Метрологиялық сипаттамалардың сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 189 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған метрологиялық сипаттамалардың сыныптауышы (бұдан әрі – сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
сыныптауыш осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу саласындағы жалпы процестерді іске асыру кезінде сыныптауыштың кодтық белгілерін пайдалану міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 189 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Метрологиялық сипаттамалардың СЫНЫПТАУЫШЫ
І. Сыныптауыштен егжей-тегжейленген мәліметтер
Метрологиялық сипаттамалар тобының коды
Топтың атауы, метрологиялық сипаттамалар түрінің коды
Түрдің атауы, метрологиялық сипаттаманың коды
Метрологиялық сипаттаманың атауы
01
Өлшеу нәтижесін анықтайтын сипаттамалар

О классификаторе метрологических характеристик
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 декабря 2021 года № 189.
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор метрологических характеристик (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
классификатор применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере технического регулирования.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 декабря 2021 г. № 189
КЛАССИФИКАТОР
метрологических характеристик
I. Детализированные сведения из классификатора
Код группы метрологических характеристик
Наименование группы, код вида метрологических характеристик
Наименование вида, код метрологической характеристики
Наименование метрологической характеристики
01
Характеристики, определяющие результат измерений

2-иерархиялық, қосымша бойынша тәртіпке сәйкес сыныптау сатыларының (деңгейлерінің) саны 2
18
Жүргізу әдістемесі
1-жүргізудің орталықтандырылған рәсімі, сыныптауыш қосымша бойынша тәртіпке сәйкес электрондық түрде жүргізіледі
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат (өрістер құрамы, олардың мәндерінің аясы және қалыптастыру қағидалары) осы құжаттың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштың мәліметтері ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қарау кезеңділігін белгілеу
22
Өзгертулер
23
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) егжей-тегжейленген мәліметтеріне сілтеме
сыныптауыштың егжей-тегжейленген мәліметтері осы құжаттың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Сыныптауыш құрылымының сипаттамасы

2 – иерархический, число ступеней (уровней) классификации 2, в соответствии с порядком согласно приложению
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения,
классификатор ведется в электронном виде
в соответствии с порядком согласно
приложению
19
Структура
информация о структуре классификатора (состав полей, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего документа
20
Степень конфиденциальности данных
сведения классификатора относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из классификатора приведены в разделе I настоящего документа
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора

1. Осы бөлім сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы мынадай жолдар (бағандар)қалыптастырылатын кестеде келтірілген:
"деректеменің атауы" – деректеменің реттік нөмірі және бекітілген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеме мағынасының аймағы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары" – элементтің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерін сөзбен сипаттау;
"көпт." - деректеменің көптігі (міндеттілік (опционалдылық) және деректеменің ықтимал қайталануының саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – реквизит міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен көп емес қайталануы тиіс (n > 1, m > n ) ;
0..1 –  реквизит опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* –  реквизит опциональды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m –  реквизит опциональды, m реттен көп емес қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Метрологиялық сипаттамалар тобы туралы мәлімет
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Метрологиялық сипаттамалар тобының коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \D{2}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы қалыптасады
1
1.2. Метрологиялық сипаттамалар тобының атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3. Метрологиялық сипаттамалардың түрі туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.1. Метрологиялық сипаттамалар түрінің коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \D{4}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы қалыптасады
1
1.3.2. Метрологиялық сипаттамалар түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3.3. Метрологиялық сипаттама туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение элемента и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования
значения реквизита
Мн.
1. Сведения o группе метрологических характеристик
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код группы метрологических характеристик
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.2. Наименование группы метрологических характеристик
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3. Сведения о виде метрологических характеристик
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код вида метрологических характеристик
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{4}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.2. Наименование вида метрологических характеристик
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3.3. Сведения о метрологической характеристике
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*

1.3.3.1. Метрологиялық сипаттаманың коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{7}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы қалыптасады
1
1.3.3.2. Метрологиялық сипаттаманың атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3.3.3. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Іс-қимылдың басталу күні
МемСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың басталу күніне сәйкес келеді
1
*.2. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасының әрекет етуінің басталуын регламенттейтін акті туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.2.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \D{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актінің кодтық белгіленуі
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
*.3. Іс-қимылдың аяқталу күні
МемСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың басталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Анықтамалықтың (сыныптауыштың)жазбасы әрекетінің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \D{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актінің кодтық белгіленімі
1
*.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.4.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
Метрологиялық сипаттамалардың
сыныптауышына ҚОСЫМША
Метрологиялық сипаттамалардың сыныптауышын жүргізу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:

1.3.3.1. Код метрологической характеристики
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{7}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.3.2. Наименование метрологической характеристики
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3.3.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение акта в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение акта в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
*.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.3. Дата акта
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
ПРИЛОЖЕНИЕ
к классификатору метрологических
характеристик
ПОРЯДОК
ведения классификатора метрологических характеристик
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шарт (бұдан әрі – Одақ туралы шарт);
"Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 Шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратының жүйесінің ресурстары құрамына кіретін анықтамалықтар және сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 Шешімі (бұдан әрі – Әдіснама).
II. Қолдану саласы
2. Осы Тәртіп метрологиялық сипаттамалар сыныптауышын (бұдан әрі – сыныптауыш) қалыптастыру, жүргізу және қолдану қағидаларын айқындайды.
3. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) сыныптауышты қалыптастыру және жүргізу кезінде, сондай-ақ өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында өкілеттіктер берілген Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары) өз қызметінде сыныптауыштан мәліметтерді жүргізу және пайдалану кезінде қолданылады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін "метрологиялық сипаттама" ұғымы деп өлшем нәтижесіне әсер ететін сипаттама түсініледі.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар, Одақ туралы Шартта және Одақ органдарының Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және дамыту мәселелеріне қатысты актілерінде айқындалған мағыналарда қолданылады.
IV. Сыныптауышты жүргізу қағидаттары
5. Сыныптауышты қалыптастыру және жүргізу шама бірліктері эталондарының, стандартты үлгілердің, өлшем құралдарының және өлшеу әдістерінің (әдістемелерінің) метрологиялық сипаттамалары туралы мәліметтерді жүйелеу (сыныптау) және кодтау мақсатында жүзеге асырылады.
6. Жүйелеу (сыныптау) объектілері болып шама бірліктері эталондарының, стандартты үлгілердің, өлшем құралдарының және өлшем әдістерінің (әдістемелерінің) метрологиялық сипаттамалары табылады.
7. Сыныптауышты қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын Комиссия сыныптауыштың операторы болып табылады.

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о Союзе);
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза" (далее – Методология).
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет правила формирования, ведения и применения классификатора метрологических характеристик (далее – классификатор).
3. Настоящий Порядок применяется Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) при формировании и ведении классификатора, а также уполномоченными органами государств – членов Союза, наделенными полномочиями в области обеспечения единства измерений (далее – уполномоченные органы государств-членов), при ведении и использовании в своей деятельности сведений из классификатора.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Порядка под понятием "метрологическая характеристика" понимается характеристика, влияющая на результат измерений.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Союзе и актами органов Союза, касающимися вопросов формирования и развития единой системы нормативно-справочной информации Союза.
IV. Принципы ведения классификатора
5. Формирование и ведение классификатора осуществляется в целях систематизации (классификации) и кодирования сведений о метрологических характеристиках эталонов единиц величин, стандартных образцов, средств измерений и методов (методик) измерений.
6. Объектами систематизации (классификации) являются метрологические характеристики эталонов единиц величин, стандартных образцов, средств измерений и методов (методик) измерений.
7. Оператором классификатора является Комиссия, осуществляющая формирование и ведение классификатора.

8. Жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеу (сыныптау) мақсатында сыныптау сатыларының (деңгейлерінің) 2 санымен сыныптаудың иерархиялық әдісі қолданылады.
9. Жүйелеудің (сыныптаудың) бірінші деңгейінде жүйелеу (сыныптау) объектілері МемСТ 8.009-84 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨБМЖ) мемлекетаралық стандарты шеңберінде өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамаларының номенклатурасымен айқындалған сипаттамалар топтарына сәйкес бөлінген метрологиялық сипаттамалардың мынадай топтары бойынша бөлінген. Өлшем құралдарының нормаланатын метрологиялық сипаттамалары":
өлшем нәтижесін анықтайтын сипаттамалар;
қателіктің сипаттамалары;
белгісіздік сипаттамары;
дәлдіктің басқа сипаттамалары;
сезімталдықтың сипаттамалары;
динамикалық метрологиялық қасиеттердің сипаттамалары;
басқа метрологиялық сипаттамалар.

8. В целях систематизации (классификации) объектов систематизации (классификации) применяется иерархический метод классификации с числом ступеней (уровней) классификации 2.
9. На первом уровне систематизации (классификации) объекты систематизации (классификации) распределены по следующим группам метрологических характеристик, выделенным в соответствии с группами характеристик, определенными номенклатурой метрологических характеристик средств измерений в рамках межгосударственного стандарта ГОСТ 8.009-84 "Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Нормируемые метрологические характеристики средств измерений":
характеристики, определяющие результат измерений;
характеристики погрешности;
характеристики неопределенности;
другие характеристики точности;
характеристики чувствительности;
характеристики динамических метрологических свойств;
другие метрологические характеристики.

10. Жүйелеудің (сыныптаудың) екінші деңгейінде жүйелеу (сыныптау) объектілері кестеге сәйкес әрбір топтың құрамында айқындалған метрологиялық сипаттамалардың негізгі түрлері бойынша бөлінеді.
Сыныптауыштың сыныптау топтамаларының тізбесі, олардың кодтары және атауы
Метрологиялық сипаттамалар тобының коды
Метрологиялық сипаттамалар тобының атауы, метрологиялық сипаттамалар түрінің коды және атауы
01
Өлшеу нәтижесін анықтайтын сипаттамалар

10. На втором уровне систематизации (классификации) объекты систематизации (классификации) распределяются по основным видам метрологических характеристик, определенным в составе каждой группы в соответствии с таблицей.
Перечень классификационных группировок классификатора, их коды и наименование
Код группы метрологических характеристик
Наименование группы метрологических характеристик,
код и наименование вида метрологических характеристик
01
Характеристики, определяющие результат измерений

0601
толық динамикалық сипаттамалары
0602
жеке динамикалық сипаттамалары
0603
реакция уақытының немесе есептеуді даталаудың қателігінің жеке құрамдас бөліктері
0604
осы өлшем құралдарының ақпарат алмасу құрылғылары орындалған интерфейсте қарастырылған қызмет көрсету операцияларының орындалу уақытын ескере отырып, динамикалық сипаттамалары
0699
өзге де динамикалық сипаттамалар
99
Басқа метрологиялық сипаттамалар

0601
полные динамические характеристики
0602
частные динамические характеристики
0603
отдельные составляющие времени реакции или погрешности датирования отсчета
0604
динамические характеристики с учетом времени выполнения служебных операций, предусмотренных интерфейсом, в котором выполнены устройства обмена информацией этих средств измерений
0699
прочие динамические характеристики
99
Другие метрологические характеристики

9901
өлшеу қателігінің аспаптық құрамдас бөлігіне әсер ету қабілетін көрсететін өлшем құралдарының сипаттамалары
9999
өлшем құралдарының басқа сипаттамалары
11. Метрологиялық сипаттамалар метрологиялық сипаттамалардың топтары мен негізгі түрлері бойынша сыныпталады және сыныптауышта жеке позиция түрінде ұсынылады.
12. Метрологиялық сипаттамалардың әрбір түрінің құрамындағы метрологиялық сипаттамалар әліпбилік тәртіппен жүйеленеді. Бұл ретте, егер бір метрологиялық сипаттама басқа метрологиялық сипаттаманы нақтыласа (кеңейтсе), сыныптауыштың осындай позицияларын дәйекті түрде орналастыруға жол беріледі.

9901
характеристики средств измерений, отражающие их способность влиять на инструментальную составляющую погрешности измерений
9999
другие характеристики средств измерений
11. Метрологические характеристики классифицируются по группам и основным видам метрологических характеристик и представляются в виде отдельной позиции в классификаторе.
12. Метрологические характеристики в составе каждого вида метрологических характеристик систематизируются в алфавитном порядке. При этом, если одна метрологическая характеристика уточняет (расширяет) другую метрологическую характеристику, допускается располагать такие позиции классификатора последовательно.

13. Метрологиялық сипаттамалар топтарын кодтау үшін араб цифрларынан тұратын және қажет болған жағдайда жетекші нөлмен толықтырылатын 2 таңбалы код пайдаланылады.
14. Метрологиялық сипаттамалардың түрлері араб цифрларынан тұратын 4 таңбалы кодты пайдалана отырып, дәйекті әдіспен кодталады. Метрологиялық сипаттамалар түрінің коды метрологиялық сипаттамалар тобының кодына 2 разрядты қосу жолымен құрылады, бұл ретте метрологиялық сипаттамалардың әрбір түріне қажет болған кезде жетекші нөлмен екі мәнді реттік нөмір (1-ден бастап) беріледі.
15. Кодтың форматы XXYYZZZ, мұнда:
XX – метрологиялық сипаттамалар тобының коды;
XXYY – метрологиялық сипаттамалар түрінің коды;
ZZZ – қажет болған жағдайда жетекші нөлдерді қоса отырып, метрологиялық сипаттамалардың белгілі бір түрі шеңберіндегі метрологиялық сипаттаманың реттік нөмірі.
16. Кодтарды қайта пайдалануға, оның ішінде сыныптауыштан жекелеген позицияларды алып тастағаннан кейін жол берілмейді.
17. Сыныптауыштан алынған егжей-тегжейленген мәліметтерге өзгерістер енгізу Өлшемдердің бірлігін қамтамасыз ету саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың (одақ туралы шартқа № 10 қосымша) 8-тармағына және осы Тәртіптің V бөліміне сәйкес мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.
V. Сыныптауышты жүргізу
18. Комиссия немесе мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары қажеттілік болған жағдайда тізбесі осы Тәртіпке қосымшада келтірілген өлшемдердің бірлігін қамтамасыз ету саласындағы халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар мен ұсынымдардың ережелеріне олар туралы мәліметтерді Сыныптауышқа енгізу мақсатында сыныптаудың жаңа объектілерін анықтау тұрғысынан талдау жүргізеді (осындай стандарттардың немесе ұсынымдардың мәліметтеріне өзгерістер енгізілген жағдайда немесе өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында жаңа стандарттар немесе ұсынымдар қабылданған жағдайда, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары айқындаған өзге де жағдайларда).
19. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы сыныптауыштан егжей-тегжейленген мәліметтерге өзгерістер енгізу қажеттілігін анықтаған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы Сыныптауышқа енгізуге ұсынылатын өзгерістер тізбесін, сондай-ақ осындай өзгерістердің негіздемесін қамтитын өтінімді (бұдан әрі – өтінім) ресімдейді және оны сыныптауыштың операторына жібереді.
20. Сыныптауыштың операторы сыныптауыштан егжей-тегжейленген мәліметтерге өзгерістер енгізу қажеттілігін анықтаған жағдайда, жаңа позицияларды қосуға немесе сыныптауыштан мәліметтерге өзгерістер енгізуге өтінімді Комиссия ресімдейді.

13. Для кодирования групп метрологических характеристик используется 2-символьный код, состоящий из арабских цифр и дополняемый ведущим нулем при необходимости.
14. Виды метрологических характеристик кодируются последовательным методом с использованием 4-символьного кода, состоящего из арабских цифр. Код вида метрологических характеристик образуется путем добавления 2-х разрядов к коду группы метрологической характеристики, при этом каждому виду метрологических характеристик присваивается двухзначный порядковый номер (начиная с 1) с ведущим нулем при необходимости.
15. Код имеет формат XXYYZZZ, где:
XX – код группы метрологических характеристик;
XXYY – код вида метрологических характеристик;
ZZZ – порядковый номер метрологической характеристики в рамках определенного вида метрологических характеристик с добавлением ведущих нулей при необходимости.
16. Повторное использование кодов, в том числе после исключения отдельных позиций из классификатора, не допускается.
17. Внесение изменений в детализированные сведения из классификатора осуществляется по запросу уполномоченных органов государств-членов в соответствии с пунктом 8 Протокола о проведении согласованной политики в области обеспечения единства измерений (приложение № 10 к Договору о Союзе) и разделом V настоящего Порядка.
V. Ведение классификатора
18. Комиссией или уполномоченными органами государств-членов по мере необходимости проводится анализ положений международных, межгосударственных и национальных стандартов и рекомендаций в области обеспечения единства измерений, перечень которых приведен в приложении к настоящему Порядку, на предмет выявления новых объектов классификации в целях включения сведений о них в классификатор (в случае внесения изменений в сведения таких стандартов или рекомендаций или в случае принятия новых стандартов или рекомендаций в области обеспечения единства измерений, а также в иных случаях, определенных уполномоченными органами государств-членов).
19. В случае выявления уполномоченным органом государства-члена необходимости внесения изменений в детализированные сведения из классификатора уполномоченный орган государства-члена оформляет заявку, включающую в себя
перечень изменений, предлагаемых к внесению в классификатор, а также обоснование таких изменений (далее – заявка), и направляет ее оператору классификатора.
20. В случае выявления оператором классификатора необходимости внесения изменений в детализированные сведения из классификатора заявку на включение новых позиций или на внесение изменений в сведения из классификатора оформляет Комиссия.

21. Комиссия келіп түскен өтінімдерді ескере отырып, Әдіснаманың № 3 қосымшасында қарастырылған нысанға сәйкес сыныптауыштан егжей-тегжейленген мәліметтерді өзгерту жобасын (бұдан әрі – өзгерістер жобасы) дайындауды, сондай-ақ өзгерістер Жобасын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, оның ішінде Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды құру және жүргізуге байланысты жұмыстарды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобының отырысы шеңберінде қарауын қамтамасыз етеді.
22. Сыныптауышқа өзгерістер енгізудің орындылығын бағалау мақсатында мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының және Комиссияның өзгерістер жобасын одан әрі қарауы Әдіснаманың 86-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Осы Тәртіптің 21 және 22-тармақтарында қарастырылған іс-шараларды орындау нәтижесі болып Одақтың ақпараттық порталында жарияланған өзектендірілген сыныптауыш немесе сыныптауышқа өзгерістер енгізудің орынсыздығы туралы қорытынды табылады.
Метрологиялық сипаттамалардың
сыныптауышын жүргізудің Тәртібіне
ҚОСЫМША
Метрологиялық сипаттамалар сыныптауышын жүргізу кезінде есепке алуға ұсынылатын өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар мен ұсынымдардың ТІЗБЕСІ
Метрология жөніндегі халықаралық сөздік (International Vocabulary of Metrology – basic and General Concepts and Associated Terms, VIM);
халықаралық заңнамалық метрология ұйымының D8 құжаты "Эталондар. Таңдау, тану, қолдану, сақтау және құжаттама" (OIML D8 "Measurement standards. Choice, recognition, use, conservation and documentation");
ISO 10012:2003 стандарты "Өлшеу менеджментінің жүйелері. Өлшеу процестеріне және өлшеу жабдығына қойылатын талаптар" (ISO 10012:2003 Measurement management systems – requirements for measurement process and measuring equipment);
МемСТ 8.009-84 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨБМЖ). Өлшем құралдарының нормаланатын метрологиялық сипаттамалары";
МемСТ 8.010-2013 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨБМЖ). Өлшемдерді орындау әдістемелері. Негізгі ережелер";
МемСТ 8.315-2019 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨБМЖ). Заттар мен материалдардың құрамы мен қасиеттерінің стандартты үлгілері. Негізгі ережелер";
МемСТ 8.381-2009 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨБМЖ). Эталондар. Дәлдікті білдіру жолдары";
РМГ 29-2013 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Метрология. Негізгі терминдер мен анықтамалар";

