Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтер белгілеу үшін қажетті жағдайлар қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 29 қазандағы № 19 өкімі
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтерді белгілеу үшін қажетті жағдайлар қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – жоспар) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін;
жоспарда көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асырсын.
3. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан
Федерациясынан
М.Григорян И.Петришенко А.Смаилов А.Кожошев А.Оверчук
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кеңесінің 2021 жылғы 29 қазандағы
№ 19 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтер белгілеу үшін қажетті жағдайлар қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шараның атауы
Мерзім
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушылар
I. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әлемдік тәжірибесін және байланыс нарығын талдау
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтерінің құнын төмендетудің әлемдік практикасы туралы баяндама дайындау және жіберу
2022 ж.
І тоқсан
Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) баяндамасы
Комиссия
2. Мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтерді енгізу мәселелері туралы баяндаманы дайындау және мүше мемлекеттерге жіберу
2022 ж.
І тоқсан
Комиссияның баяндамасы
Комиссия
3. Байланыс операторлары қолданатын шаралар туралы баяндаманы дайындау және мүше мемлекеттерге жіберу
халықаралық трафикті өткізу кезінде электр байланысы желілерінде алаяқтыққа (fraud) қарсы іс-қимыл жасау мақсатында және мүше мемлекеттердің байланыс операторларының электр байланысы желілерінде алаяқтықты (fraud) анықтауға және жолын кесуге бағытталған мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу қажеттілігі
2022 ж.
IІ тоқсан
Комиссияның баяндамасы
Комиссия
II. Электр байланысы желілерінде алаяқтықтың (fraud) жолын кесу жөніндегі іс-шараларды жүргізу

О плане мероприятий по формированию условий, необходимых для установления справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств – членов Евразийского экономического союза
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 октября 2021 года № 19.
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий по формированию условий, необходимых для установления справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств – членов Евразийского экономического союза (далее – план).
2. Евразийской экономической комиссии:
совместно с правительствами государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом;
осуществлять мониторинг реализации мероприятий, указанных в плане.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Кожошев А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 29 октября 2021 г. № 19
ПЛАН
мероприятий по формированию условий, необходимых для установления справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств – членов Евразийского экономического союза
Наименование мероприятия
Срок
Форма реализации
Ответственные исполнители
I. Анализ мировой практики и рынка связи государств – членов Евразийского экономического союза
1. Подготовка и направление государствам – членам Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) доклада о мировой практике снижения стоимости услуг сотовой связи в международном роуминге
I квартал
2022 г.
доклад Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия)
Комиссия
2. Подготовка и направление государствам-членам доклада о вопросах внедрения справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств-членов
I квартал
2022 г.
доклад Комиссии
Комиссия
3. Подготовка и направление государствам-членам доклада о мерах, применяемых операторами связи
государств-членов в целях противодействия мошенничеству (fraud) на сетях электросвязи при пропуске международного трафика, и необходимости внесения изменений в законодательство государств-членов, направленных на выявление и пресечение мошенничества (fraud) на сетях электросвязи операторов связи государств-членов
II квартал
2022 г.
доклад Комиссии
Комиссия
II. Проведение мероприятий по пресечению мошенничества (fraud) на сетях электросвязи

4. Осы жоспарды қолдану мақсаттары үшін мүше мемлекеттердің байланыс операторларының электр байланысы желілерінде алаяқтық саласындағы бірыңғай ұғымдық аппаратты (fraud) айқындау
2022 ж.
І тоқсан
Комиссияның ұсынымы
Комиссия,
мүше мемлекеттер
5. Осы жоспардың 3-тармағында көзделген баяндамаға сәйкес алаяқтықтың алдын алуға, анықтауға және жолын кесуге (fraud) бағытталған технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды:
а) мүше мемлекеттердің электр байланысы желілерінде халықаралық трафикті өткізу кезінде алаяқтықтың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі жүйелерді (fraud) пайдалану;
б) мүше мемлекеттердің байланыс операторларының антифродтық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін пысықтау:
одан әрі алдын алу шараларын қолдану мүмкіндігі үшін мүше мемлекеттердің байланыс операторлары арасында фродтық трафикті өткізудің анықталған фактілері туралы ақпаратпен жедел алмасуды ұйымдастыру;
трафикті басқару жүйелері мен тетіктерін енгізу және дамыту;
халықаралық трафиктің өту маршруттарын, оның ішінде басқару орталықтарын анықтауға, олардың орналасқан жерін анықтауға,
"А" нөмірін ауыстыру туралы ақпарат алмасуға және фродтық трафиктің өтуін шектеуге бағытталған SIM-box ұйымдастыруға қарсы бірлескен іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында жүзеге асыру
2022 – 2023 жылдар
Комиссияға ұсынылатын
ақпарат
мүше мемлекеттер,
Комиссия
6. Осы жоспардың 5-тармағында көзделген іс-шараларды іске асырудың тиімділігі туралы, оның ішінде мүше мемлекеттердің байланыс операторлары мен олардың тууға қарсы жүйелерінің өзара іс-қимылының тиімділігі туралы қорытынды дайындау
2022 – 2023 жылдар
Комиссияның баяндамасы
Комиссия,
мүше мемлекеттер
III. Мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне
әділ тарифтерді адал пайдалану қағидатын енгізу
7. Мүше мемлекеттердің халықаралық роумингтік трафикті делдалдарсыз (мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттердің байланыс операторларын) өткізу кезінде мүше мемлекеттердің байланыс операторларының өзара іс-қимылының реттеушілік және ұйымдастырушылық шарттарын қамтамасыз ету мүмкіндігін пысықтау
2022 – 2024 жылдар
Комиссияның ұсынымы
Комиссия,
мүше мемлекеттер
8. Мүше мемлекеттердің халықаралық трафикті өткізу жөніндегі заңнамасын сақтай отырып, роумингтік трафикті өткізу мақсаттары үшін мүше мемлекеттердің байланыс операторларының электр байланысы желілері арасында тікелей түйісулерді ұйымдастыру үшін мүше мемлекеттердің реттеуші және ұйымдастырушылық жағдайларды қамтамасыз ету мүмкіндігін пысықтау
2022 – 2024 жылдар
Комиссияның ұсынымы
Комиссия,
мүше мемлекеттер

