Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 13 қарашадағы N 1706 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 59 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.01.31 № 59 Қаулысымен.
"Мемлекеттiк қызмет туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Z990453_ Заңын iске асыру мақсатында, "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 P000367_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар мемлекеттiк қызмет кадрларын қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн көтерудi ұйымдастырған кезде Мемлекеттiк қызметшілердi оқыту тұжырымдамасының негiзгi ережелерiн басшылыққа алсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Осы Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 P000367_ қаулысына (7.4.1-т.) сәйкес әзiрлендi және олардың кәсiби шеберлiгi мен бiлiктiлiгін көтерудi қамтамасыз ету жөнiндегі мемлекеттiк қызмет кадрларын оқытуды жетiлдiрудiң бағдарламалық құжаты болып табылады.
Ұсынылып отырған Тұжырымдама мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiн дамытудың таяудағы 5-7 жылға арналған негiзгі стратегиялық бағыттарын айқындайды.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды реформалау "Қазақстан-2030" стратегиясын iске асыру, өтпелi кезеңдегі мемлекеттiң рөлi мен функцияларының өзгеруi жағдайында мемлекеттiк қызметті реформалау, экономика ауқымының ұлғаюы, азаматтық қоғам институттарын дамыту мен жаңа ақпараттық технологияларды енгізу барысында туындайтын мiндеттер ауқымы мен күрделiлiгiнiң артуына байланысты кадрлардың кәсiби шеберлiгі мен бiлiктiлiгін көтеру қажеттiгінен туындап отыр.
Реформаның нәтижесiнде осы заманғы талаптарға сәйкес мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың сапасын көтеру көзделедi.
Осы құжаттың ережелерi "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Z990453_ Заңының күшi қолданылатын мемлекеттiк қызмет кадрларын оқыту мәселелерiне қатысты.
Мемлекеттiк қызметшілердi оқытуды реформалаудың құқықтық негізiн Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясы, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" Z990453_ және "Бiлiм туралы" Z990389_ заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттік қызметтi атқару тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" U000357_ және "Мемлекеттiк қызметшiлердi даярлау, қайта даярлау және олардың білiктiлiгін көтерудi жетiлдiру жөнiндегі бұдан былайғы шаралар туралы" U984075_ Жарлықтары мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк
құқықтық кесiмдерi құрайды.

О Концепции обучения государственных служащих
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2000 года N 1706. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 59
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.01.2011 № 59.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе", в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию обучения государственных служащих.
2. Центральным и местным государственным органам при организации переподготовки и повышения квалификации кадров государственной службы руководствоваться основными положениями Концепции обучения государственных служащих.
3. Настоящее постановление вступает в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Концепция
обучения государственных служащих
1. Общие положения
Настоящая Концепция обучения государственных служащих Республики Казахстан (далее - Концепция) разработана в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы" (п.7.4.1) и является программным документом совершенствования обучения кадров государственной службы по обеспечению повышения их профессионализма и компетентности.
Предлагаемая Концепция определяет основные стратегические направления развития системы обучения государственных служащих на ближайшие 5-7 лет.
Реформирование обучения государственных служащих вызвано необходимостью повышения профессионального уровня и квалификации кадров в связи с ростом масштаба и сложности задач, возникающих в ходе реализации Стратегии "Казахстан-2030", реформы государственной службы в условиях изменения роли и функций государства в переходный период, глобализации экономики, развития институтов гражданского общества и внедрения новых информационных технологий.
В результате реформы предусматривается повысить качество обучения государственных служащих в соответствии с современными требованиями.
Положения настоящего документа касаются вопросов обучения кадров государственной службы, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О государственной службе".
Правовую основу реформирования обучения государственных служащих составляют Конституция Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан " О государственной службе " и " Об образовании ", Указы Президента Республики Казахстан " Об утверждении положения о порядке прохождения государственной службы" и " О дальнейших мерах по совершенствованию подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих" и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.

2. ОСЫ ТҰЖЫРЫМДАМАДА ҚОЛДАНЫЛАТЫН
НЕГIЗГI ТYСIНIКТЕР
Мемлекеттiк қызметшілерді оқыту - мемлекеттiк органдардың сұраныстары
мен мемлекеттiк қызметшілердiң өздерiнiң мүдделерiне сәйкес жүзеге
асырылатын, мемлекеттiк қызметтегi жұмыс үшiн бiлiмдi, дағдыларды,
шеберлiктi меңгерудi мақсатты, жүйелi және жоспарлы түрде ұйымдастыру
процесi.
Мемлекеттiк қызмет үшiн кадрларды оқытудың негiзгі түрлерi:
1) даярлау;
2) қайта даярлау;
3) бiліктілікті көтеру;
4) жұмыс орнында оқыту;
5) өз бетімен бiлiм алу болып табылады.
Даярлау - мемлекеттiк қызмет саласында тиiстi бiлiм алу үшiн жоғары кәсiби бiлiм беретiн ұйымдардағы оқыту процесi (оқыту мерзiмi "Бiлім туралы" Қазақстан Республикасының Z990389_ Заңымен белгiленедi).
Қайта даярлау - мемлекеттік қызмет саласындағы бiлiм беру стандарттарының талаптарына сәйкес, кәсiби қызметтiң жаңа түрiн орындау үшiн қажеттi қосымша кәсiби бiлiм алу мақсатында немесе лауазымы жоғарылауына байланысты ұзақ мерзiмдiк міндеттерге орай қосымша кәсiби бiлiм алудың бiлім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту (әдетте, 1-2 жыл).
Бiлiктілікті көтеру - өзінің лауазымдық мiндеттерiн тиiмдi орындау және кәсiби шеберлiгін жетiлдiру үшiн қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес, кәсiби қызмет саласындағы теориялық және практикалық бiлiмдi, шеберлiктi және дағдыны жаңарту мақсатында мемлекеттiк қызметшiлерi олардың кәсiби қызметi саласындағы бiлiм беру бағдарламалары бойынша қысқа мерзiмдi оқыту процесi.
Жұмыс орнында оқыту - лауазымдық уәкiлеттігі мен мiндеттерiн немесе жұмыс процесiнде туындайтын жаңа мiндеттер мен функцияларды бiлiктiлiкпен орындау мақсатында кәсiби бiлiмдi, шеберлiк пен дағдыларды дамыту процесi. Әдетте, жеке жоспар бойынша жүзеге асырылады.
Өз бетiмен бiлiм алу - мемлекеттiк қызметшілердiң өздерiнiң бiлiктiлiктерi мен кәсiби шеберлiктерi деңгейiн көтеруге мүдделiлiгi мен сұраныстарына сәйкес бiлiмдi, шеберлiктi және дағдыларды өз бетiмен меңгеру процесi.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң тағлымдамасы қосымша кәсiби бiлiм алудың бiр түрi болып табылады және алдын-ала теориялық даярлық нәтижесiнде алынған жаңа кәсiби білiмдi, шеберлiктi және дағдыларды практикада қалыптастыру және бекiту мақсатында ұйымдастырылады. Тағлымдама қосымша
кәсiби бiлiм алудың дербес түрi ретiнде де, мемлекеттiк қызметшілердiң
білiктілігін көтеру мен қайта даярлау кезiнде оқу жоспарының бiр бөлiмi
ретiнде де жүргізiлуi мүмкiн.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту нысандары: күндiзгі,
күндiзгi-сырттай, сырттай, кешкi, дистанциялық оқытуды көздейдi.
Мемлекеттік қызмет кадрларын оқыту жүйесi - мыналарды:

2. Основные понятия, используемые в настоящей Концепции
Обучение государственных служащих - целенаправленный, систематически
и планомерно организованный процесс овладения знаниями, умениями, навыками
для работы на государственной службе, осуществляемый в соответствии с
потребностями государственных органов и интересами самих государственных
служащих.
Основными видами обучения кадров для государственной службы являются:
1) подготовка;
2) переподготовка;
3) повышение квалификации;
4) обучение на рабочем месте;
5) самообразование.
Подготовка - процесс обучения в организациях высшего профессионального образования для получения соответствующего образования в области государственной службы (сроки обучения устанавливаются Законом Республики Казахстан "Об образовании").
Переподготовка - обучение государственных служащих (как правило, 1-2 года) с целью получения дополнительных профессиональных знаний, необходимых для выполнения нового вида профессиональной деятельности или в связи с долгосрочными задачами, связанными с должностным продвижением, по образовательным программам дополнительного профессионального образования в соответствии с требованиями образовательных стандартов в области государственной службы.
Повышение квалификации - процесс краткосрочного обучения государственных служащих с целью обновления теоретических и практических знаний, умений и навыков по образовательным программам в сфере их профессиональной деятельности в соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для эффективного выполнения своих должностных обязанностей и совершенствования профессионального мастерства.
Обучение на рабочем месте - процесс развития профессиональных знаний, умений и навыков с целью квалифицированного выполнения своих должностных полномочий и обязанностей или новых задач и функций, возникающих в процессе работы. Осуществляется, как правило, по индивидуальному плану.
Самообразование - процесс самостоятельного овладения знаниями, умениями и навыками в соответствии с интересами и потребностями самих государственных служащих в повышении уровня своей квалификации и профессионального мастерства.
Стажировка государственных служащих является одним из видов дополнительного профессионального образования и организуется в целях формирования и закрепления на практике новых профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате предварительной теоретической подготовки. Стажировка может выступать как самостоятельный вид дополнительного профессионального образования, так и одним из разделов учебного плана при повышении квалификации и переподготовке государственных служащих.
Формы обучения государственных служащих предполагают: очное,
очно-заочное, заочное, вечернее, дистанционное обучение.
Система обучения кадров государственной службы - это совокупность,
включающая в себя:

1) оқытудың инфрақұрылымын;
2) оқытуды басқарудың жүйесiн;
3) дидактиканы;
4) оқытуды ресурспен қамтамасыз етуді;
5) оқытуды нормативтiк-құқықтық қамтамасыз етудi қамтыған жиынтығы.
Оқытудың инфрақұрылымы - бұл:
1) ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан,
лицензия алған оқу орындарының;
2) мемлекеттiк қызмет кадрларының барлық деңгейi мен буындарын оқытудың, кәсiби-бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың жанындағы арнайы құрылған орталықтар мен бөлiмшелердiң;
3) ғылыми-зерттеу және оқу-әдiстемелiк ұйымдар, мекемелер және бөлiмшелердiң жиынтығы.
Оқытуды басқарудың жүйесi - бұл, оқыту жүйесінің жұмыс iстеуiн жоспарлауды, ұйымдастыруды, бақылауды және үйлестiрудi жүзеге асыратын, мемлекеттiк қызмет кадрларын оқыту саясатын айқындайтын мемлекеттiк органдар мен бөлiмшелердiң жиынтығы.
Дидактика - білiмдi, шеберлiктi, дағдыларды игеру заңдылығын ашатын, оқыту мазмұнының көлемi мен құрылымын анықтайтын, оқыту нысанының әдiстерi мен ұйымдастырылуы нысандарын жетiлдiретiн негiзгi идеялар мен көзқарастардың жиынтығы.
Дидактикалық көзқарастардың негiзiнде неге және қалай оқыту туралы мәселелердi шешуге болады.
Оқытуды ресурстық қамтамасыз ету - бұл, оқыту жүйесiнiң ғылыми, қаржылық, оқыту-әдiстемелiк, материалдық-техникалық және кадрмен қамтамасыз ету жиынтығы;
Оқытуды нормативтiк-құқықтық қамтамасыз ету - бұл, мемлекеттiк қызметшілердi оқыту саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң жиынтығы;
Мемлекеттік қызметшілердi оқытудың стандарты мемлекеттік
қызметшiлердiң әртүрлi санаттарына қойылатын бiлiктiлiк талаптары
негiзінде мыналарды:
1) бағдарламаларға және оқыту бағыттарының тiзбесiне қойылатын жалпы
талаптар;
2) қайта даярлау және білiктiлiктi көтеру бағдарламаларын
бiтiрушiлерге қойылатын талаптар;
3) оқу ұйымдарына қойылатын талаптар;
4) тыңдаушылардың оқу жүктемесiнiң жалпы нормативтерi;
5) оқыту сапасын бақылаудың ережесi мен рәсiмдерi;
6) тыңдаушылардың белгiлi бiр оқу бағдарламасын игергенiн
куәландыратын құжаттардың нысандарын белгiлейдi.
3. МЕМЛЕКЕТТIК ҚЫЗМЕТШIЛЕРДІ ОҚЫТУ ЖYЙЕСIНIҢ
ҚАЗIРГІ ЖАҒДАЙЫ
Мемлекеттiк қызметшілерді оқыту жүйесiн жетілдiру қажеттiлiгі қазақстандық мемлекеттік қызметтi кәсiбилендiру жөнiндегі стратегиялық мiндеттен туындады. Мемлекеттiк қызмет кадрларын даярлаудың жоғары деңгейi Елбасының "Қазақстан-2030" Қазақстан халқына K972030_ жолдауында тиiмдi мемлекеттiк басқарудың басты факторларының бiрi ретiнде белгiленген.
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгі даму стратегиясында басқарушылардың жаңа буынын даярлау - таяу болашақтың мiндетi деп баса айтылған. Басқарушылыққа қабілеттi әрi басым мақсаттар мен мiндеттерге жетуге жұмыс жасауға әзiрлiгі барлар келуi тиiс. Мемлекет бүгін лайықты кадрлармен қамтамасыз етуге өскелең сұранысты сезiнуде.
Қазақстан бүгін кәсiби мемлекеттiк қызметтің қалыптасуының сапалы жаңа кезеңiн бастан кешуде. Қазақстандық жаңа модельде мемлекеттiк қызметтi кәсiбилендiруге жәрдемдесетiн институциональдық шаралар бекiтiлген. Мемлекеттiк қызметке үмiткерлердi конкурстық iрiктеу және мемлекеттiк қызметшілердi жылжыту жүйесi жасалып, әрi пәрмендi жұмыс iстеуде. Мемлекеттiк қызметтiң лауазымдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарының нормативтерi, кадрларды iрiктеу мен жылжытудағы басты өлшем - жоғары кәсiби деңгейді айқындайды.
Бүгiнгі оқыту - мемлекеттiк қызметшiлердiң бұдан әрi сатылап өсуi үшiн қуатты ынталандыру. Жаңа заңнама тиiстi бюджеттiң қаражаты есебiнен қайта даярлануға (бiлiктiлiгін өзгертуге) және бiлiктiлiгін көтеруге мемлекеттiк қызметшiлердiң құқығын бекiтедi. Осы құқықты iске асыру кадрларды қазiргi бiлiм, дағдылар мен шеберлiкке тұрақты және сапалы оқыту жүйесiн институциональдық ресiмдеудi талап етедi.
Қазақстандағы мемлекеттiк қызмет кадрлары корпусының сапалық жағдайын талдау, мемлекеттiк басқару жүйесiнiң алдында тұрған мiндеттерге шенеунiктердiң кәсiби деңгейiнiң мардымсыз сәйкестiгiн көрсеттi.
Қазiргі уақытта мемлекеттiк қызметте мамандар әртүрлi бiлiммен жұмыс iстеуде. Рыноктық басқару әдiстерiне көшу жағдайында мемлекет рөлінің өзгеруi, жаңаша ойлайтын мамандарды тарту қажеттiлiгiн талап етедi. Кадрларды үздiксiз оқыту реформа тиiмдiлiгiнiң аса маңызды шарты болып табылады.

1) инфраструктуру обучения,
2) систему управления обучением,
3) дидактику,
4) ресурсное обеспечение обучения,
5) нормативно-правовое обеспечение обучения.
Инфраструктура обучения - это совокупность:
1) лицензированных учебных заведений независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности;
2) специально созданных центров и подразделений при центральных и местных государственных органах, реализующих профессионально- образовательные программы обучения кадров государственной службы всех уровней и звеньев;
3) научно-исследовательских и учебно-методических организаций, учреждений и подразделений.
Система управления обучением - это совокупность государственных органов и подразделений, определяющих политику обучения кадров государственной службы, осуществляющих планирование, организацию, контроль и координацию функционирования системы обучения.
Дидактика - совокупность основных идей и подходов, которые раскрывают закономерности усвоения знаний, умений, навыков, определяют объем и структуру содержания обучения, совершенствуют методы и организационные формы обучения.
На основе дидактического подхода возможно решение вопроса о том, чему и как учить.
Ресурсное обеспечение обучения - это совокупность научного, финансового, учебно-методического, материально-технического и кадрового обеспечения системы обучения.
Нормативно-правовое обеспечение обучения - это совокупность нормативных правовых актов, регулирующих общественные отношения в сфере обучения государственных служащих.
Стандарт обучения государственных служащих устанавливается на основе квалификационных требований к различным категориям государственных служащих:
1) общие требования к программам и к перечню направлений обучения;
2) требования к выпускникам программ переподготовки и повышения
квалификации;
3) требования к учебным организациям;
4) общие нормативы учебной нагрузки слушателей;
5) правила и процедуры контроля за качеством обучения;
6) форму документов, удостоверяющих освоение слушателями определенных программ обучения.
3. Современное состояние системы обучения
государственных служащих
Необходимость совершенствования системы обучения государственных служащих продиктована стратегической задачей по профессионализации казахстанской государственной службы. Высокий уровень подготовки кадров государственной службы обозначен Главой государства в послании народу Казахстана "Казахстан-2030", как один из главных факторов эффективного государственного управления. Государство сегодня испытывает нарастающую потребность в адекватном кадровом обеспечении.
Сегодня Казахстан переживает новый этап становления профессиональной государственной службы. В новой казахстанской модели закреплены институциональные меры, способствующие профессионализации государственной службы. Создана и действенно функционирует система конкурсного отбора кандидатов на государственную службу и продвижения государственных служащих. Нормативы квалификационных требований к должностям государственной службы определяют высокий профессиональный уровень главным критерием отбора и продвижения кадров.
Обучение сегодня - это мощный стимул для дальнейшего карьерного роста государственных служащих. Новое законодательство закрепляет право государственных служащих на переподготовку (переквалификацию) и повышение квалификации за счет средств соответствующего бюджета. Реализация этого права требует институционального оформления системы регулярного и качественного обучения кадров современным знаниям, навыкам и умениям.
Анализ качественного состояния кадрового корпуса государственной службы в Казахстане демонстрирует недостаточное соответствие профессионального уровня чиновников задачам, стоящим перед системой государственного управления.
В настоящее время на государственной службе работают специалисты с различным образованием. Трансформация роли государства в условиях перехода к рыночным методам управления диктует необходимость привлечения мыслящих по-новому специалистов. Непрерывное обучение кадров является важнейшим условием эффективности реформ.

Жоғары кәсiби бiлiм алғаннан кейін бiрде бiр оқытудан өтемеген кадрлар барлық мемлекеттiк органдарда басым. Сонымен, орталық мемлекеттiк органдарда қызметкерлердiң жартысына жуығы (49,7 %) жұмыстан қол үзiп оқудан өтпегендер, ал жұмыс орнында оқығандар - жартысынан астамы (51,4%). Жастарына қарай топтарда 50 жасқа дейiнгілердiң саны 60 % және одан да астам құрайды. Яғни, мемлекеттiк қызметшiлердiң неғұрлым белсендi бөлігі бiр рет алынған бiлiм базасымен жұмыс iстеуде.
Төменгі деңгейде әлдеқайда қолайсыз жағдай қалыптасқан. Бұған басқарудың төменгі буынындағы басшылар - поселкелiк және ауылдық округтер әкiмдерiнiң 60 пайызының жоғары бiлiмi жоқ екенiн айтсақ жеткiлiктi. Негізінен, олардың арасында педагогтар мен ауыл шаруашылығының мамандары басым. Ал экономистер, заңгерлер, менеджерлер, коммерция және қаржы саласындағы мамандар небәрi 8 % құрайды. Облыстық, аудандық және поселкелiк деңгейдегi мемлекеттiк қызметшiлердiң басым көпшiлiгiнiң, мемлекеттiк қызметке кiрген уақыт iшiнде бiлiктілiктерiн көтеруге мүлде мүмкiндiктерi болмады.
Сөйтiп, мемлекеттiк қызметшілердiң көпшiлiгiнiң кәсiби деңгейi мемлекеттiк қызметке кiргенге дейiнгі алынған не бiр жоғары бiлiм, не арнаулы орта бiлiм базасымен айқындалады. Бүгін мемлекеттiк қызметшiлер өздерiнiң кәсiби деңгейлерiн, әдетте, пара-пар мүмкiндiктер болмаса да, өз бетiмен бiлiм алу және тәжiрибе жинақтау жолымен көтеру қажеттiгіне келіп тiрелдi.
Қазақстанда мемлекеттiк қызметшілердi кәсiби оқытудың инфрақұрылымын қалыптастыру жөнiнде қадамдар жасалды. Мысалы, 1991 жылы - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгін көтеру институты, 1994 жылы - Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Ұлттық мемлекеттiк басқару жоғары мектебi құрылып, солардың базасында 1998 жылы - мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жөнiндегi орталық оқу орны ретiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясы ашылды. Бiрқатар жылдар бойы кейбiр министрлiктер мен ведомстволардың (СIМ, МКМ, Денсаулық сақтау iсi жөнiндегі агенттiк және т.б.) жанында салалық оқу орындары, сондай-ақ кейбiр облыс орталықтарында аймақтық бiлiктiлiк көтеру курстары жұмыс iстеуде. Жоғары бiлiм беру жүйесiнде мемлекеттiк басқару мен мемлекеттiк қызметтiң әртүрлi мамандықтары бойынша кәсiби дайындық базасын жүзеге асыратын жоғары оқу орындары жұмыс iстейдi.
Қазақстанда кадрларды даярлау, қайта даярлау жүйесi әртүрлi себептерге байланысты бұрмаланған. Жекелеген қалалардағы жұмыс iстеп жатқан орталықтар, курстар бейберекет жұмыс iстеуде, жеткiлiктi педагогтiк және ғылыми әлеуетi, оқу-әдiстемелiк және материалдық-техникалық базасы жоқ.
Өкiмет органдарында басшылардың қызметкерлердi оқытуға ықыластары төмендедi, кадрларды даярлаудың озық қағидаттары пайдаланылмады. Нәтижесiнде, мемлекеттiк қызметшiлердiң белгілi бiр бөлiгi жаңа идеяларды қабылдауға және практикада қолдануға кәсiби әрi психологиялық жағынан жеткiлiксiз бейiмделдi.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiнiң қазiргi жағдайына талдаудың көрсеткенiндей, мемлекеттiк қызметшiлердiң кадрлар корпусының жоғары кәсiби деңгейiн қамтамасыз ету үшiн жасалған қадамдар жеткіліксiз. Қазақстандық мемлекеттiк аппаратта арнайы бiлiмi бар басқарушы-шенеунiктер корпусы әлi де мардымсыз. Қазiргі үрдiс тек жоғары кәсiби дайындықты ғана емес, сонымен қатар бiлiмдi тұрақты жаңартуды талап етедi.
Бүгін мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуға жүйелi сипат беру проблемасы алдыңғы қатарға қойылуда. Мемлекеттiк қызметтiң кадрлар құрамында сапалы өзгерiстер жасау үшiн, мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiнiң әрбiр аймақтағы оқу орнын және бiлiктiлiктi арттырудың салалық орталығын қамтыған тарамды инфрақұрылымы болуы тиiс екенi әбден айқындалды.
Бұдан басқа, оқуда ұйымдастыруда, мемлекеттік қызметшілерді оқытуды басқару жүйесінде және ресурспен қамтамасыз ету тетігінде жүйе құраушылық сипаттағы бірқатар олқылықтардың орнын толтыру қажет.
Мемлекеттік қызметшілерді оқытуды басқару қазіргі уақытта жүйе ретінде қалыптаспаған. Басқарудың "кадр саясатын жасау - жоспарлау - ресурспен қамтамасыз ету - орындау (оқыту) - бақылау" базалық процестерінің дәйектілігі бүгінде үзілген және үйлестірілмеген. Қазіргі жүйе қандай және қаншалықты кадрлар даярлау қажет, оларды неге оқыту және қайда оқыту керек, олар қашан талап етілетін болады және оларды оқыту үшін қандай қаражат қажет дегенге нақты баға беруге мүмкіндігі жоқ.
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесінің бұрмалануының басты бір себебі, қаржыландырудың жылдан жылға төмендеуі болып отыр. Бүгінгі күні, мемлекеттік органдардың, әдетте, өз қызметкерлерін оқытуға шығыстар баптары қарастырылмаған, оқуды жоспарлауды ұйымдастыруда қиындықтарды бастан кешуде.
Бiлiктiлiктi арттыру мен кадрларды даярлаудың кезеңдiлiгiн реттейтiн жалғыз норматив, ҚР Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгінің "Қазақстан Республикасында кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау туралы ережені бекiту туралы" 1997 жылғы 21 қарашадағы N 444 V970523_ бұйрығы болып табылады. Бұл құжат, кемiнде, бес жылда бiр мәрте бiлiктiлiктi көтеру мен қайта даярлауды жүзеге асыруды мiндеттейдi, сондай-ақ оқу ұзақтығын анықтайды. Алайда, бұл нормативтер мемлекеттiк органдардың мемлекеттiк бюджеттi әкiмшiлiк шығыстарын қалыптастыру кезiнде, iс жүзінде, ескерiлмейдi.
Оқыту жүйесiне кадрмен қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттi таяу болашақта шешу қажет. Бiздiң оқу орындарындағы мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың басты бiр кемшiлiгi, бағдарламалар мемлекеттiк қызмет қажеттерiне емес қолда бар оқытушылар құрамының мүмкiндiктерiне бағдарлануы болып табылады. Қолданыстағы оқу бағдарламалары академизм мен практикаға бағытталуы болмауынан зардап шегуде. Соның салдарында, алатын бiлiмнiң сапасы залал тартып, олардың мәндiлiгі мәселесi туындауда.
Бұл ретте мемлекеттiк қызметшiлердiң бүгінгi құрамымен қатар, экономиканың әртүрлi саласындағы мамандар да нашар пайдаланылуда. Профессорлық-оқытушылар құрамы тұрақсыз, кадрлардың алмасуы орасан зор. Бiлiм берудiң ұлттық жүйесiнде оқытушы кадрларды даярлау және бiлiктiлiгін көтеру бағдарламаларының жүзеге асырылуының белсендiлiгі жеткiлiксiз, оларды жетекшi шетелдiк орталықтарда оқыту жөнiнде жоспарлы жұмыс жоқ. Сондықтан, мемлекеттiк қызметшiлердi, тек отандық бiлiм беру жүйесi үшін дәстүрлi бiр пәндер бойынша ғана сапалы даярлауға сенуге болады. Бiлiм беру жүйесi үшiн салыстырмалы түрде жаңа пәндердi оқыту деңгейi әлдеқайда төмен.
Бүгінгі заманғы жағдайда, оқытушылар құрамына жоғары талап қойылуы тиiс. Олар, тек қана өз пәндерiн немесе белгілi бiр салалық бiлiмдi бүге-шiгесiне дейiн бiлiп қоймай, мемлекеттiк органдар жұмысының ерекшелiгiн түсiнуi тиiс. Мемлекеттiк қызметтiң қажеттiктерi, мемлекеттiк қызметшілердiң әртүрлi санаттарына қойылатын бiлiктiлiк талаптары кадрларды оқытуды дидактикалық қамтамасыз етудiң негiзi болуы тиiс.
Сөйтiп, мемлекеттік қызметтің қазіргі даму кезеңіндегі мемлекет алдында бүгін тұрған түйінді міндеттердің бірі, басқарудың жоғары буыны үшін білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ басқарудың төменгі және орта деңгейдегі кадрларын ұдайы қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын дамыған инфрақұрылымы, тиімді басқару мен ресурспен қамтамасыз ететін мемлекеттік қызметшілерді оқытудың түзу жүйесін жасау болып табылады. Мемлекеттік қызметшілерді оқыту неғұрлым сапалы және мемлекеттік қызмет талаптарына, ең алдымен, мемлекеттік қызмет лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына бағдарлануы тиіс.

В государственных органах в основном преобладают кадры, не проходившие обучение ни разу после получения высшего профессионального образования. Так, в центральных госорганах не проходили обучение с отрывом от работы около половины персонала (49,7%), а обучение на рабочем месте - более половины (51,4%). Среди возрастных групп до 50 лет эти цифры составляют 60% и более. То есть, наиболее деятельная часть государственных служащих работает на базе однажды полученного образования.
Гораздо неблагополучнее ситуация обстоит на низовом уровне. Достаточно сказать, что 60 процентов руководителей низового звена управления - акимов поселковых и сельских округов - не имеют высшего образования. В основном среди них преобладают педагоги и специалисты сельского хозяйства. А экономисты, юристы, менеджеры, специалисты в области коммерции и финансов составляют всего 8%. Подавляющее большинство государственных служащих областного, районного и поселкового уровня вообще не имели возможности повышения квалификации за все время пребывания на государственной службе.
Таким образом, профессиональный уровень большинства государственных служащих определяется базой либо одного высшего образования, либо среднего специального образования, полученных до поступления на государственную службу. Сегодня государственный служащий поставлен перед необходимостью повышения своего профессионального уровня путем самообразования и накопления опыта, не располагая, как правило, адекватными возможностями.
В Казахстане предпринимались шаги по созданию инфраструктуры профессионального обучения государственных служащих. Так, в 1991 году был создан Институт переподготовки и повышения квалификации государственных служащих при Правительстве Республики Казахстан, в 1994 году - Национальная высшая школа государственного управления при Президенте Республики Казахстан, на их базе в 1998 году - Академия государственной службы при Президенте Республики Казахстан, как центральные учебные заведения по обучению государственных служащих. На протяжении ряда лет функционируют отраслевые учебные заведения при некоторых министерствах и ведомствах (МИД, МГД, Агентство по делам здравоохранения и т.п.), а также региональные курсы повышения квалификации в некоторых областных центрах. В системе высшего образования ряд высших учебных заведений осуществляют базовую профессиональную подготовку по различным специальностям государственного управления и государственной службы.
В силу различных причин система подготовки, переподготовки кадров в Казахстане была деформирована. Функционирующие в отдельных городах центры, курсы действуют стихийно, не располагают достаточным педагогическим и научным потенциалом, учебно-методической и материально-технической базой.
В органах власти была снижена мотивация руководителей к обучению персонала, не использовались принципы опережающей подготовки кадров. В итоге определенная часть государственных служащих профессионально и психологически недостаточно адаптирована к восприятию и практическому использованию новых идей.
Как показывает анализ современного состояния системы обучения государственных служащих предпринятых шагов недостаточно для обеспечения высокого профессионального уровня кадрового корпуса государственных служащих. В казахстанском госаппарате корпус чиновников-управленцев со специальным образованием, по-прежнему, невелик. Современные тенденции требуют не только высшей профессиональной подготовки, но и регулярного обновления знаний.
Сегодня на первый план выдвигается проблема придания обучению государственных служащих системного характера. Очевидно, что для качественных изменений в кадровом составе государственной службы система обучения государственных служащих должна иметь разветвленную инфраструктуру, включающую в себя курсы, центры и другие учебные заведения в каждом регионе, а также отраслевые центры повышения квалификации.
Кроме того, необходимо восполнить ряд пробелов системообразующего характера в организации обучения, в системе управления обучением государственных служащих и механизме ресурсного обеспечения.
Управление обучением государственных служащих в настоящее время не сложилось как система. Последовательность базовых процессов управления "формирование кадровой политики - планирование - обеспечение ресурсами - исполнение (обучение) - контроль" сегодня разорвана и нескоординирована. Существующая система не позволяет дать реальную оценку, какие и сколько кадров нужно готовить, чему учить и где их учить, когда они будут востребованы и какие средства необходимы для их обучения.
Одной из главных причин деформации системы обучения государственных служащих было снижающееся год от года финансирование. Сегодня государственные органы, как правило, не располагают статьями расходов на обучение своих сотрудников, испытывают трудности с организацией планирования обучения.
Единственным нормативом, регулирующим периодичность повышения квалификации и подготовки кадров, является приказ Министерства образования, культуры и здравоохранения РК от 21 ноября 1997 года N 444 "Об утверждении Положения о повышении квалификации и переподготовке кадров в Республике Казахстан". Этот документ вменяет в обязанность осуществлять повышение квалификации и переподготовку не реже одного раза в пять лет, а также определяет продолжительность обучения. Однако и эти нормативы практически не учитываются при формировании административных расходов государственных органов в госбюджете.
Системе обучения необходимо решить в ближайшей перспективе задачи по кадровому обеспечению. Одним из главных недостатков обучения государственных служащих в учебных заведениях является ориентация программ не на потребности государственной службы, а на возможности имеющегося в наличии преподавательского состава. Действующие программы обучения страдают академизмом и отсутствием практической направленности. Как следствие, страдает качество получаемых знаний и возникает вопрос их целесообразности.
При этом слабо используется как действующий состав государственных служащих, так и специалистов в различных отраслях экономики. Профессорско-преподавательский состав нестабилен, велика текучесть кадров. В национальной системе образования недостаточно активно осуществляются программы подготовки и повышения квалификации преподавательских кадров, нет планомерной работы по их обучению в ведущих зарубежных центрах. Поэтому рассчитывать на качественную подготовку государственных служащих можно только по ряду дисциплин, традиционных для отечественной системы образования. Уровень преподавания дисциплин, сравнительно новых для системы образования, гораздо ниже.
В современных условиях к преподавательскому составу должны быть предъявлены высокие требования. Они должны не только досконально знать свой предмет или определенную отрасль знания, но и понимать специфику работы государственных органов. Потребности государственной службы, квалификационные требования к различным категориям государственных служащих должны стать основой дидактического обеспечения обучения кадров.
Таким образом, одной из ключевых задач, стоящих сегодня перед государством на нынешнем этапе развития государственной службы, является формирование стройной системы обучения государственных служащих с развитой инфраструктурой, эффективным управлением и ресурсным обеспечением, которая бы готовила квалифицированные кадры как для высшего звена управления, так и осуществляла регулярную переподготовку и повышение квалификации кадров низового и среднего уровней управления. Обучение государственных служащих должно стать более качественным и ориентированным на потребности государственной службы и, прежде всего, на квалификационные требования к должностям государственной службы.

4. МЕМЛЕКЕТТIК ҚЫЗМЕТШIЛЕРДI ОҚЫТУ ЖYЙЕСIН ДАМЫТУДЫҢ
МАҚСАТЫ, МIНДЕТТЕРI, ҚАҒИДАТТАРЫ ЖӘНЕ НЕГIЗГI БАҒЫТТАРЫ
4.1. Мемлекеттiк қызметшілердi оқыту жүйесiн дамытудың басты мақсаты
қазiргі заманғы экономикалық жағдай мен мемлекеттің ресурстық мүмкіндігіне
сәйкес, кәсіби мемлекеттік қызметтің талаптарына жауап беретін,
мемлекеттік қызметшілерді сапалы оқытудың сындарлы жүйесiн жасау және
дамыту жолымен мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiби деңгейін көтеру болып
табылады.
4.2. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жетілдiрудiң негiзгi
міндеттері:
1) оқытудың сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыру;
2) оқытудың инфрақұрылымын дамыту;
3) оқыту жүйесiн ресурстық қамтамасыз етуге барабар орнықты тетiгін
жасау;
4) оқытуды басқарудың тиiмдi жүйесiн жасау;
5) оқытуды нормативтiк-құқықтық қамтамасыз ету болып табылады.
4.3. Мемлекеттiк қызметшілердi оқыту жүйесiн дамытудың негiзгi
қағидаттары:
1) жүйелi көзқарас және ғылыми негізділік;
2) жүргізiлетiн iс-шаралардың кезеңдiлiгi және жоспарлылығы;
3) оқыту жүйесiн орталықтандырылған басқару;
4) оқыту саласындағы бәсекелестiк;
5) жалпы мемлекеттiк және ведомстволық iс-шаралардың кешендiлiгі және
келiсімдiлiгi;
6) iс-шаралардың ұйымдастырылуын және жүргiзiлу барысын тұрақты
бақылау болып табылады.
4.4. Мемлекеттiк қызметшілердi оқыту жүйесiн дамытудың негiзгi
бағыттары:
1) орталықта және аймақтарда басқару элитасын даярлау және қайта даярлауда мемлекеттiк қызмет қажеттiліктерiн қамтамасыз етуге, кәсiби кадрлардың бiлiктiлігін көтеруге, жұмыс орнында оқытуға және мемлекеттiк қызметшiлердiң өз бетiмен бiлiм алуына жәрдемдесетiн оқытудың тиiстi инфрақұрылымын жасау және дамыту;
2) мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласында бәсекелестiк ортаны қалыптастыру;
3) мемлекеттiк органдардың қажеттiлiктерi негізiнде оқыту жоспарының жүйесiн жасау;
4) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың стратегиялық жоспары негiзiнде бюджеттiк бағдарламалау жүйесiне жасау және оқытудың тұрақты қаржыландырылуын қамтамасыз ету;
5) оқытудың мазмұны, нысандары мен әдiстерін жетiлдiру және мемлекеттік қызметшілердің түрлi санаттарына қойылатын білiктілік талаптарына, мемлекеттiк органдардың қажеттiлiктерi мен ел дамуының стратегиялық міндеттеріне сәйкес оқудың стандарттарын әзiрлеу;
6) мемлекеттiк органдардың кадр қызметтерінің рөлі мен жауапты басшыларының оқыту мәселесіндегі жауапкершілігін арттыру;
7) мемлекеттiк органдар мен оқу орындарының оқыту мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру мен бақылауды жетілдіру;
8) оқыту жүйесіндегі профессорлық-оқытушы құрамының кадрлар өзегін жасау;

4. Цель, задачи, принципы и основные направления
развития системы обучения государственных служащих
4.1. Главной целью развития системы обучения государственных служащих является повышение профессионального уровня государственных служащих путем формирования и развития стройной системы качественного обучения государственных служащих, которая отвечает требованиям профессиональной государственной службы, в соответствии с современными экономическими условиями и ресурсными возможностями государства.
4.2. Основными задачами совершенствования обучения государственных служащих являются:
1) повышение качества и эффективности обучения;
2) развитие инфраструктуры обучения;
3) создание устойчивого механизма адекватного ресурсного обеспечения системы обучения;
4) создание эффективной системы управления обучением;
5) нормативно-правовое обеспечение обучения.
4.3. Основными принципами развития системы обучения государственных служащих являются:
1) системный подход и научная обоснованность;
2) поэтапность и планомерность проводимых мероприятий;
3) централизованное управление системой обучения;
4) конкурентность в сфере обучения;
5) комплексность и согласованность общегосударственных и
ведомственных мероприятий;
6) постоянный контроль за организацией и проведением хода мероприятий.
4.4. Основные направления развития системы обучения государственных служащих:
1) создание и развитие соответствующей инфраструктуры обучения в центре и регионах, способной обеспечить потребности государственной службы в подготовке и переподготовке управленческой элиты, повышении квалификации профессиональных кадров, обучении на рабочем месте и самообразовании государственных служащих;
2) создание конкурентной среды в сфере обучения государственных служащих;
3) создание системы планирования обучения на основе потребностей государственных органов;
4) создание системы бюджетного программирования на основе стратегических планов обучения государственных служащих и обеспечение устойчивого финансирования обучения;
5) совершенствование содержания, форм и методов обучения и разработка стандартов обучения в соответствии с квалификационными требованиями к различным категориям государственных служащих, потребностями государственных органов и стратегическими задачами развития страны;
6) повышение роли кадровых служб и ответственности руководителей государственных органов в вопросах обучения;
7) совершенствование координации и контроля деятельности государственных органов и учебных заведений по вопросам обучения;
8) создание кадрового ядра профессорско-преподавательского состава системы обучения;

9) оқыту саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
10) мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту мәселелерi жөніндегі нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру.
5. МЕМЛЕКЕТТIК ҚЫЗМЕТШIЛЕРДI
ОҚЫТУ ПРОЦЕСIН ҰЙЫМДАСТЫРУ
5.1. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту процесiн ұйымдастыру мынадай негiзгi кезеңдерден тұрады:
1) мемлекеттiк қызметшiлердiң жұмысындағы қажеттiлiктердi, проблема
аймақтарын (қазiргі және болашақта болуы мүмкін) айқындау;
2) мемлекеттiң болашақтағы міндеттерiн ескере отырып, мемлекеттiк
қызмет үшiн кадрларды оқытудың стандарттарын әзiрлеу;
3) оқытуды жоспарлау мен қаржыландырудың көздерiн айқындау;
4) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жүзеге асыратын білім беретiн
мекемелердiң тiзбесiн айқындау;
5) оқытудың бюджеттiк бағдарламасын жасау;
6) айқындалған сұраныстар, мамандандырулар, нысандар, мерзiмдер,
оқыту бағыттарын ескере отырып, оқу бағдарламаларын әзiрлеу және уәкiлеттi
органмен келiсу;
7) оқытуға жiберiлетiн мемлекеттiк қызметшiлердiң құрамын айқындау;
8) мемлекеттiк тапсырыс негізiнде оқытуды қаржыландыру;
9) кадр қызметiнiң мемлекеттiк қызметшiлерді тiкелей оқуға жiберуiн
ұйымдастыруы;
10) оқыту процесi;
11) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды есепке алу үшiн мәлiметтердiң
компьютерлiк базасын жасау;
12) оқытудың дер уақыттылығына бақылау жүргізу, оқытудың тиiмдiлiгi
мен нәтижелiлiгін бағалау;
13) оқытудан өткен мемлекеттiк қызметшiлердiң қызметте көтерiлуiне
мониторинг ұйымдастыру;
Бүкіл процесс мемлекеттiк органдардың кадр қызметi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясы және оқу орталықтарының тығыз ынтымақтастығымен ұйымдастырылады. Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясы мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарын әзiрлейдi.
5.2. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту "Оқытушы ұйымдардың" ұйымдастырушылық қағидаттарына негiзделетiн болады, атап айтқанда:
1) Оқыту - мемлекеттiк қызметтің жұмыс iстеуiнiң ажырамас бөлiгi. Оқыту кадрларды кәсiбилендiру жөнiндегi мемлекеттiк кадр саясатының маңызды бағыты ретiнде қаралады;
2) Оқытуға жалпы қол жеткiзу, яғни, тиiстi бюджеттiң қаражаты есебінен мемлекеттік қызметшінің қайта даярлау (қайта білiктендiру) және бiлiктiлiгiн көтеру құқығы, мемлекеттiк қызметке кiруде Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің қабілеттері мен кәсіби дайындығына сәйкес тең құқығын іске асыру ретінде жүргізіледі. Қызметшілерді оқыту арнаулы оқу орындарында да, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өз жұмыс орындарында да жүзеге асырылады;

9) расширение международного сотрудничества в сфере обучения;
10) совершенствование нормативно-правовой базы по вопросам обучения государственных служащих.
5. Организация процесса обучения государственных служащих
5.1. Процесс организации обучения государственных служащих состоит из следующих основных этапов:
1) определение потребностей, проблемных зон (существующих и вероятных в будущем) в работе государственных служащих;
2) разработка стандарта обучения кадров для государственной службы исходя из перспективных задач государства;
3) планирование обучения и определение источников финансирования;
4) определение перечня образовательных учреждений, осуществляющих обучение государственных служащих;
5) составление бюджетной программы обучения;
6) разработка и согласование с уполномоченным органом учебных программ, исходя из выявленных потребностей, специализаций, форм, сроков, направлений обучения;
7) определение контингента государственных служащих, направляемых на обучение;
8) финансирование обучения на основе государственного заказа;
9) организация кадровыми службами непосредственного направления
государственных служащих на обучение;
10) процесс обучения;
11) формирование компьютерной базы данных для учета обучения
государственных служащих;
12) проведение контроля за своевременностью обучения, оценка
эффективности и результативности обучения;
13) организация мониторинга за служебной карьерой прошедших обучение государственных служащих.
Весь процесс организуется в тесном сотрудничестве кадровых служб государственных органов с Академией государственной службы при Президенте Республики Казахстан и учебными центрами. Уполномоченный орган по делам государственной службы, Академия государственной службы при Президенте Республики Казахстан разрабатывают государственные общеобязательные стандарты обучения государственных служащих.
5.2. Обучение государственных служащих будет основано на организационных принципах "Обучающей организации", а именно:
1) Обучение - неотъемлемая часть функционирования государственной службы. Обучение рассматривается как важное направление государственной кадровой политики по профессионализации кадров;
2) Общедоступность обучения, то есть право государственных служащих на переподготовку (переквалификацию) и повышение квалификации за счет средств соответствующего бюджета, как реализация равного права граждан Республики Казахстан на доступ к государственной службе в соответствии со своими способностями и профессиональной подготовкой. Обучение служащих осуществляется как в специальных учебных заведениях, так и на рабочем месте в самих государственных органах;

3) Оқытудың жоспарлылығы және дәйектiлiгi. Мемлекеттік қызметшiлердi оқыту жоспарлау және қызмет мансабы бойынша жылжытумен тығыз байланысты;
4) Барлық әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiмiн үздiксiз жаңалап отыру және оқытудың мiндеттiлiгі. "Өмiр бойы бiлiм алу" қағидатының "өмiр бойы оқу" қағидатына өзгертiлуi;
5) Мемлекет дамуының, мемлекеттік қызметтің міндеттері мен уәкілеттігінің болашағы ескерілген білім алудың озыңқы сипаты;
6) Оқытудың, алынған білім мен шеберліктің мемлекеттік қызметтің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі. Мемлекеттік қызметшілерді оқытудың мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарын тұрақты жаңарту;
7) мемлекет дамуының стратегиялық міндеттеріне, үкімет пен мемлекеттік органдардың іс-қимыл бағдарламаларына, аймақтардың проблемаларын шешуге, мемлекеттік қызметшілердің практикалық қызметіне оқытудың проблемалық бағытталуы;
8) мемлекеттік қызметшілерді оқытуды орталықсыздандыру. Аймақтардағы және мемлекеттiк органдардағы қызметтің нақты салаларына оқытуды жақындату. Оқытудың барлық нысандарының, түрлерiнiң және әдiстерiн оңтайлы әрi икемдi үйлестiру;
9) оқытуды бiр орталықтан басқару және бiрыңғай ресурстық қамтамасыз ету. Оқытуды стратегиялық жоспарлауға және бюджеттiк бағдарламалауға, оқыту стандарттарына және оқу-әдiстемелiк қамтамасыз етуге құрылған үйлестiрудiң жалпы жүйесiн көздейдi.
6. МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТШIЛЕРДI ОҚЫТУ ЖYЙЕСIНIҢ
МАЗМҰНЫ МЕН ДАМУ КЕЗЕҢДЕРI
6.1. Мемлекеттiк қызметшілердi оқытудың сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыру
Оқытудың сапасын арттырудың өзектi факторы мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың дидактикасын жетiлдiру болып табылады. Дидактикалық көзқарастар мемлекеттiк қызметтiң әкiмшiлiк лауазымдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарына, мемлекеттiк органдардың қажеттiлiктеріне және елдiң стратегиялық даму мiндеттерiне сәйкес құрылады.
Мемлекеттiк қызметтiң оқытуға нақты қажеттiлiктерiн және оқитындар тобының жас ерекшелiктерiн ескеретiн ғылыми пысықталған дидактикалық көзқарастар мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың мемлекеттік жалпы бiлiм беру стандарттарын әзiрлеу үшiн базаға айналады. Солардың негізiнде мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлаудың, бiлiктiлiктi арттырудың, жұмыс орнында оқытудың және өздігінен бiлiм алудың оқу бағдарламалары мен әдiстерi қалыптасуға тиiстi.
Оқытудың дидактикасы мен стандарттарын әзiрлеу және енгізу оқу бағдарламаларын әдiстемелiк және мазмұндық толықтыру проблемасын шешуге арналған.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту бағдарламаларын мазмұндық толықтыру
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың бағдарламаларын мазмұндық толықтырудың құрылымы мемлекеттiк қызметшілердi оқыту жөніндегі жетекші шетелдік орталықтар пайдаланып отырған төрт модельдiң негізінде құрылады:

3) Планомерность и последовательность обучения. Обучение государственных служащих тесно связано с планированием и продвижением по служебной карьере;
4) Непрерывность обновления знаний и обязательность обучения всех административных государственных служащих. Трансформация принципа "образование на всю жизнь" в принцип "обучение в течение всей жизни";
5) Опережающий характер обучения с учетом перспектив развития государства, функций и полномочий государственной службы;
6) Соответствие обучения, полученных знаний и умений квалификационным требованиям к должностям государственной службы. Постоянное обновление государственных общеобразовательных стандартов обучения государственных служащих;
7) Проблемная направленность обучения на стратегические задачи развития государства, программ действий правительства и государственных органов, решение проблем регионов, практическую деятельность государственных служащих;
8) Децентрализация обучения государственных служащих. Приближение обучения к конкретным сферам деятельности в регионах и государственных органах. Оптимальное и гибкое сочетание всех форм, видов и методов обучения;
9) Централизованное управление и единое ресурсное обеспечение обучения. Предполагает общую систему координации, построенную на стратегическом планировании и бюджетном программировании обучения, стандартах обучения и учебно-методическом обеспечении.
6. Содержание и этапы развития системы
обучения государственных служащих
6.1. Повышение качества и эффективности обучения
государственных служащих
Ключевым фактором повышения качества обучения является совершенствование дидактики обучения государственных служащих. Дидактические подходы строятся в соответствии с квалификационными требованиями к административным должностям государственной службы, потребностям государственных органов и стратегическими задачами развития страны.
Научно проработанные дидактические подходы, учитывающие реальные потребности государственной службы в обучении и возрастную специфику контингента обучающихся, станут базой для разработки государственных общеобязательных стандартов обучения государственных служащих. На их основе должны формироваться учебные программы и методы переподготовки, повышения квалификации, обучения на рабочем месте и самообразования государственных служащих, а также разрабатываться учебники и методические пособия.
Разработка и внедрение дидактики и стандартов обучения призваны решить проблемы методологического и содержательного наполнения учебных программ.
Содержательное наполнение программ обучения государственных служащих
Структура содержательного наполнения программ обучения государственных служащих будет строиться на базе четырех моделей, используемых в ведущих зарубежных центрах по обучению государственных служащих:

1) Ұтымды ұйымдастыру моделi ішiнде әкiмшiлер жұмыс істейтін ұйымдардың өзіндік табиғатын және ресми құрылымын білдіреді. Бұл блок басқарудың жалпы теориясы, жүйелер теориясы, менеджмент теориясы, мемлекет пен құқық, әкімшілік құқық негіздері, қаржы негіздері бойынша өзіне іргелі дайындықты қамтиды.
2) Ашық жүйелер моделі мемлекеттік орган ортасының элементтерін ашып береді. Тыңдаушылар түрлі билік тармақтарындағы мемлекеттік органдар мен саясатты әзірлеу процесіне басқа да қатысушылар арасындағы өзара қатынастарды ұғынуға дайындалады. Ұйымдарға мұндай көзқарас оларға бейiмделуші жүйелер ретiнде қарауға дайындайды. Бұл блокта саясаттану, елдердi салыстырмалы тану, әлеуметтану, шешiмдер қабылдауға азаматтардың қатысуы, үкiметтiң саясатын жоспарлау, айқындау, есептілік, іс жүргізу, қаржыландыру және бюджет, үкіметішілік байланыстар сияқты пәндерді қарастырады; жергiлiктi өзiн өзi басқару және үкiметтiк емес ұйымдармен өзара қатынастар мәселелерi қаралады.
3) Адами қатынастар моделi адам табиғаты мен әкiмшiлiк ұйымдардың ішкі ресми және ресми емес тетiктерiне мән бередi. Тыңдаушылар бастық пен бағыныштылар арасында болуы тиiс өзара қатынастардың нормаларын зерделейдi, қызметшілердi қатыстыра отырып басқарудың мүмкіндіктерiн бағалайды және өзінің қабiлетiн толық пайдалануға барлық қызметшілерді ынталандыратын тетiктердi iздейдi. Кадр менеджментiн, психологияны, шешімдер қабылдау технологиясын, келiссөздер жүргізу өнерін, мәдениеттануды оқып-үйрену осы блокқа кiредi.
4) Төртіншi модель ұйымдастырушылық-мәдени көзқарасты бiлдiредi, ол өзiнің сипаты бойынша жинақтаушы болып табылады. Ол құндылық жүйесiнің ұйымға қалай енгiзiлетiніне мән бередi, мемлекеттiк қызметшілерден құндылықтар мен нанымдарға, мiнез-құлықтың нормалары мен қағидаларына, ұйымдар мен ұжымдардың тап болуы мүмкін аңыздар мен дәстүрлерге неғұрлым мұқият болуды талап етеді.
Оқыту бағдарламаларының мазмұны мен көлемiнiң толықтырылуы оқытудың түрiне және талап етiлетiн бiлiктiлiк деңгейiне қарай өзгертiлуi мүмкiн. Бiрақ, тұтастай алғанда, оқыту бағдарламалары көрсетiлген төрт өлшемдiк құрылымға сәйкес болады.
Оқытудың барлық нысандары мен әдiстерiн оңтайлы үйлестiру мақсатында қайта даярлау, бiлiктiлiктi арттыру мен жұмыс орнында оқытудың бағдарламалары құрудың модульдық қағидаты бойынша қалыптастырылатын болады. Оқу модульдерiнiң әрқайсысы бiр тақырыптық пән бойынша сабақтардың аяқталған циклiн құрайды. Әрбiр модуль бойынша оқыту курсы бiлiмдi, дағдылар мен қабiлеттердi сiңiруге бағытталады және мына топтардың бiрiне қатысты болады:

1) Модель рациональной организации отражает саму природу и формальные структуры организаций, внутри которых работают администраторы. Этот блок включает в себя фундаментальную подготовку по общей теории управления, теории систем, теории менеджмента, основам государства и права, административному праву, основам финансов.
2) Модель открытых систем раскрывает элементы среды государственного органа. Слушатели готовятся к пониманию взаимоотношений между государственными органами различных ветвей власти и другими участниками процесса выработки политики. Такой подход к организациям готовит к взгляду на них как на адаптирующиеся системы. В этом блоке рассматриваются такие дисциплины, как политология, сравнительное страноведение, социология, участие граждан в принятии решений, планирование, определение правительственной политики, подотчетность, делопроизводство, финансирование и бюджет, внутриправительственные связи, рассматриваются вопросы местного самоуправления и взаимоотношений с неправительственными организациями.
3) Модель человеческих отношений фокусируется на человеческой природе и внутренних формальных и неформальных механизмах административных организаций. Слушатели изучают нормы взаимоотношений, которые должны существовать между начальником и подчиненным, оценивают возможности управления с участием служащих и ищут механизмы, поощряющие всех работников полностью использовать свои способности. В этот блок включается изучение кадрового менеджмента, психологии, технологии принятия решений, искусства ведения переговоров, культурологии.
4) Четвертая модель - отражает организационно-культурный подход, который является суммирующим по своему характеру. Он фокусируется на том, как в организацию внедряется ценностная система, требует от государственных служащих быть более внимательными в отношении ценностей и убеждений, норм и правил поведения, мифов и традиций организаций и коллективов, в которые они могут попасть.
Содержательное и количественное наполнение программ обучения может меняться в зависимости от вида обучения и требуемого уровня квалификации. Но, в целом, программы обучения будут соответствовать указанной четырехмерной структуре.
В целях оптимальности сочетания всех форм и методов обучения учебные программы переподготовки, повышения квалификации и обучения на рабочем месте будут формироваться по модульному принципу построения. Каждый из учебных модулей будет содержать законченный цикл занятий по одной тематической дисциплине. Курс обучения по каждому из модулей направлен на привитие знаний, навыков или умений и будет относиться к одной из следующих групп:

1) теориялық аспект - бiлiм алу (iргелi және қолданбалы пәндер);
2) практикалық аспект - дағдыларды сіңіру (ақпарат жинау, талдамалық жұмыс, iс жүргізу мен аппарат жұмысы, компьютермен жұмыс iстеу және ақпарат технологияларын қолдану, қатынас жасау және коммуникацияларды жолға қою, адамдарға басшылық жасау және командадағы жұмыс дағдылары);
3) тұлғалық аспект - қабiлеттi қалыптастыру (үйрене бiлу және басқаларды үйрету, бедел қалыптастыру, келiссөздер жүргiзу, шешім қабылдау, саясатты қалыптастыру және т.б.).
Оқытудың әрбір модулi оқыту түріне қарай ұзақтығы бойынша бiрнеше нұсқаға ие болады.
Мемлекеттiк қызметшілерді оқытудың әдiстемесi дәстүрлi "лекция-семинар" әдiстерiмен қатар, белсендi үйрету әдiсiн көздейдi, оның арқауы тыңдаушының өзі, дағдыларды қалыптастыруға ыждаһатпен қатысуы болмақ. Теориялық пәндерді сақтаудың қажеттігі даусыз, алайда, дағдыларды сіңірудің және технологияларды үйретудің маңыздылығы соңғы кезде неғұрлым көкейкесті болып табылады. Мемлекеттiк қызметшілердi оқытуда "Бiлiм ығыстырылып шығарылмайды, қайта мемлекеттiк қызметшінің практикалық қызметi үшін қажеттi дағдылар мен қабiлеттердiң бiртұтас жиынтығымен толықтырылады" деген қағидат басшылыққа алынады.
Белсендi оқытудың әдiстемесi ақпарат жинау, деректердi талдау, проблемаларды шешу, шешімдер қабылдау, баяндама жазу, оны қорғау және т.б. дағдыларды талап ететiн шағын зерттеулер жобаларын жүргізудi көздейдi. Мемлекеттiк қызметшілердi оқыту процесiнiң неғұрлым практикалық бағытталуы мақсатында нақты проблемаларды талқылауға және нақты жағдайларды іскерлік және рөлдік ойын нысанында және оқытудың басқа интерактивтік әдістерін моделдеуге назар аудару қажет.
Оқу орындарында оқытылатын және мемлекеттік басқару бойынша маманданып жүрген тыңдаушылар мен аспиранттар пайдаланатын ғылыми жұмыс әдістері: оның алдындағы тәжірибені (антропологиялық, тарихи және сипаттамалық тұрғыда), дедуктивтік әдісті (математикалық, логикалық, заңдық), эмпирикалық талдауды, эвристикалық ұқсастықты, арнаулы әдебиеттердi шолуын және басқаларды қамтуы тиiс. Эмпирикалық талдау әдiстерi "кейс-стадидi", яғни, көрнекi мысал ретiнде алынған объектiнi мұқият жан-жақты қарауды; зерделеу пәнiнiң бөлiмдерi мен тарауларының көлденең-салыстырмалы талдауын, экономикалық-математикалық және статистикалық әдiстердi (регрессивтiк басқару, "сыни жол", құрылымдық модельдер және т.б. сияқты), ұзақ мерзiмдi болжауды қамтиды.
Жұмыс орнында оқытудың ерекшелiгіне қарай мамандардың өз лауазымдық функцияларын игеруiн жеңiлдетуге, дүниетанымын кеңейтуге, нақты ұйымдастыру мәселелерiн шешудi үйренуiне арналған нұсқаулық, аппараттық оқу (дәрiстер), тәлiмгерлiк, сапа үйiрмелерi сияқты қосымша әдiстер басым болады.
Мемлекеттiк қызметшілердi оқытудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында оқытудың қосымша әдiсi ретiнде тағлымдаманы пайдалану көзделедi. Оқытудың түрiне, алдағы қызметтiң ерекшелiгіне қарай тағлымдаманың жұмыс орнында, оның iшiнде, болашақ жұмыс орнында, сабақтас бөлiмшеде немесе мемлекеттiк органда, сондай-ақ мемлекеттiк емес ұйымдарда жүргiзiлуi мүмкiн.
Оқытудың жетiлдiрiлуi оның түрлерiнiң, нысандары мен әдiстерiнiң оңтайлы үйлесуiне, әртүрлiлiгіне және икемдiлiгiне қол жеткiзудi көздейдi. Мемлекеттiк қызмет кадрларын қайта даярлау және бiлiктiлiктi арттыру жүйесiнде оқытудың сырттай, күндiзгі-сырттай және кешкi нысандары дамытылатын болады. Бiлiктiлiктi арттыру жүйесiнде оқу бағдарламалары лауазымдық, функционалдық және мамандану бойынша жiктелетiн болады. Бiлiктiлiктi арттырудың салааралық және жобалық бағдарламаларын дамыту қажет.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызметi мемлекеттiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге де, сондай-ақ, халыққа қызмет көрсетуге де бағытталуы тиiс. Сондықтан, мұнда осы қызметтердiң көлемi мен сапасы тiкелей байланысты болатын, сондай-ақ халықпен тiкелей байланысты жүзеге асыратын мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуға ерекше мән берiлуi қажет. Әсiресе, бұл, ауылдық жерлер үшiншi көкейкестi. Ауылдық жерлерде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк қызметшілердi және жергiлiктi өзiн-өзi басқару кадрларын арнайы бағдарламалармен оқытудың қажеттiгi туындап отыр.
Тұтастай алғанда, әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарға, мемлекеттiк органдардың нақты мұқтаждары мен ел дамуының стратегиялық мiндеттерiне сәйкес құрылған дидактиканың әзiрленуi мен қолданылуы мемлекеттiк қызметшiлерді оқытудағы сапалық құлдырауды жоюға, шектен тыс академизмнен арылуға және алатын бiлiмдерге, қабiлеттер мен дағдыларға неғұрлым практикалық бағыты мен көңiлге қонымды болуына мүмкiндiк туғызады.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту сапасының, кәсiби әкiмшi басқарушыларды даярлау жөнiндегi жетекшi шетелдiк орталықтардан артта қалушылығы елеулi. Ұлттық оқыту жүйесiне үздiк тәжiрибелер мен оқыту технологияларын енгiзiп, оларды қазақстандық мемлекеттiк қызметтің нақты жағдайлары мен мұқтаждарына бейiмдеу қажет. Ғылыми негiзделген, басқару органдарының сұраныстарына икемделген мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың бағдарламаларын қалыптастыратын тетік оқыту жүйесiнiң құрамдас бөлігіне айналуы тиiс. Бұл мәселелер Мемлекеттiк қызмет iстерi жөніндегі агенттіктің, ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік қызмет академиясының және мемлекеттік қызметшілерді оқытумен айналысатын барлық оқу орындарының басты назарында болуы тиіс.

1) Теоретический аспект - получение знаний (фундаментальные и прикладные дисциплины);
2) Практический аспект - привитие навыков (навыки сбора информации, аналитической работы, делопроизводства и аппаратной работы, работы с компьютером и применения информационных технологий, общения и налаживания коммуникаций, руководства людьми и работы в команде);
3) Личностный аспект - формирование умений (умение учиться и учить других, формировать имидж, вести переговоры, принимать решение, формировать политику и т.п.).
Каждый из модулей обучения будет иметь несколько вариантов по продолжительности в зависимости от вида обучения.
Методика обучения государственных служащих наряду с традиционными методами "лекция-семинар" предполагает методы активного обучения, в центре которых сам слушатель, его участие, с упором на формирование навыков. Необходимость сохранения теоретических дисциплин очевидна, однако важность привития навыков и обучения технологиям в последнее время является более актуальной. Обучение государственных служащих исходит из принципа "Знания не вытесняются, а дополняются целым набором навыков и умений, необходимых для практической деятельности государственного служащего".
Методика активного обучения предусматривает проведение небольших исследовательских проектов, требующих навыков сбора информации, анализа данных, решения проблем, принятия решения, написание доклада, его защиты и т.д. В целях большей практической направленности в процессе обучения государственных служащих необходимо уделять внимание обсуждению конкретных проблем и моделированию конкретных ситуаций в форме деловых и ролевых игр и других интерактивных методов обучения.
Методы научной работы, которые будут преподаваться в учебных заведениях и использоваться слушателями и аспирантами, специализирующимися по государственному управлению, будут включать: предшествующий опыт (в антропологическом, историческом и описательном плане), дедуктивный метод (математический, логический, юридический), эмпирический анализ, эвристическую аналогию, обзор специальной литературы и другие. Методы эмпирического анализа включают "кейс-стади", т.е. подробное всестороннее рассмотрение объекта, взятого в качестве наглядного примера; перекрестно- сопоставительный анализ частей и разделов предмета изучения; экономико- математические и статистические методы (такие как регрессивное управление, "критический путь", структурные модели и т.д.), долгосрочное прогнозирование.
В силу специфики в обучении на рабочем месте преобладают дополнительные методы, такие как инструктаж, аппаратная учеба (лекции-презентации), наставничество, кружки качества, призванные облегчить освоение специалистами своих должностных функций, расширить кругозор, учить решать конкретные организационные проблемы.
В целях повышения эффективности обучения государственных служащих предполагается использование стажировки, как дополнительного метода обучения. В зависимости от вида обучения, специфики предстоящей деятельности стажировка может проводиться по месту работы, в том числе будущему, в смежном подразделении или государственном органе, а также в негосударственных организациях.
Совершенствование обучения предполагает достижение оптимального сочетания, разнообразия и гибкости видов, форм и методов обучения. Получат развитие заочная, очно-заочная и вечерняя формы обучения в системе переподготовки и повышения квалификации кадров государственной службы. В системе повышения квалификации учебные программы будут подразделены на должностные, функциональные и специализированные. Необходимо развивать межотраслевые и проектные программы повышения квалификации.
Деятельность государственных служащих должна быть направлена как на обеспечение функционирования государства, так и на оказание услуг населению. И здесь необходимо обратить особое внимание на обучение тех государственных служащих, от которых непосредственно зависит объем и качество этих услуг, а также тех, кто непосредственно осуществляет контакт с населением. Особенно это актуально для сельской местности. Существует настоятельная необходимость в специальной программе обучения государственных служащих, работающих в сельской местности, и кадров местного самоуправления.
В целом, разработка и применение дидактики, построенной в соответствии с квалификационными требованиями к административным государственным должностям, реальными потребностями государственных органов и стратегическими задачами развития страны, позволит преодолеть качественный спад в обучении государственных служащих, избавиться от излишнего академизма и придать большую практическую направленность и целесообразность получаемым знаниям, умениям и навыкам.
Отставание в качестве обучения государственных служащих от ведущих зарубежных центров по подготовке профессиональных администраторов- управленцев значительно. Национальной системе обучения необходимо всемерно внедрять лучший опыт и технологии обучения, адаптируя его под конкретные условия и потребности казахстанской государственной службы. Научно обоснованный, реагирующий на запросы органов управления механизм формирования программ обучения государственных служащих должен стать составной частью системы обучения. Эти вопросы должны быть в центре внимания уполномоченного органа по делам государственной службы, Академии государственной службы при Президенте Республики Казахстан и всех учебных заведений, ведущих обучение государственных служащих.

6.2. Мемлекеттік қызметшілерді оқытудың инфрақұрылымын дамыту
Орталықта және жергiлiктi жерлерде мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың тармақтанған инфрақұрылымын жасау және дамыту мемлекеттiк қызметшілерді даярлау мен қайта даярлауда, кәсiби кадрлардың бiлiктiлігін арттыруда, жұмыс орнында оқытуда және мемлекеттiк қызметшiлердiң өздiгінен оқуында мемлекеттiк қызметтiң сұранысын барабар қамтамасыз етудiң қажеттi шарты болып табылады.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың инфрақұрылымы: Қазақстан Республикасы Президентiнің жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясын, салалық оқу орындары мен мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстарды, аймақтық оқу орындары мен бiлiктiлiктi арттыру курстарын қамтиды.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiнде мемлекеттiк басқаруға және мемлекеттiк қызметке байланысты оқыту бағдарламалары бойынша мамандарды даярлауға Бiлiм және ғылым министрлiгінiң жоғары оқу орындарында, ҚМЭБИ, сондай-ақ шетелде оқытудың арнайы мемлекеттiк бағдарламалары (оның iшiнде, "Болашақ") бойынша қолдау көрсетiледi.
6.2.1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясының рөлi
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясы мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiндегi бас оқу орны, мемлекеттiк қызметтiң оқыту ұйымының діңгегi болып табылады. Академия оқу-әдiстемелiк, ғылыми, ақпараттық-талдау орталығы, мемлекеттiк қызметшілердi оқытуды жүзеге асыратын оқу орындарының қызметiн үйлестiрушi рөлін атқарады.
Оның негiзгі мiндеттерi мыналар:
1) жоғары буындағы мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау (бiрінші кезеңде - жылына 15-30 адамнан);
2) жоғары және орта буындағы мемлекеттiк қызметшiлердің бiлiктiлігiн арттыру бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыру;
3) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың аймақтық желілері үшiн дидактикалық орталықтың рөлiн атқару (үлгілiк жоспарлар мен бағдарламалар, оқу-әдiстемелiк материалдар, оқулықтар, мемлекеттік қызметшілерді оқыту жөнінде дерекқор, оқытудың модульдық жүйесін жасау);
4) мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн көтерудiң мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандартын әзiрлеу.
Бұл міндеттерді орындау таяу уақыттың өзінде мемлекеттік қызметшілердi оқытудың сапасын арттыруды талап етедi, мұның өзi өз кезегiнде оқушылардың санын көбейтуге мүмкiндік бередi. Академияны бітiрушiлердi бөлу мәселесін түбегейлі шешу қажет. Академияны бітiрушiлердiң жоғары мәртебесi оларды әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлердiң лауазымдарына орналастыруға арналған кадр резервiне қосумен және тыңдаушылардың рейтингі негізінде мемлекеттік органдарға тікелей бөлуге бiрте-бiрте көшумен қамтамасыз етiледi.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың қалыптасып келе жатқан жүйесiнде Академия мынадай проблемаларға ерекше назар аударатын болады:

6.2. Развитие инфраструктуры обучения государственных служащих
Создание и развитие разветвленной инфраструктуры обучения государственных служащих в центре и на местах является необходимым условием адекватного обеспечения потребностей государственной службы в подготовке и переподготовке государственных служащих, повышении квалификации профессиональных кадров, обучении на рабочем месте и самообразовании государственных служащих.
Инфраструктура обучения государственных служащих включает в себя: Академию государственной службы при Президенте Республики Казахстан, отраслевые учебные заведения и курсы по повышению квалификации государственных служащих, региональные учебные заведения и курсы повышения квалификации.
В системе обучения государственных служащих поддерживаются подготовка специалистов по программам обучения, связанным с государственным управлением и государственной службой, в высших учебных заведениях системы Министерства образования и науки, КИМЭП, а также по специальным государственным программам обучения за рубежом (в т.ч. "Болашак").
6.2.1. Роль Академии государственной службы при Президенте
Республики Казахстан
Академия государственной службы при Президенте Республики Казахстан является головным учебным заведением в системе обучения государственных служащих, ядром обучающей организации государственной службы. Академия выполняет роль учебно-методического, научного, информационно- аналитического центра, координирующего деятельность учебных заведений, осуществляющих обучение государственных служащих.
Ее основными задачами являются:
1) переподготовка государственных служащих высшего звена (на первом этапе - 15-30 человек в год);
2) разработка и реализация программ повышения квалификации государственных служащих высшего и среднего звена;
3) учебно-методическое и дидактическое обеспечение региональной сети обучения государственных служащих (типовые планы и программы, учебно-методические материалы, учебники, формирование баз данных по обучению госслужащих, создание модульной системы обучения);
4) разработка государственного общеобразовательного стандарта переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.
Выполнение этих задач потребует уже в ближайшее время повысить качество обучения государственных служащих, что в свою очередь позволит увеличить количество обучаемых. Необходимо кардинально решить вопрос распределения выпускников Академии. Высокий статус выпускников Академии будет обеспечиваться включением их в кадровый резерв для занятия должностей административных государственных служащих и постепенным переходом к прямому распределению в государственные органы на основе рейтинга слушателей.
В формирующейся системе обучения государственных служащих Академия будет уделять особое внимание следующим проблемам:

1) мемлекеттік қызмет кадрларының біліктілігін арттырудың аймақтық желiсiн қалыптастыру мен дамыту;
2) профессорлық-оқытушылар құрамның біліктілік деңгейін арттыру және өзінің материалдық-техникалық базасын одан әрi дамыту;
3) аспирантура, докторантура және ізденушілік арқылы мемлекеттік қызметтің проблемалары бойынша жоғары бiлiктi ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау;
4) саяси және әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлердiң жоғары және орта буынын қайта даярлау және бiлiктiлiк арттыру процесiне кең ауқымда тарту.
Келешекте оқыту жүйесінің дамуы және мемлекеттің ресурстық мүмкіндіктері нығаюына қарай, Академия:
1) мемлекеттік органдарды мемлекеттiк қызмет проблемалары бойынша ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк қызмет, мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру саласындағы халықаралық бағдарламалар мен жобаларды ғылыми және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қатысады;
3) мемлекеттiк басқару мен мемлекеттiк қызмет саласындағы көкейкестi проблемалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізедi (мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiби деңгейiне қойылатын базалық талаптарды сараптау, мемлекеттiк қызмет қызметкерлерінің бiлiктiлiгін бағалайтын ғылыми әдiстеме әзiрлеу және т.б.).
6.2.2. Мемлекеттiк қызметшілердi оқытудың еуразиялық орталығының рөлi
Қазiргі уақытта мемлекеттiк қызмет кадрларын оқытудың жүйесi қалыптасу сатысында тұр. Таяудағы болашақта ресурстарды тартпайынша барлық оқу орындарын мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың жоғары стандарттарына сәйкестiкке дейiн жеткiзу мүмкiн емес. Осыған байланысты, оқыту саласындағы халықаралық ынтымақтастықты iске асырудың бiр нысаны ретiнде Мемлекеттiк қызметшілердi оқытудың еуразиялық орталығы құрылып, ол күш-жiгерiн бiрнеше түйiндi бағыттарға шоғырландыратын болады.
Еуразиялық орталық орталық азия аймағындағы елдердi және басқа әрiптес елдердi мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласында әрiптестiк қатынасқа шақырған бастама жасауы тиiс, сондай-ақ, мемлекеттiк қызмет таңдаулыларының кәсiби деңгейiн көтеруде мемлекеттер қажеттiлiктерінің қанағаттандырылуын қамтамасыз етуге және халықаралық сарапшыларды тарту жолымен адами әлеуеттi арттыра түсуге тиiс және өзінің күш-жiгерiн:
1) жоғары буындағы мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктілігін арттыру;
2) "оқытушыларды оқыту" арнаулы бағдарламасын iске асыру, яғни, мемлекеттiк қызметшілердi оқыту жүйесінiң профессорлық-оқытушылар құрамының бiліктiлiгін арттыру;
3) мемлекеттiк қызметшiлердi, оның ішінде, осы заманғы ақпараттық технологияларын пайдалана отырып, оқытудың жаңа әдiстерiн әзiрлеу және енгiзу;

1) формированию и развитию региональной сети повышения квалификации кадров государственной службы;
2) повышению уровня квалификации профессорско-преподавательского состава и дальнейшего развития своей материально-технической базы;
3) подготовке научно-педагогических кадров высшей квалификации через аспирантуру, докторантуру и соискательство по проблемам государственной службы;
4) широкое вовлечение в процесс переподготовки и повышения квалификации политических и административных государственных служащих высшего и среднего звена.
В перспективе по мере развития системы обучения и укрепления ресурсных возможностей государства Академия будет:
1) осуществлять информационно-аналитическое обеспечение государственных органов по проблемам государственной службы;
2) принимать участие в научном и организационном обеспечении международных программ и проектов в области государственной службы, переподготовки и повышении квалификации государственных служащих;
3) проводить научные исследования по актуальным проблемам в области государственного управления и государственной службы (экспертиза базовых требований к профессиональному уровню государственных служащих, разработка научной методики квалификационной оценки персонала государственной службы и т.п.).
6.2.2. Роль Евразийского центра обучения государственных служащих
В настоящее время система обучения кадров государственной службы находится в стадии становления. В ближайшей перспективе без привлечения ресурсов невозможно довести все учебные заведения до соответствия высоким стандартам обучения государственных служащих. В этой связи, как одна из форм реализации международного сотрудничества в области обучения, будет создан Евразийский центр обучения государственных служащих, который будет концентрировать усилия на нескольких ключевых направлениях.
Евразийский центр должен инициировать партнерские отношения в сфере обучения государственных служащих стран центральноазиатского региона и других стран-партнеров, а также обеспечивать удовлетворение потребностей государств в повышении профессионального уровня элиты государственной службы и наращивании человеческого потенциала путем привлечения международных экспертов и должен сосредоточить свои усилия на следующих направлениях:
1) повышение квалификации государственных служащих высшего звена;
2) реализация специальной программы "обучение обучающих", то есть повышение квалификации профессорско-преподавательского состава системы обучения государственных служащих;
3) разработка и внедрение новых методик обучения государственных служащих, в том числе с использованием современных информационных технологий;

4) мемлекеттiк басқару және таңдаулы басқарушыларды қалыптастыру проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау;
5) мемлекеттiк басқару саласында халықаралық ынтымақтастықты кеңейту және бiрегей халықаралық бағдарламаларды енгiзу бағыттарына жұмылдыруы тиiс.
Еуразиялық орталық жоғарыда көрсетiлген мiндеттердiң Мемлекеттiк қызмет академиясымен, ал кейбiр бағдарламалар бойынша мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың аймақтық орталықтарымен ынтымақтастықта жүргізiлуiн iске асыратын болады.
6.2.3. Салалық оқу орындары мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды орталық мемлекеттік органдардың қажеттiлiктерiне сәйкес мемлекеттiк орган қызметінің бейініне сай пәндер бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң білiктiлігін арттырудың салалық курстарын мемлекеттiк органдар салалық оқу орнын құрудың қажеттiгі жоқ кезде, қолда бар оқу орындарының базасында ұйымдастырады.
6.2.4. Аймақтық оқу орындары жергiлiкті мемлекеттiк органдардың қажеттiлiктерiне сәйкес мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктілігін арттыруды жүзеге асырады. Жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудағы қажеттiлiктерi қанағаттандырылуын қамтамасыз ету мақсатында және мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiнiң өткiзу қабiлетiн ұлғайту үшiн конкурстық негізде мемлекеттiк қызмет кадрларының бiлiктiлiгін арттыратын өмiршең аймақтық орталықтар желiсi құрылатын болады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң бiлiктілiгiн арттыратын аймақтық орталықтар жергілiктi мемлекеттiк басқару органының қамқорлығымен құрылады, аймақтық деңгейде мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың үздiксiздiгін және нақтылығын қамтамасыз етедi. Олар аймақта кәсiби бiлiм беретiн бағдарламаларды орындауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясы әзiрлеп ұсынған мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн арттырудың бағдарламасы мен әдiстемесi бойынша қосымша бiлiм беретiн ұйымдар болып табылады, ол тыңдаушыларды оқытуды әдiстемелiк қамтамасыз етумен қатар, сондай-ақ, Орталықтың оқытушыларын оқытуды жүзеге асырады.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгін арттыратын аймақтық орталықтың ұйымдастырушылық-құқықтық мәртебесi, жергiлiктi жағдайға қарай Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
Ұйымдастырушылық қызмет мәселесiнде Орталық аймақтың сұранысын ескере отырып, оқыту санаттары мен нысандары бойынша білiктi мемлекеттiк қызметшiлердiң қажеттi мөлшерiн даярлауды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi жөніндегі агенттiгінiң аумақтық органдарымен, жергілiктi өкiмет органдары және атқарушы органдардың, сондай-ақ, министрлiктер және ведомстволардың аумақтық органдарының басшыларымен ынтымақтастықты жүзеге асырады Орталыққа кадрларды iрiктеп алу Агенттiктiң аумақтық басқармасымен келiсiлуi тиiс.
Қызметтiң басты бағыттары аймақ пен жергілiктi басқару органдарының алдында тұрған мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және олардың бiлiктiлігін арттыру мiндеттерiн шешуге қабiлеттi басқарушылардың кәсiби және кадрлар корпусын құру және жетiлдiру стратегиялық мiндеттерiмен анықталады.
Орталықтың қызметi жергілiкті және орталық атқарушы орындардың тарапынан мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгін арттыруға арналған тапсырыс негізiнде жүзеге асырылады.
Орталық қызметiнің негiзгi мақсаты кәсiби білiм мен дағдыны тереңдету, жоғары бiлiктi мемлекеттiк қызметшiлерге деген аймақтың сұранысын қанағаттандыру болып табылады.
Орталық қызметiнiң негiзгi мiндеттерi:
- жергілiктi деңгейдегi мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiби бiлiктілiгін арттыру;
- аймақ мемлекеттiк қызмет қызметшiлерінің кәсiби деңгейiн бағалау және дамыту, аймақтағы мемлекеттiк басқару мен жергілiктi өзiн-өзi басқарудың тиiмдiлігін арттыруды қамтамасыз ететiн оқытудың қазiргі технологияларын әзiрлеу бейiмдеу және енгізу;
- мемлекеттiк органдарды және аймақтың барлық мүдделi заңды және жеке тұлғаларын оқу-әдiстемелiк және ғылыми-практикалық әдебиеттермен, компьютерлiк бағдарламалармен, оқу дыбыс және бейне өнiмдерiмен және т.б. қамтамасыз ету болып табылады.

4) выполнение научно-исследовательских работ по проблемам государственного управления и формирования управленческой элиты;
5) расширение международного сотрудничества и внедрение уникальных международных программ в области государственного управления.
Евразийский центр будет осуществлять реализацию вышеуказанных задач в сотрудничестве с Академией государственной службы, а по некоторым программам и с региональными центрами обучения госслужащих.
6.2.3. Отраслевые учебные заведения осуществляют повышение квалификации государственных служащих в соответствии с потребностями центральных государственных органов по дисциплинам, соответствующим профилю деятельности государственного органа.
Отраслевые курсы повышения квалификации государственных служащих организуются государственными органами на базе существующих учебных заведений, когда нет необходимости в создании отраслевого учебного заведения.
6.2.4. Региональные учебные заведения (центры) осуществляют повышение квалификации государственных служащих в соответствии с потребностями местных государственных органов. В целях обеспечения удовлетворения потребностей в обучении государственных служащих на местном уровне и для увеличения пропускной способности системы обучения госслужащих будет создана на конкурсной основе жизнеспособная сеть региональных центров повышения квалификации кадров государственной службы.
Региональные центры повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан учреждаются под эгидой местного органа государственного управления, обеспечивают непрерывность и адресность обучения государственных служащих на региональном уровне. Они является организациями дополнительного образования, осуществляющими реализацию профессиональной образовательной программы в регионе, повышение квалификации государственных служащих по программам и методикам, разработанным и представленным Академией государственной службы при Президенте Республики Казахстан, которая наряду с методическим обеспечением обучения слушателей также осуществляет обучение преподавателей Центра.
Организационно-правовой статус регионального центра повышения квалификации государственных служащих определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан применительно к местным условиям.
В вопросах организационной деятельности Центр осуществляет сотрудничество с территориальным органом Агентства по делам государственной службы Республики Казахстан, с руководителями органов местной власти и исполнительных органов, а также территориальных органов Министерств и ведомств для обеспечения подготовки необходимого числа квалифицированных государственных служащих по категориям и формам обучения, с учетом потребностей региона. Подбор кадров в Центр должен согласовываться с территориальным управлением Агентства.
Основные направления деятельности определяются стратегическими задачами создания и совершенствования профессионального и кадрового корпуса управленцев, способных решать стоящие перед регионом и местными органами управления задачи переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.
Деятельность центра осуществляется на основе заказа на повышение квалификации государственных служащих со стороны местных и центральных исполнительных органов.
Основной целью деятельности Центра является углубление профессиональных знаний и навыков, удовлетворение потребностей региона в высококвалифицированных государственных служащих.
Основными задачами деятельности Центра являются:
- повышение профессиональной квалификации государственных служащих местного уровня;
- оценка и развитие уровня квалификации персонала государственных служащих региона, разработка, адаптация и внедрение современных технологий обучения, обеспечивающих повышение эффективности государственного управления и местного самоуправления в регионе;
- обеспечение государственных органов и всех заинтересованных юридических и физических лиц региона учебно-методической и научно-практической литературой, компьютерными программами, учебной аудио- и видеопродукцией и т.п.

6.2.5. Мемлекеттiк басқарумен және мемлекеттiк қызметпен байланысты мамандықтар бойынша базалық кәсiби даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындары.
Оқытудың инфрақұрылымын дамыту конкурстық iрiктеу тетiгi арқылы мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлігін арттыруды жүзеге асыратын оқу орындарының қызметi аясында бәсекелестiк ортаны қалыптастыруды көздейдi.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту аясында бәсекелестiк ортаны құру мынадай:
1) мемлекеттiк тапсырыс және мемлекеттiк сатып алу тетігін, әсiресе, мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгін арттыруда пайдалану;
2) осы тетiктердi мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау жүйесiне бiртiндеп енгізу;
3) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуға деген қажеттiлiктерге сәйкес бюджеттiк бағдарламалау;
4) құрылымдық бөлiмшелердiң оқытушылары мен басшыларын конкурспен iрiктеп алу;
5) стандарттарды, бағдарламаларды, оқулықтарды, оқу-әдістемелiк құралдарын әзірлеуге конкурстар өткiзу жолдарымен жүзеге асыруды көздейдi.
Инфрақұрылымды дамыту оқытудың түрлерi мен нысандарына мемлекеттiк қызметшiлердiң көпшiлiгін қамтуға мүмкiндiк бередi, бәсекелестiк ортаны дамыту үшiн жағдай туғызады және оқытудың тиiмдiлiгі мен сапасын арттыруға жәрдемдесетiн болады.
6.3. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiн барабар ресурстық қамтамасыз етудiң тұрақты тетігін жасау
Бүгінде қызметкерлердi оқыту мен дамыту аясындағы инвестициялар жеке секторда да, мемлекеттiк басқару жүйесiнде де менеджмент тиiмділiгінiң негiзгі көрсеткiштерiнiң бiрi болып табылады.
Барабар ресурстық қамтамасыз ету мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiн тұрақтандырудың және үдемелi дамытудың қажеттi шарты болып табылады. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың реформасы ресурстардың өткiр тапшылығын жойған кезде ғана мүмкiн болады. Іс жүзiнде, бүгінде, ресурспен қамтамасыз етудiң, ең алдымен, оқыту жүйесiн қаржыландыру және кадрмен қамтамасыз ету саласында, жаңа тұрақты тетiк құру қажет.
6.3.1. Оқытуды қаржыландыру мемлекеттiк қызмет кадрларын оқыту мен дамытудың стратегиялық жоспарларына сәйкес республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң бюджеттiк бағдарламалары негiзiнде жүзеге асырылады.
Қатаң бюджеттiк шектеулер жағдайында мемлекеттiк қызмет кадрларын оқытуды мемлекеттiк реттеудiң тиiмдi нысандары жекелеген бiлiм беру мекемелерiн тiкелей қаржыландыру емес, мақсатты кадрлық бағдарламаларды қалыптастыру және оқу орындарын iрiктеудiң бәсекелестiк тетiктерiн пайдалана отырып, оқыту жөніндегі қызметтердi көрсетуге мемлекеттiк тапсырысты орналастыру болып табылады.
Мемлекеттiк қызмет академиясында қайта даярлау мен бiлiктiлiктi арттыру оқуға кететiн нақты шығынды ескеретiн жеке норматив бойынша республикалық бюджеттiң қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласында Академияда атқарылатын бюджеттiк бағдарламаның әкiмшісi мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган болып табылады.
Үкiмет мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды қаржыландырудың қосымша көздерiн iздестiру жөнiнде қадамдар жасауда. Сондай қаржы көзi мамандарды оқытуға гранттар мен стипендиялар беретiн халықаралық донор-ұйымдардың, шетел үкiметтерінің, қоғамдық және жеке қорлардың қаражаты болуы мүмкiн. Қазiргі уақытта мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту мәселелерiнде жоғарыда көрсетiлген қорларды үйлестiру нашар жолға қойылған.
Республикалықта, жергілiктi деңгейлерде де болсын бюджет қаражатын жұмсауды реттеу мақсатында мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуда бюджеттiк бағдарламалауды енгiзу қажет, ол қайта даярлау жөнiндегі мемлекеттiк оқыту орталықтарын тiкелей қаржыландыруды және оқу орындарының мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгін арттыру жөнiндегi қызметiне ақы төлеудi қамтиды. Мұндай бюджеттiк бағдарламалар мемлекеттiк бюджеттiң, жеке инвесторлардың және халықаралық ынтымақтастықтың мүмкiндіктерін бiрiктiруге тиiстi.

6.2.5. Высшие учебные заведения, осуществляющие базовую
профессиональную подготовку по специальностям, связанным с
государственным управлением и государственной службой
Развитие инфраструктуры обучения предполагает формирование конкурентной среды в сфере деятельности учебных заведений, осуществляющих повышение квалификации государственных служащих, через механизм конкурсного отбора.
Создание конкурентной среды в сфере обучения государственных служащих предполагается осуществить путем:
1) использования механизма госзаказа и госзакупок, особенно в повышении квалификации государственных служащих;
2) постепенного внедрения данных механизмов в системе переподготовки государственных служащих;
3) бюджетного программирования в соответствии с потребностями в обучении государственных служащих;
4) конкурсного отбора преподавателей и руководителей структурных подразделений;
5) проведения конкурсов на разработку стандартов, программ, учебников, учебно-методических пособий.
Развитие инфраструктуры позволит охватить различными видами и формами обучения большую часть государственных служащих, создаст условия для развития конкурентной среды и будет содействовать повышению и эффективности качества обучения.
6.3. Создание устойчивого механизма адекватного ресурсного
обеспечения системы обучения государственных служащих
Сегодня инвестиции в сферу обучения и развития персонала являются одним из основных показателей эффективности менеджмента как в частном секторе, так и в системе государственного управления.
Адекватное ресурсное обеспечение является необходимым условием стабильности и поступательного развития системы обучения государственных служащих. Реформа обучения государственных служащих станет возможной только при устранении острого дефицита ресурсов. По существу, сегодня необходимо построить новый устойчивый механизм ресурсного обеспечения и, прежде всего, в области финансирования и кадрового обеспечения системы обучения.
6.3.1. Финансирование обучения будет осуществляться на основе бюджетных программ республиканского и местных бюджетов в соответствии со стратегическими планами обучения и развития кадров государственной службы.
В условиях жестких бюджетных ограничений эффективными формами государственного регулирования обучения кадров государственной службы является не прямое финансирование отдельных образовательных учреждений, а формирование целевых кадровых программ и размещение государственного заказа на оказание услуг по обучению с использованием конкурентных механизмов отбора учебных заведений.
Переподготовка и повышение квалификации в Академии государственной службы осуществляется за счет средств республиканского бюджета по индивидуальному нормативу, учитывающему реальные затраты на обучение. Администратором бюджетных программ, выполняемых в Академии в области обучения государственных служащих, является уполномоченный орган по делам государственной службы.
Правительство предпримет шаги по изысканию дополнительных источников финансирования обучения государственных служащих. Такими источниками могли бы стать средства международных организаций-доноров, зарубежных правительственных, общественных и частных фондов, предоставляющих гранты и стипендии на обучение специалистов. В настоящее время координация в вопросах обучения государственных служащих с вышеуказанными фондами налажена слабо.
В целях упорядочения расходования средств бюджета как на республиканском, так и на местном уровне необходимо внедрить бюджетное программирование обучения государственных служащих, включающее прямое финансирование государственных обучающих центров по переподготовке и оплату услуг учебных заведений по повышению квалификации государственных служащих. Такие бюджетные программы должны объединять возможности государственного бюджета, частных инвесторов и международного сотрудничества.

