"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы жөнінде
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 29 қараша N 1779
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы
Z970204_
Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына
енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Халықтың көші-қоны туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
"Халықтың көшi-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Z970204_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Кiрiспедегi "сондай-ақ өзiнiң тарихи Отанына қайтып оралатын адамдар мен отбасылар үшiн жаңа жерде қажеттi тiршiлiк жағдайларын жасауды" деген сөздер алып тасталсын.
2. 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
босқындар - нәсiлдiк, дiни нанымы, азаматтық, ұлттық белгiлерi, белгiлi бiр әлеуметтiк топқа жататындығы немесе саяси сенiмi бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкiн екендiгінiң толық негiзделген қаупi төнуi себептi өзi азаматы болып табылатын елден тыс жерде тұруға мәжбүр болған және осындай қауiп салдарынан өз елiнiң қорғауын пайдалана алмайтын немесе ондай қорғауды пайдаланғысы келмейтiн шетелдiктер; немесе, осындай қауiп салдарынан өзiнiң бұрынғы кәдуiлгi тұрғылықты елiнен тыс жерде тұрып жатқан, осындай қауiп салдарынан оған қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтiн азаматтығы жоқ адамдар;
iшкi көшi-қон - жеке адамдардың Қазақстан Республикасының ішiнде бiржола немесе уақытша орын ауыстыруы;
мәжбүрлi қоныс аударушылар - басқа мемлекет аумағындағы өзiнiң тұрақты тұратын жерiнен қарулы және ұлтаралық жанжалдарда өмiрiне нақты қауiп төнуi себептi, сондай-ақ дүлей зiлзалалар салдарынан мәжбүрлi түрде кеткен және өзi азаматы болып табылатын елге қайтып оралған, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдар;
көшiп келу - шетелдiктердiң немесе азаматтығы жоқ адамдардың басқа мемлекеттерден Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келуі;
көшiп келушiлер - Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұруға келген шетелдiктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
ұжымдық көшiп келу - Қазақстан Республикасына ұйымдасып қоныс аудару;
көшi-қон - жеке адамдардың бiр мемлекеттен екiншi мемлекетке, сондай-ақ мемлекет iшiнде бiржолата немесе уақытша орын ауыстыруы;
көшiп-қонушылар - Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасынан кеткен, сондай-ақ себептерiне және уақытының ұзақтығына қарамастан Қазақстан Республикасының iшiнде қоныс аударған адамдар;
заңсыз көшiп келушiлер - шетелдiктердiң немесе азаматтығы жоқ адамдардың келу, болу, транзиттiк жүрiп өту тәртiбiн реттейтiн заңдарды бұза отырып Қазақстан Республикасына келген және онда болып жатқан, аталған санаттағы адамдар;
оралмандар - Қазақстан Республикасы егемендiк алған кезде оның шегiнен тыс жерлерде тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатымен келген ұлты қазақ шетелдiктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
репатриация - азаматтардың өз отанына ерiктi түрде қайтып оралуы;
репатрианттар - отанына ерiктi түрде қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтары;
реэмигранттар - Қазақстан Республикасының бұрынғы азаматтары арасынан отанына қайтып оралған шетелдiктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
отбасымен көшiп келу - Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшiн туыстар тобының келуi;
еңбек көшi-қоны - жеке адамдардың еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн бiр мемлекеттен екiншi мемлекетке, сондай-ақ мемлекет iшiнде уақытша орын ауыстыруы;
уақытша орналастыру орталығы - өздерiн оралмандар, босқындар деп тану туралы өтiнiш берген адамдардың және отбасы мүшелерiнiң Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болуына мүмкіндiк жасалатын орын;
халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы орган - халықтың көшi-қоны саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асырушы және жұмысты үйлестiрушi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкілеттi орган);
эмиграция (көшiп кету) - Қазақстан Республикасы азаматтарының басқа мемлекетке уақытша немесе тұрақты тұру үшін кетуі;
эмигранттар (көшiп кетушiлер) - басқа мемлекетке тұрақты тұру үшiн көшiп кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О миграции населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2000 года N 1779
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан
Z970204_
"О миграции населения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан
"О миграции населения"
Внести в Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года Z970204_ "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341) следующие изменения и дополнения:
1. В преамбуле слова "а также создания необходимых условий жизни на новом месте для лиц и семей, возвращающихся на свою историческую родину" исключить.
2. Статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
беженцы - иностранцы, которые в силу вполне обоснованных опасений могут стать жертвой преследований по признаку расы, вероисповедания, гражданства, национальности, принадлежности к определенной социальной группе или политических убеждений, вынуждены находиться вне страны своей гражданской принадлежности и не могут пользоваться защитой своей страны или не желают пользоваться такой защитой вследствие таких опасений; или, лица без гражданства находящиеся вне страны своего прежнего обычного местожительства, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;
внутренняя миграция - безвозвратное или временное переселение физических лиц внутри Республики Казахстан; вынужденные переселенцы - граждане Республики Казахстан, вынужденно покинувшие место своего постоянного жительства на территории другого (иностранного) государства и переселяющиеся в Республику Казахстан в силу реальной опасности подвергнуться преследованию в вооруженных и межнациональных конфликтах, а также в результате стихийных бедствий;
иммиграция - въезд иностранцев или лиц без гражданства в Республику Казахстан для временного или постоянного жительства;
иммигранты - иностранцы или лица без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного жительства;
коллективная иммиграция - организованное переселение в Республику Казахстан;
миграция - безвозвратное или временное переселение физических лиц из одного государства в другое, а также внутри государства;
мигранты - лица, въехавшие в Республику Казахстан и выехавшие из Республики Казахстан, а также переселяющиеся внутри Республики Казахстан вне зависимости от причин и длительности;
незаконные иммигранты - иностранцы или лица без гражданства, въехавшие и пребывающие в Республике Казахстан с нарушением законодательства, регулирующего порядок въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;
оралманы - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, проживавшие на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан с целью постоянного жительства;
репатриация - добровольное возвращение граждан Республики Казахстан на свою родину;
репатрианты - граждане Республики Казахстан, добровольно возвращающиеся на родину;
реэмигранты - иностранцы или лица без гражданства из числа бывших граждан Республики Казахстан, возвращающиеся на родину;
семейная иммиграция - въезд в Республику Казахстан группы родственников для временного или постоянного проживания;
трудовая миграция - временное переселение физических лиц из одного государства в другое, а также внутри государства для осуществления трудовой деятельности;
центр временного размещения - место возможного временного пребывания лиц, ходатайствующих о признании оралманами, беженцами и членов их семей на территории Республики Казахстан;
уполномоченный орган по вопросам миграции населения - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию миграционной политики и координирующий работу в области миграции населения (далее - уполномоченный орган);
эмиграция - выезд граждан Республики Казахстан в другое государство для постоянного жительства;
эмигранты - граждане Республики Казахстан, выезжающие в другое государство для постоянного жительства.

3. 3-бапта:
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ұлты қазақ адамдарды Қазақстан Республикасына көшiрiп қоныстандыруға жан-жақты жәрдемдесу, олардың қоныс тебуiн ұйымдастыру, жұмыс орындарын ашу, оралмандарды әлеуметтiк қорғауды және оларға әлеуметтiк көмек көрсетудi қамтамасыз ету;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
оныншы абзацтағы "жасырын" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 4-бапта:
1) бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа мемлекеттерден Қазақстан Республикасына қоныс аударған көшiп келушiлерге, осы Заңда көзделгендерден басқа жағдайларда, оралмандар, босқындар мәртебесi берiледi.";
2) екiншi бөлiкте:
"алты айдан астам мерзiмге тұрақты тұруға" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының шет елдердегi елшiлiктерi мен өкілдiктерiнiң қызметкерлерi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы дипломатиялық өкiлдiктерiнiң консулдық мекемелерiнiң және өкілдiктерiнiң қызметкерлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) үшiншi бөлiктегі "мәжбүрлi" деген сөз алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағындағы әрбiр көшi-қон субъектi өзiнiң тұрақты тұратын немесе уақытша болып жатқан жерi бойынша тiркелуге мiндеттi. Көшi-қон субъектiлерiн тiркеу жеке адамды куәландыратын құжат бойынша жүзеге асырылады. Жеке адамды куәландыратын құжаттар тiзбесiн және тiркеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.".
5. 5-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "және Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, уәкiлеттi органның және оның жергiлiктi жерлердегi қызметтерiнiң рұқсатымен және бақылауымен жүзеге асырылады" деген сөздер алып тасталсын.
6. 9-бапта:
1) бiрiншi бөлiктегi "әрбiр күнтiзбелiк жылға" деген сөздер "осы Заңға сәйкес жеңiлдiктер мен өтемақылар берiлетiн адамдар үшiн алдағы жылға және (немесе) болашаққа арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) екiнші бөлiктегi "репатрианттар (оралмандар) мен реэмигранттар" деген сөздер "оралмандар" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 10-бапта "Көшiп келушi деп танылған және тұруға ықтиярхат алған
адам" деген сөздер "Тұруға ықтиярхат алған көшiп келушiлер" деген
сөздермен ауыстырылсын.
8. 11-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"азаматтығы жоқ адамдарға," деген сөздер "азаматтығы жоқ адамдар,"
деген сөздермен ауыстырылсын, ал 8) тармақшадағы "көшiп келушiлер
мәртебесi берiлмейдi" деген сөздер "көшiп келушiлер болып табылмайды"
деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүрген" деген сөз қазақша мәтiнде өзгерiссiз қалады.
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге
асырса;";

3. В статье 3:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"всестороннем содействии переселению лиц казахской национальности в Республику Казахстан, организации их расселения, создании рабочих мест, социальном обеспечении и социальной помощи оралманам;";
абзац девятый исключить;
в абзаце десятом слово "нелегальной" заменить словом "незаконной".
4. В статье 4:
1) часть первую изложить в следующей редакции:
"Иммигрантам, переселяющимся в Республику Казахстан из других государств присваивается статус оралманов, беженцев, кроме случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
2) в части второй:
слова "на постоянное жительство сроком свыше шести месяцев" исключить;
слова "сотрудники посольств и представительств Республики Казахстан в зарубежных странах" заменить словами "сотрудники дипломатических представительств, консульских учреждений и представительств Республики Казахстан при международных организациях";
3) в части третьей слово "вынужденно" исключить;
4) дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Каждый субъект миграции на территории Республики Казахстан обязан зарегистрироваться по месту своего постоянного или временного жительства. Регистрация субъектов миграции осуществляется по документам, удостоверяющим личность. Перечень документов, удостоверяющих личность и порядок регистрации устанавливается Правительством Республики Казахстан.".
5. В статье 5:
в части первой слова "и осуществляется по разрешению и под контролем уполномоченного органа и его службы на местах, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан" исключить.
6. В статье 9:
1) в части первой слова "на каждый календарный год" заменить словами "на предстоящий год и (или) на перспективу, для лиц, на которых распространяются льготы и компенсации в соответствии с настоящим Законом";
2) в части второй слова "репатриантов (оралманов) и реэмигрантов"
заменить словом "оралманов".
7. В статье 10 слова "Лицо, признанное иммигрантом и получившее вид
на жительство, пользуется в Республике Казахстан всеми правами и
свободами, а также несет" заменить словами "Иммигранты, получившие вид на
жительство пользуются в Республике Казахстан всеми правами и свободами, а
также несут".
8. В статье 11:
в части первой:
слова "Статус иммигрантов не предоставляется иностранцам и лицам"
заменить словами "Иммигрантами не являются иностранцы и лица";
слово "находящимся" заменить словом "находящиеся";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляют трудовую деятельность на территории Республики
Казахстан";

9. 12-бап алып тасталсын.
10. 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Көшi-қон шараларын қаржымен қамтамасыз ету
Көшi-қон шараларын қаржымен қамтамасыз ету республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат, сондай-ақ ұйымдардың, соның ішiнде шетелдiк ұйымдардың ерiктi аударымдары, жеке адамдардың қайырмалдығы есебiнен құралады.".
11. 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Өтiнiштердi беру, оларды қарау және адамдарды оралмандар деп тану тәртiбi
Адамдар өздерiн оралмандар деп тану туралы өтiнiшiн тiкелей өздерi немесе оған уәкiлеттiгi бар өкiлi арқылы Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық өкілдiгiне немесе консулдық мекемесiне бередi.
Оралман мәртебесiн беру туралы өтiнiштi тiркелген күннен бастап екi ай iшiнде аумақтық көшi-қон қызметтерi қарап, осы мәселе бойынша шешiм қабылдайды.
