Архив
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi 12 сәуiр 1994 ж. N 1650. Өкімнің күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 1999.06.15. N 52 өкімімен. ~N990052
Ескерту. Өкім күшін жойды - ҚР Президентінің 1999.06.15. N 52
өкімімен.
N990052_
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Архивi туралы Ереже
бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы, 1994 жылғы 12 сәуiр
N 1650
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 ж. 12 сәуiрдегi
N 1650 өкiмiмен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Архивi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасы қазiргi тарихының орталық мемлекеттiк архивi (Қазақстан Республикасының ҚТОМА) негiзiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 14 қаңтардағы N 1502 Жарлығымен құрылған Қазақстан Республикасы Президентiнiң Архивi (бұдан былай Архив) орталық мемлекеттiк архивтiң функциясын орындайтын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк орган болып табылады. <*>
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 1995.12.
22. N 2716 өкiмiмен. N952716_
2. Архив өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгi Басшысының нұсқауларын, Қазақстан Республикасы Архивтер мен құжаттама бас басқармасының архивтану, құжаттаматану және археография жөнiндегi ұсынымдарын, осы Ереженi басшылыққа алады.
Архив қорларын түзу мен құжаттарды пайдалану мәселелерi Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгi Басшысының, Қазақстан Республикасы Президентi Кеңсесi меңгерушiсiнiң, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгi Жалпы бөлiмi меңгерушiсiнiң құзiретiне жатады. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 1995.12.22.
N 2716 өкiмiмен.
3. Архив Ұлттық архив қорының құрамына кiретiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Президент Әкiмшiлiгi мен мемлекет басшысының жанынан құрылған басқа органдар мен ұйымдардың қызметi туралы құжаттардың: мәтiндiк, дыбысбейне және баспа басылымдарының сондай-ақ Қазақстан Республикасының бұрынғы ҚТОМА-сы қорларындағы құжаттардың тұрақты мемлекеттiк сақталуын жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 1-тармақтан сөздер алынып тасталған - Қ.Р.
Президентiнiң 30 қарашадағы 1994 ж. N 1965 N941965_
өкiмiмен.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қ.Р.Президентiнiң 1995.12.
22. N 2716 өкiмiмен.
4. Архивтiң мiндеттерi:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Президент пен Әкiмшiлiгiнiң және басқа қор құраушылардың - жинақтау көздерiнiң құжаттарымен Архивтi жасақтау, олардың құжаттамасын басқаруға қатысу; <*>
Ұлттық архив қорының құжаттары сақталуын және мемлекеттiк есебi алынуын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк және қызметтiк құпиясы бар құжаттармен жұмыс iстеудiң құпиялылық режимiн орындау және оларды сақтау;
құжаттардың құндылығына ғылыми сараптама жасау және оларды мемлекеттiк сақтауға iрiктеп алу, архив қорларының ақпараттылығын ұтымдылау;
ерекше құнды құжаттардың таспалар мен қағазға түсiрiлген микрофотокөшiрмелерi мен компьютерлiк дискеттерiнiң сақтық қорларын жасау;
архив қорларына ғылыми-анықтамалық аппаратты әзiрлеу және оны дамыту;
тақырыптық және әлеуметтiк-құқықтық сұрау салуларды орындау;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Президент пен Әкiмшiлiгi Басшысының және Әкiмшiлiктiң Жалпы бөлiмiнiң нұсқауы бойынша анықтамалық-ақпараттық жұмысты орындау үшiн автоматтандырылған iздестiру жүйесiн құру; <*>
Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Президент пен Әкiмшiлiгi Басшысының және Әкiмшiлiктiң Жалпы бөлiмiнiң тапсырмасы бойынша Архив құжаттарымен ақпараттық талдау жұмысын жүргiзу; <*>
Архив құжаттары жан-жақты пайдаланылуын ұйымдастыру және оларды ғылыми жариялау, анықтамалық-ақпараттық басылымдарды әзiрлеу; <*>
өз бағытындағы құжаттармен жұмыс жасауда республиканың мемлекеттiк архивтерiне әдiстемелiк көмек көрсету;
облыс әкiмдерiнiң архивтерi мен құжаттама қызметтерiне ғылыми-әдiстемелiк және практикалық көмек көрсету; <*>
Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттама бас басқармасы бекiткен тақырып бойынша архивтану, құжаттаматану, археография, қосалқы тарихи пәндер саласында ғылыми-зерттеу және әдiстемелiк жұмыс жүргiзу; <*>
ғылыми мекемелермен бiрлесiп Қазақстанның Қазiргi тарихының проблемалары бойынша зерттеулер және ғылыми-теориялық конференциялар өткiзуге, сондай-ақ осы заманғы политология мәселелерiн әзiрлеуге қатысу. <*>
Ескерту. 4-тармақтың екiншi, тоғызыншы, оныншы абзацтарынан
сөздер алынып тасталған - Қ.Р. Президентiнiң 30
қарашадағы 1994 ж. N 1965 өкiмiмен.
Ескерту. 4-тармақтың 2,9,10,11,13,14 абзацтарына өзгерiстер
енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң 1995.12.22. N 2716
өкiмiмен.

