-2012 "Арматура трубопроводная. Задвижки шиберные для магистральных нефтепроводов. Общие технические условия"
ГОСТ Р 55170-2012 "Котлы стационарные паровые, водогрейные и котлы-утилизаторы. Маркировка"
ГОСТ Р 55171-2012 "Котлы стационарные паровые, водогрейные и котлы-утилизаторы. Сварные соединения. Контроль качества. Общие требования"
ГОСТ Р 55508-2013 "Арматура трубопроводная. Методика экспериментального определения гидравлических и кавитационных характеристик"
ГОСТ Р 55559-2013 "Баллоны композитные для сжиженных углеводородных газов на рабочее давление 2,0 МПа. Общие технические требования. Методы испытаний"
ГОСТ Р 55596-2013 "Сети тепловые. Нормы и методы расчета на прочность и сейсмические воздействия"
ГОСТ Р 55597-2013 "Сосуды и аппараты высокого давления. Нормы и методы расчета на прочность. Укрепление отверстий в обечайках и днищах при внутреннем давлении. Расчет на прочность при действии внешних статических нагрузок на штуцер"
ГОСТ Р 55599-2013 "Сборочные единицы и детали трубопроводов на давление свыше 10 до 100 МПа. Общие технические требования"
ГОСТ Р 55600-2013 "Трубы и детали трубопроводов на давление свыше 100 до 320 МПа. Нормы и методы расчета на прочность"
ГОСТ Р 56001-2014 "Арматура трубопроводная для объектов газовой промышленности. Общие технические условия"
ГОСТ Р 57217-2016 "Барокамеры медицинские многоместные с рабочим давлением газовой среды 1,0 МПа. Общие технические требования"
ГОСТ Р 57423-2017 "Трубы для котельного и теплообменного оборудования. Часть 2. Трубы стальные бесшовные для работы под давлением более 6,4 МПа и при температуре выше 400 °С. Технические условия"
раздел IV,
приложения № 2
и 3