Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке алу және одан әрi пайдалану, соның iшінде сату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 28 қыркүйек N 1467. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.07.26. N 833 қаулысымен. ~P020833
Қазақстан Республикасы аумағында жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке алудың және одан әрi пайдаланудың, соның iшiнде сатудың бiрыңғай ережесiн белгiлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке алу және одан әрi пайдалану, соның iшiнде сату ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Тәркiленген, иесiз мүлiкті, мұрагерлік құқық бойынша мемлекетке көшкен мүлiктi, қазыналарды, сондай-ақ ломбардтар қабылдаған, бiрақ иесi мерзiмiнде келiп алмаған қымбат металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды есепке алу, бағалау және өткiзу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 13 наурыздағы N 236 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1992 ж., N 11, 191-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 3 желтоқсандағы N 1216 қаулысының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1993 ж., N 47, 573-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу және күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 сәуiрдегi N 322 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1994 ж., N 16, 158-құжат).
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары өздерiнiң бұрын
қабылданған нормативтiк құқықтық кесiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі осы
қаулыны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын және оның орындалуын
бақылауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2000 жылғы 28 қыркүйектегі
N 1467 қаулысымен
бекiтілген
Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке
алу және одан әрi пайдалану, соның ішінде сату Ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже мемлекет меншiгiне түскен мүліктi (бұдан әрi - Мүлiк) есепке алу және одан әрi пайдалану, соның iшiнде сату тәртiбiн мынадай негiздер бойынша белгілейдi:

Об утверждении Правил учета и дальнейшего использования, в том числе реализации, имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2000 года N 1467. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 26 июля 2002 года N 833 ~P020833 .
В целях установления на территории Республики Казахстан единых правил учета и дальнейшего использования, в том числе реализации имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и дальнейшего использования, в том числе реализации, имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1992 года N 236 P920236_ "Об утверждении Положения о порядке учета, оценки и реализации конфискованного, бесхозяйного имущества, имущества, перешедшего по праву наследования к государству, кладов, а также изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, принятых ломбардами и не востребованных в срок" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 11, ст.191);
2) пункт 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 декабря 1993 года N 1216 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 47, ст. 573);
3) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 года N 322 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 16, ст. 158).
3. Государственным органам Республики Казахстан привести свои ранее принятые нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
4. Министерству государственных доходов Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего постановления и обеспечить контроль за его исполнением.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2000 года N 1467
Правила
учета и дальнейшего использования, в том числе
реализации, имущества, поступившего в собственность
государства по отдельным основаниям
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок учета и дальнейшего использования, в том числе реализации, имущества, поступившего в собственность государства, по следующим основаниям (далее - Имущество):

1) мемлекет кiрiсiне сот кесiмдерi негiзiнде тәркiленген (бұдан әрi - тәркiленген мүлiк);
2) мемлекет кiрiсiне сот кесiмi негiзiнде берiлген заттай айғақтар (бұдан әрi - заттай айғақ);
3) белгiленген тәртіпте иесiз деп танылған (бұдан әрi - иесiз мүлiк);
4) мемлекет меншiгiне белгіленген тәртiпте тегін көшкен, соның iшiнде "мемлекет пайдасына тауардан бас тарту" кеден режимiнде ресiмделген тауарлар және көлiк құралдары;
5) мемлекетке мұрагерлiк құқығы бойынша көшкен, соның ішінде иесiз мұра (бұдан әрi - мұрагерлік мүлiк);
6) көмбелер және (немесе) олжалар.
2. Мүлiктi есепке алу
2. Мүліктi есепке алу салық органдарына жүктеледi, оларды қорғау жөнiнде шара қолдануды заңнамаға сәйкес мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Мүлiктi есепке алудың толықтығы мен уақытылылығын қамтамасыз ету үшiн салық органдарына мыналар мәлiметтер бередi:
1) мұрагерлiк мүлкi бар-жоғы туралы өсиетті орындаушы нотариустар;
2) заң кесiмдерiне және/немесе сот кесiмдерiне сәйкес коммуналдық
меншiкке түскен Мүлiк туралы жергiлiктi атқарушы органдар;
3) Мүлiктiң бар-жоғы туралы ақпараты бар өзге де мемлекеттік органдар.
4. Мүлiктi салық органдарында есепке қою мынадай негіздерде жүзеге
асырылады:
1) тиiстi сот кесімдерiне (тәркiленген, иесiз мүлiк және заттай
айғақтар);
2) нотариус берген мұраға мемлекеттiк құқығы туралы куәлiк
(мұрагерлiк мүлiк);
3) кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн "мемлекет пайдасына тауардан
бас тарту" кеден режимiне сәйкес мәлiмделген жүк кеден декларациясы
("мемлекет пайдасына тауардан бас тарту" кеден режимiнде ресiмделген
тауарлар және көлiк құралдары);
4) мемлекет меншiгi құқығы туындағанын куәландыратын өзге де құжаттар
(өзге мүлiк).
Мүлiк салық органдарында, заңнамада көзделген өзге де жағдайларда
есепке қойылады.
3. Мүлiктi бағалау
5. Мүлiктi бағалауды (қайта бағалауды) субъектiлер заңнамада
белгiленген тәртiппен жүргізедi.
6. Мемлекет меншiгіне түскен жылжымайтын мүлiктi осы Ереженiң 1-тармағында көрсетiлген негіздер бойынша жылжымайтын мүлiктi бағалау жөнiндегі қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар субъект бағалайды.
Жылжымайтын мүлiкті бағалау жөнiндегі субъектiнi таңдауды, сондай-ақ оның қызмет көрсетуiне ақы төлеудi заңнамада белгіленген тәртiппен салық органы жүзеге асырады.
7. Осы Ереженiң 1-тармағында көрсетiлген, заңнамалық кесiмдерде оларға арнайы бағалау тәртiбi белгіленбеген мүлiктiң жекелеген түрлерiн бағалау (қайта бағалау) үшiн аймақтық салық органы басшысының бұйрығымен мүдделi мемлекеттiк органдардың (салық органының, кеден органының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi сот қаулысын орындау жөнiндегі комитетiнiң немесе басқа да мемлекеттiк органдардың) кемiнде үш өкiлiнен тұратын бағалау жөнiндегі комиссия құрылады.
Заңнамалық кесiмдерге және/немесе сот кесiмдерiне сәйкес коммуналдық меншiкке түскен мүлiктi бағалауды (қайта бағалауды) жүзеге асыру кезінде комиссия құрамына тиiстi жергiлiктi атқарушы орган өкiлдерi енгiзiледi.

