Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 12 ақпан N 221 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 маусымдағы № 651 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.06.26 № 651 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында дене
шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік
бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды
және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
мемлекеттік бағдарламасы туралы
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Z990490_ Заңына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) бір айлық мерзімде Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін;
2) Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін жыл сайын қажетті бюджет
қаржысының бөлінуін көздесін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де мемлекеттік
органдар Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы "____"________
N _____ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында
дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005
жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы
Бағдарламаның паспорты
Атауы           Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және
спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарламасы.
Әзірлеу         "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан
негізі          Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңы.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға
арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру
жөнiндегi iс-шаралар жоспары.
Негізгі         Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi
әзірлеушілер    агенттiгi, Қазақ мемлекеттiк спорт және туризм
академиясы.
Қысқаша         Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2001 года N 221. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2010 года № 651.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.06.2010 № 651.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
О Государственной программе развития
физической культуры и спорта в Республике
Казахстан на 2001-2005 годы
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года Z990490_ "О физической культуре и спорте" постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития физической культуры и спорта на 2001-2005 годы (далее - Государственная программа).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок разработать и утвердить план мероприятий по реализации Государственной программы;
2) ежегодно предусматривать выделение необходимых бюджетных ассигнований для реализации Государственной программы.
3. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным
органам обеспечить реализацию Государственной программы.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на
Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__"____2001г. N____
Государственная программа развития
физической культуры и спорта в Республике
Казахстан на 2001-2005 годы
Паспорт программы
Наименование         Государственная программа развития физической
культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005
годы.
Основание            Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года
для разработки       "О физической культуре и спорте". План мероприятий по
реализации Программы действий Правительства
Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
Основные             Агентство Республики Казахстан по туризму и спорту,
разработчики         Казахская государственная академия спорта и туризма.
Краткое              Государственная программа развития физической

мазмұны         спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарламасы түрлi аймақтар мен халықтың
әлеуметтiк-демографиялық топтарына арналған жекелеген
дене тәрбиесi бағдарламаларын әзiрлеу кезiнде
басшылыққа алынатын негiзгi қағидаттық ережелерiн
құрайды және мыналарды көздейдi:
1) халықтың әртүрлi әлеуметтiк-демографиялық топтарына
арналған дене тәрбиесiнiң сабақтастығы;
2) дене шынықтыру-спорттық қозғалысты басқару жүйесiн
жетiлдiру;
3) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт объектiлерi
желiсiн дамыту;
4) салада бiлiктi кадрларды даярлау және қамтамасыз
ету;
5) дене шынықтыру - спорттық шараларды өткiзудi
жетiлдiру;
6) саланы ұйымдастыру, ғылыми-әдiстемелiк және
медициналық қамту;
7) салауатты өмiр салтын қалыптастырудың маңызды
факторы ретiнде дене шынықтыру және спортты
насихаттау;
8) жоғары бiлiктi спортшылар мен спорттық резервтi
даярлау мәселелерiн шешу.
Бағдарламаны    Республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаттары,
қаржыландыру    бюджеттен тыс қаржыландыру көздерi.
Күтілетін       Балалар мен жасөспiрiмдердiң бос уақытының қамтылуын
нәтижелер       арттыру, жастар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу,
нақты дене шынықтырумен және спортпен
айналысушылардың санын өсiру, лайықты спорттық
резервтi даярлау, Қазақстан спортшыларының
халықаралық сахнада табысты өнер көрсетуiн қамтамасыз
ету. Ел халқының денсаулығын сақтау және нығайту,
аурудың алдын алу.
Кіріспе
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк-бағдарламасы (бұдан әрi - бағдарлама) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылы 19 желтоқсанда N 3276 U963276_ Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының жалғасы болып табылады.
Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы республиканың дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бұқаралық спортты дамытуға, дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы салауатты өмiр салтын қалыптастыруға, халықаралық дәрежедегi спортшылар мен спорттық резервтi даярлауға назарын аударды.
Істелген жұмыстардың нәтижесiнде, республикада дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушылар саны 24,1 пайызға өстi, бұқаралық дене шынықтыру-спорт шараларын өткiзудiң саны артты, салалық спартакиадалар, оқушылардың спартакиадасы және студенттiк универсиадалар өткiзу қайта қолға алынды. Балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерiн, олимпиада резервi желiсi мектептерiн қысқарту тоқтады, қазiргі уақытта, республикада 271 спорт мектебi жұмыс iстейдi, оларда 116 мың балалар мен жасөспiрiмдер шұғылданады. Мектептен басқа мекемелер саны арта бастады, тұрғылықты жерi бойынша жұмыс жанданды. Спорттағы дарынды балаларға арналған жаңадан 6 мектеп ашылды, соның нәтижесiнде, мектеп-интернат оқушыларының саны 942-ден 2385-ке жеттi. Спорттық резервтi даярлаудың облыстық орталықтарын құру жөнiнде жұмыс басталды, халықтың дене дайындығының Президенттiк сынамалары әзiрленiп, ол табысты енгiзiлуде. Республикада кәсiптiк спорт клубтарын, тұрғылықты жерi бойынша және отбасылық спорт клубтарын құру басталды, салауатты өмiр салты қағидаттарын дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы насихаттау жөнiнде елеулi жұмыс жүргізiлуде.
