Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесіне өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 16 маусымдағы № 78 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 46-бабына және Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №7 қосымша) 4, 36 және 37-тармақтарына сәйкес, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 25 наурыздағы "COVID-19 короновирустық инфекциясының таралуын болдырмауға бағытталған шараларды іске асыру туралы" № 11 өкімінің 6-тармағының негізінде, жедел ден қоюды талап ететін айрықша жағдайға байланысты Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесі (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 2 қосымша) мынадай мазмұндағы 2.31-бөліммен толықтырылсын:
"2.31. Қоса алғанда 2020 жылғы 31 тамызға дейінгі аралықта әкетудің рұқсаттық тәртібі қолданылатын күнбағыс тұқымы
Позиция атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН
Жармаланған немесе
1206 00 100 0
жармаланбаған күнбағыс тұқымы
1206 00 100 0
Бөлімге ескертпе:
1. Осы бөлімнің мақсаты үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын басшылыққа алу керек.
2. Күнбағыс тұқымын экспорт кедендік рәсіміне орналастыру Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі - Одақ) мүше мемлекеттің кеден органы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытындының (рұқсат құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытынды (рұқсат құжаты) берген кезде жүзеге асырылады.
3. Күнбағыс тұқымын Одақтың кедендік аумағына әкелінген жердегі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілген жердегі кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзит рәсіміне орналастыру Одаққа мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат құжатын) бермей жүзеге асырылады.

О внесении изменения в перечень товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 июня 2020 года № 78
В соответствии со статьей 46 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктами 4, 36 и 37 Протокола о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), а также на основании пункта 6 распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 25 марта 2020 г. № 11 "О реализации мер, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции COVID-19", в связи с исключительным случаем, требующим оперативного реагирования, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Перечень товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (приложение № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30), дополнить разделом 2.31 следующего содержания:
"2.31. Семена подсолнечника, в отношении которых применяется разрешительный порядок вывоза по 31 августа 2020 г. включительно
Наименование позиции
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Семена подсолнечника, дробленные или недробленные
1206 00 100 0
1206 00 990 0
Примечания к разделу:
1. Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться кодом ТН ВЭД ЕАЭС.
2. Помещение семян подсолнечника под таможенную процедуру экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства – члена Евразийского экономического союза (далее – Союз) заключения (разрешительного документа), оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45.
3. Помещение семян подсолнечника под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза осуществляется без представления таможенному органу государства – члена Союза заключения (разрешительного документа).

4. Күнбағыс тұқымын Одақтың кедендік аумағынан әкету кезінде өзге кедендік рәсімге орналастыруға жол берілмейді.
5. Күнбағыс тұқымын өндірушіге Одақтың кедендік аумағынан осы тұқымды әкетуге қорытынды (рұқсат құжатын) беруді Одаққа мүше мемлекеттің қорытынды (рұқсат құжатын) беруге уәкілетті органы осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.".
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2.31-бөліміне (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 2 қосымша) енгізілген күнбағыс тұқымын әкетуге рұқсат беру тәртібі қоса алғанда 2020 жылғы 31 тамызға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2020 жылғы 1 шілдеден кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович

4. Помещение семян подсолнечника под иные таможенные процедуры при вывозе с таможенной территории Союза не допускается.
5. Выдача заключения (разрешительного документа) на вывоз с таможенной территории Союза семян подсолнечника производителям указанных семян осуществляется уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства – члена Союза в порядке, определенном законодательством этого государства.".
2. Установить, что разрешительный порядок вывоза семян подсолнечника, включенных в раздел 2.31 перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (приложение № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30), действует по 31 августа 2020 г. включительно.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 1 июля 2020 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович