Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында отын-энергетикалық кешен саласындағы ынтымақтастық туралы меморандум жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 9 қазан N 1508
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында отын-энергетикалық кешен саласындағы ынтымақтастықты дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi
арасындағы отын-энергетикалық кешен саласындағы ынтымақтастық туралы
меморандумның жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Даниал
Кенжетайұлы Ахметовке Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң атынан Қазақстан
Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында
отын-энергетикалық кешен саласындағы ынтымақтастық туралы меморандум
жасасуға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясы
Yкіметiнің арасындағы отын-энергетикалық кешен саласындағы
ынтымақтастық туралы меморандум
(ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2001 ж., N 6, 59-құжат)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi
мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1998-2007 жылдарға арналған экономикалық ынтымақтастық туралы шарт негiзiнде тең құқықтық және өзара тиiмдi сауда-экономикалық қарым-қатынастарды одан әрi дамыту және нығайту қажеттiлiгiн негізге ала отырып,
отын-энергетикалық кешендердi ықпалдастыру жөнiндегі келiсiлген жоспарлы жұмысты жүргізе отырып және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Қ. Тоқаевтың және Ресей Федерациясының Үкiметi төрағасының Бiрiншi орынбасары М. Касьяновтың 2000 жылғы 19 қаңтардағы келiссөздерiнің қорытындылары жөнiндегі Хаттаманы, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы ынтымақтастық жөнiндегi Үкiметаралық комиссияның 2000 жылғы 15 ақпандағы төртiншi мәжілісінің Хаттамасын орындау үшін,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы отын-энергетикалық кешендерде өзара тиiмдi ынтымақтастықты одан әрi дамыту үшiн мынадай нақты қадамдар жасауға келiстi.
Электр энергетикасы саласында
Тараптар 2000 жылғы маусымда екi елдің экономикасын одан әрi дамытуды қамтамасыз ету үшiн маңызды элемент болып табылатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының энергетикалық жүйелерiнiң қатар жұмысы қалпына келтiрiлгенiн қанағаттанарлықпен атайды.
Тараптар электр энергетикасы саласындағы электр энергиясы мен жүйесiнің ашық, тең құқықтық және бәсекелесуге қабiлеттi мемлекетаралық рыногын қалыптастыру мен дамытуға бағытталған ұзақ мерзiмдi өзара тиiмдi ынтымақтастықты жалғастыруды көздейді.
Тараптар тиiсті уәкiлеттi органдарға:

О заключении Меморандума между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области топливно-энергетического комплекса
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2000 года N 1508
В целях развития сотрудничества в области топливно-энергетического комплекса между Республикой Казахстан и Российской Федерацией Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Меморандума между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области топливно-энергетического комплекса.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан
Ахметова Даниала Кенжетаевича заключить от имени Правительства Республики
Казахстан Меморандум между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области
топливно-энергетического комплекса.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Меморандум
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о сотрудничестве в области
топливно-энергетического комплекса
(Бюллетень международных договоров РК, 2001 г., N 6, ст. 59)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской
Федерации, именуемые в дальнейшем Стороны,
исходя из необходимости дальнейшего развития и укрепления равноправных и взаимовыгодных торгово-экономических отношений на основе Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об экономическом сотрудничестве на 1998-2007 годы,
проводя согласованную планомерную работу по интеграции топливно- энергетических комплексов и во исполнение Протокола по итогам переговоров Премьер-Министра Республики Казахстан Токаева К.К. и Первого заместителя Председателя Правительства Российской Федерации Касьянова М.М. от 19 января 2000 года, Протокола четвертого заседания Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 15 февраля 2000 года,
согласились осуществить следующие практические шаги для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в топливно-энергетических комплексах.
В области электроэнергетики
Стороны с удовлетворением отмечают, что с июня 2000 года восстановлена параллельная работа энергетических систем Республики Казахстан и Российской Федерации, что является важным элементом для обеспечения дальнейшего развития экономик обоих государств.
Стороны намерены продолжить долгосрочное взаимовыгодное сотрудничество в области электроэнергетики, направленное на формирование и развитие открытого, равноправного и конкурентоспособного межгосударственного рынка электрической энергии и мощности.
Стороны поручают соответствующим уполномоченным органам:

2000 жылдың аяғына дейiн "Екiбастұз ГРЭС-2" ашық акционерлiк қоғамының мүлiктiк кешенiнің негізінде бiрлескен қазақстандық-ресейлiк компания құруды аяқтауды, акциялардың қосымша эмиссиясын және стратегиялық инвесторды тартуды қосқанда, оның жұмысының тиімділігін арттыруға арналған негізгі іс-шараларды жүзеге асыруды бастауды;
жер қойнауын пайдалануға берілген құқықтар үшін шарттар анықтауды және өтем төлеуді қамтамасыз етуді;
"Северный" қимасының 1-4 учаскелерінің санитарлық жұмыстардың өткізілетініне байланысты экологиялық іс-шараларды жүзеге асыру үшін шарттар анықтауды және дотациялар мен жеңілдіктер беруді және 2000 жылдың 4 тоқсанында "Ресей БЭЖ" Ресейлік энергетика және электрификация акционерлік қоғамымен (бұдан әрі - "Ресей БЭЖ" РАҚ) және "Аксесс Индастриз Инк" компаниясымен келісілген шеңберде "Северный" қимасының жер қойнауын пайдалану келісім-шартына қол қоюды;
2000 жылдың аяғына дейін, Тараптар мүдделерінің теңдігін сақтай отырып, бірлескен компанияның акцияларының 50%, солтүстік өндірістік-көліктік басқармасының мүлігін, "Трудовая" және "Ударная" станцияларын "Ресей БЭЖ" РАҚ-ның меншігіне беру, сондай-ақ "Северный қимасы" ЖШС-нің қарыздарын өтеу арқылы "Қазақстанэнерго" ҰЭЖ-нің аталған қоғамның алдындағы қарыздарын қайта құрылымдау және өтеу тетігін толық жүзеге асыруды;
2000 жылғы 1 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы ынтымақтастық жөніндегі Үкіметаралық комиссияның бесінші мәжілісінде қарау үшін Қазақстанның электр желілік тарату компанияларының "Ресей БЭЖ" РАҚ-ның алдындағы қарыздарын өтеу жөніндегі келісілген іс-шараларды әзірлеуді;
Орал электр станцияларының және Екібастұз көмір кен орны қималарының негізінде құрылатын "Орал ЖЭК" компаниясына "Екібастұз ГРЭС-2 станциясы" ААҚ қазақстан-ресей бірлескен кәсіпорнының қатысуының экономикалық ұтымдылығын қарастыруды;
2000 жылғы 31 желтоқсанға дейін ол арқылы электр қуатының берілуін ұйымдастыру үшін 1150 кВ кернеудегі мемлекетаралық электр қуатын беру желісін қалпына келтіруді және оны Қазақстан мен Ресейдің электр жүйелерінің жұмысына қосуды қамтамасыз етуді;
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр жүйелерінің қатар жұмыс режиміндегі электр қуатының ағынын кедендік ресімдеу мен бақылаудың ерекше оңайлатылған тәртібін әзірлеуді, келісуді және оны 2000 жылдың 1 тоқсанында іске қосуды тапсырады.
Тараптар мынадай мәселелер бойынша ынтымақтастықты жалғастырады:
қатар жұмыс істеу жағдайында электр энергиясы мен қуатын өндіру, беру және тарату балансы;
энергетикалық жүйелердің қатар жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қуаттың авариялық резервтерін келісілген көлемдерде ұстап тұру;
бір Тараптың энергия өндірушілерінің екінші Тараптың электр энергиясының ішкі рыногына тең негізде қол жеткізуін қамтамасыз ететін электр энергиясы мен қуатының ашық, тең құқықтық және бәсекелестікке қабілетті мемлекетаралық рыногының қалыптасуы және дамуы;
авариялық, табиғи-апаттар және басқа да төтенше жағдайларда бір-біріне жедел көмек көрсету;
екібастұздық көмірдің ресейлік рыноктағы бәсекелестікке қабілеттілігін көтеруге арналған бағдарламаны әзірлеу және оның жүзеге асуын қамтамасыз ету, соның ішінде оның тасымалына арналған теміржол тарифтерін төмендету арқылы;
энергетика саласындағы нормативтік-құқықтық базаны үйлестіру.
Мұнай өнеркәсібінде
Тараптар "ҚазТрансОйл" МТҰК жабық акционерлік қоғамы арқылы Кеңқияқ-Орск мұнай құбырымен Орск мұнай өңдеу зауытына ауыстыру тәсімі негізінде жеткізілетін көлемдерді қосқанда, ресейлiк мұнай құбырлары жүйесi бойынша экспортқа шығатын қазақстандық мұнай транзитiнiң көлемiн, оның ішінде Атырау-Самара мұнай құбырының өткiзгіштiк қабiлетiн жылына 15 млн. тоннаға дейiн кеңейту арқылы одан әрi арттыруды көздейтiндiктерiн қуаттайды.
Тараптар Атырау-Самара, Кеңқияқ-Орск және Махачкала-Тихорецк-Новороссийск мұнай құбырларымен экспортқа шығарылатын мұнай транзитінің тоқсан сайынғы кестелерін қалыптастыру кезінде келісілген жеткізілімдердің бағыттары бойынша іс жүзінде пайдаланбаған транзиттік көлемдерді қалған тоқсандар бойынша тең құқықтық тарату қағидатына сүйенетініне міндеттенеді.
"ҚазТрансОйл" ЖАҚ Бірыңғай бағыттар орнату жүйесінің шарттарына сәйкес қазақстандық мұнай компанияларының мүдделерін қорғайтын, Атырау-Самара, Кеңқияқ-Орск және Махачкала-Тихорецк-Новороссийск мұнай құбырлары бойынша мұнай транзитін ұйымдастыру, оған байланысты шарттарды, келісім-шарттарды және басқа да құжаттарды ресімдеу бойынша Қазақстан Тарапынан бірыңғай оператор болып табылады.
Тараптар Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне және Ресей Федерациясының Энергетика министрлiгіне мұнайдың тиiсті көлемдері жеткiзілімінің, оның тасымалын қамтамасыз етудің кепілдіктері, қазақстандық мұнайдың ресейлiк мұнай құбырлары жүйесiмен, сондай-ақ Атырау-Самара мұнай құбыры бойынша ұзақ мерзiмдi транзиті туралы бiрлескен құжаттың жобасын әзiрлеудi тапсырады.
Тараптар КҚК мұнай құбырының құрылысын және оны пайдалануға берілуін аяқтауды көздейді.
Тараптар ресейлік Балтық мұнай құбыры жүйесіне шығу және Бургас-Александруполис мұнай құбыры жүйесін салу жобасына қазақстандық компаниялардың қатысуы арқылы қазақстандық мұнайды экспортқа жеткізу мүмкіндігін қарастыруға уағдаласты.
Тараптар Махачкала-Тихорецк-Новороссийск мұнай құбырын жүктеудi арттыру және оны ұтымды пайдалануға ықпал ететiн болады.
Тараптар Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне және Ресей Федерациясының Энергетика министрлiгiне Орск мұнай өңдеу зауытына ұзақ мерзiмде мұнай жеткiзiп тұру туралы келiсiм жасау жөнінде тиiстi шаруашылық субъектiлермен келiссөздер жүргізудi тапсырады.
Газ саласында
Тараптар Қазақстан Республикасының аумағында "ҚазТрансГаз" жабық акционерлiк қоғамы мен "Газпром" РАҚ-ын қатыстыра отырып, қазақстандық арналы газ құбырларын басқару жөнiнде бiрлескен кәсiпорын құруды қолдайды.
Тараптар қазақстандық газдың Қарашығанақ мұнай газ конденсаты кен орнынан Ресей Федерациясына және ресейлiк газдың Қазақстан Республикасының солтүстiк және орталық облыстарына өзара алмасу сызбасы бойынша жеткiзудi жүзеге асыру мүмкiндiгiн қарастырады.
Тараптар Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне және Ресей Федерациясының Энергетика министрлiгiне:
Қарашығанақ кен орнынан ұзақ мерзiмдi кезеңге тұрақты емес газ конденсаты мен шикi газды Орынбор газ өңдеу зауытына жыл сайын жеткiзiп тұру мүмкiндiгін қарастыруды;
Қазақстан мен Ресейдің аумақтарындағы газ көздерiнен Астана қаласын газбен жабдықтау нұсқаларының жасалуын тездетуді;
"Газпром" РАҚ-ның қатысуымен газды Қытайға және басқа елдерге тасымалдау саласындағы, сондай-ақ Қазақстан аумағы арқылы түрікмендік газдың транзиті бойынша бiрлескен ықтимал жобалар жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi тапсырғанды ұтымды деп есептейдi.