Сонымен бiрге, спорт базаларының жағдайы, республикадағы мектеп жасындағы балалардың 7 пайызын ғана қамтитын балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi желiсiнiң жеткiлiксiз дамытылуы, жоғары бiлiктi жаттықтырушы-оқытушылардың тапшылығы халықтың және әсiресе, балалар мен жасөспiрiмдердiң дене жаттығуларымен шұғылдануға сұранысын толық қанағаттандырмайды. Сапалы мүкәммалмен және жабдықтармен жарақтандырылған қазiргі заманғы спорт объектiлерiнiң, олимпиадалық даярлық орталықтарының және спорттық резерв орталықтарының болмауы елдегi спорттық резерв даярлау мен спорт шеберлiгiн арттыруды тежеп отыр.

содержание           культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005
годы содержит основные принципиальные положения,
являющиеся исходными при разработке отдельных
программ физического воспитания для различных
регионов и социально-демографических групп населения
и предусматривает:
1) преемственность физического воспитания для
различных социально-демографических групп населения;
2) совершенствование системы управления
физкультурно-спортивным движением;
3) развитие сети физкультурно-оздоровительных и
спортивных объектов;
4) подготовку и обеспечение отрасли
квалифицированными кадрами;
5) совершенствование проведения
физкультурно-спортивных мероприятий;
6) организационное, научно-методическое и медицинское
обеспечение отрасли;
7) пропаганду физической культуры и спорта, как
важного фактора формирования здорового образа жизни;
8) решение вопросов подготовки спортсменов высокой
квалификации и спортивного резерва.
Финансирование       Средства республиканского и местных бюджетов,
программы            внебюджетные источники финансирования.
Ожидаемые            Повышение занятости детей и подростков, профилактика
результаты           правонарушений среди молодежи, рост числа реально
занимающихся физической культурой и спортом,
подготовка достойного спортивного резерва,
обеспечение успешного выступления спортсменов
Казахстана на международной арене. Профилактика
заболеваний, укрепление и сохранение здоровья
населения страны.
Введение
Государственная программа развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан Z990490_ "О физической культуре и спорте" и является продолжением Государственной программы развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 декабря 1996 года N 3276 U963276_ .
Реализация Государственной программы развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы, позволила сосредоточить внимание физкультурно-спортивных организаций республики на развитии массового спорта, формировании принципов здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта, подготовке спортсменов международного класса и спортивного резерва.
В результате проделанной работы число занимающихся физической культурой и спортом в республике возросло на 24,1 процента, значительно увеличилось количество проводимых массовых физкультурно-спортивных мероприятий, возродилась практика проведения отраслевых спартакиад, спартакиад школьников и студенческих соревнований. Приостановлено сокращение сети детско-юношеских спортивных школ, школ олимпийского резерва. В настоящее время в республике функционирует 271 спортивная школа, в которых занимаются более 116 тысяч детей и подростков. Начался рост числа внешкольных учреждений, активизировалась работа по месту жительства. Вновь создано 6 школ-интернатов для одаренных в спорте детей, в результате чего число учащихся школ-интернатов выросло с 942 до 2385 человек. Начата работа по созданию областных центров подготовки спортивного резерва, разработаны и успешно внедряются Президентские тесты физической подготовленности населения. В республике начато создание профессиональных спортивных клубов, клубов по месту жительства и семейных спортивных клубов, проводится значительная работа по пропаганде принципов здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта.
Вместе с тем, состояние спортивной базы, недостаточно развитая сеть детско-юношеских спортивных школ, которая обеспечивает только 7 процентов детей школьного возраста республики, дефицит высококвалифицированных тренеров - преподавателей не позволяют удовлетворить широкие потребности населения и особенно детей и подростков в занятиях физическими упражнениями. Отсутствие современных спортивных объектов, оснащенных качественным инвентарем и оборудованием, центров олимпийской подготовки и центров спортивного резерва сдерживает рост спортивного мастерства и подготовку спортивного резерва в стране.

Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының жекелеген тармақтары осы Бағдарламаға қайта енгiзiлдi, себебi түрлi себептерге байланысты, олар ішiнара ғана іске асырылды және толық енгiзу үшiн ұзақ уақыт қажет.
Дене шынықтыруды және спортты одан әрi дамыту, спорттық резервтi және халықаралық дәрежедегi спортшыларды даярлау халықаралық спорт ұйымдарының жылдам өзгерiп жатқан талаптарын ескере отырып, оқу-жаттығу процесiн және бұқаралық дене шынықтыруды ұйымдастыруда жаңа көзқарасты талап етедi.
Бағдарламаны әзiрлеу дене шынықтыру және спорт саласында қалыптасқан ұйымдастыру, әдiстемелiк және құқықтық қатынастарға өзгерiстер енгiзу Қазақстан спортының халықаралық сахнадағы жоғары беделiн сақтау, спортпен жүйелi шұғылдануға халықтың қалың жiктерiн тарту, дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы салауатты өмiр салты қағидаттарын енгiзудiң қажеттiлiгiнен туындады.
Бағдарлама қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық актiлермен және жаңа нормативтiк заңдармен қамтылу арқылы бұқаралық спорт және жоғары жетiстiктер спорты саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асырудың ұйымдастырушылық негiзiн құрайды.
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы проблеманың
қазiргі жай-күйiн талдау
Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру және жоғары жетiстiктер спортының жай-күйiн, әлемдiк спорт дамуының қазiргi заманғы процесi республикада спортты дамыту жөнiнде түбегейлi шұғыл шаралар қабылданбайынша, қазақстандық спортшылардың әлемдiк сахнадағы көрсеткiштерi төмендей беретiнiн көрсетiп отыр.
Халықаралық стандарттардан қалуымыздың себебi, ең алдымен, бүгiнгi күнi әлемдiк биiк талаптарға жауап беретiн қазiргi заманғы спорт базаларының жоқтығы болып табылады.
Қазiргi заманғы спорт деңгейi өзiнiң даму сатысында спорттық нәтижелердiң өсуiнде ғылыми және инженерлiк жетістiктерге негiзделген жаңа көзқарастарға маңызды роль береді. Жаңа спорт ареналары, жаттығулар мен жарыстар үшiн арнайы жағдайлар жасау, арнайы киiм, құрал-сайманмен жарақтандыруды қолдану және құрастыру әлемнiң мықты спортшыларының көрсеткiштерiн күрт жақсартуға жеткiздi және ХХI ғасырға спорттың қандай негiзгi бағыттарда қарыштап енетiнiн айқындады.
Дене шынықтыруды және спортты дамытудың деңгейi, материалдық-техникалық базаның жай-күйi халықтың дене жаттығуларымен шұғылдануға сұранысын қанағаттандырмайды.
Мекемелер, ұйымдар мен кәсiпорындарда дене шынықтыруды ұйымдастырушылардың штат саны жетiспейдi, кәсiпорындардағы дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының, тұрғылықты жерi бойынша және еңбекшiлердiң жалпы демалыс орындарында қарапайым спорттық мүкәммалдар мен жабдықтардың жетiспеуi өткiр сезiледi.

Отдельные пункты Государственной программы развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы включены в настоящую программу повторно, поскольку по различным причинам некоторые из них реализованы частично, а для внедрения других необходимо длительное время.
Дальнейшее развитие физической культуры и спорта, подготовка спортивного резерва и спортсменов международного класса требуют новых подходов в организации массовой физической культуры, учебно-тренировочного процесса с учетом быстро изменяющихся требований международных спортивных организаций.
Разработка программы продиктована необходимостью внесения изменений в организационные, методические и правовые отношения, сложившиеся в сфере физической культуры и спорта, сохранения высокого имиджа спорта Казахстана на международной арене, привлечения к систематическим занятиям широких слоев населения, внедрения принципов здорового образа жизни путем пропаганды физической культуры и спорта.
Программа, наряду с действующими нормативными правовыми актами и новым нормативно-законодательным обеспечением, составит организационную основу реализации государственной политики в области массового спорта и спорта высших достижений.
1. Анализ современного состояния проблемы в
области физической культуры и спорта
Состояние физической культуры и спорта высших достижений в Республике Казахстан, современные тенденции развития мирового спорта показывают, что без принятия срочных радикальных мер по развитию спорта в республике показатели казахстанских спортсменов на мировой арене будут снижаться.
Отставание от международных стандартов обусловлено, прежде всего, отсутствием современной спортивной базы, отвечающей предъявляемым на сегодняшний день высочайшим мировым требованиям.
Уровень современного спорта достиг такой стадии своего развития, когда важная роль в повышении спортивных результатов отводится новым подходам, основанным на научных и инженерных изысканиях. Новые спортивные арены, новейшие достижения в деле создания специальных условий для тренировок и соревнований, конструирование и применение специальной экипировки привели к резкому улучшению результатов сильнейших спортсменов мира и наметили основные направления поступательного развития, с которыми спорт входит в XXI век.
Уровень развития физической культуры и спорта, состояние материально-технической базы не удовлетворяют потребностей и запросов населения к занятиям физическими упражнениями.
Все еще не хватает штатных единиц организаторов физической культуры на предприятиях, в организациях и учреждениях, ощущается острый недостаток физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений на предприятиях, по месту жительства и в местах массового отдыха трудящихся, недостает простейшего спортивного инвентаря и оборудования.

Ел халқының дене қозғалысы белсендiлiгiнiң төмендiгi жүрек-қан аурулары мен тыныс жолдары органы ауруларынан өлiм деңгейiнiң жоғары болуы мен өмiр сүру жасын қысқартуға әсер ететiн факторлардың бiрi болып табылады. Халықтың тек 5-тен 10,5 пайызы ғана тұратын аймағына қарай дене шынықтыру және спортпен жүйелi түрде шұғылдануда.
Бiлiм беру жүйесiнде қанағаттанарлықсыз жағдай қалыптасты. Республикадағы жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының 56,5 пайызында ғана бiр үлгiдегi спорт залдары және 14,9 пайызында бейiмделген спорттық үй-жайлар бар. Республикадағы орта және жалпы кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарындағы оқу сабақтарының көлемi ғылыми негiзделген нормадан 3-4 есе төмен. Дене шынықтырудан аптасына үшiншi сабақ енгiзу, барлық үлгiдегi оқу орындарында оқу процесiн спорттық мүкәммалдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету тиiстi назар аударуды талап етедi.
Сабақтан бос уақыттағы дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық бұқаралық жұмыстардың сыныптан тыс сабақтарына тиiсінше назар аударылмай және дамымай отыр. Түрлi суық тию және созылмалы ауруларға бейiм балалар мен жасөспiрiмдер саны өсуде. Сонымен бiрге, денсаулығына байланысты арнайы медициналық топтарға жатқызылған оқушылармен сабақ тек қана жекелеген оқу орындарында жүргiзiледi.
Жалпы, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт жұмысының жай-күйi бұқаралық спортты, жоғары жетiстiктер спортын және халықтың арасында дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын жандандыру жөнiнде кiдiрiссiз, нақты шешiмдер қабылдауды қажет етеді.
2. Негiзгi мақсаттар мен мiндеттер
Мемлекет "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастыру арқылы қатынастарды реттейдi, дене шынықтыру және спортты тиiстi қаржы, материалдық-техникалық, кадрлар, ғылыми-әдiстемелiк, медициналық-ақпараттық, нормативтiк-құқықтық қамтамасыз етудi жасау арқылы барлық үлгiдегi балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерiнiң, азаматтардың тұрғылықты жерi бойынша спорт және балалар клубтарын, балалар мен жастардың сауықтыру лагерьлерiн, мүгедектерге арналған мамандандырылған топтары мен мектептерiн, емдеу-дене шынықтыру диспансерлерi санын көбейту, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту үшiн жағдайлар жасайды.
Бағдарламаның негiзгi мақсаты:
1) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру;
2) дене шынықтыру және спорт құралдарымен қоғамда салауатты өмiр салты қағидаттарын насихаттау арқылы елде дене шынықтыруды және спортты одан әрi дамыту;
3) олимпиадалық спорт түрлерiн, халық ойындарын, ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерiн дамыту үшiн оңтайлы жағдайлар жасау;

Отсутствие необходимого уровня физической активности у населения страны является одним из факторов, влияющих на уровень продолжительности жизни и высокий процент смертности от сердечно-сосудистых заболеваний и болезней органов дыхания. Только от 5 до 10,5 процентов жителей страны, в зависимости от регионов проживания, систематически занимаются физической культурой и спортом.
Неудовлетворительное положение остается и в системе образования. Только 56,5 процентов общеобразовательных учебных заведений республики имеют типовые спортивные залы и 14,9 процентов - приспособленные спортивные помещения. Объем учебных физкультурных занятий в организациях среднего и общего профессионального образования республики в 3-4 раза ниже научно-обоснованных нормативов. Требует должного внимания вопрос введения третьего урока физической культуры в неделю, обеспечения учебного процесса спортивным инвентарем и оборудованием в учебных заведениях всех типов.
Не находит должного внимания и развития внеклассная физкультурно-оздоровительная и спортивно-массовая работа во внеурочное время. Продолжается рост числа детей и подростков, подверженных различным простудным и хроническим заболеваниям. При этом занятия с учащимися, отнесенными по состоянию здоровья к специальным медицинским группам, проводятся только в отдельных учебных заведениях.
В целом, состояние физкультурно-оздоровительной и спортивной работы требует принятия безотлагательных, конкретных мер по развитию массового спорта и активизации физкультурно-оздоровительной работы среди населения.
2. Основные цели и задачи
Государство, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", регулирует отношения в сфере физической культуры и спорта путем формирования государственной политики, создания соответствующего финансового, материально-технического, кадрового, научно-методического, медицинского, информационного, нормативного правового обеспечения физической культуры и спорта, создает условия для увеличения количества детско-юношеских спортивных школ всех типов, спортивных и детских клубов по месту жительства граждан, детских и молодежных оздоровительных лагерей, специализированных групп и школ для инвалидов, врачебно-физкультурных диспансеров, укрепления их материально-технической базы.
Основная цель программы:
1) реализация Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
2) дальнейшее развитие физической культуры и спорта в стране путем пропаганды в обществе принципов здорового образа жизни;
3) создание оптимальных условий для развития олимпийских видов спорта, народных игр, национальных, технических и прикладных видов спорта;

4) саланы басқарудың қазiргі заманғы көзқарастары мен оңтайлы жолдарын анықтау;
5) халықаралық спорт сахнасында Қазақстан Республикасының биiк беделiн орнықтыруға қабiлеттi халықаралық дәрежедегi спортшыларды және спорттық резервтi даярлауға бағытталған бiрыңғай шаралар кешенiн әзiрлеу;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы заңдарды жетiлдiру;
7) халықаралық дәрежедегi спортшылар мен спорттық резервтi даярлауды қамтамасыз ету жөнiндегi медициналық-биологиялық ғылыми зерттеулер жүргiзу.
Алға қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
1) денсаулықты сақтау, нығайту мақсатында дене шынықтыруды және спортты насихаттау, халықтың кең жiктерiн дене жаттығуларымен жүйелi шұғылдануға тарту арқылы салауатты өмiр салты қағидаттарын орнықтыру;
2) халықтың дене дайындығының Президенттiк сынамасын енгiзу;
3) дене шынықтыру және спорттың материалдық-техникалық базасын нығайту және дамыту, спорт ғимараттарына тұрғындардың қол жеткізімділігін арттыру;
4) қызметi халықпен жұмыс iстеуге бағытталған дене шынықтыру спорттық бiрлестiктерi мен спорт клубтарының жұмысын жандандыру;
5) салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегі ақпараттық-ағарту және насихаттық қызметті күшейту;
6) жоғары жетiстiктер спорты үшiн, сондай-ақ халықтың әр түрлi әлеуметтiк-демографиялық топтарымен жұмыс істеуге арналған дене тәрбиесi мамандарын даярлау және қайта даярлау жүйесiн құру;
7) дене шынықтыру және спорт саласында озық технологияны енгiзу және шетелдiк дене тәрбиесi-сауықтыру және спорт ұйымдарымен тәжiрибе алмасу үшiн халықаралық қатынастар мен байланыстарды орнату және дамыту жөнiндегi қызметтi жандандыру.
3. Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды
және спортты дамытудың негiзгі бағыттары
Дене шынықтыру және спорт құралдарын жеке адамның үйлесiмдi дамуына, салауатты өмiр салтын енгiзу, бұқаралық спорт пен жоғары жетiстiктер спортын дамыту, спорттық резервтi даярлауға пайдалану кезiнде республика аймақтарындағы климаттық, жағрафиялық, демографиялық және халықтың еңбек қызметiнiң ерекшелiктерi, сондай-ақ адам денесiн жетiлдiрудiң болашағы ескерiлуi тиiс.