Оралмандар деп танылған адамдарға белгіленген үлгiдегi куәлік беріледі.
Оралманның куәлiгi қатаң есепте болатын құжат болып табылады және осы Заңда көзделген жеңiлдiктердi, өтемақыларды алу үшiн негiз болып есептеледi.
Оралман мәртебесi ол Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейiн тоқтатылады.
Мәжбүрлi қоныс аударушы мәртебесi ол осы Заңда көзделген жеңiлдiктердi, өтемақыларды және атаулы көмектiң басқа да түрлерiн алғаннан кейiн тоқтатылады.
Адамдарды оралмандар деп танудан бас тарту туралы шешiмге Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жоғары тұрған уәкiлеттi органға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.".
12. 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Өздерiн оралмандар деп тану туралы өтiнiш бергендердiң құқықтары мен мiндеттерi
Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық өкiлдiктерiне немесе консулдық мекемелерiне өздерiн оралмандар деп тану туралы өтiнiш берген және Қазақстан Республикасының аумағына келген адамдар Қазақстан Республикасының шетелдiктер және азаматтығы жоқ адамдар үшiн қолданылып жүрген заңдарында көзделген құқықтарды пайдаланады.
Өздерiн оралмандар деп тану туралы өтiнiш берген адамдардың уақытша орналастыру орталықтарында тұру жағдайын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерiне немесе консулдық мекемелерiне өздерiн оралмандар деп тану туралы өтiнiш берген және Қазақстан Республикасының аумағына келген адамдар:
уақытша орналастыру орталығына жолдама алғаннан кейiн үш күн ішiнде сол жерге жүрiп кетуге;
тұрып жатқан жерi туралы тиiстi аумақтық көшi-қон қызметтерiн хабардар етуге және заңдарда белгiленген тәртiппен iшкi iстер органдарында тiркеуден өтуге;
уақытша орналастыру орталығында тұрудың белгiленген тәртiбiн сақтауға;
денсаулық сақтау органдарының талап етуi бойынша медициналық
тексеруден өтуге, ектiруге, емделуге, сондай-ақ денсаулық сақтау
органдарының нұсқауларын орындауға;
өтiнiштi қарау үшiн қажеттi мәлiметтердi тиiстi көшi-қон қызметiне
хабарлауға мiндеттi.".

9. Статью 12 исключить.
10. Статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Финансовое обеспечение миграционных мероприятий Финансовое обеспечение миграционных мероприятий осуществляется за счет средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете, а также добровольных отчислений организаций, в том числе иностранных, пожертвований частных лиц.".
11. Статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Порядок обращения, рассмотрения и признания лиц оралманами.
Ходатайства лиц о признании оралманами подаются ими лично или через уполномоченного на то представителя в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом.
Рассмотрение ходатайства о предоставлении статуса оралмана и решение по данному вопросу принимаются территориальными службами миграции в течение двух месяцев со дня регистрации ходатайства.
Лицам, признанным оралманами выдается удостоверение установленного образца. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для получения льгот и компенсаций, предусмотренных настоящим Законом.
Статус оралмана прекращается после получения им гражданства Республики Казахстан.
Решения территориальных служб миграции об отказе в признании лиц оралманами могут быть обжалованы в вышестоящем уполномоченном органе или в суде в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.".
12. Статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Права и обязанности лиц, обратившихся с ходатайством о признании их оралманами
Лица, подавшие ходатайство в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом о признании их оралманами и прибывшие на территорию Республики Казахстан, пользуются правами, предусмотренными действующим законодательством Республики Казахстан для иностранцев и лиц без гражданства.
Условия проживания лиц, обратившихся с ходатайством о признании их оралманами в центрах временного размещения, определяются Правительством Республики Казахстан.
Лица, подавшие ходатайство в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом о признании их оралманами и прибывшие на территорию Республики Казахстан обязаны:
по получению направления в центр временного размещения отбыть туда в течение трех дней;
уведомить о месте проживания соответствующие территориальные службы
миграции и пройти регистрацию в органах внутренних дел в установленном
законодательством порядке;
соблюдать установленный порядок проживания в центре временного
размещения;
проходить медицинские осмотры по требованию органов здравоохранения,
получать прививки, лечение, а также выполнять предписания органов
здравоохранения;
сообщать соответствующим миграционным службам сведения, необходимые
для рассмотрения ходатайства.".