Тараптар:
екi мемлекеттiң аумақтары бойынша мұнай мен газды құбыр және темiржол көлiгімен транзиттеудiң;
өзара ұтымды негізде Қазақстан мен Ресейдің, сондай-ақ үшінші елдердің мұнай өңдеу зауыттары мен мұнай химиялық кешендерінде көмірсутегі шикізатын қайта өңдеудің;
Тараптардың шаруашылық субъектiлерiне екi мемлекеттiң аумақтарында мұнай мен сұйытылған көмiрсутегiлердi қабылдаудың, сақтаудың, үйiп-төгудiң өндiрiстiк инфрақұрылым объектiлерi бар теңiз терминалдарының құрылысын жүргізуде көмектесудiң;
екi мемлекеттің, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің мұнай газ кешендерiнiң объектiлерiндегі жұмыстарға қазақстандық және ресейлік мамандандырылған құрылыс және сервистiк ұйымдарды тартудың мәселелерi бойынша бiрыңғай саясат жүргізетiн болады.
Тараптар осы Меморандумның ережелерiн орындауды қамтамасыз ететiн
қажетті ұйымдық іс-шараларды жүргiзетiн болады, және оларды орындау
барысын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы
ынтымақтастық жөніндегi Үкiметаралық комиссияның бесiншi мәжілісінде
қарайтын болады.

завершить до конца 2000 года создание совместной казахстано-российской компании на базе имущественного комплекса Экибастузской ГРЭС-2, приступить к реализации основных мероприятий по повышению эффективности ее работы, включая дополнительную эмиссию акций и привлечение стратегического инвестора;
определить условия и обеспечить выплату компенсаций за уступленные права недропользования;
определить условия и предоставить дотации и льготы для реализации мероприятий экологического характера, связанных с санитарной отработкой участков 1-4 разреза "Северный" и подписать в IV квартале 2000 года контракт на недропользование разреза "Северный" в границах, согласованных Российским акционерным обществом энергетики и электрификации "ЕЭС России" (далее - РАО "ЕЭС России") и компанией "Аксесс Индастриз Инк";
до конца 2000 года, соблюдая баланс интересов Сторон, полностью реализовать механизм реструктуризации и погашения долгов НЭС "Казахстанэнерго" перед РАО "ЕЭС России" путем передачи в его собственность 50% акций совместной компании, имущества Северного производственно-транспортного управления, станций "Трудовая" и "Ударная", а также погашения долгов ТОО "Разрез Северный";
подготовить до 1 декабря 2000 года для рассмотрения на пятом заседании Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией согласованные мероприятия по погашению задолженности распределительных электросетевых компаний Казахстана перед РАО "ЕЭС России";
рассмотреть экономическую целесообразность участия совместного казахстанско-российского предприятия ОАО "Станция Экибастузская ГРЭС-2" в компании "УралТЭК", создаваемой на базе электростанций Урала и разрезов Экибастузского угольного месторождения;
до 31 декабря 2000 года обеспечить восстановление и включение в работу энергосистем Казахстана и России межгосударственной линии электропередачи напряжением 1150 кВ для организации по ней передачи электроэнергии и разработать схему взаимных компенсаций расходов по восстановлению и использованию линии;
разработать, согласовать и ввести в действие в 1 квартале 2001 года особый упрощенный порядок таможенного оформления и контроля перетоков электроэнергии в режиме параллельной работы энергосистем Республики Казахстан и Российской Федерации.
Стороны продолжат сотрудничество по вопросам:
баланса производства, передачи и распределения электрической энергии и мощности в условиях параллельной работы;
поддержания в согласованных объемах аварийных резервов мощности для обеспечения устойчивости параллельной работы энергетических систем;
формирования и развития открытого, равноправного и конкурентоспособного межгосударственного рынка электрической энергии и мощности, обеспечивающего равный доступ энергопроизводителей одной Стороны на внутренний рынок электроэнергии другой Стороны;
оказания друг другу оперативной помощи в случаях аварий, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций;
разработки и обеспечения реализации программы повышения конкурентоспособности экибастузских углей на российском рынке, в том числе за счет снижения железнодорожных тарифов на его перевозку;
гармонизации нормативно-правовой базы в энергетической отрасли.
В нефтяной промышленности
Стороны подтверждают намерение о дальнейшем увеличении объемов транзита казахстанской нефти на экспорт по системе российских нефтепроводов, включая объемы, поставляемые по схеме замещения на Орский нефтеперерабатывающий завод, по нефтепроводу Кенкияк-Орск через закрытое акционерное общество НКТН "КазТрансОйл", в том числе за счет расширения пропускной способности нефтепровода Атырау-Самара до 15 млн. тонн в год.
Стороны при формировании ежеквартальных графиков транзита нефти, поставляемой по нефтепроводам Атырау-Самара, Кенкияк-Орск и Махачкала-Тихорецк-Новороссийск на экспорт обязуются основываться на принципе равноправного распределения по оставшимся кварталам фактически неиспользованных транзитных объемов по согласованным направлениям поставок.
Единым оператором по организации транзита нефти, оформлению связанных с ним договоров, контрактов и другой документации по нефтепроводам Атырау-Самара, Кенкияк-Орск и Махачкала-Тихорецк-Новороссийск, представляющим интересы казахстанских нефтяных компаний, в соответствии с условиями Системы единой маршрутизации с казахстанской Стороны будет ЗАО "КазТрансОйл".
Стороны поручают Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерству энергетики Российской Федерации подготовить проект совместного документа о гарантиях поставок соответствующих объемов нефти, обеспечения ее транспортировки, долгосрочном транзите казахстанской нефти по системе российских нефтепроводов, а также по нефтепроводу Атырау-Самара.
Стороны намерены завершить строительство и ввод в эксплуатацию нефтепровода КТК в намеченные графиком сроки.
Стороны договорились рассмотреть возможность транспортировки казахстанской нефти на экспорт с выходом на российскую Балтийскую нефтепроводную систему и участия казахстанских компаний в проекте строительства нефтепровода Бургас-Александруполис.
Стороны будут способствовать увеличению загрузки и рациональному использованию нефтепровода Махачкала-Тихорецк-Новороссийск.
Стороны поручают Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерству энергетики Российской Федерации провести с соответствующими хозяйствующими субъектами переговоры о заключении Соглашения о долгосрочных поставках нефти на Орский нефтеперерабатывающий завод.
В газовой промышленности
Стороны поддерживают создание на территории Республики Казахстан совместного предприятия по управлению казахстанскими магистральными газопроводами с участием закрытого акционерного общества "КазТрансГаз" и ОАО "Газпром".
Стороны рассмотрят возможность осуществления поставок казахстанского газа с Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения в Российскую Федерацию и российского газа в северные и центральные области Республики Казахстан по схеме взаимообмена.
Стороны считают целесообразным поручить Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и Министерству энергетики Российской Федерации:
рассмотреть возможность ежегодных поставок нестабильного газового конденсата и сырого газа с Карачаганакского месторождения на Оренбургский газоперерабатывающий завод на долгосрочный период;
ускорить проработку вариантов газоснабжения города Астаны от источников газа, находящихся на территориях Казахстана и России;
подготовить с участием ОАО "Газпром" предложения по возможным совместным проектам в области транспортировки газа в Китай и другие страны, а также по транзиту через территорию Казахстана туркменского газа.
Стороны подтверждают важность урегулирования статуса Каспийского моря и поручают соответствующим государственным органам исполнительной власти активизировать выполнение работ согласно ранее достигнутым договоренностям.
Стороны будут проводить единую политику по вопросам:
транзита нефти и газа трубопроводным и железнодорожным транспортом по территориям обоих государств;
переработки на взаимовыгодной основе углеводородного сырья на нефтеперерабатывающих заводах и нефтехимических комплексах Казахстана и России, а также третьих стран;
содействия хозяйствующим субъектам Сторон в сооружении морских терминалов с объектами производственной инфраструктуры для приема, хранения, перевалки нефти и сжиженных углеводородов на территориях обоих государств;
привлечения казахстанских и российских специализированных строительных и сервисных организаций к работам на объектах нефтегазового комплекса обоих государств, а также третьих государств.
Стороны проведут необходимые организационные мероприятия,
обеспечивающие выполнение положений настоящего Меморандума, и рассмотрят
ход их выполнения на пятом заседании Межправительственной комиссии по
сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.

Астана қаласында 2000 жылғы 9 қазанда екi данада, әрқайсысы қазақ
және орыс тiлдерiнде жасалды және де екi мәтiннiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының                  Ресей Федерациясының
Үкiметi үшін                            Үкіметі үшін
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

Совершено в г. Астане 9 октября 2000 года в двух экземплярах, каждый
на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                         За Правительство
Республики Казахстан                      Российской Федерации
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Склярова И.В.)