Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы арасындағы сыртқы сауданың кедендік статистикасы саласында әдіснамалық және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы ХАТТАМА
Хаттама, 2019 жылғы 26 сәуір
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы арасындағы сыртқы сауданың кедендік статистикасы саласында әдіснамалық және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы
ХАТТАМА
(2019 жылғы 26 сәуірде күшіне енген - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2019 ж., № 3, 34-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы,
1997 жылғы 26 қыркүйектегі кеден ісіндегі ынтымақтастық және өзара көмек туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Келісімді басшылыққа ала отырып,
саудалық келіссөздерді жүргізу үшін сыртқы сауда бойынша нақты және салыстырмалы деректердің маңыздылығын, сондай-ақ деректермен алмасу өзара сауданың дұрыс дамуына ықпал ететінін мойындай отырып,
екі елдің өзара сауда туралы ақпарат саласындағы ынтымақтастығын нығайтуға ұмтыла отырып,
өзара түсіністік пен силастыққа негізделген ұйымдастырушылық және әкімшілік әлеуетін ескере отырып,
төменде көрсетілгендер туралы келісті:
1-бап
Тараптар сыртқы сауданың кедендік статистикасы мен статистикалық ақпаратты талдау саласында өзара консультациялар жүргізеді және әдіснамалық әзірлемелермен алмасуды жүргізетін болады.
2-бап
Тараптар үш айда бір рет осы Хаттамаға 1-қосымшаға сәйкес берілетін деректерінің құрылымына сәйкес үйлестірілген жүйенің (HS) 6 белгілерінің деңгейінде өзара сауда бойынша деректермен алмасады, сондай-ақ түпкілікті жылдық деректермен алмасады.
3-бап
Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы өзара сауда статистикасының деректері алшақтығының себептеріне егжей-тегжейлі талдау жүргізу мақсатында, Тараптар жазбаша сұрау салу бойынша осы Хаттамаға 2-қосымшаға сәйкес жекелеген тауарлар топтары бойынша берілетін деректердің Құрылымына сәйкес мейлінше көп алшақтық анықталған тауарларға қатысты ақпаратты береді.
4-бап
Өзара сауда деректерін салыстыру 2010 жылғы 16 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының тауарлармен өзара сауда кедендік статистикасы деректеріне салыстырмалы талдау жүргізу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Тараптар өзара сауда туралы деректерді салыстыру мәселелері бойынша үнемі кездесулер өткізеді, олардың нәтижелері туралы бар алшақтықтардың болуы мүмкін себептерін көрсете отырып, бір-біріне хабарлайды. Кездесулер Тараптардың бірінің мемлекет аумағында кезектілікпен өткізіледі.

ПРОТОКОЛ между Министерством финансов Республики Казахстан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о методологическом и информационном взаимодействии в области таможенной статистики внешней торговли
Протокол, 26 апреля 2019 г.
(Вступил в силу 26 апреля 2019 года - Бюллетень международных договоров РК 2019 г., № 3, ст. 34)
Министерство финансов Республики Казахстан и Главное таможенное управление Китайской Народной Республики, в дальнейшем именуемые Сторонами,
руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах от 26 сентября 1997 года,
признавая важность точных и сопоставимых данных по внешней торговле для ведения торговых переговоров, а также, что обмен данными содействует здоровому развитию взаимной торговли,
стремясь к укреплению сотрудничества в области информации о взаимной торговле двух стран,
учитывая организационный и административный потенциал, основанный на взаимопонимании и уважении,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны проводят на постоянной основе взаимные консультации и обмениваются методологическими разработками в области формирования таможенной статистики внешней торговли и анализа статистической информации.
Статья 2
Стороны один раз в три месяца обмениваются данными по взаимной торговле на уровне 6 знаков гармонизированной системы (HS) в соответствии со структурой передаваемых данных согласно приложению 1 к настоящему Протоколу, а также обмениваются окончательными годовыми данными.