4. Определение единого понятийного аппарата в сфере мошенничества (fraud) на сетях электросвязи операторов связи государств-членов для целей применения настоящего плана
I квартал
2022 г.
рекомендация Комиссии
Комиссия,
государства-члены
5. Осуществление в соответствии
с докладом, предусмотренным пунктом 3 настоящего плана, технологических и организационных мероприятий, направленных на предупреждение, выявление и пресечение мошенничества (fraud), в целях:
а) эксплуатации систем по предупреждению, выявлению и пресечению мошенничества (fraud) при пропуске международного трафика на сетях электросвязи государств-членов;
б) проработки возможности взаимодействия антифродовых систем операторов связи государств-членов для:
организации оперативного обмена между операторами связи государств-членов информацией
о выявленных фактах пропуска фродового трафика для возможности применения в дальнейшем превентивных мер;
внедрения и развития систем и механизмов управления трафиком;
осуществления совместных мероприятий по противодействию организации SIM-box маршрутов прохождения международного трафика, в том числе направленных на выявление управляющих центров, установление их местонахождения, обмен информацией о подмене "А"-номера и ограничение пропуска фродового трафика
2022 – 2023 годы
информация, представляемая в Комиссию
государства-члены,
Комиссия
6. Подготовка заключения об эффективности реализации мероприятий, предусмотренных пунктом 5 настоящего плана, в том числе об эффективности взаимодействия операторов связи государств-членов и их антифродовых систем
2022 – 2023 годы
доклад Комиссии
Комиссия, государства-члены
III. Внедрение принципа добросовестного использования справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств-членов
7. Проработка возможности обеспечения государствами-членами регуляторных и организационных условий взаимодействия операторов связи государств-членов при пропуске международного роумингового трафика без посредников (операторов связи государств, не являющихся государствами-членами)
2022 – 2024 годы
рекомендация Комиссии
Комиссия,
государства-члены
8. Проработка возможности обеспечения государствами-членами регуляторных и организационных условий для организации прямых стыков между сетями электросвязи операторов связи государств-членов для целей пропуска роумингового трафика с соблюдением законодательства государств-членов по пропуску международного трафика
2022 – 2024 годы
рекомендация Комиссии
Комиссия,
государства-члены