1) конфискованного на основании судебных актов в доход государства (далее - конфискованное имущество);
2) вещественных доказательств, на основании судебных актов, обращенных в доход государства (далее - вещественные доказательства);
3) признанного в установленном порядке бесхозяйным (далее - бесхозяйное имущество);
4) безвозмездно перешедшего в установленном порядке в собственность государства, в том числе товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме "отказ от товара в пользу государства";
5) перешедшего по праву наследования к государству, в том числе выморочное наследство (далее - наследственное имущество);
6) кладов и (или) находок.
2. Учет Имущества
2. Учет Имущества возлагается на налоговые органы, принятие мер по
его охране осуществляется государственными органами и должностными лицами
в соответствии с законодательством.
3. Для обеспечения полноты и своевременности учета Имущества
налоговым органам сообщают сведения:
1) нотариусы, исполнители завещаний о наличии наследственного
имущества;
2) местные исполнительные органы об Имуществе,  поступившим в
соответствии с законодательными и/или судебными актами в коммунальную
собственность;
3) иные государственные органы, обладающие информацией о наличии
Имущества.
4. Постановка на учет в налоговых органах Имущества осуществляется на
основании:
1) соответствующих судебных актов (конфискованное, бесхозяйное
имущество и вещественные доказательства);
2) свидетельства о праве государства на наследство, выдаваемого
нотариусом (наследственное имущество);
3) грузовой таможенной декларации, заявленной в соответствии с таможенным режимом "отказ от товара в пользу государства" после завершения таможенного оформления (товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме "отказ от товара в пользу государства");
4) иных документов, удостоверяющих возникновение права собственности государства (иное имущество).
Имущество ставится на учет в налоговых органах также в иных случаях, предусмотренных законодательством.
3. Оценка Имущества
5. Оценка (переоценка) Имущества производится субъектами и в порядке, установленном законодательством.
6. Недвижимое имущество, поступившее в собственность государства по основаниям, указанным в пункте 1 настоящих Правил, оценивается субъектом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по оценке недвижимости.
Выбор субъекта по оценке недвижимости, а также оплата его услуг осуществляется налоговым органом в установленном законодательством порядке.
7. Для оценки (переоценки) отдельных видов Имущества, указанного в пункте 1 настоящих Правил, для которых законодательными актами не установлен специальный порядок оценки, приказом руководителя территориального налогового органа создается комиссия по оценке, состоящая не менее чем из трех представителей заинтересованных государственных органов (налогового органа, таможенного органа, территориального органа Комитета по исполнению судебных постановлений Министерства юстиции Республики Казахстан или других государственных органов).
При осуществлении оценки (переоценки) имущества, поступившего согласно законодательным и/или судебным актам в коммунальную собственность, в состав комиссии включаются представители соответствующего местного исполнительного органа.

