Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру жөніндегі 2000 жылға арналған іс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 1 наурыз N 336
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жастар саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру және жастарды елдің әлеуметтік-экономикалық өміріне белсенді түрде тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жастар
саясаты тұжырымдамасын жүзеге асыру жөніндегі 2000 жылға арналған
Іс-шаралар жоспары бекітілсін (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары).
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Іс-шаралар жоспарының
орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 1 наурыздағы
N 336 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жастар саясаты
тұжырымдамасын жүзеге асыру жөніндегі 2000 жылға арналған
Іс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
N    №Іс-шараның атауы           Жүзеге асыру  Орындалуына   Жүзеге асыру
нысаны      жауаптылар    мерзімдері
---------------------------------------------------------------------------
1              2                      3              4              5
---------------------------------------------------------------------------
1. Оқушы жастар арасында Қазақ.  Бұйрықтар,  МАКМ, БҒМ, облыс.  Ұдайы
танның 2030 жылға дейінгі     шешімдер    тардың, Астана,
даму стратегиясын, Қазақстан              Алматы қалалары.
Республикасы Үкіметінің 2000-             ның әкімдері
2002 жылдарға арналған іс-
қимыл бағдарламасын, Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік
жастар саясаты тұжырымдамасын
түсіндіру және насихаттау
2. Оқушы жастардың мемлекет,     Бұйрықтар,  МАКМ, БҒМ, облыс.  Ұдайы
өкілдік және атқарушы орган.  шешімдер    тардың, Астана,
дар басшыларымен, партиялар               Алматы қалалары.
мен қоғамдық бірлестіктер                 ның әкімдері
жетекшілерімен кездесулерін
ұйымдастыру
3. Жоғары және орта оқу орын.    Әдістемелік БҒМ, МАКМ          Ұдайы
дарындағы жастар істері жө.   ұсыныстар
ніндегі комитеттерді қолдау,
олардың қызметін ұйымдастыру
жөнінде әдістемелік ұсыныстар
дайындау
4. Облыстардың, Астана және      Шешімдер    Облыстардың, Аста. 2000 ж.
Алматы қалалары әкімдерінің               на, Алматы қалала. II тоқсаны
жанынан жастар мен студент.               рының әкімдері
тердің қоғамдық ұйымдары
өкілдерінен тұратын консуль.
тативтік-ақылдастық сипаттағы
Кеңестер (орталықтар, жастар
парламенттері т.б.) құру
5. Аймақтық жастар бағдарлама.   Шешімдер,   Облыстардың, Аста.   Жыл
ларын жасау мен жүзеге асыру  бұйрықтар   на және Алматы     ішінде
қалаларының әкім.
дері, МАКМ
6. Оқу орындарындағы сыбайлас    Бұйрықтар,  ІІМ, БҒМ, МАКМ,    Ұдайы
жемқорлық пен жолсыздық фак.  шешімдер    Облыстардың, Аста.
тілерін анықтау жөніндегі                 на, Алматы қалала.
жұмысты жалғастыру, осы                   рының әкімдері
жұмыс нәтижелерін бұқаралық
ақпарат құралдарында кеңінен
жариялау
7. Халықты жұмыспен қамту және   Үкімет      ЕХҚМ, БҒМ, МАКМ    2000 ж.
жұмыссыздықты қысқартудың     қаулысы                        I тоқсаны
үш жылдық мемлекеттік бағдар.
ламасының "Жастарды жұмыспен
қамту" бөлімін (жұмысқа орна.
ластыру, жастарды кәсіптік
оқыту мен қайта даярлау шара.
лары, жастарды жұмысқа қабыл.
дау квотасын белгілеу және
оның сақталуын бақылау) әзір.
леу және жүзеге асыру
8. Оқушы жастарды уақытша әрі    Шешімдер    Облыстардың, Аста.   Ұдайы
ішінара жұмыспен қамтуды                  на, Алматы
қамтамасыз ету мақсатында                 қалаларының әкім.
