Әкімшілік шығыстарды қысқарту және 1999 жылғы мемлекеттік бюджеттің кіріс бөлігін ұлғайту жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Өкімі 1999 жылғы 1 ақпан N 5. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Бюджет қаражатын үнемдеу режимін күшейту және әлемдік қаржы дағдарысының Қазақстан Республикасының экономикасына әсерін жұмсарту мақсатында:
1. Барлық мемлекеттік органдарға 1999 жылы:
1) көлік құралдарын сатып алуға;
2) қызметтік ғимараттар мен үй-жайларға күрделі жөндеу жүргізуге;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен дербес айқындалатын лауазымды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік қызметшілер мен мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының ақысы мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төленетін ұялы телефондар мен өзге де ұтқыр байланыс құралдарын пайдалануына;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын іс-шараларды қоспағанда, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен іс-шаралар (мерейтойлар мен салтанатты жиындар) өткізуге;
5) қымбат тұратын кеңсе жиһазын сатып алуға;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің бастамашылығымен өткізілетіндерінен басқа, Алматы қаласында кеңестер мен семинарлар өткізуге;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын іссапарларды қоспағанда, лауазымды тұлғаларды мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен шетелге іссапарға жіберуге тыйым салынсын.
2. Әкімшілік шығыстарды қысқарту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен мынадай іс-шараларды жүзеге асырсын:
1) мемлекеттік органдарды ақпараттандыруға арналған шығыстарды ықшамдау;
2) белгіленген нормаларға сәйкес мемлекеттік органдар орналасқан орын-жайларға түгендеу жүргізу және қызметтік орын-жайлардың артығын қысқарту жөнінде шаралар қолдану;
3) қызметтік жеңіл автомобильдер лимитін, босаған автокөлікті кейіннен сатып, алынған қаражатты мемлекеттік бюджет кірісіне аудара отырып, қайта қарау;
4) мемлекеттік органдардың кеңсе жиһазын, жанар-жағар материалдар сатып алуға арналған және автокөлікті ұстауға арналған шығыстар нормаларын әзірлеу.
3. 1999 жылғы мемлекеттік бюджеттің кіріс бөлігін ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі 1999 жылғы 1 шілдеге дейін заңдарда белгіленген тәртіппен:
1) Алматы қаласында орналасқан республикалық және коммуналдық меншіктегі, Астана қаласына көшірілген мемлекеттік органдардың қызметтік ғимараттары мен үй-жайларын, алынған қаражатты мемлекеттік бюджет кірісіне аудара отырып, жекешелендіруді;

О мерах по сокращению административных расходов и увеличению доходной части государственного бюджета 1999 года
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 февраля 1999 года N 5. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
В целях усиления режима экономии бюджетных средств и смягчения влияния на экономику Республики Казахстан мирового финансового кризиса:
1. Запретить всем государственным органам в 1999 году:
1) приобретение транспортных средств;
2) проведение капитального ремонта служебных зданий и помещений;
3) пользование государственными служащими и должностными лицами государственных органов сотовыми телефонами и другими средствами мобильной связи, оплачиваемыми за счет средств государственного бюджета, за исключением должностных лиц, персонально определяемых решениями Правительства Республики Казахстан;
4) проведение мероприятий (юбилеев и торжеств) за счет средств государственного бюджета, за исключением мероприятий, определяемых решениями Правительства Республики Казахстан;
5) приобретение дорогостоящей офисной мебели;
6) проведение совещаний, семинаров в городе Алматы, кроме проводимых по инициативе Правительства Республики Казахстан;
7) командирование за границу должностных лиц за счет средств государственного бюджета, за исключением командировок, определяемых решениями Правительства Республики Казахстан.
2. Для сокращения административных расходов Правительству Республики Казахстан осуществить в установленном порядке следующие мероприятия:
1) оптимизировать расходы на информатизацию государственных органов;
2) провести инвентаризацию площади, занимаемой государственными органами в соответствии с установленными нормами, и принять меры по сокращению излишков служебных площадей;
3) пересмотреть лимиты служебных легковых автомобилей с последующей реализацией высвободившегося автотранспорта и зачислением вырученных средств в доход государственного бюджета;
4) разработать нормы на приобретение государственными органами офисной мебели, горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта.
3. В целях увеличения доходной части государственного бюджета 1999 года Правительству Республики Казахстан до 1 июля 1999 года осуществить в установленном законодательством порядке:
1) приватизацию расположенных в городе Алматы служебных зданий и помещений, находящихся в республиканской и коммунальной собственности, государственных органов, передислоцированных в город Астану, с зачислением вырученных средств в доход государственного бюджета;

2) басшы қызметтер атқаратын мемлекеттік қызметшілердің бұрын қызмет бабымен пайдалануында болған Алматы қаласындағы мемлекеттік саяжайлар мен қызметтік коттедждерді, алынған қаражатты мемлекеттік бюджет кірісіне аудара отырып, жекешелендіруді жүзеге асырсын.
4. Аймақтардың салық базасының өсуіне мүдделілігін арттыру, жергілікті бюджеттер кірісін ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі екі ай мерзімде белгіленген тәртіппен қолданылып жүрген заң актілеріне жалпымемлекеттік салықтардан облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының бюджеттеріне жасалатын аударымдардың тұрақты нормативтерін белгілеуді көздейтін өзгерістер жөнінде ұсыныстар енгізсін, сондай-ақ республикалық және коммуналдық меншік тізілімдерін бекітсін.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) бұрын шығарылған актілерін осы өкімге сәйкес келтірсін;
2) осы өкімнен туындайтын өзге де шаралар қолдансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) приватизацию государственных дач и служебных коттеджей в городе Алматы, находившихся ранее в служебном пользовании у государственных служащих, занимающих руководящие должности, с зачислением вырученных средств в доход государственного бюджета.
4. В целях повышения заинтересованности регионов в росте налоговой базы, увеличения доходов местных бюджетов Правительству Республики Казахстан в двухмесячный срок в установленном порядке внести предложения по изменениям в действующие законодательные акты, предусматривающие
установление стабильных нормативов отчислений от общегосударственных
налогов в бюджеты областей и городов Астаны и Алматы, а также утвердить
реестры республиканской и коммунальной собственности.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) привести ранее изданные акты в соответствие с настоящим
распоряжением;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего распоряжения.
Президент
Республики Казахстан
(специалист: Р.Жантасова
корректор:  И.Склярова)