Қазақстан Республикасының шет ел кредиттерi бойынша мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi төтенше шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1994 жылғы 16 шiлде N 1814. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Шет ел кредиттерi бойынша төлемдердiң өтелмеуi салдарынан қалыптасқан қиын жағдайға байланысты қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Шымкент кондитер фабрикасын жекешелендiруден алынған валюта түсiмдерiнiң бұрынғы бөлiнiсiн жойсын және оларды толық көлемiнде негiзгi берешектi, кредит үшiн проценттер мен шетелдiк кредиторларға мерзiмi өтiп кеткен берешектер бойынша басқа да мiндеттi төлемдердi қайтару жөнiндегi Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындауға жұмсайтын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Қазақстан Республикасының Үкiметiне сыртқы кредиттер бойынша /есептелетiн проценттер мен басқа да мiндеттi төлемдердi ескере отырып/ iс жүзiнде мерзiмi өтiп кеткен берешектiң және осы қаулының 1-тармағына сәйкес валюта түсiмдерiнiң сомасы арасындағы айырмасын өтеудi қамтамасыз ететiн мөлшерде үш айдың iшiнде өтеу мерзiмiмен қосымша кредит берсiн.
3. Үстiмiздегi жылдың соңына дейiн жаңа жеке-дара кредит келiсiмдерiне қол қоюға және шет ел кредиттерiне байланысты /халықаралық қаржы ұйымдары беретiн кредиттен басқасына/ жаңа үкiметтiк /мемлекеттiк/ кепiлдiктер беруге мораторий қойылсын.
4. Қазақстан Республикасының министрлер Кабинетi:
- шет ел кредиттерi есебiнен қаржыландырылатын жобалар  бойынша берешектi өтеудiң нақты көздерiн iздестiруге  шаралар қолдансын;
- Министрлер Кабинетiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкестендiретiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О чpезвычайных меpах по обеспечению выполнения обязательств Республики Казахстан по иностpанным кpедитам
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 16 июля 1994 г. N 1814. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В связи с критической ситуацией, создавшейся в результате неплатежей по иностранным кредитам, постановляю:
1. Кабинету Министров Республики Казахстан аннулировать ранее произведенное распределение валютных поступлений, полученных от приватизации Шымкентской кондитерской фабрики, и направить их в полном объеме на выполнение обязательств Республики Казахстан по гарантиям возврата основного долга, процентов за кредит и других обязательных платежей по просроченной задолженности иностранным кредиторам.
2. Национальному банку Республики Казахстан выдать дополнительный кредит Правительству Республики Казахстан в размере, обеспечивающем покрытие разницы между фактической просроченной задолженностью по внешним кредитам (с учетом причитающихся процентов и других обязательных платежей) и суммой валютных поступлений согласно п.1 настоящего постановления со сроком погашения в течение трех месяцев.
3. Установить до конца текущего года мораторий на подписание новых индивидуальных кредитных соглашений и выдачу новых правительственных (государственных) гарантий, связанных с иностранными кредитами (за исключением кредитов, предоставляемых международными финансовыми организациями).
4. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- принять меры по изысканию реальных источников погашения задолженности по проектам, финансируемым за счет иностранных кредитов;
- привести ранее принятые решения Кабинета Министров в соответствие с настоящим постановлением.
Президент Республики Казахстан