6.3.2. Оқыту жүйесiн кадрмен қамтамасыз ету
Оқытушылардың кәсiби деңгейi оқыту сапасы мен тиiмдiлігінiң шешушi факторы болып табылады.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жүзеге асыратын оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамының сапалық жағдайын жақсарту мақсатында мынадай iс-шаралар жүзеге асырылатын болады:
1) профессорлық-оқытушылар құрамына қойылатын бiлiктiлiк талаптарын әзiрлеу және бекiту;
2) оқытушыларды конкурстық негiзде iрiктеудiң тетiгін жетiлдiру;
3) оқытушыларды ұдайы аттестациялап отыру;
4) оқытушы кадрларды даярлау және бiлiктiлiгін арттыру бағдарламаларын оқу орындарының өздерiнде, сондай-ақ жетекшi шетелдiк орталықтарда (магистрлiк, аспиранттық және докторлық бағдарламалар бойынша) iске асыру;
5) оқытушыларды материалдық ынталандыру шараларын енгiзу.
Жоғарыда көрсетiлген iс-шараларды жүзеге асыру барысында бiрiншi кезеңде "Оқытушыларды оқыту" бағдарламасын iске асыру көзделедi, мұның өзi, оқытушыларды Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытатын еуразиялық орталықтың қабырғасында, сондай-ақ, жетекшi шетелдiк оқу орындарында даярлауды қамтамасыз етуге тиiс.
Профессорлық-оқытушылар құрамның сапалық жағдайының мониторингi мақсатында мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегі уәкілеттi орган Мемлекеттiк қызмет академиясымен бiрлесiп кадрларды басқарудың республикалық ақпарат жүйесi шеңберiнде тиiстi деректер банкiн жасайтын болады.
Неғұрлым практикалық бағдар беру және оқытудың сапасын арттыру үшiн сабақ беруге кәсiби деңгейi жоғары және практикалық тәжiрибесi мол мемлекеттiк қызметшiлердiң өздерi тартылатын болады.
Көрсетiлген шаралар оқытушылар құрамын қысқа мерзiмде жаңартуға және мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды сапалық жаңа деңгейге көтеруге мүмкіндiк бередi.
6.3.3. Ғылыми қамтамасыз ету
Мемлекеттiк қызмет пен мемлекеттiк басқарудың iргелi теориялық және қолданбалы проблемалар жөніндегі ұзақ мерзiмдi зерттеу жұмыстарынсыз оқу процесiнiң мазмұнды болуы мүмкiн емес.
Тәжiрибе көрсетiп отырғанындай, шетелдiк тәжiрибеден алынатын және мемлекеттiк қызмет пен мемлекеттiк басқару жүйесiне соңғы кезде енгізiлiп жатқан ғылыми-практикалық жаңалықтар қазақстандық жағдайға бейiмдеудi қажет етедi. Сондай-ақ, мемлекеттiк құрылыс, мемлекеттiк басқару жүйесін жетiлдiру, қазақстандық мемлекеттiк қызмет моделінің жұмыс iстеуi процесінде жинақталған бiрегей тәжiрибе де ғылыми қорытындылауды және перспективалық зерттеулердi талап етедi.
Бұл саладағы ғылыми-зерттеу жұмысы оқытушылардың, аспиранттар мен iзденушiлердiң жеке ғылыми зерттеулерi нысанында, сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлердi оқытумен айналысатын оқу орындары ғылыми бөлiмшелерiнің - қаржыландырылуы мемлекеттiк бюджетте көзделген тақырыптары бойынша жүргізiлетiн болады.
Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлетті орган Ғылым және бiлiм министрлiгімен және Мемлекеттiк қызмет академиясымен бiрлесiп, мемлекеттiк басқаруға байланысты жаңа ғылыми мамандықты ашу жөнiнде шаралар қолданатын болады. Мұндай қадам мемлекеттiк басқару мен мемлекеттiк қызмет аясында әртүрлі ғылым саласындағы өкiлдердiң күш-жiгерiн шоғырландыруға мүмкiндiк бередi деп көзделуде.
Оқытуды ғылыми қамтамасыз ету оқытуды реформалауды iске асырудың маңызды шарты болып табылады. Ғылыми-әдiстемелiк базаның жасалуы басқару мәдениетiне шығармашылық сипат беру және мемлекеттiк қызметшiлердiң жаңалықтар енгізу үшiн ынтасын қалыптастыруға жағдай жасауға мүмкiндiк туғызады және оларға, тұтастай алғанда, мемлекеттiк басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру үшiн пәрмендi құрал бередi.

6.3.2. Кадровое обеспечение системы обучения
Профессиональный уровень преподавателей является решающим фактором качественного и эффективного обучения.
В целях улучшения качественного состояния профессорско- преподавательского состава учебных заведений, осуществляющих обучение государственных служащих, будут осуществлены следующие мероприятия:
1) разработка и утверждение квалификационных требований к профессорско-преподавательскому составу;
2) совершенствование механизма отбора преподавателей на конкурсной основе;
3) регулярная аттестация преподавателей;
4) реализация программы подготовки и повышения квалификации преподавательских кадров в самих учебных заведениях, а также ведущих зарубежных центрах (по магистерским, аспирантским и докторским программам);
5) внедрение мер материального стимулирования преподавателей.
В ходе осуществления вышеуказанных мероприятий, на первом этапе предполагается реализация программы "Обучение обучающих", которая должна обеспечить подготовку преподавателей в стенах Академии государственной службы и Национального центра обучения государственных служащих, а также в ведущих зарубежных учебных заведениях.
В целях мониторинга качественного состояния профессорско- преподавательского состава уполномоченным органом по делам государственной службы совместно с Академией государственной службы будет создан соответствующий банк данных в рамках республиканской информационной системы управления кадрами.
Для придания большей практической направленности и повышения качества обучения к преподаванию будут привлекаться сами государственные служащие с высоким профессиональным уровнем и большим практическим опытом.
Указанные меры позволят в короткие сроки обновить преподавательский состав и поднять обучение государственных служащих на качественно новый уровень.
6.3.3. Научное обеспечение
Содержательный учебный процесс невозможен без долгосрочных исследовательских работ по фундаментальным теоретическим и прикладным проблемам государственной службы и государственного управления.
Научно-практические новации, черпаемые из зарубежного опыта и внедряемые в последнее время на государственной службе и в системе государственного управления, как показал опыт, нуждаются в адаптации к казахстанским условиям. Также требует научного обобщения и перспективных исследований тот уникальный опыт, который накоплен в процессе государственного строительства, совершенствования системы государственного управления, функционирования казахстанской модели государственной службы.
Научно-исследовательская работа в этой сфере будет проводиться в форме индивидуальных научных исследований преподавателей, аспирантов и соискателей, а также научными подразделениями учебных заведений, связанных с обучением государственных служащих, - по темам, финансирование которых предусмотрено госбюджетом.
Уполномоченным органом по делам государственной службы совместно с Министерством науки и образования и Академией государственной службы будут предприняты меры по открытию новой научной специальности, связанной с государственным управлением. Предполагается, что такой шаг даст возможность сконцентрировать усилия представителей различных областей науки в сфере государственного управления и государственной службы.
Научное обеспечение обучения является важным условием реализации реформы обучения. Создание научно-методической базы позволит создать условия для внесения в управленческую культуру творческой атмосферы и формирования у государственных служащих стимулов для новаций и даст им действенные средства для повышения эффективности государственного управления в целом.

6.3.4. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласындағы халықаралық ынтымақтастық кадрларды шетелдерде қосымша оқыту, қаржыландыруға қосымша ресурстарды тарту, оқу-әдiстемелiк, кадрлық және ғылыми қамтамасыз ету, оқытудың инфрақұрылымын кеңейту үшiн зор мүмкiндiктер бередi.
Қазақстанның кадрларды оқыту саласындағы халықаралық байланыстары жылдан жылға кеңейiп келедi. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды реформалаудың мiндетi - оларға неғұрлым келiсiлген және жоспарлы сипат беру.
Осы мақсаттарда мемлекеттiк қызмет жөнiндегi уәкiлеттi орган, Мемлекеттік қызмет академиясы мен мемлекеттiк қызметшiлердi оқытумен айналысатын өзге де оқу орындары тыңдаушылар мен оқытушыларды алмасу саласындағы ынтымақтастық, оқу бағдарламалары мен оқыту әдiстерiн жетiлдiру, Қазақстанды кадрларды оқыту жөнiндегі халықаралық бағдарламалар мен ұйымдарға кооперациялық, интеграциялаудың икемдi нысандарын құру туралы екi және көпжақты келiсімдер жасайтын болады.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласындағы халықаралық ынтымақтастық мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегі уәкілеттi органмен келiсіліп және үйлестiрiлiп жүзеге асырылатын болады.
6.4. Оқытуды басқару жүйесiн құру
Жүйенi басқарудың жаңа тетiгiн құру және жетiлдiру қалыптасу кезеңіндегі оқытуды реформалаудың шешуші факторы болып табылады. Оқытуды ұйымдастыру процесi күрделi және көп кезеңді болып табылатындықтан, ал басқару объектілерінің саны ұдайы өсетіндіктен, оларды басқару жоспарлаудың, бақылаудың және үйлестiрудiң негізгі ортақ жүйелік функцияларын қамтуға тиiс.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың жүйесiн басқару органдарының құрылымын нақ осы айқындайды.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды басқару оқу орындарының қызметiнде мемлекеттiк реттеу мен өзiн өзi басқаруды қамтамасыз ету қағидаттарын үйлестiру негiзiнде жүзеге асырылуы тиiс.
6.4.1. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлетті орган басқа да мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүзеге асырады, ол мынадай мiндеттердi жүзеге асыруға тиiс:
1) мемлекеттiк органдардың мемлекеттiк қызметшілердi даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiк арттыру мәселелерi бойынша қызметiн үйлестiру;
2) мемлекеттiк қызметшiлердi даярлаудың, қайта даярлау мен бiлiктiлiгін арттырудың мемлекеттiк бағдарламалары бойынша мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыруды үйлестiру және орналастыру.
Бұл мiндеттердi iске асыру мемлекеттiк органдардың қызметiне мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган мынадай мәселелер бойынша қатысуы көзделедi:

6.3.4. Международное сотрудничество в области обучения государственных служащих представляет большие возможности для дополнительного обучения кадров за рубежом, привлечения дополнительных ресурсов в финансировании, учебно-методическом, кадровом и научном обеспечении, расширении инфраструктуры обучения.
Международные контакты Казахстана в области обучения кадров расширяются год от года. Задача реформы обучения государственных служащих придать им более согласованный и планомерный характер.
В этих целях уполномоченным органом по делам государственной службы, Академией государственной службы и иными учебными заведениями, осуществляющими обучение государственных служащих будут заключены двух- и многосторонние соглашения о сотрудничестве в области обмена слушателями и преподавателями, совершенствования учебных программ и методов обучения, создания гибких форм кооперации, интеграции Казахстана в международные программы и организации по обучению кадров.
Международное сотрудничество в области обучения государственных служащих будет осуществляться согласованно и в координации с уполномоченным органом по делам государственной службы.
6.4. Создание системы управления обучением
Создание и совершенствование нового механизма управления системой является на этапе становления решающим фактором реформы обучения. Так как процесс организации обучения является сложным и многоэтапным, а количество объектов управления будет неуклонно возрастать, то управление ими должно включать в себя основные общесистемные функции планирования, контроля и координации.
Именно это определяет структуру органов управления системой обучения государственных служащих.
Управление обучением государственных служащих должно осуществляться на основе сочетания принципов государственного регулирования и обеспечения самоуправления в деятельности учебных заведений.
6.4.1. Реализацию государственной политики в области обучения государственных служащих осуществляет уполномоченный орган по делам государственной службы совместно с другими государственными органами, который призван осуществлять следующие задачи:
1) координацию деятельности государственных органов по вопросам подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих,
2) координацию формирования и размещения государственного заказа по государственным программам переподготовки и повышения квалификации государственных служащих.
Реализация этих задач предполагает участие уполномоченного органа по делам государственной службы в деятельности государственных органов по вопросам:

1) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жоспарлау;
2) мемлекеттiк қызметшiлердi орталықта және аймақтарда оқытудың бюджеттiк бағдарламаларын қалыптастыру және әкiмшiлiктендiру;
3) дидактиканы, оқытудың стандарттары мен оқу бағдарламаларын бекiту;
4) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жүзеге асыратын бiлiм беретiн мекемелердiң тiзбесiн анықтау;
5) оқытудан өткен мемлекеттiк қызметшiлер мансабының мониторингі;
6) мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту сапасын бақылау;
7) оқытуды нормативтiк құқықтық қамтамасыз етудi әзiрлеу.
6.4.2. Оқыту жүйесiнiң табысты жұмыс iстеуiнде мемлекеттiк органдардың кадр қызметтерiне елеулi рөл жүктеледi, оларға мемлекеттiк қызмет кадрларын даярлауды, қайта даярлауды және бiлiктiлiгін арттыруды ұйымдастыру - Заңда тiкелей жүктелген. Олардың функциялары мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуға деген сұранысты айқындау, мемлекеттiк қызметшiлердiң назарына оларды оқыту мен дамытуға қатысты жоспарларды жеткiзу, жұмыс орындарында оқытуды ұйымдастыру, жылжытылатын резервтi қалыптастыру, өткізiлген оқытудың тиiмдiлiгін бағалау, мемлекеттiк қызметшілердi аттестациялау кезiнде оқыту мен бiліктiлiктi арттыруды есепке алу болып табылады. Кадр қызметi оқытудың модульдық бағдарламаларын iске асырады. Орталық та, аймақтық та деңгейде, әрбiр мемлекеттiк органның кадр қызметiнде мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту үшiн жауапты адам (бөлiмше) болуы тиiс. Ол өзінің мемлекеттiк органындағы сұранысқа ұдайы баға берiп және қызметкерлердi оқыту жөнiнде басшылыққа ұсыныс жасап отыруы тиiс.
Мемлекеттiк органдардың кадр қызметi басқару жүйесiнде мынадай
функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттiк органның және мемлекеттiк қызметшiлердiң оқуға деген
сұранысын айқындау негізiнде оқытуды жоспарлау;
2) оқып жүргендердiң құрамын айқындау;
3) бiлiктiлiк көтерудiң салалық және аймақтық бағдарламалары бойынша
мемлекеттiк тапсырысты орналастыру;
4) мемлекеттiк қызметшiлердi жұмыс орнында оқыту (соның iшiнде
дистанциялық оқыту әдiстемесi бойынша);
5) оқытудан өткен мемлекеттiк қызметшiлердiң мансабына мониторингi.
Мемлекеттiк органдардың кадр қызметтерінің оқыту жүйесiндегi рөлiн
арттыруды мыналардың есебiнен жүзеге асыру қажет:
1) мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның тарапынан
әдiстемелiк көмек;
2) Мемлекеттiк қызмет академиясында кадр қызметтерi басшыларының
бiлiктiлігін ұдайы арттыру;
3) кадр қызметтерiн аттестациялауды ұдайы жүргізу.
Оқыту процесі Мемлекеттік қызмет академиясымен, мемлекеттік қызметшiлердi оқытудың аймақтық орталықтарымен (оқу-әдістемелік материалдарымен қамтамасыз етуге қатысты) және қайта даярлау мен бiлiктiлiктi арттырудың салалық орталықтарымен, өткiзiлген оқытудың тиiмдiлiгiне мiндетті баға берiп, тығыз ынтымақтастықта ұйымдастырылады.
Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгін арттыратын ведомствоға қарасты салалық институттардың, орталықтар мен курстардың қызметiне басшылық жасайды.

