Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдарын, типтерін, желілерін және кросстарын сынақтан өткізу тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 113 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) 3-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдарын, типтерін, желілерін және кросстарын сынақтан өткізу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде Келісім күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясниковчи
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 113 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдарын, типтерін, желілерін және кросстарын сынақтан өткізу ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабының 1-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 3-бабына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдарын, типтерін, желілерін және кросстарына сынақ жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сынақ жүргізу" - жануарлардың бір түрінің бүтіндей тобының жануардың белгілі бір жаңа тұқымына, түріне, желісіне, кроссқа жататындығын белгілуге мүмкіндік беретін талаптарға сәйкестігін айқындау;
"кросс" - жануарлардың бір немесе бірнеше тұқымға жататын желілерін (типтерін) шағылыстырудан алынған тұқым қуалаушылығын білдіретін жануарлар тобы;
"желi" – бір немесе бірнеше тектерден тарайтын генетикалық жағынан біртектес жануарлар тобы;
"тұқым" - биологиялық және морфологиялық жағынан шаруашылыққа пайдалы қасиеттерiнiң белгiлi бiр өзгешелiгi бар, оны осы түрдегі басқа тұқымдардан ажыратуға мүмкіндік беретін және тұқым қуалау бойынша тұрақты берілетін ортақ шығу тегi бар, адам жасаған жануарлар тобы;
"тип" - бастапқы тұқымнан айқын айырмашылығы болған кезде бастапқы тұқымның генотипін немесе комбинациясын көрсететін негізгі сипаттамаларын сақтай отырып, бастапқы тұқымның ең маңызды сипаттамаларын мұра етіп алатын және бастапқы тұқымнан жеке таңдап алу, біріктіре отырып шағылыстыру, гендік инженерия сияқты әдістерді пайдалану салдарынан туындаған ауытқуларды қоспағанда, бастапқы тұқымның генотипіне немесе генотиптерінің комбинациясына сәйкес келетін жануарлар тобы.

Об утверждении Порядка проведения апробации новых пород, типов, линий и кроссов сельскохозяйственных животных в государствах - членах Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2020 года № 113.
В целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 3 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года (далее - Соглашение) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок проведения апробации новых пород, типов, линий и кроссов сельскохозяйственных животных в государствах - членах Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Соглашения.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 22 сентября 2020 г. № 113
ПОРЯДОК
проведения апробации новых пород, типов, линий и кроссов
сельскохозяйственных животных в государствах – членах
Евразийского экономического союза
1. Настоящий Порядок разработан в целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 3 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года и определяет правила проведения апробации новых пород, типов, линий и кроссов сельскохозяйственных животных в государствах - членах Евразийского экономического союза (далее - государства-члены).
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"апробация" - определение соответствия целостной группы животных одного вида требованиям, которые позволяют установить их принадлежность к определенной новой породе, типу, линии, кроссу животных;
"кросс" - группа животных, представляющая собой потомство от скрещивания линий (типов) животных, принадлежащих к одной или нескольким породам;
"линия" - генетически однородная группа животных, происходящая от одного или нескольких родоначальников;
"порода" - группа животных общего происхождения, созданная человеком, обладающая генетически обусловленными биологическими и морфологическими хозяйственно полезными свойствами, специфичными для данной группы животных, которые позволяют отличить ее от других пород этого вида и устойчиво передаются по наследству;
"тип" - группа животных, которая при явном отличии от исходной породы наследует наиболее существенные признаки исходной породы, сохраняя при этом основные признаки, отражающие генотип или комбинацию генотипов исходной породы, и соответствует генотипу или комбинации генотипов исходной породы, за исключением отклонений, вызванных применением таких методов, как индивидуальный отбор из исходной породы, вводное скрещивание, генная инженерия.

