Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің энергетика саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 19 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 12-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қосалқы орган – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің энергетика саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің энергетика саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы ереже бекітілсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2022 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 19 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің
энергетика саласындағы уәкілетті органдары
басшыларының кеңесі туралы
ереже
I. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің энергетика саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі (бұдан әрі – тиісінше мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар, Басшылар кеңесі) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес мүше мемлекеттердің үйлестірілген энергетикалық саясатты іске асыруы үшін қосалқы орган ретінде құрылады.
Уәкілетті органдар деп мүше мемлекет уәкілеттік берген энергетика саласындағы мемлекеттік органдар түсініледі.
2. Басшылар кеңесі өз қызметінде Шартты, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын басқа да халықаралық шарттар мен актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
II. Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
3. Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
а) мүше мемлекеттердің энергетика саласындағы ұзақ мерзімді және өзара тиімді ынтымақтастығын қамтамасыз ету;
б) үйлестірілген энергетикалық саясатты іске асыруға жәрдемдесу;
в) Одақтың энергетикалық ресурстарының ортақ нарықтарын кезең-кезеңімен қалыптастыруға жәрдемдесу;
г) мүше мемлекеттердің уағдаластықтарын ескере отырып, энергетика саласындағы интеграцияны дамыту бағыттары мен перспективаларын айқындайтын тәсілдерді әзірлеу;
д) мүше мемлекеттердің жиынтық энергетикалық әлеуетін тиімді пайдалануға жәрдемдесу;
е) мүше мемлекеттердің энергия тиімділігі және энергия үнемдеу саласындағы өзара іс-қимылына жәрдемдесу.

О Совете руководителей уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза в сфере энергетики
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 9 декабря 2022 года № 19.
В соответствии с подпунктом 22 пункта 2 статьи 12 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Создать вспомогательный орган - Совет руководителей уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза в сфере энергетики.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете руководителей уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза в сфере энергетики.
3. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской Республики От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 9 декабря 2022 г. № 19
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете руководителей уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза в сфере энергетики
I. Общие положения
1. Совет руководителей уполномоченных органов государств - членов Евразийского экономического союза в сфере энергетики (далее соответственно - Совет руководителей, уполномоченные органы, государства-члены) создается в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор) как вспомогательный орган для реализации государствами- членами скоординированной энергетической политики.
Под уполномоченными органами понимаются государственные органы в сфере энергетики, уполномоченные государством-членом.
2. Совет руководителей в своей деятельности руководствуется Договором, другими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее - Союз), Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи, функции и полномочия Совета руководителей
а) Основными задачами Совета руководителей являются: обеспечение долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества государств-членов в сфере энергетики;
б) содействие реализации скоординированной энергетической политики;
в) содействие поэтапному формированию общих рынков энергетических ресурсов Союза;
г) выработка подходов, определяющих направления и перспективы развития интеграции в сфере энергетики, с учетом договоренностей государств-членов;
д) содействие эффективному использованию совокупного энергетического потенциала государств-членов;
е) содействие взаимодействию государств-членов в сфере энергоэффективности и энергосбережения.