Статья 3
В целях проведения тщательного анализа причин расхождении данных статистики взаимной торговли Республики Казахстан и Ки тайской Народной Республики, Стороны по письменному обращению передают информацию в отношении товаров, по которым выявлено наибольшее расхождение, в соответствии со Структурой передаваемых данных по отдельным товарным группам согласно приложению 2 к настоящему Протоколу.
Статья 4
Сопоставление данных взаимной торговли осуществляется в соответствии с Методикой проведения сопоставительного анализа данных таможенной статистики взаимной торговли товарами Республики Казахстан и Китайской Народной Республики от 16 сентября 2010 года.
Стороны регулярно проводят встречи по вопросам сопоставления данных о взаимной торговле, по итогам которых информируют друг друга о их результатах с изложением возможных причин имеющихся расхождений. Встречи проводятся поочередно на территории государства одной из Сторон.

5-бап
Тараптар осы Хаттама бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыру кезінде қазақ, қытай, орыс немесе ағылшын тілін пайдаланады.
6-бап
Деректермен алмасу хат, электронды хат немесе компакт-диск (CD) нысанында жүзеге асырылады. Тараптардың байланыс деректері Хаттамаға 3-қосымшада көрсетілген.
Екі Тарап та осы Хаттаманың 3-бабына сәйкес алмасатын ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдайды.
7-бап
Осы Хаттамаға сәйкес берілетін статистикалық деректер Тараптардың біреуінің жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға жариялануға немесе таратылуына болмайды, сондай-ақ басқа Тарап сот немесе әкімшілік іс жүргізуде дәлел ретінде пайдаланбауы тиіс.
8-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Хаттамаға оның ажырамас бөлігі болып табылатын және тиісті хаттамамен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
9-бап
Тараптар осы Хаттаманы түсіндіру және қолдану кезінде туындайтын дауларды келіссөздер мен консультациялар жүргізу жолымен шешеді.
10-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама 5 (бес) жыл мерзімге жасалады, егер Тараптардың бірде біреуі оның қолданысының кезекті мерзімі аяқталғанға дейін алты айдан кешіктірмей оның қолданысын тоқтату туралы өзінің ниетін екінші Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша түрде хабардар етпесе, ол кейінгі бесжылдық кезеңге автоматты түрде ұзартылады.
2019 жылғы 26 сәуірдегі Бейжің қаласында әрқайсысы қазақ, қытай, және орыс тілінде екі данада жасалды, барлық мәтіндердің бірдей заңдық күші бар.
Осы Хаттаманың мәтіндері арасында алшақтық болған жағдайда орыс тіліндегі мәтіннің басымдылық күші болады.
Осы Хаттама күшіне енгеннен бастап Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы арасындағы сыртқы сауданың кедендік статистикасы саласында әдіснамалық және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы 2012 жылғы 8 желтоқсандағы Хаттаманың қолданысы тоқтатылады.
Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасының
Қаржы министрлігі үшін Бас кедендік басқармасы үшін
1-қосымша
Тұрақты негізде екі жақты алмасу үшін деректер
ТІЗБЕСІ
Алмасу үшін деректердің атауы
Тән деректер (мөлшері бойынша есеп)
1
Шығарылған елі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты), импорт - бұл шығарылған ел, ал экспорт - межелі ел.
2
Алушы ел
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты) тек экспортқа, алушы ел үшін
3
Жөнелтуші ел
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты) тек импорт үшін, жөнелтуші ел үшін
4
Күнтізбелік жыл/ай
Символдың типі (деректер сипаттамасына сәйкес)
5
Көлік түрі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
6
Рәсімдеу кеден органы
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
7
Шекарадағы кеден бекеті
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
8
Тауар коды
Символдың типі (6 белгі)
9
Салмағы, нетто
Символдың типі (килограмм)
10
Қосымша өлшем бірлігінің коды (негізгі)
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
11
Қосымша өлшем бірлігінің саны
12
Қосымша өлшем бірлігінің коды
Символдың типі (ел, таңбаларының санына байланысты)
13
Статистикалық құны доллармен
Тұтастық типі
2-қосымша
Тауар топтары бойынша берілетін егжей-тегжейлі деректер
ҚҰРЫЛЫМЫ
Алмасу үшін деректердің атауы
Тән деректері (мөлшері бойынша есеп)
1
Шығарылған елі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты), импорт - бұл шығарылған ел, ал экспорт - межелі ел.
2
Алушы ел
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты) тек экспортқа, алушы ел үшін.
3
Жөнелтуші ел
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты) тек импорт үшін, жөнелтуші ел үшін
4
Күнтізбелік жыл/ай
Символдың типі (деректер сипаттамасына сәйкес)
5
Көлік түрі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
6
Рәсімдеу кеден органы
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
7
Шекарадағы кеден бекеті
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
8
Тауар коды
Символдың типі (6 белгі)
9
Салмағы, нетто
Килограмм
10
ҚХР алғашқы өлшем бірлігінің коды (ҚР-дағы негізгі өлшем бірлік бойынша)
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
11
ҚХР алғашқы өлшем бірлігі бойынша саны (ҚР-дағы негізгі өлшем бірлігі бойынша)
12
ҚХР екінші өлшем бірлігінің коды (ҚР-дағы қосымша өлшем бірлігі)
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
13
ҚХР екінші өлшем бірлігі бойынша саны (ҚР-дағы қосымша өлшем бірлігі бойынша)
14
Тауардың статистикалық құны
Символдың типі (АҚШ доллары)
15
Көлік құралының нөмірі
Символдың типі (көлік құралының нөмірін сәйкестендіру)
16
Қосымша дереккөздерден алынған көлік құралының нөмірі (қытай Тарапы үшін)
Символдың типі (көлік құралының кодын сәйкестендіру)
17
Тауар шығарылған күн
Символдың типі (жыл, ай, күн)
18
Экспорттық/импорттық декларацияның нөмірі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты)
19
Жөнелтушінің сәйкестендіру нөмірі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты), тек экспорт кезінде
20
Алушының сәйкестендіру нөмірі
Символдың типі (ел таңбаларының санына байланысты), тек импорт кезінде
21
Келісімшарт нөмірі (болған кезде)
22
Көліктік жүкқұжат нөмірі (болған кезде)
3-қосымша
Байланыс деректері
ҚР Қаржы министрлігі
ҚХР Бас кеден басқармасы
ҚР ҚМ Мемлекеттік кірістер комитеті
Тел.: 8-7172-70-14-62,
8-7172-70-20-91,

Статья 5
Стороны при осуществлении сотрудничества по настоящему Протоколу используют казахский, китайский, русский или английский язык.
Статья 6
Обмен данными осуществляется в форме письма, электронного письма или на компакт-диске (CD). Контактные данные Сторон указаны в приложении 3 к Протоколу.
Обе Стороны принимают необходимые меры для обеспечения безопасности информации, которой обмениваются в соответствии со статьей 3 настоящего Протокола.
Статья 7
Без письменного согласия одной из Сторон статистические данные, предоставляемые в соответствии с настоящим Протоколом, не могут публиковаться или распространяться третьим лицам, а также не должны быть использованы в качестве доказательств в судебных или административных разбирательствах другой Стороной.
Статья 8
В настоящий Протокол по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения, которые являются его неотъемлемой частью и оформляются соответствующими протоколами.
Статья 9
Стороны разрешают споры, возникающие при толковании и применении настоящего Протокола, путем проведения переговоров и консультаций.
Статья 10
Настоящий Протокол вступает в силу с даты подписания.
Настоящий Протокол заключается сроком на 5 (пять) лет, по истечении которого его действие автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если ни одна из Сторон не менее чем за шесть месяцев до истечения очередного периода не уведомит в письменной форме по дипломатическим каналам другую Сторону о своем намерении прекратить его действие.
