Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитет туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 8 қазандағы № 168 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 7 және 44-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитет құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитет туралы ереже бекітілсін.
3. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Үкіметтерінен осы Шешім күшіне енген күннен бастап 15 күн мерзімде Еуразиялық экономикалық комиссияға Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитеттің құрамына енгізу үшін кандидатуралар ұсыну сұралсын.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 168 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитет туралы ереже
I. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу жөніндегі консультативтік комитет (бұдан әрі – комитет) Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі - Шарт) № 1 қосымша) 7 және 44-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының жанынан (бұдан әрі – Алқа, Комиссия) құрылады.
Комитет Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) шеңберінде мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мәселелері бойынша Комиссияның консультативтік органы болып табылады.
2. Комитет өз қызметінде Шартты, Одақтың құқығын құрайтын басқа да халықаралық шарттар мен актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
II. Комитеттің негізгі міндеттері мен функциялары
3. Комитеттің негізгі міндеттері:
а) Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) өкілдерімен Шарттың XXII бөлімінің және Сатып алуды реттеу тәртібі туралы хаттаманың (Шартқа № 25 қосымша) ережелерін іске асыру мәселелері бойынша консультациялар өткізу және мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу саласындағы мәселелер бойынша Комиссия үшін ұсыныстар әзірлеу;
б) мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу саласындағы мәселелерді, сондай-ақ Комиссия Алқасы Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (Шартқа № 1 қосымша) 25-тармағына сәйкес Комиссия Алқасының немесе Кеңесінің шешімі қабылдану алдында консультациялар өткізуге міндетті мәселелерді қарау;
в) мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу саласындағы мәселелер бойынша, оның ішінде Комиссия Алқасының немесе Кеңесінің отырыстарында одан әрі қарауды талап ететін мәселелер бойынша ұсыныстарды қарау (қажет болған жағдайда) және әзірлеу;
г) өз құзыреті шегінде өзге де мәселелерді қарау.

О Консультативном комитете по государственным (муниципальным) закупкам
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 октября 2019 года № 168.
В соответствии с пунктами 7 и 44 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Создать Консультативный комитет по государственным (муниципальным) закупкам.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Консультативном комитете по государственным (муниципальным) закупкам.
3. Просить правительства государств – членов Евразийского экономического союза в 15-дневный срок с даты вступления настоящего Решения в силу представить в Евразийскую экономическую комиссию кандидатуры для включения в состав Консультативного комитета по государственным (муниципальным) закупкам.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 8 октября 2019 г. № 168
ПОЛОЖЕНИЕ
о Консультативном комитете по государственным (муниципальным) закупкам
I. Общие положения
1. Консультативный комитет по государственным (муниципальным) закупкам (далее – Комитет) создается при Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее соответственно – Коллегия, Комиссия) в соответствии с пунктами 7 и 44 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор)).
Комитет является консультативным органом Комиссии по вопросам государственных (муниципальных) закупок в рамках Евразийского экономического союза (далее – Союз).
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Договором, другими международными договорами и актами, составляющими право Союза, Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи и функции Комитета
3. Основными задачами Комитета являются:
а) проведение консультаций с представителями государств – членов Союза (далее – государства-члены) по вопросам реализации положений раздела XXII Договора и Протокола о порядке регулирования закупок (приложение № 25 к Договору) и выработка предложений для Комиссии по вопросам в сфере государственных (муниципальных) закупок;
б) рассмотрение вопросов в сфере государственных (муниципальных) закупок, а также вопросов, по которым Коллегия Комиссии обязана провести консультации в соответствии с пунктом 25 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору) перед принятием решения Коллегии или Совета Комиссии;
в) рассмотрение (при необходимости) и выработка предложений по вопросам в сфере государственных (муниципальных) закупок, в том числе по вопросам, требующим дальнейшего рассмотрения на заседаниях Коллегии или Совета Комиссии;
г) рассмотрение иных вопросов в пределах своей компетенции.

