6-бап
Тараптардың кеден органдары сәйкестендiрудiң ұлттық құралдарын, сондай-ақ тауарлар мен оларды тасымалдаушы көлiк құралдарын бақылау үшiн қажеттi құжаттарды өзара мойындайды.
7-бап
Осы Келiсiмдi жүзеге асыру мақсатында Тараптар өздерiнiң кеден органдарына оның күшiне енген күнiнен бастап 3 айлық мерзiмде:
а) алмасуды:
тауарлар мен оларды тасымалдаушы көлiк құралдарының ұлттық шекараларды кесiп өтетiн орындардың тiзбелерiмен;
олардың кеден аумақтары арқылы әкелуге, әкетуге және транзитiне тыйым салынған тауарлардың тiзбектерiмен;
тауарлар мен оларды тасымалдаушы көлiк құралдары үшiн қажеттi сәйкестендiру құралдарының, құжаттардың үлгiлерiмен;
әкелу, әкету және транзит Тарабының уәкiлеттi органдары беретiн рұқсаттар болған кезде әкелуге, әкетуге және транзитiне жол берiлетiн тауарлардың тiзiмдерiмен;
б) осы баптың "а" тармағында аталған құжаттардағы кез-келген өзгерiстер мен толықтырулар туралы бiр-бiрiне осындай өзгерiстер мен/немесе толықтыруларды қабылдаған күннен бастап бiр айлық мерзiмде хабарлауды;
в) тауарларды кедендiк алып жүруге алынатын алымдардың көлемiн анықтау принциптерiн қоса, тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк алып жүру ережелерiн сәйкестендiру жөнiндегi ұсыныстарды дайындауды тапсырады.
8-бап
Тауарлар транзитiн қамтамасыз ету жөнiндегi құралдар мен қызметтер транзит мемлекетiнде экспорттаушыларға, импорттаушыларға немесе тасымалдаушыларға осы құралдар мен қызметтер ұлттық экспорттаушыларға, импорттаушыларға немесе тасымалдаушыларға берiлетiндерден кем емес жағдайларда берiледi.
Тараптың кеден аумағындағы транзит кеден режимiн реттейтiн заңдылық тең мөлшерде экспорттаушыларға, импорттаушыларға және тасымалдаушыларға - резиденттер сияқты, бейрезиденттерге таралады.
9-бап
Осы Келiсiммен реттелмеген және Тараптардың кеден аумақтары арқылы
тауарлар мен оларды тасымалдаушы көлiк құралдарын тасымалдаумен байланысты
мәселелер олардың ұлттық заңдарына сәйкес шешiледi.
Осы Келiсiмдi қолдануға немесе пайымдауға байланысты даулы мәселелер
мүдделi Тараптардың уәкiлеттi органдарының кеңестерi немесе келiссөздерi
жолымен шешiледi.
10-бап
Тараптардың келiсуiмен осы Келiсiмге Хаттамалармен ресiмделетiн және
осы Келiсiмнiң 12-бабында қарастырылған тәртiпте күшiне енетiн өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкін.
11-бап
Осы Келiсiм оның мақсаттары мен принциптерiн бөлiсетiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің мұндай қосылу туралы тиiстi құжаттарды депозитарийге беру жолымен барлық Тараптардың келiсiмiмен қосылуы үшiн ашылған.

Статья 6
Таможенные органы Сторон взаимно признают национальные средства идентификации, а также документы, необходимые для контроля товаров и перевозящих их транспортных средств.
Статья 7
В целях реализации настоящего Соглашения Стороны поручат своим таможенным органам в 3-месячный срок с даты вступления его в силу:
а) обменяться:
перечнями мест пересечения национальных границ товарами и перевозящими их транспортными средствами;
перечнями товаров, запрещенных к ввозу, вывозу и транзиту через их таможенные территории;
образцами средств идентификации, документов, необходимых для контроля товаров и перевозящих их транспортных средств;
списками товаров, которые допускаются к ввозу, вывозу и транзиту при наличии разрешений, выдаваемых уполномоченными органами Стороны ввоза, вывоза и транзита;
б) информировать друг друга о любых изменениях и дополнениях в документах, указанных в подпункте "а" настоящей статьи, в течение месячного срока с даты принятия таких изменений и/или дополнений;
в) подготовить предложения по унификации правил таможенного оформления и таможенного сопровождения товаров, включая принципы определения величины сборов за таможенное сопровождение товаров.