1) планирования обучения государственных служащих;
2) формирования и администрирования бюджетных программ обучения государственных служащих в центре и регионах;
3) утверждения дидактики, стандартов обучения и учебных программ;
4) определения перечня образовательных учреждений, осуществляющих обучение государственных служащих;
5) мониторинга карьеры прошедших обучение государственных служащих;
6) контроля качества обучения государственных служащих;
7) разработки нормативного правового обеспечения обучения.
6.4.2. Значительная роль в успешном функционировании системы обучения принадлежит кадровым службам государственных органов, на которые Законом "О государственной службе" возложена непосредственная организация подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров государственной службы. Их функциями являются определение потребностей в обучении государственных служащих, доведение до сведения государственных служащих планов в отношении их обучения и развития, организация обучения на рабочих местах, формирование резерва на выдвижение, оценка эффективности пройденного обучения, учет обучения и повышения квалификации при аттестации госслужащих. Кадровые службы реализуют модульные программы обучения. В кадровой службе каждого государственного органа, как центрального, так и регионального уровня, должен быть ответственный (подразделение) за обучение государственных служащих. Он должен проводить постоянные оценки потребностей в своем государственном органе и вносить руководству предложения по обучению сотрудников.
Кадровые службы государственных органов осуществляют в системе управления следующие функции:
1) планирование обучения на основе определения потребностей государственного органа и государственных служащих в обучении;
2) определение контингента обучающихся;
3) размещение государственного заказа по отраслевым и региональным программам повышения квалификации;
4) обучение государственных служащих на рабочем месте (в том числе по методике дистанционного обучения);
5) мониторинг карьеры прошедших обучение государственных служащих.
Повышение роли кадровых служб государственных органов в системе обучения необходимо осуществить за счет:
1) методической помощи со стороны уполномоченного органа по делам государственной службы;
2) регулярного повышения квалификации руководителей кадровых служб в Академии государственной службы;
3) проведения регулярной аттестации кадровых служб.
Процесс обучения организуется в тесном сотрудничестве с Академией государственной службы, региональными центрами обучения государственных служащих (в части обеспечения учебно-методическими материалами) и отраслевыми центрами переподготовки и повышения квалификации, с обязательной оценкой эффективности пройденного обучения.
Центральные исполнительные органы Республики Казахстан руководят деятельностью подведомственных отраслевых институтов, центров и курсов повышения квалификации государственных служащих.

6.4.3. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесi табысты жұмыс iстеуі үшін мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның жанынан Консультациялық кеңес құрылатын болады, оған мемлекеттiк органдардың, оқу орындарының, ғылымның өкiлдерi кiредi. Консультациялық кеңестiң негiзгi міндеттері мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiнiң дамуы мен жұмыс істеуінің көкейкестi бағыттары және мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың бағдарламалары мен жоспарларына қойылатын бiрыңғай талаптарды айқындау жөнiнде, сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың тиiмдiлiгін бағалау жөнiнде сараптама жасау және ұсынымдар әзiрлеу болып табылады.
Басқарудың тиiмдi жүйесiн құру мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың бүкiл жүйесiнiң мақсаттары мен мiндеттерiне неғұрлым ұтымды және тиiмдi қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн басқару әрекеттерiнiң оңтайлы құрамын белгiлеуге мүмкiндiк бередi.
6.5. Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету
Мемлекеттiк қызмет кадрларын оқыту жүйесiн қалыптастыру мен дамыту
мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық
кесiмдер топтамасын әзiрлеудi талап етедi, олар мемлекеттiк қызметшiлерді
оқытудың мынадай салаларындағы қатынастарды реттейді:
1) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жетiлдiру және ұйымдастыру;
2) оқыту стандарттары;
3) оқытуға деген сұраныстардың есебi;
4) оқытуды жоспарлау және бюджеттiк бағдарламалау;
5) мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау мен бiліктiлiк арттыру
жөнiндегi мемлекеттiк тапсырыс;
6) Мемлекеттiк қызмет академиясына және Мемлекеттiк қызметшілердi
оқытудың еуразиялық орталығына қатысты мәселелер;
7) Академияны бiтiрушiлердің мәртебесi;
8) аймақтық желi (оқу орындары туралы үлгілік ереже);
9) үлгiлiк оқу жоспарлары мен бағдарламаларын жасау;
10) профессорлық-оқытушылық құрамды даярлау және аттестациялау;
11) жұмыс орнында оқытуды ұйымдастыру;
12) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк қызметті атқару
тәртiбi туралы" 2000 жылғы 10 наурыздағы N 357
U000357_
Жарлығымен
бекітілген ережеге оқыту мәселелерi бөлігінде толықтырулар мен өзгерiстер
енгiзу.
Осының бәрi, қаралып отырған саладағы заңдардың және құқықтық
олқылықтарды толтыруға мүмкіндік береді және мемлекеттік қызметшілерді
оқытудың бүкіл жүйесін дамытуға серпін береді.
6.6. Мемлекеттiк қызметшiлерді оқытуды реформалаудың кезеңдерi
мыналарды қамтиды:
1-кезең - оқыту жүйесiнің жұмыс істеуiне базалық жағдай жасау;
2-кезең - институциональдық даму;
3-кезең - тиімді жұмыс істеу.
Бiрiншi кезеңнiң (2000-2001 жж.) басты басымдықтары оқыту жүйесiн қалыптастыру, жүйенi басқаруды жетiлдiру және ресурспен қамтамасыз ету болып табылады.
Бiрiншi кезеңнiң барысында негізгі күш-жiгер мыналарға шоғырландырылады:

6.4.3. Для успешного функционирования системы обучения государственных служащих при уполномоченном органе по делам государственной службы будет создан Консультативный совет, куда войдут представители государственных органов, учебных заведений, науки. Основными задачами Консультативного совета являются экспертиза и выработка рекомендаций по актуальным направлениям развития и функционирования системы обучения государственных служащих и определению единых требований к программам и планам обучения государственных служащих, а также по оценке эффективности обучения государственных служащих.
Создание эффективной системы управления позволит установить оптимальный состав управляющих воздействий, обеспечивающих наиболее рациональное и эффективное достижение целей и задач всей системы обучения государственных служащих.
6.5. Нормативное правовое обеспечение обучения государственных
служащих
Формирование и развитие системы обучения кадров государственной
службы потребует разработки пакета нормативных правовых актов по вопросам
обучения государственных служащих, которые будут регулировать отношения в
следующих областях обучения государственных служащих:
1) совершенствование и организация обучения государственных служащих;
2) стандарты обучения;
3) расчет потребностей в обучении;
4) планирование обучения и бюджетное программирование;
5) государственный заказ по программам переподготовки и повышения
квалификации государственных служащих;
6) вопросы, касающиеся Академии государственной службы и
Национального центра обучения государственных служащих;
7) статус выпускников Академии;
8) региональная сеть (типовое положение об учебных заведениях);
9) составление типовых учебных планов и программ;
10) подготовка и аттестация профессорско-преподавательского состава;
11) организация обучения на рабочем месте;
12) внесение дополнений и изменений в Положение "О порядке
прохождения государственной службы", утвержденного Указом Президента
Республики Казахстан от 10 марта 2000 года N 357, в части вопросов
обучения.
Все это позволит заполнить законодательные и правовые пробелы в рассматриваемой области и придаст импульс развитию всей системы обучения государственных служащих.
6.6. Этапы реформы обучения государственных служащих будут включать:
Этап 1 - создание базовых условий функционирования системы обучения;
Этап 2 - институциональное развитие;
Этап 3 - эффективное функционирование.
Главными приоритетами первого этапа (2000-2001 гг.) являются формирование системы обучения, совершенствование управления системой и ресурсное обеспечение.
В ходе первого этапа основные усилия будут сосредоточены на:

1) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды нормативтiк-құқықтық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
2) мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн көтеру жүйесiндегі орталық буын ретiнде Мемлекеттiк қызмет академиясының оқулық, ғылыми-әдiстемелiк және материалдық-техникалық базасын нығайту;
3) бюджеттiк бағдарлама жасау негізiнде мемлекеттiк қызметшiлердi
оқытуды қаржыландырудың тұрақты тетігін жасау;
4) қажеттiліктi анықтау негiзiнде оқытуды жоспарлау жүйесiн жасау;
5) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың сапалы жаңа бағдарламаларын
және оқу-әдiстемелiк кешендерiн әзiрлеу;
6) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың мемлекеттiк жалпы бiлiм беру
стандарттарын әзiрлеу;
7) оқу орындарының аймақтық желiлерiн құруды аяқтау;
8) жаңа ғылыми "Мемлекеттiк басқару" мамандығын ашу.
Екiншi кезеңнің (2002-2003 жж.) басты басымдығы оқытудың
инфрақұрылымын дамыту болып табылады.
Екiншi кезеңде күш-жiгер мыналарға бағытталатын болады:
1) кадр қызметтерiнiң мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту бөлігіндегі
жұмысын жетілдіру;
2) оқытушы кадрларды оқыту жүйесiн жасау;
3) мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлігін көтеру жүйесiнде
бәсекелестiк ортаны құру;
4) мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың Еуразиялық орталығын дамыту;
5) мемлекеттiк қызметшiлердiң дистанциялық оқу бағдарламаларын
әзiрлеу және дамыту.
Yшiншi кезеңнiң (2003-2005 жж.) басты басымдығы жүйенiң тұрақты және
тиiмдi жұмыс iстеуi болып табылады.
Yшiншi кезеңде негізгі күш-жiгер мыналарға бағытталатын болады:
1) мемлекеттiк қызметке және мемлекеттiк басқаруға жататын мамандықтар бойынша аспирантура мен докторантураны ашу;
2) бүгінгі заманғы ақпараттық технологиялар негізінде жаңа әдiстемелердi енгізу;
3) мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау жүйесiнде бәсекелестiк ортаны құру.
7. ҚОРЫТЫНДЫ
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың тұжырымдамасы таяу жылдардағы оқыту жүйесінің негізгi мiндеттерi мен даму өлшемдерiн айқындайды.
Мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың тұжырымдамасын табысты iске асыру оқыту жүйесiнiң қалыптасу процесiне дәйектi және келiсiмдi сипат беруге, оқытуды жаңа сапалық деңгейге көтеруге және оны мемлекеттiк органдардың кадрларды оқытуға нақты қажеттiлiктерiне сәйкестендiруге мүмкiндiк бередi.
Мемлекеттік қызметшілерді оқытуды жетілдіру, көбінесе, мемлекеттік бюджеттің қаржыландыру мүмкіндігіне тәуелді болады. Ресурстық қамтамасыз етуге барабар тұрақты тетікті құру, мемлекеттік қызметшілерді оқытуды реформалаудың қажетті шарты болып табылады.
Мұндай жағдайларда барлық мемлекеттік органдардың және ең алдымен, бiрiншi басшылардың мемлекеттiк қызметтi кәсiбилендiру және кадрлардың дамуы мәселесiнде келiсiлген күш-жiгерi талап етiледi.
Бүгiнгi заманғы талаптарға барабар мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту жүйесiн жасау, қазiргi кезеңгi күллi мемлекеттік қызмет жүйесiн реформалаудың қазіргі кезеңіндегі шұғыл міндет. Реформа іс-шараларын дәйекті іске асыру, орталықта және жергілікті жерлердегі барлық мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіруді талап етеді. Бiрiншi басшылардың көзқарасы шешушi мәнге ие болады. Жаңа басқару және қаржыландыру тетiгі арқылы жүзеге асыра отырып, мемлекеттiк қызметшiлердi оқытудың бүкiл процесін түбегейлі өзгерту міндеті алда тұр.
Осы Тұжырымдамада қалыптаса бастаған жүйеге сындарлы және тұрақты
сипат беруi тиiс мемлекеттiк қызметшiлердi оқытуды жетiлдiрудiң тек қана
негізгі стратегиялық бағыттары айқындалған. Елдiң әлеуметтiк-экономикалық
жағдайының және мемлекеттiк қызмет жүйесiнiң өзгеруiмен бiрге мемлекеттiк
қызметшiлердi оқыту реформасының бағыттары да түзетiлетiн және
нақтыланатын болады.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

1) совершенствовании нормативно-правового обеспечения обучения государственных служащих;
2) укреплении учебной, научно-методической и материально-технической базы Академии государственной службы как центрального звена в системе переподготовки и повышения квалификации госслужащих;
3) создании устойчивого механизма финансирования обучения
государственных служащих на основе бюджетного программирования;
4) создании системы планирования обучения на основе определения
потребностей;
5) разработке качественно новых программ и учебно-методических
комплексов обучения госслужащих;
6) разработке государственных общеобразовательных стандартов обучения госслужащих;
7) завершение создания региональной сети учебных заведений;
8) открытие новой научной специальности "Государственное управление".
Главным приоритетом второго этапа (2002-2003 гг.) является развитие инфраструктуры обучения.
На втором этапе усилия будут направлены на:
1) совершенствование работы кадровых служб в части обучения
госслужащих;
2) создание системы обучения преподавательских кадров;
3) создание конкурентной среды в системе повышения квалификации
госслужащих;
4) развитие Евразийского центра обучения госслужащих;
5) разработку и развитие программ дистанционного обучения госслужащих.
Главным приоритетом третьего этапа (2003-2005 гг.) является
устойчивое и эффективное функционирование системы.
На третьем этапе основные усилия будут направлены на:
1) открытие аспирантуры и докторантуры по специальностям, относящимся к государственной службе и государственному управлению;
2) внедрение новых методик на основе современных информационных технологий;
3) создание конкурентной среды в системе переподготовки госслужащих.
7. Заключение
Концепция обучения государственных служащих определяет основные задачи и параметры развития системы обучения на ближайшие годы.
Успешная реализация Концепции обучения государственных служащих позволит придать процессу становления системы обучения последовательный и согласованный характер, поднять обучение на новый качественный уровень и привести его в соответствие с реальными потребностями государственных органов в обучении кадров.
Совершенствование обучения государственных служащих будет во многом зависеть от финансовых возможностей государственного бюджета. Построение устойчивого механизма адекватного ресурсного обеспечения является необходимым условием реформы обучения государственных служащих.
В этих условиях потребуются согласованные усилия всех государственных органов и, прежде всего, первых руководителей к вопросам профессионализации и развития кадров государственной службы.
Создание системы обучения государственных служащих, адекватной современным требованиям, неотложная задача нынешнего этапа реформирования всей системы государственной службы. Последовательная реализация мероприятий реформы требует скоординированной работы всех государственных органов в центре и на местах. Решающее значение будет иметь отношение первых руководителей. Предстоит коренным образом изменить весь процесс обучения государственных служащих, который будет осуществляться через новый механизм управления и финансирования.
В настоящей Концепции определены только основные стратегические направления совершенствования обучения государственных служащих, которые должны придать формирующейся системе стройный и устойчивый характер. С изменением социально-экономического состояния страны и системы государственной службы направления реформы обучения государственных служащих будут корректироваться и уточняться.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)