7. Қажет болған жағдайда Комитет жанынан сараптама және жұмыс топтары құрылуы мүмкін, олар уәкілетті органдардың өкілдері, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері арасынан құралады.
Мүше мемлекеттердің ұсынысы бойынша сараптама және жұмыс топтарының құрамына бизнес-қоғамдастықтардың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың өкілдері, қажетті біліктілігі мен кәсіби дағдылары бар өзге де тәуелсіз сарапшылар енгізілуі мүмкін.
Сараптама және жұмыс топтарының жұмыс тәртібін Комитет айқындайды.
8. Комитет (сараптама және жұмыс топтарының) құрамын қалыптастыру үшін Комиссияның Бәсекелестік саясат және мемлекеттік сатып алу саласындағы саясат департаменті (бұдан әрі – жауапты департамент) уәкілетті органдардан Комитет (сараптама және жұмыс топтарының) құрамына енгізу үшін кандидатуралар бойынша ұсыныстар сұратады.
Уәкілетті органдар Комитеттегі уәкілетті органдардың өкілдерін ауыстыру қажеттігі туралы Комиссия Алқасына уақтылы хабарлайды.
Комитеттің құрамы Комиссия Алқасының өкімімен бекітіледі.
9. Комиссияның Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі алқа мүшесі (Министр) (бұдан әрі – Комитет төрағасы) Комитеттің отырыстарында төрағалық етеді және Комитеттің жұмысына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
10. Комитет төрағасы:
а) Комитеттің қызметіне жетекшілік етеді және Комитетке жүктелген міндеттерді орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
б) Комитет отырысының күн тәртібін бекітеді, оның өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды;
в) Комитет отырыстарын жүргізеді;
г) Комитет отырыстарының хаттамаларына қол қояды;
д) Комитет жанынан құрылатын сараптама және жұмыс топтары туралы ережелерді және олардың құрамын бекітеді;
е) Комиссия Алқасы мен Кеңесінің отырыстарында және өзге де органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатынаста Комитеттің мүддесін білдіреді;
ж) Комитет хатшысын тағайындайды;
з) Комитеттің құзыреті шегінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.
11. Жауапты департаменттің директоры Комитет төрағасының орынбасары болып табылады.
Комитет төрағасының орынбасары Комитет төрағасы болмаған жағдайда осы Ереженің 10-тармағында көзделген Комитет төрағасының функцияларын орындайды.
12. Комитет төрағасының орынбасары Комитет төрағасының тапсырмасы бойынша Комитет отырысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және:
а) Комитет отырысының күн тәртібі жобасының дайындалуын;
б) Комитет отырысының күн тәртібі мәселелеріне материалдардың дайындалуын;
в) Комитет отырысының қорытындылары бойынша хаттаманың дайындалуын;
г) хаттардың жобаларының дайындалуы мен олардың Комитет мүшелеріне жіберілуін;
д) Комитеттің хаттамалық шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады.