9. Осы жоспарды қолдану мақсаттары үшін халықаралық роумингтік трафик ұғымын айқындау
2022 жыл
Комиссияның ұсынымы
Комиссия
10. Мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтерді пайдалану қағидаларын, оның ішінде:
а) қызметтерді тарифтеу қадамын анықтау;
б) әділ тарифтер бойынша көрсетілетін қызметтердің ең жоғары көлемін (кезеңін) айқындауды;
в) мүше мемлекеттердің ұялы байланыс операторларының әділ тарифке үстеме бағаны қолдану мәселесі бойынша жүгіну мүмкіндігін көздейтін қағидаларды әзірлеу
2022 – 2024 жылдар
Комиссияның ұсынымы
Комиссия,
мүше мемлекеттер
IV. Роумингтік қоңыраулар, оператораралық роумингтік тарифтер үшін халықаралық интерконнект мөлшерлемелерін төмендету және мүше мемлекеттердің аумақтарында халықаралық роумингте ұялы байланыс қызметтеріне әділ тарифтерді енгізу
11. Роумингтік қоңыраулар мен оператораралық роумингтік тарифтер үшін халықаралық интерконнект мөлшерлемелерін мүше мемлекеттермен келісілген шекке дейін төмендету деңгейін бекіту, сондай-ақ абоненттік роумингтік тарифтерді "үй" тарифтеріне барынша жақын деңгейге келтіру
2025 ж.
І тоқсан
Комиссияның
ұсынымы
Комиссия,
мүше мемлекеттер
V. Осы жоспардың орындалуына мониторинг жүргізу
12. Комиссияның сұрау салуы бойынша осы жоспардың орындалуы туралы ақпарат ұсыну
жыл сайынғы негізде
Комиссияға ұсынылатын
ақпарат
мүше мемлекеттер,
Комиссия
Ескертпелер:
1. Осы жоспардың 7 және 8-тармақтарын қолдану мақсаттары үшін мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес халықаралық байланыс қызметтерін көрсетуге лицензиясы (құқығы, рұқсаты) және халықаралық трафикті өткізуге және шет мемлекеттердің электр байланысы желілеріне қосылуға құқығы бар шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) мүше мемлекеттердің байланыс операторлары деп түсініледі.
2. Осы жоспардың 8-тармағын қолдану мақсаттары үшін тікелей байланыстырудың мынадай нұсқалары көзделеді:
бірінші нұсқа: мүше мемлекеттердің ұялы байланыс операторларының желілерін тікелей қосу (мүше мемлекеттің бір ұялы байланыс операторының желісі-мүше мемлекеттің басқа ұялы байланыс операторының желісі);
екінші нұсқа: халықаралық трафикті, оның ішінде роумингтік трафикті өткізу жөніндегі уәкілетті байланыс операторы арқылы ұялы байланыс операторларының желілерін қосу;
үшінші нұсқа: жалпы мемлекеттік шекаралардың болмауына байланысты тікелей байланыстыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайда халықаралық трафикті, оның ішінде роумингтік трафикті өткізу бойынша транзиттік байланыс операторларының қызметтерін пайдалана отырып, бірінші және екінші нұсқаларда көрсетілген ұялы байланыс операторларының желілерін қосу.

9. Определение понятия международного роумингового трафика для целей применения настоящего плана
2022 год
рекомендация Комиссии
Комиссия
10. Разработка правил использования справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств-членов, предусматривающих в том числе:
а) определение шага тарификации услуг;
б) определение максимального объема (периода) оказываемых по справедливым тарифам услуг;
в) возможность обращения операторов сотовой связи государств-членов по вопросу применения наценки к справедливому тарифу
2022 – 2024 годы
рекомендация Комиссии
Комиссия,
государства-члены
IV. Снижение ставок международного интерконнекта для роуминговых звонков, межоператорских роуминговых тарифов и внедрение справедливых тарифов на услуги сотовой связи в международном роуминге на территориях государств-членов
11. Утверждение уровня снижения ставок международного интерконнекта для роуминговых звонков и межоператорских роуминговых тарифов до согласованного с государствами-членами предела, а также приведение абонентских роуминговых тарифов к уровню, максимально приближенному к "домашним" тарифам
I квартал 2025 г.
рекомендация Комиссии
Комиссия,
государства-члены
V. Мониторинг исполнения настоящего плана
12. Представление по запросу Комиссии информации об исполнении настоящего плана
на ежегодной основе
информация, представляемая в Комиссию
государства-члены, Комиссия
Примечания:
1. Для целей применения пунктов 7 и 8 настоящего плана под операторами связи государств-членов понимаются хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), имеющие в соответствии с законодательством государства-члена лицензию (право, разрешение) на оказание услуг международной связи и право на пропуск международного трафика и присоединение к сетям электросвязи иностранных государств.
2. Для целей применения пункта 8 настоящего плана предусматриваются следующие варианты прямых стыков:
первый вариант: прямое присоединение сетей операторов сотовой связи государств-членов (сеть одного оператора сотовой связи государства-члена – сеть другого оператора сотовой связи государства-члена);
второй вариант: присоединение сетей операторов сотовой связи через уполномоченного оператора связи по пропуску международного трафика, в том числе роумингового трафика;
третий вариант: присоединение сетей операторов сотовой связи, указанных в первом и втором вариантах, с использованием услуг транзитных операторов связи по пропуску международного трафика, в том числе роумингового трафика, в случае невозможности организовать прямые стыки в связи с отсутствием общих государственных границ.

3. Осы жоспардың 11-тармағын іске асыру Одақтық мемлекеттің (Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясы) аумағында роумингті жою жөнінде жүргізіліп жатқан жұмыс тәжірибесін ескере отырып жүзеге асырылады.

3. Реализация пункта 11 настоящего плана осуществляется с учетом опыта проводимой работы по отмене роуминга на территории Союзного государства (Республики Беларусь и Российской Федерации).