Бағдарлама мыналарды көздейдi:
- құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында балалар мен жасөспiрiмдер спортын одан әрi дамыту, балалар мен жасөспiрiмдердiң спорт секцияларында және балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерiнде спортпен шұғылдануын арттыру;
- жоғары дәрежелi спортшыларды даярлаудың негiзгi буыны ретiнде спорттың ойын түрлерiне арналған спорт клубтарын ашу;
- олимпиада орталықтары және спорттық резервтi даярлау орталықтарын құру;
- аурудың алдын алу, еңбекпен оңалту, белсендi ұзақ жасау;
- дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
- меншiк түрiне қарамастан оқу орындарының оқыту процесi кезiнде оқушы жастар арасындағы дене тәрбиесi процесiндегi міндеттi сабақ үлгiсi ретiнде бағдарламалық-әдiстемелiк қамтамасыз етудi әзiрлеу, әртүрлi мамандықтарға арналған дене шынықтырудың кәсiптiк-қолданбалы кешендерiн әзiрлеу, дене шынықтыру-сауықтырудың жаңа технологияларын жасау, дене шынықтыру-сауықтырудың және спорттық қызметiн ұйымдастырудың жаңа нысандарын iздеу, экспериментальды сынақтан өткiзу және енгiзу.
3.1. Халықтың дене тәрбиесi процесiн қайта құру және оңтайландыру процесiнiң негiзгi бағыттары:

4) определение оптимальных путей и современных подходов к управлению отраслью;
5) разработка единого комплекса мер, направленных на подготовку спортивного резерва и воспитание спортсменов международного класса, способных утвердить высокий авторитет Республики Казахстан на международной спортивной арене;
6) совершенствование законодательства в области физической культуры и спорта;
7) проведение научных исследований по медико-биологическому и психологическому обеспечению подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса.
Для достижения поставленной цели необходимо обеспечить решение следующих задач:
1) утверждение принципов здорового образа жизни путем пропаганды физической культуры и спорта, привлечения широких слоев населения к систематическим занятиям физическими упражнениями с целью сохранения, укрепления здоровья;
2) внедрение Президентских тестов физической подготовленности населения;
3) укрепление и развитие материально-технической базы физической культуры и спорта, повышение доступности спортивных сооружений для населения;
4) активизация работы физкультурно-спортивных объединений и спортивных клубов, деятельность которых направлена на работу с населением;
5) усиление информационно-образовательной и пропагандистской деятельности по формированию здорового образа жизни;
6) создание системы подготовки и переподготовки физкультурных кадров как для спорта высших достижений, так и для работы с различными социально-демографическими группами населения;
7) активизация деятельности по установлению и развитию международных контактов и связей с зарубежными физкультурно-оздоровительными и спортивными организациями по обмену опытом и внедрению передовых технологий в области физической культуры и спорта.
3. Основные направления развития физической
культуры и спорта в Республике Казахстан
При использовании средств физической культуры и спорта для гармоничного развития личности, внедрения здорового образа жизни, развития массового спорта и спорта высших достижений, подготовки спортивного резерва должны учитываться климатические и географические условия регионов республики, демографические особенности и характер трудовой деятельности населения, а также перспективы физического совершенствования человека.
Программа предусматривает:
- дальнейшее развитие детско-юношеского спорта, повышение занятости детей и подростков в спортивных секциях и детско-юношеских спортивных школах с целью профилактики правонарушений;
- создание спортивных клубов по игровым видам спорта, как основного звена подготовки спортсменов высокого класса;
- создание олимпийских центров и центров подготовки спортивного резерва;
- профилактику заболеваний, трудовую реабилитацию, активное долголетие;
- совершенствование нормативной правовой базы физической культуры и спорта;
- разработку программно-методического обеспечения процессов физического воспитания учащейся молодежи в форме обязательных занятий в процессе обучения в учебных заведениях независимо от форм собственности, комплексов профессионально-прикладной физической подготовки и для различных профессий, создание новых физкультурно-оздоровительных технологий, поиск, экспериментальную апробацию и внедрение новых форм организации физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельности.