7. При Комитете при необходимости могут создаваться экспертные и рабочие группы, которые формируются из числа представителей уполномоченных органов, должностных лиц и сотрудников Комиссии.
По предложению государств-членов в состав экспертных и рабочих групп могут включаться представители бизнес-сообществ, научных и общественных организаций, иные независимые эксперты, обладающие необходимой квалификацией и профессиональными навыками.
Порядок работы экспертных и рабочих групп определяется Комитетом.
8. Для формирования состава Комитета (экспертных и рабочих групп) Департамент конкурентной политики и политики в области государственных закупок Комиссии (далее – ответственный департамент) запрашивает у уполномоченных органов предложения по кандидатурам для включения в состав Комитета (экспертных и рабочих групп).
Уполномоченные органы своевременно информируют Коллегию Комиссии о необходимости замены представителей уполномоченных органов в Комитете.
Состав Комитета утверждается распоряжением Коллегии Комиссии.
9. Председательствует на заседаниях Комитета и осуществляет общее руководство работой Комитета член Коллегии (Министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию Комиссии (далее – председатель Комитета).
10. Председатель Комитета:
а) руководит деятельностью Комитета и организует работу по выполнению возложенных на Комитет задач;
б) утверждает повестку дня заседания Комитета, определяет дату, время и место его проведения;
в) ведет заседания Комитета;
г) подписывает протоколы заседаний Комитета;
д) утверждает положения об экспертных и рабочих группах, создаваемых при Комитете, и их составы;
е) представляет Комитет на заседаниях Коллегии и Совета Комиссии и во взаимоотношениях с иными органами и организациями;
ж) назначает секретаря Комитета;
з) осуществляет иные функции в пределах компетенции Комитета.
11. Заместителем председателя Комитета является директор ответственного департамента.
Заместитель председателя Комитета выполняет функции председателя Комитета, предусмотренные пунктом 10 настоящего Положения, в случае отсутствия председателя Комитета.
12. Заместитель председателя Комитета по поручению председателя Комитета обеспечивает организацию заседания Комитета и осуществляет контроль за:
а) подготовкой проекта повестки дня заседания Комитета;
б) подготовкой материалов к вопросам повестки дня заседания Комитета;
в) подготовкой протокола по итогам заседания Комитета;
г) подготовкой проектов писем и их рассылкой членам Комитета;
д) исполнением протокольных решений Комитета.

23. Комитет отырыстарының хаттамалары Комиссияның Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу жөніндегі Алқа мүшесінің (Министрінің) Хатшылығында сақталады.
24. Комиссия Алқасы немесе Кеңесі шешім қабылдау үшін консультативтік органдардың қорытындысын талап ететін мәселелерді қарау қорытындылары бойынша қабылданған Комитеттің шешімдері Комиссия төрағасына жіберіледі.
25. Комитеттің шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
26. Комитет отырыстары, әдетте, Комиссия үй-жайларында өткізіледі.
Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысы бейнеконференция режимінде өткізілуі мүмкін.
Уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде қабылданатын Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысы кез келген мүше мемлекеттің аумағында өткізілуі мүмкін. Бұл жағдайда қабылдаушы мүше мемлекет Комитет отырысын ұйымдастыруға және өткізуге жәрдем көрсетеді.
27. Комитеттің қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссия жүзеге асырады.
Комитеттің отырыстарына уәкілетті органдар өкілдерінің қатысуына байланысты шығыстарды оларды жіберуші мүше мемлекеттер көтереді.
Комитеттің отырыстарына бизнес-қоғамдастықтар, ғылыми және қоғамдық ұйымдар өкілдерінің, өзге де тәуелсіз сарапшылардың қатысуына байланысты шығыстарды аталған тұлғалар дербес көтереді.
28. Комиссия Алқасының шешімі Комитеттің қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.

23. Протоколы заседаний Комитета хранятся в Секретариате члена Коллегии (Министра) по конкуренции и антимонопольному регулированию Комиссии.
24. Решения Комитета, принятые по итогам рассмотрения вопросов, требующих заключения консультативных органов для принятия решения Коллегией или Советом Комиссии, направляются Председателю Коллегии Комиссии.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23.05.2023 № 66 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
25. Решения Комитета носят рекомендательный характер.
26. Заседания Комитета проводятся, как правило, в помещениях Комиссии.
По решению председателя Комитета заседание Комитета может проводиться в режиме видеоконференции.
По решению председателя Комитета, принимаемому на основании предложений уполномоченных органов, заседание Комитета может проводиться на территории любого из государств-членов. В этом случае принимающее государство-член оказывает содействие в организации и проведении заседания Комитета.
27. Организационно-техническое обеспечение деятельности Комитета осуществляется Комиссией.
Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета представителей уполномоченных органов, несут направляющие их государства-члены.
Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета представителей бизнес-сообществ, научных и общественных организаций, иных независимых экспертов, указанные лица несут самостоятельно.
28. Основанием для прекращения деятельности Комитета является решение Коллегии Комиссии.