Статья 8
Средства и услуги по обеспечению транзита товаров предоставляются экспортерам, импортерам или перевозчикам в государстве транзита на условиях, не худших, чем те, на которых те же средства и услуги предоставляются национальным экспортерам, импортерам или перевозчикам.
Законодательство, регулирующее таможенный режим транзита на таможенной территории Стороны, распространяется в равной мере на экспортеров, импортеров и перевозчиков - как резидентов, так и нерезидентов.
Статья 9
Вопросы, не урегулированные настоящим Соглашением и связанные с перемещением товаров и перевозящими их транспортными средствами через таможенные территории Сторон, разрешаются в соответствии с их национальным законодательством.
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров уполномоченных органов заинтересованных Сторон.
Статья 10
В настоящее Соглашение с общего согласия Сторон могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются протоколами и вступают в силу в порядке, предусмотренном статьей 12 настоящего Соглашения.
Статья 11
Настоящее Соглашение открыто для присоединения государств-участников Содружества Независимых Государств, разделяющих его цели и принципы, с согласия всех Сторон путем передачи депозитарию соответствующих документов о таком присоединении.

12-бап
Осы Келiсiм оған қол қойған Тараптардың барлық қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағаны туралы үшiншi хабарды депозитариге сақтауға тапсырған күнiнен бастап күшiне енедi.
Мемлекетiшiлiк рәсiмдердi кешiрек орындаған Тараптар үшiн ол тиiстi құжаттарды депозитариге тапсырған күнiнен бастап күшiне енедi.
13-бап
Осы Келiсiм оның күшiне енген күнiнен бастап 5 жыл мерзiмге жасалады. Бұл мерзiм өткеннен кейiн, егер Тараптар өзге шешiм қабылдамаса, Келiсiм автоматты түрде келесi 5-жылдық мерзiмге созылады.
Тараптардың кез-келгенi Келiсiмнен бұл туралы депозитариге шығуға
дейiн 6 айдан кешiктiрмей жазбаша хабар жiберумен, осы Келiсiмнiң
iс-әрекет уақыты кезiнде туындаған мiндеттемелердi алдын-ала реттеумен
шыға алады.
1999 жылғы 4 маусымда Минск қаласында түпнұсқалық бiр данада орыс
тiлiнде жасалды. Түпнұсқа дана осы Келiсiмге қол қойған әр мемлекетке оның
куәландырылған көшiрмесiн жiберетiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының
Атқару комитетiнде сақталады.
Әзiрбайжан Республикасы                    Молдова Республикасы Yкiметiнiң
Үкiметiнiң атынан                                      атынан
Армения Республикасы Үкiметiнiң            Ресей Федерациясы Үкіметінің
атынан                                          атынан
Беларусь Республикасы                      Тәжікстан Республикасы
Үкiметiнiң атынан                           Үкіметінің атынан
Грузия Үкiметiнiң атынан                   Түрікменстан Үкіметінің атынан
Қазақстан Республикасы                     Өзбекстан Республикасы
Үкiметiнiң атынан                          Үкіметінің атынан
Қырғыз Республикасы Үкiметiнiң             Украина Үкiметiнiң атынан
атынан
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң
аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң тәртiбi туралы Келiсiмге
Әзербайжан Республикасының
ЕСКЕРТПЕСI
1. Әзербайжан Республикасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн транзит тәртiбi туралы Келiсiмде айтылған құқықтар, мiндеттемелер мен ережелердiң ешқайсысы Әзербайжан Республикасымен олар үшiн Әзербайжан Республикасының аумағы бастапқы, транзиттiк немесе соңғы аумақ болып табылатын оның аумағы арқылы өтетiн тасымалдауларға қатысты қолданылмайды.
