Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алудың ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 10 мамыр N 693. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 27 сәуірдегі N 586 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.27. N 586 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2000 жылғы
10 мамырдағы
N 693 қаулысымен бекiтiлген
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алудың
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелерi
1. Осы Ереже ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алудың тәртiбiн, сондай-ақ, осы жағдайда түскен қаражатты пайдаланудың тәртiбiн айқындайды.
2. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды заңды және жеке тұлғалардың ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу, туристiк, рекреациялық және шектеулi шаруашылық мақсаттарда пайдалануы ақылы негiзде жүзеге асырылады.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мәдени-ағарту және оқу iс-шаралары, туристiк, рекреациялық, шектеулi және дәстүрлi шаруашылық қызметтерi заңнамаға сәйкес оларды күзету мен пайдалану режимдерiнiң ерекшелiктерi ескерiлiп, арнайы белгiленген учаскелерде жүзеге асырылады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды
пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi
үшiн төлемдi айқындау және алу тәртiбi
4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу, туристiк, рекреациялық және шектеулi шаруашылық мақсаттарда пайдаланғаны үшiн төлемдер осы аумақтардың сапасы мен қол жеткiзiмдiлiгі ескеріле отырып белгiленедi.
5. Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi. Олар көрсететін қызметтердiң бағаларын заңнамада белгіленген тәртіппен олар қарамағына енетін орталық атқарушы органдар белгілейді. <*>
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.03.17. N 258 қаулысымен .

Об утверждении Правил взимания платы за использование особо охраняемых природных территорий и оказываемые ими услуги
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 693. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2009 года N 586.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.04.2009 N 586 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z970162_ "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила взимания платы за использование особо охраняемых природных территорий и оказываемые ими услуги.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 мая 2000 года N 693
Правила
взимания платы за использование особо охраняемых
природных территорий и оказываемые ими услуги
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок взимания платы за использование особо охраняемых природных территорий и оказываемые ими услуги, а также порядок использования поступивших при этом средств.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан Z970162_ "Об особо охраняемых природных территориях" использование особо охраняемых природных территорий юридическими и физическими лицами в научных, культурно-просветительных, учебных, туристических, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях осуществляется на платной основе.
3. Культурно-просветительные и учебные мероприятия, туристическая, рекреационная, ограниченная и традиционная хозяйственная деятельность на особо охраняемых природных территориях осуществляются на специально определенных в соответствии с законодательством участках с учетом особенностей режимов их охраны и использования.
2. Порядок определения и взимания платы за использование
особо охраняемых природных территорий и оказываемые
ими услуги
4. Плата за использование особо охраняемых природных территорий в научных, культурно-просветительных, учебных, туристических, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях устанавливается с учетом качества и доступности этих территорий.
5. Ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения устанавливаются Правительством Республики Казахстан. Цены на оказываемые ими услуги устанавливаются центральными исполнительными органами, в введении которых они находятся, в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258 .

6. Жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын жергiлікті атқарушы органдардың ұсынуы бойынша жергілікті өкiлдi органдар белгілейді. Олар көрсететiн қызметтердiң бағаларын заңнамада белгiленген тәртіппен олар қарамағына енетiн уәкілетті органдар белгілейді. <*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.03.17. N 258 қаулысымен .
7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олар көрсететiн қызметтер үшiн төлем төлеу белгiленген ставкалар мен бағаларға сәйкес аудару жолымен де, қолма-қол есеп айырысу жолымен де жүзеге асырылуы мүмкiн.
Аудару жолымен төлем төлеу заңнамада белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
Қолма-қол есеп айырысу жолымен төлем төлеу бақылау-өткiзу пункттерiнде, қызметтер көрсету пункттерiнде, не өзге де арнайы жабдықталған орындарда орнатылған кассалық аппараттар арқылы ақшаны кiрiске алу арқылы жүзеге асырылады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды заңды және жеке тұлғалардың пайдалануына және оларға қызметтер көрсетуге тек төлем төлегендерi туралы растайтын құжаттары болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
8. Мемлекеттiк табиғи қорықтар (бұдан әрi - қорықтар) мен мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердi (бұдан әрi - ұлттық парктер) қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны және олар көрсететiн қызметтер үшiн төленген қаражат үш банк күнiнен кешiктiрiлмей белгiленген тәртiпте бюджетке аударылады.
9. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланғаны және олар көрсеткен қызметтер үшiн түскен қаражат үш банк күнiнен кешiктiрiлмей, белгiленген тәртiпте олардың ағымдағы шоттарына аударылады.
3. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын
пайдаланудан және олар көрсететiн қызметтерден
түскен қаражатты жұмсау тәртiбi
10. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланудан және олар көрсететiн қызметтерден түскен қаражатты жұмсау, қарамағына олар енетiн орталық атқарушы органдардың ұсынысы бойынша, әрбiр қорық пен ұлттық парк үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі бекiтетiн сметалардың шығыс бөлiгi шегiнде жүзеге асырылады.
11. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланудан және олар көрсететiн қызметтерден түскен қаражатты осы аумақтарды сақтау мен дамыту мақсаттарында мынадай iс-шараларға жұмсауға рұқсат етiледi:
табиғи кешендердi сақтау және дамыту;
жануарлар және өсiмдiктер дүниесiн қорғау;
санитарлық кесу мен күтiм кесулерiн қоса алғанда, ормандарда қалпына келтiру және қорғау iс-шараларын жүргізу;
аумақты тазалау және көркейту;
табиғи-қорықтық қор объектiлерiн қорғаумен, туристiк, рекреациялық және шектеулi шаруашылық қызметтермен байланысты инфрақұрылымды дамыту;
байланыс құралдарын, көлiк пен жабдықтарды, өртке қарсы, орман қорғау және орман екпе мақсаттарындағы механизмдер мен материалдарды, қалпына келтiру жұмыстары үшiн тұқымдар мен көшет материалдарын сатып алу;
табиғат қорғау қызметiне байланысты ғимараттар, құрылыстар және өзге де объектiлердi салу, қайта жаңарту және жөндеу;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында ғылыми зерттеулер жүргiзу;
табиғат музейлерi мен көрмелерiн ұйымдастыру және ұстау;
рекреациялық аймақтарды дамыту және көркейту;
жарнама және баспа қызметiн жетiлдiру;
экологиялық насихат;
келеңсiз экологиялық зардаптардың алдын алу және жою.
Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланудан және олар көрсететiн қызметтерден алынатын қаражатты өзге мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.