7. Селекциялық жетістікке сынақ жүргізуді ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптар (соның ішінде сынақ жүргізу тәртібіне, құжаттардың толықтығына, оларды мүше мемлекеттің уәкілетті органының қарау тәртібі мен мерзімдеріне, сынақ нәтижелері бойынша құжаттар беру, сондай-ақ мұндай құжаттарды беруден бас тарту негіздеріне қатысты) мүше мемлекеттің заңнамасында анықталады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттерде
ауыл шаруашылығы
жануарларының жаңа
тұқымдарын, типтерін және
кросстарын сынақтан
өткізу тәртібіне
№1 ҚОСЫМША
Жаңа тұқымдары, типтері желілері және кросстары сынақтан өткізілетін асыл тұқымды жануарлардың ең аз санына қойылатын ТАЛАПТАР
Жануарлардың түрі мен жынысы
Мал саны (сандары*)
тұқымы
типі
желісі
кросс

7. Требования к организации и проведению апробации селекционного достижения (в том числе касающиеся порядка подачи заявления о проведении апробации, комплектности документов, порядка и сроков их рассмотрения уполномоченным органом государства-члена, выдачи документов по результатам апробации, а также оснований для отказа в выдаче таких документов) определяются законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Порядку проведения
апробации новых пород,
типов, линий и кроссов
сельскохозяйственных
животных в государствах -
членах Евразийского
экономического союза
ТРЕБОВАНИЯ
к минимальной численности поголовья племенных животных апробируемых новых
пород, типов, линий и кроссов
Вид и пол животных
Численность поголовья (голов*)
порода
тип
линия
кросс

500
16. Сазқұндыз (ұрғашылары)
2000
1000
17. Ересек балықтар
400
300/600**
150
300***
18. Аралар
5000
2000
100
______________
* Табиғи және инкубациялық уылдырық шашу кезіндегі ұялар - балықтар, тұтас массивте орналасқан отбасылар үшін, - аралар үшін.
** Балық өсіру шаруашылығының жаңа түрі.
*** Балық өсіру шаруашылығындағы түраралық будандардың жаңа формалары.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттерде
ауыл шаруашылығы
жануарларының жаңа
тұқымдарын, типтерін және
кросстарын сынақтан
өткізу тәртібіне
№2 ҚОСЫМША
Ауыл шаруашылығы жануарларының сынақтан өткізуге ұсынылатын жаңа тұқымдары, типтері, желілері және кросстары зауыттық желілерінің ең аз санына, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдары, типтері, желілері және кросстары сынақтан өткізілетін асыл тұқымды мал (сынақтан өткізу кезінде) ұсталатын шаруашылықтардың ең аз санына қойылатын ТАЛАПТАР
Селекциялық жетістік түрі (тұқымы, типі, желісі, кросс)
Сынақтан өткізілуге ұсынылатын ауыл шаруашылығы жануарларының жаңа тұқымдарының, типтерінің, желілері мен кросстарының зауыттық желілерінің саны
Жаңа тұқымдары, типтері, желілері және кросстары сынақтан өткізілетін асыл тұқымды жануарлар ұсталатын шаруашылықтардың саны

500
-
-
16. Нутрии (самки)
2000
1000
-
-
17. Рыбы взрослые
400
300/600**
150
300***
18. Пчелы
5000
2000
100
-
* Гнезд при естественном и заводском нересте – для рыб, семей, расположенных в сплошном массиве, - для пчел.
** Новый вид в рыбоводстве.
*** Новые формы межвидовых гибридов в рыбоводстве.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Порядку проведения
апробации новых пород,
типов, линий и кроссов
сельскохозяйственных
животных в государствах -
членах Евразийского
экономического союза
ТРЕБОВАНИЯ
к минимальному количеству заводских линий в представляемых к апробации новых породах, типах, линиях и кроссах сельскохозяйственных животных, а также минимальному количеству хозяйств (стад), в которых содержится поголовье племенных животных апробируемых новых пород, типов, линий и кроссов сельскохозяйственных животных (на момент апробации)
Вид селекционного достижения (порода, тип, линия, кросс)
Количество заводских линий в представляемых к апробации новых породах, типах, линиях и кроссах сельскохозяйственных животных
Количество хозяйств (стад), в которых содержится поголовье племенных животных апробируемых новых пород, типов, линий и кроссов сельскохозяйственных животных