Об Аpхиве Пpезидента Республики Казахстан
РАСПОРЯЖЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 12 апpеля 1994 г. N 1650. Утратило силу - распоряжением Президента РК от 15 июня 1999 г. N 52 ~N990052
Утвердить Положение об Архиве Президента Республики Казахстан (прилагается).
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента Республики Казахстан от 12 апреля 1994 г. N 1650
ПОЛОЖЕНИЕ
об Архиве Президента Республики Казахстан <*>
Сноска. В пунктах 1, 2, 3, а также в абзацах втором, девятом, десятом пункта 4, в абзацах втором, пятом, шестом пункта 5, в абзацах первом, втором пункта 6 слова "правительства" и "Кабинета Министров" исключены - распоряжением Президента Республики Казахстан от 30 ноября 1994 г. N 1965.
1. Архив Президента Республики Казахстан (далее Архив), образованный Указом Президента Республики Казахстан от 14 января 1994 г. N 1502 на базе Центрального государственного архива новейшей истории Республики Казахстан (ЦГАНИ Республики Казахстан), является государственным органом, подчиненным и подотчетным Администрации Президента Республики Казахстан, выполняющим функции центрального государственного архива. <*>
Сноска. В пункте 1 заменены слова - Распоряжением Президента РК от 22 декабря 1995 г. N 2716.
2. Архив руководствуется в своей деятельности Конституцией и законами Республики Казахстан, Указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, указаниями Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, рекомендациями по архивоведению, документоведению и археографии Главного управления архивами и документацией Республики Казахстан, настоящим Положением. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции Распоряжения Президента РК от 22 декабря 1995 г. N 2716.
3. Архив осуществляет постоянное государственное хранение документов, входящих в состав Национального архивного фонда: текстовых, аудиовизуальных и печатных изданий о деятельности Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и других органов и организаций, созданных при главе государства, а также документов, находящихся в фондах бывшего ЦГАНИ Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции Распоряжения Президента РК от 22 декабря 1995 г. N 2716.
4. Задачами Архива являются:
комплектование Архива документами Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и других фондообразователей - источников комплектования, участие в управлении их документацией; <*>
обеспечение сохранности и государственный учет документов Национального архивного фонда;
соблюдение режима секретности в работе с документами, содержащими государственную и служебную тайну, и их хранение;
проведение научной экспертизы ценности документов и отбор их на государственное хранение, оптимизация информативности архивных фондов;
создание страхового фонда микрофотокопий и компьютерных дискет особо ценных документов на пленочных и бумажных носителях;
разработка и развитие научно-справочного аппарата к архивным фондам;
выполнение тематических и социально-правовых запросов;
создание автоматизированной поисковой системы для выполнения справочно-информационной работы по указаниям Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента и Общего отдела Аппарата; <*>
информационно-аналитическая работа с документами Архива по заданиям Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента и Общего отдела Администрации; <*>
организация всестороннего использования и научная публикация архивных документов, подготовка справочно-информационных изданий; <*>
оказание методической помощи государственным архивам республики в работе с документами своего профиля;
оказание научно-методической и практической помощи архивам и службам документации аппаратов акимов областей; <*>
ведение научно-исследовательской и методической работы в области архивоведения, документоведения, археографии, вспомогательных исторических дисциплин по тематике, утвержденной Главным управлением архивами и документацией Республики Казахстан;
участие совместно с научными учреждениями в проведении исследований и научно-теоретических конференций по проблемам новейшей истории Казахстана, а также в разработке вопросов современной политологии.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - Распоряжением Президента РК от 22 декабря 1995 г. N 2716.

7. Архивте ғылыми кеңес, ғылыми-әдiстемелiк және сарапшы-тексерушi комиссия, құжаттарды құпиялықтан шығару жөнiндегi комиссия жұмыс iстейдi. Комиссиялардың құрамын Архив директоры бекiтедi.
8. Архив заңды ұйым болып табылады, тiкелей бюджеттiң қаржыландыруында тұрады, банкте есеп айырысу, арнаулы және валюталық шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi, құпия құжаттарды қабылдап алуға, архив құжаттарының көшiрмесiн растауға арналған мөрi болады.

7. В Архиве функцианируют научный совет, научно-методическая и экспертно-проверочная комиссии, экспертная комиссия по рассекречиванию документов. Составы комиссий утверждаются директором Архива.
8. Архив является юридическим лицом, состоит на прямом бюджетном финансировании, имеет расчетный, специальный и валютный счета в банке, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках, печати для приема секретных пакетов и заверения копий архивных документов.