8. Комиссия салық органы оны есепке алғаннан бастап 5 күндiк мерзiмде Мүлiктi бағалауды (қайта бағалауды) жүзеге асырады.
9. Мүлiкті (ақша мен төлем құжаттарынан басқа) бағалау (қайта бағалау) сапасын, тозуын және бағалау үшiн мәнi бар басқа да өлшемдердi ескерiп, нарық бағасы бойынша жүргізiледi.
Ақша және төлем құжаттары бастапқы бағасы бойынша бағаланады.
Бағалы металдар, асыл тастар және олардан жасалған бұйымдарға комиссия бағасы алдын ала жасалған болып табылады және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Касса операциялары мен құндылықтарды сақтау орталығында (филиал) тасымалдау (қайта жiберу) мақсатына арналып жүргiзiледi.
10. Бағалау нәтижелерi бойынша комиссияның барлық мүшесi қол қойған бағалау туралы кесiм жасалады.
4. Мүлiктi одан әрi пайдалану, соның ішінде сату
11. Көркем, тарихи, мұражай, нумизматикалық және өзге де құндылықтарға жататын, белгiленген тәртiпте тарих және мәдениет ескерткiштерi деп танылған заттар мәдениет саласындағы орталық атқарушы органмен келiсiм бойынша жедел басқару құқығы бар мемлекеттiк мәдениет мекемелеріне тегiн берiледi.
12. Қымбат металлдар, асыл тастар және олардан жасалған бұйымдар үкiмет (бюджеттiк) резервiне кейiн есептеу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Касса операциялары және құндылықтарды сақтау орталығына (филиал) тапсырылады.
13. Ақша Агент банкi* немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi филиалдарына берiледi, төлем құжаттары және қор құндылықтары (акциялардан басқа) мемлекеттiк бюджет кiрiсiне кейiн есептеу үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің филиалдарына берiледi. Ұлттық валюта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша операция жасалған күнге есептеледi.
_______________
* Агент банкі - заңнамаға сәйкес айқындалған мемлекеттік мекемеге қызмет көрсетуді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк.
14. Осы Ереженiң 11-13-тармақтарында көрсетiлмеген, азаматтық айналымнан алынбаған және айналымда шектелмеген мүлiк, егер заңнамалық кесiмдерде оны пайдаланудың арнайы тәртiбi белгіленбеген болса, сатуға жатады, мұның өзiнде:
1) шаруашылық серiктестіктерiнiң жарғылық капиталындағы акциялар мен үлестер жекешелендiру туралы заңнамада көзделген жағдайларда және тәртiпте сатылады;
2) заттай айғақтар, егер олардың сатылу тәртiбiн заңнамалық
кесімдерге сәйкес сот айқындамаса осы ережеде белгіленген тәртiпте
сатылады;
3) өзге де Мүлiктi салық органдары заңнамада көзделген тәртiппен
аукциондарда, биржаларда, сондай-ақ сауда және өзге де мамандырылған
ұйымдар (бұдан әрi - сауда ұйымы) арқылы сатады.

8. Комиссия осуществляет оценку (переоценку) Имущества в 5-дневный срок со дня принятия его на учет налоговым органом.
9. Оценка (переоценка) Имущества (кроме денег и платежных документов) производится по рыночным ценам, с учетом качества, износа и других критериев, имеющих значение для оценки.
Деньги и платежные документы оцениваются по номиналу.
Оценка комиссией драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них является предварительной и производится для целей транспортировки (пересылки) в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка Республики Казахстан.
10. По результатам оценки составляется акт об оценке, который подписывается всеми членами комиссии.
4. Дальнейшее использование, в том числе реализация Имущества
11. Предметы, относящиеся к художественным, историческим, музейным, нумизматическим и иным культурным ценностям, признанные в установленном порядке памятниками истории и культуры, по согласованию с центральным исполнительным органом в области культуры безвозмездно передаются соответствующим государственным учреждениям культуры на праве оперативного управления.
12. Драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них сдаются в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка Республики Казахстан для последующего зачисления в правительственный (бюджетный) резерв.
13. Деньги сдаются в филиалы Банка-агента* или Национального Банка Республики Казахстан, платежные документы и фондовые ценности (кроме акций) передаются в филиалы Национального Банка Республики Казахстан для последующего зачисления в доход государственного бюджета. Иностранная валюта зачисляется по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на день совершения операции.
* Банк-агент - банк второго уровня, осуществляющий обслуживание государственных учреждений, определенный в соответствии с законодательством.
14. Имущество, не указанное в пунктах 11-13 настоящих Правил, не изъятое из гражданского оборота и не ограниченное в обороте, если законодательными актами не установлен специальный порядок его использования, подлежит реализации, при этом:
1) акции и доли в уставных капиталах хозяйственных товариществ реализуются на условиях и в порядке, предусмотренных законодательством о приватизации;
2) вещественные доказательства реализуются налоговыми органами в порядке, установленном настоящими Правилами, если в соответствии с законодательными актами порядок их реализации не определен судом;
3) иное Имущество реализуется налоговыми органами на аукционах,
биржах, а также через торговые и иные специализированные организации
(далее - торговая организация) в порядке, предусмотренном
законодательством.