3.1 Основными направлениями перестройки и оптимизации процесса физического воспитания населения являются:

- қозғалыс сапасын жақсарту мен қозғалу қабiлетiн дамытуды, денсаулықты нығайтуды қамтамасыз ететiн мектеп жасына дейiнгi және мектептегi дене шынықтыру сабақтарының мазмұнын жетiлдiру. Мектеп жасына дейiнгi балалардың аптасына 10-12 сағат ғылыми негiзделген қозғалыс белсендiлiгi көлемiн орындауы;
- мектептегi сабақтардың мазмұнын толықтыратын дене шынықтыруды мектептен тыс ұйымдастырудың нысандарын жетiлдiру, мiндеттi дене шынықтыру сабағынан кейiн спорт түрлерiнен жаттығу өткiзуге одан әрi ауысу мақсатында оқушылардың қызығушылығын ескере отырып, халықтың шағын топтары үшiн жаттығу бағдарламасының қазiргi заманғы нұсқаларын жасау;
- оқушы және студент жастармен сыныптан тыс әрi сабақтан тыс жаттығулар жүйесiн жетiлдiру. Жеткiншектердiң дене бiтiмi ерекшелiктерiн ескеру;
- оқушылар мен студент жастардың аптасына 8-10 сағат қозғалыс белсендiлiгi көлемін орындауы;
- дене шынықтыру және спортты еңбек пен демалысты ұйымдастыру жүйесiне жұмыс берушiлер мен еңбек ұжымдары арасындағы ұжымдық шарттар арқылы енгiзу, белсендi еңбек ету мерзiмiн ұзарту үшiн дене шынықтыру жаттығуларын ұтымды пайдалану мақсатында еңбекшiлердiң кәсiптiк қызметiн, жас ерекшелiктерiн ескерiп, қолданбалы кәсiптiк дене шынықтыруды енгiзу;
- жұмыстан тыс уақытта аптасына 3-4,5 сағат көлемінде қозғалыс белсенділігі көлемін орындау үшін жағдай жасау;
- жастарды кәсiптiк бағытта даярлау және жасөспiрiмдердi әскер қатарында қызметке дайындау мақсатында техникалық және қолданбалы спорт түрлерiн дамыту;
- ұлттық спорт түрлерi мен халық ойындарын дамыту, оларды қазiргi заманғы дене тәрбиесi жүйесiне енгiзу;
- адамдарды белсенді ұзақ өмір сүруге ынталандыру мақсатында еңбек етуге қабiлетсiз адамдарды дене шынықтырумен шұғылдануға тарту және жасы ұлғайған адамдардың қозғалыс режимін оңтайландыру мақсатында дене шынықтыру және спорт құралдарын тиiмдi пайдалану жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
- Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларын толықтыру үшiн келешегi бар спортшыларды ірiктеу мақсатында олимпиадалық және спорттық резервтi даярлау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
- дене шынықтыру мен жоғары жетiстiктер спортының проблемалары жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығын, дене шынықтыру және спорт саласындағы жаңашылдар идеяларын қолдау жөнiнде республикалық әдiстеме қызметiн құру, жұмысты ұйымдастырудың жаңа нысандарын тарату;
- халықаралық дәрежедегi спортшыларды даярлайтын негiзгi буын ретiнде спорт түрлерiнен спорт клубтарын құру;
- республиканың ұлттық құрама командаларын әлем, Азия чемпионаттары мен Олимпиада, Азия ойындарына, басқа да спорт шараларын қоса алғанда, халықаралық жарыстарға даярлау және қатысуы;
- халыққа қызмет көрсету үшiн денсаулық орталықтарын, дене шынықтыру-сауықтыру топтарын, секцияларын, диспансерлiк және консультативтiк қызметтер, емдеу-сауықтыру кабинеттерiн ашу, оларға халықтың қол жеткiзуiн қамтамасыз ету;
- дене шынықтыру және спорт мамандарын даярлау және қайта даярлау;
- балалар мен жасөспiрiмдерге арналған спорт мектептерi мен спорттағы дарынды балалардың мектеп-интернат желiсiн дамыту.

- совершенствование дошкольного и школьного содержания занятий физической культурой, обеспечивающих воспитание двигательных качеств и развитие двигательных способностей, укрепление здоровья. Выполнение детьми дошкольного возраста научно-обоснованного объема двигательной активности 10-12 часов в неделю;
- совершенствование внешкольных форм организации физической культуру, дополняющих содержание школьных уроков, разработка современных вариантов тренирующих программ для младших групп населения с целью дальнейшего перехода от обязательных уроков физической культуры к тренировкам по видам спорта с учетом интересов учащихся;
- совершенствование системы внеклассных и внеурочных занятий с учащейся и студенческой молодежью. Учет физиологических особенностей развития подростков. Выполнение учащейся и студенческой молодежью объема двигательной активности 8-10 часов в неделю;
- внедрение физической культуры и спорта в систему организации труда и отдыха через коллективные договора между работодателями и трудовыми коллективами, усиление оздоровительного содержания физических упражнений, внедрение профессионально-прикладной физической культуры с учетом профессиональной деятельности, возрастных особенностей трудящихся в целях рационального использования физических упражнений для продления сроков трудовой активности;
- обеспечение условий для выполнения объемов двигательной активности в нерабочее время в объеме 3-4,5 часов в неделю;
- развитие технических и прикладных видов спорта в целях профориентационной подготовки молодежи и юношей к службе в армии;
- развитие национальных видов спорта и народных игр, внедрение их в систему современного физического воспитания;
- разработка мер по эффективному использованию средств физической культуры и спорта для оптимизации двигательного режима лиц пожилого возраста с целью стимулирования активного долголетия, привлечения нетрудоспособных граждан к занятиям физической культурой;
- организация работы по подготовке спортивного резерва с целью отбора перспективных спортсменов для пополнения сборных национальных команд Республики Казахстан;
- создание научно-исследовательского центра по проблемам физической культуры и спорта высших достижений, методической службы республики по апробации новаторских идей в области физической культуры и спорта, распространение новых форм организации работы;
- создание спортивных клубов по видам спорта, как основного звена подготовки спортсменов международного класса;
- подготовка и участие сборных национальных команд республики в международных соревнованиях, включая чемпионаты мира, Азии, Олимпийские и Азиатские игры, другие международные комплексные спортивные мероприятия;
- организация сети центров здоровья, физкультурно-оздоровительных групп, секций, диспансерных и консультативных служб, лечебно-профилактических кабинетов для оказания услуг населению, обеспечение их доступности для населения;
- подготовка и переподготовка кадров физической культуры и спорта;
- развитие сети детско-юношеских спортивных школ и школ-интернатов для одаренных в спорте детей.

