"Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкіміне толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 353 өкімі
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкіміне (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 53, 521-құжат) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген өкімге 3-қосымшада:
«Құрмет» (Почет) орденінің сипаттамасынан кейін осы өкімге қосымшаға сәйкес «Еңбек Даңқы» (Трудовая Слава) орденінің сипаттамасымен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 353 өкіміне
ҚОСЫМША
«Еңбек Даңқы» (Трудовая Слава) ордені
«Еңбек Даңқы» ордені үш дәрежеден тұрады.
І дәрежелі «Еңбек Даңқы» орденінің белгісі дұрыс бесбұрышты нақышталған жұлдыз болып табылады. Жұлдыз сәулелерінің жиегі көрнекі дөңес ернеумен безендірілген. Жұлдыз сәулелерінің орталарына мөлдір лағыл эмаль жағылған, оның астында ромб тәрізді бұдырлы өрнек жарқырайды. Жұлдыз сәулелерінің арасынан үшқұлақ түрінде ұлттық оюмен күлтелер орналасқан.
Бесбұрышты жұлдыздың ортасында диаметрі 14 мм дөңгелек қалқан түрінде жапсырма орналасқан. Қалқан ортасында мөлдір лағыл эмаль аясында «Еңбек Даңқы» деген жазу орналасқан. Қалқан астын көгілдір эмаль жағылған лента мен геральдикалық қалқан алып жатыр. Геральдикалық қалқанда, мөлдір лағыл эмаль аясында орден дәрежесінің белгілеуі - «I» рим саны орналасқан.
Орден белгісінің диаметрі 45 мм, алтын жалатылған күмістен жасалған.
Орден белгісі құлақша мен екі шынжырша арқылы тікбұрышты нысандағы тағанмен біріктіріледі. Таған биіктігі 22 мм, ені 37 мм, белгіні бекітетін екі шығыршық бар. Таған үстіне екі қызыл айқаспалы жолағы бар көгілдір эмаль жағылған.
Тағанның артқы жағында визорлық ілгегі бар түйреуіш орнатылған, оның көмегімен бұйым киімге тағылады.
Бұйымдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңес, жылтыр.
Жұлдыздың артқы жағында реттік нөмір түсірілген.
ІІ дәрежелі «Еңбек Даңқы» орденінің белгісі дұрыс бесбұрышты нақышталған жұлдыз болып табылады. Жұлдыз сәулелерінің арасынан алтын түсті үшқұлақ түрінде ұлттық оюмен күлтелер орналасқан. Бесбұрышты жұлдыздың ортасында диаметрі 14 мм дөңгелек қалқан түрінде алтын түсті жапсырма орналасқан. Қалқан ортасында мөлдір лағыл эмаль аясында «Еңбек Даңқы» деген жазу орналасқан. Қалқан астын көгілдір эмаль жағылған лента мен геральдикалық қалқан алып жатыр. Геральдикалық қалқанда, мөлдір лағыл эмаль аясында орден дәрежесінің белгілеуі «II» рим саны орналасқан.
Орден белгісінің диаметрі 45 мм, алтынмен әрлеп күмістен жасалған.
Орден белгісі құлақша мен екі шынжырша арқылы тікбұрышты нысандағы тағанмен біріктіріледі. Таған биіктігі 22 мм, ені 37 мм, белгіні бекітетін екі шығыршық бар. Таған үстіне төрт қызыл айқаспалы жолағы бар көгілдір эмаль жағылған.
Тағанның артқы жағында визорлық ілгегі бар түйреуіш орнатылған, оның көмегімен бұйым киімге тағылады.
Бұйымдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңес, жылтыр.
Жұлдыздың артқы жағында реттік нөмір түсірілген.
III дәрежелі «Еңбек Даңқы» орденінің белгісі дұрыс бесбұрышты нақышталған жұлдыз болып табылады. Бесбұрышты жұлдыздың ортасында диаметрі 14 мм дөңгелек қалқан түрінде жапсырма орналасқан. Қалқан ортасында мөлдір лағыл эмаль аясында «Еңбек Даңқы» деген жазу орналасқан. Қалқан астын көгілдір эмаль жағылған лента мен геральдикалық қалқан алып жатыр. Геральдикалық қалқанда, мөлдір лағыл эмаль аясында орден дәрежесінің белгілеуі - «III» рим саны орналасқан.