13. 16 және 17-баптар алып тасталсын.
14. 18-бапта:
Баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Лауазымды адамдардың заңсыз көшiп келушiлердi жұмысқа
қабылдағаны үшiн жауапкершiлiгі";
бiрiншi бөлiкте "жасырын" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен
ауыстырылсын.
15. 23-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға iшкi iстер органдарынан рұқсат алған шетелдiктерге шетелдiк азаматтың Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат, ал азаматтығы жоқ адамдарға - азаматтығы жоқ адамның куәлігі берiледi.".
16. 24-бапта:
баптың атауы және бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Шетелдiкке және азаматтығы жоқ адамға Қазақстан
Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту негiздерi
Шетелдiкке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсат беруден:";
бiрiншi бөлiктiң 1) тармақшасында:
"жасырын" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
қазақ тiлiндегі мәтiнде 5) тармақшадағы "тәртіппен" деген сөзден
кейiн нүктелi үтiр қойылып, "бас тартылуы мүмкiн" деген сөздер алып
тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де
жағдайларда бас тартылуы мүмкiн.";
17. 25 және 26-баптар алып тасталсын.
18. 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Оралмандардың туыстары болып табылатын адамдар
Оралмандардың туыстары болып теңдей негiзде мыналар танылады:
оралманның балалары (соның ішiнде асырап алған балалары), жұбайы
(зайыбы);
оралманның аға-iнiлерi мен апа сiңлiлерi (қарындастары), сондай-ақ
шыққан тегi бойынша қандас туыстары және олардың отбасы мүшелерi;
оралманның немерелерi мен шөберелерi;
оралманның кәмелетке толған балалары, немерелерi мен шөберелерi
құрған отбасыларының мүшелерi.".
19. 28-бап алып тасталсын.
20. 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Оралмандарға берiлетiн жеңiлдiктер, өтемақылар мен басқа да
атаулы көмек түрлерi
1. Мемлекет оралмандарға Қазақстан Республикасына көшiп келiп
қоныстану үшiн жеңiлдiктi жағдайлар жасайды және:
жұмысқа орналасуға, бiлiктiлiгiн арттыруға және жаңа кәсiптi
меңгеруге көмек көрсетудi;
мемлекеттiк және орыс тiлдерiн оқып-үйрену үшiн жағдай
жасауды;
мұқтаждарға мектептерден, мектепке дейiнгi ұйымдардан, сондай-ақ
әлеуметтiк қорғау мекемелерiнен орын берудi;
Қазақстан Республикасының заңдарына немесе халықаралық шарттарға
сәйкес зейнетақы мен жәрдемақы төлеуді;
азаматтықты қалпына келтiруге, "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген өтемақыларға құқықты іске асыруды;
Қазақстан Республикасына келуге виза бергенi үшiн консулдық алымдардан босатуды;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес медициналық көмектiң тегiн кепiлдi көлемiн алуды;
Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген мемлекеттiк атаулы көмектi берудi қамтамасыз етедi.

13. Статьи 16 и 17 исключить.
14. В статье 18:
Заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Ответственность должностных лиц за прием на работу
незаконных иммигрантов";
в части первой слово "нелегально" заменить словом "незаконно".
часть первую изложить в следующей редакции:
"Иностранцам, получившим разрешение органов внутренних дел на
постоянное проживание в Республике Казахстан, выдается вид на жительство
иностранного гражданина в Республике Казахстан, а лицам без гражданства
- удостоверение лица без гражданства."
16. В статье 24:
Заголовок статьи и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Основание для отказа в выдаче разрешения на постоянное
проживание в Республике Казахстан иностранному гражданину или лицу без
гражданства.
В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
иностранному гражданину или лицу без гражданства может быть отказано:";
в подпункте 1) части первой:
слово "нелегальным" заменить словом "незаконным";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"б) по иным обстоятельствам, предусмотренным законодательными актами
Республики Казахстан.";
17. Статьи 25 и 26 исключить.
18. Статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Лица, являющиеся родственниками оралмана
Родственниками оралмана на равных основаниях признаются:
дети (в том числе усыновленные), супруга (супруг) оралмана;
братья и сестры оралмана, а также его кровные родственники по
восходящей линии и члены их семей;
внуки и правнуки оралмана;
члены семьи, образованные достигшими совершеннолетия детьми, внуками
и правнуками оралмана.".
