Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйі және олардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөнінде қолданылатын шаралар туралы жылдық есепті дайындау тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 103 шешімі.
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 24-тармағының 1-тармақшасына сәйкес және Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10 және 11-тармақтарын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйі және олардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөнінде қолданылатын шаралар туралы жылдық есепті дайындау тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2019 жылғы 1 қазанда қол қойылған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама (1) күшіне енгеннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
М. Григорян
Беларусь Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан Республикасынан
Ә. Смайылов
Қырғыз Республикасынан
А. Новиков
Ресей Федерациясынан
А. Оверчук
Трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйі және олардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөнінде қолданылатын шаралар туралы жылдық есепті дайындау ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 11-тармағына сәйкес әзірленді және трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйі және олардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу бойынша қолданылатын шаралар туралы жылдық есепті (бұдан әрі - жылдық есеп) дайындау қағидаларын айқындайды.
2. Жылдық есеп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жай-күйі туралы және Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) осындай нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөнінде қабылдайтын шаралар туралы хабардар ету мақсатында Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 10-тармағының 8-тармақшасы негізінде дайындалады.
II. Жылдық есеп жобасын дайындау кезеңдері

Об утверждении Порядка подготовки годового отчета о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и мерах, принимаемых по пресечению нарушений общих правил конкуренции на них
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 30 октября 2020 года № 103.
В соответствии с подпунктом 1 пункта 24 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и в целях реализации пунктов 10 и 11 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый Порядок подготовки годового отчета о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и мерах, принимаемых по пресечению нарушений общих правил конкуренции на них.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (1), подписанного 1 октября 2019 г.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения От Республики Беларусь От Республики Казахстан От Кыргызской Республики От Российской Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Новиков А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 30 октября 2020 г. № 103
ПОРЯДОК
подготовки годового отчета о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и мерах, принимаемых по пресечению нарушений общих правил конкуренции на них
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 11 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и определяет правила подготовки годового отчета о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и мерах, принимаемых по пресечению нарушений общих правил конкуренции на них (далее – годовой отчет).
2. Годовой отчет подготавливается на основании подпункта 8 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) в целях информирования государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) о состоянии конкуренции на трансграничных рынках и о принимаемых Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) мерах по пресечению нарушений общих правил конкуренции на таких рынках.
II. Этапы подготовки проекта годового отчета

3. Комиссияның Одақтың трансшекаралық нарықтарында бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау саласындағы қызметін қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жауапты департамент) жылдық есептің жобасын дайындауға жауапты болып табылады.
Бәсекелестік саясат және мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу саласындағы саясат мәселелері жөніндегі Комиссияның қызметін қамтамасыз ететін Комиссияның құрылымдық бөлімшесі өз құзыреті шеңберінде жылдық есеп жобасын дайындау кезінде бірлесіп орындаушы болып табылады.
4. Жылдық есепті дайындау мынадай кезеңдерді қамтиды:
а) жылдық есеп жобасына материалдарды бірлесіп орындаушының ұсынуы (есепті жылдың 15 қарашасына дейін);
б) жауапты департаменттің трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру кезінде алынған ақпаратты, жауапты департаменттің сұрау салуы бойынша бірлесіп орындаушы ұсынған ақпараттық және талдамалық материалдарды және т. б. ескере отырып, жылдық есептің жобасын әзірлеуі (есепті жылдың 1 желтоқсанына дейін);
в) қоғамдық талқылау мақсатында Одақтың ресми сайтында жылдық есеп туралы Одақ органдары актілерінің жобаларын орналастыру (есепті жылдың желтоқсаны);
г) жауапты департаменттің жылдық есептің жобасын пысықтау үшін құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарына, сондай-ақ Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдарына жіберуі (есепті жылғы желтоқсанның III онкүндігі). Жылдық есептің жобасы Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу мәселелеріне жетекшілік ететін Комиссия Алқасы мүшесінің қолы қойылған ілеспе хатпен жіберіледі;
д) осы тармақтың "г" тармақшасында көрсетілген мүше мемлекеттер органдарының өкілдерімен олардың ұсыныстары мен ескертулерін талқылау үшін жылдық есептің жобасы бойынша консультациялар өткізу (есепті жылдан кейінгі жылдың I тоқсаны);
е) Комиссия Алқасының қарауы үшін жылдық есептің жобасын ұсыну (есепті жылдан кейінгі жылдың I тоқсаны);
ж) Комиссия Кеңесінің қарауы үшін жылдық есептің жобасын ұсыну (есепті жылдан кейінгі жылдың II тоқсаны);
з) Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауы үшін жылдық есеп жобасын ұсыну;
и) жылдық есепті Одақтың ресми сайтында орналастыру.
III. Жылдық есеп жобасының құрылымы
5. Жылдық есептің жобасы, оның ішінде мынадай ақпаратты қамтуға тиіс:
а) трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөнінде Комиссия қабылдайтын шаралар, трансшекаралық нарықтарда іске асырылатын бәсекелестік саясаттың тиімділігін арттыруға бағытталған шаралар, сондай-ақ құқық қолдану практикасының неғұрлым өзекті мәселелері;
б) мүше мемлекеттердің аумақтарында тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге мемлекеттік баға реттеуді енгізу туралы хабарламаларды қарау нәтижелері (болған кезде);
в) Одақтың құқығын және мүше мемлекеттердің бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу саласындағы заңнамасын (бар болса) жетілдіру туралы, бәсекелестікті адвокаттау туралы және халықаралық ынтымақтастық туралы ақпарат;
г) бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу мәселелері бойынша келесі есепті жылы Комиссия жоспарлаған іс-шаралар.

3. Ответственным за подготовку проекта годового отчета является структурное подразделение Комиссии, обеспечивающее деятельность Комиссии в сфере контроля за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках Союза (далее – ответственный департамент).
Структурное подразделение Комиссии, обеспечивающее деятельность Комиссии по вопросам конкурентной политики и политики в области государственных (муниципальных) закупок, является соисполнителем при подготовке проекта годового отчета в рамках своей компетенции.
4. Подготовка годового отчета включает в себя следующие этапы:
а) представление соисполнителем материалов к проекту годового отчета (до 15 ноября отчетного года);
б) разработка ответственным департаментом проекта годового отчета с учетом информации, полученной при осуществлении им контроля за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках, информационных и аналитических материалов, представленных соисполнителем по запросу ответственного департамента, и т. д. (до 1 декабря отчетного года);
в) размещение проектов актов органов Союза о годовом отчете на официальном сайте Союза в целях общественного обсуждения (декабрь отчетного года);
г) направление ответственным департаментом проекта годового отчета для его проработки в органы государственной власти государств-членов, в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики, а также в органы государственной власти, уполномоченные на взаимодействие с Комиссией (III декада декабря отчетного года). Проект годового отчета направляется сопроводительным письмом за подписью члена Коллегии Комиссии, курирующего вопросы конкуренции и антимонопольного регулирования;
д) проведение консультаций по проекту годового отчета с представителями органов государств-членов, указанных в подпункте "г" настоящего пункта, для обсуждения их предложений и замечаний (I квартал года, следующего за отчетным);
е) представление проекта годового отчета для рассмотрения Коллегией Комиссии (I квартал года, следующего за отчетным);
ж) представление проекта годового отчета для рассмотрения Советом Комиссии (II квартал года, следующего за отчетным);
з) представление проекта годового отчета для рассмотрения Евразийским межправительственным советом;
и) размещение годового отчета на официальном сайте Союза.
III. Структура проекта годового отчета
5. Проект годового отчета должен содержать в том числе следующую информацию:
а) принимаемые Комиссией меры по пресечению нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, меры, направленные на повышение эффективности реализуемой конкурентной политики на трансграничных рынках, а также наиболее актуальные вопросы правоприменительной практики;
б) результаты рассмотрения уведомлений о введении государственного ценового регулирования на товары и услуги на территориях государств-членов (при наличии);
в) информация о совершенствовании права Союза и законодательства государств-членов в сфере конкуренции и антимонопольного регулирования (при наличии), об адвокатировании конкуренции и о международном сотрудничестве;
г) планируемые Комиссией для проведения в следующем отчетном году мероприятия по вопросам конкуренции и антимонопольного регулирования.