Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен, қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 тамыздағы N 1243 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 37 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 07.02.2019 № 37 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының азаматтарын құқық тәртiбiн және қоғамдық қауiпсiздiктi қорғауға қатысуға белсендi тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен, қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне жергiлiктi бюджеттердi әзiрлеу кезiнде қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен, қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеуге ақы төлеуге қаражат көздеу ұсынылсын.
3. Осы қаулы 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 12 тамыздағы
N 1243 қаулысымен
бекiтiлген
Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен,
қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу
ережесi
Осы Ереже қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен, қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселесiн реттейдi.
1. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен, қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелерiн облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары құратын комиссиялар (бұдан әрi - комиссия) қарайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.03.26 N 291 Қаулысымен.
2. Комиссияның құрамына жергiлiктi өкiлдi органдардың, жергiлiктi атқарушы органдар мен iшкi iстер органдарының өкiлдерi енгiзiледi.
3. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге, қоғамдық тәртiптi қорғауға, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге белсендi қатысатын азаматтарды ақшалай сыйақымен көтермелеу жөнiндегi ұсыныстарды комиссияның қарауына iшкi iстер органдары ұсынады.
4. Комиссия қабылдаған шешiм - көтермелеу үшiн, ал комиссия қабылдаған шешiмге сәйкес iшкi iстер органы басшысының бұйрығы - көтермелеуге ақы төлеу үшiн негiз болып табылады.
5. Ақшалай сыйақының мөлшерiн комиссия қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге көтермеленетiн адамның қосқан үлесiн және ол немесе оның қатысуымен жолы кесiлген құқыққа қарсы әрекеттiң нәтижесiнде келтiрiлуi мүмкiн залалдың көлемiн ескере отырып белгiлейдi және ол, әдетте, 10 есе айлық есептiк көрсеткiштен аспайды.

Об утверждении Правил поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений
Постановление Правительства Республики Казазхстан от 12 августа 2000 года N 1243. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 37.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.02.2019 № 37.
В целях активного привлечения граждан Республики Казахстан к участию в охране правопорядка и общественной безопасности Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений.
2. Рекомендовать акимам областей, городов Астаны и Алматы при разработке местных бюджетов предусматривать средства на выплату поощрений гражданам, участвующим в охране общественного порядка, способствовавшим предупреждению и пресечению преступлений.
3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2001 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 августа 2000 года N 1243
Правила поощрения граждан, участвующих
в охране общественного порядка, способствовавших
предупреждению и пресечению преступлений
Настоящие Правила регулируют вопросы поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений.
1. Вопросы поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений, рассматриваются комиссиями, создаваемыми местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) (далее - комиссия).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.03.2008 N 291 .
2. В состав комиссии включаются представители местных представительных органов, местных исполнительных органов и органов внутренних дел.
3. Предложения по поощрению денежным вознаграждением граждан, принимающих активное участие в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности, предупреждении и пресечении преступлений, на рассмотрение комиссии вносятся органами внутренних дел.
4. Основанием для поощрения является решение, принимаемое комиссией, для выплаты поощрения - приказ руководителя органа внутренних дел согласно решению, принятому комиссией.
5. Размер денежного вознаграждения устанавливается комиссией с учетом внесенного поощряемым вклада в обеспечение общественного порядка и объема ущерба, который мог бы быть нанесен в результате противоправного действия, которое было пресечено им или с его участием, и не превышает, как правило, 10-кратного месячного расчетного показателя.

6. Ақшалай сыйақы төлеудi, көтермелеуге ұсыныс енгiзген iшкi iстер органдары жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен жүргiзедi.
7. Көтермелеуге ақы төлеуге арналған қаражат iшкi iстер органдары шығыстарының құрамында жеке бағдарламамен көзделедi.

6. Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств местных бюджетов органами внутренних дел, внесшими представление на поощрение.
7. Средства на выплату поощрений предусматриваются в составе расходов органов внутренних дел отдельной программой.