Совершено в городе Пекине 26 апреля 2019 года в двух экземплярах, каждый на казахском, китайском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую юридическую силу.
В случае расхождения между текстами настоящего Протокола преимущественную силу имеет текст на русском языке.
Со вступлением в силу настоящего Протокола прекращает действие Протокол между Министерством финансов Республики Казахстан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о методологическом и информационном взаимодействии в области таможенной статистики внешней торговли от 8 декабря 2012 года.
За Министерство финансов
Республики Казахстан
За Главное таможенное управление
Китайской Народной Республики
(Подписи)
Приложение 1
ПЕРЕЧЕНЬ
данных для двустороннего обмена на постоянной основе
Наименование данных для обмена
Характерные данные (учет по количеству)
1
Страна происхождения
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны), импорт - это страна происхождения, а экспорт - страна назначения
2
Страна получателя
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны) только на экспорт, для страны получателя
3
Страна отправления
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны) только для импорта, для страны отправления
4
Календарный год/месяц
Тип символа (в соответствии с характеристикой данных)
5
Вид транспорта
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
6
Таможенный орган оформления
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
7
Таможенный пост на границе
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
8
Код товара
Тип символа (6 знаков)
9
Вес, нетто
Тип символа (килограмм)
10
Код дополнительной единицы измерения (основная)
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
11
Количество в дополнительной единице измерения
12
Код дополнительной единицы измерения
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
13
Статистическая стоимость в долларах
Целостный тип
Приложение 2
СТРУКТУРА
передаваемых детальных данных по товарным группам
Наименование данных для обмена
Характерные данные (учет по количеству)
1
Страна происхождения
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны), импорт - это страна происхождения, а экспорт - страна назначения
2
Страна получателя
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны) только на экспорт, для страны получателя
3
Страна отправления
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны) только для импорта, для страны отправления
4
Календарный год/месяц
Тип символа (в соответствии с характеристикой данных)
5
Вид транспорта
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
6
Таможенный орган оформления
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
7
Таможенный пост на границе
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
8
Код товара
Тип символа (6 знаков)
9
Вес, нетто
Килограмм
10
Код первой единицы измерения КНР (основная единица измерения в РК)
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
11
Количество по первой единице измерения КНР (по основной единице измерения РК)
12
Код второй единицы измерения КНР (дополнительная единица измерения РК)
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
13
Количество по второй единице измерения КНР (по дополнительной единице измерения РК)
14
Статистическая стоимость товара
Тип символа (доллар США)
15
Номер транспортного средства
Тип символа (идентификация номера транспортного средства)
16
Номер транспортного средства из дополнительных источников (для китайской Стороны)
Тип символа (идентификация кода транспортного средства)
17
Дата выпуска товара
Тип символа (год, месяц, день)
18
Номер экспортной/импортной декларации
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны)
19
Идентификационный номер отправителя
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны), только при экспорте
20
Идентификационный номер получателя
Тип символа (в зависимости от количества знаков страны), только при импорте
21
Номер контракта (при наличии)
22
Номер транспортной накладной (при наличии)
Приложение 3
Контактные данные
Министерство финансов РК
Главное таможенное управление КНР
Комитет государственных доходов МФ РК Тел.: 8-7172-70-14-62, 8-7172-70-20-91

Факс: 8-7172-70-20-96
Е-mail: b.zhunusova@kgd.gov.kz
dmeirbekov@mgd.kz
Статистикалық талдау бөлімі
Тел.: 86-10-65195640
факс: 86-10-65195610
E-mail: Statistics@customs.gov.cn

Факс: 8-7172-70-20-96
E-mail: b.zhunusova@kgd.gov.kz. dmeirbekov@mgd.kz
Отдел статистического анализа
Тел.: 86-10-65195640 Факс: 86-10-65195610 E-mail: Statistics@customs.gov.cn