3.2. Халықтың дене тәрбиесiн басқаруды дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми зерттеулердi басқару жүйесi мынадай:
Республикада дене тәрбиесiн басқаруды дене шынықтыру және спорт жөнiндегі уәкiлеттi орган жүзеге асырады. Жергiлiктi атқарушы органдар халықтың дене тәрбиесiн басқару жөнiндегi аумақтық құрылымдық бөлiмшелердi құрады, бұқаралық дене шынықтыру және спорт жұмысының негiзгi талаптарын ескере отырып, аймақтағы халықпен жүргiзiлетiн жұмыстың, спорттық резерв пен халықаралық дәрежедегi спортшыларды даярлаудың бағыттарын әзiрлейдi және дене шынықтыру мен спорттың материалдық-техникалық базасын дамытуға жәрдемдеседi.
Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар бұқаралық дене шынықтыру мен жоғары жетiстiктер спортының тәжiрибесiн байытуға ықпал ететiн iргелi, қолданбалы, тәжiрибелiк-педагогикалық және әлеуметтiк зерттеулердi ұйымдастыруға және жүргiзуге дамытуға жағдай жасайды.
3.3. Республикадағы материалдық-техникалық базаны дамыту тұрғын аудандардың спорт ғимараттарымен қамтамасыз етілуінің нормативі бойынша жүзеге асырылады, оның ішінде мыналардың есебінен:
1) қолда бар спорт құрылыстарын, жұмыс істеп тұрған алаңдарды қайта салу және жаңарту, спорт залдары мен спорт кешендерiн көлемi шағын және әмбебап спорт жабдықтарымен жабдықтау;
2) тұрғын аудандардың қолданып жүрген нормативтерiне сәйкес адамдар көп тұратын және демалатын жерлерде қарапайым спорт алаңдарын, спорт залдарын және басқа спорт кешендерiн салу;
3) халық тығыз тұратын аудандарда ойын және серуен алаңдарын, жүгiру жолдарын, велосипед және шаңғы жолдарын жоспарлау және салу, бұқаралық жарыстар мен спорттық сайыстар өткiзуге арналған орындарды жабдықтау;
4) жалпы бiлiм беретiн, кәсiптiк-техникалық мектептерде және басқа оқу орындарындағы спорт құрылыстарын халық арасында дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын жүргiзу үшiн кеңiнен пайдалану.
3.4. Бұқаралық дене шынықтыру мен жоғары жетiстiктер спортының кадрлар даярлау мен мамандардың бiлiктілігін арттырудағы проблемаларын табысты шешу үшiн мыналарды:
1) жаңа мамандықтардың (шығыс жекпе-жегi, ұлттық және қолданбалы спорт түрлерi, дәстүрден тыс спорт түрлерi) енгiзiлуiн ескере отырып, саланы ғылым кадрларымен қамтамасыз ету;
2) халықтық, ұлттық, қолданбалы және техникалық спорт түрлерiн дамытуды ескере отырып, дене шынықтыру және спорт мамандарын даярлау және қайта даярлау жүйесiн оңтайландыру;
3) республиканың жетекшi мамандарын шет елдiң спорт клубтары мен шет елдердiң ұлттық командаларында үйрету;

3.2. Система управления физическим воспитанием населения и научными исследованиями в области физической культуры и спорта выглядит следующим образом:
Управление физическим воспитанием в республике осуществляется уполномоченным органом по физической культуре и спорту. Местные исполнительные органы создают территориальные структурные подразделения по управлению физическим воспитанием населения, разрабатывают направления работы с населением в регионах с учетом основных требований к физкультурно-массовой и спортивной работе, подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса, содействуют развитию материально-технической базы физической культуры и спорта.
Центральные и местные исполнительные органы содействуют организации и проведению фундаментально-прикладных, опытно-педагогических и социологических исследований, способствующих обогащению практики массовой физической культуры и спорта высших достижений.
3.3. Развитие материально-технической базы в республике должно осуществляться по нормативам обеспеченности жилых районов спортивными сооружениями, в том числе за счет:
1) реконструкции и обновления имеющихся спортивных сооружений, действующих площадок, оборудования спортивных залов и спортивных комплексов малокомплектным и универсальным спортивным оборудованием;
2) строительства спортивных площадок, спортивных залов и других сооружений в местах массового проживания и отдыха людей в соответствии с действующими нормативами;
3) планирования и строительства на территории жилых массивов игровых и прогулочных площадок, беговых дорожек, велосипедных и лыжных трасс, оборудования мест для проведения массовых соревнований и спортивных стартов;
4) широкого использования имеющихся спортивных сооружений общеобразовательных, профессионально-технических школ и других учебных заведений для проведения физкультурно-оздоровительной работы с населением.
3.4. Для успешного решения проблем массовой физической культуры и спорта высших достижений в подготовке кадров и повышении квалификации специалистов необходимо обеспечить:
1) отрасль - научными кадрами, с учетом введения новых специализаций (восточные единоборства, национальные и прикладные виды спорта, народные игры, нетрадиционные виды спорта);
2) оптимизацию системы подготовки и переподготовки работников физической культуры и спорта с учетом развития народных, национальных, прикладных и технических видов спорта;
3) обучение ведущих специалистов республики в зарубежных спортивных клубах и национальных командах зарубежных стран;

4) жекелеген аймақтардың спорт қызметкерлерiне сұранысын ескере отырып, оларды тұрақты жұмыс істейтiн аймақтық семинарларға даярлауды қамтамасыз ету қажет.