Орден белгісінің диаметрі 45 мм, күмістен жасалған.
Орден белгісі құлақша мен екі шынжырша арқылы тікбұрышты нысандағы тағанмен біріктіріледі. Таған биіктігі 22 мм, ені 37 мм, белгіні бекітетін екі шығыршық бар. Таған үстіне алты қызыл айқаспалы жолағы бар көгілдір эмаль жағылған.
Тағанның артқы жағында визорлық ілгегі бар түйреуіш орнатылған, оның көмегімен бұйым киімге тағылады.
Бұйымдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңес, жылтыр.
Жұлдыздың артқы жағында реттік нөмір түсірілген.

О внесении дополнения в распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 "Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан"
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 353
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
Внести в распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 «Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 53, ст. 521) следующее дополнение:
в приложении 3 к указанному распоряжению:
после описания ордена «Құрмет» (Почет) дополнить описанием ордена «Еңбек Даңқы» (Трудовая Слава) согласно приложению к настоящему распоряжению.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 353
Орден «Еңбек Даңқы» (Трудовая Слава)
Орден «Еңбек Даңқы» состоит из трех степеней.
Знак ордена «Еңбек Даңқы» I степени представляет правильную пятиконечную стилизованную звезду. Окантовка лучей звезды оформлена фигурным выступающим бортиком. Центры лучей звезды покрыты прозрачной рубиновой эмалью, под которой просвечивает ромбический рифленый узор. Между лучами звезды расположены лепестки с национальным орнаментом в форме трилистника.
В центре пятиконечной звезды расположена накладка в виде круглого щита диаметром 14 мм. В центре щита на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена надпись - «Еңбек Даңқы». Низ щита охватывает лента, покрытая голубой эмалью, и геральдический щит. На геральдическом щите на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена римская цифра «I» - обозначение степени ордена.
Диаметр знака ордена 45 мм, изготовлен из серебра с позолотой.
Знак ордена при помощи ушка и двух цепочек соединяется с колодкой прямоугольной формы. Высота колодки 22 мм, ширина 37 мм с двумя кольцами для крепления знака. Поле колодки залито голубой эмалью с двумя красными диагональными полосами.
С обратной стороны колодки установлена булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
Все изображения и надписи на изделии выступающие, блестящие.
На обратной стороне звезды гравируется порядковый номер.
Знак ордена «Еңбек Даңқы» II степени представляет правильную пятиконечную стилизованную звезду. Между лучами звезды расположены лепестки с национальным орнаментом в форме трилистника золотого цвета. В центре пятиконечной звезды расположена накладка золотого цвета в виде круглого щита диаметром 14 мм. В центре щита на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена надпись - «Еңбек Даңқы». Низ щита охватывает лента, покрытая голубой эмалью, и геральдический щит. На геральдическом щите на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена римская цифра «II» - обозначение степени ордена.
Диаметр знака ордена 45 мм, изготовлен из серебра с частичным золочением.
Знак ордена при помощи ушка и двух цепочек соединен с колодкой прямоугольной формы. Высота колодки 22 мм, ширина 37 мм с двумя кольцами для крепления знака. Поле колодки залито голубой эмалью с четырьмя красными диагональными полосами.
С обратной стороны колодки установлена булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
Все изображения и надписи на изделии выступающие, блестящие.
На обратной стороне звезды гравируется порядковый номер.
Знак ордена «Еңбек Даңқы» III степени представляет правильную пятиконечную стилизованную звезду. В центре пятиконечной звезды расположена накладка в виде круглого щита диаметром 14 мм. В центре щита на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена надпись - «Еңбек Даңқы». Низ щита охватывает лента, покрытая голубой эмалью, и геральдический щит. На геральдическом щите на фоне прозрачной рубиновой эмали расположена римская цифра «III» - обозначение степени ордена.
Диаметр знака ордена 45 мм, изготовлен из серебра.
Знак при помощи ушка и двух цепочек соединен с колодкой прямоугольной формы. Высота колодки 22 мм, ширина 37 мм с двумя кольцами для крепления знака. Поле колодки залито голубой эмалью с шестью красными диагональными полосами.
С обратной стороны колодки установлена булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.
Все изображения и надписи на изделии выступающие, блестящие.
На обратной стороне звезды гравируется порядковый номер.