облыстардың, Астана және                  дері
Алматы қалаларының әкімде.
ріне тұруға арналмаған
үй-жайлар мен жер учаске.
лерін бөлшек сауда және
қоғамдық тамақтандыру
ұйымдастыру үшін жалға беру.
ге шарт жасасқан кезде жал.
герлердің міндеттемелеріне
еңбек жасына толған студент
пен оқушы жастарды (әсіресе,
демалыс уақытында) жұмысқа
қабылдау квотасын белгілеу
жөніндегі тармақтар енгізуді
ұсыну
9. Жұмыспен қамту орталықтары,  Бұйрықтар    МАКМ, ЕХҚМ, БҒМ      Ұдайы
жастардың еңбек биржалары,
жастарға арналған әлеуметтік
қызметтер базасында жастарға
кәсіптік білім беру мен
жұмыспен қамтуды қамтамасыз
ету жөніндегі ақпараттық-
консультативтік қызметтерді
ұйымдастару
10. Жұмыссыз және оқушы жастар   Бұйрықтар    МАКМ, ЕХҚМ, БҒМ      Тоқсан
үшін бос қызмет орындары                                       сайын
жәрмеңкесін ұйымдастыру мен
өткізу
11. Жастардың еңбек рыногінің    Үкіметке    ЕХҚМ, облыстардың,    2000 ж.
мониторингі, жастарды жұмыс.   есеп      Астана және Алматы    II,IV
пен қамту жағдайы жөнінде                қалаларының әкімдері  тоқсан.
талдау және болжау                                             дары
12. Жұмыспен қамту мәселелері    Бұйрықтар, БҒМ, ЕХҚМ, облыстар.   Ұдайы
жөніндегі өкілетті органдар. шешімдер   дың, Астана, және
мен шарттар бойынша бас.                Алматы қалаларының
тауыш, орта және жоғары                 әкімдері
кәсіптік оқу орындары база.
сында жастар арасындағы
жұмыссыздарды оқыту мен
қайта даярлау
13. Жастарға әлеуметтік-психоло. Бұйрықтар  МАКМ, БҒМ, ЕХҚМ          Жыл
гиялық, ақпараттық, заңдық,                                     ішінде
консультативтік көмек көрсету
(жастарға арналған әлеу.
меттік қызметтер) жөніндегі
орталықтарды құру мен дамыту
14. Денсаулық мүмкіндіктері шек. Бірлескен  Денсаулықагенттігі,     2000 ж.
теулі 18 жасқа дейінгі бала.  бұйрық    ЕХҚМ, БҒМ               ІІ тоқ.
ларды (соның ішінде жасөс.
пірімдер) Әлеуметтік-еңбек
және медициналық сауықтыру.
дың бағдарламасын әзірлеу
15. Әскерге дейінгі және әскер   Бұйрық     Денсаулықагенттігі,      Ұдайы
жасындағы жастарды олардың              облыстардың, Астана
денсаулығын жүйелі бақылау.             және Алматы қалаларының
ды қамтамасыз ету жолымен               әкімдері
оңалту және емдеу
16. Жастарға арналған әлеумет.   Бұйрықтар  МАКМ, БҒМ               2000ж.
тік қызмет мамандары, оқу                                       ІI,ІІІ
орындарының психологтары                                        тоқсан.
үшін семинар-тренингтер                                         дары
ұйымдастыру
17. Жоғары оқу орындарында рес.  Бұйрық     БҒМ                      Жыл
публикалық ғылыми-практика.                                     ішінде
лық конференциялар өткізу,
озық ғылыми жұмыстардың
жинақтарын жарыққа шығару
18. "Студенттер көктемі-2000"    Бірлескен  БҒМ, МАКМ               2000 ж.
республикалық фестивалін     бұйрық                             ІІ
өткізу, республикалық                                           тоқса.
фестиваль ауқымында КВН                                         ны
чемпионатын өткізу
19. Бұқаралық ақпарат құралда.   Бұйрық     МАКМ                    Ұдайы
рында жастар проблемалары
жөнінде тұрақты айдарлар,
хабар топтамаларын жасау
20. "Патриот" республикалық      Бірлескен  МАКМ, Қорғанысмині      2000 ж.
акциясын өткізу              бұйрық                             ІІ
тоқса.
ны
21. "Дарын" мемлекеттік жастар   Үкімет     МАКМ                    2000ж.
сыйлығы атағына лайық та.    қаулысы                             IV
лантты жастарды табу,                                           тоқса.
қолдау және ұсыну                                               ны
22. "Қазақстан жастары" бағдар.  Премьер-   МАКМ                    2000ж.
ламасын әзірлеу жөніндегі    Министрдің                         І тоқ.
жұмыс тобын құру             өкімі                              саны
23. "Қазақстан жастары" бағдар.  Үкімет     МАКМ, БҒМ, ЕХҚМ,Денсау. 2000ж.
ламасын әзірлеу              қаулысы    лық сақтау ісі жөнін.    IV
дегі агенттік, Қорғаныс тоқса.
министрлігі, Қаржы      ны
министрлігі
---------------------------------------------------------------------------
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

О Плане мероприятий по реализации Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2000 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2000 года N 336
В целях реализации Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан и активного вовлечения молодежи в социально-экономическую жизнь страны Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2000 год (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить выполнение Плана мероприятий.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 1 марта 2000 года N 336
План
мероприятий по реализации концепции государственной молодежной
политики Республики Казахстан на 2000 год
__________________________________________________________________________
N !  Наименование мероприятия ! Форма    ! Ответственные за  ! Сроки
п/п!                           !реализации! исполнение        !реализации
--------------------------------------------------------------------------
1  !             2             !    3     !        4          !     5
-------------------------------------------------------------------------
1  Разъяснение и пропаганда     Приказы,   МКИОС, МОН, акимы   Постоянно
среди учащейся молодежи      решения    областей, гг.Астаны,
Стратегии развития                      Алматы
Казахстана до 2030 года,
Программы действий
Правительства на 2000-2002
гг., Концепции
государственной молодежной
политики Республики
Казахстан
2  Организация встреч           Приказы,  МКИОС, МОН, акимы   Постоянно
учащейся молодежи с          решения   областей, гг.Астаны,
руководителями государства,            Алматы
представительных и
исполнительных органов,
лидерами партий и
общественных объединений
3  Поддержка комитетов по    Методические  МОН, МКИОС         Постоянно
делам молодежи в          рекомендации
высших и средних учебных
заведениях,
подготовка методических
рекомендаций по
организации их
деятельности
4  Создание при акимах       Решения      Акимы областей и    II квартал
областей, гг.Алматы и                 гг. Астаны, Алматы   2000 г.
Астаны Советов (центров,
молодежных парламентов и
др.) из числа
представителей
молодежных и студенческих
общественных организаций
с консультативно-
совещательными
функциями
5  Разработка и реализация    Решения,   Акимы областей и    В течение
региональных               приказы   г.г. Астаны, Алматы, года
молодежных программ                  МКИОС
6  Продолжить работу по
выявлению фактов          Приказы,   МВД, МОН, МКИОС      Постоянно
коррупции и               решения    акимы областей, гг.
злоупотреблений в учебных            Астаны и Алматы
заведениях, широко
отражать результаты этой
работы в средствах
массовой информации
7  Разработка и реализация  Постановление  МТСЗ, МОН,          I квартал
раздела "Занятость       Правительства  МКИОС               2000 г.
