Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 877 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 21 сәуірдегі № 34 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабының 2-тармағына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиясының Жұмыс регламентіндегі № 1 қосымшаның 29-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссиясының кеңесі шешті:
1. "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 3-тармақ мынадай мазмұндағы 3.2.11-тармақшамен толықтырылсын:
"3.2.11. Техникалық регламенттің I бөлімінің 1-тармағының бесінші абзацында көрсетілген көлік құралдарын айналысқа шығаруға және пайдалануға беруге олардың қауіпсіздігі қамтамасыз етілген жағдайда және тек Қазақстан Республикасының аумағында ғана жол беріледі. Мұндай көлік құралдарына қатысты Техникалық регламентте көзделген сәйкестікті бағалау туралы құжаттарды ресімдеуге жол берілмейді.
Техникалық регламенттің I бөлімінің 1-тармағының бесінші абзацында көрсетілген көлік құралдарын иелену, пайдалану, оларға билік ету құқықтарын Қазақстан Республикасын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында жүзеге асыруға жол берілмейді.";
б) көрсетілген шешіммен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының Техникалық регламентіндегі (КО ТП 018/2011) I бөлімінің 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасында 2023 жылғы 1 тамызға дейін Қазақстан Республикасына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін үшінші елдерден әкелінген (12000 бірліктен аспайтын) М1 санатындағы бірыңғай көлік құралдарының сәйкестігін бағалауға және айналымға шығаруға Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Техникалық регламентке № 4 қосымшаның 4-бөлімінің ережелерін қолданбай жол беріледі.".
2. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен қабылданған "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТП 018/2011) І бөлімі 1-тармағының бесінші абзацына сәйкес айналымға доңғалақты көлік құралының шығарылатыны және Қазақстан Республикасы ол орналасқан аумақ болып табылатыны туралы ақпарат осындай доңғалақты көлік құралын тіркеу туралы куәлікте көрсетілуі мүмкін.

О внесении изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2023 года № 34.
В соответствии с пунктом 2 статьи 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 11 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Решение Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средства" следующие изменения:
а) пункт 3 дополнить подпунктом 3.2.11 следующего содержания:
"3.2.11. Выпуск в обращение и нахождение в эксплуатации транспортных средств, указанных в абзаце пятом пункта 1 раздела I Технического регламента, допускается при условии обеспечения их безопасности и только на территории Республики Казахстан. В отношении таких транспортных средств не допускается оформление документов об оценке соответствия, предусмотренных Техническим регламентом.
Осуществление прав владения, пользования, распоряжения транспортными средствами, указанными в абзаце пятом пункта 1 раздела I Технического регламента, не допускается на территориях государств – членов Евразийского экономического союза, за исключением Республики Казахстан.";
б) пункт 1 раздела I технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (TP ТС 018/2011), принятого указанным Решением, дополнить абзацем следующего содержания:
"В Республике Казахстан до 31 декабря 2023 года допускаются оценка соответствия и выпуск в обращение единичных транспортных средств категории М1, ввезенных в Республику Казахстан из третьих стран до 1 сентября 2022 года (не более 12000 единиц), без применения положений раздела 4 приложения № 4 к Техническому регламенту в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан.".
Сноска. В пункт 1 предусмотрены изменения решением Совета Евразийской экономической комиссии от 29.08.2023 № 90 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования).
2. Информация о том, что колесное транспортное средство выпускается в обращение в соответствии с абзацем пятым пункта 1 раздела I технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (TP ТС 018/2011), принятого Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 877, и что Республика Казахстан является территорией, на которой оно может обращаться, указывается в свидетельстве о регистрации такого колесного транспортного средства.

3. Қазақстан Республикасының Үкіметінен:
"Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) I бөлімі 1-тармағының бесінші абзацына сәйкес айналысқа шығарылатын (шығарылған) доңғалақты көлік құралдарының тізілімін (олардың сәйкестендіру нөмірлерін, маркаларын және коммерциялық атауларын көрсете отырып) қалыптастыруды және жүргізуді;
осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген көлік құралдарын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағында әкетуге (оның ішінде уақытша) жол бермеуді;
мұндай көлік құралдарын базалық көлік құралдары ретінде пайдалануға жол бермеу, сондай-ақ Ресей Федерациясында осындай көлік құралдарына электрондық паспорттарды ресімдеуге жол бермеу мақсатында, көлік құралдарының сәйкестендіру нөмірлері Техникалық регламенттің I бөлімі 1-тармағының бесінші абзацында көрсетілген Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 59 шешімімен айқындалған Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын жүйелерінің әкімшісіне беруді сұрау қамтамасыз етілсін.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары жүзеге асырады.
5. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук

3. Просить Правительство Республики Казахстан обеспечить:
формирование и ведение реестра колесных транспортных средств, выпускаемых (выпущенных) в обращение в соответствии с абзацем пятым пункта 1 раздела I технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011) (с указанием их идентификационных номеров, марок и коммерческих наименований);
недопущение вывоза (в том числе временного) транспортных средств, указанных в абзаце втором настоящего пункта, на территории других государств – членов Евразийского экономического союза;
передачу уполномоченными органами Республики Казахстан администратору систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, определенному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 сентября 2014 г. № 59, идентификационных номеров транспортных средств, указанных в абзаце пятом пункта 1 раздела I Технического регламента, в целях недопущения использования таких транспортных средств в качестве базовых транспортных средств, а также недопущения оформления в Российской Федерации электронных паспортов на такие транспортные средства.
Контроль за исполнением настоящего Решения осуществляется уполномоченными органами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жумангарин
А. Касымалиев
А. Оверчук