3.5. Ақпараттық-насихат жұмысы мыналарға:
1) азаматтарды салауатты өмiр салтына тартуға;
2) дене жаттығуларының адам ағзасына әсiресе, жас және егде тартқан адамдарға тигiзетiн пайдасы туралы түсiнiк жұмыстарын жүргiзуге;
3) жаман әдеттерден арылу әрi дене шынықтыру және спортпен айналысу үшiн оң дәлелдер әзiрлеуге бағытталуы тиiс.
Халықты ақпараттандыру жөнiндегi жұмыс ғылыми негiзделген жан-жақты дене дайындығының қажеттігiн түсiндiрiп, жүргiзiлуi тиiс.
Белгiлi спортшыларды, әлем, Азия, Олимпиада және Азия ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерiн, спортқа еңбегi сiңген шеберлер мен жетекшi жаттықтырушы-педагогтарды жұмысқа тарта отырып, дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану сабақтарын кейіннен таратып, жүзеге асыру қажет.
Азаматтардың өздiгiнен бiлiмiн көтеруге, дене шынықтыру және спортпен
жүйелi шұғылдануына қызығушылықты қалыптастыруға ықпал ететiн кең танымал
басылымдарын, әдiстемелiк оқулықтар, басқа да көрнекi құралдардың
шығарылуын көздеу қажет.
4. Бағдарламаны қаржыландыру
Мемлекеттiк бағдарламаны қаржыландыру дене шынықтыруды және спортты
дамытуға мемлекеттiк бюджеттен қаралған қаражат есебiнен және республика
заңдарында тыйым салынбаған бюджеттен тыс қаржы көздерiн тарту арқылы iске
асырылатын болады.
5. Күтiлетiн нәтижелер
Қоғамда салауатты өмiр салты қағидаттарын орнықтыру демографиялық
жағдайды жақсарту үшiн жағдай жасау.
Дене шынықтырумен және спортпен іс жүзiнде шұғылданушы азаматтардың санын 10-15 пайызға ұлғайту, нәтижесiнде, халық арасында аурушаңдықтың деңгейiн төмендету.
Республиканың балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерiндегi спорт секцияларында спортпен шұғылданушы балалар мен жасөспiрiмдердiң санын 180-200 мың адамға дейін арттыру жеткiншек ұрпақ арасында құқық бұзушылықты төмендету, жастардың бос уақытын ұйымдастыру.
Халықаралық дәрежедегi спортшылардың және спорттық резервтен үмiткерлердiң Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларына санын арттыру және қатарына iрiктеп алу.
Ұлттық, қолданбалы және техникалық спорт түрлерi мен халық ойындарын
дамыту арқылы жастарды спортпен белсендi айналысуға тарту.
Халықаралық сахнада Қазақстанның беделін көтеруге қабілетті
халықаралық дәрежедегі спортшылар даярлауға жағдай жасау.
Бағдарлама жеткілікті толық орындалған жағдайда, еңбек жасындағы
адамдардың ауруы мен өлімін төмендетуден қол жеткізілетін жыл сайынғы
экономикалық тиімділік, оны іске асыруға жұмсалатын шығынның 150-2000
пайызын құрауы мүмкін.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

4) потребности отдельных регионов в спортивных кадрах и их подготовку на постоянно действующих региональных семинарах.
3.5. Информационно-пропагандистская работа должна быть направлена на:
1) приобщение граждан к здоровому образу жизни;
2) проведение разъяснительной работы о благотворном влиянии занятий физическими упражнениями на организм человека, особенно в раннем и пожилом возрастах;
3) искоренение вредных привычек и выработку положительных мотивов для занятий физической культурой и спортом.
Работа по информированию населения должна строиться на разъяснении необходимости разносторонней физической подготовки, иметь научное обоснование.
Популяризацию занятий физической культурой и спортом необходимо осуществлять, привлекая к работе с населением известных спортсменов, чемпионов и призеров мира, Азии, Олимпийских и Азиатских игр, заслуженных мастеров спорта и ведущих тренеров-педагогов.
Необходимо предусмотреть выпуск популярных печатных изданий, методических пособий, других наглядных материалов, способствующих повышению самообразования граждан, формированию устойчивого интереса к систематическим занятиям физической культурой и спортом.
4. Финансирование Программы
Финансирование Государственной программы будет осуществляться за счет средств, предусмотренных в государственном бюджете на развитие физической культуры и спорта с привлечением внебюджетных источников, не запрещенных законодательством республики. Ежегодные объемы финансирования за счет средств государственного бюджета мероприятий, предусмотренных Программой, будут установлены законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
5. Ожидаемые результаты
Утверждение в обществе принципов здорового образа жизни, создание условий для улучшения демографической ситуации.
Увеличение количества граждан, реально занимающихся физической культурой и спортом на 10-15 процентов и, как результат, снижение уровня заболеваемости населения.
Рост числа занимающихся детей и подростков в спортивных секциях детско-юношеских спортивных школ республики до 180-200 тысяч, снижение числа правонарушений среди подрастающего поколения, организация свободного времени молодежи.
Создание школ-интернатов для одаренных в спорте детей во всех регионах страны.
Рост числа спортсменов международного класса и перспективного спортивного резерва кандидатов в сборные национальные команды Республики Казахстан.
Привлечение молодежи к активным занятиям спортом за счет развития
национальных, прикладных, технических видов спорта и народных игр.
Создание условий для подготовки спортсменов международного уровня,
способных поддержать высокий имидж Казахстана на международной спортивной
арене.
При условии достаточно полного выполнения Программы ежегодный
экономический эффект только от снижения заболеваемости и смертности в
трудоспособном возрасте может составить 150-200 процентов от затраченных
средств на ее реализацию.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)