"Бүркiт" мемлекеттiк авиакомпаниясы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 18 мамыр N 745
Арнайы рейстердi ұйымдастыру және Президент пен мемлекеттiң өзге де лауазымды тұлғаларының ұшу қауiпсiздiгін қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы  N 2335 заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Президентi Іс Басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Бүркiт" мемлекеттік авиакомпаниясы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (бұдан әрi - Кәсiпорын) құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Президентi Іс Басқармасының оны Кәсiпорынның мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектісiнiң (бұдан әрi - Уәкiлеттi орган) функцияларын жүзеге асырушы органы етiп белгiлеу туралы ұсынысына келiсiм берiлсiн.
3. Кәсiпорын қызметiнiң негізгi аясы Президент пен мемлекеттiң өзге де лауазымды тұлғаларының арнайы рейстерiн ұйымдастыру болып белгіленсiн.
4. Уәкiлеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Кәсiпорынның Жарғысын бекiтсiн және оның әдiлет органдарында тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
2) Кәсiпорынның жарғылық капиталын қалыптастырсын;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) 1996 жылғы 17 қаңтардағы "Аir Ғinаnсе Еurоре Ltd" компаниясымен Келiсiмнiң күшiн жою жөнiнде шаралар қолдансын;
2) мемлекеттiк меншiктің тiзiлiмiне "Аir Ғinаnсе Еurоре Ltd" компаниясының пайдалануында болған Воеing 757-200 ЕR, сериялық нөмiрi 23454, тiркеу нөмiрi Р4NSN (бұдан әрi - Воеing 757-200 ЕR); Воеing 747SР, сериялық нөмiрi 21962, тiркеу нөмiрi Р4-АҒЕ (бұдан әрi - Воеing 747SР); Ғаlсоn 900В, сериялық нөмiрi 159, тiркеу нөмiрi LХ-NАN (бұдан әрi - Ғаlсоn 900B) әуе кемелерiн; МИ-8 МТВ "САЛОН", сериялық нөмiрi 96275, тiркеу нөмiрi UN 25401 (бұдан әрi - МИ-8 МТВ "САЛОН" тiкұшағы) тiкұшағын, МИ-8 МТВ-1, сериялық нөмiрi 96102, тiркеу нөмiрi UN 22957 (бұдан әрi - МИ-8 МТВ-1 тiкұшағы) тiкұшағын енгiзсiн;
3) Уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Воеing 757-200 ЕR, Ғаlсоn 900B әуе кемелерiн; МИ-8 МТВ "САЛОН" және МИ-8 МТВ-1 тiкұшақтарын Кәсiпорынға берсiн;
4) Воеing 747SP әуе кемесi "Эйр Қазақстан" жабық акционерлiк қоғамына берiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi Уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша белгiленген тәртiппен Кәсiпорынға Ту-154, сериялық нөмiрi 80А463, борттық нөмiрi UN-85463; Ту-154, сериялық нөмiрi 80А464, борттық нөмiрi UN-85464; АН-12, сериялық нөмiрi 02348304, борттық нөмiрi UN-11373 әуе кемелерiн берсiн.

О создании Республиканского государственного предприятия "Государственная авиакомпания "Беркут"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2000 года N 745
В целях организации литерных рейсов и обеспечения безопасности полетов Президента и иных должностных лиц государства и в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 Z952335_ "О государственном предприятии" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Республиканское государственное предприятие "Государственная авиакомпания "Беркут" Управления Делами Президента Республики Казахстан на праве хозяйственного ведения (далее - Предприятие).
2. Согласиться с предложением Управления Делами Президента Республики Казахстан об определении его органом государственного управления Предприятием, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права государственной собственности (далее - Уполномоченный орган).
3. Основной сферой деятельности Предприятия определить организацию литерных рейсов Президента и иных должностных лиц государства.
4. Уполномоченному органу в установленном законодательством порядке:
1) утвердить устав Предприятия и обеспечить его регистрацию в органах юстиции;
2) сформировать уставный капитал Предприятия;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) принять меры по прекращению действия Соглашения от 17 января 1996 года с компанией "Аir Finance Еurоре Ltd.";
2) включить в реестр государственной собственности воздушные суда Воеing 757-200 ЕR, серийный номер 23454, регистрационный номер Р4NSN (далее - Воеing 757-200 ЕR); Воеing 747SР, серийный номер 21962, регистрационный номер Р4-АFЕ (далее - Воеing 747SР); Falcon 900В, серийный номер 159, регистрационный номер LХ-NАN (далее - Falcon 900В); вертолет МИ-8 МТВ "САЛОН", серийный номер 96275, регистрационный номер UN 25401 (далее - вертолет МИ-8 МТВ "САЛОН"); вертолет МИ-8 МТВ-1, серийный номер 96102, регистрационный номер UN 22957 (далее - вертолет МИ-8 МТВ-1), находившиеся в эксплуатации у компании "Аir Finance Еurоре Ltd.";
3) по согласованию с Уполномоченным органом передать Предприятию воздушные суда Воеing 757-200 ЕR; Falcon 900В; вертолеты МИ-8 МТВ "САЛОН" и МИ-8 МТВ-1;
4) передать ЗАО "Эйр Казахстан" воздушное судно Воеing 747SР.
6. Министерству обороны Республики Казахстан по согласованию с Уполномоченным органом передать в установленном порядке Предприятию воздушные суда Ту-154, серийный номер 80А463, бортовой номер UN-85463; Ту-154, серийный номер 80А464, бортовой номер UN-85464; АН-12, серийный номер 02348304, бортовой номер UN-11373.

7. Көлiк және коммуникациялар министрлігі заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) әуе кемелерiн пайдаланушы ретiнде Кәсiпорынды тiркеудi;
2) Кәсiпорынға берiлген әуе кемелерiн Қазақстан Республикасы Әуе кемелерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде тiркеудi;
3) Кәсiпорынға әуе тасымалдарын жүзеге асыру құқығына лицензия берудi;
4) Кәсiпорынның әуе кеңiстiгiн пайдалануға байланысты қызметiн жүзеге асыру үшiн қажеттi өзге де шаралар қолдануды қамтамасыз етсiн.
8. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

7. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) регистрацию Предприятия в качестве эксплуатанта воздушного судна;
2) регистрацию воздушных судов, переданных Предприятию, в Государственном реестре воздушных судов Республики Казахстан;
3) выдачу Предприятию лицензии на право осуществления воздушных перевозок;
4) принятие иных мер, необходимых для осуществления деятельности Предприятия, связанной с использованием воздушного пространства.
8. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан