Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшін төлем алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 25 тамыз N 1308. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.12.07. N 1596 қаулысымен. ~P011596
"Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының
1994 жылғы 21 қыркүйектегi
Z947000_
Заңының 9-бабына сәйкес Қазақстан
Республикасының Yкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн
төлем алу ережесi бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы "25" тамыздағы
N 1308 қаулысымен
бекітілген
Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем алу
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы қағидалар
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының негізiнде әзiрленген және Қазақстан Республикасында кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем алу тәртiбiн белгілейдi.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
кеме иесi - Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланатын, кеме иесi болып табылатыны немесе табылмайтынына қарамастан өзге де заңды негiзде кеменi өз атынан пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға;
уәкiлетті орган - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгінiң Көлiктiк бақылау комитетi.
2. Төлеу тәртiбi мен мерзімдері
3. Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемдi кеме иесi кеменің тiркелген (тiркеме жасалған) орны бойынша төлейдi.
Шетелдiк кеме иелерi кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемдi кеменiң Қазақстан Республикасының аумақтық суларына кiрер алдында енгізедi.
4. Кеме иелерi үшiн алынатын төлемнiң мөлшерi Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланған нақты мерзiмiне негiзделiп белгiленедi, бiрақ айлық ставка мөлшерiнен кем болмайды.
Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн айлық мөлшерi жылдық ставканы навигация кезеңiне бөлу арқылы анықталады (айлармен).
Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн жылдық төлемнiң мөлшерi 1 регистрлi тонна үшiн 0,26 айлық есеп көрсеткiш есебiнен белгiленедi.
Шетелдiк кеме иелерi үшiн кемелердiң бiр жолғы кiруi кезiнде кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем айлық ставка мөлшерінде белгiленедi. Шетелдiк кеме иелерi Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарында 1 ай мерзiмнен артық уақыт болған кезде кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем iшкi кеме иелерi ретінде (нақты пайдаланған мерзiмi) есептеледi.
Кеме қатынайтын су жолдарына төлем теңгемен төленедi.
Қазақстан Республикасының кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде су жолдарын кеме қатынайтын жағдайда қамтамасыз ету жөнінде және шлюздердi ұстау, жол жұмыстары (жер қазу, өңдеу, арна тазалау, тралды, iздестiру), сондай-ақ кеме қатынайтын жағдайда ұстау жөнiндегі жұмыстарды орындайтын кеме иелерiнен жылдық ставканың 20% мөлшерiнде алынады.

Об утверждении Правил взимания платы за пользование судоходными водными путями
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2000 годы N 1308 . (Утратило силу - постановлением Правительства РК от 7 декабря 2001 г. N 1596 ~P011596 )
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года Z947000_ "О транспорте в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила взимания платы за пользование судоходными водными путями.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2000 года N 1308
Правила
взимания платы за пользование судоходными водными путями
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны на основании статьи 9 Закона Республики Казахстан Z947000_ "О транспорте в Республике Казахстан" и устанавливают порядок взимания платы за пользование судоходными водными путями Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
судовладелец - юридическое или физическое лицо, эксплуатирующее судно от своего имени, независимо от того, является ли оно собственником судна или использует его на ином законном основании, пользующееся судоходными водными путями Республики Казахстан;
уполномоченный орган - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
2. Порядок и сроки уплаты
3. Плата за пользование судоходными водными путями производится судовладельцем по месту регистрации (приписки) судна.
Иностранные судовладельцы вносят плату за пользование судоходными водными путями предварительно перед въездом на территориальные воды Республики Казахстан.
4. Размер взимаемой платы для судовладельцев устанавливается, исходя из фактического срока пользования судоходными водными путями Республики Казахстан, но не менее размера месячной ставки.
Размер месячной ставки платы за пользование судоходными водными путями определяется путем деления годовой ставки на период навигации (в месяцах).
Годовой размер платы за пользование судоходными водными путями устанавливается из расчета 0,26 месячного расчетного показателя за 1 регистровую тонну.
Для иностранных судовладельцев, при разовых судозаходах, плата за пользование судоходными водными путями устанавливается в размере месячной ставки. При нахождении иностранных судовладельцев на судоходных водных путях Республики Казахстан сроком более 1 месяца, плата за пользование судоходными водными путями исчисляется как для внутренних судовладельцев (по фактическим срокам пользования).
Плата за пользование судоходными водными путями уплачивается в тенге.
Плата за пользование судоходными водными путями Республики Казахстан в размере 20% от годовой ставки взимается с судовладельцев, выполняющих, в рамках государственного заказа по обеспечению водных путей в судоходном состоянии и содержанию шлюзов, путевые работы (землечерпательные, выправительные, руслоочистительные, тральные и изыскательские), а также работы по содержанию судоходной обстановки.

5. Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлем төлеу
ақша аудару жолымен, қолма-қол ақшамен есеп айырысу жолымен белгiленген
ставкаға сәйкес жүзеге асырылады және заңнамада белгiленген тәртiппен
Республикалық бюджеттiң бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодына
есептеледi.
Тек оларда төлем туралы растау құжаттары бар болған кезде ғана
кеме иелерiне кеме қатынайтын су жолдарын пайдалануға рұқсат етiледi.
6. Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн енгiзiлген төлем
заңнамада белгiленген тәртiппен қайтаруға немесе қайта есептеуге жатады.
3. Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн
төлемнiң түсуiн және шетелдiк кемелердiң болуын бақылау
7. Кеме қатынайтын су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемнiң дұрыс
есептелуiн толық және уақытылы төленуiн бақылауды Қазақстан
Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес салық органдары
жүзеге асырады.
8. Кеме қатынайтын су жолдарын кеме иелерiнiң пайдалану мерзiмiн
бақылауды уәкiлетті орган жүзеге асырады.
Мамандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

5. Плата за пользование судоходными водными путями может осуществляться как за безналичный, путем перечисления, так и за наличный расчет согласно установленной ставки и зачисляется в установленном законодательством порядке на соответствующий код Единой бюджетной
классификации Республиканского бюджета.
Использование судоходных водных путей судовладельцами допускается
только при наличии у них подтверждающих документов об оплате.
6. Внесенная сумма платы за пользование судоходными водными путями
подлежит возврату или перерасчету в установленном законодательством
порядке.
3. Контроль за поступлением платы за пользование
судоходными водными путями и пребыванием иностранных судов
7. Контроль за правильностью исчисления, полнотой и своевременностью
внесения платы за пользование судоходными водными путями осуществляется
налоговыми органами в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
8. Контроль за сроками пользования судоходными водными путями
судовладельцами осуществляется уполномоченным органом.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)