молодежи" трехлетней
государственной программы
занятости населения и
сокращения безработицы
(меры по трудоустройству,
профобучению и
переподготовке молодежи,
установление и контроль
за соблюдением квоты
приема на работу молодежи)
8  В целях обеспечения       Решения      Акимы областей,       Постоянно
временной и частичной                  гг.Астаны, Алматы
занятости учащейся
молодежи рекомендовать
акимам областей, гг.Астаны,
Алматы при заключении
договоров аренды нежилых
помещений и земельных
участков для организации
розничной торговли и
общественного питания
включать в обязательства
арендаторов пункты по
установлению квоты
приема на работу
студенческой и учащейся
молодежи, достигшей
трудоспособного возраста
(особенно во время каникул)
9  Организация информационно-   Приказы    МКИОС, МТСЗ,      Постоянно
консультативных услуг по                МОН
профессиональному
образованию и обеспечению
занятости молодежи на базе
центров занятости,
молодежных бирж труда,
социальных служб для молодежи
10 Организация и проведение      Приказы  МТСЗ, МОН, МКИОС   Ежеквартально
ярмарок вакансий для
безработной и учащейся
молодежи
11 Мониторинг рынка труда     Отчет в      МТСЗ, акимы        II,IV квартал
молодежи, анализ и      Правительство  областей, гг.Астаны 2000 г.
прогноз по состоянию                   и Алматы
занятости молодежи
12 Обучение и                Приказы,     МОН, МТСЗ, акимы    Постоянно
переподготовка           решения       областей, гг. Алматы,
безработных из числа                   Астаны
молодежи на базе
учебных заведений
начального, среднего
и высшего
профессионального
образования по
договорам с
уполномоченными
органами по вопросам
занятости
13 Создание и развитие      Приказы        МКИОС, МОП,       В течение
центров по оказанию                     МТСЗ              года
социально-
психологической,
информационной,
юридической,
консультативной
помощи молодежи
(социальных служб
для молодежи)
14 Разработка Программы  Совместный приказ Агентство по делам   II квартал
социально-трудовой и                    здравоохранения,        2000 г.
медицинской                             МТСЗ, МОН
реабилитации детей
до 18 лет (в т.ч.
подростков) с
ограниченными
возможностями
здоровья
15 Оздоровление и         Приказ           Агентство по делам  Постоянно
лечение молодежи                        здравоохранения,
допризывного                            акимы областей и
и призывного                            гг.Астаны и Алматы
возраста путем
обеспечения
систематического
наблюдения за
состоянием их
здоровья
16 Организация            Приказы           МКИОС, МОН       II,III квартал
семинаров-тренингов                                       2000 г.
для работников
социальных служб
для молодежи,
психологов учебных
заведений
17 Проведение              Приказ          МОН               В течение
республиканских                                           года
научно-практических
студенческих
конференций, выпуск
сборников лучших
научных работ в ВУЗах
18 Проведение              Совместный     МОН, МКИОС          II квартал
Республиканского        приказ                              2000 г.
фестиваля "Студенческая
весна - 2000", в
рамках республиканского
фестиваля проведение
чемпионата КВН
19 Создание постоянных     Приказ         МКИОС              Постоянно
рубрик, циклов передач
по молодежным проблемам
в средствах массовой
информации
20 Проведение              Совместный     МКИОС,             II квартал
Республиканской акции   приказ        Минобороны          2000 г.
"Патриот"
21 Выявление, поддержка     Постановление МКИОС             IV квартал
и выдвижение талантливой Правительства                    2000 г.
молодежи на звание
лауреата Государственной
молодежной премии "Дарын"
22 Создание рабочей группы  Распоряжение   МКИОС           I квартал
по разработке Программы Премьер-Министра                 2000 г.
"Молодежь Казахстана"
23 Разработка Программы    Постановление  МКИОС, МОН,       IV квартал
"Молодежь Казахстана"   Правительства  МТСЗ, Агентство   2000 г
по делам
здравоохранения,
Министерство
обороны,
Министерство
финансов
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)