21. С учетом поступивших заявок Комиссия обеспечивает подготовку проекта изменений детализированных сведений из классификатора (далее – проект изменений) в соответствии с формой, предусмотренной приложением № 3 к Методологии, а также рассмотрение проекта изменений уполномоченными органами государств-членов, в том числе в рамках заседания рабочей группы по координации работ, связанных с созданием и ведением справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза.
22. Дальнейшее рассмотрение проекта изменений уполномоченными органами государств-членов и Комиссией в целях оценки целесообразности внесения изменений в классификатор осуществляется в соответствии с пунктом 86 Методологии.
23. Результатом выполнения мероприятий, предусмотренных пунктами 21 и 22 настоящего Порядка, является актуализированный классификатор, опубликованный на информационном портале Союза, или заключение о нецелесообразности внесения изменений в классификатор.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку ведения классификатора
метрологических характеристик
ПЕРЕЧЕНЬ
международных, межгосударственных и национальных стандартов и рекомендаций в области обеспечения единства измерений, рекомендуемых к учету при ведении классификатора метрологических характеристик
Международный словарь по метрологии (International Vocabulary of Metrology – Basic and General Concepts and Associated Terms, VIM);
документ международной организации законодательной метрологии D8 "Эталоны. Выбор, признание, применение, хранение и документация" (OIML D8 "Measurement standards. Choice, recognition, use, conservation and documentation");
стандарт ISO 10012:2003 "Системы менеджмента измерений. Требования к процессам измерений и измерительному оборудованию" (ISO 10012:2003 Measurement management systems – Requirements for measurement process and measuring equipment);
ГОСТ 8.009-84 "Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Нормируемые метрологические характеристики средств измерений";
ГОСТ 8.010-2013 "Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Методики выполнения измерений. Основные положения";
ГОСТ 8.315-2019 "Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Стандартные образцы состава и свойств веществ и материалов. Основные положения";
ГОСТ 8.381-2009 "Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Эталоны. Способы выражения точности";
РМГ 29-2013 "Государственная система обеспечения единства измерений. Метрология. Основные термины и определения";

РМГ 53-2002 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Стандартты үлгілер. Эталондар мен үлгілі өлшем құралдарын пайдалана отырып, метрологиялық сипаттамаларды бағалау";
МИ 1317-2004 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Өлшеу қателігінің нәтижелері мен сипаттамалары. Ұсыну формалары. Өнім үлгілерін сынау және олардың параметрлерін бақылау кезінде пайдалану тәсілдері".

РМГ 53-2002 "Государственная система обеспечения единства измерений. Стандартные образцы. Оценивание метрологических характеристик с использованием эталонов и образцовых средств измерений";
МИ 1317-2004 "Государственная система обеспечения единства измерений. Результаты и характеристики погрешности измерений. Формы представления. Способы использования при испытаниях образцов продукции и контроле их параметров".