Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 163 Шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 18 ақпандағы № 12 шешімі.
Ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау туралы Хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 29 қосымша) 39-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 77-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы тауарларымен өзара саудасына бұрмалаушы әсерін тигізетін ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау шараларының рұқсат етілген деңгейін есептеу әдіснамасы және ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау туралы хабарламалардың нысандары туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 163 Шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
М. Григорян
Беларусь Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан Республикасынан
Б. Сұлтанов
Қырғыз Республикасынан
А. Кожошев
Ресей Федерациясынан
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 18 ақпандағы
№12 Шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы №163
Шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Ағымдағы жылы жоспарланған ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау бағдарламалары туралы хабарлама нысанында:
а) 2-бағанның атауы "1" деген сілтемемен толықтырылсын
б) II бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"II. Саудаға бұрмалаушы әсерін тигізетін мемлекеттік қолдау шаралары
Нақты ауыл шаруашылығы тауарларымен байланысты мемлекеттік қолдау шараларының көлемі
а) бағалық қолдау
б) өсімдік шаруашылығы өнімін өндіруді мемлекеттік қолдау – барлығы
оның ішінде:
1-тауар
2-тауар
n тауар
в) мал шаруашылығы өнімін өндіруді мемлекеттік қолдау – барлығы
оның ішінде:
1-тауар
2-тауар
n тауары
г) ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді мемлекеттік қолдау:
1-тауар
2-тауар
n тауары
Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты емес мемлекеттік қолдау шараларының көлемі
1-шара
2-шара
n шарасы
БАРЛЫҒЫ: Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты емес мемлекеттік қолдау шараларының көлемі
II бөлім бойынша барлығы
I – II бөлімдері бойынша жиыны";
в) 1-сілтеме мынадай редакцияда жазылсын:
"1 Бағанды толтыру міндетті болып табылмайды.".

О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 163
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 февраля 2022 года № 12.
В соответствии с пунктом 39 Протокола о мерах государственной поддержки сельского хозяйства (приложение № 29 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 77 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 163 "О Методологии расчета разрешенного уровня мер государственной поддержки сельского хозяйства, оказывающих искажающее воздействие на взаимную торговлю государств – членов Евразийского экономического союза сельскохозяйственными товарами, и формах уведомлений о государственной поддержке сельского хозяйства" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко Б. Султанов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 18 февраля 2022 г. № 12
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 163
1. В форме уведомления о планируемых в текущем году программах государственной поддержки сельского хозяйства:
а) наименование графы 2 дополнить знаком сноски "1";
б) раздел II изложить в следующей редакции:
"II. Меры государственной поддержки, оказывающие искажающее воздействие на торговлю
Объем мер государственной поддержки, связанных с конкретным сельскохозяйственным товаром
а) ценовая поддержка
б) государственная поддержка производства продукции растениеводства – всего
в том числе:
Товар 1
Товар 2
Товар n
в) государственная поддержка производства продукции животноводства – всего
в том числе:
Товар 1
Товар 2
Товар n
г) государственная поддержка переработки сельскохозяйственного сырья:
Товар 1
Товар 2
Товар n
Объем мер государственной поддержки, не связанных с конкретным сельскохозяйственным товаром
мера 1
мера 2
мера n
ВСЕГО: объем мер поддержки, не связанных с конкретным сельскохозяйственным товаром
Всего по разделу II
Итого по разделам I – II";
в) сноску 1 изложить в следующей редакции:
"1 Графа не является обязательной к заполнению.".

2. Есепті жылы ауыл шаруашылығына ұсынылған мемлекеттік қолдау туралы хабарлама нысанында:
а) 2.1-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1-кесте. Саудаға бұрмалаушы әсерін тигізетін қолдау шараларының жалпы көлемі мен деңгейін есептеу
Ауыл шаруашылығы тауарларының атауы
Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты қолдаудың көлемі (2.4-кесте)/ нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты емес қолдаудың көлемі (2.5-кесте)
Тауар/өнім өндірудің құндық көлемі
Саудаға бұрмалаушы әсерін тигізетін қолдау шараларының жалпы көлемі, өндіру құнынан пайызбен, %
ұлттық валюта
млн. АҚШ долл.
ұлттық валюта
млн. АҚШ долл.
1
2
3
4=2/3x100%
Өсімдік шаруашылығы өнімі – барлығы,
оның ішінде:
1-тауар
2-тауар
n тауары
Мал шаруашылығы өнімі – барлығы,
оның ішінде:
1-тауар
2-тауар
n тауары
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді субсидиялау:
1-тауар
2-тауар
n тауары
Нақты ауыл шаруашылығы тауарын өндірумен байланысты қолдау шараларының ЖАЛПЫ КӨЛЕМІ
(2.4-кесте)
Рұқсат етілген шекті деңгейден аспайтын шаралар көлемін қоспағанда, нақты ауыл шаруашылығы тауарларын өндірумен байланысты қолдау шараларының ЖАЛПЫ КӨЛЕМ
Нақты ауыл шаруашылығы тауарларын өндірумен байланысты емес қолдау шараларының көлемі
(2.5-кесте)
Рұқсат етілген шекті деңгейден аспайтын шаралар көлемін қоспағанда, нақты ауыл шаруашылығы тауарларын өндірумен байланысты емес қолдау шараларының ЖАЛПЫ КӨЛЕМІ
БАРЛЫҒЫ: Саудаға бұрмалаушы әсерін тигізетін қолдау шараларының жалпы көлемі
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жерлігікті бюджеттер
б) 2.3-кестесі мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3-кесте. Нақты ауыл шаруашылығы тауарларымен байланысты қолдау шаралары: тікелей төлемдер
Ауыл шаруашылығы тауарларының атауы
Шара түрі
Қолданылатын әкімшілендіру бағасы
Справочная мировая цена
Критерий-лерге сай келетін өнім, мың т.
Бағамен байланысты тікелей төлемдердің жалпы көлемі
Өзге де тікелей төлемдер
Қосымша қолданыла-тын
алымдар/ салықтар
Тікелей төлемдердің жалпы көлемі
Дерек
көздері
ұлт. валю-та/т
АҚШ долл./т
ұлт. валю-та/т
АҚШ долл./т
ұлт. валю-та/т
млн.
АҚШ долл.
ұлт. валю-та/т
млн.
АҚШ долл.
ұлт. валю-та/т
млн.
АҚШ долл.
ұлт. валю-та/т
млн.
АҚШ долл.
1
2
3
4
5
6=(3–4)x5
7
8
9=6+7–8
10
Өсімдік шаруашылығы өнімі – барлығы
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
Оның ішінде:
1-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
2-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
n тауары
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
Мал шаруашылығы өнімі – барлығы
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
оның ішінде:
1-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
2-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
n тауары
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
Ауыл шаруашылығы шикізатын
қайта өңдеуді субсидиялау:
1-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
2-тауар
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер
n тауары
Федеральдық/
Республикалық бюджет
Өңірлік/
Жергілікті бюджеттер";
в) 2.4-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"2.4-кесте. Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты қолдау шаралары: нақты тауармен байланысты өзге қолдау және нақты тауармен байланысты жалпы қолдау
Ауыл шаруашылығы тауарларының атауы
Шара түрі
Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты өзге бюджеттік шығыстар
Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты өзге де қолдау (егжей-тегжейлі есепті қоса алғанда)
Қосымша қолданыла-тын
алымдар/ салықтар
Нақты ауыл шаруашылығы тауарымен байланысты жалпы өзге қолдау