6. Ставки платы за использование особо охраняемых природных территорий местного значения устанавливаются местными представительными органами по представлению местных исполнительных органов. Цены на оказываемые ими услуги устанавливаются уполномоченными органами, в введении которых они находятся, в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258 .
7. Плата за использование особо охраняемых природных территорий и оказываемые ими услуги может осуществляться как за безналичный путем перечисления, так и за наличный расчет согласно установленных ставок и цен.
Плата путем перечисления осуществляется в установленном законодательством порядке.
Плата за наличный расчет осуществляется путем оприходования денег через кассовые аппараты, устанавливаемые на контрольно-пропускных пунктах, пунктах оказания услуг, либо в иных специально оборудованных местах.
Использование особо охраняемых природных территорий юридическими и физическими лицами и оказания им услуг допускается только при наличии у них подтверждающих документов об оплате.
8. Средства за использование особо охраняемых природных территорий и оказываемые ими услуги, за исключением государственных природных заповедников (далее - заповедники) и государственных национальных природных парков (далее - национальные парки), перечисляются не позднее трех банковских дней в установленном порядке в бюджет.
9. Средства, поступившие за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги не позднее трех банковских дней в установленном порядке, зачисляются на их текущие счета.
3. Порядок расходования средств за использование
территорий заповедников и национальных парков и
оказываемые ими услуги
10. Расходование средств за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги осуществляется в пределах расходной части смет, утверждаемых Министерством финансов Республики Казахстан по представлению центральных исполнительных органов, в ведении которых они находятся, для каждого заповедника и национального парка.
11. Расходование средств за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги допускается в целях сохранения и развития этих территорий на следующие мероприятия:
сохранение и развитие природных комплексов;
охрана животного и растительного мира;
проведение восстановительных и защитных мероприятий в лесах, включая санитарные рубки и рубки ухода;
очистка и благоустройство территории;
развитие инфраструктуры, связанной с охраной объектов природно-заповедного фонда, туристической, рекреационной и ограниченной хозяйственной деятельностью;
приобретение средств связи, транспорта и оборудования, механизмов и материалов противопожарного, лесозащитного и лесокультурного назначения, семян и посадочного материала для восстановительных работ;
строительство, реконструкция и ремонт зданий, сооружений и иных объектов, связанных с природоохранной деятельностью;
проведение научных исследований в области особо охраняемых природных территорий;
организация и содержание музеев природы и выставок;
развитие и благоустройство рекреационных зон;
совершенствование рекламной и издательской деятельности;
экологическая пропаганда;
предупреждение и ликвидация негативных экологических последствий.
Расходование средств, взимаемых за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги в иных целях запрещается.

12. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланудан және олар көрсететiн қызметтерден түскен қаражатты алу мен жұмсау жөнiндегi есеп берудi жүргізу заңнамада белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
4. Қорықтардың, ұлттық парктердiң
аумақтарын пайдаланғаны және олардың
көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алуды
және алынған қаражаттың жұмсалуын
бақылау
13. Қорықтар мен ұлттық парктердiң аумақтарын пайдаланғаны және олардың көрсететiн қызметтерi үшiн төлем алуға, алынған табыстардың толық әрi дұрыс есептелуiне, сондай-ақ қаражаттың мақсатты пайдаланылуына және бухгалтерлiк есептiң жүргiзiлуiне бақылауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі белгілеген тәртiппен, олар қарауына енетiн орталық атқарушы органдармен бiрлесiп жүзеге асырады.

12. Ведение отчетности по взиманию и расходованию средств за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги осуществляется в установленном законодательством порядке.
4. Контроль за взиманием платы за использование
территорий заповедников, национальных парков и оказываемые
ими услуги и расходованием полученных средств
13. Контроль за взиманием платы за использование территорий заповедников и национальных парков и оказываемые ими услуги, полнотой и правильностью исчисления получаемых доходов, а также за целевым использованием средств и ведением бухгалтерского учета осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан совместно с центральными исполнительными органами, в ведении которых они находятся в установленном порядке.