Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Түркия Республикасының Yкiметi арасындағы Түркия Республикасының Қазақстан Республикасына өтеусiз әскери көмек көрсетуi туралы ШАРТ
Шарт Анкара қаласы 1998 жылғы 29 шілде. 1998 жылғы 29 шілдеде күшіне енді.
(Осы Шарт Қазақстан Республикасы үшiн - қол қойылған күннен бастап,
Түркия Республикасы үшін 1999 жылғы 31 тамызда күшіне енді - СІМ-нің
ресми сайты)
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Түркия Республикасының Yкiметі, олардың арасында қалыптасқан бұрынғы қарым-қатынастарын қуаттай отырып, 1994 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Түркия Республикасының Yкiметi арасындағы Әскери ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiм P990065_ және 1996 жылғы 3 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Түркия Республикасының Қорғаныс министрлiгi арасындағы Әскери саладағы ынтымақтастықты кеңейту жөнiндегi өзара түсiнiстiк туралы меморандум ережелерiн iске асырудың маңыздылығын мойындай отырып,
әскери ынтымақтастықты нығайтуға және Қазақстан Республикасының Қару Күштерiн реформалауға жәрдем көрсету мақсатында, төмендегiлер жөнінде келiстi:
1-бап
Түркия Республикасы Қазақстан Республикасына жалпы сомасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ доллары көлемiнде өтеусiз әскери көмек көрсетедi. Әскери көмек көрсету 1998 жылдан басталады.
2-бап
Материалдар мен қызмет көрсетулер түрiнде жалпы сомасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ доллары көлемiнде өтеусiз әскери көмек көрсету Қазақстан Республикасының және Түркия Республикасының ұлттық заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
3-бап
Жалпы сомасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ доллары көлемiнде өтеусiз әскери көмек осы Шартқа сiлтеме жасай отырып Тараптардың өкiлдерi жасайтын атқарушы Хаттамаға сәйкес көрсетiлетiн болады.
Атқарушы Хаттама Қазақстан Республикасына Түркия Республикасының жалпы сомасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ доллары көлемiнде ұсынатын материалдары мен қызметтерiнiң тiзiмiнен тұрады және осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi осы Шартқа қол қойылғаннан кейiн бiр ай мерзiм iшiнде Түркия Республикасының Бас штабына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне қажеттi материалдар мен қызмет көрсетулер жазылған Тапсырысты жiбередi.
4-бап
Осы Шарт:
- Қазақстан Республикасы үшiн - қол қойылған күннен бастап, Түркия Республикасы үшiн - оны Түркия Республикасының Министрлер Кеңесi қолдаған сәттен бастап күшiне енедi.
Осы Шарт атқарушы Хаттамада көрсетiлген Түркия Республикасының Қазақстан Республикасына беретiн материалдары мен қызметтерiнiң аяқталуына дейiн қолданылады.
Осы Шартты жүзеге асыру барысында туындайтын барлық пiкiр алшақтығы өзара консультациялар мен келiссөздер жүргiзу арқылы шешiлетiн болады.
Өтеусiз жәрдем көрсету туралы Шартты Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Түркия Республикасының Бас штабы жүзеге асырады.

Договор между Правительством Республики Казахстан и Правительством Турецкой Республики об оказании безвозмездного военного содействия Республике Казахстан Турецкой Республикой
Договор 29 июля 1998 года Анкара. Вступил в силу 29 июля 1998 года
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу с даты подписания)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Турецкой Республики,
подтверждая давние отношения дружбы, установившиеся между ними,
признавая важность реализации положений P990065_ Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Турецкой Республики о сотрудничестве в области военной науки, техники и образования от 8 августа 1994 года и Меморандума о взаимопонимании между Министерством обороны Республики Казахстан и Министерством национальной обороны Турецкой Республики по расширению сотрудничества в военной области от 3 сентября 1996 года,
в целях укрепления военного сотрудничества и содействия реформированию Вооруженных Сил Республики Казахстан,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Турецкая Республика окажет Республике Казахстан безвозмездную военную помощь на общую сумму 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США. Оказание военной помощи будет начато с 1998 года.
Статья 2
Оказание безвозмездной военной помощи на сумму 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США будет осуществляться в виде предоставления материалов и услуг в соответствии с национальными законодательствами Республики Казахстан Турецкой Республики.
Статья 3
Безвозмездная военная помощь на сумму 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США будет оказываться в соответствии с исполнительным Протоколом, который будет заключен между представителями Сторон со ссылкой на настоящий Договор.
Исполнительный Протокол будет включать в себя список материалов и услуг на сумму 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США, предоставляемых Республике Казахстан Турецкой Республикой, и будет являться неотъемлемой частью настоящего Договора.
Министерство обороны Республики Казахстан в месячный срок после подписания настоящего Договора направит в Генеральный штаб Турецкой Республики Заявку, содержащую потребности Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Статья 4
Настоящий Договор вступает в силу:
- для Республики Казахстан, с даты его подписания;
- для Турецкой Республики, с момента его одобрения Советом министров Турецкой Республики.
Договор действует до окончания предоставления Турецкой Республикой Республике Казахстан материалов и услуг, указанных в исполнительном Протоколе.
Все разногласия, могущие возникнуть в ходе реализации данного Договора, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров.
Договор об оказании безвозмездного содействия будет реализовываться Министерством обороны Республики Казахстан и Генеральным штабом Турецкой Республики.

Анкара қаласында 1998 жылғы 29 шiлдеде екi түпнұсқа данада, әрқайсысы қазақ, орыс, түрiк және ағылшын тiлдерiнде жасалды.
Осы Шарттың ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда, Тараптар ағылшын тiлiндегi мәтiндi басшылыққа алатын болады.
(Қолдары)
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

Совершено в городе Анкара 29 июля 1998 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, турецком, русском и английском языках.
В случае разногласий относительно применения положений настоящего Договора, Стороны будут руководствоваться текстом на английском языке.
(Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)