2. Әзербайжан Республикасы осы ескертпенің 1-бабының ережесiн
кез-келген уақытта өзгерту немесе алып тастау құқығын өзiне қалдырады және
басқа Тараптарға кез-келген мұндай өзгерiстер немесе алып тастаулар туралы
жазбаша түрде хабарланады.
Әзербайжан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң
аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң тәртiбi туралы Келiсiмге
Беларусь Республикасының
ЕСКЕРТПЕСI
8-баптың бірінші абзацы алынып тасталсын.
"ТМД-на қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы өтетiн
транзиттiң тәртiбi туралы" Келiсiмнің жобасына
Грузияның ерекше пікірі
4-баптағы: "Ұлттық заңдармен..." сөздерінен кейін "және халықаралық
міндеттемелермен..." сөздері қосылсын, бұдан әрі мәтін бойынша.
ТМД-на қатысушы мемлекеттер үкіметтері басшыларының Кеңесі
мәжілісі күн тәртібінің ІІІ-2 тармағы бойынша
Украинаның ескертпесі
"Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң
аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң тәртiбi туралы Келiсiм туралы"
1999 жылғы 4 маусым
"Украина аумағы арқылы өтетін акцизделетін тауарлардың транзиті
ұлттық заңдарға сәйкес жүзеге асырылады".
Украина делегациясының басшысы,
Украинаның Премьер-министрі
Ұсынылып отырған мәтін 1999 жылғы 4 маусымда Минск қаласында болған
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкіметтері басшыларының Кеңесі мәжілісінде
қабылданған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң
аумақтары арқылы өтетiн транзиттiң тәртiбi туралы Келiсiмнің сәйкес
көшірмесі болып табылатындығын куәландырамын.
Атқару комитетінің Төрағасы -
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының
Атқарушы хатшысы
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

Статья 12
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня сдачи на хранение депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами всех необходимых внутригосударственных процедур.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, оно вступает в силу в день сдачи соответствующих документов депозитарию.
Статья 13
Настоящее Соглашение заключается сроком на 5 лет со дня его вступления в силу. По истечении этого срока Соглашение автоматически продлевается каждый раз на следующий 5-летний период, если Стороны не примут иного решения.
Любая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за 6 месяцев до выхода, предварительно урегулировав обязательства, возникшие за время действия настоящего Соглашения.
Совершено в городе Минске 4 июня 1999 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство                 За Правительство
Азербайджанской Республики       Республики Молдова
За Правительство                 За Правительство
Республики Армения               Российской Федерации
За Правительство                 За Правительство
Республики Беларусь              Республики Таджикистан
За Правительство                 За Правительство
Грузии                           Туркменистана
За Правительство                 За Правительство
Республики Казахстан             Республики Узбекистан
За Правительство                 За Правительство
Кыргызской Республики            Украины
Оговорка
Азербайджанской Республики к Соглашению о порядке
транзита через территории государств-участников
Содружества Независимых Государств
1. Азербайджанская Республика заявляет, что никакие из прав, обязанностей и положений, изложенных в Соглашении о порядке транзита через территории государств-участников Содружества Независимых Государств не будут применяться Азербайджанской Республикой в отношении перевозок через ее территорию, для которых территория Республики Армения является начальной, транзитной или конечной территорией.
2. Азербайджанская Республика оставляет за собой право в любое время изменить или исключить положения пункта 1 настоящей оговорки и другие Стороны будут уведомлены в письменном виде о любых таких изменениях или исключениях.
Первый заместитель Премьер-Министра
Азербайджанской Республики
Оговорка
Республики Беларусь к Соглашению о порядке
транзита через территории государств-участников
Содружества Независимых Государств
Исключить первый абзац статьи 8.
Особое мнение Грузии
к проекту Соглашения "О порядке транзита через
территории государств-участников СНГ"
В статье 4 после слов: "Национальным законодательством..." добавить "...и международными обязательствами...", далее по тексту.
Оговорки
Украины по пункту III-2 повестки дня заседания
Совета глав правительств государств-участников СНГ
"О Соглашении о порядке транзита через территории
государств-участников Содружества Независимых Государств."
4 июня 1999 года
"Транзит подакцизных товаров через территорию Украины осуществляется в соответствии с национальным законодательством."