19. Статью 28 исключить.
20. Статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Льготы, компенсации и другие виды адресной помощи,
предоставляемые оралманам:
1. Государство создает льготные условия для переселения в Республику
Казахстан и обеспечивает оралманам:
оказание помощи в трудоустройстве, повышении квалификации и в
освоении новой профессии;
создание условий для изучения государственного и русского языков;
предоставление нуждающимся мест в школах, дошкольных организациях, а
также учреждениях социальной защиты;
выплату пенсий и пособий в соответствий с законодательством Республики Казахстан или международными договорами;
реализацию прав, восстановленных в гражданстве, на компенсации, установленные Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
освобождение от консульских сборов за выдачу виз на въезд в Республику Казахстан;
получение бесплатно гарантированного объема медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
предоставление государственной адресной помощи, предусмотренной для граждан Республики Казахстан.

2. Квота бойынша келген оралмандарға осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жеңiлдiктер мен өтемақылардан басқа, мемлекет:
шекара арқылы кеден төлемдерi мен салықтарды алмай өткiзудi;
тұрақты тұратын жерiне дейiн тегiн жүрiп-тұруды және мүлкін апаруды;
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен тұрғылықты жерi бойынша тұрғын үй сатып алу үшiн қаражат бөлудi және бiр жолғы жәрдемақы төлеудi қамтамасыз етедi.
3. Оралмандарға жеке тұрғын үй құрылысына арнап жер учаскелерiн нақты
гранттар, олар экономиканың түрлi салаларында өндiрiстердi инвестициялаған
және құрған кезде преференциялар бөлу тәртiбiн Қазақстан Республикасының
Yкiметi белгiлейдi.".
21. 34-бапта:
1) 1-тармақта:
1.1. тармақшасындағы ", сондай-ақ еңбек көшi-қоны жөнiнде" деген
сөздер алып тасталсын.
1.3. тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1.3. оралмандардың өтiнiштерi бойынша олардың мәртебесiн тану туралы
немесе одан бас тарту туралы шешiмдер қабылдауға;";
1.4. және 1.5. тармақшалары алып тасталсын;
2) 2-тармақта:
2.4. тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2.4. бекiтiлген көшiп келу квотасы шегiнде оралмандарды көшiрудi,
қабылдау мен жайластыруды ұйымдастыруға";
2.6. тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2.6. келген оралмандарды тiркеудi, есепке алуды, сондай-ақ оларға
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен сараланған
жәрдемақылар төлеу мен жеңілдiктер берудi жүзеге асыруға;".
2.7., 2.8. және 2.9. тармақшалары алып тасталсын.
22. 35-бап алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Шарипова М.Е.

2. Оралманам, прибывшим по квоте иммиграции, кроме льгот и компенсации перечисленных в пункте 1 настоящей статьи, государство обеспечивает:
перемещение через границу без взимания таможенных платежей и налогов;
бесплатный проезд и провоз имущества к постоянному месту жительства;
выделение средств для приобретения жилья по месту прибывания и
выплаты единовременных пособий в порядке, установленном Правительством
Республики Казахстан.
3. Порядок выделения земельных участков, натурных грантов на
индивидуальное строительство жилья, преференций оралманам при
инвестировании и создании ими производств в различных отраслях экономики
определяется Правительством Республики Казахстан.
21. В статье 34:
1) в пункте 1:
в подпункте 1.1 слова ", а также по трудовой миграцию" исключить;
подпункт 1.3 изложить в следующей редакции:
"1.3. принимать решения по ходатайствам оралманов о признании их
статуса или об отказе им в этом;";
подпункты 1.4 и 1.5 исключить;
2) в пункте 2:
подпункт 2.4 изложить в следующей редакции:
"2.4. организовывать в пределах утвержденной квоты иммиграции
переселение, прием и обустройство оралманов;";
подпункт 2.6 изложить в следующей редакции:
"2.6. осуществлять регистрацию, учет прибывших оралманов, а также
выплату им в установленном Правительством Республики Казахстан порядке
дифференцированных пособий и льгот;";
подпункты 2.7, 2.8 и 2.9 исключить.
22. Статью 35 исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Сельдемирова И.Г.)