2. В форме уведомления о предоставленной государственной поддержке сельского хозяйства в отчетном году:
а) таблицу 2.1 изложить в следующей редакции:
"Таблица 2.1. Расчет общего объема и уровня мер поддержки, оказывающих искажающее воздействие на торговлю
Наименование сельскохозяйственных товаров
Объем поддержки, связанной с конкретным сельскохозяйственным товаром (таблица 2.4) /объем поддержки, не связанной с конкретным сельскохозяйственным товаром (таблица 2.5)
Стоимостной объем производства товара/продукции
Общий объем мер поддержки, оказывающих искажающее воздействие на торговлю, в процентах от стоимости производства, %
нац. валюта
млн долл. США
нац. валюта
млн долл. США
1
2
3
4=2/3x100%
Продукция растениеводства – всего,
в том числе:
Товар 1
Товар 2
Товар n
Продукция животноводства – всего,
в том числе:
Товар 1
Товар 2
Товар n
Субсидирование переработки сельскохозяйственного сырья:
Товар 1
Товар 2
Товар n
ОБЩИЙ объем мер поддержки, связанных с производством конкретных сельскохозяйственных товаров
(таблица 2.4)
ОБЩИЙ объем мер поддержки, связанных с производством конкретных сельскохозяйственных товаров, исключая объемы мер, не превышающие допустимый пороговый уровень
Объем мер поддержки, не связанных с производством конкретных сельскохозяйственных товаров (таблица 2.5)
ОБЩИЙ объем мер поддержки, не связанных с производством конкретных сельскохозяйственных товаров, исключая объемы мер, не превышающие допустимый пороговый уровень
ИТОГО: общий объем мер поддержки, оказывающих искажающее воздействие на торговлю1
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
_________________________________
1Рассчитывается как сумма объемов мер поддержки, связанных и не связанных с производством конкретного сельскохозяйственного товара, исключая объемы мер, не превышающие допустимый пороговый уровень.";
б) таблицу 2.3 изложить в следующей редакции:
"Таблица 2.3. Меры поддержки, связанные с конкретным сельскохозяйственным товаром: прямые платежи
Наименование
сельскохозяйственных товаров
Вид меры
Применяемая администрируемая цена
Справочная мировая
цена
Продукция,
соответствующая критериям,
тыс. т
Общий объем прямых платежей, связанных с ценами
Прочие прямые платежи
Сопутствующие
сборы/налоги
Общий объем прямых платежей
Источники данных
нац. валюта/т
долл. США/т
нац. валюта/т
долл. США/т
нац. валюта
млн долл. США
нац.
валюта
млн долл. США
нац.
валюта
млн долл. США
нац.
валюта
млн долл. США
1
2
3
4
5
6=(3–4)x5
7
8
9=6+7–8
10
Продукция растениеводства – всего
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
в том числе:
Товар 1
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар 2
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар n
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Продукция животноводства – всего
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
в том числе:
Товар 1
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар 2
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар n
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Субсидирование переработки сельскохозяйственного сырья:
Товар 1
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар 2
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты
Товар n
Федеральный/
Республиканский бюджет
Региональные/
Местные бюджеты";
в) таблицу 2.4 изложить в следующей редакции:
"Таблица 2.4. Меры поддержки, связанные с конкретным сельскохозяйственным товаром:
прочая поддержка, связанная с конкретным товаром, и общая поддержка, связанная с конкретным товаром
Наименование сельскохозяйственных товаров
Вид меры
Прочие бюджетные расходы, связанные с конкретным сельско-хозяйственным товаром
Прочая поддержка, связанная с конкретным сельско-хозяйственным товаром (включая детали расчета)
Сопутствующие сборы/налоги
Общая прочая поддержка, связанная с конкретным сельскохозяйственным товаром