15. Салық органдары коммуналдық меншiкке түскен Мүлiктi сатуды
жергілікті атқарушы органдармен келiсiм бойынша жүзеге асырады.
16. Мүлiктi сату мына тәртiптердi сақтай отырып жүргiзiледі:
1) ашық тауар биржалары арқылы заңнамада белгiленген олардың ең
төменгi партиясының болуы кезiнде тауар биржалары арқылы сатылады;
2) сауда ұйымдары арқылы:
жарамдылық (сақталу) мерзiмi шектелген азық-түлiк тауарлары;
пайдаланылған өндiрiстiк тауарлар (көлiк құралдарынан басқа);
жекелеген даналары мемлекет меншiгiне көшкен тауарлар сатылады (көлiк
құралдарынан басқа);
3) өзге де Мүлiк аукционда сатылады.
17. Санитарлық-эпидемиялық сараптама пайдалануға жарамсыз деп таныған
азық-түлiк тауарларды заңнамаға сәйкес аумақтық салық органдары жанында
құрылған комиссия жояды.
5. Қорытынды ережелер
18. Мүлiк сатудан түскен қаражат заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекет бюджетi кiрiсiне толық көлемде аударылады.
19. Мүлiктi есепке алу, бағалау, сақтау, салып жiберуге байланысты шығындар және сату жөнiндегi өзге де шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
20. Тарих және мәдениет ескерткiштерiне жататын заттарды (көмбе) тауып алған және өткiзген адамға, сондай-ақ мұндай көмбе табылған жер учаскесiн пайдаланушыға немесе жылжымайтын мүлiк иесiне Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгiленген сыйақы төлемiн төлеудi заңнамада айқындалған тәртiпте республикалық бюджет қаражатынан уәкiлеттi мемлекеттік орган жүргiзедi.
21. Мемлекет меншiгiне түскен Мүлiк негiзiндегі сот кесiмi күшiн
жойған жағдайда (тиiстi бөлiкке өзгерiстер енгiзiлген), салық органы
мүлiктi заттай қайтаруды жүргізедi. Ал, егер Мүлiк сатылған жағдайда,
заңнамада белгiленген тәртiппен уәкілеттi мемлекеттiк орган сатудан түскен
қаражат шегiнде оның құнын өтеудi жүргiзедi.
22. Мүлiктi есепке алу және одан әрi пайдалану жөнiндегi лауазымды
тұлғалардың iс-әрекетiне Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

15. Реализация налоговыми органами Имущества, поступившего в
коммунальную собственность, осуществляется по согласованию с местными
исполнительными органами.
16. Реализация Имущества производится с соблюдением следующего
порядка:
1) через открытые товарные биржи реализуются биржевые товары, при
наличии их минимальной партии, установленной законодательством;
2) через торговые организации реализуются:
продовольственные товары с ограниченным сроком годности (хранения);
промышленные товары, бывшие в употреблении (кроме транспортных
средств);
товары, перешедшие в собственность государства в штучных экземплярах
(кроме транспортных средств);
3) иное Имущество реализуется на аукционах.
17. Продовольственные товары, признанные санитарно-эпидемиологической
экспертизой непригодными к употреблению, уничтожаются комиссией,
создаваемой при территориальных налоговых органах в соответствии с
законодательством.
5. Заключительные положения
18. Средства, вырученные от реализации Имущества, зачисляются в полном объеме в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
19. Расходы, связанные с учетом, оценкой, хранением, пересылкой и иными затратами по реализации Имущества осуществляются за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Выплата вознаграждения, установленного Гражданским кодексом Республики Казахстан, лицу, обнаружившему и сдавшему вещи, относящиеся к памятникам истории и культуры (клад), а также пользователю земельного участка или собственнику недвижимости, в которой был обнаружен такой клад, производится уполномоченным государственным органом из средств республиканского бюджета в порядке, определенном законодательством.
21. В случае отмены (изменения в соответствующей части) судом акта, на основании которого Имущество поступило в собственность государства, налоговым органом производится возврат имущества в натуре. В случае, если Имущество было реализовано уполномоченным государственным органом в установленном законодательством порядке, производится возмещение его стоимости в пределах средств, полученных от его реализации.
22. Действия должностных лиц по учету и дальнейшему использованию, в том числе реализации, имущества могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)